Burgemeester Lovink gaat heen Ds. Tinholt naar Oudeschild E' D 0 Het reorganisatie-voorstel van de Hervormde Kerk Postvlucbten op Indië aiifêii De juiste man op de juiste plaats! Nationale film „Veertig jaar" einde Juli klaar De Banka-tinwinniog schaft groote baggermolen aan conomische arometer Anna Paulowna 30 Augustus a s. met pensioen Sint Maarten Prinses Juliana moet haar kamer houden Prins Bernhard krijgt kersen Sneltrein grijpt postbode jongen te water geraakt en verdronken Levend begraven Uaei&ai Xennli De classis Alkmaar stemt met groote meerderheid tegen Uit goed ingelichte bron vernemen wij, dat in de raadsvergadering van hedenmiddag de Voorzitter, de heer O. J. Lovink zal mededeelen, dat hij aan H. M. de Koningin eervol ont slag heeft aangevraagd uit zijn ambt van burgemeester van Anna Pau- lowna. y -v.ji-.Jt-S G. J. LOVINK. De heer Lovink, die op 21 April 1872 werd geboren, kan op een langen staat van dienst in openbare functies neerzien. 15 Februari 1894 aangesteld tot volontair bij de politie te Nijmegen, werd hij met in gang van 21 April 1895, dus precies op zijn 23ste verjaardag, benoemd tot adjunct-in specteur van politie aldaar. Nadat hij in verschillende steden in de hoogere politierangen had gediend, ging hij in 1914 naar de gemeente-administratie over, omdat het ambt van burgemeester hem bij zonder aantrok. Reeds op 17 September 1917 werd de héér Lovink benoemd tot burgemeester van Cal- lantsoog, waar hij 3 jaar verbleef. Op 1 Sep tember 1920 volgde zijn benoeming in gelijk ambt te Anna Paulowna. Het afscheid van Callantsoog viel èn den burgemeester èn den gemeentenaren zwaar De hartelijke woorden van afscheid toen door de toenmalige wethouders de heeren Kruis- veld en Vos en het raadslid De Heer ge sproken, zijn daarvan het beste bewijs. De populariteit van den lieer Lovink blijkt ook uit het feit, dat hij èn in Cal lantsoog èn in Anna Paulowna meerdere malen is gehuldigd, in de laatste gemeente o.a. bij zijn -60en verjaardag, in het bijzon der door de kweekers uit Breezand. Er waren toen 70 kweekers, die den burgemees ter een oorkonde met de volgende inscrip tie aanboden: „19311932. Dankbaarheid en hulde aan ons aller burgervader, den Edelachtbaren Heer G. Lovink, die door zijn onvergetelijke hulp in de moeilijke jaren 1931-1932 voor al tijd ons aan zich verplicht heeft." Burgemeester Lovink is een zeer geziene figuur in ons Noorderkwartier, waar hij vele ambten bekleedt. Wij noemen o.a. voor zitter van den. Voogdijraad in het Arron dissement Alkmaar, plaatsvervangende Kantonrechter te Den Helder, Heemraad van den Anna I'aulownapolder, voorzittel van den Kring Schagen van Boerenleen banken en bestuurslid der Maatschappij van Nijverheid en Handel in het departe ment Den Helder. Het zal zijn talrijke vrienden dan ook aangenaam zijn te vernemen, dat deze vele functies hem zeer waarschijnlijk nog wel in onze omgeving zullen houden. Gehoopt wordt, dat de familie Lovink het statige huis te Wieringerwaard, waar zijn echtgenoote vóór haar huwelijk woonde, zal betrekken. Hierover is echter, naar wij ver nemen, nog geen beslissing gevallen en het schijnt dat ook Alkmaar of Bergen als toe komstige woonplaats in aanmerking komen. Beroep naar Oudeschild aange nomen. Na bijna 37 jaar alhier zijn ambt te heb ben uitgeoefend, gaat dominee J. F. Tinholt ons verlaten. Gistermiddag heeft hij tijdens een kerkelijke vergadering te Alkmaar me degedeeld het beroep naar Oudeschild te hebben aangenomen. Dominee Tinholt niet meer te St. Maarten, niet meer,in.het vrien delijke kerkje te Valkkoog. Dominee, die ieder hier van haver tot gort kende, die ge slachten zag opgroeien van doopeling tot aannemeling, van aannemeling tot jonge bruid of bruidegom, dominee, die menigeen op zijn laatste gang naar het kerkhof ver gezelde, die zooveel troostende woorden sprak, niet meer in ons midden, 't Is haast niet te gelooven, zei een der oudste inwoon sters ons gisteravond. Wat zal dat vreemd wezen, als dominee en de juffrouw niet meer hier wonen, als de pastorie leeg staat. „De juffrouw" is Mej. D. Boot, die reeds 18 jaar voor dominee, (deze is nimmer gehuwd geweest), het huishouden waarneemt. En wat zegt Ds. Tinholt er zelf van? We waagden het gisteravond, toen we hem gingen bezoeken, niet met de gebrui kelijke gelukwensch te beginnen, want als men toch zóó lang op één en dezelfde plaats is geweest, moet ér wel een bijzonder, wel licht pijnlijke reden zijn op zijn 64ste jaar nog te veranderen, van standplaats! „En dat is er toch heelemaal niet, zei dominee, toen we óók zonder de geluk wensch voorloopig in zijn kamer waren doorgedrongen. Ik heb geen speciale reden, want ik heb het hier altijd héél goed ge had. Alleen... ik wil toch nog graag een paar jaar ergens anders werken. Natuur lijk, ik heb er wel eens eerder over ge dacht of 't niet goed zou zijn te verande ren, maar u begrijpt, een ongetrouwde dominee... Die neemt men niet zoo graag. „Zoomaar nooit getrouwd geweest," in formeerden we schuchter. „Nee, U wel?" „Ja, wij wel..." „Gefeliciteerd man, ik kan 't iedereen aanbevelen", zegt onze gastheer gul, „och. dat ik nooit getrouwd ben, was géén boos opzet, maar ja, 't is nu eenmaal zoo ge gaan..." En dan stellen we de „gebruikelijke" vra gen Geboren te Gouda, in 1874, studie in Amsterdam, eerste en eenigste standplaats St. Maarten, met Valkkoog en consulent te Eenigenburg. Vrijzinnige richting. „Opgewekt kerkelijk leven?" ,,'k Klaag niet," zegt dominee, maar laat er op volgen: „een predikant is nu eenmaal niet eerder tevreden, dan dat de kerk vol Is..." Ds. Tinholt is Scriba Quaestor, secretaris- penningmeester dus van het classicaal be stuur van Alkmaar en heeft zich nogal veel met de reorganisatieplannen te bemoei en gehad. Het sociale leven in de kleine gemeente St Maarten is niet zoo ontwik keld, dat er voor den predikant hierin een arbeidsveld is te vinden. Schokkende ge beurtenissen in het Kerkelijk leven vonden in al de 37 jaren van zijn ambtswaarneming niet plaats. „Wat denkt U van Uw nieuwe stand plaats," vragen we. „Afwachten" zegt Dominee, 't zijn béste menschen, die van Texel, 't is er alleen een beetje koud en winderig, maar dat zal wel wennen. „Krijgt U een mooie pastorie op Oude schild?" „Ja, een mooi groot huis, maar met ze ven kamers," zegt juffrouw Boot er vlak bo venop. „En dat voor twee menschen..." Als we van dominee reeds afscheid hebben ge nomen, vragen we juffrouw Bóót nog, hoe ze denkt,1 daf hét Verder gaan kal in St, Maarten en Valkkoog. „Ik weet het niet, zegt ze, veel haast maken ze niet denk ik. 't Dorpje Valkkoog gaat zoo maar achteruit, de school weg, de dominee weg. Ik heb gezegd, neem gauw een andere dominee, één die getrouwd is en een gezin heeft. Dat brengt nieuw le ven in de brouwerij en dat is noodig." Goed bekeken juffrouw Boot! Groote taak voor de arbeids beurzen, maar eerst moeten er daden van de regeering komen. In de algemeene vergadering van Ar beidsbeurzen in Nederland is de taak dezer beurzen in den breede besproken. De heer F. Noordhoff, secretaris van het N.V.V., wil de de werkgevers verplichten bij ontslag den werknemer een wachtgeld uit te beta len. De heer Bonk bepleitte een preventief op treden der arbeidsbeurzen. De heer J. B. J. Ratte, wethouder van Rot terdam, was van meening, dat het inven tariseeren en regelen van de arbeidsmarkt in handen moet blijven van de arbeidsbe middeling en niet van de organen, die voor de stcunverleening zorgen. Personen uit ondersteunde gezinnen mogen bij het toewij zen van werk in geen enkel opzicht de voorkeur genieten, daar zulks hoogst on billijk zou zijn. Er moet een verruiming komen van dc arbeidsmarkt, daar anders elke analyse, elke regularisatie en elke herscholing van reëel belang is ontbloot. Het is dringend noodzakelijk, dat de arbeidsbeurzen beter geoutilleerd worden, opdat straks, wanneer de overheid in samenwerking met werkge vers- en werknemersorganisaties eindelijk groote werkgelegenheid zal trachten te scheppen, de juiste menschen op de juiste plaats kunnen worden gebracht. De heer Jos. Veldman brak een lans voor registratie der jeugdwerkloosheid, welke geheel afzonderlijk dient Ie geschieden. De leider van dat werk moet over paedagogi- sche talenten beschikken, want de nood on der de jeugd is groot. Het werk moet geheel afzonderlijk en los van de ambtelijke in stanties worden verricht. De heer W. F. Detiger, directeur der ge meente arbeidsbeurs te Amsterdam, acht het nut van analyseeren der werkloosheid zeer betrekkelijk. Dat nut is alleen aan wezig, wanneer men nu eindelijk eens weet wat de regeering van plan is. Tot nu toe blijven alle groote maatregelen uit. Vroeger luisterde men in Den Haag naar de stem der gemeenten, maar die tijd is sinds lang voorbij. Men kan praten zooveel men wil, maar in Den Haag worden de maatregelen beraamd! De vergadering werd hierna gesloten. lil verband met het bericht omtrent een lichte ongesteldheid van Prinses Juliana, verzoekt men ons mede te deelen, dat H.K.H. hoewel thans geheel hersteld, voorzichtig heidshalve het paleis nog niet verlaat. Een aardig verjaarscadeautje Bij den aanvang van de gisteren gehou den vergadering van den gemeenteraad van Maurik werd op voorstel van burgemeester C. Kamp besloten het volgende schrijven te verzenden aan Z.K.H. Prins Bernhard: „De raad der gemeente Maurik, in ver gadering bijeen biedt U zijn hartelijke ge- lukwenschcn aan, en voegt daaraan tevens toe een proeve der algemeen bekende Be- tuwsche Meikersen." De kernen zijn door twee volontaire ter gemeentesecretarie ten paleize Soestdijk overhandigd. Na ruim zeven maanden arbeid. De nationale film „Veertig Jaar", die wordt vervaardigd ter gelegenheid van het komende regeeringsjubileum van H. M. de Koningin, nadert haar voltooiing. Alle scènes, die in ons land spelen, zijn thans opgenomen. Zooals men weet, bevindt de cameraman Otto van Neijenhof zich op het oogenblik in Nederlandsch—Indië, om daar op verschillende plaatsen aanvullende opna men te maken. Deze zullen de eerstkomen de weken in gedeelten per vliegtuig naar Nederland worden overgebracht. Heden zal de. eerste zending filmstrooken met het In- dië-toestel op Schiphol arriveeren. In de tweede week van Juli zal de synchronisatie der muziek haar beslag krijgen. Daarna volgt het mengen van het geluid, waarna tot de montage kan worden overgegaan. Men hoopt de film eind Juli klaar te heb ben. Op 4 Augustus zullen de medewerken den te 's-Gravenhage in een besloten voor stelling van het resultaat kunnen kennis ne men. Het publiek krijgt de film voor het eerst in de feestweek in September te zien, tijdens welke de rolprent gelijktijdig in alle biosco pen zal draaien. In totaal heeft men ruim zeven maanden aan de film gearbeid. De man zwaar gewond. Op het stationsemplacement te Sittard wérd gisteravond om kwart over zeven de 04» jarige postbode W. Laudy bij het over steken van de rails tusschcn het eerste en tweede perron door den sneltrein van Heer len naar Amsterdam gegrepen. Hij Werd terzijde geworpen en bleef tusschen perron en rails liggen. De machinist wist den trein op zeer korten afstand tot stilstand te brengen. Dokter Garé verleende de eerste hulp. L. had een verbrijzelde knie en ern stige verwondingen aan buik en hoofd. In zorgwekkenden toestand is hij naar het zie kenhuis overgebracht. De trein had twintig minuten vertraging. Ontginning van nieuwe tinrijke terreinen. Nederlandsche weri krijgt de order. In de begrooting-1939 van de Ban- ka-Tinwinning is, aldus de N. R. C., een bedrag van f 3.200.000 uitgetrok ken voor de aanschaffing van een nieuwen zeebaggermolen. De aan te schaffen molen zal bestemd zijn voor de bewerking van verschillende in zee gelegen terreinen aan de Oostzijde van het eiland en in Straat Banka, welke zich bij zonder goed leenen voor de exploitatie met een baggermolen met een baggerdiepte van 30 meter en uitgerust met emmers met een inhoud van 15 kubieke voet. Door inbedrijfstelling van dit werktuig zal de mogelijkheid worden geopend de in zee gelegen tinrijke terreinen in ontginning te nemen, welke met de thans beschikbare middelen niet geëxploiteerd kunnen worden, zoodat door aanschaffing van dezen molen bovendien de potentieele capaciteit van het tinbedrijf wordt vergroot. De kosten van aanschaffing en inbedrijf stelling van den molen worden in totaal ge raamd op f 3.500.000. De bouw zal aan een Nederlandsche werf worden opgedragen, welke den molen ge heel ontwerpt en den bovenbouw zoomede de machinerieën levert, terwijl samenwer king zal worden gezocht met een Indische werf, waar de ponton zal worden vervaar digd en welke de montage van den molen zal verzorgen. Torenvalk (heenreis) Vertrek van Rang. 29 Juni Aankomst ta Singap. 29 Juni Wielewaal Basra 29 Juni Athene 29 Juni (terugreis) I I UU1 Emoe (heenreis) Nandoe terugreis) De „Nandoe" (gezagvoerder Geyssendorf- fer) is te Penang opgehouden wegens mo torstoring. De „Ibis" (gezagvoerder Bax) is uit Batavia vertrokken om post, passagiers en vracht van de „Nandoe" «"»- voor de reis naar Europa. Athene 29 JunijBasra 29 Juni Medan 29 Juni Penang 29 Juni over te nemen Basis overeenkomstige week 1937 100 Week v. Maandag t/m Zatcrd. 6 t/m 13 tm 20 t/m Effectensnarkt 11 Juni 18 Juni 25 Juni Aandeelenkoersen 86.6 87.1 89.0 Betalingsverkeer Omzet postcheque- 85.4 101.0 109.3 en girodienst Groothandel Groothandelsprijzen 64.2 65.0 67.9 Omzet teraiijnmarkt Amsterdam 20.6 36.9 61.3 Kleinhandel Omzet winkelbedrijf 114.5 91.5 105.2 Goederenverkeer Gewerkte taken (1 taak halve ar beidsdag) Haven Am 73.2 44.3 75.8 sterdam Bevrachtingen wilde 84.0 binnenvaart 103.8 111.2 Arbeidsmarkt Aanvragen van werk gevers 85.1 98.2 98.6 Aanbiedingen van werknemers 80.7 88.4 82.9 Plaatsingen 91.0 108.7 99.4 Zijn kameraadje hoorde een plons Gisteravond omstreeks kwart na acht lie pen twee jongens achter elkaar langs den waterkant aan de Ertskade te Amsterdam Plotseling hoorde de voorste een plons en hulpgeroep en bemerkte tot zijn schiik, dat zijn kameraadje, de 4-jarige M. R., in het water spartelde. Deze kon niet zwemmen en daar de plaats waar het ongeluk plaats vond tamelijk afgelegen is, duurde het ge- ruimen tijd voordat hulp kwam opdagen. In- tusschen was de drenkeling in de diepte verdwenen. Na eenigen tijd dreggen haalde men het lijk naar boven, dat door den G. D, naar het Binnengasthuis is overgebracht. School onder bergschuiving. Te Yokosoeka is tengevolge van de hevi ge regens een meisjesschool door een berg schuiving bedolven. Een dertigtal meisjes van tien tot twaalf jaar werd levend be graven. Men is er in geslaagd negentien van hen te redden, doch omtrent het lot van de overigen is niets bekend. ZWITSERLAND—NEDERLAND. Op 7 Mei 1939? Naar wij vernemen heeft de Zwitsersche Voetbalbond aan den K.N.V.B. voorgesteld op 7 Mei 1939 een wedstrijd tusschen Zwit serland en Nederland te spelen. Deze ont moeting zou dan in een nader vast te stel len stad in Zwitserland worden georgani seerd. Het bestuur van den K.N.V.B. zal ten aanzien van deze invitatie dezer dagen een beslissing nemen. HET WTMBLEDON-TOURNOOL Een finale: BudgeAustin- Zooals te verwachten was, heeft Budge zich in den eindstrijd van het Wimbledon- tournooi geplaatst, maar dat ook Austin dit zou doen, was nog geenszins vaststaand. Maar de Engelsche kampioen heeft zich' gisteren tegen den Dnitscher Henlkel in een vorm vertoond, welke hij waarschijn lijk nog niet in zijn tennis-loopbaan heeft bereikt. Hoewel Henkei lang niet slecht speelde, overklaste Austin hem volkomen (6—2, 6—4, 6-0). Budge had weinig moeite met den Zuid- Slaviër Pancec (0—2, 61, 64). OOK RECHTZINNIGEN CONTRA: ZULLEN DE VROUWELIJKE PRE DIKANTEN DE MANNELIJKE VER DRINGEN? De classis Alkmaar van de Ned. Herv. Kerk heeft zich gisteren met 52 tegen 12 stemmen (1 blanco) tegen het reorganisatievoorstel uitgespro ken. De vergadering der clasis, welke in de Groote Kerk te Alkmaar gehouden werd, stond onder leiding van dr. J. van Beek te Hippolytushoef, die, wanneer men aan het agenda-punt, behelzende het zoo veel-omstre- den voorstel tot Reorganisatie is gekomen, adviseert over dit voorstel afwijzend te ad- viseeren. Ds. Heep (Noord-Schermer) adviseert het reglement óf zonder amendementen aan te nemen óf het zonder amendementen te ver werpen. Spr. wijst in scherpe bewoordingen het voorstel af en vreest zeer rampzalige ge volgen van de toe te passen leertucht. Ds. Boerendonk (Schermerhorn), die tegen het ontwerp ageert, stelt een motie voor, waarin een reorganisatie op grondslag van een herziene belijdenis wenschelijk wordt geacht. Wanneer het ontwerp wordt aangenomen, zal géén der lidmaten het in de toekomst meer zonder een grondige kennis der Drie Formulieren van Eenigheid kunnen stellen, meent ds. Vorstman (Anna Paulowna). (De ze Drie Formulieren worden in het reorga nisatievoorstel n.1. als uitgangspunt van de belijdenis genomen.) Tenslotte zal het, aldus spr„ toch mooten gaan om de belijdenis in geest en waarheid! De nood der kerk. Van de zijde van ds. v. d. Heide (Broek op Langendijk), wordt er in een uitvoerig betoog op gewezen, dat het ontwerp den weg opent, den nood der kerk op de classicale vergaderingen te kunen bespreken. Volgens spr. gaat het er niet om, de vrijzinnigen uit te drijven, doch schept het ontwerp een nieuwe mogelijkheid tot den opbloei der kerk. Ds, Krop (St. Pancras), een con fessioneel, zegt tegen het ontwerp te zijn; spr. gaat niet accoord met art. 8, dat van „hervorming en handha ving der belijdenis" spreekt. De voor standers van het ontwerp, zooals prof. Scholten en dr. Oorhuys zijn *t onderling over de belijdenis niet eensl Spr. heeft prof. Haitjema ge vraagd; „Welke bezwaren heeft U, op grond van Gods Woord, tegen de belijdenis?" Prof. Haitjema is daar aldus spr., nog altijd het antwoord op schuldig gebleven Ds. Loysen van West-Graftdijk rekent zich onder de rechtzinnigen en zou ieder vrijzinnige willen adviseeren: stem tegen, want het is de bedoeling u uit de kerk te drijven! Ds. v. d. Poel (Den Helder) heeft een diepgaande studie gemaakt van de Drie Formulieren, doch hij acht ze niet in overeenstemming met Gods Woord! Jezus heeft nooit iemand veroordeeld op grond van wat geschreven was, merkt ds. Boeke (Schoorl) op. Het oordeel is aan den Heiligen Geest. Ds. Visser (Den Burg) wijst er op, dat er op het.oogenblik in ver schillende gemeenten van Noord- Holland treurige toestanden heer- schcn; in de rechtzinnige gemeen ten leeft een sterk verlangen naar reorganisatie. Spr. adviseert vóór te stemmen. Hierna heeft de stemming plaats met den bovenvermelden uitslag. Moties. Dc stemmen staken (30—30) over een door ds. v. d. Heide ingediende motie waarin de classis, hoewel het reorganisatie voorstel als zoodanig verwerpende, het wenschelijk acht de reorganisatie-gedach te levendig te houden. Tot zoover de classis over de reorganisa tie. Het wachten is nu op de beslissing deï Synode; deze begint op 20 Juli a.s. te verga deren; neemt zij het voorstel aan, dan wordt dit nog onderworpen aan de hoofdelijke stemming in de provinciale kerkbesturen in Nov. a.s., bij welke stemming een meer derheid van 2/3 den doorslag geeft. De vrouw op den preekstoel* Van de overige agendapunten der verga dering noemen wij nog een voorstel der Sy node, waarbij ook ddor vrouwelijke candi- daten in de Godgeleerdheid een proefpreek kan worden gehouden. Dit voorstel wordt met 40 tegen 15 stemmen (9 blanco) aange nomen. Ds. Boeke pleit voor de vrouw op den preekstoel, doch ds. Klein Was- sink (Alkmaar) uit de vrees, dat de mannelijke ambtsdragers door de vrouwen verdrongen zullen worden. Spr. noemt als voorbeeld de Remon- strantsche Kerk, waar de toeloop van vrouwelijke candidaten zóó groot is, dat men er paal en perk aan heeft moeten stellen Als een vrouw geschikt is voor het pre dikambt, moet men haar den weg niet be lemmeren, oordeelt de heer Paarlberg (Oudesluis). Een motie van ds. van der Helde, een ver* bod voor de vrouw behelzende, als hulppro- dikster op te treden, wordt verworpen. Benoemingen. Herkozen worden als lid van het Prov, Kerkbestuur ds. F. W. J. van den Kieboorn te Bergen, als secundus-lid dr. J. van Beek te Hippolytushoef en als leden van het Classicaal Bestuur, ds. van 't Hooft te Waal en Koog en ds. J. F. Tinholt te St. Maarten Als secundus-lid van het Class. Bestuur wordt herkozen ds. Visser (Den Burg) en gekozen o.m. ds. Klein Wassink (Alkmaar) en ds. Vorstman (Anna Paulowna. Herko zen worden als scriba en quaestor ds. Tin holt (St. Maarten) en als vice-quaestor ds, Enklaar (Den Helder) Volgens de tot nu toe bekende stemmiogs* uitslagen der overige classes over het renf- ganisatievoorstel hebben negen classes gesteimd en zes tegen. Afwijzende adviseerde ook Amsterdam met 75 tegen 17 stemme*

Heldersche Courant | 1938 | | pagina 2