V Aardappelteelt ingekrompen „Wij leften op 11" im f terren** maken muziek! f"n het mannetje in de (maan) kan praten! f"en beklemmend raadsel van ruimte en tijd Blikseminslag te Drunen Waar een morfinist Een fotografeerende mijn A voor gebruikt werd*»»» Keukendief gevangen Prins Bcrnhard naar Duitschland Lijk op spoorrails gevonden Hooiwagen door dieseltrein gegrepen Wapcnlcveranties aan China cn Japan RADIO-SIGNALEN UIT DEN MELKWEG. Astronomen en natuurkundigen hebben zich in den laatsten tijd met weinig alledaagsche experimen ten bezig gehouden, die even onge wone als interessante resultaten hebben opgeleverd, resultaten, die als een sprookje klinken en toch niet wonderlijker zijn dan de om zetting van het gesproken woord in do geluidsfilm door middel van een ontvangtoestel voor electrische gol ven in het verstaanbare woord van de bioscoopvoorstelling. Men heeft met geluidsfilmband de kosmische natuur beluisterd. Gemakkelijk was het zeker niet, deze „klanken der sterren" waarneembaar te maken, want de sterren komen niet van zelf voor den luidspreker of voor de gramofoonplaten staan. Vega voor de microfoon. Hoe dit ook zij, een feit is, dat men in een Tsjechoslowaaksch observatorium met behulp van een telescoop van 60 c.m. mid dellijn, die op de ster Vega in het sterren beeld Cassiopeia werd gericht, de stemmen des hemels in voor onze aardebewoners waarneembare klanken heeft weten om te zetten, zij het, dat zij slechts hoorbaar wa ren door de radio. De telescoop volgde de bewegingen van de ster, en met behulp van speciale instrumenten slaagde met erin, het licht, d.w.z. de stralen te „muzikaliseeren", in klanken om te zetten. Het resultaat van deze om zetting werd via een kabel naar een radiozendstation geleid, dat ze op ving en ze, versterkt door luidspre kers, aan het publiek liet hooren. Ook werden de hemelsche klanken op gramofoonplaten vastgelegd. Voor het omzetten van de stralen ln klan ken werd in de koepel van het observato rium een microfoon ingebouwd, die met den telescoop verbonden was. Speciale in strumenten bewerkten met behulp van een thermo-ionische spoel, dat de fotografische indruk van de stralen der ster in een electrischen impuls werd omgezet en daar mede tevens tot geluid werd, geheel op dezelfde wijze als voor de omzetting van licht in geluid bij de film gebeurt. Bij zonder indrukwekkend was de muzikali- seering, de omzetting in geluid van het licht van de vaste ster Vega ook daarom, wijl Vega 2C>!4 lichtjaren van de aarde ver wijderd is. De klanken, die de ster uitzond, hadden derhalve vier eeuwen geleden op deze ster .geklonken" een raadsel van ruimte en tijd, dat haast beklemmend is in zijn grootschheid en diepte. De snorrende aardas. Niet minder Interessant, omdat het hier niet alleen betrof een omzetting van licht in geluidsgolven, doch een directe waar neming van „bcwegingsgolven" als geluid was een tweede proefneming, waarbij de aswenteling van de aarde hoorbaar werd gemaakt. Ook deze proef gelukte volkomen! Wij kunnen dus thans hooren, hoe de aar de draait, zooals wij het geruisch van een rontjsnorrend wiel kunnen hooren. De aar de draait blijkens dit experiment met een onafgebroken, metaalachtig gezoem en zelfs als deze stem van de aarde slechts als heel uit de verte en flauw waarneembaar tot ons komt, dan prikkelt dit toch niet weinig onze fantasie, als men bedenkt, welk een enorme massa daar in beweging is en welk een geweldige wind, deze razend snelle om wenteling in den aether veroorzaakt. Van dezen aetherwind bereikt slechts een onherkenbaar geruisch rechtstreeks het menschelijk gehoor, niet meer dan een ver re echo van het verschijnsel, dat de tele scoop registreert, wanneer hij op de aarde wordt gericht en aldus haar snelheid van 100 000 km. in het uur door het luchtruim volgt. Het maanlicht hoorbaar ge maakt. Toen de telescoop op de maan werd ge richt, werd het licht, dat van de aarde op .de maan wordt geworpen het is een violet licht, dat bij maansverduistering duidelijk als van de aarde uitgaand kan worden waargenomen bij zijn reflexie en terugkeer op de aarde op een fotografisch omzettingsapparaat geworpen. Men hoorde onmiddellijk het ge ruisch van de aardrotatie, eerst een zwak ruischen, toen een geleidelijk aangroeiend huilend gejammer, dat vervolgens weer zwakker werd, naarmate de telescoop de maan verliet. Wij kunnen ons deze geluidsversterking van het rotatiegeruisch bij richten op de maan ongeveer voorstellen als de verster king van het geluid van een voorbijrijden den trein bij het passeeren van vaste voor werpen, zooals reeds bij een muur of een tunnel te merken is. De maan werkt hier dus als geluidsversterker van de „rijdende" aarde. Vervolgens ging men het maanlicht in geluid omzetten. De stralen van de maan, die men op een metalen wand liet vallen, verwekten 'n zwakken electrischen stroom, die langs kabels naar het radiostation werd overgebracht en daar in geluid werd omgezet. Op deze wijze kreeg men een hoogen, bevenden toon te hooren, eenigszins gelij kend op. de stem van den wind. Zelfs kreeg men haast den indruk, dat van de maan onduidelijke woorden in de vibree- rende klanken weerklonken. De telescoop was op slechts 60 van de 3500 K.M. middel lijn van de maan gericht. De Melkweg zendt een radio programma uit. Al deze resultaten werden verkregen door een foto-electrische cel en het bekende feit, dat de werking van een lichtstraal een electrischen schok geeft, die dan door de slingering van een simpel dun plaatje in een geluidsimpuls wordt omgezet. Nu is het interessant, dat daardoor ook vragen kon den worden opgelost, die in den laatsten tijd in de astronomie een rol speelden. Eenigen tijd geleden heeft de natuurkundige Dr. Jansky er de aandacht op gevestigd, dat uit de dichtste regionen van den Melkweg radiosignalen van raadselachtigcn oor sprong komen. Een verklaring van dit ver schijnsel is op grond van de huidige erva ringen niet al te moeilijk meer. Men kan aannemen, dat het fijne stof tusschen de sterren, het z.g. kosmische stof, door het ultravio lette licht van de sterren electrisch wordt geladen, en dat daardoor elk stofdeeltje in werkelijKheid een mi niatuur radio-apparaatje wordt, dat onder invloed van een of andere storing onmiddellijk golven uit zendt. Zoo zendt dus ook de Melkweg op zijn wijze „radioprogramma's" uit, die zelfs hoorbaar gemaakt kunnen worden, als daar voor de noodige electrisch-acoustische maat regelen genomen worden. Waarlijk, de we reld is vol wonderen! Twee boerderijen in de asch. In den nacht van Donderdag op Vrijdag om half één ontlastte zich een kort doch hevig onweer boven de gemeente Drunen. De bliksem sloeg in de met riet gedekte boerderij, bewoond door het gezin van den heer Jos. Pulles, gelegen aan de Groote Straat aldaar. Aangewakkerd door den wind sloegen de vonken door het luchtruim en kwamen terecht op de daarnaast staan de, eveneens met riet gedekte boerderij be woond door C. de Gouw. In korten tijd stond ook dit pand geheel in vlammen. De bewoners konden zich slechts met groote moeite in veiligheid stellen. Aan blusschcn van die branden do boer derijen viel echter niet meer te denken. Omstreeks twee uur des nachts was het gevaar voor uitbreiding geweken en lagen de boerderijen geheel in de asch. Reide huizen, zoowel als de inboedels, zijn verzekerd. Een varken en eenig klein vee, zoomede een aantal landbouwwerktuigen werden een prooi der vlammen. Australische luchtmacht enthou siast over K.N.I.L.M.-prestatie. Gistermiddag is het K.N.I.L.M.- vliegtuig PK-AFM op het vliegveld Tjililitan geland, waarmede dus de openingsvlucht naar Australië en terug is volbracht. Den inzittenden viel een feestelijke ontvangst ten deel. Bij aankomst van de Australische journa listen (die zich aan boord van het terug- keerende K.N.I.L.M.-vliegtuig bevonden) op Indisch grondgebied, heeft een vertegen woordiger van Aneta hen gevraagd naar hun indrukken over dezen tocht. Allen lieten zich, aldus N.R.Crt., in zeer enthousiaste bewoordingen over hun bevin dingen uit. Zoo verklaarde de vertegenwoor diger van een Sydney's blad o.m.: Het is bijna onmogelijk te geloo- ven, dat we in zoo'n korten tijd zooveel mijlen hebben afgelegd. Bo vendien is de dienst een combinatie van comfort en snelheid. De hoofdredacteur van Aneta, de heer van Bovene, die de vlucht meemaakte, voegde aan de indrukken van zijn Austra lische collega's o.m. het volgende toe: Dank zij de overgave van het geheele personeel van de K.N.I.L.M. worden presta ties geleverd welke slechts op peil kunnen worden gehouden indien men zorgt voor zeer snelle aanvulling en opleiding van personeel. Wij hadden een interview met den leider van één der voornaamste luchtvaartmaat schappijen in Sydney, die zeide; „Wij letten op u. Wij zien deze prestaties en zullen weldra teza men met u vaststellen wat door samenwerking in de lucht kan wor den verkregen. Van die komende samenwerking ben ik overtuigd". De heer Nieuwenhuis is voor besprekin gen in Australië achtergebleven. De heeren van Haaften en Keuneman zullen Zondag uit Sydney vertrekken. Eigenaardige strafzaak. Een gepensionneerde hoofdrechercheur van politie, de 42-jarige G., heeft in een zeer eigenaardige zaak terechtgestaan. G. was eenigen tijd geleden opgenomen in het anti- opiumpaviljoen van het Zendingshospitaal Immatiucl te Bandoeng, daar men hoopte hem af te brengen van zijn fatale neiging voor verdoovende middelen. G. is n.1. sinds ongeveer 12 jaren aan opium verslaafd, ter wijl'hij zich de laatste 4 jaren bovendien overgaf aan het gebruik van morfine, aldus de N.R.Ct. Het vreemde in dit geval is, dat de geneesheer-directeur van genoemd hospitaal G. op een gegeven oogen- blik, toen deze pas sedert enkele da gen voor zijn kuur was opgenomen, een betrekking aanbood. Nog eigen aardiger wordt het, als men hoort wat voor een soort bezigheid G. te gen betaling van f 10 per dag, zou moeten verrichten: onder leiding van het toenmalige onderhoofd opi um- en zoutregie gegevens verzame len over de verbreiding van den morfinehandel en het verbruik van verdoovende middelen in Indië. Zoo werd dus iemand, van wien men wist dat hij zelf nog verslaafd was aan het ge bruik dezer middelen, vóórdat hij van zijn kwaal was genezen, gebruikt om zich onder morfinisten e.d. te begeven, waarbij hij zich af en toe ook eens een spuitje moest laten toedienen, ten einde meer vertrouwen te wekken. Volgens het verhaal van het gebeurde in het Bat. Nbl. zou deze eigenaardige opdracht van G. voortvloeien uit het verlangen van de opiumregio, om, buiten de politie om, ge gevens te verkrijgen over den omvang van den clandesticnen handel in verdoovende middelen. De regie zou nl. de cijfers van de politie te gunstig achten. HIJ DRAAGT ZE OP DE HANDEN Conserveering van voeraardap- pelen. Proeven met het In kuilen van gestoomde aardap pels. Tijdens de Nederlandsche Landbouwweek te Wageningen hield ir. W. J. Dewez, al dus de N.R.Crt., een lezing over: De teelt van voeraardappelen en de conserveering daarvan. In het bouwplan van den Neder- landschen akkerbouw en de ge mengde bedrijven heeft de aardappel steeds een voorname plaats ingeno men; tot voor enkele jaren was hij na de rogge zelfs het meest ver bouwde gewas, aldus spr. Sedert 1933 is de teelt echter ge leidelijk ingekrompen. Werd in 1928 nog 15.8 pet. en in 1933 14.7 pet. van het bouwland voor aardappels ge bruikt, in 1936 was dit percentage tot 11.9 gedaald. Een groot gedeelte van den jaarlijkschen oogst aan consumptieaardappels kan in Ne derland geplaatst worden voor menschelijk gebruik. Schat men dit kwantum op ruim 11.5 millioen Kg., en voegt men daarbij nog het aantal Kg., die noodig zijn voor poot- gocd in eigen land, dan blijft er van den jaarlijkschen aardappeloogst toch nog een zeer aanzienlijk kwantum over, waarvoor elders afzet moet gezocht worden. Tot 1932 werd deze gevonden in export, thans blijft er jaarlijks ondanks de sterke inkrimping van den verbouw een groot overschot aan aardappels in de zandstreken. In de tegen woordige omstandigheden kan de aardap- pelvcrbouw in de zandstreken alleen stand houden, indien het product gebruikt wordt als veevoeder in eigen land. Kunnen rauwe aardappels bij de voeding van rundvee en eventueel ook paarden gebruikt worden, de varkens verwerken ze in dezen toestand minder goed. Voor deze diersoort, moeten de aardappels eerst gekookt of gestoomd worden. De ouderwetsche methode, waarbij rle aanwezige voorraad aardappelen gelei delijk in kleine kwantums gekookt of ge stoomd werd, is ondeugdelijk. Daarom dient omgezien te worden naar een andere wijze van conser veering. Snr. wees op de proeven met het inkuilen van gestoomde aardappels, die bewezen hadden, dat de verliezen daarbij zeer gering waren en de voedingswaarde van het gestoomde, ingekuilde product, nage noeg gelijk was aan die van versch gestoomde aardappels, welke werk wijze vooral in Duitschland grooten opgang heeft gemaakt, Spr. had met deze wijze van ronservee- ring kennis gemaakt en beschreef dit sys teem waarbij per dag, al naar gelang de capaciteit van den stoomontwikkelaar. 6000 tot 8000 kg. aardappels gestoomd kunnen worden. Ter verkrijging van een goed pro duct moet het inkuilen dat bij voorkeur in een smalle, rechthoekige, niet te diepe, ge metselde of betonnen silo plaats heeft, liefst in één dag geschieden. De kosten verbonden aan het stoomen van 100 kg. aardappels va- riceren van 1518 ct. Agent loopt klappen op. De politie te, Velp heeft dezer dagen den 34-jarigen koopman J. P., die in een woon wagen rondtrekt, aangehouden en den man op transport naar Den Haag gesteld, omdat rle Haagsche politie hem gesignaleerd had. P. legde zich toe op het stelen in keukens 7.oo heeft hij f 170- in een keuken van een villa in Marlot gestolen, en ook in andere huizen in de residentie geld ontvreemd. De zer dagen zag een agent in Velp, die met ziekteverlof was den man op verdachte wij ze door tuinen rondloopen. Hij waarschuw de een collega en P. kon gearresteerd wor den. De arrestatie ging niet zoo gemakke- 'ijk. De zieke agent kreeg een klap in het aezicht van P., die, onraad vermoedende, ■ch in het struikgewas had verscholen. De Haagsche politie heeft P. ter beschikking van de justitie gesteld. Prins Bernhard is gisteren per auto naar Reckenwakle vertrokken voor een verblijf van enkele dagen in Duitschland van particulieren aard. 21-jarige jongeman door trein overreden. Gisternacht heeft een voorbijganger, toen hij den onbewaakten overweg bij Diemen passeerde, een lugubere ontdekking gedaan. Langs de spoorrails vond hij daar het levenlooze lichaam van een jongeman, dat ernstige verwondingen aan het hoofd vertoonde. Een door de gemeentc-veldwacht inge steld onderzoek, wees uit, dat men hier te doen had met het stoffelijk overschot van een 21-jarigen jongeman uit Amster dam. Het lijk is in beslag genomen en overge bracht naar het lijkenhuisje te Diemen. De verwondingen toonen aan, dat de jongeman door een der treinen, die tus schen twaalf en twee uur den overweg zijn gepasseerd, is overreden. De oorzaak van dit ongeval wordt nader onderzocht. Voerman werd op slag gedood. Op een onbewaakten overweg in de ge meente Nieuw-Lensen bij Meppel is gister morgen een leege hooiwagen door den Die seltrein MeppelZwolle gegrepen. De wa gen werd achter het paard weggeslagen. De voerman, de 65-jarige landbouwer H. Prins, werd een twintigtal meters weggeslingerd en op slag gedood. De Diesel werd zwaar beschadigd. De Vereenlgde Staten leverden te samen voor twintig millioen dollar. In het eerste Jaar van het conflict tus schen China en Japan hebben Amerikaant- sche firma's ter waarde van twaalf en een, half millioen dollar aan oorlogstuig aan China geleverd en ter waarde van zevm en een half milliocn aan Japan, meest vliegtuigen en motoren. In het laatste half jaar is Japan de grootste afnemer ge worden. Nu LACHEN ZE NOG De Belgische vrijwillige luchtbeschermingsdienst oefent zich. POSTSTEMPEL VIERDAAGSCHE. Ter gelegenheid van de vierdaagsche af- standsmarschen zal de correspondentie, wel ke van 25 Juli a.s. t.m. 30 Juli 12 uur ter post bezorgd wordt in de brievenbus op het terrein van de Prins Hendrikkazerne le Nijmegen, van den afdruk van een bijzon deren stempel worden voorzien. OP DE SPRINGPLANK. Vernuftige uitvinding voor het ontdekken van vijandelijke vuur- organen. Teneinde snel op de hoogte te kun nen komen van de opstellingen van mitraileurs en mijnwerpers in'svij- ands voorste gevechtsstrook, maakt men tegenwoordig gebruik van mij nen, welke een fotografisch appa raat bevatten. De mijn wordt door een mijnwerper verschoten. Op het hoogste punt van de baan van het projectiel maakt het toestel, aldus de N. R. Crt., onder een van te voren inge stelde helling een opname van het vijan delijk terrein, waarna het met of zonder valscherm in een net wordt opgevangen. In een minimum van tijd (ongeveer 30 se conden) kan op die wijze een foto van het terrein worden gemaakt en bijaldien blijkt, dat daarin geschut of mitrailleurs zijn op gesteld, kan onmiddellijk ertoe worden' overgegaan deze buiten gevecht te stellen. De mijnwerper, welke de fotografeerende mijn verschiet, staat enkele, honderdtallen meters achter de voorste lijn. De hoogte, waaruit wordt gefotografeerd, varieert van 20 tot 150 M. Wil men nog zuiverder de plaats van de vijandelijke vuurorganen vaststellen, dan verschiet men met een tusschenruimte van enkele minuten eenige mijnen achter elkaar en bekijkt de foto's stereoscopisch. De fotografeerende mijn is een belang rijk hulpmiddel geworden om vijandelijke vuurorganen snel ein zeker te ontdekken.

Heldersche Courant | 1938 | | pagina 14