In de Joodsche stad Tel Aviv kampioen op den weg Voedselvoorziening in oorlogstijd Post vluchten op Indig Vrijheid en blijheid! V erkeersongevallen Euwe remise met Landau Wielrennen Overheidspersoneel voor 40-urige werkweek Schulte na prachtigen strijd geslagen Dc ronde van Duitschland Zemib UoMd Wereldkampioenschappen een financieel succes HET ALLERMODERNSTE EN HET ALLER PRIMITIEFSTE OP ZON DERLINGE WIJZE VEREENIGD. ARMOEDE, NAUWELIJKS GE NOEG OM TE LEVEN, MAAR... Sedert eenigen tijd is het badseizoen in Tel Aviv begonnen en het lijkt wel, of het weer wil goedmaken, wat in deze tijden ook Tel Aviv te kort komt. De welvaart is aldaar sedert de twee laatste, zware jaren zeer verminderd, de nieuwe Joodsche emigranten, die thans hier heen komen, hebben voor het meerendeel nauwelijks genoeg om te leven en zelfs deze komen er weinig, omdat de emigratie bijna stil staat. Wel vloeit er weer geld nit het buitenland naar Palestina hoofdzakelijk pezonden door die Joden, die zich niet meer veilip voelen in de landen hunner inwoninp en nop kans pezien heb ben; een gedeelte van hun kapitaal naar Palestina te zenden, alvorens zij misschien zelf in de pelepenheid pesteld worden, het land hinnen te komen, maar deze kapitalen en kapitaaltjes lippen onvruchtbaar in de banken te wachten. Verscheidene,vronpere millionnairs voeren hier, op zijn zachtst uitpedrukt, een zeer eenvoudig leven. Zulke personen moeten echter nop tot de punstipe uitzonderinpen worden gerekend. Tel Aviv kent ook reeds veel armoede en ellende en het aantal marskramers met, zeep, toi letartikelen, paren en band, bloemen, enz. is lepio. Ook de winkeliers doen hier niet meer de zaken, waaraan zii de laatste jaren pewend waren. Een fabrikant die gerepeld hier komt, vertelde mij, dat de afzet in een der grootste zaken van kleerenstoffen ongeveer de helft bedroeg van den afzet van eenipe jaren geleden. En zoo is het wel op elk gebied. En toch kan men Tel Aviv tot El dorado voor de Joden bestempelen. Hier kent men tenminste geen anti semietisme, de kinderen op de scho len hooren van zoo iets natuurlijk wel, dit behoort, helaas, tot de op voeding, maar de meesten hunner die nooit in het buitenland geweest zijn of toen zij er waren, nog te jong waren, om zoo iets aan den lijve te voelen, hebben er peen be grip van, tot welke treurige exces sen dit woord leidt en wat met hun volk geschiedt. Zij groeien hier vrij en vroolijk op, hebben een gezond besef van eigenwaarde, zij hebben hun sport en padvindersvereenigin- gen, hun debatingsclubs spreken hun eigen taal, leven in vrijheid! In deze tijden van onrecht en verguizing is Tel Aviv, ondanks haar vele feiten en foute,n een merwaardip staaltje van den moed en het doorzettingsvermogen van het Joodsche volk. Indien zij de opwaartsche lijn van voor 1930 had kunnen blijven vol gen, zou zij in plaats van 150.000 ingezete nen, een aantal, dat de laatste twee jaren stabiel blijft, zeker wel tot 200.000 geste gen zijn. Tej Aviv was nop vele jaren na den oor log, een leelijk, klein provinciestadje, met zandige straatjes, onaanzienlijke winkeltjes en slecht gebouwde kleine huisjes. Thans is Tel Aviv een moderne stad geworden. Zoo dra men de kans schoon ziet, wordt alles wat oud en leelijk is, afgebroken en door geheele moderne centra vervangen. Het gedeelte aan zee, het strand en de zoogenaamde boulevard zijn echter bij de algemeene ontwikkeling achtergebleven en tarten alle beschrijving. Wel zijn er mo derne café's en hotels gebouwd, maar het ■uitzicht op zee is grootendeels bedorven rakken, bergplaatsen, enz. door oude, slecht verzorgde badhuisjes, ba- Hef allermodernste en allcrpri mitiefste op zonderlinge wijze vereenigd! Het allermodernste en het allerprimitief- ste is hier op zonderlinge wijze vereenigd. Sedert iets meer dan een jaar hebben wij hier een diergaarde zegt de corr. van de N.R.C. Deze bestaat uit een zandplaats met meer dan eenvoudige hokken, de tuin is af gezet met defect ijzerdraad. Op het midden van het terrein staat een gewoon huis met 1wee kamers, hadkamer, keuken, enz. In de eene kamer, afgesloten door tralies wo nen twee leeuwen, die de Egyptische re gering, die een overschot aan leeuwen schijnt te hebben, de stad Tel Aviv ten ge schenke heeft gegeven. In de kamer daar naast woont een opperrabbiin. die de direc teur dezer diergaarde is, de kamer hangt vol met familieportretten. Tn de hadkamer zwemmen, in een groot bad. talrijke visscben Fr ziin ook eenipe jonge hyena's, die nu zii grooter worden, 's avonds hun stemmen laten hooren. eenipe apen en papegaaien, die sialow de Hebreeuwsche groet) zeggen en een lied ten heste geven. Een dezer da gen is een der leeuwen, die zijn verhliif plaats bliikbaar te eng vond. een wandelin getje in de buurt gaan maken. Duizenden menschen waren tot op de daken der huizen van hef zonderlinge schouwspel getuige hoe de rahbiin. geholpen door burgers en politie, den leeuw weer naar ziin kamer teruglokte. Van vele „Dmstelhmgen" (zoo als men dit hier noemt) zijn wij reeds ge tuige geweest, maar een rahbiin die een dierentem mer werd zal toch wel tot de uitzonderingen hehooren Het gemis aan parken doet zich hier sterk gevoelen, slechts een kleine tuin, de profe- Zooals men dezer dagen heeft kunnen lezen haalt de Duitsche regeering ten opzichte van de Joden de touwtjes hoe langer hoe krapper aan. In Duitschland is voor Joden geen plaats! Eruit met dezen, en naar Palestina, waar het overi gens ook niet zoo erg rustig is. En hoe is het nu in de éénige Al Jood sche stad ter wereld Tel Aviv? tentuin is buitengewoon aardig aangelegd. Meer en meer legt men zich op boom- en bloemencultuur toe, de boulevards en plei nen beginen op die eener groote stad met fraaie plantsoenen en fonteinen te gelijken. Zelfs is dezer dagen hier een bloementen toonstelling peooend. Er zijn talrijke bloe menwinkels in Tel Aviv, en de hoeveelheid en soorten der bloemen, die hier niet zeer duur zijn, wordt steeds grooter en beter. Ook vele tuinen ziin op moderne en smaak volle wijze aangelegd. De meeste nieuwe huizen zijn flatgebouwen, niet zeer groot, maar gerieflijk ingericht. Zij zijn niet hoo- ger dan drie verdiepingen en hebben alle gemakken, koud en warm water, centrale verwarming, enz. Het busverkeer in Tel Aviv is zeer ont wikkeld. Talrijk zijn de autobussen, die naar alle zijden der stad gaan. Om aan het steeds toenemende verkeer tegemoet te ko men, is men begonnen autobussen met twee verdiepingen te gebruiken. Aan alle hal fes, waar veel verkeer is, zijn ijzeren hekjes aangebracht en ieder staat netjes in de rij op zijn beurt te wachten. Bij vele haltes staan banken voor het wachtende publiek. Ook het drukke geregelde autover keer en de verkeerspolitie mogen er zijn, maar niets is volmaakt. Af en toe wordt het verkeer gestremd door een lange rij aan elkaar geke tende kameelen of een kudde scha pen, die rustig en kalm, hun kop trotsch opgeheven, opeens het mo derne verkeer belemmeren, zelfs op de drukste punten. Duizenden badgasten Duizenden badgasten komen van alle kanten van het land hier in zee baden. Op Zon- en feestdagen komen talrijke Engelsche soldaten en officieren, die voorheen naar Jaffa gingen, maar zich waarschijnlijk thans in Tel Aviv meer op hun gemak ge voelen, van de zeebaden en het vertier van de badplaats genieten. Op andere dagen ziet men hen in vrachtauto's in uniform, dik wijls gewapend, door de stad rijden, maar gedurende de weekenden komen zij, in bur ger, sommigen met vrouw en kroost. Men kan hier dan ook van alles vinden, goed- koope en meer luxueuze restaurants en café's, tentjes met vruchten, limonade, ijs, couranten in alle mogelijke talen, enz. 's- Avonds kan men naar een der vele biosco pen gaan. Verder hebben wij twee tooneel- gezelschappen: Habima, die gedurende het geheele winterseizoen in Europa was en Ohel, beide spelen uitsluitend in het He- breeuwsch. En last not laest is Tel Aviv de zetel van het Palestijnsche orkest, dat thans zijn zomerconcerten buiten geeft. In het Volkshuis speelt af en toe een alleraardigst Hebreeuwsch cabaret, dat door zijn goed- moedigen spot menigeen een aangenamen avond bezorgt. Motorrijder door auto gegrepen. Gistermiddag half vier is op de Laan van Meerdervoort, een 24-jarige man, rijdende per motorrijwiel, door een personenauto aan gereden, waarvan de bestuurder, komende uit de stad (terwijl de motorrijder de helling af stadwaarts wilde rijden) vermoedelijk geen voorrang heeft verleend. De motorrijder is met een schedelbasisfrac- tuur in bewusteloozen toestand naar het Roode Kruis-ziekenhuis vervoerd. Niet goed uitgekeken. Gistermiddag is een 54-jarige heer uit Veendam, aan het Damsterdiep onder Ten Boer tegen een vrachtauto geloopen. De man werd met ernstige verwondingen opgenomen en naar het R.K. ziekenhuis 1e Groningen vervoerd. Zijn toestand is zeer zorgwekkend Den chauffeur treft geen schuld. Jongen door fietser aangereden. Een veertienjarige jongen werd gisteren avond in de Kostverlorenstraat door een wielrijder aangereden. De jongen kwam te vallen en werd ernstig aan een der boenen gewond. Met een onderbeenfractuur is hij in het Wilhelminagasthuis opgenomen. Maar alle landen moeten mee doen. Tijdens het congres van den Nederland- schen Bond van personeel in Overheids dienst te Rotterdam gehouden, is de kwes tie van de 40-urige werkweek voor ons land ter sprake gekomen. Opgemerkt werd, dat wil men dit ideaal in ons land verwezen lijkt zien, dit ook in een groot aantal Euro- peesche staten het geval zal moeten zijn. En dan niet alleen bij de democratische landen, maar ook bij landen, die door een dictator geregeerd worden. Zullen deze lan den niet meedoen, dan zal dat schier on overkomelijke bezwaren met zich brengen. In Genève wordt al het mogelijke gedaan om tot. een internationale regeling te ko men. Ook de N.B.P.O. zal het zijne er toe bijdragen, dit doel te bereiken. Hofstede en Seyen winnen resp bij de amateurs en onafhanke- lijken. Na een prachtigen, ruim vier uur durenden strijd, is Theo Middelkamp er gisteravond op het bekende cir cuit van Valkenburg in geslaagd den titel van algemeen kampioen van Nederland te behalen. In de categorie der beroepsrenners werd Middelkamp daardoor tevens kam pioen, terwijl bij de onafhankelij- ken Seyen den titel wist te bemach tigen en bij de amateurs bezette Hofstede de eerste plaats. Het is een felle onverzoenlijke strijd geweest, die de renners op het 150 K.M. lan ge parcours onder elkaar hebben moeten uitvechten. Het circuit is, naar men weet, ongeveer 10 K.M. lang en dit moest vijftien maal door alle categoriën worden gereden, d.w.z. dat de renners dus 15 maal den be- ruchten Cauberg moesten opklimmen. En zelfs was het ditmaal zestien keer, omdat de start in het dorp Valkenburg zelf was, aan den voet van «den heuvel. Deze Cauherg heeft inderdaad de beslis sing gebracht. Steeds terugkeerend voor de deelnemers putte het beklimmen van don anderhalven kilometer bergopwaarts me nigeen zoo uit, dat het peleton al spoedig gedund was. De amateurs, de onafhankolij- ken en de beroepsrenners waren tegelijk gestart, evenals de veteranen, tezamen ze ker meer dan 200 rennors. Doch na 3, 4 ronden waren de gelederen reeds aanmerke lijk gedund. Braspenning Jr. en Piet van Nek slachtoffer van lekke band jes. Lekke bandjes kwamen niet veel voor. Jammer was het, dat twee uitblinkers in de koers der beroepsrenners er toch nog het slachtoffer van zijn geworden. In de vijfde rondo kreeg Braspenning Jr. een lek ke band en ondanks zeer moedig rijden mocht het hem niet gelukken zijn achter stand in te loopen, daarvoor werd er van voren ook te hard aangetrokken. Een van die- goede trekkers was Piet van Nek ge weest. Schitterend heeft deze gereden en het was daarom dubbel jammer, dat hij in de elfde ronde door pech achtervolgd werd en door een lekke band den strijd moest opgeven. Cauberg deed zijn werk. Langzaam maar zeker had de Cauberg zijn werk gedaan: Er was schifting geko men, de sterkeren hadden zich van de min der sterke renners losgemaakt. Na elke ronde werd do situatie duidelijker, al viel er van den uitslag voorloopig nog niets te voorspellen. MIDDELKAMP. Na de achtste ronde, dus toen iets meer dan de helft was afgelegd, zagen wij Schul te, van Nek, Middelkamp en Gommans voortdurend in de voorste gelederen, met de onafhankelijken Seyen en Lambrichts, de beide populaire Limburgers. Bij hen voegde zich nog o.m. Valentijn. Tenslotte bleek, dat Schulte, Middelkamp en Valcntijn over de meeste reserves be schikten, terwijl Hellemons, Gommans Lambriohtes, Seyen en van Amsterdam te vergeefs trachtten het tempo van eerstge noemd drietal bij te houden. Na de 13de ronde, dus twintig K.M. voor het einde kwamen Schulte, Middelkamp en Valentijn alleen door met flinken voorsprong op de kleine groep achtervolgers. Zoo bleek de situatie in do 14de ronde en toen de renners voor de 15e maal en laatste ronde langs de tribunes passeerden lag het drietal nog steeds bijeen. De beslissing: Schulte overwonnen! Menigeen wist, dat Middelkamp dan de beste kansen zou hebben, daar hij alge meen bekend staat als een goed sprinter. Gezamenlijk gingen zij den Geulemerberg af. In het dorp Valkenburg gekomen maak te Valentijn zich los, noch Schulte noch Middelkamp ging er onmiddellijk achter aan. Maar tenslotte zag Schulte hier zijn- kans liggen. Hij zette zijn laatste krachten in en wist inderdaad Valentijn nog voor de beklimming van den Cauberg begon te passeeren. Maar Middelkamp verrichtte op dat moment prachtigen kocrsarbcid. Hij' voelde, dat hier zijn laatste kans lag. Zou hij Schulte laten loopen, dan was het af- geloopen met nog ongeveer 4 K.M. voor den boeg. Zich geheel gevend gooide Middelkamp zich naar voren, hij passeerde Valentijn en stevende, bij den Cauberg gekomen, in rechte lijn naar boven. Schulte moest er zig zag overheen, zoodat Middelkamp hem voorbij ging en zonder dat het In een sorint behoefde te worden uitgevochten was de strijd toen reeds beslist. Door op zeer tac tische wijze met zijn krachten om te gaan op dit zeer zware parcours was Middelkamp erin geslaagd het kampioenschap te verove ren. Schulte arriveerde als tweede, toch nog met verscheidene seconden verschil. Ook hij was ditmaal niet te kwistig met zijn krachten geweest en had niet altijd 't zwaarste werk genomen. Maar het schit terende rijden van Middelkamp in de laat- De regeering zal goederen in op slag houden. Kosten worden afgeivcnteld op belanghebben den. Een belang voor het ge heele Nederlandsche volk. Hef antwoord van de ministers van eco nomische zaken en van defensie op de vra gen van den heer Bierema betreffende het vormen hij den importhandel van voorra den voor de voeding van mensch en dier ten behoeve van de defensie luidt: Het is juist, dat de regeering een rege ling voorbereidt, waarbij belangrijke grond stoffen voor de voeding van mensch en dier bij den importhandel in permanenten op slag worden aangehouden, zoodat in tijden van mobilisatie of oorlog de overheid bij staking der aanvoeren op deze voorraden zal kunnen rekenen. Het ligt in de bedoeling de nood zakelijke kosten af te wentelen op hen. in wier belang de voorraden worden aangelegd, d.w.z. voor zoo ver het hroodtarwe betreft op den broodverbruiker en wat veevoeder aangaat op den veehouder. Welk systeem van uitvoering ten slotte gekozen zal worden, is nog niet beslist. Slechts kan worden vastgesteld, dat hij deze beslissing het belang van dn geheele Nederlandsche volshuishouding den door slag zal geven. De regeering is voornemens de verplich ting. welVn 7ii 7irla voorstelt den import handel in het belang van 's lands defensie op te legen. tr gmnden on de landbouw- crisiswet 1933. krachtens welke de bevoegd heid bestaat aan het sluiten van monopo lie-overeenkomsten en voorwaarden te ver binden. De regeering ontveinst zich niet, dat de hiervoren bedoelde bevoegdheid bliikens de considerans dier wet slechts verleend is om maatregelen te nemen in het helane van den landbouw. Hoewel zeker niet ont kend kan worden, dat ook de belangen van den landbouw door deze maatregelen ge diend worden, moet worden vastgesteld, dat de regeering bij hot treffen van deze voor zieningen hef oog gericht houdt on het be hartigen der belangen van het geheele Ne- derlandsehe volk. nu en in de toekomst. Het ligt daarom in het voornemen van de regeering aan de Staten-gcneraal mach tiging te vragen, de haar verleende bevoegd heden ingevolge de landbouw-crisiswet tij delijk te mogen toepassen voor het treffen van die maatregelen, welke een doeltref fende voorbereiding van de voedselvoorzie ning in oorlogstijd eischt. Een wetsontwerp, waarbij de regeering machtiging wordt verleend tijdelijk de in de landbouw-crisiswet vervatte bevoegdhe den ook ten behoeve van de voorbereiding der voedselvoorziening in oorlogstijd te mo gen gebruiken, zal binnen korten tijd de Staten-Generaal bereiken. De regeering kan niet 'toegeven, dat het verhalen van de kosten op de afnemers een eenzijdigen druk legt op de minst draag- krachtigen der bevolking. lif XV AMUNDSEN. Vandaag is het tien jaar geleden, dat de beroemde Noorsche ontdekkingsreiziger Roald Amundsen en zijn medewerker Di- trichsen per vliegmachine naar de Pool streken ging om de verongelukte expeditie van den Italiaan Nobile trachten te redden. Nobile werd gered, maar niet door den moedigen Amundsen en zijn makker. Zij verdwenen in de eeuwige sneeuw- en ijs vlakten- Van hen is nimmer meer iets vernomen. Vertrek van Aankop J ccnrcis) |Ranf?' 20 Juni Oehoe [Basra 20 Juni (terugreis) I Ibis (heenreis) Gier (terugreis) Singap. 20 Athene 20 Jupj Ein! Basra 20 Juni (Jodin). 20 Ju„j Rang: 20 Juni [jodhp. 20 jUn- ste ronde was hem toch te machtig peww Zaterdag had de nieuwe alge-meene kam pioen van Nederland nog te Deventer Z reden, Zondag was Middelkamp uitgekomen, in een 75 K.M. koppehvedstrijd te aKpeiij, brug en gisteren, won hij dezen zeer ZWji ren wegwedstrijd. Voor zulke prestaties moet men toch wel ontzag hebb^i Het. belangrijkste was, dat Middelkarm, met den daad had aangetoond, dat Schuif, niet alleman van zijn wiel kan lossen. Hij Middelkamp, had hem wederstreefd, eq met succes. Bij de onafhankelijken werd de beslissing in de sprint verkregen. Seyen werd kamp?, oen, terwijl Hofstede titelhouder bij dg amateurs werd. Intusschen is ook hij dit kampioen, schap duidelijk gebleken, dat Nederland op het oogeniblik over een flink aantal we?, renners van groote klasse beschikt, waan mede het buitenland in de naaste toe* komst, sterk rekening zal moeten houden, De elfde étappe van de ronde van Duitscft land, over een afstand van 340 K.M. is ge* wonnen door Schild, die met 7 minuten voorsprong op Siebelhoff en 36 minuten on het groote peleton als eerste te Bielefclcl aankwam. De Duitscher heeft nu zoo'n groot ten voorsprong genomen, dat slechts zeee onvoorziene omstandigheden ertoe zouden kunnen leiden, dat Schild de ronde niej zou winnen. Bonduel. die de tweede plaats inneemt, in het algemeen klassement, is nq 36 minuten voorsprong op den leider teij achter! TOURNOOI TE WIMBLEDON BEGONNEN! Drie Nederlanders uitgeschakeld De eerste ronde van het tournooi te Winv bledon, dat gisteren onder schitterend ween is ingezet, heeft de Nederlandsche heeren al! heel weinig succes gebracht; allen werden! uitgeschakeld! Ilughan verloor van Tuckett (Engeland)1! met 1—6, 8—6, 1—6, 6—4, 6—4; Mc -Phaii fSchotland) sloeg van Swol met 63, 6-4, 62, Jhr. de Brauw kon 't niet bolwerken! tegen Ghaus Mohammed (Britsch Indië), het werd 6—3, 61, 64. Bruto-winst van 1.366.000 francs, Na den eindstrijd van het tournooi orrï het wereldkampioenschap voetbal, welke Zondag j.1. te Parijs is gespeeld, heeft de Fransche Voetbal Bond de balans opge maakt. Het financieel succes heeft de ver wachtingen verre overtroffen. De totaalrecette van alle in Frank rijk gespeelde wedstrijden in de ver schillende finales bedraagt 5 mil- lioen 866.000 francs, waartegenover uitgaven staan van 4 millioen 500000 francs, zoodat er een brutowinst is gemaakt van 1 millioen 366.000 francs. De eindstrijd tusschen Italië en Hongarije Zondag j.1. in het Colombesstadion was niet de drukst bezochte Er waren 45.124 betalen de bezoekers aanwezig, die een recette op brachten van 808.268 francs. De meest op brengende wedstrijd is die tusschen Frank rijk en Italië, welke in de kwarteindsfrij- den op 12 Juni j.1. in het Colombesstadion is ro^rr6^' Met een aantal toeschouwers van 58.4oj en eenrecette van 875.813 francs heeft deze wedstrijd alle in Frankrijk geldende records gebroken. Eltkascs leidt nog steeds M Noordwijk. oPf af£ebroken partij uit de zevende ron- de tusschen dr. Euwe en Landau is gister- onei te Amsterdam verder gespeeld en ein' mgde na drie zetten in remise. De afgebro- de achtste ronde lusschen Bo ft fgebrok en*1 Tartakowcr word opnieuw H,.®,pielmann. bceft gistermorgen zijn afge* Unr,vCIf partÓ tegen Landau, nadat deze henr a 'ftpKOven zet had medegedeeld, opgC' ILuu1!' .afgebroken partij Eliskases—Bo- ov l'it de zevende ronde is na 68 zet ten m remise geëindigd. pA°,.Partij uit dc achtste ronde tusschen Un" i en Tartakower welke ten twee nro®,'e was afgebroken, is tenslotte in een inning voor Bogoljubov geëindigd. 1 Cro-a,nc' van b®t tournooi is thans: x n ases punt; 2. Kercs 6 p.; 3 en Luwe en Pirc, ieder 5 p.; 5 cn 6. Lan- 'l1].Bogoljubov. ieder 4 p.: 7. sir Tho- "las, P-'- 8, 9 en 10 Spielmann, Schuiid' n dr. Tartakower, ieder 2 pt,

Heldersche Courant | 1938 | | pagina 2