zijn eigen plaats Aanval op Peking gevreesd DAGBLAD VOOR DEN HELDER EN'HOLLANDS NOORDERKWARTIER- Niet met de N.S.B,-jeugd in één schuitje Kerkelijke protesten tegen het Jan Klaassenspel Auto's botsen onder Oegstgeest Vrije ziekenhuiskeuze voor de patiënten KONINGSTRAAT 78, DEN HELDER. TELEFOON 50 (2 LIJNEN) 66e JAARG. No. 8352 Naar 'n gezond, economisch ver- voers-apparaat Brand in Batafabriek Een aardappel is geen crisisproduct! Dit nummer bevat 8 pagina's EERBERICHT DB BILT SEINT* HELDERSCHE COURANT Uitgave der Ultg.MlJ. Hollands Noorderkwartier N.V. te Den Helder WOENSDAG 6 J U L I 1938 verkeers middel Mr. Dr. Ir. J. A. M. van Buuren Minister Yan Waterstaat HET NIEUWE TARIEVENSTELSEL. Teneinde de coördinatie van het vervoer met kans van slagen te kun nen verwerkelijken, is het noodza kelijk gebleken, de wet van 1935 tot verlaging der openbare uitgaven te wijzigen en aan te vullen. Een des betreffend wetsontwerp is thans in gediend. De ervaring met het Regle ment Autovervoer personen opge daan, heeft bewezen, dat in genoem de wet de machtigingen te beperkt zijn geformuleerd. De vervoercoördinatie heeft, aldus de mi nister, tot strekking om alle verkeersmid delen in ons nationale vervoerswezen zoo veel mogelijk hun geëigende plaats te doen innemen, een plaats in overeenstemming met de diensten, welke zij aan de gemeen schap bewijzen en in de toekomst, kunnen bewijzen. Bij de coördinatie wordt in het bijzonder er naar gestreefd om een eind te maken aan de overmatige concurrentie op het gebied van het vervoer. Het is niet de bedoeling om door de coördinatie een bijzondere be scherming te geven aan eenig be paald onderdeel van het vervoers- apparaat, b.v. de spoorwegen. Gege ven de nog steeds zeer groote betee- kenis, welke de spoorwegen voor het economisch leven hier te lande heb ben, is alke lichtvaardige aibraak van een onderdeel van het ten koste van groote kapitalen opgebouwde spoorwegstelsel te veroordeelen- Staat echter vast, dat de tot dusver door zoo een onderdeel verrichte taak beter op andere wijze kan wor den vervuld, dan zal het waarde loos geworden zijn van het in dat onderdeel geinvesteerd kapitaal, nim mer een beletsel mogen zijn om tot de meer economische vervoerswijze over te gaan. Met de coördinatie wordt dus geenszins beoogd een ver starring van het vervoersapparaat, een tegenhouden van den technisch- economischen vooruitgang. Coördinatie zal een gezond, economisch vervoersapparaat moeten brengen in het al gemeen belang, waarbij tevens de belangen gediend worden van de groote groep der be volking, welke in het vervoerswezen arbeid vindt. Een vergunningsstelsel. Het ligt in de bedoeling, bij de coördina tieregeling een vergunningsstelsel in te voeren, van toepassing zoowel op ret re gelmatig vervoer op bepaalde trajecten over den weg en te water, als op onregel matig vervoer langs een der genoemde transportwegen. Hierbij zullen voorwaarden gesteld worden omtrent de toe te passen tarieven. Daarbij zal uitgaande van de hierboven aangegeven beginselen eener- zijds gelet worden op den eisch, van een economische bedrijfsvoering, anderzijds op het algemeen economisch belang van zoo laag mogelijke vervoerprijzen. Spoor- en tramwegnet. Voorts zullen op het gebied van de ta rieven de spoor en tramwegen op gelijken voet behandeld worden als de andere ver voerbedrijven. Door de in het ontwerp voorgestelde bevoegdheid tot afwijking van de spoorwegwet en van de locaalspoor- en tramwegwet wordtd eze gelijkheid van be handeling, in het bijzonder de coördinatie van de vrachtprijzen per spoor en die m de andere vervoerstakken, wettelijk verzekerd. Het eigen vervoer blijft vrij. Het ligt verder in de bedoeling om het zoogenaamd eieen vervoer, zoowel te water als te land, vrij te laten, in dien zin, d&t, indien daarmede uitsluitend beoogd wordt vervoer in de uitoefening van eigen onder neming, een vergunning daarvoor niet ge weigerd zal worden. Medewerking van organisaties der ver voerbedrijven bij de uitvoering der regeling zal, waar mogelijk, worden bevorderd. Het spreekt vanzelf, dat met name op het gebied van de tarieven zooveel mogelijk aangesloten zal worden bij de resultaten, welke uit het overleg tusschen verschil lende vervoerstakken, dat thans reeds ge- ruimen tijd gaande is, voortkomen. De particuliere schipperij. Ten aanzien van een bepaald onderdeel der binnenvaart, de particuliere schipperij, stelt de minister zich voor, dat de evenre dige vrachtverdeeling, welke trouwens al tijd bedoeld is als een tijdelijke maatregel, verdwijnt. Ten slotte wordt voorgesteld den termijn, binnen welken een definitieve wettelijke regeling voor het goederenvervoer moet tot stand komen, te verlengen tot 1 Jan. 1942. De thans ontworpen wet zal in werking treden op een door de Kroon te bepalen tijdstip, op welk tijdstip de wet van Mei 1933 (evenredige vrachtverdeeling voor de binnenscheepvaart) zal vervallen. De strijd duurt een jaar. Plech tige herdenking te Tokio. - Weer hevige bombardementen. Aan val op Peking gevreesd. Het zal morgen een jaar geleden zijn dat Japan met zijn „strafexpe ditie", welke, ondanks de verwoede gevechten, de overstroomingen en de bombardementen, nog steeds geen „oificieelen" oorlog is, begon. De verjaardag van het uitbreken van het Chineesch-Japansche conflict zal aanleiding zijn voor een plechtige doodenherdenking te Tokio. Naar voorts in politieke kringen ver klaard wordt, zal de regeering de tenuit voerlegging der mobilisatie aankondigen, die noodig is voor een grondige voorberei ding van het groote offensief tegen Han- kau, dat als de haard der anti-Japansche beweging beschouwd wordt. Een algemeen bereid. offensief voor- De Japansche troepen in Centraal China bereiden een algemeen offensief voor op het geheele zuidelijke front. De luchtstrijdkrachten der Japan sche marine beweren, 54 Chineesche vliegtuigen te hebben vernield, het geen overeen zou komen met een derde gedeelte van de Chineesche luchtstrijdkrachten, aldus een be richt uit Sjanghai. Lojang heeft gisteren een luchtaanval on dergaan, zooals zij nog niet had beleefd. Meer dan 100 niet-strijders zijn om het le ven gekomen. Honderden huizen zijn geheel of gedeeltelijk vernield. Swatau, dat eens een bloeiende stad was, is thans een groote ruïne. Volgens de offi- cieele cijfers zijn bij de Japansche lucht aanvallen 120 burgers gedood en meer dan 300 gewond. Een aanval op Peking gevreesd. Aren heeft te Peking voorzorgsmaatregelen genomen in verband met de in breede krin gen verbreide meening, dat ongeregelde Chi neesche strijdkrachten op 7 dezer, den eer sten verjaardag van het uitbreken der vij andelijkheden, een aanval op het Japansche garnizoen zullen ondernemen, De A.J.C. neemt geen deel aan de nationale jeugdhulde. Het Hoofdbestuur van de Algemeene Jeugd Centrale, de A.J.C., heeft een verklaring af gelegd, waarom de A.J.C. niet deelneemt aan de nationale jeugdhulde bij het a.s. regee- ringsjubileum. Hoewel de A.J.C. niet afwij zend stond tegen elke vorm van medewer king aan de huldebetooging, waren er over wegende bezwaren, o.a. dat de N.S.B.-jeugd, volgens de A.J.C. de felste belagers van vrije jeugdvorming, deelneemt. Ook is de A.J.C. het er niet mee eens, dat groepsonderschei- dingen (uniform, kreet, groet enz.) achter wege moeten blijven. Dat overigens de A.J.C. niet bij voorbaat afwijzend staat tegen deelneming aan de viering van het regeeringsjubileum van Ko ningin Wilhelmina, moge blijken uit het feit, dat thans in enkele plaatsen in ons land plannen in behandeling zijn, waarbij de verschillende organisaties van de vrije jeugdvorming iets van hun eigen werk zul len laten zien en waar o.a. de mogelijkheid van een groot volksdansfeest is genoemd, bij welke plannen de leiding van de A.J.C. zich gaarne en volledig aansluit. De opgestapelde poetsartikelen brandden tel. Gisteren in den laten middag brak door onbekende oorzaak brand uit in een der gebouwen van de N.V. Nederlandsche Schoen- en Lederfabriek Bata te Best. De brand ontstond in de chemische afdeeling en nam oogenblikkelijk een grooten om vang aan. Het vuur vond daar gretig voed sel in de vele poetsartikelen, welke daar lagen opgestapeld. De fabrieksbrandweer bestreed bet vuur met alle kracht, doch oor deelde het noodig om de hulp van de Eind- hovensche en de Philips' brandweren in te roepen. Toen deze beide corpsen ter plaat se kwamen, bleek hun assistentie niet meer noodig te zijn, zoodat zij onverrichterzake konden terugkeeren. Men slaagde erin het vuur tot de chemische afdeeling te beper ken, welke geheel is uitgebrand. Verzeke ring dekt de schade. Waarom dan zulke fnuikende be palingen in den handel? Te Rotterdam zijn tijdens een persconfe rentie door vertegenwoordigers van belang hebbende vereenigingen in den aardappel- handel de oorzaken van de huidige hooge aardappelprijzen nagegaan, Naast andere oorzaken zoo werd be toogd zijn de crisisbepalingen in den aard- appelhandel fnuikend. Aardappelen worden van regeeringszijde nog altijd beschouwd als een crisisproduct, terwijl men aardap pelen, waarvoor thans 9 a 10 cent per kg. wordt betaald, toch allerminst een crisispro duct kan noemen. In de eerste plaats zal het teeltverbod, dat tot 1 Augustus a.s. van kracht is, opgeheven dienen te worden, met nieuwe toevoer en opheffing van het rooi- verbod, zullen zoowel consument als binnen- landsche aardappelhandel gebaat zijn, niet het minst de groentenhandel. Aan het einde van de vergadering is aan den minister van economische zaken een telegram gezonden, waarin wordt geadvi seerd tot en verzocht om opheffing van het rooiverbod van eigenheimers op zeer korten termijn. Reclamedoek op verzoek van de politie verwijderd. Nadat reeds Zondag een week geleden in de Gereformeerde kerken te Delft afkeuring was uitgesproken over het Jan Klaassen spel, dat Maandag j.1. ter gelegenheid van het lustrum van het Delftsche Studenten corps op de Markt is opgevoerd en ds. Zandt (Staatk. Geref.) aan B. en W. vragen over het spel had gesteld, hebben inmiddels nog voor de uitvoering, ook de kerkeraad der Nederl. Herv. Gemeente te Delft een protest tegen den inhoud van het spel laten hooren. Door de studenten is voor het spel groote propaganda gemaakt en zoo was o.a. de stu dentenwoning „De Rietveltse Tooren" door het aanbrengen van decors geheel in een poppenkast veranderd. Alen zag hier o.a. een groote toornige kop van een manspersoon afgebeeld, waar onder twee engelen waren geschilderd. On der deze voorstelling van den hemel want dat was waarschijnlijk de bedoeling zag men een man liggen en daar omheen was het opschrift aangebracht: „Zoo gaat Jantje naar de bliksem toe". Aan dit doek hebben tal van Delftenaren aanstoot geno men en in verband daarmede is het dan ook gistermiddag op verzoek van de poli tie verwijderd. Ingewikkelde auto-ongevalten. Vier wagens bij het geval betrok ken. Drie gewonden. Gistermiddag omstreeks drie uur heeft zich op den Rijksweg onder de gemeente Oegstgeest ter hoogte van de drie witte ver- keerspalen eenige vrij ernstige ongelukken voorgedaan. Een personenauto, slipte met een snelheid van circa 70 kilometer op den natten weg. Het voertuig reed eenige jonge boomen omver, sloeg vervolgens over den kop een kwam in een langs den weg gele gen sloot terecht. De autobestuurder kwam met den schrik vrij. Zijn moeder, kreeg ech ter een fractuur aan den rechterschouder. Nadat dokter Varekamp uit Oegstgeest de eerste hulp had verleend, werd de dame op zijn advies naar het Academisch Ziekenhuis te Leidep vervoerd. De personenauto werd zwaar beschadigd, en is naderhand per kraanwagen weggehaald. Bovendien werd een tweede ongeluk ver oorzaakt, doordat zich een groot aantal nieuwsgierigen had verzameld. Een uit de richting Den Haag naderende personenauto, is daarbij met groote snel heid opgereden tegen de achterzijde van een aan den rechterkant van den weg ge parkeerd staande vrachtauto uit Amster dam. Bij dit ongeluk brak de autobestuur der zijn knie, terwijl hij voorts ernstige verwondingen opliep aan een der dijbee- nen. Zijn passagier schoot door de schok met het hoofd door de voorruit en liep ernstige verwondingen op. Beiden werden, op advies van dokter Varekamp, die het druk genoeg had, naar het Academisch Ziekenhuis te Leiden vervoerd. De auto werd van voren geheel in elkaar gedrukt, terwijl ook de vrachtauto eenige schale op liep. Dit laatste voertuig had bovendien de rem niet aanstaan en kwam door den schok in botsing met een voor zich gepar keerde personenauto. Deze wagen werd licht beschadigd. Hiermede kon de reis echter worden voortgezet. Verwachting: Meest matige, Z. \V. tot W. wind, zwaar be wolkt met tijdelijke opkla ringen, nog kans op regen buien in den voornacht, overdag weinig of geen re gen, aanvankelijk zelfde temperatuur, in den mid dag iets warmer. Verdere vooruitzichten»; Onaeker Ziekenhuisverpleging eri dit voor klinische hulp mogen ge zamenlijk nooit hooger zijn dan 25 ct. per gezin. Ter gelegenheid van de negen- en tachtig ste algemeene vergadering der Nederland sche Maatschappij tot Bevordering der Ge neeskunst hield de sectie voor hygiëne gis teren in de gehoorzaal van het St, Eltea- beths gasthuis een bijeenkomst. In de middagvergadering werd het rap port behandeld van de commissie Inzake bestudeerhig van ziekenhuisverpleging en klinische hulp in en buiten de ziekenhui zen. Na lange besprekingen werden de vol gende conclusies van het rapport met alge meene stemmen aangenomen: Bij een opnamefrequentie van 2K pet. zal men voor de honoreering der klinische specialistische hulp moeten rekenen op een bedrag van f 1.premie per ziel per jaar. Voor elke stijging van Vt procent voor de opnamefrequentie zal dit bedrag verhoogd moeten worden met f 0.17, zoodat wanneer de opnamefrequentie 4 pet. bedraagt per ziel per jaar moet worden betaald f 1.50. De gezinscontributie zal evenwel voor de ziekenhuisverpleging en specia listische hulp gezamenlijk niet hoo ger kunnen stijgen dan tot een be drag yan f 0.25 per week. Er zullen voor de ziekenhuisverplegtnsrs- verzekering geen weistandsgrenzen kun nen gelden. De specialist moet den plicht hebben, een nota naar den welstand van den verzekerde in te dienen, ongeacht een bepaald minimumtarief der verzekering. Hoewel de commissie moet toegeven, dat het meest wenschelijke zou zijn, dat de klinische hulp gegeven wordt door de zie kenfondsen, meent zij, dat met bestaande toestanden rekening moet worden gehou den. De gelden, die voor deze hulp beschik baar zijn, moeten geheel afzonderlijk wor den geadministreerd. Alle ziekenhuizen moeten opent- staan voor de patiënten, dus vrije ziekenhuiskeuze. Er za.1 een goede controle ingesteld moeten worden, zoowel op de indicatie tot opname als op den duur der. verpleging. Elke te sluiten overeenkomst zal, voor zoover zij de specialisten betreft, alleen gelden voor die specialisten, die ingeschre ven zijn in het specialistenregister der maat schappij. Hr. Ms. kruiser „Java" ls na een afwezigheid van bijna twee jaar onder buitengewoon groote belangstelling in Indië terug gekeerd. De vlootvoogd, vice-admiraal Ferwerda, begroette de bemanning en hield een welkomstrede.

Heldersche Courant | 1938 | | pagina 1