Marine-les vlieg tuig verongelukt .jmm Middelkamp in de voorste gelederen Aanvoerregeling voor de haringvisscherij verruimd Euwe neemt de leiding Het fournooi te Noordwijk Post vluchten op Indië Geeft Mevrouw Lupescu koning Carol op? Belgen domineeren in de vierde étappe Eén doode één gewonde Twee» die voorloopig niet vrij zijn tfcAaiken Zennii, T- m A.N.W.B. tegen „betreurenswaardige belastingmethoden" Dc vacantiereis van H.M. de Koningin TOUR DE FRANCE TOESTEL MET DEN KOP IN HET IJSSELMEER. Gistermiddag is nabij Schelling- woude een marine-watervliegtuig, 'n lichte Fokker-verkenner, van het ty pe C VII W verongelukt. Hierbij is de korporaal J. K. C. V. van Huiten, uit Breda, om het leven geko men. De andere inzittende, de leer- ling-onderoflicier-vlieger H. F. Has- selo, werd gewond. De verongelukte machine, was van Schel- lingwoude opgestegen om naar het vliegveld De Mok te gaan. Onmiddellijk na de ramp is van het vliegkamp Schellingwoude een vliegtuig opgestegen en ter assistentie ver trokken. Ook een sloep van de marine is naar de plaats, waar het toestel is neerge komen, gegaan. Tevens bevonden zich een boot van den dienst op Marken in de nabij heid, terwijl visschêrs van het IJsselmeer eveneens te hulp snelden. De sloep van de Marine heeft een van hen naar het vliegkamp vervoerd, het ter hulp gesnelde watervliegtuig transporteerde den tweeden inzittende van het marinevliegtuig, dat verongelukt is, naar de hangar van het vliegkamp. Een Marinedokter en een arts uit Schel lingwoude behandelden de slachtoffers in de hangar. Een ooggetuige vertelt. Korten tijd na het ongeval hebben wij een onderhoud gehad met een ooggetuige. Deze, een visscher uit Durgerdam, was net van de visehvanerst thuisgekomen en stond op den dijk nabij het Buiten IJ. Kort achter elkaar stegen twee watervliegtuigen van bet vliegkamp Schellingwoude op. „Plotseling op een hoogte van on geveer 60 70 meter aldus onze zegsman geraakte een van de twee vliegtuigen waarschijnlijk In een vrille en vlei met den kop naar beneden in het IJsselmeer, net ach ter het uiteinde van de rioleerings- buis van Amsterdam. Ik sprong onmiddellijk weer in de boot, zette den motor aancn spoedde mij naai de overzijde van het Buiten IJ om zoo mogelijk hulp te verleenen. Tegelijk met onze boot arriveerde een vlet van de ma rine, terwijl het tweede watervliegtuig, dat ongeveer tegelijk met het verongelukte Was opgestegen, in de nabijheid gedaald was. Op een der drijvers van dit vliegtuig lag een der inzittenden van de L. 10, het les- vliegtuig, waarmede het ongeval geschied de. Intusschen was ook een ambulanceboot van de Marine gearriveerd, die aan de bui tenzijde van den dam, waarop de riolee- ringsbuis ligt, ligplaajs had genomen. De gewonde vlieger werd voorzichtig op een baar gelegd en gezamenlijk hebben wij hem over den dam naar de boot gedragen. Hier werd de eerste geneeskundige hulp ver leend. Een vreeselijke aanblik. Van den tweeden inzittende was eerst niets te zien. Het toestel zat met den kop in den modder terwijl de drijvers onderste boven op het water lagen. Het was. een ruïne, gedeeltelijk gebroken, gedeeltelijk ontwricht en gescheurd. Drie kwartier hebben wij gewerkt om den tweeden inzittende van het vliegtuig te bevrijden. Het slachtof fer zat geheel bekneld tusschen de brokstukken van het vliegtuig en toen hij eindelijk was bevrijd, wa ren de levensgeesten geweken. Het is trouwens waarschijnlijk, dat de man bij het neerstorten van het vliegtuig op slag gedood werd. Ook dit slachtoffer hebben we op een baar over den dam gedragen en naar de ambulanceboot gebracht' Onze zegsman deelde ons verder nog me de, dat de ambulanceboot daarop naar de hangar van het vliegkamp Schellingwoude is gevaren, waar de slachtoffers werden binnengedragen. De ernstig gewonde, de leerling-onderof ficier dus, is n^ar het Burgerziekenhuis te Amsterdam vervoerd. Nader vernemen wij nog, dat de omgeko men korporaal-vliegtuigmaker J. K. C. V. van Huiten 28 jaar oud was en ongehuwd. Wat het andere slachtoffer, den leerling onderofficier-vlieger H. F. Hasselo betreft, deze blijkt een bekkenfractuur alsmede een polsbreuk te hebben bekomen. Hij was even eens ongehuwd en afkomstig uit Dordrecht. Beiden waren sinds kort gedetacheerd op Schellingwoude. Het vliegtuig gelicht. In den loop van den avond is het marine vliegtuig, dat gistermiddag op het Buiten- Ij onder Durgerdam verongelukte, met behulp van een takel zonder veel moeite gelicht. Het vrijwel geheel vernielde toe stel werd per dekschuit naar hc' marine vliegkamp te Schellingwoude vervoerd. De toestand van den leerling-onderofficier-vlie ger H. F. Hasselo, was gisteravond zeer bevredigend. Men meldt ons van bevoegde zijde: Er zijn thans ruim zes weken verstreken sinds de beperkingsregeling voor de ha ringvisscherij in werking trad. Door bijzondere omstandigheden en wel in hoofdzaak tengevolge van de staking, is de aanvoer van maatjesharing tot dusver buitengewoon gering en bij dien van vorige jaren zoo ver achtergebleven, dat inhaling van den achterstand thans vrijwel uitge sloten kan worden geacht. Het ligt voor de hand, dat een ruimere aanvoer van het Nederlandsche product de voorkeur boven importverruiming verdient. Met het oog hierop bestond er voor besten diging van de beperkingsregeling niet al leen geen grond meer, maar zouden boven dien de handels- cn uitvoerbelangen ernstig worden geschaad. Op grond van deze over wegingen heeft de minister van Economi sche Zaken de data der nog niet verstre ken uitvaarbeurten, t.w. 15 en 23 Juli, ver vroegd en voor de geheele .vloot gesteld op 9 Juli, dus heden. Tevens gelijk trouwens ook on der normale omstandigheden zou zijn geschied zijn de maxima voor de lengte van de vleet en de onder scheiden groepen van schepen ver hoogd tot 2558 m., 2663 m. en 2767 m. voor Schotsch want en 2959 m., 3269 m. en 3579 m. voor Hollandsch of standaard want. veroordeeld tot driemaal vijf maanden ge vangenisstraf. Voorts moet hij nog een von nis van de rechtbank te Zutphen, waarbij hij is veroordeeld tot 15 maanden gevan genisstraf, ondergaan. De procureur-generaal had bevestiging van het vonnis van de rechtbank gevraagd. Het hof bevestigde het vonnis van de Haarlemsche rechtbank tegen zijn collega- inbreker, de thans in België zit opgesloten en die hem bij de inbraak te Bloennendaal behulpzaam is geweest. Dit vonnis luidde twee jaar met aftrek van een gedeelte voor arrest. Ook in deze zaak had de procureur-gene raal bevestiging gevraagd. VAKSCHOOL VOOR MEISJES VOOR DEN •tm HELDER EN OMSTREKEN. Het diploma Hulp in de Huishouding werd behaald door de dames: P. Angel, E. Bos, W. Brusse, H. Gomes, C. de Haan, H. A. Huigen, E. A. Kruys, E. J. Lous, M. P. Mu- nier, J. W. Plooy, J. C. Reynders, H. Schaaf- sma, L. H. Schaafsma, H. R. Schoeffclcnber- ger, N. Verfaille te Den Helder, A. van der Goes, Anna Paulowna, M. J. van Lierop, Breezand. De eene moet nog zes jaar brom men en zijn collega, die nu in België een straf uitzit, nog bijna twee jaar. Het gerechtshof te Amsterdam heeft gis termorgen arrest gewezen in twee strafza ken tegen een 30-iarigen recidivist, die door de rechtbank te Haarlem wegens twee in braken in villa's te Bloemendaal en Heem stede was veroordeeld tot gevangenisstraf fen voor den tijd van 4 en 2 jaar. Het hof verminderde deze straffen on derscheidenlijk tot 2 en jaar. Het hield daarbij rekening met het feit, dat de verdachte, nadat de vonnissen van de Haarlemcche rechtbank werden uitge sproken, door de rechtbank te Amsterdam ëveneens wegens diefstallen met braak is Om het kampioenschap van Ne derland. De nek aan nek race tusschen Dr. Euwe en Jhr. van den Bosch, wordt intens voortgezet. Hoe meer het einde nadert, des te scherper wordt er ge- Yochtten. Hoewel Dr. Euwe nog met Van den Bosch moet spelen (dit ge schiedt heden) wil hij het niet op die partij laten aankomen en pro beert daarom door volle winstpun ten een kleine voorsprong op zijn naasten concurrent te krijgen. Jhr. van den Bosch geeft echter niets toe. Onverschillig wie zijn tegenstander is, speelt hij op winst. De uitslagen van de partijen gespeeld in de zevende ronde luidden als volgt: PrinsFontein 1—0; Van DoesburghLan- dau V212> De Groot—Van Scheltinga 1—0; MulderVan Mindeno 10; Cortlever—Van den Bosch JAJ2; EuweMuilwijk 10. Afgebroken partijen: vijfde ronde: Landau Prins 10; MulderMuilwijk 01; zesde ronde: MuilwijkCortlever 0—1. De stand is thans: 1 Euwe 6 pnit.; 2. Van den Bosch 5VÓ pt.3. en 4. Landau en Cort lever, ieder H/2 pt.; 5. Van Scheltinga 4 pt.; 6. en 7. De Groot en Prins, ieder 3V2 pt.; 8. Mulder 3 pt.; 9. en 10. Fontein en Van Does burgh, ieder 2Vfe pt.; 11. Muilwijk F/2 pt., 12. Van Mindeno 1 punt. Hughan bij de laatste vier. In de laatste vier van het heerenenkelspel is Hughan als eenige Nederlandsche speler -v A A v;- ji^'r vertegenwoordigd. Van Swol werd kansloos in den kwarteindstrijd door den Algerijn Abdessalam uitgeschakeld. De nog geen twintigjarige Franschman speelde een sterk aanvallende, vlotte partij met zeer gevari eerde slagen. Van Swol won niettemin de eerste set met 64, doch verloor de tweede kansloos met 62. De Amsterdammer wist zich niet meer te herstellen, kon de goede lengte van zijn drives niet vinden en ver loor de volgende twee sets zonder noemens- waardigen tegenstand te kunnen leveren. Hughan sloeg Teschmacher in vier sets. Hij won de beide eerste sets zonder veel moeite. In de volgende kreeg hij een in zinking, waarvan Teschmacher profiteerde. In de - vie rde- set was de Rotterdammer er echter weer totaal uit, hij miste zeer een voudige returns en wist zich niet boven een depressie in zijn spel uit te werken. In het damesdubbelspel komen onze Ne derlandsche vertegenwoordigsters er een voudig niet aan te pas, wel een bewijs, hoe arm het Nederlandsche damestennis aan goede krachten is. Mej. Rollin Couquerque werd met Billy Yorke in den kwart eindstrijd door de Afri- kaantjes Craze en Piercey een zeer jeug dig dubbel in drie sets uitgeschakeld. De beide halv e* eindstrijden worden hier zuivere krachtmetingen tusschen de Australische en de Zuid-Afrikaansche dames. Een optimistisch jaarverslag. Krachtige activiteit op ver schillend gebied. Uit het jaarverslag van den A.N. W.B. blijkt de groote voldoening over het feit, dat Prins Bernhard het eerevoorzitterschap van de vereeni- ging heeft willen aanvaarden. Scherp richt de samensteller van het jaarverslag zich tegen de z.i. be treurenswaardige belastingmethoden en houdt een pleidooi voor logischer verkeerspolitiek. Zou er wel één vereeniging in ons land zijn, aldus het verslag, die, zooals de A.N. W.B., er op kan bogen gedurende meer dan een halve eeuw onder de leiding van denzelfden man te zijn gebleven? Geen won der, dat de vereeniging gaarne den heer Edo J. Bergsma herdacht, die in het ver slagjaar den voorzittershamer overdroeg aan den heer H. P. J. Bloemers, burge meester van Arnhem. Het verslag wijdt dan enkele woorden aan de nieuwste schepping van den Alg. Ned. Wielrijdersbond, de grenskiosken, wel ke een belangrijke functie zullen vervullen in het vreemdelingenverkeer van ons land. In totaal heeft de bond thans 11 vestigingen. Bovendien zijn maatregelen genomen om toeristische service te verstrekken aan ver lofgangers in Suriname en Curaqao. In voor bereiding zijn plannen voor wegbebakening aldaar. Belangrijk zijn vooral de beschou wingen in het A.N.W.B.-jaarverslag over de Nederlandsche verkeerspoli tiek, waarin geklaagd wordt over de onhoudbare belastingen en de sterke belemmering van het motorverkeer. Betoogd wordt, dat de Regeering om financieele redenen voorstandster moest zijn van lager belastingtarie ven, omdat, dank zij den dan te ver wachten opbloei van het verkeer, de opbrengst weer omhoog zou gaan, terwijl thans de ramingen lang niet gehaald worden. Helaas blijken vele officieele in stanties nog altijd min of meer auto- vijandig te zijn georiënteerd, wat in het jaarverslag met voorbeelden wordt toegelicht. Ruim f 1.750.000 heeft de A.N.W.B. voor de bebakening der wegen uitgegeven. In totaal staan er 7000 A.N.W.B.-weghaken s in ons land. In 1932 verstrekte de A.N.W.B. 103.591 grensdocumenten, tegen 100.638 in 1936. Op verschillend gebied actief! Behalve over de meer bekende gebieden, waarop de A.N.W.B. zijn activiteit ontplooit, Nandoe (terugreis) Buizerd heenreis) Torenvalk (terugreis) Valk ^heenreis) "Vertrek ren Jodhp. 8 Juli Jodhp. 8 Juli Medan 8 Juli Athene 8 Juli Aankomst te Basra 8 Juli Rang. 8 Juli Rang. 8 Juli Basra 8 Juli gewaagt het jaarverslag ook nog van vele andere dingen, die liet groote publiek min der vaak ter oore komen: gestadig werken voor het behoud van natuurschoon, strijd te gen ontsierende reclame, stichting van na tuurreservaten, plaatsing van verklarende bordjes bij monumentale gebouwen, adviezen aan de overheid bij het voorbereiden van wettelijke maatregelen op verkeersgebeid en' wegenbouw, acties achter de schermen voor wegenverbetering, opruiming van verkeers- belemmeringen, enz. Aan liet slot van het verslag wordt hoop; en vertrouwen in de toekomst uitgesproken. Het jaarverslag besluit met de mededee- ling, dat de vooruitzichten voor den A.N* W.B. zeker bemoedigend zijn. „Iedere op leving, hoe gering ook, brengt voor onzent Bond meer werk mee, maar ook meer in komsten, vooral meer bereidheid bij de weggebruikers om in de kosten van ons werk bij te dragen. Dagelijks blijkt opnieuw, dat nog duizenden rijp zijn voor het Bonds lidmaatschap, duizenden, die niet wisten, welk werk in het algemeen belang onze Bond doet en die, daarop gewezen, hun moreelen plicht erkennen om dit werk door hun lidmaatschap mogelijk te maken en tat steunen." Moge de Kon. Nederl. Toeristenbond in hefi jaar van zijn elfde lustrum in ruime mate profiteeren van die stemming bij hen die ons hun steun tot heden ten onrechte nog onthielden, opdat ons werk daardoor uitge bouwd, vollediger en volmaakter zal kun nen worden in het belang van toerisme en verkeer." Aan mevrouw Lupescu, de vriendin vaif koning Carol, wordt het voornemen toege schreven binnenkort Roemenië voor goed te verlaten. Hierdoor zou een toenadering in de ko ninklijke familie mogelijk worden en dei voornaamste hinderpaal uit den weg wor den geruimd, welke tot nu toe een terug keer van koningin Helcna heeft belemmerd Tatarescu, de vroegere premier, zou bijl zijn recent bezoek aan Londen reeds in de ze aangelegenheid besprekingen hebben ge voerd. H. M. de Koningin is gistermorgen auto van Luzern vertrokken, over Gothard-pas gereden en is in goedien stancl te ongeveer vijf uur in den namid dag in Ancona aangekomen. par dm wel- ANTONIN MAGNE. Majerus behoudt de gele trui. - Tonin Magne bezet thans de vierde plaats. De vierde étappe van de ronde van Frank rijk, welke gisteren werd verreden, heeft weinig spannende oogenblikken opgeleverd. Deze etappe was in drie stukken verdeeld: Van Nantes naar La Roche sur Yon, een afstand v an 62 K.M., van La Roche sur Q')01?^ ?aar Da Rochelle over een afstand van 83 K.M. en ten slotte van La Rochelle naar Koyan. o\er een afstand van 83 K.M. Al leen op de laatste 83 K.M. viel er iets te beleven, maar de beide vorige étappe-gedeel ten waren eentonig, zeer eentonig. Do geheele étappe stond in het teeken der Belgen, d.wjs. zij nes telden zich aan den kop van het peleton en zoodra er ook maar één renner het waagde een poging te doen om te ontvluchten, trokken zij het peleton bij en dan was het uit met de illusies van den verme tele, Op alle drie gedeelten werd dan ook een Belg winnaar. Op de beide eerste stukken kwam het peleton vrijwel gesloten aan en beide malen wist wereldkampioen Eloi Meulen- berg in de eindsprint de overwin ning te bevechten. Alleen op het laatste gedeelte kon Félicien Ver- vaecke een voorsprong van een paar honderd meter nemen, waar door het ditmaal geen sprintzege werd. Kort na negen uur vertrokken de ren ners uit Nantes. Over uitstekende wegen ging het naar La Roche sur Yon in een flink tempo. De Belgen zorgden er voor, dat niemand kon ontsnappen. Ducazeaux was de eerste, die het waagde, maar hij was spoedig weer achterhaald. Op 15 k.m. voor de aankomst trachtten Meuienberg en Martano het nog eens, maar indien Meuienberg het alleen ware geweest, zou men hem wel hebben laten gaan. Nu was hij in gezelschap en dus werd hij .kor ten tijd later ingeloopen. De winnaar van de ronde van Italië, Vicini, kwam heit eerst de baan op, onmiddellijk gevolgd door Mar cel Kint en Eloi Meuienberg. De wereld kampioen liet een feilen sprint zien en won. Na ©enigen tijd werd om 11.35 uur voor het tweede gedeelte gestart. Ook nu waren rte wegen goed en op de eerste 20 k.m. ge beurde er letterlijk niets. Daarna tracht ten enkelen weg te komen. 5 k.m. voor I,a Rochelle bijv. had Jaminet een aanvankelijk succesvolle poging gedaan, maar het gehee le peleton ging er achteraan, zoodat het ook thans weer op de eindsprint zou aan komen. En weer bleek wereldkampioen Meuienberg hier de sterkste. Vlak achter hem ging de Italiaan Servadei als tweede over de streep. Het derde stuk verliep aanvankelijk even eentonig als de beide voor gaande. Ook nu weer vielen er klei ne schermutselingen te bespeuren, totdat plotseling Vorvaecke uit bet peleton wegschoot. Ilij nam 100, 200 nieter voorsprong en kwam alleen te Royan aan. Hellemons, die uitste kend reed, voerde het peleton aan in de achtervolging en ging als tweede over die eindstreep voor Ser vadei. Over de drie gedeelten werd een klasse ment opgemaakt. De eerste plaats in dit klassement bezette de winnaar van het laat ste gedeelte, Vervaecke, die dus ook een minuut tijd vergoeding kreeg. Tweede was de Italiaan Servadei met 32 seconden ach terstand, en op de derde plaats eerst kwam de winnaar van de eerste twee gedeelten, Meuienberg. Op de 13de plaats werd ex aequo een groep van 53 renners geplaatst. Middelkamp, die weer voortdurend in de voorste gelederen te vinden was, noteerde eenzelfde totaaltijd als nummer twee, Servadei. Anton van Schendel had 40 sec. en Schulte, Hellemons, van Nek en Dominicus allen min. 24 sec. verschil met den tijd van Middelkamp. In het algemeen klassement heeft de Luxemburger Majerus nog de gele trui be houden. Maar de tweede plaats is van be zetter veranderd. De Duitscher Weckerling/ die op het derde gedeelte een lekke band had gekregen, viel naar de tiende plaats in het algemeen klassement terug. Tweede werd thans Leducq, terwijl vervolgens Goas- mat, Magne en Matthias Clemens met een zelfden tijd de volgende plaatsen innemen, f Middelkamp bleef op de 33e plaats, Anton van Schendel bezette de 39e plaats, Piet van Nek viel nog iets verder terug en staat, thans 67ste. Schulte werd een plaats achteruit- geschoven en is thans 72ste, Helle mons ging van de 68ste naar de, 78ste plaats en ook Dominicus moest een plaats opschuiven eni staat thans 84ste. De renners kunnen heden 5n de badplaats Royan een dag uitrusten van de vermoeie nissen. Zondasr volgt de vijfde étappe van Rovan naar Bordeaux over 205 K.M. De stand van de eerste 10 in het alge meen klassement luidt als volgt; 1. Majerus (Luxemburg) 28 uur 29 min. 14 sec.; 2. Leducg (Frankrijk) 28 uur 30 min. 6 sec.; 3. Goasmat (Frankrijk); 4. Magne (Frankrijk); 5. Matthias Clemens (Luxemburg) allen 28 uur 30 min. 14 se.; 6. Woneier (Duitschland); 7. Speicher (Frankrijk); 8. Lowie (Beleië) allen 28 uur 30 min. 32 sec. 9. Cosson (Frankrijk) 28 uur 30 min. 51 sec.; 10. Weckerling (Duitschl.) 28 uur 31 min. 0 sec.

Heldersche Courant | 1938 | | pagina 2