e Post zal het wel weten! „Italië heeft verdiend gewonnen Post vluchten op Indië De burgerwacht bestaat twintig jaar «Kerk en Vrede" en de luchtbescherming Gunstig rapport over onze Oost De revolutionnaire actie in Indië Draverijen te Alkmaar Provinciaal kegelconcours te Bergen De levensgeschiedenis van Tante Pos Uaet&al Een interview met Karei Lofsy Oud-gouvernear-generaal Fock 80 jaar Utieliemm Dc ronde van Duitschland MERKWAARDIGE ADRESSEERIXGEN VROEGER EX NÜ. „Bezorgt dees brief zooals 't behoort „Aan Hendrik Hamming t' Amersfoort, „De Vracht vindt men bij hem aan boord. „Is de schipper er nog niet, wil de brief [vernachten „En d' aankomst van zijn schip verwachten, „Zoo zult g'uw plicht getrouw betrachten. „De naam van 't schip ben ik vergeten „En hoe de ligplaats is geheten, „Maar dit zal daar de post wel weten." Hef was dus vroeger al net als tegenwoor dig! De post zal het wel weten! De post wéét het ook wel, en hot feit van de enkele keer dat een brief verkeerd bezorgt wordt weegt niet op tegen dat andere, dat de besteller de meest zonderlinge, en soms zeer vage adressen wel weet op te snorren, Zij, die in onze tijd wel eens klagen over tekortko mingen van „Tante Pos" toonen weinig dankbaarheid voor do uitnemende diensten die zij onze samenleving bewijst, schrijft G. van Boekei in „Het Kompas". De jeugd van Tante Pos gaat terug naar het midden der 16e eeuw, toen op herhaald verzoek dor kooplieden hier en daar de stedelijke overheden post diensten gingen instellen in navolging van Frankrijk, waar reeds op het eind der 15e eeuw door de regeering boden waren aan gesteld. lp Amsterdam werden in 1547 de eerste postbeambten op pad gezonden. Het wa ren er vier, die tot taak hadden, ten gerieve der stede oft de goede gemeente bootscap- pen te doen en de briefven buytcn dezer ste de te dragen. De eerste klachten Al spoedig bleek, dat vier vaste boden het werk niet aan konden. Amsterdamsche kooplieden zonden reeds in 1563 allerlei klachten op over langzame en ongeregelde bestelling der poststukken. Deze klachten hadden tot gevolg dat een conferentie plaats had van eenige voorname kooplieden met de stedelijke regcering en er kwamen toen spoedig geregelde bodediensten op Antwer pen, Deventer, Keulen, Emden en Hamburg Niet gemakkelijk was het werk der boden! En zelfs niet zonder gevaar. Het hoofd afgehouwen. Dit blijkt wel uit een brief, die in 1656 een Hollandsche gezant aan Johan de Dill stu Ilollandsche gezant aan Johan de Witt stuurde, waarin hij klaagde, dat hij brieven drie dagen te laat had ontvangen. Hij schreef er echter bij: de post is excusabel, alzoo de Polen hem onderweg het hoofd hebben afgehouwen. In het midden der 17e eeuw bezat Amster dam reeds een viertal postkantoren. Van Amsterdam naar Antwerpen kon een brief in 20 uur worden ver zonden, naar Parijs in 4 dagen, naar Spanje in 13 dagen, naar Lis sabon 1 maand. Het was een groote verbetering van den postdienst toen de postwagens in gebruik kwamen. Deze reden op vastge stelde dagen en uren. De postwagens na men, behalve brieven en pakketten,, ook passagiers mee. De eerste postwagen, die in 1600 door Amsterdam in gebruik werd genomen, was „de Haagsclie post", een di ligence, die een geregelde dienst van Am sterdam met 's-Gravenhage onderhield. Een resolutie van den Raad van State in die dagen bepaalde, dat ook een postdienst tusschen Arnhem en 's-Gravenhage word ingesteld. Wij lezen in deze resolutie „op elcke der naevolgcnde plaetson in deese route worden gelccht drie peerden, te Lev- den, Swammerdam, Woerden, Utrecht, Doorn, Rhenen en Ileteron, makende fsa- men 24 peerden, bij elck peerdt een be- quamc jonghen, die brieven sullen moeten overbrengen sowel van den Hage tot Aern- hem als van Aernhem tot in den Hage in 9% uren". De posthoorns gingen schallen! Toen de rijdende postillons de zoogenaam de loopboden gingen vervangen, nam de snelheid bij de verzending der poststukken zeer toe. Xu schalde de posthoorn op geregelde tijden ten tceken, dat de postillon binnen kwam of vertrok. Wij vinden in de in structie van den postmoctscr dan ook ver meld: „bij de aankomst en bij het henen gaan van de post zal dezelve kennis ge ven met het blazen op den posthoorn." De postmeester was een door het ge meentebestuur aangestelde ambtenaar, die tot tank had de brieven in ontvangst te nemen, te sortecren in te pakken en met de postkoets te verzenden en tevens om de inkomende poststukken de distribuccrcn. De brieven, voor het buitenland bestemd, werden op het eind van de 13c eeuw in de grootere plaatsen tweemaal in de weck verzonden en wel Dinsdags en Vrijdags, terwijl de post voor het binnenland elke morgen en wel in den regel vóór 9 uur met de postkoets werd meegegeven. De pest zal 't wel weten. Merkwaardige adre-«en waren soms op de brieven vernield. Deze geven wel een beeld van de wijze van verzending op het eind van de 18e eeuw. Een voorbeeld ervan is wel het volgen de relaas: „Deze brief te bezorgen aan de sluismeester te Gouda op de Binnensluis en verder af te geven aan schipper Jan Broek, welke hem bij zijn hout moet afge ven aan de weduwe Hoogendijk, als hij met zijn hout tot Vlaardingen komt, en de vragt welke hem zal worden uitbetaald be draagt somma f 18.62". Nog een voorbeeld: „aan Gergje wonende agchter de wal in het Kortrozendaal die vrouw haar man is gebrekkig en spring op een kruik". Vaak werden berijmde adressen aange troffen. De briefschrijvers hadden, in die dagen den tijd om dit te doen, vooral om dat het schrijven en verzenden van een brief niet het werk van elk dag was. Een voorbgeld hiervan hebben wij aan den kop van dit artikel opgenomen. De post is veranderd, de merkwaardige adresseering niet. Nog steeds moet de post een puzzlaar van klasse zijn, wil hij alles thuis brengen wat hem in zijn tasch wordt gestopt. In Hollywood zijn speciale herse nen noodig om de brieven op tijd en juist bezorgd te krijgen. De enthousiaste bewon deraars der filmsterren verzinnen soms de gekste dingen, om in het oog van hun be wonderde filmheld of heldin toch ook maar interessant te schijnen. Niet zoo lang geleden werd in den post zak van Hollywood een brief gevonden, met als eenigst adres een teekening van... een paar schaatsen. Prompt bezorgde de post het stuk bij Sonja Hcny, de be roemde kunstrijdster. De post zal 't wel weten Het deel dat zich niet aan het qezaq onderwerpt, wordt door haar beschermd teqen zichzelf Onder zeer groote belangstelling is Zater dag de nationale burgerwachtdag op het vliegveld Ypenburg te Rijswijk gehouden, waarbij het 20-jarig bestaan der burger wachten is herdacht. 80.000 man, aldus mi nister van Boeyen, die een inleiding hield, maken deel uit van de burgerwacht. Men heeft wel eens gezegd dat de burgerwacht een dwaze instelling is, maar zijn er dan 80.000 dwazen in ons land? Spr. wees er op, dat niet alleen de regeering, maar ook alle gezagvoerders in den lande deze organisatie moeten waardeeren, want eens zullen ze er misschien een beroep op moeten doen. Spr. bracht daarom de dankbaarheid tot uiting van het geheele Nederlandsche volk, ook van dat deel, dat zich niet aan het ge zag wil onderwerpen, want dat wordt juist door de burgerwacht, tegen zichzelf be schermd. Ook Pator Borromacus de Groeve sprak. Niemand, aldus spr. durft er nu nog van een frisschen en vroolijken oorlog te spre ken, maar daarom willen we niet weerloos zijn, niet eenzijdig ontwapenen. Ja, alge- heele ontwapening zou een groote vreugde zijn, allemaal weerloos, dat zou een hemel op aarde zijn, maar dat kan in deze tijden zeker nog niet. En weerloos temidden van stormen, van revoluties en oorlog, dat is zelfmoord. Daarom is de burgerwacht onontbeerlijk als waarborg voor onze veiligheid! De dag werd doorgebracht met demonstra ties der afdeelingen, een défilé en vendel- zwaaien. Geen absolute afwijzing. Zaterdag werd de algemeen vergadering van „Kerk en Vrede" te Apeldoorn voortge zet. Ds. J. J. Buskes hield een inleiding over „Kerk en Vrede" en de luchtbescherming". Als getuigenis van „Kerk en Vrede' wordt algemeen aanvaard een volkomen afwijzen van luchtbescherming; liever ondergaan dan deelname. Het resultaat der op deze inleiding vol gende discussie was, dat men in het volle besef van het compromis dat men hiermee sluit, als overtuiging uitsprak dat christen- anti-militairisten uit hoofde van hun begin sel verplicht zijn, het anti-militairistiseh beginsel steeds weer en onvermoeid te pro- pageeren en dat zij tegelijk op zeer be perkte en zakelijke wijze aan lucht.bescher ming kunnen deelnemen, hierbij trachtend bij hun deelname en hulpverleening zooveel mogelijk buiten het militair apparaat te blijven. 's Middags heeft ds. Ruitenberg een in leiding gehouden over „Kerk en Vrede" en de pacifistische volkahandliaving. Een wedstrijd Engeland tegen het Vasteland van Europa. Nederland's internationale sei zoen '38'39. Na afloop van de finale der We reldkampioenschappen in het Co- lombesstadion te Parijs hebben wij onzen landgenoot, den heer K. J. J. Lotsy, lid van het Bestuur van de FIFA en van het organisatiecomité gesproken en hem zijn meening ge vraagd over dit tournooi en wat er alzoo "op internationaal gebied om heen hangt. De strijd tusschen Italië en Hongarije in de finale kwam, het spreekt wel haast van zelf het eerst ter sprake. „Italië heeft volkomen verdiend gewon nen", aldus de meening van den heer Lotsy, „en de twee doelpunten verschil acht ik ook zeer juist. Een groote wedstrijd vond ik het niet. Hongarije had geen verdedigingssysteem, dekte eigenlijk heelemaal niet en vooral de vleugelspelers van Italië kregen te veel vrij spel en wat Sarosi gemankeerd heeft, ik weet het niet. Hij speelde als een „juffrouw", zonder eenig enthousiasme, zonder eenige felheid. Er is over het algemeen sportief gespeeld. Het peil is zeer zeker niet achter uitgaand in Europa, dat heeft dit tournooi wel bewezen. En dan komt Lotsy tot een merk waardige mededeeling. „Er is goed gespeeld in deze finale", aldus Lotsy, „maar PolenBrazilië" in de acht ste finale was beter en volgens zijn internationale relaties stond bijv. ook de ontmoeting tusschen Italië en Noorwegen op een hooger peil. Onze vraag, of er verrassende uitslagen zijn gevallen, meende de heer Lotsy ont kennend te moeten beantwoorden. Nogmaals kwam de ontmoeting tusschen Italië en Noorwegen op de proppen. „De Noorsche ploeg moet", aldus onze zegs man, „verrassend goed gespeeld hebben. Pozzo, de leider van de Italiaansche ploeg, ook in Nederland welbekend, heeft mij ver klaard, dat Italië eigenlijk van Noorwegen liad moeten verliezen". „En Holland"? „De Tsjechische leiders hebben open hartig verteld, dat Holland in de eerste helft te Le Havre schitte rend heeft gespeeld en eigenlijk met twee doelpunten voor had moeten Staan. In de verlenging was het Oranje-team nergens, dat heeft men mij ook medege deeld. Maar ja, ik ben er niet bij geweest en ik weet van al die factoren, die ten slotte een wedstrijd beslissen, weinig af. En tenslotte het Zuid-Amerikaansche land Brazilië. Zoo* sterk als Argentinië en Uru guay in 1928 in Europa speelden, zoo sterk is Brazilië zeer zeker niet. Natuurlijk keur ik geenszins goed zoo ging de heer Lotsy verder datgene wat zich in verschillende wedstrijden in Europa met de Brazilianen heeft afgespeeld. Ook heeft Brazilië geprotesteerd tegen een straf schop. Maar men moet goed bedenken, da men niet al te streng over Brazi le zl* leiders moet oordeelen. Men leeft daar nu eenmaal- in geheel andere mentah blJTei"Sslotte hebben wij den heer Lotsy nog eens gevraagd over de organisatie van het tournooi. Onze zegsman had woorden van lof voor alle leden van het Fransche organisatie comité en ooik de plaatselijke comités hetb- ben voortreffelijk werk gedaan. Mijn samen werking met hen was van den meest aan- genamen aard. Het opmerkelijke is, dat de Franschcn zoo pessimistisch waren ten aan zien van het financieelc gedeelte dezer we reldkampioenschappen. De inkomsten zul len zeker 30 pet. meer bedragen dan men verwacht had en men rekent met een over schot van ongeveer 1 millioen francs. Als objectieve toeschouwer moet mij toch echter een opmerking van het hart. De speelvelden te Rijssel en te Toulouse had den voor een dergelijk wereldlournooi veel te tfleine afmetingen. Bovendien was het terrein te Rijssel zeer hobbelig. Alet "e scheidsrechters heeft men het'zeer getroffen. Britsche belangstelling. „Het is een verheugend feit zoo deelde de heer Lotsy ons mede dat de banden tusschen het Britsche voetbal en de F.I.F.A. de laatste jaren steeds nauwer worden Karei Lotsy. aangehaald. Verschillende Britsche offici als, naar men weet, vorig jaar te Amster dam geweest bij den wedstrijd West-Cen traal Europa en nu woonden er als gasten van de F.I.F.A. de heeren Wrcford Brown en S. Rous, resp. Vice-voorzitter en secreta ris van de F.A. en de heeren Bowie en G ra- ham van den Schotschen voetbalbond de fi nale te Parijs bij. Er is reeds samenwerking tusschen GrootB rittanie en de FIFA. Zoo zal een elftal van Engeland of Schotland zeker niet gaan spelen, in een land, dat niet bij de F.I.F.A. is aangesloten. En op 26 October a.s. zal ter gele genheid van het 75-jarig bestaan der F.A. de ontmoeting tusschen Engeland en het Vasteland van Eu ropa worden gespeeld. Ik ben ervan overtuigd, dat deze ontmoeting een groot succes zal worden. En het sportief verloop? Mijn persoonlijke mecning is, dat het het beste zal zijn Door directeur van het Inter nationaal Arbeidsbureau. Het internationaal arbeidsbureau te Ge lieve heeft thans gepubliceerd het defini tieve rapport van den directeur van dit bu reau den heer Butler, over zijn reis naar Ncderlandsch-Inaic. Hieraan wordt het vol gende ontleend. Ondanks het feit, dat de natuurlijke rijk dommen op wetenschappelijke wijze wor den ontgind, heeft de wereldcrisis ook Java en Sumatra zwaar getroffen door de prijs daling van de grondstoffen. Butler's con clusie is, dat zoolang de wereld economische crises niet verhoedt, de Indische welvaart onvast zal blijven. Wat den socialen toestand betreft, prijst Butler de regceringspolitiék tot verhinde ring van den overgang van gronden der in landers in andere handen. Ook prijst hij de geleidelijke afschaffing van de poenale sanc ties en voegt daaraan toe, dat de ervaring reeds heeft geleerd, dat dit stelsel niet on ontbeerlijk is en dat het bestemd is om ge heel te verdwijnen. Vol lof is de heer Butler over de hygiëni sche maatregelen op de plantages, vooral op Sumatra. Zijn oordeel is, dat de arbeidende bevol king in Indië thans even gezond is als in Europa en deze vooruitgang strekt tot hooge eer van de planters. Wat den arbeidstijd en loonen aangaat, acht Butler deze op de plantages op Suma tra beter dan die op Java en ten aanzien van de industrieclo arbeiders vindt hij de ar beidsvoorwaarden, ondanks het ontbreken van een sociale wetgeving, niet slecht in de groote Europeesche en do middengroote Chi- neesche ondernemingen. In de kleine, vooral in de inlandsche ondernemingen is de ar beidstijd lang en zijn de loonen laag, doch Butler geeft toe, dat verbetering daarin moeilijk is en slechts langzaam mogelijk. Ten slotte prijst hij de veiligheidsmaatrege len in de fabrieken, dank zij een goeden vei ligheidsdienst. Vele gelukwenschen. Velen, zeer velen hebben den oud gouver neur-generaal van Nederlandsch Indië, Z. Exc. Mr. -D. Fock, bij gelegenheid van zijn tachtigsten verjaardag gisteren gelukge- wenscht. Telegrafische gelukwenschen waren van alle kanten binnengekomen en onder de vele noemen wij telegrammen van II.M. de Koningin, van den tegenwoordigen gouver neur-generaal en van den minister van bui- tenlandsche zaken. De ministers van defen sie en van onderwijs, kunsten en weten schappen hadden schriftelijke gelukwen schen gezonden. Het hoofdbestuur der P.N.I. ge arresteerd. De politieke inlichtingendienst zet het on derzoek inzake de affaire van de Pendidi- kan Nasional Indonesia intensief voort. Vrij dagmiddag is naar de N.R.Ct. meldt, nog te Soekaboemi een huiszoeking verricht. De Vrijdag te Batavia gearresteerde vooraan staande leden van de P.N.I. zijn heden naar Soerabaja overgebracht voor confrontatie met het Hoofdbestuur. De Pendidikan Nasional Indonesia be schikt over zestien afdeelingen en agent schappen. De vereeniging is min of meer een voortzetting van de partij welke vroe ger Ir. Soekarno tot leider had. Zij nam ook het symbool van de Soekarno-partij, n.1. de Bantengkop, over. In Februari 1934 werden reeds verschil lende voormannen van die partij gearres teerd, waarna het zg. vergaderverbod op de vereeniging van toepassing werd verklaard. De hoofdbestuursleden, Vrijdag gearresteerd, zijn de voorzitter Spepiman, de secretaris Soeparman, de commissaris Kartoa.tmodjo en de verantwoordelijk redacteur van het vereenigingsorgaan Laticf, Vertrek van Aankop ES) lSin*aP- 19 JuniiBand- 19 Juy fterugreig) lAthene 19 JUIÜ A'dam 19 Jurü K" s) lJodhp-19 Juni Ran*-19 ,u*i (terugreis) |Jodhp- 19 Juni lBaSra 19 ^i fl'cer reis) |Athene 19 Juni |Basra 19 Juni Gier Uledan 19 Juni Rang. 19 jUn! (terugreis) Iül om een elftal van het vasteland sa men te stellen, dat voornamelijk uit spelers der Centraal-Europeesche lan den zal bestaan. Het Nederlandsche International, seizoen 19381939. Nog even hebben wij den heer Lotsy ge. polst over liet aanstaand internationaal seizoen van Nederland. „Natuurlijk staan de beide wed strijden" - aldus de heer Lotsy, te gen België weer op liet programma en ook de uitwedstrijd tegen Dene marken staat reeds vast. De mogelijkheid bestaat verder nog, dat Duitschland naar Neder land komt. En het laatste onderwerp, hetwelk wij nog even met den heer Lotsy aanroerden, was het voetbaltournooi van de Olympische Spelen in 1940. De heer Lotsy deelde nog mede, dat ver' scheidene Japansche gedelegeerden speciaal uit Tokio naar Europa waren overgekomen om het congres van de F.I.F.A. bij te wo nen. Men is er in Japan vast van over tuigd, dat bet een goed voetbaltournooi zal worden en men spant alle krachten in, om het ook in die richting te sturen. Gisteren zijn in het sportpark te Alkmaar draverijen gehouden. De uitslagen hiervan luiden: Prijzendraverijen vierde klasse over 1700 m. om den Juniprijs: 1. Alpenist (1660 m.) eigenaar K. G. van der Veen, K. M.-tiil 1 min. 32 4/5 sec.; 2. Champie Scott (1080 m.), eigenaar H. B. van der Veen. Hcatprijzendraverij eerste klasse over 1700 m. om den Zomerprijs: 1. Zus Braun (1720 m.) eigenaar van der Sande, K.M.-tijd I min. 27 3/5 sec.; 2 Determination (17S0 m.) eigenaar de Vlieger. Handicapdraverij derde en vierde klasse over 2000 m. om den Alkmaarprijs: 1. Zoon van Silladar (2040 in.) eigenaar Mooy, K, M.-tijd 1 min. 29 4/5 sec.; 2. Alpenist eige naar K. G. van der Veen. Prijzend roverij tweede en 'derde klasse over 2000 M. om den Neycnlmrgprijs: 1. Zoo doorlooper (2020) m.) eigenaar vait der Pol, K.M.-tijd 1 min. 30 M sec.; 2. Y, Kernei (2020 m.) eigenaar Haan. Kortebaandraverij over max. 790 M., om den kortebaanprijs: 1. Zonnebloem V (730 m.) eigenaar de Vlieger, tijd 1 min. 4 sec.; 2. W. Pctrosia (760 M.), eigenaar Torringat Gisteren is de tiende étappe van de ronde van Duitschland verreden over een afstand van 231 Iv.M. van Frankfort a. d. Main uaat Keulen. De bclg Wierinck won voor de der de maal een étappe. De stand van het totaalklassement luid' nu: 1. Schild (Duitschland) 72 uur 36 min, 21 sec.; 2. Bonduel (België) 72 uur 38 min, 59 sec.; 3 Weckerling (Duitschland); Thierbach (Duitschland); 5 Pctersen (Dene marken) Het door den Alkmaarschen Kegelbond vaI1 Zondag 12 tot en met Zondag 19 Juni geoi'' ganiseerde Kcgclconcours op de banen van ac Rustende Jager, is gisteravond geëindigd- Het concours heeft zich gedurende dc go hccle week in een bevredigende belangste' ling mogen verheugen en de prestaties der kcgelaars waren hoewel niet direct senn- terend doch ook geenszins slecht te n°c' men. Van den bondenwedstrijd, welke Zondag d Juni gehouden werd, gaven wij alreeds de uitslag. Hieronder laten wij volgen den uitslag de korpswedstrijden; terwijl wij die van a« vrije baanwedstrijden, in ons blad van nw gen zullen publicecrcn. Klasse A. Vijftallen. 1. 1927 Amsterdam met 368 hout; 2. E°e. koek, Alkmaar 347; 3. Omsmijters, Schageu 320; 4. Alcmaria Victrix, Alkmaar 324; o. - les om, Velsen 323 6. Anios, Amsterdam f*' 7. Noordpool, Amsterdam 318; 8. Z E' ,n' Alkmaar, 317; 9. O.K.A. Alkmaar 316 e» Baas boven baas, Amsterdam 311. _r.*nr(j Dc hoogste werper was de lieer A. CM uit Amsterdam met 86 hout. Klasse E. DrietaUcn' q 1. Met. z'n tienen. Alkmaar. 203 Met z'n tienen, Alkmaar. 200; 3. Onder u' Alkmaar, 199; 4. Cubo, Alkmaar 197; 5. R l ten en Bollen, Haarlem, 193 en 6. cup Alkmaar, 189. m Hoogste werper: G. Schouten, Had11 met' 79 hout, L Onder Ons, Alkmaar, 215; 2. Onder 0°" Ukmaar, 191 en 3. D.O.II., Helder, lw. Hoogste werpster mevr. Hekket, Alk» met 78 hout. 0p De prijsuitreiking zal plaats hel mei Dinsdag 28 Juni,( des avonds om half u

Heldersche Courant | 1938 | | pagina 2