De Kermis-medaille omgekeerd SCHUDT UW LEVER WAKKER upmmos Jiq,eruLcL In het Woonwagenkamp vindt men géén romantiek IvoroMandpasta (oranje verpakking met blauwe band) Woensdag 6 Juli 1938 Tweede Blad ifJUuLriieuuM Wèl armoede en misère Bij van Dijk in Musis Sacrum De Ridder-reis Het examen voor het diploma Handelskennis Verlof voor Contractpersoneel Gooische jeugd-invasie Kapdemonstratie bij dc Firma van Willigen Verzendt en ontvangt Uw goederen per,,ESONA" Een eigen huis beneden huurprijs te verkrijgen Hongarije zoekt steun CRÈME een \/eldaa wnnr U\V hmd Slechts enkele tientallen nieters buiten de bebouwde kom van Den Helder, op een strook grond tusschen het Noord- Hollandsch Kanaal en een uitlooper van het Bassin, ligt het woonwagenkamp. Doorgaans een vlek zanderige grond met een paar duizend sprieten armzalig gras, waarin een paar schimmen van paarden te grazen staan. Meestal .vindt men er verspreid een paar geel-bruine wagens, met kleine ruitjes en groezelige gordijnen er voor. Het woonwagenkamp. Het is er een dooie boel. De armoede viert er hoogtij, de menschen zien er slonzig en vuil uit, en op al de gezichten staat het verzet te lezen tegen den Tijd en de Omstan digheden. Er is geen vroolijkheid en er is geen romantiek. Slechts ',t tegendeel vindt men er. Maar nu is het kermis en staat een deel van deze stad vol met tenten en kramen en spel len. Des avonds is het een uitbundig ge schitter en getwinkel van duizenden gloei lampjes, die gloed en glanzing tooveren in het roode en blauwe en violette perkament, cellofaan en mica. En in het klatergoud en namaakzilver, dat alles zoo nauw verwant is aan dit merkwaardig bedrijf, dat eigenlijk niet meer past bij dezen ultra modernen tijd en toch door zoovelen nog aangebeden wordt. Kermis... dat is oppervlakkige vreugde in het kwadraat, dat is kinderlijke uitgelaten heid ook bij de ouderen. De keerzijde. Maar kermis is óók iets anders: het zijn ook de drommen vrouwen en man nen, die iederen morgen en middag en avond de stad inkomen van af dat zelf de woonwagenkamp. Met ouwe harmo nica's, waarvan de helft der registers ontbreken, dat zijn de 7-jarige jongens en meisjes, met hun marmotjes en het zijn de vrouwen, die met een klein kind op de arm langs de huizen komen en het is het kleine legertje van orgeldraaiers. Zij allen vormen een onvervreemdbaar deel van het meest volksche vaderland- sche feest, maar niet het opwekkendste deel. Gisteren waren wij met onzen fotograaf op het woonwagenkamp. Op zoek naar roman tiek en aardige details, maar toen we de ro mantiek dachten aan te treffen, vonden we slechts armoede en neerslachtigheid en de aardige details, och... deze vielen goeddeeis in het niet bij de vele verdrietelijkheden en de misère van dat merkwaardige volkje, dat de volksmond „zigeuners" noemt, doch dat met dit Horigaarsche ras al even weinig te maken heeft als U en ik. Als haringen in een ton. Het kamp staat vol. Boordevol. Volgens de kampbewoners zelfs voller dan de wet toelaat, want die schrijft voor, dat er tus schen iederen wagen minstens 1 meter tus- schenruimte moet openblijven. Maar nu staan die kleine 50 wagens als haringen in een ton, de wanden tegen en op elkaar gedrukt. Het heeft alles veel weg van een neder zetting. De snuivende paarden, de vrouwen en mannen, leunendè op de wagendissels, de waschtonnen voor de deurtjes, de vuurtjes op den grond en de spelende kinderen in den modder. Honden zijn er in overstelpend aan tal, maar het meerendeel bestaat uit ras conglomeraten, die iedere kynoloog de haren te berge zal doen rijzen. Waar de deuren van de wagens open stonden, kregen wij kijkjes in deze binnen huisjes. Onbegrijpelijk, hoe daar 7 of 8 men schen in kunnen wonen. Want rijk zijn deze rondtrekkende gezellen voorzien van dat gene wat men kinderzegen pleegt te noe men. Of het hier echter altijd „zegen" be- teekent mag betwijfeld worden. Misère. Kerels en meiden staan en liggen te pra ten. Rad en snel gaat de discussie over de Overheid, die ieder van hen slechts 2 dagen toestond om met de „monika langs de hui zen te leuren. 2 Dagen... véél te kort om een week te leven, temeer als er nog een regen dag bij is. Men kankert over het gebrek aan eigen organisatie en over gebrek aan inzicht bij de burgerlijke autoriteiten. Men kankert over het kamp, dat te klein is, waar geen W.C.'s voor de kinderen zijn. Over de verdiensten, die praktisch geheel opgedroogd zijn. Ja, waar kankert men eigen lijk niet op. En de man van de krant hoort al die klachten aan en weet het: er moge veel van overdreven zijn, maar gemak- lijk hebben ze het lang niet allemaal. Want tenslotte zijn ze buiten de maatschappij ge zet, verschoppelingen, die her en der heen trekken, nergens eenige gastvrijheid ontvan gen, overal als „verdacht" te boek staan. Nee, opwekkend is dat leven niet en men zoekt er vergeefs eenig spoor van romantiek. Er is veel oude rommel daar. Pierementen en vigelante's die generatie's meegegaan zijn. Nu kapot en waardeloos. Geen cent meer waard. De man met 't karrebiekassie. Onze fotograaf bezit een benijdenswaardige lengte en al spoedig speelt een deel van de kampjeugd krijgertje tusschen z'n onderda nen, die daarvoor welkome objecten blijken te zijn. Ineens hebben een paar met afgezak te broekjes, en glimmende snot-neuzen en met kuiven waar je jaloers op zou worden het 4Óór: „Gossie... zeg... die vent heit een karre'liekassie...!" En direct er na: „Meheer mag ii op de kiek bij Uwes... voor cente... ik zaf ze drekt bij me moeder hale!" Afge- zie&Aan de credietwaardigheid der prilste kampbezetting, is het den fotoman niet moge lijk van al dat grut een beeltenis te scheppen en slechts enkele uitverkorenen komen in aan merking. De rest ziet toe: critisch, stil en neusophalend. Eén van hen geven we een paar dubbeltjes, met het advies eerlijk te deelen. Maar het meisje is al weg, het kapitaal in haar hand geklemd, en kruipt met haar buikje door het stof naar de verste wagen van het kamp. Waarop een der jongens „Nou siet U 's hoe ze is meheer... hei je daar nou van trug... Er zijn enkele woonwagens van kunstig snijwerk. In vergelijking met de andere, paleisjes. Maar die kosten ook meer dan 1200 gulden en de bewoners, die het bedrag bij stukjes en beetjes afbetalen, kan men be schouwen als de elite van het kamp. Duistere dreiging. Een jonge kerel staat ons aan te kijken: dreigend en donker. Komt dan nader en vraagt of wij „van de krant" zijn. Op een bevestiging onzerzijds krijgen we te hooren dat hij „onze pote zal krake" als we wat ten nadeele 'van het kamp zullen schrijven, „van allebei" (het geen nog iets anders is!). Het is niet ons plan, en langzamerhand groeit iets, wat op wederzjjdsch vertrou wen tusschen ons en de kampbewoners gaat lijken. Dan komen de verhalen los. Bittere, ellendige verhalen. Steeds van tegenvallers. Van verdrijving, van belas ting die ze niet betalen kunnen, van win- termisère, van leege beurzen en geen brood op tafel. Van ingetrokken vergun ningen en verguizing. Er zijn onder hen verscheidene zeer verstandige menschen. En als ze vertellen is er geen reden te twijfelen aan hun beweringen. We komen voorbij een wagen, maken een praatje, maar als de juffrouw hoort, dat we iets over het kamp gaan schrijven dreigt ze ons „de harses" in te slaan. Blijkbaar hebben enkele onzer collega's zich niet altijd even loyaal over dit volkje uitgelaten. Wat men niet verwacht. Het leven in het kamp gaat verder. Rustig en zonder veel sensatie. Tientallen kinderen zitten langs den weg en de moddersloot van het kamp. Te spelen met een stuk hout of iets, dat nog de schaduw van een pop is. Soms vuil en slordig maar ook netjes gekamd en frisch. Bijvoorbeeld dat van de moeder, die pertinent weigerde op de foto te gaan, als ze zich niet eerst even mocht opknappen! Zooiets ver wacht men niet Peuters zitten samen in een waschteiltje en maken met hun beenen varende bewegingen. Het geheele geval slaat om en gillend valt het trio in den modder. Twee moeders en een vader komen aanrennen, zetten het kroost weer recht, geven een zoentje, poetsen de neu zen wat schoon en... alweer is een episode beëindigd. Paarden snuiven in hooi en gras, een paar honden hebben het op hun zenuwen gekregen en bijten elkaar in de staarten, de twee oudste bewoners van het kamp, bruin en tanig, (hij is 76. zij 71) zitten stil te staren voor de deur van hun wagen. Op het dak koeren een paar sneeuwwitte duiven en ver konden iets van de blijheid en de lente, die het leven kunnen bieden. Kunnen bieden.... Voor verreweg het meerendeel van deze menschen is géén blijheid en géén vreugde weggelegd. Velen van hen zijn van goede willen maar krijgen niet eens de kans deze te toonen. Maatschappelijk geteekcnden. Romantiek... nee dét vindt je er niet. Wel veel tragiek. De keerzijde van de kermis-medaille! ZONDER SCHADELIJKE LAXEERMIDDELEN en U zult 's morgens „kiplekker" uit bed springen. Iederen dag moet Uw lever minstens een liter gal in Uw ingewanden doen stroomen. Wanneer deze stroom van gal onvoldoende is, verteert Uw voedsel niet, het bederft. U voelt U opgeblazen. U raakt verstopt. Uw lichaam is vergiftigd en U bent humeurig, voelt U ellendig en ziet alles somber in. De meeste laxeermiddelen zijn slechts lapmiddelen. U moet CARTER S LEVERPILLETJES nemen om een liter gal vrij te doen stroomen en U zult weer geheel fit zijn. Onschadelijk, plantaardig, zacht, on overtroffen om de gal te doen stroomen. Eiscnt Carter's Leverpilletjes bh apothekers en drogisten. L U.75. In Musis Sacrum speelt van Dijk met zijn mannen. Van Dijk, en de zijnen met hun vuur- roode baaien boezeroenen en zwarte broeken en platte zijen petten Een keurkorps op het gebied van har- monicamuziek. Men moet ze hooren spelen deze dagen: een regen van klanken, een ver bijsterende vaardigheid op deze „hand- orkestrions". Het is alles vol sfeer, en waar zou men eigenlijk échter kermismuzie'" kunnen hooren dan juist bij deze Volendammers Ze zorgen voor dansmuziek, maar ook de niet-dansers kunnen wij aanraden zich eens 'n Bijzonder smakelijke sigaar. Pittig en toch frisch. De sigaar voor 'n verwenden rooker. even te verpozen in Musis. Want van Dijk en z'n maats vergasten u tusschen de bedrijven door op walzen en salonstukken, zooals die alleen maar door Van Dijk en z'n origineele Volendamers gespeeld kunnen worden: met vaart, met Schwung en... vol romantiek. Als men van Dijk op de Heldersche Kermis niet gehoord heeft zal men iets gemist heb ben! Ze zijn er de heele week Ze gaat door. Ook gisteren hebben nog eenige stad- genooten (N. N. 1; M. 0.25; Nieuwl. 1 en J. B. F. 0.25) hun gaven gestort voor het doel den Nieuwediepsche garde leden een reisje door Nederland te bezor gen en ook hun betuigen wij onzen dank, den dank namens alle zeeridders van onze stad. We zetten de dagelijksche afrekening thans stop, hetgeen echter niet beteekent, dat wij niet meer giften willen ontvangen. Integen deel, men is en blijft nog minstens een week in de gelegenheid zijn gave te storten voor het doel. En we vertrouwen er op, dat dit nog wel enkele baten zal opbrengen. In dit verabnd is het prettig te kunnen memoreeren, dat een stadgenoot nog in staat is een bedrag van enkele tientallen guldens bij elkaar te krijgen In totaal heben wij dus thans een be drag ontvangen van 205.45, hetwelk wij aan het bestuur van „Moed Volharding en Zelfopoffering" kunnen overhandigen. Het behoeft zeker geen betoog, dat wij zelden met meer vreugde een dergelijke som mochten uitbetalen! Alle gulle gevers en geefsters nogmaals onzen hal telij ken dank. AFWIJZENDE BESCHIKKING LAXDAKBEIDERSWET. K. Klok, Trompstraat 23, alhier, heeft een aanvraag ingediend ter verkrijging van een voorschot van 3330,van de gemeente ter bekoming van een plaatsje, ingevolge de Land- arbeiderswet. Uit een ingesteld onderzoek, zoowel naar het terrein en de woning, welke zou worden ge sticht. als naar den aanvrager zelve, is komen vast te staan, dat het, op grond van de ge gevens betreffende den persoon van Klok, voornoemd, niet gewenscht is hem eer. voor schot ingevolge genoemde wet te verstrek ken, weshalve B. en W. den Raad voorstellen op bedoelde aanvraag afwijzend te beschik ken. Bereid volgens nieuw recept. Elke poetsing is een ware mondwassching. Geeft een frissche mond en witte tanden. Tube 60, 40 en 25 ct. FAVEUR STELT NOOIT TELEUR In Alkmaar slaagde 100 procent, in Amsterdam 77 procent. In onze krant zijn verschillende namen van geslaagden opgenomen voor het diploma Han delskennis, volgens de vestigingswet Klein bedrijf. Door het Instituut voor Middenstandsont wikkeling, afd. Den Helder, werden, onder lei ding van de Middenstandsver. Den Helder, twee cursussen georganiseerd, waarvan de opleiding slechts vijf maanden heeft geduurd. 44 candidaten gaven zich op vooi het examen. Waarvan 9 candidaten voor het examen te Alkmaar en 35 candidaten voor het examen te Amsterdam. Hiervan slaagden te Alkmaar alle 9 candi daten en te Amsterdam 27 candidaten. Ook over het algemeen is het aantal ge slaagde candidaten te Alkmaar verhoudings gewijs grooter dan dat te Amsterdam. De namen van de geslaagde candidaten zijn: J. van Amersfoort, A. van Baaren, J. de Boer, R. Boeman, G. H. Böhmer, C. Coltof, J. Congert, W. Duyvelshoff, B. de Geus, J. Go- vers, H. de Graaf, C. de Groot, G. H. van Grunningen, W. van Hees, D. Kaan, H. S. Ket- ner, Korsman, L. Kramer, G. J. Leen, C. van Meurs, B. v. Meurs en G. Paans. Van de 24 cursisten van de R.K. Midden standsver., die te Alkmaar voor het examen gingen, slaagden er 23. Bij beschikking van den Minister van Defense is bepaalt, dat personeel werkzaam op arbeidscontract na 6 maanden dienst aan spraak kan maken op 6 dagen vacantieverlof over deze 6 maanden. Zaterdag en Zondag brengen 70 jongelui, allen adspiranten van de v.v. 't Gooi uit Hilversum, een bezoek aan Den Helder en meer in het bijzonder aan de HFC Helder, bij welke leden genoemde jongens ingekwar tierd worden. Er zullen voetbalwedstrijden gespeeld worden tusschen Helder- en Gooi- adspiranten, maar tevens zullen de Heldersche jongens niet nalaten hun vriendjes te laten deelen in de geneugten welke onze stad voor de jeugd alzoo biedt. Zondagavond 7 uur ver trekken de Gooiers van het Stationsplein af weer naar hun Heimat, om kort daarna hun Noordelijke vrienden weer te ontmoeten, n.1. in Hilversum, waar laatstgenoemden n.1. een tegenbezoek gaan afleggen. Dit is sport in den besten zin van het woord! Op uitnoodiging van de firma van Willigen hebben wij een bezoek gebracht aan de kap demonstratie in haar winkel in de Koning straat gehouden, waarbij een geheel nieuw en heel eenvoudig apparaat, ter verkrijging van krullen, in een tijd van vijf minuten, zon der lastige krulspelden, die zoovelen slapelooze nachten en slechte humeuren bezorgden Het is een heel eenvoudig ijzeren apparaat aan het uiteinde draaibaar waarin een gaatje zit en aan den zijkant een gleufje, waarin het klemmetje komt. De demonstratie, die dezer dagen gegeven wordt, staat onder leiding van een vertegen woordigster van een firma R. Marchant te Amsterdam, die gaarne bereid is alle ge- wenschte inlichtingen te verstrekken. Tot een kijkje kunnen wij u zeker advi- seeren. Met verwijzing naar de in dit nummer voorkomende advertentie, verzoekt ons het bureau voor Belastingadviezen en Sociale Zaken, Pr. Hendriklaan 8, de volgende toe lichting op het daarin genoemde plan. om in het bezit te komen van een eigen huis op huurkoop. De te bouwen woningen, het plan bestaat GEEN HELDERSCHE KERMIS ZONDER FAVEUR een honderdtal woningen te bouwen, zijn zoo danig gecalculeerd, dat zij binnen het bereik komen te liggen van ieder die over een hier ter plaatse, als normaal geldend inkomen beschikt. De wekelijks te betalen termijnen van f 5.65 nemen hier de plaats in van de huur penningen, zoodat deze termijnbetalingen beschouwd kunnen worden als een wekelijk- sche aflossing, verhoogd met rente, vergoe ding en premiekosten voor de Brand-, Glas- en Stormschadeverzekering. Is het totaal aan Kostprijs van de woning en rente in zijn geheel voldaan, dan zal uit eindelijk (d.i. na 20 jaar) het huis een schuld- vrij bezit vormen van den bewoner, en behoeft er na dien ook niets meer te worden betaald. Aan de woningen wordt alle zorg besteed, zoodat kwalitatief een degelijk bezit verzekerd is en in uitvoering zullen de woningenalle com- for ten accomodaties bezitten die aan een moderne woning ten grondslag liggen. Men zie verder de advertentie en wende zich voor eventueel nadere inlichtingen tot genoemd bureau. Het blijft gisten in Zuid-Oost-Europa en zoolang Engeland en Italië geen vaste politieke lijn trekken, zijn er alle moge lijke verrassingen denkbaar. De samen werking tusschen Italië en Brittannie, men weet het, stuit nog altijd op het Spaansche probleem. Zoolang de zaak daar niet naar het genoegen van Enge land geregeld is voelt het er weinig voor zich aan Italië te binden. De aandacht wordt op het oogenblik ge vraagd voor het bezoek, dat de Hongaarsche minister-president, Imredy, die slechts kort aan het bewind is, in gezelschap van zijn minister van buitenlandsche zaken, aan Rome zal brengen. Al zal dit bezoek in de eerste plaats wel bedoelen een beleefdheidsbezoek aan een be vriende mogendheid, wordt er toch meer be- teekenis aan gehecht, onder de huidige om standigheden. Er zijn politieke en economische regelingen te treffen, waaraan men een jaar geleden nauwelijks dacht, schrijft de Msbd. in een beschouwing, wijl men ze toen niet noodig oordeelde, welke sinds Maart echter buiten gewoon actueel en zelfs acuut zijn geworden. En dit in sterke mate zullen blijven, zoolang ook het Tsjecho Slowaaksche probleem op de Europeesche dagorde blijft staan. En dat zal nog geruimen tijd het geval zijn. Het is een zeer opvallend verschijnsel, dat den laatsten tijd, zoo vaak over Hongarije of over Italië gesproken wordt, ook het woord Joego-Slavië als het ware vanzelf over de lippen komt. Daar, in dien hoek van Europa spelen zich dingen af, welke, al rnaken zij ongetwijfeld niet het gerucht van het Britsch-Italiaansch accoord, als tweede rangs-gebeurtenissen zeker niet over het hoofd mogen en kunnen worden gezien. Hon garije voelt zich, misschien in nauwelijks mindere mate dan Tsjecho-Slowakije, be dreigd. Alle krachtige en voortdurend her haalde verzekeringen van de Hongaarsche regeering ten spijt, dat het land niets van Duitschiand te duchten heeft, blijft men zich ongerust maken over de agitatie, welke de binnenlandsche nationaal-socialisten. natuur lijk met steun van het buitenland, blijven voeren. Onder dergelijke omstandigheden is het begrijpelijker, dat dat deel van Hongarije, hetwelk niets van het nationaal socialisme weten wil en dat is natuurlijk ook de huidige regeering steun zoekt waar ze dien tegen het dreigende gevaar krijgen kan. En dat is, naar men hoopt, in de allereerste plaats bij den ouden vriend Italië, en bij den vroegeren tegenstander, Joego-Slavië. Men begrijpt dus, dat het bezoek dat de Hongaarsche leiders aan Rome zullen bren gen, niet alleen van beteekenis is voor Hon garije, maar dat ook West Europa het resul taat met belangstelling zal vernemen. Doos 20cl Nat. Hist. Museum, geopend: Woensdag van 35 uur, Zaterdags van 710 uur.; iedere le Woensdag in de maand van 810 u.; iedere le Zondag in de maand van 35 u. Aquarium Zoöl. Station. Voor het publiek geopend: dagelijks van 912 en van 13.30 17 u.. Zaterdag van 912 uur. Iederen Dag, 35, 79: Westgracht 80: Tentoonstelling Historisch Genootschap „De Kop van Noord Holland". BIOSCOPEN: Tivoli-theater, Spoorstraat, half 8: „Orkaan". Rialto, Spoorstraat half 8: „100 mannen en één meisje" en „Charlie Chan in Monte Carlo". Witte-BioscoopKoningstraat, half 8: „Pygmalion". Zondag en Woensdag. Badpaviljoen Huisduinen: Dansmuziek. Casino: Zondag tot en met Woensdag. Revue: „Snap je dat nouJuffrouw Snip?" Donderdag tot en met Zondag. Variété. Faveur. Musis Sacrum: Van Zondag 3 Juli tot en met Zondag 10 Juli: Van Dijk's Volendammers. Kegelhuis: iederen dag: Russisch Ballet, de band van Abe Remmelson en Hennv van Gelder. Centraal: The Black and White Band. De Toelast: Van Woensdag af: The Sonney Band. Hoogste temp. lucht gisteren 15.6 Laagste temp. lucht gisteren 7.8 Hoogwater (heden) 14.45 u. Laagwater (heden) 21.05 u. Hoogwater (morgen) S.40 15.45 11. Laagwater (morgen) 9.15 22.05 u. Opgenomen om 8 uur hedenmorgen Barometerstand Den Helder 756.8 Temperatuur zeewater 15.8 Temperatuur lucht 13.8 Wind; richting: W.Z.W., kracht: 3 Lieht op 9.51

Heldersche Courant | 1938 | | pagina 5