Vandaag één jaar oorlog in China! J' r Rumoerig afscheid van NSB leiders De minister kan niet DAGBLAD VOOR DEN'HELDER EN1 HOLLANDS NOORDERKWARTIER Vrijspraak voor de wed. Becker bepleit Een zeldzaam luchtvaart- schouwspel Terreur in Palestina herleeft UJ werken met dien man! KONINGSTRAAT 78, DEN HELDER, TELEFOON 50 (2 LIJNEN) DONDERDAG 7 J U L I 1938 66e JAARG. No. 8353 Twee onverzoenlijke tegenstanders, de Japansche minister-president Konoje en de Chineesche generalissimus Tsjang Kai Sjek aan het werk. ^Tsjang Kai Sjek De reis van H.M. de Koningin De „Karimata" morgen weer ter goudvangst Eskadervluchf van 57 vliegtuigen Vier Arabieren ter dood veroordeeld Dit nummer bevat 8 pagina's 1 EERBERICHT DE BILT SEINT: N.V* Philips verlaagt het dividend Weer bot in het IJsselmeeer REISBUREAU WACO HELDERSCHE COURANT Uitgave der Ultg.Mlj. Holland» Noorderkwartier N.V. te Den Helder Zooals te verwachten was hebben de kopstukken van de in China strij dende partijen, ter gelegenheid van het teit dat de verwikkelingen he den een jaar duren, groote redevoe ringen gehouden. De Japansche minister-president, Konoje, deed in zijn rede uitkomen, dat voor bemiddeling door derde mogendheden geen plaats is. De Ja pansche minister van Oorlog Ita- gaki was van oordeel, dat het mo reel van de Chineesche troepen zeer slecht is, en men de manschappen alleen door strenge tucht nog bij elkaar kan houden. Tsjang Kai Sjek heelt een bood schap aan alle bevriende volken ge richt, waarin hij o.a. zegt, dat hij be zig is een nieuw China op te bou wen en in samenwerking met an dere landen zal streven naar een grooter geluk voor de menschheid, door verzekering van den interna- - tionalen vrede. Japan gaat recht voorwaarts tot het doel bereikt is, zeide Konoje onder andere. Een regeling kan slechts tot stand komen door rechtstreeksche onderhandelingen tus- schen Japan en China. Tokio weigert verder iets te doen te hebben niet alleen met Tsjang Kai Sjek, maar ook met de nationale regee ring. Deze nationale regeering kan niet als centrale regeering beschouwd worden, zelfs indien Tsjang vervangen zou worden door een pro-Japansch staatsman. Het nieuwe regime, dat gevormd wordt door samenvoe ging van de regeeripgen te Peiping en te Nanking kan met de nationale regeering onderhandelen, indien het dat wenscht. Indien de vijandelijkheden voortduren, zal het Japansche volk het volgend jaar ernstiger gevolgen moeten ondervinden. Voor bemiddeling door derde mogendheden is geen plaats. De regeering neemt maatre gelen, zoowel diplomatieke als economische om derde mogendheden er van te overtui gen, dat zi.i haar steun aan Tsjang Kai 'Sjek moeten staken. Tsjang Kai Sjek biedt te Han- kau laatste weerstand, deelde de a.Tpansche minister van oorlog, Itagaki, mede. Tsjang stelt koortsachtige pogingen in het werk om de verdedigings werken te versterken. De demoralisatie der Chineesche troepen is echter zoo groot, dat een uiteenvallen nauwelijks voorkomen kan worden, zonder vandalisme en wreede tuchtmaatregelen. Voortgaande verklaarde Itagaki, dat een onmiddellijke liquidatie van het Japanisme, dat in de afgeloopen twintig jaar yi China opgekweekt is, wellicht on mogelijk zal zijn, maar, aldus de minister, er is slechts één oplossing voor het Chi neesche incident, n.1. liquidatie van het anti-Japanisme, hoe lang dit ook moge duren. De minister eindigde met een beroep op de natie, ten gunste van bereidwillige sa menwerking aan de nationale mobilisatie, teneinde een snel einde te verzekeren van het. incident. De last der natie is op het oogenblik yerre van licht en zal in de toekomst misschien nog zwaarder worden, maar spr. wees er op, dat de last, die het Japansche volk te dragen heeft, slechts 'n fractie vormt van de lasten, die door de oorglovoerende naties tijdens den Europee- schcn oorlog zijn gedragen. „Ken boodschap aan alle be vriende volken" is door Tsjang Kai Sjek gericht,, waarin hij dank zegt, voor den steun aan de 150 mil- lioen Chineezen verleend. Tsjang zegt in de boodschap, dat de vre de ondeelbaar is en dat alle verlichte naties verantwoordelijk zijn voor de verdediging van de rechtvaardigheid en de heiligheid der verdragen. Tsjang zegt, dat de Japanneezen slechts eenige verbindingswegen en een paar strate gische punten in hun bezit hebben. H. M. de Koningin en Haar gevolg zijn te Brig in het kanton Wallis aangekomen. Hare Majesteit heeft Haar intrek genomen in hotel „Poste et Couronne". Men vermoedt, dat Hare Majesteit voornemens is enkele dagen in het kanton Wallis te blijven. De achtergelaten kabels en ankers van de „Karimata" zijn thans alle opgevischt. De nieuwe ankers en kabels zijn reeds grooten- deels op den molen aangebracht en aan de reparaties wordt de laatste hand gelegd. Als alles naar wensch verloopt, zal de „Karimata" morgen naar de „Lutine" ver trekken. Alles is slechts een veronderstel ling, zegt de verdediger. De verdediger van de weduwe Boe ker, Mr. Chevalier, heeft vrijspraak voor de wed. Becker bepleit. Hij con cludeerde, dat dé tegen zijn cliënte ingebrachte beschuldigingen niet meer waren dan een eenvoudige ver zameling veronderstellingen en geen bewijzen. De tweede verdediger, Mr. Remy, zal hedenochtend het woord voeren. In zijn pleidooi behandelde Mr. Chevalier den dood van mevrouw Lange. Deze wordt toegeschreven aan verdachte, zoo zeide hij, doch hiervoor is geen motief te vinden, aan gezien niets werd gestolen. De verdediger betwistte de juistheid van de rapporten van de deskundigen, welke in strijd zijn met het geen onmiddellijk na den dood van mevrouw Lange is geconstateerd. Mevrouw Lange was niet alleen zeer oud, 86 jaar, doch ook was zij alcoholiste. Graaf de Marchant et d'Ansem- "bourg en de heer Geelkerken gingen naar Indië. Politie moest hardhandig optre den. Het afscheid van de N.S.B. afge vaardigden, de heeren de Marchant et d'Ansembourg en van Geelker ken, die gisteravond vanuit Den Haag naar Indië zijn vertrokken is verre van rustig geweest. Er zijn harde klappen gevallen, toen de In- dië-reizigers zich per open auto naar het station begaven... In verband met het vertrek van de hee ren van Geelkerken en Graaf de Marchant et d'Ansembourg naar Indië had de N.S. B. in Den Haag gisteravond in het Wil lem de Zwijgerhuis aan de Zeestraat een vergadering belegd, waarin ook beide ge doemde heeren aanwezig waren. Na afloop der vergadering zijn heiden in een open auto naar het station Hol- landsche spoor gereden, terwijl vele N.S. B.'ers trachtten den wagen te volgen. Zij werden daarin echter door de aanwezige politie verhinderd. Luidruchtig Op het perron van het spoorstation waren zeer vele geestverwanten bijeengekomen om van de heeren Geelkerken en d'Ansem bourg afscheid te nemen, hetgeen op zeer luidruchtige wijze met tal van ovatie's geschiedde. Ook de leider dér N.S.B Ir. Mussert, was bij dit afscheid aanwezig. Toen de boottrein, waarmede de heeren Geelkerken en d'Ansembourg naar Genua reizen, was vertrokken, stroomden de vele N.S.B.'ers weder uit het stationsgebouw en vormden groepen op het stationsplein en den stationsweg. Een sterke politiemacht was hier echter aanwezig, die de menschen sommeerde door te loopen. Toen hieraan niet werd voldaan, heeft de politie hen met den gummistok verspreid. De heer Mussert had inmiddels zijn wagen opgezocht, waarmee hij is weggereden. Bij de charges der politie zijn zoover bekend, twee personen licht gewond en we) iemand uit de Alberdingk Thijmstraat, die beweert van iemand uit het publiek een stomp met een boksbeugel op zijn hoofd te hebben gekregen, en iemand uit de Hen drik van Deventerstraat, die een kneuzing van den schouder opliep. Beiden zijn door den geneeskundigen dienst naar het ziekenhuis aan de Zuid- wal gebracht, doch konden na verbonden te zijn, huiswaarts keeren. In de omgeving van het station bleef het nog geruimen tijd rumoerig. Massademonstratie van Neder- landsche militaire vliegtuigen. Ter gelegenheid van het zilveren jubileum der luchtvaartafdeeling heeft gisteren een eskadervlucht van 57 vliegtuigen boven Noord- en Zuid-Holland plaats gehad. Dit zeldzame schouwspel, waarin de mi litaire, vliegtuigen van Soesterberg een groet aan het land brachten is door vele kijkers gadegeslagen. De vliegtuigen, die gereed stonden om de lucht in te gaan, waren be stemd om te vliegen in twee groe pen van 27 vliegtuigen, elke groep bestaande uit drie eskaders van ne gen toestellen, en het geheel vooraf gegaan door een escadrille van drie C 5-machines, onder bevel van den commandant der Luchtvaartafdee ling, overste van Heyst. De eerste groep heston d uit drie maal D Koolhoven F K 51-toestcllen. elke groep van negen onder bevel resp. van kapitein van Gemeren, die dc leiding van deze 27 vlieg tuigen op zich had, luitenant Linthout en luitenant de Zwaan, alle drie instructeur van de vliegschool. De F K 51's werden dan ook gevlogen ten deele door instructeurs, ten deele door leerlingen van de vliegschool De tweede groep bestond uit Fokker C ij- machines, gevlogen door vliegers van de iaehtvliegtuigenafdeeling en onder bevel van kapitein van Weerden Poelman, kapitein Wiinkamp en kapitein Sissingh. Op waardige wijze heeft de L.V.A. een groot de.el van de burgerij laten deelen in haar feestvreugde en ook de overige deelen van het land zullen hierin deelen, want he den en morgen zullen kleinere formaties de verschillende' provinciesteden, die Woens dag niet aan de beurt gekomen zijn, op soortgelijke wijze hun dank komen brengen. BOMAANSLAGEN EN GEVECHTEN. TAL VAN DOODEN EN GEWONDEN. EEN NIEUW CORPS BEREDEN POLITIE OPGERICHT. Officieel wordt verklaard, dat er te Haiffa, bij een bomaanslag, twintig dooden gevallen zijn, n.1. 18 Arabie ren en 2 Joden. Voorts werden 38 personen ernstig en 18 licht gewond. De nauwkeurige omstandigheden van het incident zijn nog niet duidelijk. Het schijnt echter, dat het begonnen is met het werpen van een bom in een Arabisch café nabij het politiebureau. Een aantal dooden en gewon den viel tengevolge van de ontploffing en voorts door het vuur, dat door de politie, naar het zeggen geopend is op de menigte. De bomaanslag in Haifa heeft den omvang aangenomen van een waar oproer. De bom werd geworpen midden in het handelscen trum der stad, op een oogenblik, dat het daar zeer druk is, in de zijbuurt van het voornaamste politiebureau. Na den aanslag ontstond een geregelde veldslag, waarbij schoten gewisseld werden tusschen Joden en Arabieren. Tengevolge van een bom, welke uit een trein werd geworpen in de hoofdstraat van Tel Aviv, werden twee Joden ernstig gewond en een Joodsch meisje gedood. Ook bij Nazareth is een bom ontploft. Hier werden twee Joden ernstig gewond. Drie broers en een neef ter dood veroordeeld. De militaire rechtbank heeft vier Arabische dorpelingen ter dood ver oordeeld wegens poging tot brand stichting in een molen bij Lydda. Het zijn drie broers en hun neef. Strafmaatregel te Safad. De geheele stad Safad, met uitzondering van de Joodsche buurt, zal twee dagen lang onderhevig zijn aan een Curfew. In de mid daguren zullen de bewoners gedurende twee uur gelegenheid krijgen levensmiddelen te verzorgen. In een gevecht tusschen Britsche soldaten en Arabieren, werden 8 Arabieren gedood en een Britsch soldaat gewond. Gisterochtend heeft een afdeeling politie en militairen in de vallei van Esdralon een bende Arabieren betrapt, toen zij poogden de petroleum-pijpleiding te vernielen. In het gevecht, dat hierop volgde, werden acht Arabieren gedood en een Britsch soldaat en een Joodsch hulpagent van politie gewond. Een bende Arabieren, die in dezelfde val lei Joodsche landbouwers aanviel, werd op de vlucht gedreven en moest een doode ach terlaten. De Joodsche landbouwer, die te Einvered werd gewond, is gisterochtend over leden. Verwachting: Matige tot zwak ke wind uit Zuidelijke rich tingen, licht tot half bewolkt des nachts, overdag gedeel telijk bewolkt, weinig of geen regen, iets koeler des nachts, overdag iets warmer Verdere vooruitzichten* Gelei delijk wat warmer. Een nieuw corps van 800 man bereden politie. Naar het voorbeeld van de beroemde Ca- nadeesche bereden politie zal thans in Pa lestina een corps bereden politie worden opgericht, dat voornamelijk in de landbouw districten van Palestina zal patrouilleeren. Het nieuwe corps zal bestaan uit 800 man onder commando van superintendant Lau- rence Harrington. Reeds is men begonnen met het werven van manschappen onder oud-cavaleristen van het Britsche leger. Het initiatief tot het oprichten van dit corps is genomen door den Britsch-Indi- schen politiechef Sir Charles Tegart, die zes maanden in Palestina heeft vertoefd als raadsman voor de reorganisatie van de po litie. Op de gewone aandeelen 11 (v. j. 18%) en op de preferente 7 (v.j. 8i/2). Naar wij vernemen zal aan de aandeel houders der Philips' Gloeilampenfabrieken worden voorgesteld over het boekjaar 1937/ '38 uit te keeren een dividend van 11 (v.j. lSi/2) pet. op de gewone aandeelen en 7 (S1/.) pet. op de preferente aandeelen. De raad van beheer der N.V. Gemeen schappelijk Bezit van aandeelen Philips' Gloeilampenfabrieken zal aan de aandeel houders voorstellen over het boekjaar 1937/ '38 uit te keeren een dividend van 11 (I8V2) pet. op de gewone aandeelen en 7 (8Vz) pet. op de preferente aandeelen. Naar wij vernemen, is er te Enkhuizen wederom bot aangevoerd. Tegen de ver wachting der visschers in, heeft de bot zich weer in het IJsselmeer vertoond, en vol hoop werpen de visschers opnieuw de botnetten uit. Wilt U een heerlijke vacantietocht? Dan een meerdaagsche reis van het Reisgidsen gratis verkrijgbaar. Reisbureau W.A.C.O., Den Helder, Kanaalweg 132, Tel. 773. Het ontslag van den Nijmeeg- schen Rijkstuinbouwconsulent. - Het gezin van ir. Van der Veen at uit den proeftuin In de gistermorgen voortgezette zitting van het Arnhemsche ambtenarengerecht heeft mr. K. J. Nieukerken uit Amsterdam, raadsman van ir. R. van der Veen, den we gens ongeschiktheid ontslagen Rijkstuin bouwconsulent. die. zooals wij gisteren in ons uitvoerig verslag meldden, tegen zijn ontslag in beroep is gekomen, zijn pleidooi gehouden. Ir. van der Veen wordt er ver der van verdacht een pamflet tegen het regeeringsbeleid te hebben doen versprei den. Over dit pamflet merkt pleiter op, dat toen ir. van der Veen het pam flet voor het eerst las. hij er om ge lachen heeft. Het pamflet is meer ironisch dan sarcastisch gesteld en in hoofdzaak is 't idioot. Niemand eer of goede naam wordt erin aan getast. Bovendien heeft klager het pamflet niet geschreven en ook niet gelezen: zijn stijl is geheel anders. Pleiter concludeert tenslotte tot vernieti ging van het ontslag. Pleidooi van den landsadvocaat. De minister kan niet werken met een man, die schotschriften tegen de regeering laat vervaardigen, die de dame, die deze schotschriften verspreidt (de secretaresse van kla ger) daarna nog voordraagt voor opname in het vaste ambtenaren corps. een man die een idéé fis heeft ten aanzien van katholieke stroomingen en die ten slotte on dragelijke verhoudingen met zijn chefs schept, aldus de landsadvo caat, jhr. mr. van der Does uit 's Gra- venhage. pleitend voor den minis ter van Economische Zaken. Sommige zinswendingen uit het pamflet zijn van den ontslagen rij-kstuinbouwcon- sulent afkomstig, aldus pl„ en ook heeft hij de behulpzame hand geboden bij het bedienen van het stencil-apparaat in de Nijmecgsche veiling, waar het beruchte stuk gedrukt werd. Hij móet toen den in houd van het schotschrift hebben gelezen'. Kan men ook werken met een'amb tenaar. die van een fel anti-katholie ke gezindheid blijk geeft? vraagt de landadvocaat verder. Ook het feit, dat hij op eenigszins clan destiene wijze tantièmes uit de Nijmeeg- sche veiling genoot en dat hij zijn geheele behoefte aan groenten en fruit voor zijn ge zin uit den proeftuin dekte, was niet in den haak. Pleiter concludeerde ten slotte tot hand having van het ontslag van ir. van der Veen. Ir. van der Veen is zich geen schuld bewust. Na re- en dupliek heeft ir. van der Veen nog kort het woord gevoerd. Hij verklaar de bijna 25 jaar in Rijksdienst te zijn ge weest en steeds naar beste weten zijn taak te hebben vervuld. Spr. is zich niet bewust fout te hebben gehandeld. De behandeling van de zaak wordt dan gesloten en de uitspraak bepaald op Woensdag 27 Juli a.s.

Heldersche Courant | 1938 | | pagina 1