Klink kampioen van N H. op den langen afstand Het douanetoezicht verscherpt Wordt men nu nooit wijzer? Radioprogramma Twee nichten en twee neven 1 edgar r1ce burroughs WJdtkmneri De burgemeester nam hem te grazen De Sultan van Deli naar ons land Lamme Consul gaat niet in hooger beroep Ernstig auto-ongeval Massavergiftiging in het Roode Leger? Egypte krijgt geen oorlogsvloot No. 10. Bij de gedachte aan zijn zoon kwam Tarzan weer tot de werkelijkheid terug. Hg haalde zijn brede schouders op, toen hg de aap ant woordde: „Neen, Akoet, het kan niet! Jg kunt hier niet gelukkig zijn ik mag daar niet meer gelukkig zijn!" De dierentemmer was naar voren gestapt. De aap liet brommend zijn tanden zien. „Ga naar hem toe, Akoet", zei Tarzan van de Apen, „ik zal morgen terugkomen om je te zien". Gehoorzaam liep het dier naar zijn trainer terug. Laatstge noemde vertelde waar ze hem konden vinden en Tarzan wendde zich tot zijn zoon. „Kom", zei hij koel, en zonder verder een woord te spreken, verlieten beiden het theater en had den bijna half Londen doorkruist, eer een van hen sprak. Het was de jongen, die het stil zwijgen verbrak. „De aap kende U, vader", zei hij, „en U sprak in de apentaal. Hoe kende de aap U en U zijn taal?" En toen in het kort en voor het eerst, vertelde Tarzan van de Apen zijn zoon van zijn vroeger leven van zijn geboorte in de jungle, van de dood van zijn ouders en hoe Kala, de grote apin, voor hem had gezorgd en hem had opgevoed van kind af tot hij volwassen was. Hij vertelde ook van de gevaren van de jungle; van de grote beesten, die bij dag en andere die 's nachts rondslopen; van de perioden van droogte en van vreselijke regens, van koude, van ontzettende hitte. Toen sprak hij van de angst en het lijden, van alle dingen, die zo erg schijnen voor de mensen der beschaving, in de hoop, dat de kennis van al deze dingen het overgeërfde verlangen van den jongen naar de jungle zouden doen. Juist deze dingen maakten de herinnering aan de jungle bij hem zelf weer wakker en onbewust vertelde hg met zoveel gevoel, dat hg de zucht naar avontuur bij zgn zoon aanwakkerde. KLINK. Vanwege de Federatie van wielerclubs boven het IJ werden op de Alkmaarsche Wielerbaan twee titels verreden, t.w. die over 50 KM. voor amateurs en onafhanke- lijken en die voor de sprint der nieuwelin gen. Aan den eersten wedstrijd werd door onzen plaatsgenoot Klink deelgenomen en met succes: na een harden strijd, vooral met Bakker, Eevers en Duineveld, is 't Dethmer gelukt het kampioenschap in de wacht te sleepen. Ja, harde strijd heeft hij moeten leveren, want de Wieringer renner begreep maar al te goed, dat hij een ronde voor sprong moest nemen, wilde hij een serieuze kans maken. En zoo zagen wij hem telkens weer uitlooppogingen ondernemen, maar zijn groote concurrenten zaten hem gewel dig op het wiel en we zagen al gauw, dat het niet gemakkelijk zou zijn, hen los te rijden. Maar toch is het tenslotte gelukt! Toen Bakker een val maakte, maakte Klink di rect van de gelegenheid gebruik om fel te demarreeren. Wel werd de achtervolging nog ingezet, maar steeds grooter werd de afstand tusschen den vluchteling en het hem achterna jagende peleton. Het was duide lijk: Klink ging zijn ronde nemen. Even later had hij reeds aansluiting. In de eind sprint nu van weinig beteekenis meer sloeg Eevers, Duineveld en Kuilboer. De sprint voor amateurs werd gewonnen door Bos^Alkmaar, voor Reek en van Beek. In een 5 K.M. wedstrijd voor amateurs en onafh. bewees Klink nog eens zijn superio riteit. Hij won met één ronde voorsprong op 2, Boerkool en 3 Duineveld. Weer eens te meer heeft onze renner be wezen in een prachtigen vorm te zijn. Wij mogen nog veel van hem verwachten! Maar zooiets mag niet in de krant! Er was een meneer in Harderwijk en die was boos op den burgemeester van dit vis- schersplaatsje aan de Zuiderzee, want deze had den meneer, zooals hij meende op de ergerlijkste wijze te grazen genomen. Nu zullen we in het midden laten of het nooit voorkomt, dat een burgemeester iemand te grazen neemt, maar dat mag men zoomaar niet zeggen en niet schrijven ook, zelfs niet in een blad als „De Harderwijker", zooals de meneer per ingezonden stuk had gedaan. Overigens had hij het met zijn vollen naam onderteckend en daarmee de eerste prijs als eerlijk tegenstander, dunkt ons, verdiend. De premie kwam later, in den vorm van een boete van vijftig gul den, waartoe het Gerechtshof te Arnhem den meneer, een 61-jarigen industrieel, die hooger beroep had aangeteekend tegen een vonnis van f 25.boete, veroordeelde. Denkt om uw pas! Het douane-toezicht op personen, die uit het buitenland naar Nederland komen, is in den laatsten tijd verscherpt, en deze perso nen zullen in het hezit moeten zijn van een officieel bewijsstuk met foto, aan de hand waarvan de nationaliteit van den houder kan worden vastgesteld. Tot voor kort werd door de Nederlandsche douane, wanneer het inzittenden van een Nederlandsche touringcar 'betrof, genoegen genomen met een eenvoudig bewijs, dik wijls zonder foto, zooals belastingbiljet, trouwboekje enz., terwijl in vele gevallen zelfs volstaan kon worden met b.v. een aan den betrokkene geadresseerden brief. Teneinde de Nederlandsche douane vol ledig in de gelegenheid te stellen, onge- wenschte vreemdelingen te weren, kon een dergelijke soepele toepassing van de desbe treffende bepalingen niet worden gehand haafd, en zal de douane in het algemeen van eiken passagier overlegging kunnen verlangen van een paspoort (desnoods ver vallen) of bewijs van Nederlanderschap. Oude wisseltruc, die nog steeds succes heeft. De Leidsche recherche heeft Zaterdag avond een goede vangst gedaan door de aan houding van een 52-jarige Fran<;aise, laatstelijk wonende te Antwerpen. De vrouw werd reeds geruimen tijd gezocht in ver band met oplichtingen, waarvan verschei dene Leidsche winkeliers het slachtoffer zijn geworden. Zij maakte er een gewoonte van, onbelangrijke aankoopen van slechts en kele centen te betalen met een bankbiljet van vijf en twintig gulden en daarna, tege lijk met het wisselgeld, ook het bankbiljet op te strijken. Minstens vier winkeliers zijn het slachtoffer geworden. Bij het verhoor is voorts gebleken, dat zij dezelfde truc ook in Amsterdam met succes heeft toegepast. De vrouw vertoefde in gezelschap van een Franschman, den 52-jarigen A. F., eveneens uit Antwerpen, die ook is aangehouden. Hij ontkende, iets met deze oplichtingen uit staande te hebben. Beiden zijn ter beschikking van den offi cier van justitie gesteld. Veel belangstelling bij zijn vertrek Onder enorme belangstelling is de Sultan van Deli, Zaterdag, met zijn beide zoons Tengkoe Otteman en Tengkoe Amiroedin, met de „Johan de Witt" naar Nederland vertrokken. Alle zelfbestuurders van Sumatra's oost kust, met het bijna volledige corps binnen- landsch bestuur, waren aanwezig. Toen de boot vertrok zongen tientallen Hadjis luid keels gebeden, zegt de N.R.Crt. Hij zal dus drie jaar moeten zitten. Naar wij vernemen, heeft A. de V., bijge naamd de „lamme consul", die door de rechtbank wegens vervalsching van post wissels op grooten schaal eenige maanden geleden is veroordeeld tot drie jaar gevan genisstraf met aftrek van voorarrest, zijn hooger beroep ingetrokken. De man, tegen wien de officier van justi tie vijf jaar gevangenisstraf had geëischt, bevindt zich reeds geruimen tijd in het huis van bewaring. Hij is nog steeds ziek. Directeur van Meteorologisch In stituut zwaar gewond. De nieuwe directeur van het Koninklijk Nederlandsch Meteorologisch instituut, De Bilt, Dr. H. G. Cannegieter, is, toen hij per rijwiel den Soestdijkerstraatweg in de ge meente De Bilt, ter hoogte van de oude tol overstak, door een personenauto, bestuurd door een geneesheer uit Utrecht, aangere den en ernstig gewond. De autobestuurder bemerkte de nieuwe oversteekplaats voor rijwielen te laat. Voor automobilisten van Bilthoven naar de Bilt maakt de weg ter plaatse een S.-bocht, waar door pas op het allerlaatste oogenblik de oversteekplaats opgemerkt kan worden. Dr. Cannegieter liep een ernstige hoofdwonde od en werd ter plaatse behandeld door den Utrechtschen geneesheer en de gemeente geneesheer van de Bilt. Vervolgens werd hij per ziekenauto overgebracht naar de Rijksklinieken te Utrecht. Besmet water en gemalen glas. Volgens Krasnava Zvezda (de roode ster) het orgaan van het Roode Leger, zijn in den afgeloopen winter in eenige garnizoenen in Wit Rusland vergiftigingsverschijnselen voorgekomen, die veroorzaakt moeten zijn door Trotzkisten en Boekarinisten, die deel hebben uitgemaakt van den geneeskundigen dienst en de intendance. Het bewuste per soneel van de intendance moet levensmid delen hebben verzorgd, die in schadelijk blik geconserveerd waren. Bij een regiment in de Oekraïne kregen de officieren gerechten voorgezet, welke kleine stukjes metaal en gemalen glas be vatten, terwijl besmet water voor de soep moet zijn gebruikt. Ook elders was de voedselvoorziening niet in orde. Onjuiste buitenlandsche geruch ten. Het ministerie van oorlog heeft medege deeld, dat de in het buitenland verbreide geruchten over het scheppen van een Egyp- tischen oorlogsvloot onjuist zijn. Het vraag stuk is nog in studie en voorloopig zal de kustverdediging voor Alexandrie worden uitgeoefend door twee, in Engeland gekochte mijnen leggers. WOENSDAG 22 JUNI. Hilversum I, 1875 en 415,5 m. NCRV-Uitzending. 6.30—7.00 Onderwijs fonds voor de Scheepvaart, 8.00 Schriftlezing, meditatie. 8.15 Berichten. Gramofoonmuziek. 9.30 Gelukwenschen. 9.45 Gramofoonmuziek. 10.30 Morgendienst. 11.00 Gramofoonmuziek. 11.15 Ensemble Van der Horst. 12.00 Berichten. 12.15 Gramofoonmuziek. 12.30 Vervolg concert. In de pauze: Gramo foonmuziek. 2.45 Reportage. 4.15 Gramofoonmuziek. 4.45 Felicitaties. 5.00 Voor de kinderen. 5.45 Gramofoonmuziek. 6.30 Taalles en Causerie over het Binnenaan- varingsreglement. 7.00 Berichten. 7.15 Land- en tuinbouwhalfuur. 7.458.00 Reportage, eventueel Gramofoon muziek. 8.05 Berichten ANP. Herhaling SOS-Berich- ten. 8.15 Orgelconcert. 9.00 Causerie „Wat de Bgbel zelf zegt". 9.30 NCRV-orkest en solist. 9.55 Berichten ANP. 10.00 Voor amateur-fotografen. 10.16 NCRV-orkest en soliste. 10.45 Gymnastiekles. 11.00 Vervolg concert. 11.30 Gramofoonmuziek. 11.5012.00 Schriftlezing. Hilversum IT, 801,5 m. VARA-Uitzending. 10.00—10.20 v.m, VPRO 6.30—7.00 RVU, 7.30—8.00 VPRO. 8.00 Gramofoonmuziek. 8.16 Berichten. 9.30 Keukenpraatje. 10.00 Morgenwijding. 10.20 Voor Arbeiders in de Continubedrijven. 12.00 Gramofoonmuziek. 12.15 Berichten. 12.451.45 Orgelspel en gramofoonmuziek. 2.00 Kniples. 2.30 De Ramblers. 3.00 Voor de kinderen. 5.30 Gramofoonmuziek. 6.00 Orgel en zang. 6.30 Causerie „Van New York naar New Or- leans". 7.00 Gramofoonmuziek. 7.06 Vocaal concert. 7.30 Causerie „Franciscus van Assisi". 8.05 Herhaling SOS-Berichten. - Berichten ANP. VARA-Varia. 8.15 VARA-orkest en soliste. 10.30 Berichten ANP. 10.35 Fantasia. 11.00 Schaaknieuws. 11.05 De Ramblers. 11.3012.00 Gramofoonmuziek. F E U I L LETON. Naar het Engelsch 21. „Wat hij voor mij voelde, had niets uit te staan met Charlie. Hij hield van hem om der wille van het kind zelve. O, maar, Minnie, dat weet je toch ook wel? Je hebt ze immers samen gezien! En je begrijpt toch ook wel, dat mr. Rorke onmogelijk dat teere gevoelige kind leed kon aandoen? Dat moet je hun aan het verstand brengenZal je het doen O, dat zal je toch doen?" Smeekend hield ze het meisje bij den arm terug en Minnie, die van nature goedhaitig was, beloofde te doen, wat ze kon. Janie werd alleen gelaten, terwijl het ver hoor plaats had. Misschien was het maar goed, dat niemand zag, hoe hoog haar P steeg- door de opgewondenheid, waarin zg ver keerde Het leek wel, of de tijd kroo^zöö lang duurde het haar, tot Minnie terugkwam Zoodra ze haar hoorde, Kin£ hitferende zitten in bed en met van koorts oogen nam ze de uitdrukking waar op sprekende gezichtje van het waren Minnie zag bleek en haar oogleden varen gezwollen, maar toch leek zij doorge- naam beroerd, door hetgeen zg "zonder-acht te slaan op de taUooze vragen waarmee Janie op haar geheel op haar eigen manier vers D brengen: „Verschikkelijk was het!" begon l ze. heb nog nooit zoo iets meegemaakt, ze£ niet hier in huis...! Je dadelgk, waar dokter Peil heen wilde. De manier, waarop hij getuigenis aflegde, was haast regelrecht een beschuldiging van mr. Rorke. En ze wisten alles af van het testament. Nu, de getuigenis van Selina maakte het niet beter voor hem. Haar werd gevraagd, of mrs. George weer niet zoo ruw kon zijn geweest met het kind, dat door zgn worsteling met haar de wond opnieuw kon zijn opengegaan. Seline zwoer, dat mrs. George in het geheel niet uit de kamer was geweest, want dat zij al dien tijd op haar gelet had. Ik heb zoo goed mogelijk gesproken voor mr. Rorke, zooals ik het u immers beloofd had, en zei, hoe hij dien eersten avond de wond had dichtgehouden en later met de verpleging had geholpen en hoe kleine Char lie op hem gesteld was en dat alles. Maai ze hadden de geschiedenis van den dokter ge hoord en die had het zóó doen voorkomen, dat u alles hadt gedaan en dat mr. Rorke enkel daar was geweest, om en bij u te zijn. Toen gingen ze over u vragen: waarom u er niet was en waarom u dan niet een schriftelijke getuigenis had opgesteld. Dok ter Carpmail sprak voor u. Maar je zag dui delijk, dat ze hoe langer hoe meer tegen mr Rorke gekant waren en dat het niet veel gaf. wat er vóór hem gezegd werd. Ludlow fluisterde mij in, dat het er slecht uitzag voor den jongen heer en ik vroeg, waar hg dacht, dat het op zou uit.oopen. Hij antwoordde: „Ik denk niet, dat er bewijzen zijn, om hem te hangen, maar hij zal zijn leven lang wel onder verdenking blijven Want, weet u, het is zooveel erger voor rem geworden, omdat die geschiedenis met mas- ter Alfred er aan voorafgegaan is. En toen hoorden we een hecle opschud ding aan den ingang van de zaal. Iedereen keek en stond op en daar kwam mrs. George binnen." Ademloos hield Minnie even op. „Wat zag ze er uit!" ging ze voort. „Ze had een stofmantel over haar ochtend japon en het haar viel half los. Ze schreeuw de, dat het alles de schuld was van Selina en dat ze die voor moord moesten hangen. Het was gemeen, om 't op haar te schuiven, want ze wist niet, wat ze deed. Als ze hóór naar de gevangenis brachten, dan zou dit een schande zijn: ze had haar kleinen Charlie immers nooit eenig leed willen aandoen. Toen barstte ze in een alleronstuimigst snikken uit en iedereen zat als verstomd. Ineens begon mrs. George weer luide te spreken en zoo druk en opgewonden, dat er geen speld tusschen te krijgen was. Ze zei, dat Selina maar steeds door huis had geloo- peh, in de hoop, iets te doen of uit te vinden betreffende het testament; of er hóór ook iets in werd nagelaten. Daarom was mrs George haar achterna gegaan. Ze had licht zien branden in de kamer van Charlie en had niet eens gekeken of ze niets voor hem kon doen. Ze wist niet, wat ze deed, maar in ieder geval ,was ze niet van plan geweest, hem leed toe te brengen. Het was alles de schuld van Selina: als die bij haar op de kamer was gebleven, dan zou het niet ge beurd zgn. En toen ging ze maar voort met razen en tieren als een bezetene! Ze scheen te denken, dat ze regelrecht naar de gevangenis werd gestuurd, als ze niet de schuld wist te wer pen op Selina. En die zat er bij met een ge zicht, wit als papier. De rechter vroeg haar, of het waar was, dat ze bg mrs. Gilchrist uit de kamer was weggegaan, terwijl ze toch gezworen had, dat dit niet zoo was; en ik heb van m'n leven nog noq!t iemand zoo nederig en onder danig gezien. Wel trachtte ze nog het een of ander uitvluchtje te verzinnen, maar de rechter snapte haar dadelijk, en zoo moest ze eindelijk wel alles vertellen, wat ze wist. Ze zei, dat ze op den avond had gehoord, dat de oude heer erger was en dat ze eens was gaan kijken, of ze niets voor hem kon doen; toen ze door de andere kamer ging, had ze juist het klad van het testament zien liggen en had dit even ingekeken, toen ze iemand hoorde komen en zich ijlings achter het gordijn verborgen had. Hoe ze daaraan toe kwam, wist ze niet en hoe lang ze daar had gestaan, evenmin. Toen ze terugging naar de kamer van mrs. George, vond ze haar zóó opgewonden, dat ze bang was, hoe ze in moeilijkheden zou raken, doordat ze haar zoo lang alleen gelaten had en toen de dok ter haar dien volgenden ochtend vroeg, of zij of mrs. Gilchrist uit het vertrek waren geweest, zei ze „neen"; en n^der.iand durfde ze niet meer met de waarheid te voorschijn komen. O, het was verschrikkelijk! 't Leek wel een tooneelstuk!... Maar het ergste komt nog: Ze wilde mrs. Gilchrist weg krijgen, maar, toen mr. Rorke naai haar toekwam, vloog ze hem aan als een wilde kat en riep, dat alles zijn schuld was en dat ze hem vloeken zou met haar laatsten ademtocht. Toen kreeg het het op haar zenuwen en droegen ze haar weg. Ludlow zegt, dat ze In een gesticht opge sloten zal worden. Er was dan ook niets met haar te beginnen, (k trilde over al mijn leden en hij zei, dat dit geen gezicht voor mij vas en bracht mg naar huis. Onderweg vertelde hij mij, dat de oude heer Andrew nooit dat testament geteekend had, waar nu zoo'n drukte over was en dat mr. Rorke dus tóch de erfgenaam zal wezen. Doktei Carp- mael had gezegd, dat kleine Charlie niet had kunnen blijven leven en zoo is het allemaal dus een storm in een gla.- water geweest, zooaLs ze dat wel eens noemen!" Janie luisterde niet verder. Zij was totaal op. Rorke was althans niet beschuldigd, maar van alle kanten hingen de beschuldigingen hem nog boven het hoofd. Zij keerde het gezichtje naar den muur en gelukkig duurde het niet lang. of de don kere wateren der vergetelheid sloten zich over haar. HOOFDSTUK XVTI. Er lag een diepere schaduw dan ooit over „The Grange". De oude heer Andrew Gil- chirst was ter ruste gelegd, maar in huis keerde alles niet zoo gauw tot het normale weer. Janie hield nog haar kamer. De eigenlijke ziekte was voorbij, maar, al was zij ook jong, door de gedrukte stemming, die er overal heerschte, kwamen haar krachten niet zoo gauw bij. Mrs. George was op haar eigen kamer on der strenge bewaking van een gediplomeerd zuster; Selina was weg; Minnie wijdde steeds uit over de verschrikkingen van het verhoor tegenover de vrouw uit het dorp, die in de zen drukken tijd als noodhulp dienst deed. De dagen vielen Janie wanhopig lang. Ze zag, of merkte, of hoorde niets van Rorke. Vooi zoover zij wist, vroeg hg niet eens naar haar, maar ze voelde zich te ellendig, om zich dit verzuim al te sterk aan te trekken. Rorke was eveneens gedrukt. En, of er toch altijd nog lichamelijk een band had be staan tusschen de tweelingbroers, dreigde de levensdraad van George Gilchrist nu ook af te knappen. Rorke had al een dag en een nacht bij hem gewaakt, maar op den ochtend leefde hij nog. De jonge man had zich toen even op zijn kamer teruggetrokken en van vermoeidheid was hij met het hoofd voor over op tafel in slaap gevallen. Terwijl hij daar zoo zat, hield er een taxi stil voor het huis en de noodhulp, die open had gedaan, liet drie bezoekers bg Rorke op de kamer. Hij sprong overeind en staarde naar een oudere dame, een jongen man, wat ouder dan hjj, een een heel mooi, jong meisje. Niets kon hem minder welkom zgn ge weest dan bezoek op dit uur en dat, terwijl hij er zoo op z'n ongunstigst uitzag, met wanordelijk haar en een slaperig, nog onge schoren gezicht, waarop duidelijk de sporen vielen waar te nemen van den „aanval" van zgn stiefmoeder. (}Vordt vervolgd.)

Heldersche Courant | 1938 | | pagina 7