VOOR Maandag 20 Tuni 1938 Macbnieuiuj Tentoonstelling De Graal Tweede Blad Romeo en Julia Post met de Vliegende Hollander Uitstekende Jazz van Bobby Martin „Helders Mannenkoor' l/nnn KORTE ZEEREIZEN VUUR Mldd Zee,Madeira,Noorwegen Duinbrandje Vischafslag IJmuiden Burgerlijke Stand van Den Helder Texelsch nieuws Binnenbrand Tex. Boys-Slagerselftal Druk bezoek Schoolvoetbal Vischafslag Den Helder Duitschc politiek Met de Heldersche Crt* 2 dagen op excursie Een vertrouwd en zorgvuldig expediteur: „ESONA" Oost Indië Zaterdag en Zondag ia in het Stella Marishuis een tentoonstelling gehouden yan de Katholieke Jonge Vrouwenbewe ging „De Graal". De opening vond plaats Zaterdagmiddag om drie uur. en geschiedde door Pastoor Koopman, die allereerst de aanwezigen welkom heette, in het bijzonder den Burge meester, de Kapelaans, het Kerkbestuur, den Commissaris van Politie, vertegen woordigers van den Vrouwenbond, Ver kenners en St. Josephsgezellen. Na er op gewezen te hebben, dat „De Graal" lang met iets van zich had laten zien en hoo- ren, kon spreker hieraan met voldoening" toe- voegen, dat „De Graal" nog bestaat en nog springlevend is. Het viervoudig doel. Pastoor Koopman zette nog even het viervoudig doel van „De Graal" uiteen, n.1. als Godsdienstige, Sociale, Maatschap pelijke en Cultureele Beweging. Welke vier deelen der doelstelling nog nader door hem werden belicht. Alles is er op bere kend de- jonge vrouw voor haar toe komstige taak in het huisgezin zooveel mogelijk te bekwamen. Tevens geeft „De Graal" gehoor aan den oproep van den Paus inzake de Actie voor God. Spreker eindigde met den wensch, dat deze tentoonstelling er toe zou mogen bijdragen, dat het werk van „De Graal" meer bekend zou worden en dat het ledental er door zou mogen Worden uitgebreid. Hij verklaarde daarna de tentoonstelling yoor geopend. Vervolgens vond een rondgang plaats, Waarbij een der leidsters de tentoon gestelde voorwerpen, brochures, boeken, enz., in verband met het werk en het doel van „De Graal" nader verduidelijkte. Voor belangstellenden was hier zeker veel belangrijks te zien en o.i. zal deze tentoonstel ling ongetwijfeld aan de verwachtingen be antwoorden. Meesterlijke weergave van Shake- speare's onsterfelijk drama door Metro Goldwayn Mayer. Met meer dan gewone belangstelling zijn •Wij gistermorgen Rialto-waarts gegaan, ten einde kennis te nemen van 's werelds grootste liefdes-tragedie: Romeo en Julia, de nimmer overtroffen schepping van William Shake- speare. Reeds tal van malen mochten wij ver filmingen zien van historische comediën, doch gaat men in zijn herinnering terug, dan blijkt, dat de winst van deze dramatiek op het celluloid-lint maar een zeer bescheidene is. Veelal bleven de personen juit de historische spelen op het doek wandelende ledepoppen, zonder ziel en zonder passie. Ontbeerend alles •wat men „leven" noemt. Een ziel- en karakter- looze marionetterij, waarom men moest lachen en zich bedroeven tegelijk. En thans Romeo en Julia, de wereld ingestuurd door de Metro. Een lange film, maar een film, die ons verrast en verbijsterd heeft en tenslotte met groote waardeering vervuld heeft ten aanzien van het artistiek kunnen der Amerikanen. Want zelden zag men zooveel liefde voor het antiek détail bij zooveel durf om een oud drama door mid del van het modernste kunst-medium tot het wereldpubliek te brengen. Hier is sprake van een grandioos succes. Men behoeft geen kenner der Engelsche litera tuur, noch een ingewijde in de mysterieën der formeele filmkunst te zijn, om den grooten adem dezer liefde ten volle te ondergaan. Het is meer dan het drama van een liefde, het is h e t drama der liefde, in zijn elementairsten vorm. Voor het „begrijpen" van Romeo en Julia als logische en eerbiedige verfilming van een meesterwerk, is niets anders noodig dan die capaciteit tot het wezen en begrijpen, het navoelen der liefde, die' in eiken mensch leeft. Romeo en Julia is de groote, tragische droom, het dreigende gevaar en de goddelijke over gave, die in wezen in elke dagelijksche liefde der menschen onderling aanwezig is. Het is alles jeugd en lente; jeugd met al haar dwaasheden, haar deugden, haar onbe zonnenheid, lente met haar geuren, haar bloe men, en haar vergankelijkheid. Het is een en hetzelfde gevoel, dat het geheele stuk be- heerscht, van 't begin tot 't eind. De oude .Capulets en Montagues zijn geen gewone brengt hulp in gezinnen, waar door geboorte, onvolwaardig heid of ziekte van kinderen bij zondere nooden zijn ontstaan. Zendt Uw bijdrage op Postgiro 75000 Den Haag. „oude" menschen; ze bezitten verlangen, har telijkheid, onstuimigheid, de spiritueele lucht van het middeleeuwsche Italië. Bij Romeo zijn het zijn verandering van passie, zijn plotseling huwelijk en zijn overhaaste dood, alle de uit werking der jeugd. Bij Julia heeft de liefde de melancholie van een zingenden nachtegaal, de zinnelijke bekoring van een roos, de ver rukkelijke frischheid der lente. Maar 't eindigt alles met een diepe zucht als het sterven van den wind op den zoelen adem van een Italiaan- schen avondhemel. Dit alles wordt hier fil misch weergegeven en het is meesterlijk. De sfeer, het antieke Verono, deze levende men schen, die als 't ware uit een oude Shakespeare- miniatuur getreden zijn en voor ons komen staan; bruischend van leven, menschen van vleesch en bloed, met hun fouten en gebreken. Maar altijd: mensch. Ziedaar, het schoonste resultaat van dit filmwerk. Zij nog vermeld, dat van deze film met groote aandacht is kennisgenomen en dat velen iets van het ontzaglijk genie van den schepper van het klassieke liefdesverhaal zullen gevoeld hebben. In feite is dit geen wonder, want: For never was a story of more woe Than this of Juliet and her Romeo. Alle in Nederland ter post bezorgde stuk ken, welke met de K.L.M.-vlucht van 28 Juni naar Australië verzonden wori en, zullen door de Posterijen worden voorzien van een afdruk van een speciaal stempel. Voor philatelisten wordt de gelegenheid opengesteld om bij genoemde vlucht een spe ciale enveloppe te verzenden, gericht aan den agent der K.L.M. te Sydney, die deze weder aan de afzenders zal doen toekomen. Daartoe is het adres van bedoelden agent te Sydney reeds op de voorzijde gedrukt, zoodat afzen ders niets anders te doen hebben, dan hun naam en adres op de achterzijde te vermelden en de enveloppe voor de verzending te fran- keeren. Het porto voor de heenzending be- drargt 12% cent voor de eerste 20 gram en 7% cent voor elke volgende 20 gram; het luchtrecht is 25 cent per 5 gram. Om met de eerste vlucht van Batavia uit te kunnen worden verzonden, moeten de en veloppen uiterlijk te Batavia worden aange bracht met het vliegtuig van den luchtdienst AmsterdamBatavia, hetwelk 25 Juni Schip hol verlaat. We verwijzen overigens naar de adv. van de Postzegelvereeniging Den Helder in dit nummer en naar het desbetreffend artikel in ons nummer van Zaterdag. Zaterd en Zondag heeft de danslustige Heldersche gemeenschap veel profijt getrok ken van de aanwezigheid in Casino van het uitstekende dansorkest van Bobby Martin... Dit ensemble bestaat uit 6 negers en Thelma Minor, ex-lady crooner van de New- Yorksche Cottonclub. Zooals te verwachten was, blonken de ne gers vooral uit in de hot-jazz, waarvan zij enkele nummers in show-stijl gaven, die een ware ovatie ontlokten. Doch minstens even sterk waren Martin c.s. in het slow-genre, waarin de pianist met zijn technisch knappe spel zoo volle gelegenheid had uit te blinken... Buitengewoon geslaagd vonden we de ver schillende arrangementen op bekende num mers, terwijl het de plaatselijke Masterkeys en hun bewonderaars zal zijn opgevallen op welk een meesterlijke wijze Martiyn c.s. hun herkenningwijsje „Limehouse Blues" inter preteerden: alle leden introduceerden zichzelf daarin door een korte solo! Bobby Martin is een gezellig dik negertje, dat in zijn dirigeer- kunst aan Cab Calloway doet denken en zelf „weg" is van zijn inderdaad niet geringe trompetspel. Naast hem waren het vooral de drummer Kaiser Marchal en de alt-saxofonist Clynn Paque, die de bewondering van de jazz-liefhebbers wegdroegen. Van het geheel kan gezegd worden, dat het een van de beste bands is, welke we hier hebben mogen be luisteren en welke het dan ook in October als zij terugkomt niet aan belangstelling zal ontbreken. t/nnD a"e buitenlandsche VUUR Spoorbiljetten REISBUREAU VELTHUIJS Dir.: A. J. Leewens. Bjj het gisteren te Haarlem gehouden Groot Nationaal Zandgconcours behaalde „Held. Mannenkoor" in de le Afd. een eersten prijs met 304% punten. REISBUREAU VELTHUIJS t* Agenfsch. St. Mij. „Nederland". LUCHTREIZEN ook vanaf Texel i i REISBUREAU VELTHUIJS Agentschap K.L.M. AANVULLINGSAGENDA GEMEENTE RAAD. wnnp cheques, goedkoope VUUR marken, lires enz. t. o. Postbrug VELTHUIJS Nabij den „Streepjesberg" ontstond giste renmiddag een brandje, waardoor pl.m. 50 m2 duinbeplanting afbrandden. De oorzaak hier van zal vermoedelijk wel weer gezocht moe ten worden in het achteloos wegwerpen van een nog brandend sigareneindje of ander rookartikel. Gelukkig kon met zand verdere uitbreiding voorkomen worden. Het zou hier de plaats zijn om weer een waarschuwing op zeer dringende wijze te laten hooren, toch vooral voorzichtig te zijn met vuur in de duinen. Echter is een derge lijke waarschuwing al zooveel malen op aller lei wijzen en in allerlei toonaarden onder de aandacht gebracht, dat bij ons twijfel aan de waarde er van opkomt. Het spreekwoord: „De aanhouder wint" daarentegen geeft ons weer eenige hoop, dat vermelding van dit voorval tot leering van alle duinbezoekers en bezoek sters mag zijn. Tarbot, per kg 0.810.48; Tong, idem 1.05—0.80; Griet, per 50 kg 26.00—13.00; Zetschol, iedm 21.5013.00; Kleine Schol, idem 14.50—4.90; Bot, idem 6.00—5.50; Schar, idem 8.002.20; Vleet, per stuk 0.50; Poon, per 50 kg .310; Kleinmiddel Schelvisch, idem 14.00; Kleine Schelvisch, idem 10.507.30; Kabeljauw, per 125 kg 52.24; Groote Gul, per 50 kg 11.50 8.50; Kleine Gul, idem 8.005.00; Wijting, idem 6.202.70; Makreel, idem 7.50; Heil bot, per kg 1.26; Leng, per stuk 0.65. van 18 Juni 1938. BEVALLEN: M. LaanGauw, z.; G. Admi raalVeldman, d.; C. Verschiere, Roeleven, z. De aanvulling-agenda voor de gemeente raadsvergadering van morgenavond luidt: Ingekomen stukken. Proces-verbaal van opneming van kas en boeken van den Gemeente-ontvanger; Goedkeuring van Gedeputeerde Staten op het raadsbesluit van 10 Mei .1. betreffende oorlogsgraven. (Voorgesteld wordt deze stukken voor ken nisgeving aan te nemen). Renteverlaging. Voorstel tot verlaging van het rentepercen tage van de leening oorspronkelijk groot 100.000.—. Zaterdagavond laat ontstond zeer waar schijnlijk tengevolge van kortsluitting brand in de woning van den heer C. Bruin op het Schildereind te Den Burg. Het geval liet zich aanvankelijk ernstig aanzien, omdat men het brandende vertrek moeilijk binnen kon gaan wegens sterke rookontwikkeling. De gemeen teveldwachter Goenga, die in de nabijheid woont en gasmaskers in huis had, drong ge maskerd het vertrek binnen en wist den brand te blusschen. OEFENING MET DE REDDINGBOOTEN. Zaterdag heeft des morgens te 10 uur een oefening plaats gehad met de reddingboot, die aan De Koog is gestationneerd en om 12 uur met de reddingboot van de Krim. Beide booten bleken geheel in orde te zijn, zoodat de oefe ningen een zeer vlot verloop hadden. De Boys hebben, zooals verwacht mocht worden, het niet tegen het Slagers-elftal, waarin twee gebroeders I^an en Jo. Bruin uitkwam, kunnen bolwerken. Over den wedstrijd het volgende: De Boys, waarin Wim Ran niet uitkwam, speelden eerst tegen den straffen toind, doch wisten ondanks het groot aantal schoten van de tegenpartij nog met een blanco score half-time te berei. ken. Na de rust kwam het eenige doelpunt in dezen wedstrijd. Nic. Ran doelpuntte, nadat de Boys-keeper een hard schot van Jn. Bruin had gehouden. De bal kon evenwel niet be hoorlijk worden weggewerkt, van welke ge legenheid Nic. wist te profiteeren. Verande ring in dezen stand kwam niet meer, zoodat de Slagers met 10 wonnen. Het bezoek aan dit eiland was Zondag zoo groot, dat beide booten van T.E.S.O. in de vaart waren. Ook is het aantal vreemdelingen, dat hier nu reeds logeert, voor den tijd van het jaar belangrijk te noemen. Zaterdag zijn weder twee wedstrijden ge speeld waarvan een voor de competitie; de O.L.S. van Oosterend speelde n.1. tegen de O.L.S. de Koog en won met 32. Buiten de competitie speelde de R.K.S. den Burg tegen de U.L.O. en verloor met 20. De stand is thans: R.K.S. 5 5 0 0 33—1 10 O.L.S. a. 5 5 0 0 56—4 10 Chr. School 5 3 0 2- 16—13 6 O.L.S. b. 6 2 1 3 4—37 5 Oosterend 6 2 0 4 1314 4 De Koog 5 0 1 4 3—21 1 Oudeschild 4 0 0 4 136 0 A.s. Zaterdag zal waarschijnlijk de voor naamste wedstrijd in deze competitie plaats hebben n.1. de match tusschen R.K.S. Den Burg en O.L.S. a. Den Burg. Den Helder, 18 Juni 1938. Aangebracht door korders: Tongen per kg 0.850.75 Slips 0.700.55 Tarbot 0.700.60 Schol le soort p. kist 7.005.50 Schol 2e soort 2.501.50 Schar 2.001.50 Wijting 2.00—1.50 Door garnalenvisscherst Levende garnalen per lit 1.35 Arm China. We hebben in ons overzicht van gisteren gewezen op Engelsche en I uitsche consequen ties. Engeland, dat alles op alles zet om een Europeesch conflict te voorkomen en daarvoor schippert en plooit, zoolang zijn levensbelan- gu i niet aangetast worden en Duitschland, dat het Christendom afzweert, omdat het strijdig is met zijn opvattingen over bloxl en bodem. Zoo consequent als Duitschland in religieus opzicht is, is het ook politiek. Het heeft zich een goel gesteld, dat het ten koste van alles zal bereiken. Al gaat het dikwijls langs om wegen, of kronkelwegen. Het doel wordt niet uit het oog veiloren. Wanneer daarom een bespreking tusschen Hodza en Henlein over 't Sudeten-Duitsche vraagstuk, getuigt van een soepeler houding van de Duitschers, moet men niet meenen, dat Duitschland voor de dwang der omstandigheden is bezweken en achter uitkrabbelt. Het is slechts het volgen van een bepaalde tactiek. Even als Duitschland in het Oostenrijksche vraagstuk zijn doel bereikt heeft en onverzet telijk is gebleken in het nastreven daarvan, evenzoo zal het ook bereiken, wat het zich als doel gesteld heeft in het Tsjecho Slowaak- sclie probleem. Noodgedwongen zal het op het oogenblik berusten in een accoord tusschen Henlein en Praag, zooals het dat in 1936 ge daan heeft met het verdrag met Oostenrijk, maar onverbiddelijk zal het toch aansturen op: aansluiting. Het vacht nu af, tot de in ternationale omstandigheden gunstig zijn. Dat kan over een maand, over een jaar of over vijf jaar zijn. Arm China, schreven we in den kop van dit overzicht. We bedoelden daarmee niet alleen de tragiek van dit land door den oorlog met Japan, die wreedaardig tienduizenden men- schenlevens vroeg. Er is nog een andere om standigheid, die <ns diep medelijden opwekt met China. Waar eindelijk, na jarenlange worsteling, mechanisatie en centralisatie ge komen was, heerscht op het oogenblik groote chaos. Wanorde tengevolge van den oorlog en als gevolg van de overstroomingen. In Mid den China zijn de operaties lamgelegd en aan de forten heerscht stilte, omdat het water komt. China, dat door den oorlog toch reeds de gevolgen van een volksverhuizing onder de oogen had te zien, zooals het land nog niet had meegemaakt, krijgt thans de gevolgen van een ramp te dragen, waarvan de omvang naar valt te vreezen, zeer ernstig zal zijn. China verzet zich tegen Japan en Japan tegen China, terwijl het water met zijn ver nietigende macht, zich tegen beide keert. Het is ontzettend tragisch, dat China op het oogenblik machteloos is om zich tegen zijn grootsten vijand, het water, te verdedi gen. VERHOOGING VAN DE MONOPOLIEHEF FING OP AARDAPPELEN UITGESTELD. De le luit. der infanterie, gedetacheerd bij het korps mariniers, G. H. van der Spek, be stemd voor het waldetachement in West-Indië, zal 5 Augustus per m.s. „Colombia" van Am sterdam derwaarts vertrekken. De luit. ter zee der le kl. Kon. mar. reserve D. J. Kommer, tijdelijk in vasten dienst, is aan gewezen voor diensten in Nederlandsch-Indië, waartoe hij 29 dezer per m.s. „Sibajak" van Rotterdam zal vertrekken. DE „SUMARTA". Hr. Ms. kruiser „Sumatra", onder bevel van kapitein ter zee L. F. Klaassen is Zaterdag- van Colombo naar Aden vertrokken. Van bevoegde zijde wordt gemeld, dat de minister van oeconomische zaken op grond van de huidige aardappeloogst heeft besloten, de verhooging van de monopolieheffing op den invoer van aardappelen eerst te doen ingaan op 27 Juni. Een van de deelnemers van „onze twee- daagsche" schrijft ons: Als excursist een verslag te maken van een tweedaagschen tocht valt heusch niet mee, om de eenvoudige reden, dat men te veel heeft gezien en daarvoor eenige weken noodig heeft om dit te verwerken. In deze twee dagen heeft onze krant méér gegeven dan beloofd was en dat voor een prijs, waaraan geen enkele reisvereeniging kan tippen. Het was een proeftocht, welke prachtig is geslaagd, niet alleen door den prettigen geest van saamhoorigheid, maar ook door de leiderscapaciteiten van den leider. En dat we het volgend jaar vier dagen gaan. dat staat voor onze ploeg vast. En mettertijd zien we Noorwegen ook nog eens, d.w.z. bij leven en welzijn. En nu een beknopt verslag van den tocht. Het was wel een gemengd gezelschap, waarmede wij de reis begonnen, in zooverre wat den leeftijd betreft varieerende van 16 tot 60 jaar. En we hebben tijdens de reis kunnen constateeren: „de oudjes doen het nog best". Ze hebben voor de jongeren niet ondergedaan en bleven onvermoeid. En er was zelfs nog een aangetrouwd lid der familie Davids en Corrie Vonk bij, zoodat we in de bus steeds cabaret hadden van de beste soort. Doch dit is bijzaak. Hoofdzaak was de tocht. Even over 8 beklom het gezelschap reeds den uit kijktoren op den Afsluitdijk om de eerste ronde om 10.30 u. te Leeuwarden te besluiten met kleintjes koffie, na onderweg het mooie Friesche landschap bewonderd te hebben. We hervatten den tocht en arriveerden in het hotel Tjaarda in het Oranjewoud, te Heeren veen. Na een goede koffietafel brachten wij den middag door in de bosschen, onder geleide bezochten wij den uitkijktoren en onderaard- sche grot en dwaaltuin, terwijl kort voor het T diner de speeltuin werd ingenomen, welke ons reeds een voorproefje der Heldersche kermis gaf te genieten door haar vele in werking gezette vermakelijkheden. Met lachkramp ging men aan tafel. De keuken van hotel Tjaarda is beroemd en wij hebben geconstateerd, dat deze roem zichzelf overtreft. Het was erg rustig in de ):V< toen wij ons voortspoedden in de richting Zwolle. De overgang van Friesland in Drente, Over- ijsel in Gelderland gaat ongemerkt. Het land schap blijft prachtig en afwisselend. In Stap horst uitstappen en zijn wij in de gelegenheid een echte boerderij te zien met steenen vloer, een pracht van pronkkast, een zoldering met zrjden spek, hammen en worsten en daarbij de typische kleedij der bewoners maakten dit kwartiertje hoogst interessant. Een eigenaar dige gewoonte in dit dorp brengt mee, dat een vreemdeling geen toegang heeft in het op kamertje, hetwelk aan de woning is gebouwd. Dit behoort aan de huwbare dochter van het gezin. Ook typeerend is, dat de gehuwde kin deren een huis bouwen achter het ouderlijk huis, zoodat men op sommige plaatsen vier d. vijf woningen achter elkaar ziet. En we ver trekken niet voordat één onzer Jutters, onder misbaar, uit een opkamertje wordt gehaald door de vrouw des huizes. In Nieuwediep zijn we nu eenmaal nieuwsgierig en ook Staphorst heeft voor ons geen geheimen meer. Tegen donker arriveeren we aan hotel Dennenheuvel te Epe, gelegen midden tusschen de donkere dennenbosschen; een juweel. Inrichting en accomodatie is Af. Het is pas middernacht als de „gemeente" rust. Tweede dag is het voor sommigen reeds 6 uur „overal" en velen van ons maken op dit uur een stevige wandeling door de prachtige bosschen. Om half 8 zijn we vereenigd aan een ontbijttafel, die voor hotel Tjaarda niet onder doet. We kunnen zien, dat er een gezonde eet lust heerscht onder de gasten. Om 9 uur zijn we bij den kunstpottenbakker Lanooy in Epe, wiens naam ver over de grenzen is bekend. Veel is hier te bewonderen, we zien Kunst met een hoofdletter en vertrekken voldaan naar het landgoed „Hooge Veluwe", het natio naal park van Holland. Een oppervlakte gelijk aan den omtrek Den HelderStolpen. De schoonheid van dit nationaal bezit te beschrij ven is niet mogelijk. Men moet dit zelf gaan zien. We vinden hier nog de oergronden en zanderstuivingen aan de ééne zijde, terwijl het andere gedeelte is aangelegd. Het jachtslot en karpervijver, een bezienswaardigheid op zich zelf. Men is van plan de Heldersche Henge- laarsvereeniging binnen zeer korten tijd uit te noodigen hier een wedstrijd te komen visschen. De heeren kunnen de hengels thuislaten. Men steke slechts twee vingers en een stukje brood even in het water en hen heeft de keus over tien fraaie exemplaren. Gelegenheid tot bak ken en braden in het slot. We hebben in dit prachtige park bijna vier uren vertoefd, en zijn per auto naar verschil lende deelen gereden om dan te voet de mooi ste punten te bezoeken onder leiding van prima gidsen. En dan mogen we nog memo- reeren de Geldersche koffietafel, welke ons werd aangeboden in het Jagershuis. Dit geleek een gezellige bruiloft en er werd wederom ge weldig geconsumeerd. We zetten den tocht voort naar Oosterbeek bij Arnhem, vervolgens langs den Rijn, via Rhenen en dan wordt het tijd de bus den steven Noordwaarts te laten wenden. Via Amersfoort en 't Gooi bereiken we dan Am sterdam, waar we dineeren. Vergeten we niet het bezoek aan 't Loo te Apeldoorn en de echoput. Als men zooveel ziet vergeet men allicht iets. En middernacht zijn allen weer in de Jutterij terug en de heer Smit zeide het zoo terecht: „Dankbaar en voldaan". En nu benjjden we reeds den volgenden ploeg, die zal starten. Moge de Heldersche Courant nog velen door mooi Nederland voe ren. Tot volgende maal lui! Eusie. GEP. GEN.-MAJ. G. A. LINCKERS f. Te -s Gravenhage is, 76 jaar oud, overleden de gep. generaal-majoor der mariniers G. A. Linckers. De thans overledene werd 9 Januari 1862 te Montfoortgeboren. In 1881 werd hij be noemd tot tweede luitenant bij het korps mariniers en in 1913 na de officiersrangen te hebben doorloopen, tot kolonel. In de mobilisatiejaren was de heer Linckers belast met het bevel over de leger- en marine krachten in de positie IJmuiden. In 1918 werd hij commandant van het korps mariniers. Na zijn pensionneering werd hem de titu laire rang van generaal-majoor verleend. Daarna was hij tot Maart 1925 werkzaam als tijdelijk inspecteur der directe belastingen. Generaal-majoor Linckers was officier in de orde van Oranje-Nassau. De ter-aarde- bestelling is bepaald op Dinsdag a.s. te half 12 op Oud Eik en Duinen. MARINEBEZOEK TE SEMARANG. Ook ons vlaggeschip op de reede. Semarang, 18 Juni. Gisteren zijn op de reede van Semarang, voor een bezoek aangekomen Hr. Ms. kruiser „De Ruyter", vier torpedo- bootjagers, vier onderzeeërs en drie marine vliegtuigen. In den namiddag brachten de eskader-commandant en de commandanten van de verschillende eenheden een bezoek aan den gouverneur en aan den burgemeester, welke bezoeken hedenochtend werden beant woord. Opgenomen om 8 nur hedenmorgen. Barometerstand Den Helder 766.8 Temperatuur zeewater 15.8 Temperatuur lucht 14.8 Wind: richting: West, kracht 4 Licht «P 9.55 u. Hoogste temp. lucht gisteren 17.5 Laagste temp. lucht gisteren 13 9 Hoogwater (heden) 0.55 u. Laagwater (heden) 18.45 u. Hoogwater (morgen) 0.50 u. Laagwater (morgen) 6.3519.40 u.

Heldersche Courant | 1938 | | pagina 5