Een opstandig Rijkstuinbouwconsulent Ernstig auto^ongeluk onder Schagen Uitstekende start van mMiddelkamp en Schulte Postvlucbteri op Indië Oberbeck wint de eerste étappe Drie gewonden De Tour de France begonnen Aartsbisschop van Cantcrbury neemt het op voor de Joden Hollemans heeft reeds minuten achterstand. achttien De Tour de France begonnen! Na het gebruikelijke défilé over de Parijsche boulevards en door de avenues, door duizenden toeschou wers toegejuicht, werd er appel ge blazen te Vesinet. Dit Parijsche voor stadje staat eens per jaar, dank zij het vertrek voor den Franschen Rondrit in het centrum van de be langstelling. Rijen dik stonden de nieuwsgierigen langs den weg en men overdrijft niet, als men hun aantal op ruim 100.000 schat van het startpunt af tot aan het even verder gelegen St. Germain. Misschien nop: meer dan andere ploegen, trok het Nederlandsche zestal de aandacht. Schulte was hiervan de oörzaak. Deze ped delende landgenoot, die door zijn prachtige overwinning in de Tuillèrieën de algemeene bewondering heeft opgewekt, is met zijn lengtev an 1 meter 88 en zijn gewicht van 85 kilogram tegelijk de langste en de zwaar ste deelnemer. Onze jongens zagen er in hun witte shirt met een roodblauwe ceintuur keurig uit, ver telt de Parijsche sportcorrespondent van de N.Rt.Crt. Van Nek, Hellemons, Dominicus, Middelkamp, waren, evenals Schulte, zeer opgewekt en vastbesloten hun kansen zoo goed mogelijk te verdedigen. De verstand houding in het kleine Nederlandsche kamp is uitmuntend. Van een bepaalde rentactiek kan voor onze jongens geen sprake zijn. Zoo veel als de omstandigheden en het regle ment dit toelaten, zullen zij in ploegverband werken. Duidelijk is evenwel, dat zij met hun zessen niet opgewassen zijn tegen de Bel gen, Italianen, Franschen en Duitschers, die een ploeg van 12 man hebben en een speciale organisatie. Hierom zal het voor onze vertegenwoor digers er in hoofdzaak op neerkomen, dat zij zich persoonlijk onderscheiden. Vooral in de eerste helft van den rondrit hopen de Nederlandsche renners zich te onderscheiden. Men mag overigens niet meer dan het mogelijke van hen eischen en als zij op waardige wijze hun kansen verdedigen, hebben zij ruimschoots aan de verwachtingen voldaan. Even voor aankomst te Vesinet moest reeds het eerste incident worden genoteerd. De Fransche ploegrenner Maye werd door een motorfiets aangereden en ernstig aan den rechterschouder gewond. Hij presenteerde zich nochtans aan den start, doch het staat wel vast, dat hij veel hinder van zijn blessure zal ondervinden. Om 11.15 uur ging het startschot af; de 32e Tour de France was begonnen; Het verloop der eerste ronde. Onmiddellijk namen de Italianen den kop, maar ontvluchtingspogingen werden er voor alsnog niet ondernomen. Maar even voor Mantes werd het tempo steeds straffer en toen probeerden verschillende renners al leen de leiding te nemen. Zoo trachtte bijv. de winnaar van de ronde van Italië, Vicini, tot tweemaal toe een voorsprong te verkrij gen, maar beide malen was hij al spoedig weer ingehaald. De Nederlandsche rijders hielden zich vooralsnog rustig, maar toch zorgden zij wel, niet in de achterste gelede ren te geraken. Helaas kreeg Schulte vrij spoedig een lekke band, maar Middelkamp en Dominicus wachtten tot hun ploeggenoot weer kon opstappen en toen was het peleton weer spoedig bereikt. Na ongeveer 80 K.M. vlak bij Evreux begon het te regenen en toen reeds kregen de deelnemers een proefje van de moeilijke omstandigheden, waaron der soms gereden moet worden. De Fran schen Laurent en Neuville ondernamen sa men een ontsnappingspoging, zij kregen 55 seconden voorsprong, maar na ecnigen tijd werden ook zij weer bijgetrokken. Van de Nederlandsche renners bleven Middelkamp, Schulte en Van Nek voortdurend in de voor hoede, maar Anton van Schendel, Dominicus en Hellemons hadden met pech te kampen, thans konden hun kameraden niet op hen wachten en deze drie Nederlandsche ren ners geraakten hierdoor achter. In den stroomenden regen zwoegden de renners verder. De Franschman Leducq slaagde er in te ontvluchten, zijn voorsprong bedroeg reeds twee minuten, maar een groep renners, waarin ook Middelkamp zat, haalden hem kort voor Caen in. In de straten van de stad ont spon zich toen nog een felle strijd, Uit de kopgroep, bestaande uit Mid delkamp, den Italiaan Bini, den Belg Marcel Kint en ed beide Duit schers Oberbeck en Weckerling, schoot plotseling Oberbeck onweer staanbaar naar voren en toen hij de wielerbaan te Caen, waar de eind streep was getrokken, op kwam, had hij een tiental seconden voorsprong, welke hij, ondanks verwoede pogin gen van de anderen, kon behouden. Bini werd in den eindsprint tweede, Mid delkamp liet Kint en Weckerling achter zich. Hoezeer het slechte weer van invloed is geweest blijkt wel hieruit, dat de win naar een half uur later binnenkwam dan men had verwacht. Met een halve minuut achterstand kwam Schulte aan het hoofd van een groep van een negental renners de baan opstormen en plaatste zich achtste in het klassement. Weer 18 seconden later kwam een groote groep van ongeveer 30 renners binnen, w.o. ook Piet van Nok. Dominicus en Anton van Schendel kwa men tegelijk binnen met bijna vier minuten achterstand op den winnaar, terwijl Helle mons zelfs ruim achttien minuten later dan Oberbeck als 88ste over de eindstreep ging. Heden wordt de tweede étappe verreden van Caen naar St. Brieuc over een afstand van 237 K.M. Protest tegen de vernederingen in Oostenrijk. Joodsche gebedsdag op 17 Juli. De Aartsbisschop van Cantcrbury, Dr. Lang zoo deelt de Daily Telegraph and Morning Post van 4 Juli j.1. mede heeft tot zijn diocees een schrijven gericht over den noodtoestand der Joden in Duitschland en Oostenrijk. Een treurig en hoogst teleurstellend ge volg van de inlijving van Oostenrijk bij het Duitsche Rijk zoo schrijft hij is, dat de onderdrukking, waaronder niet-Ariërs in Duitschland lijden, thans in een nog inten sere vorm is uitgebreid tot Oostenrijk. Af gezien van bij de wet opgelegde straffen en onbevoegdheden, moeten zij alle soorten van publieke vernedering en bcleediging door staan. Zij zoo vervolgt de Aartsbisschop die in staat zijn, te ontsnappen, scheppen een dringend en moeilijk probleem voor de lan den, waarin zij een toevlucht zoeken. Onder deze vreeseiijke omstandigheden heeft de Opperrabijn zijn geloofsgenooton in dit land en in het geheele Imperium opgeroepen om de nood van hun broeders in handen van God te leggen in bijzondere diensten, die op 17 Juli a.s. zullen worden gehouden. Ik geef uiting aan de hoop aldus be sluit de Aartsbisschop van Cantcrbury dat do Christenen in hun kerken bij deze gebeden zullen aansluiten. GELDKISTJE OPGEBAGGERD. Ruim een maand geleden is in een apo theek op den Denneweg te Den Haag een geldkistje gestolen, inhoudende f 400. De politie arresteerde spoedig daarop den dief en zijn handlanger en vond f 200 op hen. De helft van de buit was dus terecht. De ontbrekende f 200 zijn thans in het geld kistje gevonden, dat men hij het baggeren uit de Haringkade ophaalde. Pamflet legen het Regeerings- beleid. Het ambtenarengerecht voor de provincies Gelderland en Overijs sel, dat te Arnhem zijn zetel heeft, maakte gistermorgen een aanvang met de behandeling van het beroep, ingesteld door ir. R. van der Veen te Nijmegen, tegen het hem verleen de eervol ontslag als Rijkstuinbouw consulent voor Zuid-Gelderland, na dat hij eerst in verband met de verspreiding van een pamflet te gen het beleid der regeering was geschorst. Raadsman van ir. van der Veen is mr. K. J. Nieukerken te Amsterdam. Voor den mi nister treedt op de landsadvocaat jhr. mr. G. W. van der Does uit 's-Gravenhage. Aangezien een zeer groot aantal getui gen zal worden gehoord wordt verwacht, dat de behandeling van dit beroep langer dan een dag zal duren. Anti-katholieke gezindheid? Als eerst getuige werd gehoord mr. dr. A. A. van Rhijn, directeur-generaal van het departement van Economische Zaken. Het was getuige ter oore gekomen, dat er moei lijkheden waren gerezen tussohèn den in specteur van den tuinbouw, ir. van der Plassche, en ir. van der Veen, getuige heeft toen een onderhoud gehad met ir. van der Veen, over deze moeilijkheden. En daarbij had deze blijk gegeven van een anti-katho lieke gezindheid. Hij had o.m. gezinspeeld op verroomsching van Nijmegen. Toen eenigen tijd later het bewuste pamflet ver scheen waarin de regeering werd aangeval len, viel het spr. op, dat daarin dezelfde uitdrukkingen voorkwamen. Dit feit bene vens enkctle andere bezwaren, tegen het beleid van den tuinbouwconsulent hebben aanleiding gegeven tot zijn ontslag. In denzelfden geest getuigde ir. van der Plassche, inspecteur van den tuinbouw en het tuinbouwonderwijs. Hierna werd gehoord de heer F. V. Valstar voorzitter van het Centraal Bureau voor de Veilingen en regeeringscommissaris voor den tuinbouw te Naaldwijk. Deze verklaarde, dat ir. van der Veen verschillende malen op vergaderingen van het Centraal Bureau het woord had ge voerd en daarbij op een dergelijke wijze de regeering had aangevallen, dat spr. hem het woord moest ontnemen. Ir. van der Veen stond bekend als iemand, die graag ageerde. Toen spr. het pamflet was getoond, was spr.'s eerste reflex: „Dat heeft van dei- Veen geschreven." Vervolgens werd gehoord prof. ir. A. M. Sprenger, uit Wageningen. Getuige kende ir. van der Veen van ver gaderingen. Ir. van der Veen toonde zich daar meestal een opposant. Getuige A. Bouwman, boomkweeker te Puiflijk, verklaarde dat ir. van der Veen vele jaren adviseur is geweest van de boomkweekers-vereeniging in het gebied van Maas en Waal. Men werkte op pretti ge wijze met hem samen, en men heeft veel profijt gehad van zijn adviezen. Een zelfde gunstige getuigenis werd af gelegd door den heer J. P. N. van Olst, secretaris van de vcilingverceniging Neder- Betuwc te Andelst. De zitting wordt hierna geschorst tot des middags kwart over twee. In de middagzitting werd het. gehoor van de getuigen a décharge voortgezet. Getuigen waren allen vol lof over het werk van ir. van der Veen. Ir. J. D. Huizinga, inspecteur van den landbouw en vroeger inspecteur van den tuinbouw en oud-chef van klager verklaarde, dat in 1932 twee R.K. boeren-organisaties de A.B.T.B. en de N.C.B. pogingen hebben aan gewend, do rijkstuinbouwwinter- school te Hees in de R.K. instelling om te zetten. In den strijd om dat te verhinderen was ir. v. d. V. naar getuige's indruk wat mar kanter en militanter geworden en daarom vond getuige het gcwenscht, dat hij overgeplaatst zou worden, zonder dit het karakter van een straf of een degradatie te doen dra gen. De secretaris-generaal voedde niet voor de overplaatsing en daarop bleef de zaak rusten. Een der getuigen deelde mede, dat hij De Nederlandsche deelnemers aan den Tour de France versterken den inwendingen mensch, alvorens den grooten strijd te aanvaarden. V.I.n.r.: Van Schendel, Domini cus, Middelkamp, Van Nek, Hellemans en Schulte. J zeven jaar lang secretaris is geweest van de Nijmeegsehe veiling. Onlangs toen hij periodiek af moest treden, werd zonder oenige reden een ander gekozen. Toen gct. in den raad van commissarissen vroeg of hij zijn werk niet goed had gedaan, ant woordde men hem dat het niet om zijn persoon of om zijn werk was, maar om dat hij protestant was. Het karakter van klager. De raadsman mr. Nieukerken heeft aan de verschillende getuigen a décharge nog de vraag gesteld of zij ir. van der Veen een „achterdochtig, wantrouwend, agressief en militant" persoon vonden (eveneens één der motieven van 't ontslag,) waarop deze ge tuigen ontkennend antwoordden. Ge tuige valt flauw Tijdens de avondzitting viel de gewezen directeur der Nijmeegsehe veiling, de heer P. Schelligerhout, die het pamflet had ge stencild, flauw. Het pamflet was onder- tockend met „Geus I" en „Geus II" Oehoe (heenreis) Reiger (terugreis) Pelikaan (terugreis) Gier (heenreis) Nandoe (terugreis) Buiserd \heenreis) Vertrek van Aankomst ta Singap. 5 Juli Band. 5 Juli Athene 5 Juli A'dam 5 Juli Jodhp. 5 Juli Basra 5 Juli Jodhp. 5 Juli Rang. 5 Juli Band. 5 Juli Medan 5 Juli A'dam 5 Juli Athene 5 Juli Nadat o.a. nog de secretaresse van kla ger gehoord was, vergaderde het Ambtena rengerecht eenigen tijd met gesloten deuren- Heden zullen de pleidooien aan de beurt komen. Twee auto's na botsing te water. Op het kruispunt Nieuwe Provin ciale WegLolleweg, onder de ge meente Schagen, is gisteravond te ongeveer half negen een ernstig auto ongeluk gebeurd, waarbij een man, een vrouw en een kind min of meer ernstig gewond werden. De slachtof fers zijn de heer H. Schot te Ouddorp, die hoofdwonden en een kwetsuur aan den rug opliep, mej. Groot te Haringhuizen en haar vijfjarig doch tertje, dat zeer ernstige gezichtswon- den bekwam. Op het genoemde tijdstip naderden gelijk tijdig de. grintwagen van de gebrs. Schot te Ouddorp, bestuurd door den heer H. Schot, uit de richting Schagen en de melkauto van de „Crema" te Haringhuizen, bestuurd door den heer D. Duinker, uit de richting Ha ringhuizen, het kruispunt dat beide auto's noodlottig zou worden. Hoewel de grint wagen, die op den Provincialen weg reed, den voorrang had, minderde de bestuurder van den melkwagen geen vaart, met het gevolg, dat beide auto's met een hevigen klap tegen elkaar opbotsten. De heer Schot vloog met zijn vehi kel tegen een verkeerspaaltje; de wa gen maakte een salto-mortale en stortte daarna in de sloot langs den weg. De melkwagen, die de aanrij ding veroorzaakte, botste zoo krach tig tegen het brughek, dat dit gedeel telijk werd weggedrukt en met den kop naar beneden en den hak steil omhoog, bleef het voertuig in het wa ter steken. De eerste hulp. Op den hevigen klap schoten omwonenden en voorbijgangers toe en bevrijdden de in zittenden uit hun benarde positie. In de ca bine van den melkwagen, welke met een breekijzer moest worden opengebroken, za ten naast den chauffeur Duinker, mej. Groot en haar vijfjarig dochtertje, die er het ergste aan toe schenen. Toon wij op de plaats des onlieils arri veerden, vonden wij daar ook, oogenschijn- lijk in zeer ernstigen toestand, den heer Schot, aan den kant van den weg zitten. De vrouw en het meisje werden naar de dichtstbijzijnde boerderij, die van de fam. Timmerman, getransporteerd. Van daaruit belde men dr. Nanninga en dr. van der Sluis op, die in minder dan geen tijd ter assistentie verschenen. Dr. van der Sluis vervoerde het hevig bloedende kind naar zijn woning, waar bleek, dat het slachtof fertje zeer ernstige snijwonden aan het ge laat had opgcloopen, lip en wang waren o.a. gedeeltelijk gescheurd. Nadat haar wonden gehecht waren, werd het mesije door dr. VVerner te Barsingerhorn, naar huis vervoerd. Ook mej. Groot, die in hevig overspannen toestand verkeerde en een lichte wonde aan het gelaat gekregen had, kon naar haar woning worden gebracht. De eerste hulp werd haar verleend door dr. Na de botsing. Nanninga, die ook den heer Schot behan delde. Deze bleek er het ernstigst aan toe;' De man had verschillende hoofdwonden en zijn rug was gekwetst. Dr. Nanninga verbond hem ter plaatse, bracht hem daarna naar Schagen, vanwaar de gewonde met den ziekenwagen van Krou- wel naar zijn woonplaats terugkeerde. Rijksveldwacht en politie in de weer. De Rijksveldwacht en de gemeentepolitie van Schagen en Barsingerhorn kweten zich, onder leiding van majoor Holema, ijverig van de taak, welke een dusdanig ernstig ongeluk hun stelt. De situatie op de plek des onheils werd nauwkeurig opgenomen; men zag de geuniformde mannon met dom duimstok bezig op den met melk, modder en grint rijkelijk bedekten weg. Beide wa gens waren met zoo'n vaart tegen elkaar opgevlogen, dat een groote partij grint in den melkwagen terecht was gekomen. Een voorloopig onderzoek naar de toedracht van het ongeval werd in gesteld. Niemand heeft het ongeluk zien gebeuren, men heeft alleen den klap gehoord en die was, naar eenige omwonenden ons vertelden, zóó hard, dat de koeien in de wei opsprongen en van streek raakten... De politie had het voorts druk met de verkeersregeling op dit anders zoo stille traject, want fietsers, automobilisten en voetgangers stormden tot laat in den avond toe. Een kraanwagen van de firma de Moor te Schagerbrug arriveerde, doch de ernstig beschadigde auto's mogen niet eerder opgetakeld wor den dan hedenmiddag, daar er van politiewege nog foto's moeten wor den genomen en ook nog remproe ven xullen worden genomen. „Had Ik zelf maar gereden Wij spraken den heer Groot van Haring- huizen nog even voor de woning van dr. van der Sluis, waar zijn dochtertje verbon den werd. „Mijn vrouw moest naar St. Maarten"', vertelt hij" en ik zou zelf rijden, doch plot seling kreeg ik een boodschap van de fa briek, ik moest werken... Toen zei ik: ga toch maar, dan kan Duinker wel sturen... Had ik zelf maar gereden". De man is zeer onder den indruk van het gebeurde, doch gelukkig, kan hij zijn dochtertje mee naar huis nemen. Tot laat in den avond drommen de men- schen samen langs den sloot, waarin men het \vrafc van den grintwagen ziet, hier en daar dobbert een melkbus op het water en als een spookachtig silhouet steekt het vehikel, de achterwielen omhoog, den neus' in de modder, tegen de lucht af... Proces-verbaal. Tegen den heer D. Duinker wordt., naar wij vernemen, vermoedelijk proces-verbaal opgemaakt. De slachtoffers maakten hot hedenoch tend naar omstandigheden redelijk wel,

Heldersche Courant | 1938 | | pagina 2