De Raad sanctioneert Gebouwen-stichting ÏICFUI F STOFZUIGERS 'n «ER TI A A A Complimenten voor liet colle van B. W. Woensdag 22 Juni 1938 Tweede Blad Gemeenteraadsvergadering S»D,-fractie onthoudt zich van stemming bij onderwijzersbenoeming Dc heer Uithol op de „Gas-bres Zeevaartschool-Internaat Gemeenschappelijke Regeling Geneeskundig Schooltoezicht Gas voor 3 cent per meter De op te richten gebouwen met behulp van het Werkfonds zijn dol op je... I1 fcOTt/wr één model, één prijs J Zr Samen nit, samen thuis. HENGELO v k 'gbaarbij- A HILDERING, Spoorstraat 88 hoek Palmstraat, Tel. AA9 Onderwijzers-benoemingen Corsetten-show Notaris Leeuw benoemd te Den Helder Verzendt en ontvangt Uw goederen per,,ESONA" Burgerlijke Stand van Den Kelder t Aan de gisteravond gehouden vergadering van den Raad der gemeente ging een verga- deiing in comité vooraf, welke eerst te kwart voor negen opgeheven werd. Het was de Voorzittter, die hierna den openbaren raad voor geopend verklaarde en meedeelde, dat wegens uitstedigheid Dr. P. p eenstra Kuiper (Gem.-Belang) verhinderd was aanwezig te zijn Nadat de notulen van de vergadering d.d. 10 Mei 1938 goedgekeurd zijn, volgen enkele mededeelingen, waarvan wij o.m. nog vermel den die van den Minister van Sociale Zaken, waarbij gerekend van 2 Mei j.1. af. 'het basis uurloon voor de tewerkgestelden bij de werk verschaffing uit Den Helder verhoogd wordt van 34 tot 36 cent, voor zoover betreft arbei ders. die in het vrije bedrijf 3 8 of meer ver dienen. Voor hen. die minder dan 18 ver dienen, blijft het basis-uurloon op 34 cent be paald. Verdeeling functies B. en IV. In verband met de mededeeling, dat de werkzaamheden tusschen de leden van het College van B. en W. zijn gewijzigd en ver deeld. zooals reeds eerder in ons blad werd vermeld, informeert de heer B r e g m a n (Gem.-Bel.) naar de motieven van deze nieuwe verdeeling. De Voorzitter zegt daarop, dat deze verdeeling bij het benoemen van een nieuwen Raad pleegt te geschieden. Toen dat het laatst het geval was, stelde hij er prijs op, in verband met zijn komst, voorloopig deze functies nog niet te bekleeden, doch dit eeni- gen tijd uit te stellen. Spr. acht de tijd thans gekomen om zijn deel van de functies over te nemen. De heer Schoeffelenberger (Opp.) vindt, dat „Sociale Aangelegenheden" onder den heer Van der Vaart moeten ressorteeren, doch de Voorzitter wijst onzen opposant er op. dat de verdeeling tenslotte een kwestie is, die onderling door B. en W. geregeld wordt. Ingekomen Stukken. Wat de ingekomen stukken betreft, hiervan zij vermeld de goedkeuring van Ged. Staten op diverse besluiten van 10 Mei j.1. (verhuur terrein, aankoop en verkoop grond etc.), vast stelling van verschillende wijzigingsbegrootin- gen, bericht van ontvangst door Ged. Staten van de bij besluit van 10 Mei vastgestelde wijziging der Algemeene Politieverordening, schrijven van den heer W. C. J. Veth, hou dende bericht van aanneming van zijn benoe ming tot hoofd der openbare lagere school No. 4, etc. Voorts schrijven van den heer H. R. Kous broek, houdende bericht van ontvangst van zijn aanstelling tot leeraar aan de gem. han delsavondschool in tijdelijken dienst. Al deze stukken worden voor kennisgeving aangenomen. Emmastraat-misère. In handen van B. en W. om advies wordt vervolgens gesteld een schrijven van den heer C. Koopman in de Emmastraat (mede namens vele andere bewoners van die straat), om maatregelen te willen treffen, die een einde maken aan den noodtoestand, die in genoemde straat bij zwa-en regenval heerscht. De heer Uithol 1 Nat. Herstel) dringt er bij het CoTege op aan, dat om'rent dit laatste verzoek den noodigen rpoed betracht wordt, daar hij persoonlijk gezien heeft, dat hier in derdaad sprak», is van een nood toestand. De Voorzitter merkt op, dat men in dezen steeds diligent is. Met ingang van een door B. en W. te be palen datum wordt -.ervol ortslag verleend aan den heer J. J. van Elsacker als onder wijzer aan school 7. Geldleeningen. Zonder hoofdelijke stemming worden aange nomen de voorstellen tot het aangaan van een leening ad 200.000.waarvan de opbrengst dient tot aflossing van de restanten der leenin gen oorspronkelijk groot 150.000 en 110.000 en dat tot algeheele aflossing van de restanten der leeningen 240.000 en 260.000, aange gaan in 1900 en 1902. Vervolgens worden zonder eenig commen taar verscheidene wijzigingsbegrootingen vast- jETcsteld. Eveneens zonder op- en aanmerkingen wei d aangenomen het voorstel tot overplaatsing van den onderwijzer R. Gravenmaker van school 4 naar de school voor het centraal zevende leerjaar. Wat het voorstel inzake het huren van het perceel Ankerpark 29 voor internaat der Zee vaartschool en tot het verleenen van een cre- diet van 580.- voor de 'nncJltin&T^hd^ perceel aangaat, brengt de heer Uithol (Nat. Herstel) in het midden, dat m een vo rige vergadering de belofte is g e men met een bedrag van f 360.- toe zou kunnen. Thans blijkt dat 58 is hooger en bestaat b.v. de mogelokheid hier niet. dat men de Binncnhavemgor lunen ge_ bruikt voor het Ankerpark Dat drukt ten minste de kosten al weer. Wethouder De Boer antwoordende wijst er op. dat het Ankerpark-internaat belangn.l «oordeelen als huisvesting is. Het biedt tal vanvooideelen en ook bij de inrichting is men er op uRde kosten zoo laag mogelijk te ho maakt men zooveel als het kan gebru.k Van het materiaal in het Binnenhaven-perceel. Onder den hamer door gaat het voorstel tot het wijzigen van de salarisverordening 1935 (water- en lichtbedrijven). Hierna was aan de orde het voorstel tot vaststelling van een gemeenschapelijke regeling tusschen de gemeenten Den Hel der, Texel, Anna Paulowna, Wieringen, Callantsoog, Zijpe, Schagen, Wieringer- meer, Sint Maarten en Wieringerwaard, nopens het voor die gemeenten instellen van een geneeskundig schooltoezicht. Het is de heer Terra (R.K.) die het een en ander naar voren brengt naar aanleiding van artikel 11 van de verordening, betreffende de jaarwedde van den directeur. Hij vindt het niet billijk dat er een verschil in salarieering bestaat tusschen den directeur van den schoolartsen dienst en den directeur van den gem. geneeskund. en gez.h.dienst. De voorzitter acht de opmerking zwak. Het salaris is vastgesteld op aandrang van Ged. Staten, en in de praktijk komen beide salaris sen overeen uit. Er is z.i. dan ook geen reden van de bepaling af te wijken, temeer waar hier ook de andere gemeenten zich er vol komen mede vereenigd hebben. Voorts spreekt hij de verwachting uit dat dhr. Terra geen stuen zal verkrijgen daar er anders in niet geringe mate oponthoud te wachten is. Het blijkt echter dat de heer Terra in dezen alleen staat, zoodat de ge meenschappelijke regeling vastgesteld wordt. Volgt het voorstel om goedkeuring te verleenen van een bijzonder tarief voor gasverwarming. De heer Terra (R.K.) vraagt of voor dit bedrag (3 cent per kubieke meter) werkelijk geleverd kan worden. ducten. En tenslotte: het gasdebiet is in steeds stijgende ljjn. Het stügt regelmatig zelfs met tienduizenden kubieke meters! Zonder stemi ing wordt het voorstel daarna geaccepteerd. Goedgekeurd wordt het voorstel tot het be schikbaar stellen uit de gemeentekas van 'n bedrag van ten hoogste f 2498.voor extra hulp aan werkloozen over het jaar 1938 en dat tot inhuring van de noodslachtplaats. Hierna was aan de beurt het agenda punt betreffende de stichting van nieuwe gebouwen voor den gemeentelijken ge neeskundigen en gezondheidsdienst en voor den dienst voor sociale zaken, waar over wij reeds in een vorig nummer in den breede schreven. De heer Uithol (Nat. Herstel) breengt het college hulde voor zijn initiatief hier ge nomen, doch informeert wat de bedoeling is met het op de Kerkgracht staande gebouw voor Maatschappelijk Hulpbetoon. Het blijkt thans achteraf, dat het verstandiger geweest ware met de verbouwing en verbetering daar van, zooals die eenigen tijd geleden geschied is, te wachten. De heer Ran (R.K.) is al eveneens verblijd over het tot nu toe bereikte resultaat en brengt 'n compliment aan het college voor zijn bemoeiingen. Evenwel, iedere medaille heeft haar keerzijde, en hij vreest dat men thans geheel afhankelijk zal zijn van het Werkfonds, dat tal van eischen gesteld heeft, waarvan spr. er enkele noemt. Gaarne zou hjj hieromtrent enkele inlichtingen ontvangen. De heer Kraak (S.D.) was verbaasd in de Heldersche Courant te lezen dat de vak bonden zich accoord verklaard hadden met loon, dat 2 cent onder het normale blijft, daar genoemde bonden hierover nog moeten beslis sen. De burgemeester antwoordt: De voorzitter is kennelijk teleurgesteld. Hij zegt vast gerekend te hebben op een spontane instemming van den raad in deze kwestie en thans blijkt dat men met allerlei „klein grut" op de proppen komt. Het is jammer, dat men deze zaak nu niet eens breed kan zien, daar men De heer Uithol (Nat. Herst.) is het er lang niet mee eens. Hij acht deze methode zelfs onlogisch, daar het college hier z.i. beneden kostprijs gaat leveren. Dat kan wel, maar uitsluitend bij overproductie. Derhalve advi seert onze hersteller de bijlage aan te houden en de tarieven te herzien. En dat dusdanig, dat de heele Heldersche gemienschap er van zai kunnen profiteren. Een schoons taak is hier met name ten aanzien van den kleinver bruiker voor het college weggelegd. De heer van der Vaart verschilt uiteraard met de inzichten van den heer Uithol van meening. Hij wijst er op, dat het toch niet aan te nemen is, dat hier de Gasfabriek met voorbedachten rade met verlies gaat werken. De prijs van 3 cent is gesteld, nadat wel degelijk gebleken is. dat die prijs economisch ver antwoord was. Ja, men houdt van het bedrag van 3 cent zelfs nog iets over! Nuttige maatregel. Het is een nuttige maatregel. Hier is dc mogelijkheid tot gasdebiet-uitbreiding, er wordt meegeholpen den prijs te drukken en ziehier de mogelijkheid dat straks de gebrui kers, ook de kleine, daarvan zullen profitee- ren. De heer van der Vaart vestigt er dan met nadruk de aandacht op, dat het van het College steeds de bedoeling blijft de Gasfa briek in het centrum van de publieke belang stelling te doen blijven staan. Op een vraag, door den heer Terra ge steld, of hier ook een minimum-bedrag gega randeerd moet worden antwoordt de wethou der, dat de mogelijkheid daartoe wellicht in de toekomst bestaat, maar men zal eerst eens de kat uit de boom kijken en afwachten hoe veel afnemers er zullen verschijnen. De heer Uithol komt nog eens op z'n woorden terug. Hij acht het noodzakelijk, dat er aan de verbruikers tegen een lager tarief geleverd worde. Er zijn nog een groot aantal gezinnen in Den Helder (spr. noemt het getal 1500) die geen gebruik maken van het gas en die men bij een lager tarief ongetwijfeld kan bereiken. Dat men het gas populair wil maken... goed, maar dat bereikt men nooit met prijzen van 11 en 12 cent. De heer van d - r Vaart neemt dan nog eens het woord teneinde van repliek te dienen, er daarbij de aandacht op vesti gende dat men er steeds op uit is zoo scherp mogelijk te concurreeren met andere verllchtings- en verwarmingspro- toch wel ten zeerste dankbaar mag zijn, dat het Werkfonds hier de gelegenheid bood den nood, met name onder de ge schoolde arbeiders te miniseeren. Van de zijde van den Raad zijn diverse verzoeken gekomen voor werkverruiming van de zjjde der organisaties. Welnu, hier zijn ze en spr. is van meening dat hier sprake is van een zeer gunstig resultaat. Wat de vraag van den heer Uithol betreft deelt de voorzitter mede, dat de verbouwing van het perceel op de Kerkgracht dr_ngend vereischt was, doch dat iedereen begreep dat het opknappen van het gebouw met kosten van een paar duizend gulden slechts lapwerk was. Wat er met het oude gebouw zal ge- buren is nog niet met zekerheid te zeggen. Wel vestigt hij er de aandacht op, dat uit breiding van het gebouw van de Ouden van Dagen op die gracht dringend noodig is. Aan normale eischen voldoet deze inric.nting in geen geval meer. Misschien dat er dus een mogelijkheid bestaat in dit verband het over oude gebouw te benutten. Op 'n vraag van den heer Schoeffelen berger, waarb(j deze informeerde of men hier geen centraal gebouw kon stichten (één voor beide diensten dus) antwoordt de voorz. ontkennend. Dit zou groote practische bezwa ren met zich medebrengen. Ook uit aesthe- tisch oogpunt is het echter verblijdend dat men thans de kans krijgt door verdeeliug van enkele gebouwen Den Helder op niet onbe langrijke wijze te verfraaien. Ten aanzien van de opmerkingen van der. heer Kraak, zegt de voorz. dat de vergadering met de vakbonden Vrijdag a.s. zal plaatsvin den en dat het geen zin heeft er dus thans reeds in den breede over te gaan debatteeren. Tot nu toe is echter gebleken, dat de bonden zich accoord konden verklaren met een loon. waarvan men minimum 2 cent per uur gekort heeft. Tenslotte vestigt spr. er nogmaals de aan dacht op, dat er alleszins reden tot verheuge nis bestaat over de wijze, waarop men hier van het Rijk medewerking verkreeg. De heer v. Zwijndrecht (C.-H.) vraagt of er ook plannen zijn voor andere werkobjec- ten. Hij denkt daarbij met name aan de Openbare Leeszaal, die toch wel zeer in het bijzonder verbetering behoeft. De Voor zitter antwoordt hierop, dat de O. L. nog steeds een punt van onderhandeling uitmaakt. Zonder stemming wordt daarna het voor stel betreffende de stichting door den Raad aangenomen. U blijft in eendracht te samen op een lichte maar sterke tandem, jfev merk Germaan. daar heb je wat aan N.V. RIJWItLINDUtTRII r.ê J. y. WISViN, Mirril Voorschotten Landarbeiderswet. Aan een viertal landbouwers werd hierna een voorschot verleend ingevolge de Land arbeiderswet, te weten aan Joh. Bontendal. A. Ellen, H. van der Wenden en Joh. de Visser. De heer Meijer (V.-D.) vraagt of de grond niet wat ver van Julianadorp afligt, waarop de Voorzitter antwoordt, dat dit het College aanvankelijk ook aldus voorge komen was. Na informatie bij de betrokkenen bleek, dat dit echter niet het geval was. en dat men er prijs op stelde den grond te krij gen op de plaats waar dit thans het geval is. Volgden een drietal onderwijzersbenoemin gen. Als eerste vermeldde de agenda de voor dracht voor een leerkracht aan School 5. Deze luidde: 1. I. P. Clowting. 2. D. Bosman. 3. A. de Best. Benoemd: I. P. Clowting. De voordracht voor een onderwijzer aan School 8 vermeldde: 1. P. G. Jense. 2. I. P. Clowting. 3. A. de Best. Benoemd: P. G. Jense. De derde voordracht was ten behoeve van een onderwijzer aan School 4 en luidde: 1. A. de Best. 2. I. P. Clowting. 3. D. Bosman. Het was de heer Smith (S-D.), die hierbij het voorstel in het midden bracht deze voordracht aan te houden. Zijn fractie acht het wenschelijk, dat men voortaan rekening houde met het aantal dienstjaren van den te benoemen onder wijzer. Hoewel het uit den aard der zaak logisch is, dat de beste benoemd wordt, lijkt het hem juister, dat het College voortaan een lijst van alle geslaagde on wijzers overlegt, en dat hij een benoeming allen dus een kans krijgen. Hierbij wordt voorkomen dat er geen enkele categorie overgeslagen wordt. Wethouder De Boer deelt hierop mede, dat in het algemeen rekening met de an ciënniteit gehouden wordt, doch men staat op het standpunt, dat de opstelling van de desbetreffende voordracht de meest juiste is. Hij verzoekt dringend deze niet op te hou den, daar men het uit onderwijsoogpunt niet raadzaam is, de benoeming nu nog langer sleepende te houden (dit is namelijk reeds een jaar het geval). Men is echter bereid over deze kwestie nog van gedachten te wis selen. De heer Smith merkt op, dat z.i. hier door het aanhouden van een dag of 14 toch geen sprake kan zijn van het schade toebren gen aan het onderwijs, waar de benoeming al een jaar loopt. De heer Uithol (Nat. Herstel) maakt bezwaar de voordracht aan te houden, daar dit betcekent, dat men over een paar weken weer vergaderen moet. Spr. is het daarbij met den heer Smith eens, dat er over de be noemingen in het algemeen wel eens gespro ken kan worden. Thans is het zoo, dat een candidaat, die bijv. reeds 7 jaar in het bezit van zijn acte is, plotseling opgeroepen wordt. Voor de klas gezet, zal deze echter minder kans maken dan degene, die aan de school in kwestie reeds eenigen tijd gevolontaird heeft. Tegen het aanhouden van de voor dracht maakt spr. echter bezwaar. Temeer daar men na 14 dagen dan toch weer de zelfde opstelling zal krijgen. Het voorstel van den heer Smith wordt hierna in stemming gebracht en verwor pen (7 tegen 12). Vervolgens wordt dan de heer A. de Best benoemd tot ondetwijzer aan School 4. Voor kennisgeving werden tenslotte nog en kele ingekomen stukken aangenomen, waar na als laatste agenda-punt volgde de Rondvraag. De heer M e ij e r (V.-D.) vestigt er de aan dacht op, dat het 't College gelukt herhaal delijk leeningen op zulke voordeelige wijze te converteeren, en zou het dienaangaande op prijs stellen eens te vernemen hoeveel op deze wijze reeds bezuinigd is. De Voorzitter adviseert den heer Meijer deze vraag aan te houden tot de eerst volgende begrooting, die over enkele maan den aangeboden zal worden. Hij wil echter reeds thans zeggen, dat er op niet onaanzien lijke wijze rente bespaard is. Het zijn zelfs heel wat tienduizenden. De heer Terra (R.-K.) dringt aan op verbetering van den Huisduinerweg, met name wat betreft de noodzakelijkheid van een rijwielpad van Unie tot Badhuisstraat. De heer Van der Vaart zegt, dat deze zaak in behandeling is. Hierna sluit de Voorzitter de vergadering. Donderdag en Vrijdag, van 's morgens 10 tot 12 uur en 's middags van 3 tot 6 uur zal bij de Firma V. D. een mannequin aanwezig zijn, welke het Wonder rubber corset Twllfit Reducer zal demonstreeren. Dit nieuwe fabrikaat van afwaschbare rub ber met zachte stof gevoerd zal zonder eenige nadeelige gevolgen Uw ljjn gracieuser en Uw figuur slanker maken. Tijdens de demonstra tie. welke plaats heeft in een daarvoor speciaal gemaakte paskamer op de corsettenafdeeling. worden gaarne alle gewenschte inlichtingen door een deskundige verstrekt. De toegang is voor dames geheel vrij. De nieuwbenoemde notaris voor Den Helder, de heer J. Leeuw, voorheen notaris te Oosterblokker. Omtrent de benoeming van notaris Leeuw schrijft de „Nw. Hoornsche Crt.": Velen in Blokker en omgeving zullen dit vertrek betreuren. In de weinige jaren, dat hij in Blokker werkt, heeft hij zich doen kennen als iemand met groote gaven naar verstand en hart. Actief, zeer actief nam hij deel aan het vereenigingsleven in onze gemeente. Voor al voor de Vereen .van Vrijz. Hervormden, afd. Blokker, heeft hij veel gedaan en hij is da stuwkracht geweest, dat Blokker binnen kor ten tijd weer een dominee in haar midden zal hebben. Het kerkelijk leven in onze gemeente is den heer Leeuw veel dank verschuldigd. Als penningmeester van het nu opgeheven Crisis- comité kende notaris Leeuw de armoede van velen en waar hij kon helpen, werd geholpen. Wij weten 't bij ervaring, dat hij zeer dankbaar was voor wenken van hen, die vaak ook ver zwegen armoede aantroffen in deze gemeente. Vooral hierdoor en door zijn eenvoud in om gang heeft de heer Leeuw zich vele vrienden gemaakt. Als geboren Westfries kende hij de bevolking. Wij wenschen den heer Leeuw alle goeds in zijn nieuwe standplaats Den Helder. i'SiSijï: De derde notaris voor onze stad. de heer J. W. de Wjjn, hiervoor candidaat-notaris te Arnhem. GESLAAGD: Van de Federatie van Arb.- Esperantisten, Afd. Den Helder, slaagden voor het diploma A in de gehouden examens op 16 April en 26 .Mei j.1. Mevrouw P. Korrelboom Breeuwsma en de heeren IJ. Gerritse en VV. Helfenstcjjn. GESLAAGD: voor het Propaedeutisch Examen in de Godgeleerdheid Mej. A. Blom (cum laude). BEVORDERING OP DE RIJKSWERF. De heeren J. van Wolferen en L. den Har- tog, commandeurs bij de afdeeling Werktuig bouw en Scheepsbouw op de Rijkswerf, zijn bevorderd tot commandeurs le klasse, in gaande 1 Juli a.s. BEVALLEN: A. van den HoutenSchol, z.; A. I. SchuitemaBuys. z. MÖTTLINGER BIJEENKOMST. Hedenavond 8 uur zal, blijkens een in dit nummer voorkomende advertentie, een samen komst worden gehouden in het Evangelisatie gebouw, Vijzelstraat. Het spreekuur zal voor de samenkomst, dus van 78 u., gehouden worden. De toegang tot de samenkomst is vrij.

Heldersche Courant | 1938 | | pagina 5