Duitschs waterviieyboot daalt bij de ..Karimata" Onze luchthaven-kwestie Wimpies opvoeding Japan moet zuinig leven! „Duitschland beheerscht dc Spaansche grenzen" Dc „Karimata" werkt gestadig verder Aanbesteding Berger vliegveld Landelijk centraal Ziekenfonds gevormd Steuncomité van Waddenzeevisschers Eogeland's Koning commandeert zijn vloot Een knoop schoot los*»* Door den stroom meegesleurd De dijk van Lemmer naar Urk, welke in het kader der Zuiderzeewerken in den Noordoostelijken Polder wordt aangelegd, is thans in wording. Een kijkje van de voorbereidende werkzaamheden De „Gruno" stelt onderzoek in. Met het herstellen van den takel van de „Ivarimata" is toch meer tijd gemoeid ge weest dan aanvankelijk was verondersteld. Eerst Dinsdagmorgen II uur 30 kon de Ivarimata weer gaan baggeren. De zee was naar de rt.R.Ct. meldt, gisteren op het I.u- tine-ferrein nogal ruw, maar desalniette min is het bedrijf weer onder stoom gegaan. De Karimata is nu eerst begonnen niet het afbaggeren van zandfonnaties op 10 meter diepte en komt dan geleidelijk op een ni veau van 18.5 meter onder wier, om dan vervolgens den neus wat dieper in de onder ste kleiwereld te steken. De zpeftrommel krijgt langzamer hand de beteekenis van het rad van avontuur, dat overal ter we reld waar dit kansspel draait den mensch onrustig van verwachting pleegt te maken. De allerlaatste vondsten zijn, hoewel zij geenszins in merkwaardigheid met de op gebaggerde koperen plaat kunnen wedijve ren: een duikerschoen, een aantal koperen penneties en een ring van onbekende ma kelij. Deze ring is aandachtig bekeken. Ver ondersteld werd, dat het de ring van een gouden horlogekast zou zijn, doch deze on derstelling heeft men weer laten vallen aangezien de ring werkelijk te groot voor een horloge van 1795 moet worden geacht In ieder geval is het geen koper, zeide ons de heer Dol. Of dn ring uit puur goud is gemaakt wordt nog nader onderzocht. Zou deze ring, zoo vraagt men zich hier af, de voorbode zijn van den gouden schat? Voorts kunnen wij melden, dat de hou ten loods op de Karimata vandaag is opge trokken en dat de wacht hier bij ruw weer nachtlogies zal kunnen vinden. De rust in het bedrijf is verder aangewend voor het inkorten van een der kabels, waar mede enkele uren arbeid gemoeid zijn ge weest. De meest ongewone gebeurtenis van Dinsdag was de landing van een Duitsche watervliegboot van het Dor- nier type. Het heet dat de vlieger we gens een defect aan de olieleiding ge dwongen was te landen. Het heeft de aandacht getrokken dat hij zoo maar lukraak op de meest ideale plek aan de ■•eede van de Dellewel is geland, waaruit de gevolgtrekking gemaakt kan worden dat hij ter plaatse be kend moet zijn. Deze noodlanding had plaats gistermiddag om 3 u. 14. Korten tijd later stoomde het pantserstoomschip Gruno de haven van Ter schelling binnen, wat weer aanleiding gaf tot het gerucht, dat deze marineboot in al lerijl naar hier was opgestoonui om de zaak \an het gelande Duitsche. watervliegtuig te onderzoeken. De commandant van de Gruno, met wicn wij in de cabine een onderhoud hadden, verklaarde ons dat het binnenloopen van zijn schip een toevalligheid en niets meer is. Maar toch is de commandant uiter aard niet werkloos gebleven toen hij aan de kust het vreemde vliegtuig had ontdekt. Even na 6 uur is het Nederlandsche water vliegtuig G 5 boven het Duitsche vliegtuig gaan cirkelen en er spoedig naast neerge streken. Den Duitschen officieren is een voorloo- pig verhoor afgenomen. Begeleid door den onder-conunandant en eenige Janmaats van de Gruno zijn de vreemdelingen hotel Nap binnengestapt. Een en ander veroorzaakte heel nat nieuwsgierigheid en drukte aan de kade. Rii nadere informatie bleek ons. dat de gelande Duitsche watervliegboot 60 C 52, bemand was met 4 militaire vliegers. Een hunner de commandant is een Oberlcut- nant. Zii hebben verklaard, dat zij een oefentocht maakten van Sylt, het Noord- friesehe eiland aan dp westkust van Slees- wiik uit en wegens defect op Terschelling hebben moeten landen. De commandant van dp Gruno heeft het Duitsche watervliegtuig in beslag genomen. Enkele na\igatie-in- stnjmenten mitsgaders een fototoestel zijn aan boord tevens in beslag genomen, waar na de Duitsche bemanning op eerewoord heeft moeten beloven dat zii niet zonder toe stemming van onze regeering het eiland zal .verlaten. De minister van defensie wil een beslissing van de gemeente Rotterdam over Waalhaven. B. en W. van Rotterdam hebben den ge meenteraad overgelegd de correspondentie, welke door hen met de regeering is ge voerd over de vliegveldkwestie. Naar men weet heeft de raad op 2 Juni besloten geen medewerking te verleenen aan het tot stand komen van een centraal vliegveld en geen toestemming te verleenen aan defensie tot het maken van de noodige accomodalie op Waalhaven voor gebruik door.de militaire luchtvaart, tenzij vergunning wordt ver strekt voor den aanleg van een burger vliegveld in den polder Zestienhoven. Op 1 Juli loopt de door den mi nister gestelden termijn af. De minister van defensie heeft zich naar aanleiding van dit besluit tot zijn ambtge noot v. waterstaat gewend, die 13 juni ƒ.1. 't college van B. en W. van Rotterdam in overweging gaf op zoo kort mogelijken ter mijn, doch in elk geval voor 1 Juli a.s. voor het bouwen van militaire vliegtuig- loodsen op Waalhaven de vereischte ver gunning te verleenen. De minister van de fensie had n.l. in zijn schrijven van 11 Juni verklaard, dat wanneer de bouw van hangars op Waalhaven thans niet mogelijk zal zijn. hij zich niet meer gebonden kan achlen aan het aankoopen van dat vliegveld zooals in beginsel met Rotterdam was over eengekomen. De minister zou dan de oplos sing elders moeten zoeken. Op 16 Juni heeft het college van B. en W. daarna opnieuw een beroep gedaan op den minister van Waterstaat om te bevorderen, dat de regee ring op zoo kort mogelijken termijn vergun ning verleent tot overplaatsing van de bur gerluchtvaart naar den polder Zestienhoven Daarop is nog geen antwoord van den mi nister gekomen. Op Vrijdag 1 Juli a.s. zal door den Eerst aanwezend Ingenieur te Haarlem in de Voormalige Infanteriekazerne aan den Kou- denhorn aldaar een openbare aanbesteding worden gehouden van het inrichten van een militair luchtvaartterrein nabij Bergen N.-H. De kosten zijn geraamd op f 799.000. Dc aanwijzing wordt morgen gehouden van 1012 uur v.m., op het voor het luchtvaart terrein bestemde terrein in den Bergermeer- polder en van 14 tot 15.30 uur n.m. op het terrein van het Provinciaal Waterleidingbe drijf nabij Bergen N.-H. Om kleine fondsen weerstands vermogen te geven. In de 25e jaarvergadering van den cen- tralen bond van ziekenfondsen, te Utrecht gehouden, blijkt dat het ziekenfondswezen in Nederland sinds 1936 zeer is gegroeid. Het aantal verzekerden is gestegen tot 3.747.100 op 1 Januari 1938, een vooruitgang dus met 333.205 leden. Voorts kwam in behandeling een voorstel van het bondsbestuur om te besluiten tot de vorming van een landelijk centraal zie kenfonds. Overal op het platteland blijkt groote belangstelling te bestaan voor aan sluiting bij een onderling ziekenfonds ter wijl de plaatsen, waar deze lieden wonen, te klein Van omvang zijn om er een behoor lijk werkend fonds op te richten. Daarbij komt de dreiging, dat een wette lijke regeling in de toekomst oprichting van kleine ziekenfondsen wel eens zou kunnen tegenhouden. Tenslotte is voor zulk een fonds een algemeen landelijk contract met de maatschappij mogelijk. Het voorstel werd met algemeene stem men aangenomen. Medewerking van comité voor bijzondere nooden gevraagd. Men meldt aan de N. R. Ct.: De storm van de laatste dagen in Mei is aanleiding geweest, dat zich een comité heeft gevormd voor inzameling van gelden ten be hoeve van de Waddenzeevisschers. die ten gevolge van dezen storm een groote schade aan hun bedrijf hebben ondervonden. Ver schillende visschers missen het grootste ge deelte van hun netten, terwijl van andere visschers de netten dermate gehavend zijn. dat zij voor het bedrijf waardeloos zijn ge worden. De burgemeesters van de gemeenten Har- üngen, Barradeel, AVonseradeel en het Bildt hebben nu een comité gevormd, hetwelk zich ten doel stelt, aan de visschers eenige finan- cieele tegemoetkoming te verleenen. Ook heeft genoemd comité zich gericht tot het Nationaal fonds voor Bijzondere Nooden in Den Haag om voor deze bijzondere nooden der visschers. welke in dit vooriaar nage noeg niets met de visscherij hebben verdiend, de medewerking van genoemd fonds te ver krijgen. Vrouwen kunnen daar véél aan doen! In verband met de campagne, die thans gevoerd wordt om het volk aan te zetten tot zuinigheid en spaarzaamheid, heeft mi nister Ikkeda een verklaring afgelegd, waar in hij zeide, dat vrouwen van veel belang zijn in het economische leven eener natie. Derhalve hangt het succes van de tegee- lingspolitick af van de geestelijke houding der vrouwen en van haar inspanning. Eco nomische operaties zijn even noodig als mi litaire bij den modernen oorlog De econo- mische oorloj? wordt gefinancierd dooi de nationale spaargelden. De minister deed dan ook een be roep op het volk om spaarzamer te zijn, ter versterking van de hulp bronnen voor het winnen van den economischen oorlog bij de gerekte vijandelijkheden in China. Hij hoopt, dat de zuinigheidscampagne tot ge volg zal hebben een stijging van de nationale spaargelden met 8 milliard yen. Spr. houdt niet van spaardwang, ofschoon hij en de ambtenaren van het ministerie van financiën reeds een begin gemaakt heb ben met een horizontaal ..earmark" van de salarissen, waarbij gedwongen zes pro cent wordt gespaard, hetgeen naar de mee ning van den minister storting van spaar gelden tot een bedrag van 32 yen per maand bij de nationale spaarbank mogelijk zal maken. Baskische regeering overhan digt een document. Frankrijk niet meer veilig achter de Magi- not-linie. Chamberlain, Halifax en andere ministers, alsmede 615 leden van het parlement hebben gister van de „Baskische regeering" een 34 blad zijden groot document ontvangen be- trefiende de „Duitsche controle aan de grens", waarin de Duitschers er van beschuldigd worden, feitelijk de grens te beheerschen. Dit Basken-initiatief heeft ten doel, om politieken partijen de idee bij te brengen, dat het geen zin heeft, Italië er toe te brengen, vrijwilligers uit Spanje terug te trekken, indien aan Duitschland de vrije hand ge laten wordt. Volgens hooger genoemd document, zou Duitschland het politiek, economisch en militaire leven van het Baskische land vol komen beheerschen zegt de Msb., „Duitsche technici versterken de kust, die de voor naamste zeeroutes van Engeland en Frank rijk overziet. Handels- en visschershavens worden in Duitsche marinebases herscha pen. Zware kanonnen zijn langs de Pyre- neeëngrens geplaatst. Tusschen San Sebas- tian en de Fransche kust zijn zeven batte rijen gezet. Er zijn vliegvelden aangelegd in de nabijheid van de grootste Fransche munitiefabrieken. Het geheele systeem van nationale defensie van Frankrijk is door deze nieuwe bedreiging uit het Zuiden uit elkaar geslagen: Frankrijk is niet langer meer veilig achter de Maginot-linie!" Teruel van Sagunto afgesneden. De rechtsche troepen hebben, na vier ki lometer te zijn opgerukt, een belangrijke stelling ter rechterzijde van den weg van Teruel naar Sagunto bezet. De weg zelf is afgesneden. In den sector van Villareal zijn de re- gceringstroepen tot voorbij het kerkhof op gerukt en hebben zij de rechtschen naar den Rio Mijares teruggeworpen. De strijd is zeer verwoed. De luchtmacht der regeering heeft een groot aandeel in de gevechten gehad. Volgens het door de rechtschen uitgege ven legerbericht hebben de troepen van Franco aan het front van Teruel hun eerste linies gecorrigeerd, door o.a. de ge- KORT VERHAAL Door J. van den Berqh. Van den eersten dag, dat hij hij Oom Pe ter was komen inwonen, was het al mis ge weest. Dat Anne nu zoo'n kind aan huis had gehaald! Een echte zwerver: vijf jaar, nie tig. haveloos en verwaarloosd. Ilii sprak zoo goed als geen woord. Tn de kamer was hii uit zijn doen; den heelen dag zwierf hii buiten en hij takelde zich toe als een ne ger. Zijn moeder wat 2 jaar geleden bed legerig geworden en ziin vader had wel wat anders te doen gehad, dan naar zoo'n wurm om te kiiken. 's Nachts zette hii strikken en stroopte in het bosrh en tegen den och tend ging hij slanen. Een oude buurvrouw had. tegen een kleine vergoeding, de onvoe ding van AA'imnie op zich genomen. Ze gaf hem te eten en te drinken en legde hem 's avonds in zijn krip. Toen zijn moeder stierf, versuft door een sleenende ziekte cn dnnr drank, miste het kind haar niet. Toen had Tante Anne ingegrepen: voor den naam van de familie. Haar zwager was hlii. dnf hij van „de zorg af was". AA'imnie van de hei gehaald en opgenomen in het "e»in van zijn oom. den pakhuisknecht. Oom Peter verl«or den tweeden dag al -iin geduld en begon de nnvneding van '■in ne-fip energiek ter hand te nemen ,faar het was den Moriaan gewasscben Het kind kwam aldoor te laat voor hef -ten en was in-vnil. Vermaningen bielnen niet: dan maar klannen. Toen dat ook «iet hic'n. verduhhoirie Oom Peter de dosis en bereikte nog niets. 't AVerd een misère. Tante kijfde, oom schold en AVimpie trok zich schuw terug. Hij wist niet voor wie van de twee bij het bangst was, voor oom of voor tante Oom sloeg erop, maar dan kon hij de bee- nen nemen. Tante was erger: waarom wist hij niet. Haar zindelijkheid in het huishou den beangstigde hem instinctief. Liefde bleek uit geen woord of gebaar. Ze deed haar „plicht," iets dat AVimpie's begrip te boven ging. Op een middag werd het aan tafel zoo erg. dat oom AAHmpie in een hoek smeet. Tusschen den linnenkast en den achter wand vond hij van toen af een schuilplaats Daar at hii, als oom „genoeg kreeg van 'ün gezicht" en dreigde hem „af te tuigen." Toch was hij zelfs daar niet geheel veilig Op een middag, toen oom „uit zijn humeur" was, nam hij een harde turf uit den kolen- hak en incasseerde AVimpie een voltreffer ■n ziin maagstreek. Een hegin van grienen werd. met het oog op de buren, den kop incednikt door dreigende faal van oom. Op een avond, in bed. hoorde AVimpie oom en tante hevig tekeer gaan. Om hem. hegreen hii. al verstond hii niet alles. Ik ga naar mevrouw Boendermaker, hoorde hij tante zeggen. Die wilde in dertijd een kkid aan huis nemen, 't Ts te hopen, dat ze er nog geen ondervinding van heeft. Een week ging voorhij. Toen werd AVim- nie op een ochtend netjes aangekleed, waar na hii met tante op marsch ging. Ver buiten het dorp. AVimpie kreeg honger en dorst. Eindeliik hielden zij stil bij een aardig landhuisje en tante helde aan. Een vrien delijke dame van middelbaren leeftijd deed open. U bent prachtig op tijd, juffrouw, wy hebben net alles voor hem klaar. AA'impie keek schuw rond in de gang en in de kamer, waar ze binnentraden. Het zag er onheilspellend netjes uit: nog erger dan bij tante. Maar al gauw keek AVimpie alleen naar een schaaltje koek en 'n flesch limonade, op een tafeltje bij het venster. Naast dat tafeltie zat een meneer, die op stond toen ze binnenkwamen. Hij keek AA'impie een poosje aan stapte toen naar hem toe en stak hem een hand toe. Dag AVim, zei hij. Hier hen je nou hij je nieuwe oom en tante; Oom Henk en tante Miep. AVimpie negeerde de toegestoken hand. 'k Zie het al, zei oom Henk. Trek en dorst hè? AVimnie verschanste zich achter tante Anne. Toen oom Henk met de koek bij hem kwam. greep hij die en nam de vlucht naar den hoek naast den glazen kast. Hier begon hij te eten, als een wolf. Tante Anne werd uitgenoodigd te gaan zitten, maar ze maakte het kort. Als ze tekst en uitleg moest geven, voorzag ze zwarigheden. Bang. dat we geïnformeerd hebben, zei de man lachend, zoodra tante de deur uit was. Arm kereltje! Ze moest pens weten dat we hem niet genomen hadden, als hii het beter had gehad. 'n Maand later. Oom Henk en tante Mien drinken thee in den tuin. AVimnie graaft en construeert kuilen en wonderlijke houw,- werken in den zandbak, die voor hem in een hoekje is aangelegd. Daar leeft hij zich uit, zonder zich al te vuil te makpn. Kom pven hier, AArim. Je melk wordt zuur, ventje. AA^imnip komt uit den kuil. Met een trotsch gebaar wiist hij met ziin houten schopie. Mooi huis voor tante! zeg-t hij, stralend. huchten Lodelan Los Frailes te bezetten. In den sector van Pennaryoa hebben zij na den opmarsch der laatste dagen hun stej- lingen geconsolideerd. De correspondent van de „Daib- Mail" te Oslo meldt, dat de vertegenwoordiger vaai Noorwegen in de neutrale commissie, welke belast is met het onderzoek naar de bom bardementen in Spanje, zal zijn, kolonel Ljunberg, die vandaag naar Londen veir- trekt. Gistermorgen half tipn zijn tachtig oor logsbodems van de Britsche vloot, uitgeva ren onder leiding van het admiraalschap Nelson" aan boord waarvan zich de Ko ning. de Hertog van Kent en Admiraal Sir Charles Forbes bevinden. De Koning commandeert persoonlijk de manoeuvres van de Homefleet. Op zijn be vel wierpen vliegtuigen in duikvlucht bom men af en beschoten twee kruisers het draadloos bestuurde schip „Centurion". Doodelijke val van havenarbei. der. Aan boord van liet Duitsche s.s. „Planet" dat in de Maashaven te Rotterdam ligt, heeft, zich gisteren een ernstig ongeluk voorgedaan, dat den 51-jarigen havenarbel- der J. 0- Kern, wonende aan de Pupillen- srraat, het leven heeft gekost. De man had juist aan de zuigbuis van' een elevator een strop bevestigd, toen bij het omhooghalen van de buis de knoop los schoot. De man, kreeg een klap van de vallende buis, verloor het even wicht en sloeg van ongeveer tien meter hoogte op den bodem van het schip neer, Ilij liep een schedelhasisfractuur op en was vrijwel op slag dood. Bij het baden verdronken. Gisteravond is nabij het stille strand tusschen Scheveningen en Kijkduin de elf jarige H. J. O., wonende te 's-Gravenhaee, die in zee was gaan baden, door een stroom weggetrokken en verdronken. Eenige andere kinderen, die wat verderop in zee waren gegaan, waren den knaap uit het oog verloren. Een half uur later snoei de het lijk van het slachtoffer op het strand aan. TEXEL GESLAAGD Bij de gisferen te Alkmaar gehouden eva mens voor het diploma algemeene handels kennis slaagden G. Rakker, Den Burg en S. J. T. Donker, De Koog. wiEnixr,Eti Diefstal. A'an den timmerman K., werkzaam bij de Geniewerken aan den Gesterveg, is uit diens gereedschap-hak een portemonnaie gestolen, inhoudende ruim vijf gulden en een aantal vacantiebonnen. De politie heeft een en ander in handen. Benoomd. Onze plaatsgenoot, de heer J. S. de Jong, is benoemd tot opzichter 3e klasse bij den Dienst der Zuiderzeewerken. Verplaatst. Wederom zal een stukje geschiedenis van de groote werken die bij Wieringen in verband met de inpoldering van de Zuiderzee zijn gemaakt, gaan verdwijnen. Dc bekende groote keet van den Dienst der Zuiderzeewerken, die jaren gestaan heeft op den hoek ZwinstraatBeursdijk, zal binnenkort worden afgebroken en op nieuw opgebouwd worden te Huizen. PURMEREND. 21 Juni. Gemeentel. Kaasbeurs. Verhandeld ?6 partijen, wegende 79.000 Kg., handel goed, hoogs(e prijs f*20.7 stapels kleine Boe renkaas f 21.50, volvette f 24.—, 1612 Kg- boter f 1.20-1.30, weiboter f 1.25—1.26 pef Kilo. Runderen, totaal 473 stuks: 210 vette koeien 63-72 ct. por kilo, matig! 138 gel de koeien f 110—200 per stuk, matig; 85 melkkoeien f 200300 per stuk, matig; 16 stieren 52—56 ct. per kilo, matig; 31 paar den f 90—210 per stuk, matig; 44 veile kalveren 3050 ct. per kilo, matig: 399 nuchtere kalveren: voor de slacht f 512, voor de fok f 11—18 per stuk, vlug! 135 vette varkens voor de slacht 50—51 ct. 1** kilo, vlug; magere varkens f 24—35 liel' stuk, slug; 372 biggen f 16—23 per stuk, matig; 5-39 schapen f 1527 per stuk, ma* [ig; 31 bokken f 3—13 per stuk, matig: 80o lammeren f 712 per stuk, matig! kjpeie* ren f 3.504, eendeieren f 2-00 per 100 st» oude kippen en banen 40—45 ct. per K'l0» konijnen f 0.501.50 per stuk, een-den 30—* o0 ct. per stuk, duiven 40 ct. per paar. N.H. blauwen f 0.70—0.75 per Kg., jong® hanen f 0.32i/2-0.45 per Kg. Coöp. Centrale Eierveiling Puimerend. r»nftj?nvoer: ponrloiercn f 2-7->2- •10.000 kipeieren 65—66 Kg. 3.75—3.85, 63—6* Kg. 3.7(13.75, 60-62 Kg. 3.5.5-3.75. 58-W Kg. 3.45-3.60, 56-57 Kg. 3.40-3.50, 53-&> Kg. 3.30-3.45. AA'ARmeN'HUIZF.N, 21 Juni. Aanvoer: 4400 Kg. aardappelen: sche muizen f 9—9.70. id. grove f 8.50. drielingen f p 1rIpm Vriel f 770-7. ,0- BROEK OP LWOF.NDT.TK. 22 Junk .31,000 Kg. aardappelen: Sehofsehe tvii7n 6^°—6-90. driel. f 6.10—8.80, kleine f 56U 500 hos peen f 6.10. NOORngCHABAVOl'DF, 22 Juni. i'100 Kg. aardappelen: SehnDrh» nT|''r" n'"0-50' 'rootep f g.no-S.40, driel. f 9-30, kleine f 6.20—7.60.

Heldersche Courant | 1938 | | pagina 8