Ingezonden &c^yDswo©i^ppiyiiiiL fc preekbeurten £en matte of gebruinde teint staat altijd charmant VEEL GELD Een leerzaam congres Hoeveel vraagt de „Centrale' nu en met welk doel? Burgerlijke Stand van Den Helder m bad yeudenxilodi JUWELIER BEEMSTERBOER De dames m Amilda.crême, die tevens zoo goed is voor de huid, is verkrijgbaar in deze twee begeerde teinten. Mat en Bruin Doos 50 en 25 ct. De „levende stelling. plaat" trekt belang- Te Arnhem is het Coungres van de ver- eeniging van Christelijke onderwijzers en onderwijzeressen in Nederland en de Over- zeesche gewesten gehouden en daaraan was o.m. een tentoonstelling verbonden, waarbij werd tentoongesteld „De levende Plaat-Ver keersbord", door Heeroma en v. Twisk, uit gave N.V. Drukkerij en Uitgeverij v/h. C. de Boer Jr. Het bord, dat zich aan het moderne ver- keersonderwijs volkomen heeft aangepast, trok zeer veel belangstelling. Dat is geen wonder, waar het verkeersonderwijs een van de actueelste problemen van onzen tijd is. Het is tegenwoordig wel noodig de regels van het verkeer te kennen en de uiterste voorzichtigheid te betrachten. Alleen in Amsterdam worden per dag... 39 menschen overreden, waarvan de meerderheid zelf de schuld draagt. Door middel van „De levende Plaat" wordt het kind duidelijk getoond hoe het wel en hoe het niet moet handelen. Over de tentoonstelling voorts het volgende: De Firma Hobir, Bilthoven, bracht haar bekende natuurkundige instrumenten. „Ide Al" Joh. Iddink Ede G., kwam als altijd met Zijn tuimelaar. De Noord Nederlandsche Groothandel, in schoolbehoeften te Groningen, liet ons het tweezijdig schoolbord zien. Jacob Dijkstra te Groningen, bracht o.a. de Hoera teekenserie en exposeerde als altijd met de kaart van het Kanaan. W. Versluis bracht verbeterde drukken van de rekenboekjes van Bouman en van Zelm. Zeer belangrijk was de uitgave bestemd voor het middenstandsdiploma met het oog op de vestigingswet. G. B. van Goor Zn., Den Haag, expo seerde met het bekende werkje van Anne de Vries Joop eri Gerdientje. Callenbach te Nijkerk was verschenen met een uitgebreide serie boeken. De firma Van Kleef toonde een verkeer- cahier, dat in doelmatigheid uitmunt. N.V. Uitgeverij C. J. van Dishoeck, te Bus- sum bracht het voor de jeugd zoo belangrijke boekje over luchtvaart, door A. J. van Gin- kel, de propagandist van de K.L.M., met medewerking van de bekenden schrijver T. v. Buul. Dijkstra Uitgevers te Zeist bracht ons de nieuwste uitgave van het keurig verzorgde boekje geschreven door J. Nauta, bestemd voor de hoogste klasse der Lagere School, getiteld Gemeente, Provincie en R ij k. Verder prijkte op zijn stand een ontwerp der oorkonde voor het a.s. Regeeringsjubi leum, ontworpen door den bekenden ontwer per C. A. de Lion Cachet, met tekst van Geerten Gossaert. Het Nederlandsche Bijbelgenootschap toon de zijn verschillende bijbels. De B.O., die als doel en strekking heeft kinderen, die om de een of andere reden niet op de gewone school kunnen gaan, toch op de door hen geëigende wijze te onderwijzen, iets wat zeer zeker onze belangstelling verdient... De Johanna-stichting te Arnhem die gebrek kige kinderen vrzorgt, straalde ook weer hier haar liefde uit. Bartimeus te Zeist die onze blinden verzorgt was hier ook om onze hulp te vragen. Wolter's Uitgeverij, Groningen-Batavia. kwam met zijn nieuwste uitgave van de Pae- dagogische encyclopaedie onder Redactie van Prof. R. Casimir en Prof. J. E. Verheyen, een voornaam en doorwrocht werk. Storm projectie te Baarn toonde een dag licht projectie in zakformaat, dat door scherpte en eenvoud uitmuntte, tevens bracht deze een omniscoop, die ansichtskaarten ver groot en stelt in vol daglicht. Valk Blerik bracht het allernieuwste school bord, hetwelk op elke hoogte kon gebracht worden. Verder toonde deze belangrijke tentoonstel ling nog veel nieuwe dingen. Een woord van oprechten dank zijn alle verschuldigd aan den heer A. Holzscherer te Arnhem, die op een subtiele wijze de leiding heeft verzorgd. Deze korte tentoonstelling werd gesloten, met de hoop, dat ons kind weer in het bezit zal worden gesteld van de meest modernste leermiddelen, want voor ons kind is het nieuwste alleen het beste. Véél, héél veel moet het kind leeren, daarom is een dergelijke tentoonstelling zoo nuttig. (Buiten verantwoordelijkheid van de Redactie. Niet geplaatste stukken worden niet teruggezonden.) (In vereenvoudigde spelling). In het eerste stukje van de hand van den heer Oortgijsen, voorkomende in de Helderse Courant van Donderdag 19 Mei, begint hij met een aanhaling van een Ministeriele circulaire, waarvan ik aanneem, dat bedoeld is de circu laire d.d. 9 Mei, No. 12511, W en S, welke handelt over de uitbreiding van de werkver schaffing zoals wij deze in ons land kennen. Een systeem waaronder moet worden verstaan, het verschaffen van arbeid aan werklozen aan objecten, die niet behoren tot normaal onder houdswerk of werk van uitbreiding, dat drin gend noodzakelijk moet worden verricht. Ondanks, dat de practijk van dit systeem reeds zelve heeft aangetoond, welke objecten daarin kunnen worden uitgevoerd, is ten slotte in bovenbedoelde circulaire deze grens nog eens duidelijk aangegeven. De heer Oortgijsen, die zelfs in zijn ijver het werkloosheidsvraagstuk tot oplossing te bren gen, niet over het hoofd ziet, dat wij hier de door den Minister bedoelde werken niet heb ben, somt, geen nood, een aantal andere wer ken op, waarvan hij meent, dat deze dan maar moeten worden uitgevoerd. N.B. werken waar van hij zelf tot de conclusie komt, dat zij drin gend moeten worden uitgevoerd. Wat de heer O. wel over het hoofd ziet in de reeds meer gemelde ijver, is, dat door uitvoe ring van door hem dringend genoemde werken in werkverschaffing, deze dan aan het parti culiere bedrijf worden onttrokken en dit haar deuren wel sluiten kan, als in andere plaatsen evenzo zou worden gehandeld. De loondrukken- de tendenz der werkverschaffing en het uit schakelen van den particulieren werkgever, zou, binnen het raam van ons tegenwoordig pro ductiestelsel, niet erg bevorderlijk zijn voor het normale herstel van de bedrijvigheid. De vraag of de door den heer O. opgesomde werken dan wel op een andere manier zouden kunnen worden uitgevoerd, is een vraag die buiten het kader valt van het door den heer O. aan de orde gestelde, In het algemeen zal de rentabiliteit van het in deze zaken ge- investeerde kapitaal wel een woordje mede spreken. Anders is het gesteld met het twede stukje van den heer O., voorkomende in de courant van Vrijdag 3 Juni. Dit stukje is van een ge heel andere aard en ademt een geest, die, naar ik meen, verderfelijker is, dan de gevolgen der werkloosheid, door den heer O. blijkbaar zo scherp aangevoeld. De ontboezeming, dat de gemeente trots zou kunnen zijn op de bereikte resultaten, wanneer zij de door den heer O. opgesomde werken in werkverschaffing zou laten uitvoeren, laat ik voor wat zij is. Het is duidelijk, dat de heer O. geen enkel begrip heeft welk systeem aan de werkverschaffing ten grondslag ligt, anders zou hij weten, dat voor gerechtvaardigde trots niet alleen het bereikte de maatstaf is, maar dat ook het middel een woordje meespreekt. Dat de werklozen zouden erkennen, voor de gemeenschap nuttig werk te hebben verricht is zeker, maar even zeker is het, dat deze werk lozen aan de gemeenschap zouden verwijten, dat zij voor de nuttige arbeid ten bate en in dienst van deze gemeenschap verricht, zijn be loond geworden met een bedrag, dat belangrijk ligt beneden datgene, dat als het minimum voor levensonderhoud is aangenomen gewor den. Het is even zeker, dat deze werklozen aan de gemeenschap zouden verwijten, dat zij na eerst uit het normale productie-proces te zijn gestoten, ook voor de toekomst van deelname aan dit normale proces zijn uitgesloten, omdat maar raakweg alle beschikbare arbeid in werk verschaffing wordt uitgevoerd, ongeacht of het daarvoor geschikt is. Te veronderstellen, dat ten overvloede deze mensen het nog een genoegen zouden vinden, dat zij door de „beminnelijke" zorg dezer ge meenschap zouden zijn veranderd van „Hand- ophoudende-stempelaars" tot permanente-laag- loonslaven, is te naief om ernstig te worden genomen. Men schrijft ons: De plannen van de „Centrale" konden ver leden jaar niet ten volle uitgevoerd worden, omdat het gevraagde bedrag van anderhalve ton niet verkregen werd. Dank zij de verbe tering van de subsidie die de Regeering ver strakt, konden we toch meer doen, dan we gehoopt hadden. Om echter de 9 kampen open te houden en ongeveer 5.000 jongeren een kans te geven, waardoor ook weer ongeveer 175.000 dagen in de kampen kunnen worden doorgebracht, hebben we tenminste een halve ton noodig. De aanschaffing van werkkleeding en schoei sel, en inventaris vordert ook een heel be drag. Voorts willen we, met het oog op de ver meerderde aanvragen en een tweede inter naat tot opleiding voor huishoudelijke beroe pen openen. Het aantal buitenlandsche meis jes is sterk verminderd, zoodat 't aantal aan vragen van mevrouwen die om hulp ver legen zitten belangrijk grooter is dan de aanbiedingen van geschikte meisjes. Boven dien zijn er nog een groot aantal meisjes van 24 werkloos. Met twee internaten is on geveer 10.000 gulden gemoeid. Dan zullen ook.dit jaar weer korte werk kampen gehouden worden. Terwijl de volwas sen werkloozen meer dan vorige jaren op onze hulp aandringen. De inzameling zal worden gehouden in onze stad de volgende week, van 13 tot en met 19 Juni. OPLOSSING KRUISWOORDRAADSEL Horizontaal: 1. van Stolberg: 9. Ion; 10. Pa; 11. O.I.; 12. Oog; 14. Top; 16. Edo; 17. Er; 18. Juliana; 20. Fa.; 21. Mr.; 22. Ui; 23. Co.; 24. R.L.; 25. N.T.; 26. O.I.; 27. Kali; 29. Vet; 31. El; 33. E.a.; 35. Adi; 36. Telex; 38. Adr.; 40. Dop; 42. E.m.; 43. Mier; 44. Ook; 45. R.T.M.; 47. Tor; 49. Oom; 50. Aga; 51. Lippe; 52. Einde (Eined); 53, Re; 55. Eb; 56. Pers; 57. Bos; 58. Nero. Verticaal: 1. Voorraad; 2. A.N.P.; 3. Spruit; 4. T.A.; 5. L.O.; 6. Blanco; 7. Roe; 8. God fried; 9. Item; 13. Goal; 15. Wilhelmina; 18. Juni; 19. Aloë (Aole); 23. Co.; 27. Kandeel; 28. Li; 29. Veem; 30. Tele; 32. La; 34. Arm gard; 36. Tremmer; 37. Beatrix; 41. Proper; 44. Oranje; 46. Top; 48. O.G.I.; 54. Eb; 55. Es. De le prijs k 2.50 werd gewonnen door: Mej. M. TIMMER, Soembastraat 8. De 2e prijs k 1.door den heer: G. SCHMIDT, Laan 34. CORRESPONDENTIE, G. M. Beide schrijfwazen hebben in het Nederlandsch burgerrecht verkregen. A. F. Welzeker. Inzending van oplossingen uiterlijk tot Donderdagmorgen 9 uur. PORTRET VTEI IfR t JAC Ct L OER jgi Horizontaal: 1. Zeemacht. 6. Plaats in Zeeland. 10. Spaansch edelman 11. Strijken (muziek) 14. Vóór (Latijn). 15. Gaping, tekortko ming. 17. Anno. 18. Behooren bjj ze ker spel. 21. Laan. 24. Verhaal. 25. Herkauwer. 26. Schriftleiding v. courant. 29. Gravin v. Holland. 30. Onderkoning van Ned. O.-I. 31. Zeevaartschool. 32. Lidwoord. 33. Ned. Toonk. Ver een. 34. Erfgenaam. 35. Werktuig; mecha.- nisme. 38. Afsluiting v. erf. 39. Engelsch edelman 41. Meisjesnaam. 42. Wild zwjjn. 44. Bloedverwant. 45. Onbekende. 46. Reservatis Reser- vandis (onder 47. (Op adressen) En Ville (in de stad. voorbehoud) afk. 48. Letter v. Grieksch alfabeth. 50. Kier; aanéén-ge- hechte plaats in stof. 53. Contract, schrif telijke verklaring v. doop. 55. Dans-feest. 56. Eén enkel boek, 59. Vernis, hars. 61.Maat. 62. Dak; hoofddeksel. 63. Voorzetsel; bij woord. 64. Tuimeling. 65. Gewicht. 66. Boom. 68. Vakman op scheepswerf. 70. Vlaag, humeur. 71. Kweek. 73. Eng; begrensd. 74. Godin v. d, vrede. 76. Dikke, zoete vloeistof. 77. Water in N.-Bra bant. 78. Snor. 79. Dans; koor. 80. Omroep-vereen. (radio). 81. Plaatsnaam. 82. Trottoir van een station. 83. Werktuig om la waai te maken. Verticaal: 2. Meisjesnaam. 3. Hoofdstad van Europ. Rijk. 4. Toons-afstand (muziek). 6. Georganiseerd overleg. 7. Zangspel. 8. Dus! 9. Russisch Parle ment in den tsa rentijd. 12. Moham. vasten tijd. 13. Belangen-gemeen- sch. v. gr. onder nemingen. 15. (muziek) zeer langzaam; ook naam v. concert stuk. 16. Klaag-zang. 19. Klim-werktuig. 20. guit; oolflkert. 22. Met dank. 23. Deel v. d. Bijbel. 27. Boom. 28. Meisjesnaam. 34a. Componist (Kortel. overl.) 36. Oponthoud van auto d. storing. 37. Planeet. 38. Toestel v. h. over tappen v. vloei stoffen. 40. Knaagdier. 43. De gezamenlijke huisdieren. 48. Tooneel-dans-uit- voeringen. 49. Slachthuis. 51. Dient om schrif turen in te ber gen. o2. Roofvogel. 53. Muziek-instru- ment. 54. Klein, ondiep strandmëer. 55. Naam v. gr. Ned. dichter en schrij ver (overl.) 57. Familie-lid. 58. Bijbelsche vrou wennaam. 60. Iets kleins in hun soort. 67. Broeikas; aan bouw tusschen huis en tuin. 69. Reeds. 70. Commando; de creet. 72. Uitkijk; lomperd, botterik. 75. Verstand. Het is tegen deze parisitaire manier van zaken doen, tegen het streven alles maar m werkverschaffing te doen uitvoeren, z.g.n. om de nood der werklozen te lenigen, maai in wer kelijkheid om op een goedkope manier nood zakelijke verbeteringen uitgevoerd te krijgen, dat de vakbonden en aanverwante politieke partijen die zichzelf respecteeren en een g°eu begrip hebben van wat van hen verwacht wordt, verzet aantekenen en ik verzeker U, mijnheer O., dat dit geschiedt met volledige in stemming der werklozen zelve. Het argument, dat de finantiën der werk gevers en de toestand der middenstand in het algemeen, waarvan ik evenzeer overtuigd ben, dat zij niet rooskleurig is, een economische on verantwoorde loonpolitiek zou noodzakelijk maken, is onzin. Het mag overbekend worden geacht, dat üi de dagen van hogere lonen en minder werkloosheid, het de middenstand ook beter ging, dan thans het geval is. Het ont gaat den heer O. blijkbaar, dat minder ver dienen consequent tot gevolg heeft, minder te kunnen uitgeven. De insinuatie, dat de vakbonden en aanver wante politieke partijen de voor de hand lig gende plannen tot verruiming der werkgelegen heid zouden afwijzen, zal wel te danken zijn aan een volkomen gebrek aan kennis omtrent de doelstelling en de werkzaamheid dezer instellin gen. Dat ruim een half millioen arbeiders die zich in deze instellingen hebben georganiseerd, het wel hebben begrepen, pleit niet voor den heer O. Wanneer het gebrek aan kennis inderdaad als de oorzaak moet worden aangenomen voor deze ergerlijke insinuatie, dan wil ik den heer O. naast een welgemeende raad zijn pen voorlopig maar op te bergen tot deze lacune in zijn intellectueele ontwikkeling is aangevuld, er toch wel op wijzen, dat niet onder alle omstandigheden de vakbonden aan het eenmaal vastgestelde loon hebben vast gehouden. Wanneer het belang van de arbei ders en het bedrijfsleven het noodzakelijk maakte, is er loyaal medegewerkt geworden aan de tot stand koming van regelingen die afweken van de eenmaal gestelden. Ik vraag den heer O. of dit zelfde gezegd kan worden van de groep, die Dr. Colijn eens zo aardig heeft gekenschetst. Ter nadere bewijsvoering van het hierboven aangehaalde, wil ik den heer O. wijzen op: le. de talloze malen, dat met behulp van het Werkfonds in de lande werken zijn uit gevoerd, waarvoor in volledige overeen stemming met de vakbonden lagere lonen zijn vastgesteld, dan het officiële. Dat de bouw van het grote nieuwe mail schip „Nieuw-Amsterdam" onder andere is mogelijk gebleken door de medewer king van de Metaalbewerkersbonden, die hun leden adviseerden een vrij belangrijk loonoffer te brengen, dat in talloos vele bedrijyen aan de sa nering is medegewerkt geworden, terwijl voor het vastlopen deze bonden toch niet verantwoordelijk konden worden gesteld. Dat deze medewerking bijna altijd con sequenties voor het loon had, behoeft wel geen betoog. Voorts tart ik den heer O. met bewijzen aan te voeren, dat het in de strijd voor be scherming en verbetering van de arbeids voorwaarden, ook maar eenmaal is voorge komen, dat onverantwoordelijke loon-eisen werkloosheid tot gevolg heeft gehad, of dat het normaal functioneren van het economisch leven werd geschaad. Wil de heer O. misschien ook even noe men of er een geval bekend is, dat door de leden van reeds meer genoemde groep ook maar eenmaal vrijwillig van winst is afge zien. Tenslotte kan het toch nog zijn, dat de heer O. met het bovenstaande wel bekend is en dan moet zijn ergerlijke insinuatie aan het adres der vakbonden op een lijn worden ge steld met vulgaire laster. Laster, die een ver dachte overeenkomst vertoont met de gebrui kelijke terminologie in de strijd tegen de ar beidersbeweging in de fascistische staten. Is dit het geval, dan onderschat de heer O. het intellectueele peil der werklozen toch wel sterk, door te veronderstellen, dat zij het ge schrijf ernstig zullen nemen of dat zij zich voor het kennelijk politieke karretje van U zullen laten spannen. Het politieke karretje, dat naar alle waarschijnlijkheid met het oog op de gemeenteraadsverkiezingen van het volgend jaar van stal is gehaald. Het wil mij voorkomen, dat de goedkope en evenzeer verwerpelijke methode, die in reeder eerder genoemde kringen behoort tot de normale bestrijdingsmiddelen, om de werk loosheid en de daaraan verbonden ellendige gevolgen te misbruiken voor persoonlijke po- politieke doeleinden, niet veel kans van sla gen heeft. Den Helder, 4 Juni 1938. C. Steenlage. Van redactiewege eenigszins bekort. Red. Held. Crt. 2e. 3e. Ned. Herv. Gem. (Nw. Kerk, Weststraat) 's Morgens 10.30 uur: Ds. H. A. Enklaar Westerkerk, (Helden der Zeeplein). Geen dienst. Geref. Kerk. (Julianapark). 's Morgens 10 uur. Ds. Tollenaar. Heilig Avondmaal. 's Avonds 5.30 uur Ds. Veenhuizen. Voortz. H.A., Dankzegging. Geref. Kerk (Rehoboth-Kerk). 's Morgens 9 uur. Ds. Veenhuizen. 's Morgens 10.45 uur. Ds. Veenhuizen. 's Avonds 5.30 uur Ds. Tollenaar. Oud Geref. Kerk (Hoogstraat). 's Morgens 10 u. Ds. Kramp, H. Avanfl. maal. 's Avonds 5.30 u. Ds. Kramp, Doopbedle. ning. Woensdagsavonds half 8 Ds. Kramp, van Enkhuizen. Chr. Geref. Kerk (Steengracht). 's Morgens 10 uur en 's middags 5 utg de heer J. Rebel. Herst. Evang. Luth. Gem. (Weezenstr.). 's Morgens 10.30 uur Ds. W. J. F. Meiners, Doopsgezinde Gemeente (Kerkgracht). 's Morgens 10 uur: Ds. P. J. Smidts. Oud-Katholieke Kerk (Langestraat 76) 's Morgens 10 uur Kerkdienst. Evangelisatie (Palmstraat). Zondag v.m. 10 u., Ds. J. H. W. Warners, van Alkmaar. Gebouw Middenstraat 117. 's Avonds 8 u„ Evangelisatie-samenkomst Evangelisatiegebouw, Vijzelstraat: 's Morgens 10.30 uur, samenkomst Zondagmid. 4 u„ straatprediking Molenpl, 's Avonds 8 uur, samenkomst Leger des Heils. 7.30 uur v.m. Bidstond 10 uur v.m. Heiligingsdienst 8 uur n.m Verlossingssamenkomst Kerk van Jezus Christus, Janzendw.str. g 's Morgens 9.30 en 's avonds 6 uur Samenkomsten. Hersteld Apostolische Zending Gemeente Sluisdjjkstraat hoek Schagenstraat. Geen dienst. HUISDUINEN JULIANADORP BEVALLEN: J. M. W. CaspersPinke, z. FAILLISSEMENTEN. Uitgesproken: J. Bosma, Koningstraat 18, Den Helder. Curator Mr. J. Mulder. Ned. Herv. Gemeente. Geen dienst. Ned. Herv. Gemeente. Geen dienst. Zendingsgebouw „De Ster der Hope", lste Pinksterdag. 's Avonds 7.30 u., de heer J. Seversma, van Amsterdam. GEVEN WIJ VOOR ANGLICAANSCH HUWELIJKS STANDPUNT. In de resolutie betreffende het huwelijk, welke door de convocatie van Cantorbury, de vertegenwoordiging van de grootste provincie der Engelsche staatskerk, aangenomen werd, wordt het huwelijk gedefinieerd als „een per soonlijke en behalve door den dood van een der gehuwden onontbindbare vereeniging". Inzake den hertrouw van gescheidenen zegt de reso lutie: „hertrouwen na echtscheiding te hebben verkregen, maar terwijl de vroegere echtge noot (e) nog in leven is, brengt altijd een wer kelijke schending met zich mede van het be ginsel van het huwelijk". Tenslotte herinnert de resolutie er aan, dat de Anglicaansche kerk weigert sanctie te verleenen aan het huwelijk van iemand, die gescheiden is en wiens (wier), vroegere echtgenoot (e) nog in leven is. De inheemsche Indische politieke partij, de Perserikatan Kaoem Christen, hield te Djocja een congres, waar blijkens het verslag in de Locomotief van 28 Mei j.l. ook de verhouding NederlandIndië ter sprake kwam. Unaniem ging het congres ter zake met de volgende be ginselverklaring accoord: «■*- xll II die wachten op den koopjestijd, kunnen wij thans berichten, dat het oogenblik gekomen is om van onze Zomerkoopjes te profiteeren Door buitengewone omstandigheden is onze voorraad mantels, mantelcostumes, japonnen, rokken en blouses nog nooit zoo groot geweest als nu en zult U verbaasd zijn over onze zeer lage prijzen, welke wij hier niet zullen noemen U ziet deze in de étalages Ook in de afdeeling dames- en meisjeshoeden kunt U van onze Zomerkoopjes profiteeren. Op alle regenmantels 10°l0 korting. KOOPT NU KONINGSTRAAT 86-90

Heldersche Courant | 1938 | | pagina 6