Woensdagsche Mijmerij Achter de schermen monsterprocessen l jezjow J Zuivering van Rusland: Strijd tegen Duitschland Profest bij voorbaat De landarbeiders worden vergeten UIT ONZE OOST Schilderijen van H M. de Koningin naar Indië De Krakatau werkf weer Feestrit Ouden van dagen Estafette-fakkelloop van Gent naar Den Haag Voorkeursdagen verboden Gebrek aan voedsel te Weenen Vereen» Stalen vermeerderen wapenvoorraad Automobilist overtrad verkeerswetten Geen Joodsche advertenties in Duitsche bladen 100.000 huizen onder water EZJOW... Een interessante beschrijving van het leven van een der Sovjet-lei ders. Veel is er den laatsten tijd gespro ken over de G.P.Oe, den dienst der Russische geheime staatspolitie, wel ke in het drama van den Rotterdam- schen bomaanslag zoo'n lugubere rol zou hebben gespeeld. Het eigenaardige is, dat de G.P.Oe al sinds geruimen tijd niet meer be staat, maar is ondergebracht bij het volkscommissariaat van Binnenland- sche Zaken. Leider hiervan is Jezjow, een beschermeling van Stalin's schoonvader Kagonowitsch. Een man, wien sommigen een ongelooflijke wreedheid, anderen slechts niets ontziende doortastendheid in het be lang van het Russische volk zien Jezjow gelijkt een chirurg, die om een zieke hand te genezen, niet zou aarzelen om een heelen arm af te snijden, zegt Paul Bor land in het Fransche blad „Le Temps", voor welks rekening wij natuurlijk ook de verdere persoonsbeschrijving van Jezjow laten. Jezjow, aldus Berland, behoort tot de twee de bolsjewistische generatie, welke op het oogenblik, nadat vrijwel alle „oude bolsje- wiki" verdwenen zijn, vrijwel alle belang rijke posten bezet. In 1895 geboren, heeft Jezjow in zijn jeugd als arbeider in verschillende Petersburgschc fabrieken gewerkt. In tegenstelling met Ja- goda, die uit een familie van kleine Jood- sclie kooplieden te Nizjni Nowgorod stamde is Jezjow een echte proletariër en volbloed Rus. Kort nadat de Februari-revolutie was uit gebroken, trad hij toe tot de bolsjewistische partij. Tijdens den burgeroorlog fungeerde hij als iegercommissaris. Nadat de vrede was weergekeerd, verrichtte hij allerlei partij werkzaamheden in Centraal-Azië en in 1929, toen de collectivisatie van den landbouw werd doorgezet, werd hij benoemd tot onder volkscommissaris van landbouw, een bewijs van het vertrouwen, dat Stalin toen reeds in hem stelde. In 1930 kwam hij aan het hoofd van de personeele afdeeling van het centrale comité van de communisti sche partij te staan en in die mach tige positie begon hij den strijd tegen de tegenstanders van Stalin. In December 1934 werd Kirow, de leider van de Leningradsche partij-organisatie en een van de nauwste medewerkers van Sta lin, vermoord en naar nu wel is komen vast te staan, met oogluikend goedvinden van Zaporozjets, den leider van de Leningrad sche afdeeling v. de Gepeoe, en van Jagoda, die zich in 1928 bij de oppositie tegen Stalin had aangesloten. Tot 1933 toe had deze oppo sitie gehoopt, dat de macht haar vanzelf zou toevallen als resultaat van de moeilijkhe den, waarin de Sowjetunie binnenslands ver keerde, als gevolg van de collectivisatie-cam pagne. Maar toen 1933 een recordoogst ople verde, bleek Stalin opnieuw meester van den toestand en het was van dat oogenblik af, dat de deelnemers in het complot eraan begon nen te denken om hun tegenstanders met geweld uit den weg te ruimen. Kirow was hun eerste slachtoffer. Het was Stalin zelf, die, bijgestaan door Worosjilow, het onderzoek in deze zaak leidde en hoewel hij ongetwijfeld nog geen vermoeden bad van de volle waarheid, con stateerde hij genoeg tekortkomingen om strenge maatregelen te nemen tegen ver scheidene hooge ambtenaren van de Gepeoe. Aan Jezjow werd de voortzetting van het onderzoek opgedragen. Een moeilijke opdracht! Deze opdracht moest Jagoda zeer veront rusten, daar zij het gevaar meebracht, dat hij zelf ontmaskerd zou worden. Om Jezjow te beletten licht in rje duistere geschiedenis te brengen, trachtte hij de moeilijkheden op zijn weg zooveel mogelijk te vermeerderen. Ér werden proeessenverbaal vernietigd, andere onleesbaar gemaakt en alles werd in 't werk gesteld om de bestaande sporen uit te wis- schen. Tenslotte ging Jagoda in den zomer van 1936 er zelfa toe over om te trachten Jezjow te vergiftigen. In dienzelfden tijd is 't wantrouwen tegen liem reeds zoo sterk geworden, dat hij naar het volkscommissariaat van posterijen wordt verplaatst en Jezjow hem aan het hoofd van het volkscommissariaat van binnenlnndsche zaken komt vervangen. Ook toen nog trachtte Jagoda zijn opvolger naar het leven te staan door zijn secretaris Boelanow op te dragen het kabinet van Jezjow eenigc malen met een vergif te bespuiten. Jezjow overleeft deze aanslagen echter en in Januari 1937 wordt hij commissaris-generaal voor de staatsveiligheid, een titel, welke Jagoda tot op dat oogenblik bijgebleven was en in April 1937 wordt de laatste wegens ambtsmisdrijf gearresteerd. In zijn val sleepte hij een groot aantal ambtenaren en een menigte perso nen, die zonder tot de politie te bchooren overal in den lande verklikkersdiensten be wezen, piedei Sindsdien heeft men het eene pro ces op het andere zien volgen, dat van Pjatakow en Radek, van Toe- chatsjewski en nog zeven generaals, dat van Boecharin en Jagoda, en er schijnt nu reeds weer een tegen een aantal diplomaten voor de deur te staan. Tegelijkertijd zijn alle be stuursorganen en organisaties van de Komintern tot aan de academie van wetenschappen grondig „gezuiverd". „Sedert begin 1937 heeft men in de Sow jetunie den terugkeer geizen tot de poli tieke methoden van het „oorlogscommunis- me". De terreur is weder aan de orde van den dag. Deze vreeselijkc crisis heeft tal- looze slachtoffers gemaakt en vele onschul- digen hebben voor de schuldigen geboet. l *- Waarheid en lengen. Jezjow krijgt in Juli 1967 de Leninorde. en in December wordt hij te Gorki, de ge boortestad van Jagoda, tot afgevaardigde in den oppersten raad gekozen. Toen de op perste raad in Januari van dit jaar voor de eerste maal bijeenkwam, was het noe men van den naam van Jezjow voldoende om telkens een storm van applaus te ont ketenen. „Niets is dus", aldus Berland, ,op het oogenblik minder waarschijnlijk dan een aankondiging van den val van Jezjow (waarvan onlangs geruchten geloopen heb ben naar aanleiding van de critiek, welke in de Sowjetpers geoefend werd op het volks commissariaat van watertransport, waarvan Jezjow eveneens de leiding heeft (teekent de redactie van de N.R.C., die dit artikel ver taald opnam, mede), Jezjow heeft in overeenstemming met Stalin de traditie van Dzerzjinski hersteld, zoowel bij de Gepeoe als in het volkscommis sariaat van transportwezen, dat hij leidt, gelijk vroeger de beroemde Poolsche leider van de Tsjeka het heeft gedaan. Daarentegen kan wel geen enkele objec tieve waarnemer van de dingen in Rusland bet bestaan van een anti-Stalinistisch com plot en zelfs van betrekkingen van sommi ge samenzweerders met bepaalde buitenland- sche mogendheden in twijfel trekken. In den loop van de groote processen van de laatste twee jaren hebben we in een dik wijls onontwarbare mengeling waarheid en leugen, werkelijkheid en absurditeit, waar schijnlijkheid en fantasie, pathos en eer loosheid voor oogen gekregen. We zijn beur telings sceptisch en verontwaardigd, streng en bedroefd, geschokt en overtuigd geweest. Deze afscHuwelijke mengeling heeft sommigen ertoe gebracht te denken, dat er geen complot geweest is en dat Stalin en Jezjow niet an ders zijn dan beulen, die door een bloedigen waanzin aangegrepen zijn. Deze hypercritische menschen ver gissen zich echter, 't Complot heeft wel degelijk bestaan; men kan slechts zijn uitgebreidheid betwis ten. Maar met haar gewone perver siteit en onhandigheid, haar streven om haar slachtoffers te onteeren en haar overtuiging, dat het doel de middelen heiligt, heeft de Gepeoe dikwijls de beschuldiging verzwakt op punten, waarop zij het meest ge grond leek. „Wat in elk geval zeker is, is het feit, dat de Sowjet-leiders vast overtuigd zijn, dat in het halfduister tegen de Sowjetunie evenals tegen alle andere landen van Cen traal- en Oost-Europa nazi-invloeden werk zaam zijn en dat zij op het oogenblik even eens haar Szalassy's en haar Codreanu's gehad zou hebben, wanneer zij niet met haar gewone ruwheid daaraan bij het eer ste begin een halt toegeroepen had. Niet minder zeker schijnt het, dat zij vastbeslo ten zijn om op den weg voort te gaan, wel ken zij zich aldus hebben uitgestippeld en dat de „zuivering" in hun oogen in wezen de beteekenis heeft van een verdediging van het regime en van Rusland tegen de Duitsche intriges". Bakkers zullen zich verzetten teqen toevoeqinq van roqqe aan het voor brood bestemde meel. De Nederlandsche Vereeniging van werk gevers in het Bakkersbedrijf deelt ons me de: In den laatsten tijd doen in de kringen van importeurs en handelaren van granen en bloem en van de bakkers hardnekkige geruchten de ronde, dat de regeering voor nemens zou zijn om het menggebod, dat voorschrijft een zeker percentage Nederland sche tarwe te gebruiken bij de bloemberci- ding, in dier voege te wijzigen, dat voor taan ook een zeker percentage Nederland sche rogge in de voor het brood bestemde bloem moet worden verwerkt. De aanleiding tot deze geruchten is klaar blijkelijk geweest het door de Nederland sche Akkerbouwcentrale kortgeleden getrof fen invoergebod voor rogge, hetwelk in diverse kringen wordt beschouwd als een voorloop-er van den hierboven gesignaleer- den te treffen maatregel. De Nederlandsche Vereeniging van Werk gevers in het Bakkersbedrijf heeft zich thans rechtstreeks tot den minister van Economische Zaken gewend, met het ver zoek omtrent de voornemens der regeering ten deze een openlijke verklaring te wil len afleggen. Een zoodanige maatregel zou van grooten en zeer ongunstigon invloed zijn op den di recter: gang van .zaken in het toch reeds in moeilijkheden verkeerende bakkersbedrijf, dat daartegen dan ook bij voorbaat krachtig heeft geprotesteerd. In bijna alle landen vormei de landarbeiders een vergeten hoofd stuk in de sociale wetgeving, zeide de heer E. Kupers, voorzitter van het N.V.V. in zijn toespraak op het In ternationaal Landarbeiders Congres te Amsterdam, dat gisteren door den heer .1, Duncan (Schotland) ge opend werd. Het IA A voert, aldus spr. ook op dit ter rein den strijd, want het ziet geen tegen stelling tusschcn landbouw- en industriear- beiders. Niet alleen in de verschillende landen, maar ook in de internationale arbeidscon- ferenties voert het I.V.V. zijn actie voor be- sfrijding der werkloosheid door uitvoering an groote werken en vooral door vermin dering van den arbeidstijd. Vroeger werd de rationalisatie gecompenseerd door de ge leidelijke vermindering van den arbeidstijd tot acht uur per dag, maar na 1919. toen de rationalisatie sprongsgewijze toenam, was er van verdere verkorting van den arbeids duur geen sprake meer. De heer Bulow, rhef van de Landbouw sectie van het Internationaal Arbeidsbureau te Genèvo wees er on, dat men in alle lan den de noodzaak voelt om ook voor de land arbeiders tot betere sociale toestanden te komen. Hierna ging het congres, dat werd bijge woond door afgevaardigden uit België, De nemarken, Engeland. Frankrijk. Nederland. Noorwegen, Palestina. Schotland, Spanje." Isjecho Slowakije, Zweden en Zwitserland, over tot behandeling van de agenda. De Bataviasche kunstkring heeft, aldus de N. R. Crt., bericht ontvangen, dat H. M. de Koningin, behalve vijf teekeningen, ook zeven schilderijen zal afstaan voor de Ko ningin Wilhelmina tentoonstelling, welke te Batavia zal worden gehouden. Bliksemstralen ln de eruptie- wolk. Medegedeeld wordt, dat Maandagmiddag om 14.00 uur de Krakatau weder een uit barsting heeft vertoond. De eruptie bereik te een hoogte van 1800 meter en werd ge volgd door vele andere. In de eruptie-wolk werden bliksemstralen waargenomen. Gistermorgen was, aldus de N. R. Crt., de werking nog gelijk aan die van Maandag, Een mantri van den vulcanologischen dienst is naar Pasaoeran vertrokken. Weer naar builen naar de bossclien,' Weer naar buiten naar de hei, En al is het maar één daqje, Toch zijn vele oudjes blij! TT eerlijk in een quto rijden. Op de kussens, o zoo zacht, En eens ruim en vrij qeniefen Van de ware zomerpracht! Noq weer eens de vèr-qezichten, Telkens anders, telkens mooi. Dan door frest'lijk aroene lanen Met hun rijken blader-looi. IFcrr eens ruimer ademhalen Buiten tuintjes, o zoo klein. En een ander mensch te wezen In den zomerzonneschijn! 7,irh weer even jona qevoelen. Als er een versnaan'rinq wacht, En een alnnderend qezelschap Om een joliq qrapie lacht, Als qemakkeliike stoeltjes Tn een tuin zijn klaarqezet. En de stemminq aan aaal qroeien Tot de echte zomerpret! Dan de vriendelijke, menschen, Die al jaren medeqaan, En met vlaqjes op hun waqens Tn de rij te wachten staan. Die het een belnoninq weten, 1 Is va aflonn telkens weer. Vecht een oude slem. qaat zeqqen: ,,'t Is weer fijn qcweest, meneer!" Tüidt de oudjes dus vaar buiten, Gij, die het reeds jaren doet, Brenq in heel veel oude harten Weer wat nieuwen levensmoed! En qij, die het noq verzuimde, Met uw auto, qroot of klein. Kom! Tiet zal ook in uw leven Werkelijk een feestrit zijn!! K B O E S. Nederlanders in Vlaanderen zul len H.M. de Koningin een oor konde aanbieden. Ter gelegenheid van het veertigjarig Re- geeringsjubileum van H.M. de Koningin zal de Vereeniging van Nederlanders te Gent op Zaterdag 10 September a.s. een plechtigen herdenkings- en feestavond houden. Voorts bestaat het voornemen een esta fette-fakkelloop van Gent naar Den Haag te orga-niseeren ten einde ter gelegenheid van het algemeen huldebetoon, H.M. een huldi gingsoorkonde aan te bieden. De fakkel zal plechtig worden ontstoken in de feestzaal v. 't consulaat der Nederlanden te Gent, op don avond voorafgaande aan de estafette. Er zal dan tevens aan alle Nederlanders in de provincie Oost-Vlaandcren woonachtig, gele genheid worden gegeven de oorkonde te tcekenen. Juli 1938. (Nadruk verboden.) Seizoenopruimingen vangen 15 Juli aan. Zooals bekend is het aankondigen van op ruimingen zonder vergunning der Kamer van Koophandel verboden. Alleen in de perioden tusschen 1 Januari en 1 Februari en tusschen 15 Juli en 15 Augustus is het aankondigen van verkoopen in verband met jaars- of seizoenswisseling onder enke le in de Wet genoemde bepalingen zonder het vooraf aanvragen van een vergunning geoorloofd. De laatste jaren hebben verschillende zakenlieden meestal door middel van circulaires voor hun vaste clientèle de gelegenheid geopend reeds vóór de boven aangegeven perioden door middel van zoo genaamde „voorkeursdagen" van de aan te bieden koopjes te profiteeren, hetgeen klaarblijkelijk wel in strijd was met de bedoeling der Wet, doch waaromtrent nog geen rechterlijke beslissing in hoogste in stantie was gevallen. Bij arrest van den Hoogen Raad is thans uitgemaakt, dat het houden van z.g. voorkeursdagen strafbaar is. Namen van de hamsteraars zijn bekend. De „Völkische Beobachter" maakt zich ongerust over de schaarschte van zekere levensmiddelen, welke te Weenen merkbaar wordt. Het blad schrijft dit toe aan leden, die uit vrees voor voedselgebrek geduren de den winter groote hoeveelheden opslaan. Het blad noemt dit hoog verraad. Vervolgens verklaart de „Völkische Be- obachter" dat de namen van deze hamste. raars bekend zijn en spoort aan huiszoe king bij hen te verrichten, waardoor het mogelijk zou zijn deze levensmiddelen te verstrekken aan personen, die er jarenlang gebrek aan hebben gehad. De particuliere industrie moef te hulp snellen! I De waarnemende minister van oorlog Johnson, heeft te Trov aangekondigd, dat de wapenfabrieken binnenkort opdracht zullen krijgen oorlogsmateriaal te vervaardU gen, waaraan 't leger gedurende zes maan» den genoeg zou hebben in geval van oor* log. Johnson zeide, dat de staatsfabrieken, ook als zij zoo modern mogelijk uitgerust zouden zijn, slechts tien procent zouden! kunnen produceeren van het materiaal, dat in het ergste geval noodig is. De rest .moet door de particuliere industrie geleverd! worden. Verder zeide Johnson, dat een land, dat niet voorbereid is, altijd gevaar loopt in een) oorlog betrokken te worden. De 300.000.000 Chineezen hebben vertrouwd op hun be* geerte naar vrede inplaats van op alle$ voorbereid te zijn. Ernstige aanrijding in Den Haag. Twee gewonden. Gisterochtend ontstond op den hoek van den Leidschestraatweg en de Laan van Nieuw Oost-Indië in Den Haag een aanrij ding tusschen twee personenauto's en een motorrijwiel. De oorzaak van het ongeluk lag bij den 42-jarigen Amsterdammer J. V., den be stuurder van één der auto's, die geen voor rang verleende. M. J. F., de motorrijder, kreeg een hoofdwond en een hersenschud ding en is in bewusteloozen toestand naar Bronovo gebracht. De 46-jarige Amsterdam- sche juffrouw S. B., die met V. medereed, liep verwondingen aan het hoofd op en klaagde over pijn in de borst. Zij kon op eigen gelegenheid huiswaarts keeren. Een particuliere kraanwagen heeft de beide zwaar beschadigde wagens naar een ga rage vervoerd en de kraanwagen van de politie bracht het motorrijwiel naar het politiehoofdbureau. De bladen te Frankfort-Main hebben aan» gekondigd, dat zij in het vervolg geen! Joodsche advertenties meer zullen plaat* sen. De zuiver nationaal-socialistische hla» den hebben trouwens nooit advertenties van Joden geplaatst. Groote materiëele schade in Japant Volgens nieuwe berichten uit Kobe (Ja pan) hebben de overstroomingen in de om geving groote schade aangericht. Ongeveer 100.000 huizen, dus vrijwel de geheele stad Kobe, staan onder water, 210Q huizen zijn weggespoeld. Het aantal dooden bedraagt naar schat* ting 131, het aantall vermisten 300. Ook Kyot en Osaka hebben van zwaren regen; te lijden gehad, in de eerste stad zijn drie menschen omgekomen. De Minister van Binnenlandsche Zakeni heeft in den kabinetsraad medegedeeld, dat de schade, aangericht door de overstroo mingen van de vorige week, geschat wordt op 180.000.000 jen. In de Kleine Advertenties weerspiegelt zich het leven van een volk. Het zijn niet zóómaar advertenties, het zijn openbarin gen, hartekreten, biechten, verzuchtingen, onthullingen. Ze vormen, meer nog dan andere advertenties, leesbare, boeiende lec tuur. Ik heb er dan ook niet het minste bezwaar tegen, deze rubriek voor één keer af te staan voor enkele „kleintjes", die elders niet konden worden ondergebracht. WONINGRUIL. Familie, 9 pers., zoekt woningruil 15 Juli1 Sept. met gezin in Scheve- ningen, Noordwijk of Zandvoort. Ge zocht wordt: geheel huis, gelegen op strandboulev., met eigen tenisveld (ravelbaan). Daarvoor wordt in ruil aangeboden: snoezige villa Rotterdam centrum. Garage en één andere kamer, welke k. w. gebruikt als slaapk., eetk., badk., studeerk., linnenk., balzaal, keu ken, gymnastiekzaal, overdekte tennis- hal, logeerk., bibliotheek, boudoir, wachtk., biljartk., dienstbodenk., pro- visiek., kinderk., wijnkelder, kolenkel der of vliering. Serviezen, linnengoed en meub. meebrengen. Br. onder „Occasion". Voor zomervacantie b. z. a. flinke dienstbode (perfect in Duitsch en be- hand. v. radio) bij geh. echtp. zonder kinderen. Tango, rumba. Ruime dienst- b.vertrekken, gebruik van auto, geen handenarbeid. Na 5 u. vrij, Zondag en Maand, geheel. Huissluitel. Eén avond thuisblijven per 14 dagen, data vooruit vast te stellen. Onnoodig z.a.t. melden zonder getuigschr. v. vorige dienstb. Br. onder motto „Dame". Vreemdeling vraagt voor zomerreis pas te leen. Vergoeding tot 2.50. Alle risico's voor bezitter. Steller is slank heer, blozen uiterlijk, blonde knevel, gedist. denkerskop, hoog voorhoofd, aristocr. dunne lippen, blonde lokken, kuiltje in kin. Kleine retouches in foto echter niet uitgesloten. Br. onder motto „Spoedreis". Dame, weldra voor het eerst naar buitenland vertrekkend, vraagt van leeraar M.O. les in Zwitserseh. Aan zelfde adres gevr. koffer-hotel etiketten uit diverse landen. Br. onder motto „Mondain", Wie is bereid, tijdens zomervacantie papegaai te bewaren? Waarborgen voor nette conversatie verlangd, liefst Haagsch accent, waaromtrent getuigschr. van minstens 3 bevriende families. Br. onder motto: „Beschaafd". Zeebad. Te huur tusschen Vlaardin- gen en Hoek van Holland riant zomer verblijf met 4 vierk. m. tuin, slechts 12 km van strand, wandelweg in aan leg. Br. onder motto „Lichaamsbewe ging". TIJDVERDRIJF OP REGENACHTIGE ZOMERAVONDEN. Adellijke dame, 23 j„ knappe ver schijning, 9 talen spr., zeer sportief (schermen, tennis, golf) is bereid, ongeh. heer het glasblazen te leeren. Br. onder motto „Zomervacantie". JONGEDAME einddipl. Mulo, Schoeversdipl. Ned., Fr., D. en Eng., corr. en steno, eenige ken nis van Spaansch en boekh., is bereid in zomervacantie op kinderen te pas sen of bejaard pers. als dame de com pagnie te vergezellen naar Nice, Monte Carlo, Menton, Egypte, Canarische Eil. of Californië. Op hoog salaris zal meer worden gelet dan op goede behand. Br. onder motto „Veelzijdig". OCCASION. Gevraagd: Hispano Suiza 1937, ln ruil voor Ford Sedan '31 met ruiten- wisscher en aschbakken in goeden staat; banden 1 maand garantie. Bekwaam parapluimaker wenscht paraplu's te maken. DE BILDT MELDT.... Bereidt uw zomervacantie goed voor! Doet uw keuze uit onze collectie bont mantels: seal, bisam, mol, tijger, veulen, Indisch lam, breitschwanz, skunks, persianer, nertz, opossum, her melijn. Magazijn Haparanda. dn 8az Waarom op réis? Solocrème geeft u die dure, bruine kleur waar vriendinnen u om benijden en dat terwijl u naast de centrale verwarming zit m

Heldersche Courant | 1938 | | pagina 8