yiyendct Abonneert U op dit blad Maandag 13 Tunj 1938 Tweede Blad ^tcuiirUeiuu^ De aardbeving ook in Den Helder waargenomen Bij Examens en Openbaar Optreden, Gejaagdheid, Onrust en Zenuwachtigheid, gebruike men de Zenuwstillende Mijnhardt's Zenuwtabletten. Buisje 40 en 75 ct. Spring niet op rijdende auto's VUUl\ Midd.Zee,Madeira,Noorwegen REISBUREAU VELTHUIJS TFT VUUR ook vanaf Texel ,RE:s?"",b"u0 VELTHUIJS VOOR cheques' Noorder Kunstkring is tevreden Heldersche Hengelaars op concours Het regeeringsjubileum Harmonische Lichaamsontwikkeling De staking van de haringvisschers Van onze adverteerders £e^eA^eAicJhlen Vischafslag IJmuiden Burgerlijke Stand van Den Helder Vischafslag Den Helder Sportdag te De Cocksdorp Texelsch nieuws Rijkspostspaarbank Duitschland heeft geen tijd voor oorlog Verzendt en ontvangt Uw goederen per „ESONA" H Ook in Den Helder is de aardbeving waarge nomen, die zuidelijk in het land en vooral in Belgie zoo groote ontsteltenis veroorzaakt heeft. Het eerst werden we met het gebeuren in kennis gesteld door de afdeeling boekhou ding, die boven ons bedrijf haar kantoor heeft. Men had daar duidelijk het trillen en schokken gevoeld en keek elkaar verbaasd aan. Het eigenaardige is, dat de beving in het kantoor ernaast niet gevoeld werd. Zoodat de schokken wel zeer plaatselijk zijn waargenomen. Om tegen half één kwamen een drietal jon gelui van de H.B.S. ons vertellen, dat er ver moedelijk een zeebeving had plaats gehad, want in hun leslokalen hadden de banken zoo sterk staan trillen, dat de leerares gezegd had: Toe jongens, schei uit met dat schudden van die bank". Een schilderij aan den wand kwam naar yoren en viel weer tegen den wand. We hebben na deze mededeeling direct het Meteor. observatorium aan den dijk opgebeld. Immers, als er zoo iets van een zeebeving of aardbeving had plaats gehad, zouden de instru menten van den heer v. Dok het geregistreerd moeten hebben. Maar de observator had nog niets gevoeld en ontdekte evenmin bij de controle van zijn instrumenten eenige afwijking. Ook hier was dus de beving langs gegaan. Wij spraken nog verscheidene personen die ons vertelden, dat ze op de betreffende oogen- blikken een gevoel van duizeligheid kregen, een gevoel of men z'n evenwicht dreigde kwijt te raken. De heer Verkerk van de G.R. deelde ons mede, dat hij juist de 51/£ ton zware vuilnis wagen in de wagenloods aan het N.H. kanaal gezet had toen hij om 12.20 u. tot zijn groote verbazing bemerkte, dat het zware vehikel ging schudden. Ook een collega van den heer Verkerk merkte het onbegrijpelijke incident op; 20 a 25 seconden later gebeurde dit nog eens en eerst toen men vernomen had, dat zich een aardbeving voorgedaan had, begreep men de oorzaak. Gistermiddag sprong het zoontje van den heer Volhuizen uit de Diaconiestraat op een rijdende vrachtauto, die zich bevond op den Strooweg, ter hoogte van den zijweg naar Huisduinen. Op een gegeven moment zette de auto er vaart achter, tengevolge waarvan een der laadbakken lossprong en de jongeman op den weg terecht kwam. Met een gebroken pols Werd hij opgenomen en per auto naar een dokter vervoerd. Een waarschuwing voor adspirant-autobeklimmers beleedigd. Een juffrouw kwam bij de politie haar nood klagen over het feit, dat zij door haar vroege- ren echtgenoot beleedigd was. 1/nnP a"e buitenlandsche VUUR Spoorbiljetten REISBUREAU VELTHUIJS WAT WAS DAT? Een bewoner van de Sluisdijkstraat kwam In den nacht van Zaterdag op Zondag tot de ontdeking, dat bij hem de voordeur op een kier stond. Politie werd gealarmeerd en een onderzoek ingesteld. Niets werd echter ver mist gevonden. Het vermoeden is gewettigd, dat men vergeten heeft de deur goed af te sluiten. NOG ALTIJD DE PORTIEKEN. Gistermiddag werden 3 jongens, die zich in een portiek in de Spoorstraat ophielden, be keurd. Sommigen leeren het blijkbaar nooit. i/nno K0RTE zeereizen Agentsch. St. Mij. „Nederland". zedendelict. Vrijdag is alhier een marinier aangehouden verdacht van het plegen van een zedendelict. Zaterdag is hij naar Alkmaar overgebracht. let op UW kat! Zaterdag deed een bewoner van het centrum aangifte, dat zijn poes door een geweerschot om het leven was gekomen. Dat was numero vier in korten tijd in dit stadsgedeelte. De politie houdt een oogje in het zeil. linnO LUCHTREIZEN REIS8UREAU VELTHUIJS Agentschap K.L.M. tandem-verdriet. Een echtpaar reed gezamenlijk en gezellig per tandem op den Ruijghweg toen het werd getorpedeerd door een jongedame. Kleeren en tandem kregen beschadigingen te slikken en de politie mocht de zaak opschrijven. de kennelijke staat. Vannacht werd een stadgenoot aangehou den, omdat hij zich in den „kennelyken staat bevond. Hij sliep uit ten hoofdbureele. waar is die fiets? Eenigen tijd geleden miste een plaatsgenoot Zijn fiets, die hij op het erf had gezet Er lag een briefje bij. dat deze den 12en Juni'weer terug zou zijn. Iemand had haar noodig gehad. Tot heden toe is echter van de «ets mets meer gehoord, zoodat de eigenaar er het zijne denkt... goedkoope marken, lires enz. Weer meer bezoekers dan verle den jaar. De „Noorder Kunstkring" is tevreden! Zelfs zéér tevreden, want hoewel de expo sitie ditmaal een dag korter duurde dan het vorige jaar, mocht men weer meer bezoekers tellen. Het waren er ditmaal bijna 650. Dit werd ook gezegd in het slot-speechje, dat de heer Pinkhof gisteravond bij het sluiten dezer expositie hield. Jaar in, jaar uit is een stijging van het interesse merkbaar en dat is tenslotte iets dat moed voor de toekomst geeft. Men zou derhalve zeker in de verleiding komen meer dan éénmaal per jaar voor den dag te komen, doch gezien de financieele bezwaren, die daaraan verbonden zijn, zal dat wel niet mogelijk blijken. Eén ding is jammer. Er is namelijk niets verkocht. Niet dat dit in vergelijking met an dere expositie's iets bijzonders is, maar het zou voor de exposanten ongetwijfeld als een stimu lans werken. Dit geldt niet voor de attractie: Lucy Bak ker. Zij toch mocht zich zoo gelukkig prijzen na een zeer groote belangstelling voor haar werk ook het noodige te verkoopen. De heer Pinkhof besloot met dank te zeg gen aan hen die zich beijverd hebben deze tentoonstelling te doen slagen. En dat zijn dan de heer Steeman, de familie Polak (zonder welke een tentoonstelling van de N. K. eigenlijk niet goed denkbaar meer is, applaus!) en de heer Mulder die zich be reid verklaarde de entrée-penningen te in- casseeren. Nadat de heer Ph. Polak de vriendelijke woorden van den voorzitter beantwoord had, werd de slotbijeenkomst besloten. De vangst viel tegen en de prijzen mee Het is al weer haast gewoonte geworden, dat onze plaatselijke hengelsportvereeniging, de H.S.V., ter gelegenheid van de officieele opening van het hengelaars-seizoen een con cours uitschrijft, waarbij het nimmer aan deel nemers ontbreekt en dat ook dit jaar weer als geslaagd te beschouwen is. Zoowel Zaterdagmiddag ais Zondagmor gen zijn de H.S.V.-ers op uit getogen en gezamenlijk heeft men het Kanaal bij 't Westeinde opgezocht, teneinde aldaar te pogen de zich in de diepten bevindende kanaalbewoners middels wurmpjes op den kant te halen. Het weer was buitengewoon, zoodat het een hengelaarsfeest werd, doch het was niet buitengewoon gezien uit hengelaars-oogpunt. Daarvoor draaiden de wind te veel in de afge- loopen dagen, en hierdoor valt het te verkla ren, dat de vangst niet met de gestelde ver wachtingen overeenkwam. Lang niet! Evenwel, ook ditmaal was de ware henge laarsgeest weer vaardig over de mannen van H.S.V., waarvan een aantal in gezelschap van hun betere helft ten concours getogen was. Prijsuitreiking Des avonds verzamelden zich de heeren en dames in het Militair Tehuis aan de Spoor straat, alwaar de prijsuitreiking plaats vond. Dat was veelbelovend, gezien de collectie- prijzen die het bestuur op een der tafels uitge stald had. Ons oog ontwaarde daar, om maar eens een willekeurig voorbeeld te geven, naast hengelaarstuig en aan deze branche verwante zaken, plateau-tjes met eierdopjes, een rook tafel, diverse sierpullen, barometers eneen stropdas. Keus voor ieder! De heer Bakker sprak een woord van wel kom, releveerde den prettigen wedstrijd en ging toen maar direct over tot het laten uit kiezen der prijzen. Het bleek, dat 21 H.S.V.-ers daarvoor in aan merking kwamen. Hoewel het ondoenlijk is alle 21 hier te noemen, maken wij een uitzondering voor de eerste 5; dat waren: 1. de heer Wever (67), 2. P. Vonk (57) 3 van Dam (56), 4. Passenier (55) en 5. Blanjaar (51). De cijfers achter de na men duiden op het aantal centimeters baars, dat men verschalkt had. In totaal deden aan het concours mede niet minder dan 85 man, die gezamenlijk 57 baarzen uit hun element haalden. Bespreking buurtcomité's op het Raadhuis. In een advertentie in dit nummer noodigt de Burgemeester van elk buurtcomité twee afgevaardigden uit tot een bespreking inzake het regeeringsjubileum, op Woensdagavond 8,30 uur, in het Raadhuis. VRIJE GENEESKUNDIGE BEHANDELING. Geneeskundige Buitendienst Den Helder. Van 18 tot en met 31 Juni a.s. wordt de Officier van gezondheid der le klasse C. P. J. Modderman. Krugerstraat no. 4 te Den Helder, belast met den geneeskundigen buitendienst te Den Helder. vPaa-l I VVa 1 htfc-jt. ^cdrooUcn WUt-c*,; Nortt J. Ontstaan der Nationale Vereeni- ging tot Bevordering van Har monische Lichaamsontwikkeling. Het was in het jaar 1933, dat een gezel schap Nederlanders, gedurende een studiereis door Polen getroffen werd door een aardig insigne, gedragen door man en vrouw, jong en oud, rijk en arm. Zeer opvallend was ook, dat alle dragers trotsch waren op het bezit van dat eereteeken Bij navraag bleek, dat deze onderscheiding verkregen werd, na het afleggen van een reeks proeven, waardoor men toonde een all round lichaamsvaardigheid te bezitten. Eenige deelnemers aan deze studiereis, met name wijlen prof. dr. A. H. M. J. van Rooij, mr. dr. J. A. Thiel, officier van Justitie, en dr. Sturkop, vroegen zich af of soortge lijke proeven ook in Nederland zouden kun nen plaats hebben. Uit hun plannen groeide de H.L.O. Samen werking met het N.O.C. werd gezocht en ge vonden; tevens mocht de H.L.O. zich van den aanvang af verheugen in den moreelen steun en de medewerking van Regeeringszijde. De Minister van Onderwijs richtte persoonlijk tot het Bestuur het navolgende schrijven: Met belangstelling heb ik kennis genomen van l^et voornemen van de Nationale Vereeni- ging tot Bevordering van Harmonische Lichaamsontwikkeling, om te pogen door het instellen van eenvoudige proeven van licha melijke geoefendheid aan de in haar naam aangegeven doelstelling te voldoen. Ik sym- patiseer met dit uit een gelukkig particulier initiatief voortgekomen streven, in de over tuiging dat vooral in dezen tijd, waarin groote geestkracht noodig is pm moeilijkheden te overwinnen, een gezond en vaardig lichaam den mensch te stade komt; physieke paraat heid kan geestelijke energie ondersteunen in den levensstrijd. De bedoelde proeven bieden een goede gelegenheid om die paraatheid te ontwikkelen. Den Haag, 30 April 1936. De Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, Dr. J. R. Slotemaker de Bruine. Prof. van Rooy aanvaardde het voorzitter schap en nadat de Koninklijke Goedkeuring op de statuten der Vereeniging was verkre gen. begon de H.L.O. haar werk en taak. Welk werk en welke taak? In het volgend artikel willen wij U daar iets van vertellen. H. L. *)Het eerste artikel werd opgenomen in ons nr. van Zaterdag 4 Juni. Het nieuwe voorstel verworpen. De reeders hebben het voorstel van den rijksbemiddelaar, dat niet veel verschilt van zijn eerste voorstel, aanvaard. Ook het hoofd bestuur van den centralen bond heeft het aan vaard. De visschers te Katwijk hebben er Vrijdagavond hun goedkeuring aan gehecht. De stemming onder de Scheveningsche vis schers gistermorgen in het Seinposttheater was echter zoodanig, dat het voorstel met groote meerderheid is verworpen. Ook de Vlaardingsche visschers hebben het voorstel verworpen. Naar wij vernémen is de steunregeling onder alle visschers ten aanzien van het voor stel geweest: 952 tegen en 417 vóór. Toch zijn bij verschillende schepen te Vlaar- dingen de vleten reeds scheep gedaan en de vuren aangemaakt, zoodat er vermoedelijk wel getracht zal worden volgende week eenige schepen ter haringvisscherij te zenden. De Fa. Vroom en Dreesmann verzoekt ons er op te wijzen, dat de in haar advertentie van j.1. Zaterdag onder sensatieprijzen aangeboden jongens plusfours, complete plusfour-costuums zijn. De officier van gezondheid le ki. W. A. Bor- geld wordt 12 Augustus ontheven van de waar neming van den geneeskundigen buitendienst der zeemacht te Vlissingen en de idem M. van der Sluis met dien datum met dezen dienst belast. De officier van den Marine-Stoomvaartdienst der 2e kl. F. J. de Hoop, met 30 dezer geplaatst te Vlissingen, zal aldaar bij de Koninklijke Maatschappij „de Schelde" worden belast met het toezicht op den aanmaak der machines voor in aanbouw zijnde onderzeebooten. Wanneer kunnen de Miliciens worden aange steld tot korporaal? Bij beschikking van den Min. v. Def. is bepaald, dat de aanstelling van dienstplichti gen tot korporaal kan plaats hebben voor hen, voor wie de duur der eerste oefening 15 mnd. bedraagt, na een eerste oefeningstijd van 12 maanden: en bij een eerste oefeningsduur van resp. 12 en 11 maanden onderscheidenlijk na een eerste oefeningstijd van 10 en 9 maanden. DE VIERDAAGSCHE (Deelname door militairen). Aan de op 26, 27, 28 en 29 Juli a.s. te houden internationale vierdaagsche afstandsmarschen uitgeschreven door den Nederlandschen Bond voor Lichamelijke Opvoeding, kan, onder ver leening van vrij vervoer voor Rijksrekening en van een Geldelijke tegemoetkoming, wor den deelgenomen door militairen. Voor deel neming komen in de eerste, tweede en derde plaats achtereenvolgens in aanmerking: a. zij, die* als detachementscommandanten optreden; b. zij, die in vorige jaren nog niet aan de af standsmarschen van den bond hebben deelge nomen; c. zij, die, te voren reeds deelgenomen hebbende, aan de afstandsmarschen van den bond een werkzaam aandeel bij de voorberei ding van de onder b. bedoelde militairen hebben gehad. Het medevoeren van z.g. mascottes is verboden, wél mogen de Regi- ments-vlaggen worden medegenomen. Bij de militairen detachementen mogen geen bur gers (Dames en Heeren) medemarcheeren. Het vrij vervoer wordt verleend van de stand plaats naar Nijmegen en terug. Aan indivi dueel deelnemende militairen van het beroeps- personeel kan buitengewoon verlof met behoud van bezoldiging worden verleend van 26 tot en met 29 Juni a.s.; zij genieten echter voor de reis naar Nijmegen en terug geen vervoer voor Rijksrekening. Reserve-officieren, die aan de afstandsmarschen wenschen deel te nemen, kunnen de noodige wapenen en uitrustingstuk ken in bruikleen ontvangen. Zpowel door Leger als door .Marine .zal aan deze vierdaagsche worden deelgenomen. Bij Kon. besluit is nog bepaald, dat, ter be strijding van de kosten, aan de deelneming verbonden, ten behoeve van de in detachement marcheerende militairen (inbegrepen de deta chementscommandanten en de verzorgers) een geldelijke tegemoetkoming kan worden ver leend van 3.50, welk bedrag wordt verhoogd tot 5.00 voor soldijgenietenden van het be- roepspersoneel en tot 6.50 voor soldijgenie tenden van het verlofspersoneel. Tarbot Tong Griet Groote schol Middel schol Zetschol Kleine schol Bot Schar Poon Wijting per kg l» i» i. 50 kg 0.73— 0.60 1.10— 0.82 25.00—11.00 19.00 19.00 22.00—13.00 18.50— 4.90 7.30— 2.60 4.90— 2.60 4.10 3.50— 1.30 OP- EN ONDERGANG VAN ZON EN TIJD VAN HOOG EN LAAG WATER Zomertijd Zon van 11 Juni 1938. BEVALLEN: B. A. J. VerhoekBaljé, z. E. LagerveldVisser, d. OVERLEDEN: G. Collet (v.), 57 jaar. Aangebracht door korders: Tongen per kg 1.02—0.92 Slips 0.80—0.70 Tarbot 0.68—0.60 Schol le soort p. kist 8.50—6.00 Schol 2e soort 4.702.90 Schar 2.20—1.40 Door garnalenvisschers: Levendegarnalen per Ut 1.501.35 Juni op: ond.: Hoogwater Laagwater Z 12 4.40 21.20 7.55 20.05 1.35 1400 M 13 4.40 21.20 8.25 20.45 2.15 14.45 D 14 4.39 21.21 9.00 21.25 2.50 15.20 W 15 4.39 21.21 9.30 22.00 3.25 15.55 D 16 4.39 21.22 9.55 22.30 3.50 16.30 V 17 4.39 21.22 10.15 23.00 4.15 17.05 Z 18 4.39 21.23 10.45 23.30 4.40 17.35 Ter gelegenheid van den gisteren alhier ge houden sportdag hadden de volgende voetbal wedstrijden plaats: Texel 1Texelsche Boys 60. De CocksdorpOosterend 4—0. Eindstrijd: Texel 1De Cocksdorp 40. De Sportver. „Texel" verwierf daarmee den len prijs, een wisseibeker, terwijl De Cocks-- dorp den 2en prijs, een kruis, verwierf. Athletiek: le prijs Sportver. „Texel"; 2e prijs Texelsche Boys; 3e prijs De Cocks dorp; 4e prijs Oosterend. De K.L.M. had 11 draagspeldjes ter beschik king gesteld voor het winnende elftal. Opgave betreffende het kantoor der poste rijen te Den Burg: In den loop der maand Mei 1938 werd aan bovengenoemd kan toor op spaarbankboekjes inge legd 23.638,22 en terugbetaald 15.710,72 We hebben in ons overzicht van Zaterdag gewezen op de wisselvalligheid in het poli tieke wereldgebeuren. Het is uiterst moeilijk zich aan een voorspelling te wagen voor de komende dagen, omdat de dag van heden din gen kan brengen, die een totale verandering teweeg brengen. Een van de belangrijkste factoren voor den vrede van Europa is Duitschland. Duitschland, dat de laatste jaren zoo dikwijls oorzaak is geweest van groote onrust. En nu halen we hierboven een woord aan van niemand min der dan dr. Ley, dat hij heeft uitgesproken op een te Hamburg gehouden jaarlijksch congres van de organisatie „Kraf durch Freude". De N.R.Crt. knoopt aan dit woord van dan Duit- schen minister een beschouwing vast, waarin heto blad doet uitkomen, dat deze woorden nu heusch niet voor het buitenland gezegd behoeven te zijn. Ook de vele vragen die bij den lezer op zullen komen over het waarom van de bewapening en het waarom van zoo tal van andere dingen in het Derde Rijk. Wij ontleenen het volgende aan deze be schouwing: En toch klinken zij niet zoo onwaarschijn lijk als menigeen zou denken, mits men de Duitsche problemen eens wil bezien van bin nen uit in plaats van, zooals wij het altijd doen, van buiten af. Wie dan het complex maatregelen op oeeonomisch en sociaal gebied in oogenschouw neemt, moet tot de conclusie komen, dat Duitschland bezig is aan een groot sociaal experiment en zal dan ook be seffen, dat bij een zoo belangrijke omwente ling in de gewoonten der menschen geen sto rende factoren als oorlogen kan gebruiken. Een der naar buitende tredende experimen ten van hetgeen Duitschland wil, is de zg. volkswagen. De propaganda, welke daarvoor wordt gevoerd, is gebaseerd op de gedachte, het verbruik van de bevolking in andere ba nen te leiden. De gedachte, behoeften te scheppen, is niets nieuws. Jaar in, jaar uit, doet de ondernemer op min of meer bescheiden schaal al hetzelfde. Maar ook in grooter omvang, als een poging tot een volksbeweging, is zij niet onbekend. Het socialisme bijv. tracht bij het groote werkende publiek een zekere geestelijke be hoefte, een soort intellectualisme uit de on wetendheid tot verhooging van het mensche- lijk geluk te kunnen bijdragen. Het volkswagen-experiment is vóór alles een psychologisch experiment, een van de vele psychologische experimenten, welke het natio- naal-socialisme kent. De Krgft durch Freude- beweging, de graden en rangen, vormen een ander niet minder belangrijk element. Een verouderde psychologie zullen velen zeggen; onderscheidingen zijn overbodig en behooren te vervullen, zelfs de cijfers in de schoolklas. Hoe theoretisch juist dit ook moge zijn, de man uit het volk voelt dit anders. Het spreekt van zelf, dat het signaleeren van het feit nog tal van andere vragen laat rijzen, welke buiten dit korte bestek moeten vallen. In de eerste plaats de vraag, welke beteekenis men moet toekennen aan het mo ment, dat aan dit experiment groote omvang wordt gegeven. Als zoodanig echter is het, los van iedere ideologische basis, bijzonder be langwekkend. Indien Ley dan ook de stelling verdedigt, dat Duitschland geen oorlog kan gebruiken, wordt deze in het licht der proble men zeer aannemelijk, indien er niet andere factoren waren, die daaraan wel eens doen twijfelen. Nat. Hist. Museum, geopend: Woensdag van 35 uur, Zaterdags van 710 uur.; iedere le Woensdag in de maand van 810 u.; iedere le Zondag in de maand van 35 u. Aquarium Zoöl. Station. Voor het publiek geopend: dagelijks van 912 en van 13.30— 17 u.. Zaterdag van 912 uur. BIOSCOPEN: Tivoli-theater, Spoorstraat, half 8: „De Wonderbaarlijke avonturen van de onderzeeboot D. I" en „De Man in het Rialto, Spoorstraat, half 8: Blauw". Witte Bioscoop, Koningstraat, half 8: „De groote illusie". „Nobleza" en „Twee Onmisbare Vrouwen". 9 tot en met 19 Juni. Leger des Heils: 10-daagsche tentcampagne Madoerastraat. Tot 30 Juni: Westgracht 80: Tentoonstelling Historisch Genootschap „De Kop van Noord Holland". Opgenomen om 8 uur hedenmorgen. Barometerstand Den Helder 768.5 Temperatuur zeewater 15.0 Temperatuur lucht 12.8 Wind: richting Noord; kracht 4. Licht op 9 uur 50 min. Hoogste temp. lucht gisteren 14.1 Laagste temp. lucht gisteren 10.7 Hoogwater (heden) 20 u. 45 m. Laagwater (heden) 14 u. 45 m. Hoogwater (morgen) 9 u. 21 u. 25 ni. Laagwater (morgen) 2.50 u. 15.20 u. Derhalve meer ingelegd dan terugbetaald 7.927,50

Heldersche Courant | 1938 | | pagina 5