Indië heeft een millioenen-tekort De „Karimata Engeland zal zijn handelsvloot niet beschermen DAGBLAD VOOR DEN-HELDER EN HOLLANDS NOORDERKWARTIER tijdelijk stopgezet Honderdduizend Chineezen verdronken Versterking van defensie blÜÏÈ geboderi Belastingvcrhooging... De zee te woelig Kinderroover bekent de ontvoering EERBERICHT KONINGSTRAAT 78, DEN HELDER.' TELEFOON 50 f5 LUITEN) WO E NS D A G 15 JUNI 1938 66e JAARG. No. 8334 Schepen loopen op eigen risico Spaansche havens in Dit nummer bevat 8 pagina's DB BILT SEINTt Toch ccn geheim Chineesch-Fransch verdrag HELDERSCHE COURANT Uitgave der UKg.Mlj. Hofland» Noorderkwartier N.V. te Deo Helder De volksraad geopend. Rede van den gouverneur-generaal. In zijn rede ter gelegenheid van de ope ning- van den Volksraad in Nederlandsch Indië heeft de gouverneur generaal doen uikomen, dat een positieve arbeid ten behoe ve van handhaving en verbetering van de volkswelvaart noodig is en heeft hij het aandeel van de overheid hierin uitvoerig uit eengezet. Exportbevordering, exportcentra les, bevordering van de voortbrenging ten behoeve van de binnenlandsche markt en een verdergaande arbeidsverdeeling zijn daartoe de middelen. De landvoogd wees op de wenschelijkheid van meer doelmatige verspreiding van het volk". Een spontane immigratie ontwikkelt zich op bevredigende wijze. F.en begin van vestiging in nieuwe gebieden is gemaakt in Palembang, de Zuider- en Ooster-afdeeling van Bomeo en Celebes. terwijl naar meer terrein wordt gezocht. Op Java wordt de propaganda meer systematisch en op ruimer schaal dan tevoren, alsmede met meer mo derne middelen, doorgezet. De economische samenwerking met het moederland gaf weinig nieuwe elementen te zien. De budgetaire ontwikkeling. De toeneming voor den gewonen dienst 1937 van de ontvangsten met 44 millioen gulden boven het niveau van 1936 en 97 mil lioen gulden boven de oorspronkelijke ra ming van het betrokken jaar, is sprekend. Aangezien .de uitgaven voor dat jaar lang zamer toenamen dan de ontvangsten, ver keerde het, aanvankelijk op 64- millioen gul den geraamde, tekort in een overschot van 29 millioen gulden. Ook de buitengewone dienst vertoonde met een feitelijk tekort van 17 millioen gul den een aanmerkelijk betere uitkomst dan oorspronkelijk werd verwacht. Defensie. De G.G. verklaart dat de reqeerinn het betreurt, dat de uitgaven voor defensie zoo hooq zijn, doch de regeerinq kan peen vrij heid vinden ontwerpen van minder verre strekking voor te leggen. Hij zegt dan: „zonder den algemeenen toestand te donker te willen zien en of schoon overtuigd, dat de maatregelen, In de laatste jaren getroffen aan de weerkracht en de paraatheid van leger en vloot reeds in aanzienlijke mate ten goede zijn geko men, blijft de regeering niettemin een ver- dere versterking geboden en het brengen van zwaar wegende offers gewettigd ach ten". Naast de voortzetting in vefsneld tempo van datgene waarmede in de vorige jaren een aanvang is geamakt en waarvan de aanschaffing van het afweergeschut in het bijzonder kan worden vermeld, betreffen de voor het leger aangevraagde credieten o.a. de oprichting van vechtwagens-eenhe- d"- en de opvoering van het aantal bom menwerpers. Ten einde de aanschaffing van een der de serie dezer vliegtuigen waartoe de re geering zich overtuigd houdend van de instemming van den volksraad hiermede inmiddels overging, te financieren en ten einde de noodige neven-maatregelen te kunnen treffen, dient de regeering mede een aanvullende begrooting voor 1938 bij het rollege in. De landvoogd verklaart dan, dat de vraag, in hoeverre het mogeliik zou zijn om door invoering van een kort-verband-regeling voor een deel van het leger de beschikking te krijgen over geoefend inheemsch reserve- personeel, zonder daarbij in liooge kosten te vervallen, in overweging is. Hierna gewaagt de G.-G. achtereenvolgens van het herstel der gezagwniddelen, in de bezuinigingsjaren aangetast. De gouverneur-generaal eiijdigde znn rede die door den voorzitter van den Volksraad Mr. van Helsdingen werd beantwoord, door nog verschillende verbeteringen, welke de regpering.op gebied van volksgezondheid en Scholenbouw voornemens is aan te brengen, te bespreken. De finantieele nota gaf als de oorspronkelijke raming voor .>8 voor den gewonen dienst een tekort van niet meer dan f 900.000 en kon in hel fi nancieel expose, dat in Januari bij den volksraad werd ingediend, nog gerekend worden op een tekort van niet meer dan f 4.300.000. Naar de huidige verwachting moet een na deel ig saldo tegemoet worden gezien van f 19.000.000, te vermeerderen met een be drag van f 4.900.000 voor alsnog te boeken gevolgen van conversies, welke in 1937 plaats vonden, dus een tekort van totaal f 23.900.000. De voorliggende ontwei-p-begrooting \oor v-,"Wr i ï- Jhr. Mr. Tjarda van Starkenborgh Stachouwer. 1939 toont een verdere doorbuiging van deze ongunstige ontwikkelingslijn. De gewone dienst sluit met een tekort van omstreeks f 38.500.000, de buitengewone dienst ver- eischt, in dit verband, geen speciale aan dacht. Tegenover de veiwachting, welke in Ja nuari nog gemotiveerd was, dat voor 1938 te rekenen viel met netto-ontvangsten tot een bedrag van f 371.000.000, laten de hui dige cijfers geen hoogere verwachting toe dqn f 353.700.000, terwijl de raming voor 1939 op niet meer dan op f348.100.000 ge steld kan worden. Wat de uitgaven betreft, geeft de herziene raming voor 1938 een totaal aan zuiver ge wone landsuitgaven van f 364.400.000. De verwachting voor het loopende jaar is f 372.700.000 plus f4.900.000, uit hoofde van den leeningsdienst, dus in totaal f 377.000.000 Voor 1939 beloopt de raming f386.600.000, met welk bedrag het niveau der uitgaven omstreeks f50.000.000 komt boven het peil van 1937. Voorzieningen moeten worden ge troffen, en wel door terugneming van een gedeelte der belasting-ver lagingen, waartoe na September 1936 kon worden overgegaan. De voorgenomen maatregelen lig gen op het gebied der inkomsten belasting, der loonbelasting en der invoer-rechten. Bij doorvoering de zer maatregelen kunnen de ont vangsten met f 17.700.000 worden verhoogd, zoodat het tekort alsdan f20.800.000 zal bedragen. In de nota wordt nog gewag gemaakt van de betere resultaten van het aardoliebedrijf, daar het dividend van de Ned.-Indische aard-olie-maatschappij kon worden ver hoogd met f2.300.000 en de ontvangsten uit de mijnconcessies met rond drie millioen gulden. fr Het was Maandagavond en ook gisteren in de omgeving der Ter- schellingsche gronden vrij ongunstig weer. Reeds Maandagavond was er een vrij sterke zeegang en om acht uur besloot de leider van de „Kari- mata"-expeditie het werk voorloopig stop te zetten. Men besloot voor an ker te gaan en de eb af te wach ten. De „Karimata" werd een eind gesleept om uit de onmiddellijke na bijheid der gevaarlijke gronden te komen en beter weer in het diepere water af te wachten. Bij deze werkzaamheden is de nok van een ankerkettingschijf gebroken, waardoor het anker onbruikbaar werd. Echter behoeft dit geen nadeeligen invloed op de werk zaamheden te hebben, aangezien de molen nu voor het reserveanker ligt. Aanvankelijk dacht men gisterochtend om zeven uur weer met draaien te kunnen beginnen. Dit viel echter tegen, omdat de zeemogal ruw bleef en het daarom een betere tactiek geoordeeld werd. rustig te blijven waar men was. De kans, dat na één of twee uur draaien de molen weer versleept zou moeten wor- Chamberlain handhaaft niet-in- mengingspolitiek tot vrijwel el- ken prijs. AANMOEDIGING VOOR FRANCO, ZEGT DE OPPOSITIE. Tenzij Groot-Brittannië bereid zou zijn een werkzaam aandeel te ne men in de vijandelijkheden, kan geen bescherming worden gegaran deerd aan schepen welke varen op de in de oorlogszone gelegen havens omdat zij zich in de territoriale wa teren bevinden. Dit is de kern van de rede, welke Cham berlain gisteren in het Engelsche Lagerhuis heeft gehouden. Naar de meening der Britsche regeering is het echter ongerechtvaardigd een dergelij- ken gang van zaken aan te raden, daar zij zeer wel tot gevolg zou kunnen hebben, dat het conflict ver buiten de tegenwoordige grenzen zou komen. Daarom moet de regeering de reeds op 28 November en 29 November j.1. gegeven waar schuwing herhalen, dat, hoewel zij voort zal gaan bescherming te verleenen aan schepen in volle zee, schepen, welke havens binnen vallen, die op ieder oogenblik aan aanvallen kunnen bloot staan, zulks op eigen risico moeten doen. Tegelijkertijd is het onmogelijk, dat aanvallen, die veelvuldig ver liezen aan menschenlevens veroor zaken, en in sommige gevallen wel overwogen op Britsche schepen ge schiedden, herhaald zouden kunnen worden zonder ernstige schade aan de vriendschappelijke betrekkingen die de autoriteiten ie Burgos hebben verklaard te willen onderhouden met de Britsche regeering. 22 Britsche schepen. hebben blootgestaan aan luchtaanvallen. Elf schepen werden tot zinken gebracht of ernstig beschadigd en in verscheiden geval len waren de aanvallen opzettelijk. Ten aanzien van de vraag op welke wijze zou moeten worden opgetreden om de Brit sche scheepvaart te beschermen zeide Cham berlain dat de Britsche regeering verschei den soorten vergeldingsmaatregelen heeft overwogen, doch zij is niet geneigd tot der gelijke maatregelen over te gaan, die afge zien van de er aan verbonden nadeelen mo geliik hun doe] zouden missen. Verder zeide Chamberlain nog, dat twee voorsteilen waren gedaan, welke, indien zij uitvoerbaar zouden zijn, tot op zekere hoogte aan deze aanvallen een einde zou den kunnen maken. Het eerste voorstel behelst de invoering van veiligheidszones voor schepen in ze kere havens en hoewel dit voorstel aanzien lijke moeilijkheden insluit, is het nauwkeu rig bestudeerd. Het tweede voorstel is Zaterdag van de autoriteiten te Burgos ont vangen. Het beoogt buiten de zóne der militaire operaties een haven in het door de Spaansche regeering be zette gebied uit te kiezen ten ge- bruike van Britsche koopvaardij schepen, die er ongehinderd zou den kunnen binnenvallen of van daar vertrekken. Een rechtstreeksche aanmoediging voor Franco. noemde de afgevaardigde van de onafhan kelijke arbeiderspartij, Macgovern, de rede van Chamberlain en wel om voort te gaan met het bombardceren van Britsche sche pen en het vermoorden van Britsche zeelie den. Chamberlain antwoordde: „Dat denk ik niet. Mijn verklaring en in het bijzonder het laatste deel, behelst een waarschuwing" Attlee kondigde tenslotte aan, dat hij voor nemens is zeer binnenkort openbare debat ten uit te lokken over deze aangelegenheid, op grond van den ernst der opgeworpen problemen, den, was grootten'op déze wijze' zou men toch niet kunnen opschieten. Het is echter verwonderlijk, zoo rustig als de molen ligt, zelfs op een sterke deinende zee. In het begin waren de leiders van de ex peditie van meening, dat bij een ruwe zee de molen naar de reede gesleept zou moeten worden, omdat het bij het wrak te gevaar lijk zou zijn. De kans hierop is echter mini maal gebleken. Als er geen uitzonderlijk slecht weer komt, blijft de „Karimata" rus tig waar zij is desnoods tot 15 Septem ber, den uitersten termijn, welke men voor het baggerwerk heeft gesteld. Mocht echter een zware storm opsteken, dan behoeft er nog geen oogenblik aan gevaar gedacht te worden, aangezien er permanent drie sleep- booten rond de „Karimata" liggen om in noodgevallen den molen binnen een uur tijd naar de roede te sleepen. Wel zal men er waarschijnlijk af en toe moeten over gaan den molen bij sterken zeegang „op te schuiven", doch dit ontmoet geen enkel be zwaar. Ook gisteren is het werk stopgezet. De weerberichten voor de afgeloopen nacht wa ren nog niet bijzonder gunstig. Een oogen blik had men nog de hoop vannacht om twaalf uur weer te kunnen gaan draaien, doch de gegevens, welke in den loop van gisterenavond binnenkwamen, waren van dien aard. dat daar weinig uitzicht op be staat, Heden zal opnieuw beoordeeld worden hoe wind en zee zijn en dan zal heslist worden of de „Karimata" weer binnen het afgepeilde gebied gebracht zal kunnen wor den. Nog steeds is men niet begonnen met het baggeren op de plaats, welke aangegeven is als de plek, waar het Lutinewrak zich moet bevinden. De molen is in de afgeloopen da gen bezig geweest een trapje te graven, een soort talud, dat geleide lijk naar beneden afloopt. Hierdoor bereikt men, dat het wrak op een plateau komt te liggen, aan de af graving waarvan men nu binnen en kele dagen hoopt te beginnen. Tot heden heeft men op een'diepte van 14 meter gebaggerd. Wanneer men echter aan het plateau gekomen zal zijn, en de zaken dan dus ernst be ginnen te worden, zal de molen tot ongeveer 20 m. in den zandbodem gaan. Wat tot op dit oogenblik opgehaald is, heeft met het eigen lijke baggerwerk weinig te maken. Het zijn in hoofdzaak voorwerpen, welke bij vorige pogingen, voornamelijk met zand zuigers, niet naar boven zijn gehaald, aan gezien de „Karimata" echter een aanzien lek grooter rendement heeft bij het bagge ren dan een zandzuiger, halen de emmers thans alles op, wat de zandzuigers hebben achter gelaten. De wacht niet afgelost. Warm eten en een hartigen slok aan boord gebracht. Gisteravond stond er buitengaats een zware deining. De leider van de werkzaam heden, de heer Bol, besloot daarom de wacht, welke vanavond afgelost zal worden aan boord van de „Karimata" te laten en geen nieuwe ploeg met een sleepboot en een vlet te zenden. Om de mannen, die na den geheelen dag gewerkt te hebben, die ook nog den nacht aan boord van den molen moeten door brengen, eenigszins met dezen tegenvaller le verzoenen en hun na den langen dag warm eten te verschaffen, werd gister avond een zak aardappelen, de noodige groenten en vleesch naar de „Karimata" gebracht. De kok zal wel kans gezien heb ben daar een smakelijk warm maal van te bereiden. Ook een hartige slok om in het koude weer van binnen wat warmte te krijgen, ontbrak bij de zending niet. Er komen in de laatste dagen vrij veel belangstellenden naar Terschelling, dat voor de zooveelste maal de. waarde van het Lutinewrak in zijn nabijheid beseft. Of alle Terschellingers, ook zij, die bij bet tou- ristenverkeer betrokken zijn, de Billiton- maatschappij bij haar pogingen diep in hun hart een spoedig en oprecht succes toewenschen, betwijfelen wij. Voor den dood van Skeegie Cash zegt hij evenwel niet verant woordelijk te zijn. Mc Call, die is gearresteerd in verband met de roof van Skeegie Cash, heeft bekend, dat hij, om in het bezit te geraken van losgeld, het zoontje van den Amerikaanschen olie handelaar heeft ontvoerd. Hierop staat in Florida de doodstraf. Wat echter de beschuldiging van het ter dood brengen van 't knaapje betreft, houdt Mc Call nog steeds vol hieraan onschuldig te zijn. Intusschen wordt de kinderroover door 18 politiebeambten bewaakt. Hij heeft te ken-' nen gegeven liever op den electrischen stoel te willen sterven, dan tot een levenslange gevangenisstraf .veroordeeld tg worden. Verwachting: Meest matige, in het Noorden tijdelijk toene mende Westelijke tot Noord westelijke wind, toenemende bewólking, in het Noorden, wellicht tijdelijk regen, in het Zuiden weinig of geen regen, iets koeler overdag. Verdere vooruitzichten: Weinig verandering. Geweldige overstrooming In Chi na. Een der grootste rampen van alle tijden. Volgens een telegram van Domei uit Peiping zouden bij de over stroomingen van de Gele Rivier meer dan honderdduizend Chinee- sche boeren verdronken zijn. De zuidelijke dijk van de Gele Ri vier is tusschen Kaifeng en Tsjeng- tsjau op vijftien plaatsen vernield. De doorbraken zijn tot 150 M, breed. Een geweldige vloedgolf stroomt met een uursnelheid van vier KJiL uit het noorden over de provincie Honan. De dijkdoorbraak vormt een der grootste rampen, die China be leefd heeft. Alle pogingen der Japan- sche pioniers om het water te stuiten zijn tot dusverre mislukt. Talrijke afdeelingen Chineesche guerilla- troepen vallen voortdurend de Ja- pansche reddingsafdeelingen aan. Men is er hiervan overtuigd, dat de Chineesche legerleiding den dijk heeft doen doorsteken. De geweldige regenval in Midden-China duurt voort. De stad Tsjoengmau is door de Gele Rivier volkomen overstroomd. Meer dan 150 vlotten zijn vervaar digd om de bewoners te redden. De aanval op Hankau. Het Japansche vlaggeschip in de Chinee sche wateren, de Izoemo, welke Zaterdag bij \v oesoeng aan den grond is geraakt, is vlot gekomen en stoomt.thans de rivier op. Het schip nadert thans Nanking en men ver moedt, dat het de leiding zal nemen bij den aanval op Hankau van de rivierzijde. Gisterochtend hebben Japansche vliegtuigen het Chineesche dorp Loengkong in Kwan- toeng, op dertig kilometer van de Britsche grens bestookt met bommen en mitrailleurs De straten van het dorp zijn vol bommen- trechters, doch het aantal slachtoffers is be trekkelijk gering, aangezien de bevolking tijdig dekking wist te zoeken. Toch FranschChineesche toe nadering? Ondanks de Fransche tegenspraak, beweren welingelichte Japansche kringen, dat verschillende aanwijzin gen „steeds meer kleur verleenen" aan een bij geruchte vermelde gehei me overeenkomst tusschen Frankrijk en China. Bij deze overeenkomst zou de regeering van Tsjang Kai Sjek Frankrijk spoorweg- en mijnconces sies aanbieden in de zuidwestelijke provincies, met inbegrip van Yoen- gan, tegenover Franschen bijstand aan China voor het vervoer van wa pens en munitie naar Kanton per Fransch oorlogsschip uit Fransch Indo-China. In geval de Fransche autoriteiten van In do-China volharden in liet uitbreiden van den militairen bijstand aan de regeering van Tsjang Kai Sjek en medewerking ver leenen aan de versterking der militaire inrichtingen van Hainan, vreezen welinge- lichte kringen, dat dc toestand daar onver- mijdel ijk verergeren zal, zoodat het eiland Hainan een tweede tooneel zou worden van ChineeSch-Japansche vijandelijkheden, om dat het zeer wel denkbaar is, dat de regee ring van Tsjang Kai Sjek haar toevlucht neemt tot militairen bijstand uit Frankrijk en tot een nieuwe provocatie van Japan, om niets te zeggen van een nieuwe bedrei ging tegen Japan,

Heldersche Courant | 1938 | | pagina 1