Mussolini zoekt contact met Londen Spaansche regeering houdt de teugels vast! De „Karimatadoet een nieuwe vondst Japan kondigt nieuwen strijd aan Op inwerking treden der Britsch-Italiaan- sche overeenkomst aangedrongen Fokkers wonderjacht van stapel geloopen D I N S DAG 21 JUNI 1938 KONINGSTRAAT 78, DEN HELDER. TELEFOON 50 (2 LIJNEN) 66e JAARG. No. 833 9 Romeinsche commentaren nog weinig bemoedigend Geen herberekening van ambtenaren-pensioen REISBUREAU WACO Dit nummer bevat 8 pagina's EERBERICHT DE BILT SEINT: 3 Geringe bedrijfssfagnatie Uitgave der Uitg.MlJ. Hollands Noorderkwartier N.V. te Den Helder GRAAF CIANO. Onderhond met Italië over de Spaan- sche kwestie. Zal Mussolini zijn standpnnt „Geen roode overwinning", laten varen. Gisterochtend heeft de Britsche ambassadeur te Rome, lord Perth, een onderhoud gehad met den Italiaanschen minister van Buitenlandsche Zaken, graaf Ciano. Over de besprekingen, welke ruim een uur duurden, wordt de grootste geheimhouding betracht. Hoewel de situatie zich nog weinig duidelijk af- teekent, kan het volgende worden aangenomen. Aan graaf Ciano is me degedeeld, dat het uitgesloten is, dat de ItaliaanschEngelsche over eenkomst in werking zou kunnen treden zonder een regeling van de Spaansche kwestie. Daarom stelt de Britsche regeering voor, dat in ge zamenlijk overleg alles gedaan wordt om een regeling te vinden, waar door de Spaansche kwestie zou worden opgelost. „Geen roode overwinning" !s echter voorshands nog Mussolinï's parool. Italië wenscht vurig een einde aan den oor log te maken en zijn legionairen te repatri- eeren, doch houdt staande niet in staat te zijn zulks te doen. indien buitenlandsche bij stand aan de partij de eindoverwinning van Franco in gevaar zou brengen. Onder geen omstandigheden zal Italië een „roode" overwinning dulden. Zooals wij in onze berichtgeving over Spanje nader uiteengezet hebben, is men in Spaansch-rechtsche kringen weinig geneigd de vijandelijkheden op te schorten na de overwinningen der laatste dagen. In Enge land blijft men echter optimistisch. De diplo matieke medewerker van de Times zegt o.a.: na als zijn oordeel gegeven te hebben dat een spoedige overwinning en wapenstilstand Wel uit zullen blijven: De volgende mogelijkheid schijnt nog het meeste kans te hebben, n.1. voortgang van de discussies in de niet-inmcngingscommissie over het Britsche voorstel tot terugtrekking der vrijwilligers. De vergadering van Dins dag zal belangrijk zijn. Er is kans, dat Rus land het Britsche voorstel aanvaardt. Er zou dan een viervoudige controle op den aan voer van het oorlogsmateriaal zijn. In de eerste plaats zouden er waarnemenrs komen in 20 of 25 groote Spaansche havens. Ten tweede zouden de andere havens telkens wor den gecontroleerd. Ten derde zouden er even als thans waarnemers meegaan op alle sche pen naar Spaansche wateren. Ten vierde zou den waarnemers worden geplaatst op_ alle schepen, waarvan men vermoedt, dat zij naar Spanje vertrekken, aldus het Hdbld. Vage antwoorden in het Lagerhuis. In het Lagerhuis heeft de onder-minister van buitenlandsche zaken Butler op een Vraag van Noel Baker geantwoord, dat En geland en Italië er naar streven het Britscii- Italiaansche accoord zoo spoedig moge ij in werking te doen treden, vervolgt het Hsb. De voorwaarden die de Britsche reg ring ten aanzien hiervan heeft geste aldus Butler zijn reeds herhaalde male" medegedeeld. Noel Baker bleef er ?chter op aandringen dat de regeering duidelijk zou uiteen zetten wat zi.1 verstond onde een „regeling van de Spaansche k.^est'° Sir John Simon die antwoordde zeide, dat- de minister-president niets had toe_ gen aan zijn verklaring van Mei F mon wees er verder op, dat Cham^r?'" goede redenen had gehad de zoomaarden de regeering niet nader toe te licht Tenslotte verklaarde Butler nog opeen desbetreffende vraag, dat in dit Britsen Italiaansche overeenkomst nergens is van het verleenen van credieten aan Ita lië. Hieromtrent zijn geen besprekingen ge- voerd. Onrust te Parijs? Dat Ciano plotseling de behoefte gevoelde Weer met Lord Perth te overlegden, wekt ie Parijs ongerustheid, zegt de i zich zelf gaf het al te denken, dat Chamber lain niet gepreciseerd had op we]k waarden het met Italië gesloten erdrag in werking zou treden. Men ^r?e.8 Welken omvang de terugtrekkii K niet Spaansche troepen moest aannemei In bet algemeen heerscht hier danindruk dat Mussolini, het verdrag met Lon°en sluitend, de overwinning van h^t,re91 Spanje aanstaande achtte en zich ertoe liet bewegen de in werking - van diens tekst van een concessie in Span je arhankelijk te maken. Ny een beslissing uitblijft en geldzorg begint te nijpen, zou hij zijn voelhorens te Londen uitgestoken hebben met het doel het inschikkelijk te stemmen en daarmêde indirect druk op Pa rijs uit te oefenen, dan 'wel tussc-hen Lon den en Parijs een wig te drijven. Van extremistischen kant wordt de Quai d'Orsay beschuldigd Mussolini ertoe uitge daagd te hebben door onder pressie van Londen de Pyreneesche grens gesloten te hebben. Het is duidelijk dat Parijs zoo moest handelen, omdat het anders Rome een argument zou leveren om de herope ning van de besprekingen langer uit te stellen met een beroep op de „dubbelzin nig heid" van de Franschcn, die de niet- inmenging alleen met de lippen zouden be lijden. In ieder geval zal men, als dit de juiste lezing van de huidige situatie is, zijn ver wachtingen dus nog niet al te hoog moeten spannen. De idee van een wapenstilstand zou dan enkel alleen van Britsehen kant zij uitgegaan en er zal geen enkele reden bestaan te gelooven, dat Mussolini er reeds zijn zegen aan heeft gegeven. Het is dan niet meer dan een probeersel van dezelfde soort als een paar weken geleden, hetwelk toen op doovemans ooren is gevallen. Men moet geen wantrouwen zaaien, zegt Negrin. Geen wa penstilstand. Minister-president Negrin heeft te genover journalisten verklaard, dat hij gedurende zijn verblijf aan het front den geest van weerstand en opoffering bij burgers en soldaten heeft kunnen bewonderen. Hij voeg de hieraan toe, dat tijdens zijn afwe zigheid er veel roering; in de „poli tieke poel" was gekomen. Er zijn menschen, aldus de minister, die in hun wantrouwen en lafheid zoo ver gaan, dat zij den vijand de hand reiken en in het bindenland wan trouwen zaaien, terwijl zij in het buitenland intrigeeren; met het doel ons te verstikken. Maar wees gerust, de regeering houdt de teugels stevig in handen. Alle politieke groepen zijn voldaan over 's ministers opmerking ten aan zien van zekere defaitistische ma noeuvres, die tijdens zijn afwezig heid beproefd zijn. Verwoede gevechten. Volgens het communiqué van het minis terie van landsverdediging wordt aan het geheele Levantefront verwoed gevochten en zijn alle aanvallen op Burriana afgeslagen. In den westelijken sector hebben de op standelingen hun linies gewijzigd door Casa del Gordo te bezetten. In het rechtsche legerbericht wordt o.a. medegedeeld, dat in den sector van Teruel de eerste linies gecorrigeerd werden. In het kustgebied van Castellon werden de linies op de heuvelen van Rio Seco vooruitge schoven. In den sector van Pennaroya en dien van Granja de Torre Hermosa werden Cuchillar de la Siërra, Siërra Pinos en Pe- narosa Pinos en .Penarosa bezet. De bombardementen. Gisterochtend zijn Valencia en Barcelona gebombardeerd. Er zijn weinig slachtoffers en de schade is gering. In het Britsche Lagerhuis heeft Butler gistermiddag medegedeeld, dat sedert het begin van den Spaanschen burgeroorlog 3 Britsche schepen tot zinken zijn gebracht en tien ernstig beschadigd zijn. Verder lie pen 43 schepen minder ernstige schade op. Bij de aanvallen werden 21 menschen, on der wie dertien Britsche onderdanen, gedood Vijfmaal is bij Franco geprotesteerd. Nad en val van Castellon zijn de natio- nalen in ijltempo den opmarsch begonnen naar Sagunto, een belangrijke stad gelegen 20 K.M. boven Valencia. Franco's troepen probeeren te Sagunto contact te krijgen met hun colonnes, welke langs den hoofdweg Teruel naar deze stad oprukken. Wanneer het strijdgebied gelegen boven dezen straatweg gezuiverd zal zijn van Re- Het buitenland gewaarschuwd. De overstroomingen. MOEILIJKHEDEN OM HET EILAND HAINAN. Volgens een bericht van het Ja- pansche telegraafagentschap Domei heeft de minister van Buitenland sche Zaken, Oegaki, heden den di- plomatieken vertegenwoordigers der buitenlandsche mogendheden te To kio medegedeeld, dat de vijande lijkheden in het Chineesch-Japan- sche conflict zich mogelijk kunnen uitbreiden tot de gebieden ten Zui den van de Hoangho en ten Oosten van Itsjang en Pakhoi. Den mogend heden is verzocht hun onderdanen en beschermelingen in die gebieden te waarschuwen, ze op te roepen niet te komen nabij Chineesche mi litaire plaatsen en hun eigendom voldoende van kenteekenen te voor zien, waarvan den Japanschen auto riteiten kennis moet worden gege ven. Japan acht het raadzaam, dat deze onderdanen uit die gebieden geevacueerd worden. Medegedeeld is, dat daar luchtbombardementen op militaire doelen zullen worden gericht. De overstroomingen. Blijkens een door het comité tot behoud van den vrede en de Kamer van Koophan del te Kaifeng ingesteld onderzoek worden er van de 1 millioen Cbincezen, die door de overstroomingen getroffen worden, nog 120 duizend vermist. Meer dan 300.000 huizen zijn verwoest of beschadigd of staan onder water, en het geteisterde gebied heeft naar raming een oppervlakte van 800 vierk. k.m. De Japansche opmarsch Hankau. naar Groepsgewijze hebben gisteren veertien Chineesche bombardementsvliegers Hankau verlaten om de Japansche vloot op de Jangt- se aan te vallen. Deze vloot is volgens Chi neesche berichten stroomopwaarts gevaren en bereidt ontschepingsoperaties voor. Se dert het midden van de vorige week zouden de Matautsjenversperring en de versterkin gen te land door de Japansche vliegers wor den gebombardeerd. Een tweede, vrij groote Japansche operatie zou volgens de opvatting van Chineesche militaire deskundigen gericht zijn tegen de provincie Sjensi. In de hoofdstad van de provincie Sjansi, Taijoean, zouden reeds Janansche troepen zijn saamgetrokken Vna daar rukte een divisie in Zuidwestelijke richting op naar de monding van de rivier Flen, een brigade trekt in westelijke rich ting naar de Gele Rivier, terwijl kleinere Japansche afdeelingen de Gele Rivier in de richting van Sjensi reeds zouden zijn ge passeerd. Negen Chineesche bombardementstoestel len hebben Zondag even over vijf des mid dags een aanval ondernomen op Anking. Zij werden teruggedreven door het Japan sche luchtafweergeschut. Een bom kwam neer bij een transport, dat licht beschadigd is. er vielen evenwel geen slachtoffers. De woordvoerder der Japanneezen heeft medegedeeld, dat de overblijfselen der Chi neesche troepen in de reeds maanden Be leden door de Japanneezen bezette provin cie Sjansi thans in totaal 200.000 man sterk zijn. Zij zijn den laatsten tijd buiten gewoon actief geweest en hebben de Japan sche garnizoenen elkens aangevallen. Japan zal zoo noodig Hainan beztten. De woordvoerder van het Japansche mi nisterie van buitenlandsche zaken heeft de opvatting van de Japansche marine van het vraagstuk van het eiland Hainan, een DE OPMARSCH N. SAGUNTO publikeinen, zal er pas sprake kunnen zijn van een algemeen offensief tegen Valencia. Momenteel bevinden zich de Nationalisti sche colonnes, welke langs de zeekust ope- reeren, te Villareal en vóór Burriana, even eens zijn de Francotroepen de Rio Mijares overgestoken en bevinden zich in het gebied van Onda. Geen wapenstilstand! Naar Reuter verneemt, wordt niet beves tigd, dat de gedachte van een wapenstil stand in Spanje ter bespoediging van de te rugtrekking van buitenlandsche vrijwilli gers in officeele kringen reeds overwogen wordt. Ook is niet gebleken, dat men in Spanje meer geneigd is tot opschorting der vijandelijkheden. Mevrouw Fokker verricht te Bergen telefonisch de doopplech tigheid. Gisteravond om kwart over acht heeft Mevrouw Fokker, de moeder van den bekenden vliegtuighouwer, terwijl zij zich in haar woning te Bergen (N.-.H) bevond, telefonisch met haar zoon in Amerika gespro ken en tegelijkertijd diens wonder- boot te water gelaten. Dit nieuwe jacht van Anthonie Fokker, dat te Nyack in New-Jersey gebouwd werd, is, naar de Telegr. meldt, dus wel op een modern technische wijze van stapel ge loopen. Mevrouw Fokker, die van tevoren de in structies voor deze ceremonie ontvangen had, sprak voor de telefoon de woorden uit: „Now let her go", waarna zij een electri- sche schel deed hooren. Voor het technische wonderjacht was dit het sein om in zijn element te glijden. Mevrouw Fokker doopte het jacht „Q. E.D." (Quod Est Demonstrandum Wat te bewiizen is). Luidsprekers vertolkten en versterkten op de werf in Nyack de in Bergen gesproken woorden en later werd aldaar vernomen, dat alles goed verstaanbaar was overgeko men. De tewaterlating verliep vlot en het ranke gestroomlijnde vaartuig maakte volgens de berichten een schitterenden aanblik. Wetsontwerp ingetrokken. De minister van Binnenlandsche Zaken heeft aan de Tweede Kamer medegedeeld, mede namens zijn ambtgenooten van Onder wijs, Kunsten en Wetenschappen, van Defen sie en van Financiën, dat het bij koninklijke boodschap van 15 Juni 1936 aan de Tweede Kamer aangeboden wetsontwerp, tot herbe rekening der pensioenen van burgerlijke en militaire ambtenaren is ingetrokken. Wilt U een heerlijke vacantietocht? Dan een meerdaagsche reis van het Reisgidsen gratis verkrijgbaar. Reisbureau W.A.C.O., Den Helder, Kanaalweg 132, Tel. 773. Fransche verdragshaven, uiteen gezet. De keizerlijke marine zal het eiland bezetten, waneer dit noodig mocht blijken om het regiem van Tsjang Kai Sjek te vernietigen. Zij is van meening, dat dit niet is verbo den bij het Fransch-Japansche verdrag van 1907. De woordvoerder voegde hieraan toe, dat Japan door de overeenkomst niet ver plicht was Frankrijk van zijn besluit in kennis te stellen, doch het heeft dit toch gedaa.n uit beleefdheid en rekening hou dend met de traditioneele vriendschap van Frankrijk en Japan. Minister Bonet heeft gisteren den Japan schen ambasaduer in Frankrijk ontvangen Hij heeft daarbij verklaard, dat aangezien de Fransche regeering voor zich zelf Weet, dat zij haar onpartijdige houding hand haaft, men van oordeel is, dat deze hou ding geen enkele rechtvaardiging kan bie den voor een eventueele bezetting van Hai nan, hoewel men erkent, dat juridisch de Japansche stelling, volgens welke deze be- zettins geen schending zou beteekenen van het Fransch-Japansche verdrag van 1907 juist is, Verwachting: Zwakke tot ma tige, Westelijke tot Zuidelij ke wind, helder tot licht of half bewolkt, droog vrij warm weer. Verdere vooruitzichten!! Mooi zomerweer. Het Karimata-bedrijf heeft gisteren erva ren, dat een heel klein pechvogeltje een kolossus een leelijke poets kan spelen. De molen gonsde zijn sterkste lied over de wateren, toen er opeens iets ongewoons in de zeeftrommel werd gezien. Daar lag namelijk een stalen plaatje van geringe afmetingen, dat vrij spoedig herkend werd als een onderdeel van een der takels, waar in de ladder (te weten het gansche bagger- emmertoestel) hangt. Onmiddellijk werd het baggerbedrijf stopgezet, immers dit kleine mankeerende onderdeel, dat door het schud den van den ladder van zijn plaats was ge schoven, zou onberekenbare gevolgen kun nen hebben. Hoe secuur de baggermolen baggert, bleek ook thans weer: wat hij in een moment van achteloosheid liet vallen, dat baggert hij even later in een helder oogenhlik weer op en presenteert het den opzichter prompt op een „zeeftrommel." Doch met dat als was er stagnatie ont staan, welke vermoedelijk eerst vanavond laat kan worden opgeheven. Ingenieur v. d. Capellen zeide ons, dat de Karimata om streeks middernacht weer zou gaan draaien. Straks als de zon daalt, zal er een man in den nok van den molen klimmen, voorzien van al het noodige materiaal, en dan gaat de Karimata opnieuw beginnen. Een nieuwe vondst. Voorzichtig werd gisteravond omstreeks dinertijd de nieuwste vondst van de Lutine de deur van hotel Nap binnengedragen. Het bleek een koperen plaat te zijn met afmetin gen van 66 bij 35 c.M. ongeveer, waarover al dadelijk Vele bewonderende blikken zijn gegaan. Ing. Binnendijk van de Billiton Maatschap pi.1 vertelde ons, terwijl hij de zeer gave plaat toonde, een merkwaardige bijzonder heid. Drie jaar geleden had hij in het Brit sche Museum te Londen de volgende aantee- kening gemaakt: „Volgens Steels' Origi- naal Correct List of fhe Navv July 1799 werd het Fransche oorlogsschip ,La'Lutine', voerende 32 kanonnen, tesamen met 15 an dere oorlogsschepen, in het einde van het jaar 1791 door den Engelschen admiraal Hood uit de haven van Toulon weggevoerd In 1795 schijnt de Lutine te Woolwidge te zijn gerepareerd en opnieuw gekoperd. De koperplaten waren gemerkt als volgt: Mr. Warr: D Jan. 1795 32 Met zichtbare voldoening toonde de heer Binnendijk ons ditzelfde merk op de pas uit zee opgedolven koperen plaat. De sre- heele inscriptie kon met het bloote oog wor den gelezen en komt nauwkeurig overeen met het patronage; alleen het jaartal 1795 is afgesleten. Zoo komt deze plaat het merkwaardig ste stuk, dat de Karimata tot dusver heeft boven gebracht, bevestigen: le. dat de Lu tine nog een andere dan de algemeen be kende signature (de hanepoot) heeft gevoerd en -,e. dat men thans vlak bij het wrak ge komen is. Het behoeft wel niet gezegd te worden hoe een dergelijke vondst werkt op de verbeelding en de animo van allen, die rechtstreeks of indirect bij het bedrijf van de Karimata zijn betrokken. De leider van het werk, de heer Bol, deelde ons voorts nog mee, dat er Zondag enkele stukken hout van de Lutine naar bo\ en zijn gebracht. Bovendien zijn er nog enkele kogeltjes en spijkers gevonden. Aan de specie, welke de laatste dagen is opge baggerd, valt te zien, dat men tot de klei laag is gevorderd, waarin de romp van de Lutine rust. De afbaggering van het talud is men in middels tot een diepte van 18.5 M. gena derd. Nog weinige meters en men zit, om het huiselijk te zeggen, voor de taart, wel- ke do Karimata stukje na stukje zal opeten zonder een kruimeltje te laten vallen. Het wachten is er alleen nog maar op hoe die taart zal smaken het resultaat van twee- en een halven dag baggeren kan dus heeten: een unieke vondst gedaan, aanmer kelijke vorderingen gemaakt, welke door pech voorloopig zijn gestuit. (N.R.Crt.)

Heldersche Courant | 1938 | | pagina 1