Aymda Marine - zeilwedstrijden met sensatie Bestrijding van malaria De Kermis Zaterdag 9 Juli 1938 Tweede Blad 2fiadinieuujLd De „Dorus Rijkers" verrichtte nuttig werk Bob Maas lag overhoop met het Marsdiep Hoofdagent E. N. De tocht naar de Loosdrechtsche Plassen Pastoor Verhey In Noord-Holland Origineel Idee van Zeevaart- Scholieren Regeeringsjubileum van H.M. De Koningin De strijd zonder einde Vervoer naar alle plaatsen per „ESONA" mt» De door de Koninklijke Marine Jacht club uitgeschreven nationale en marine- zeilwedstrijden, die gisteren ter reede van Texel verzeild werden, kenmerkten zich (der traditie getrouw!) door een te veel aan wind. Onweersbuien hadden den ge- heelen nacht boven Den Helder gehangen en tegen den morgen stond er een stijve Z.Z.W. bries door, kracht 7, hetgeen een snelheid beteekent van gemiddeld 15 m per seconde. Wel, verminderde de kracht geleidelijk, doch het bleef de eerste uren gemiddeld toch 12.5 m per seconde. Het was dan ook aan het havenhoofd een be drijvig geheel, daar velen de windkracht onderschat hadden en nu inderhaast een rif gingen steken. Start modelsloepen. Het eerst startten de modelsloepen der Koninklijke Marine, gestuurd door onderoffi cieren der Kon. Marine. De anders zoo zware sloepen hadden jachtallures aangenomen en het was dan ook een fraai gezicht, de 12 modelsloepen over de reede te zien stuiven. De sloepen waren, op een tweetal na, die te ver van de startlijn waren weggezeild, fraai weg. De windrichting was den zeilers boven dien gunstig, zoodat er slechts een klein kruis- rak in de drie mijl lange driehoeksbaan was, die zoowel door de sloepen als door de star- jachten driemaal gezeild moest worden. Het „Wachtschip' zeilers. heeft nog goede Hoewel de zee ondanks de stijve bries rustig was, kon een vijftal sloepen het niet bolwer ken en deze liepen na een of twee ronden te hebben gezeild de haven binnen. Het was bootsman Luiting, die hier al spoedig de lei ding nam om deze niet meer af te staan. Met ruimen voorsprong kwam hij als eerste door de finish, 5 minuten later gevolgd door schipper Osendarp en opperschipper Over- duijn, alleen van Hr. Ms. „Wachtschip", waar uit weer blijkt, hoe zelfs een aan zware ket tingen gemeerd zeilschip nog goede zeiler3 weet af te leveren. Averij De start der fantasiesloepen gestuurd door officieren, leden der Koninklijke Marine Jacht club, beloofde een spannenden wedstrijd. Helaas gaf na het ronden van de keerboei in de eerste ronde de luitenant ter zee Kruijs te weinig ruimte aan den luitenant ter zee Sluij- ter. Een aanvaring was het gevolg en met een gebroken boegspriet en geheel ontzette voor steven zocht eerstgenoemde de haven op. Toen even later ookde sloep van den Onderzee dienst opgaf, konden de resteerende twee sloepen op hun gemak de baan afzeilen. Luite nant ter zee Sluijter won met een straat lengte. Van de jachten der handicapklasse j bleef de „Noordster" van Doeksen om onverklaarbare redenen aan den steiger j liggen. Was het dezen ouden rot te brak- kig buiten of waren er andere redenen? De start der jachten was allesbehalve fraai. Slechts „Het Zilveren Kruis", „Kijkduin" en „Astrea" waren op tijd weg, de anderen zaten aan den kim. Speciaal voor de toeschouwers, die blijkbaar aangetrokken door de muziek van de Marinekapel op Wierhoofd, in grooten getale waren opgekomen, was dit erg jam mer, want een fraaier gezicht dan een gelijk tijdige start van de grootsten onzer jachten is welhaast niet denkbaar. Zij zeilden een 16 mijl lange baan. Het was het nieuwe jacht an de Konink lijke Marine Jachtclub, „Het Zilveren Kruis", dat, gestuurd door den kapitein ter zee C. J. baron van Asbeck, zijn voorsprong steeds wist te vergrooten, goed gevolgd door de „Kijk duin" van de Adelborsten Zeilvereeniging, welk schip een stijve bries best kan hebben. De „Astrea", het kleinste jacht, kon het niet bolwerken en liep onder Texelwal het haventje van de Mok binnen. De „Fortuijn" gaf later eveneens op. In de onderlinge volgorde „Zil veren Kruis", „Kijkduin" en „Fram II" kwam geen wijziging meer. De „Kijkduin" wist zijn handicap echter niet goed te maken en kwam op verbeter den zeiltijd juist 2 minuten na het scratch zeilende „Zilveren Kruis" door de finish. GAZELLE Transport- rijwielen vanaf f 59.50. KEIZERSTRAAT 118 GAZELLE T,a»isport- driewielers met bak vanaf f 143. HEIJLIGENBERG r Telefoon 234 Sensatie. Ten 10 uur startten onder veel belangstelling de Starjachten. Er stond rijkelijk veel wind voor deze ranke doch uiterst snelle, hoog- getuigde jachten. Bijna allen voeren zwaar gereefd, slechts de „Ski" van den Loosdrechte- naar Munnig Schmidt dorst het aan ongereefd naar buiten te gaan. Voor een groot deel van het publiek, dat hier ter reede nog nooit een wedstrijd in deze jachten had gezien, vormde de als kikkers aan het hooge boord gekleefde bemanning, een extra attractie. Het was te voorzien, dat deze jachten gezien den harden wind het zwaar te verduren zou den krijgen. Kapitein Bot van de „Dorus Kijkers" achtte het dan ook noodig in de buurt te blijven en zooals later bleek had hij het bij het goede eind. Bob Maas verslagen. Bob Maas deed zijn naam eer aan en was acht seconden na het schot fraai weg, gevolgd door de „Ski" en de vijf anderen. Ruimschoots over bakboord ging het op de gasboei Texel- stroom-Malzwin aan. Enkele fraaie loef- matches vielen hier te bewonderen. Helaas was Bob Maas het eerste slachtoffer. Hij zeilde in de eerste ronde reeds zijn mast over boord en moest naar binnen worden gesleept. Munnig Schmidt nam toen de leiding, goed gevolgd door den luitenant ter zee Drijfhout van Hooff, die de „Altaïr" van de Koninklijke Marine zeilde. De officier v. d. M.S.D. Leeuwenburg en luitenant ter zee Stroeve, die beiden starjach ten van de Koninklijke Marine zeilden, had den averij, de eerste een gebroken want en de tweede een gebroken zaling. Beiden gaven op, en daar de Loosdrechtenaar Mr. Stutter- heim niet gestart was, dunde het veld belang rijk. In de derde ronde, toen de „Ski" reeds onbedreigd eerste was, kon de „Altaïr" het niet langer klaren. Het schip had zooveel water overgenomen, dat het vol liep en zonk. Hier was het dat de „Dorus Kijkers" haar zooveelste redding verrichtte. Veel gevaar was er niet en de drenkelin gen waren spoedig opgepikt, zoodat de sleepboot van de Marine er niet aan te pas hoefde te komen. Zoo waren er uit het veld van zes starjachten slechts twee die de finish bereikten. De uitslagen luiden: Modelsloepen onderofficieren K.M.: 1. Bootsman H. Luiting, Hr. Ms. „Wacht schip"; 2. Schipper W. L. Osendarp, idem; 3. Opperschipper A. Overduijn, idem; 4. Kwar- tiesmeester S. Staal, Onderzeedienst. Fantasiesloepen officieren K.M.: 1. Luitenant ter zee der le kl. J. N. Sluij ter, Hr. Ms. „Schorpioen"'; 2. Luitenant ter zee der 2e kl. S. L. de Jong, Hr. Ms. „Wacht schip". Handicapklasse overdekte jachten: 1. „Het Zilveren Kruis", kapitein ter zee C. J. Baron van Asbeck, zeiltijd 2 u. 25 m. 25 sec.; 2. „Kijkduin", korporaal-adelborst J. S. Snellen van Vollenhoven, vérb. zeiltijd 2 u. 27 m. 26 se.; 3. „Fram II", luitenant ter zee der le kl. P. A. Mulock van der Vlies Bick, verb. zeiltijd 2 u. 38 m. 29 sec. Int. starklasse: 1. „Ski", H. C. N. Munnig Schmidt, Kon. Watersportver. „Loosdrecht"; 2. J. H. van Ginkel, luitenant ter zee der 3e kl. K.M.R. Wat de sensationeele zijde dezer wedstrijden betreft, nog het volgende. Bob Maas heeft ter reede van het Marsdiep dus moeten ervaren dat de Noordelijke Nederlandsche wateren iemand nog geducht parten kunnen spelen. De fraaiste boot van de Amster- damsche Kond vaart-Maatschappij vervoert ons gezelschap. Ook de animo voor de Loosdrechtsche Plas sen bleek zoo groot te zijn, dat we een tweede bus moesten charteren, om alle liefhebbers te kunnen vervoeren. Nu, het zal inderdaad een verrassend mooie tocht worden. Voor ons ge zelschap is de fraaiste motorboot van de be kende Amsterdamsche reederij Kooy gereser veerd. Een boot, die met zonnig weer een geheel opengeschoven dak heeft, die voorzien is van gemakkelijke stalen stoelen en waar radio aan boord is. De tocht reeds is een genot. Een dag op het water is de prettigst denkbare positie. Natuurlijk is er koffie en thee aan boord, alsmede verschillende dranken. Zooals we eerder schreven, wordt de tocht langs de Vecht gemaakt. In het watersport paviljoen ,,'t Piashuis", bekend bij iederen be zoeker van Loosdrecht, leggen wij aan en daar kan ons gezelschap, tegen gereduceerden prijs (1 gulden per maaltijd) een goed diner bestel len, bestaande uit soep, varkens-fricandeau, aardappelen, versche groenten en pudding. Een diner waar anders heel wat meer voor betaald moet worden. Wie hiervan gebruik wil maken, wordt verzocht dit vóór Maandagavond even op ons kantoor op te geven. De betaling ge schiedt in Loosdrecht. Men kan natuurlijk, als men dat verkiest, ook een broodmaaltijd meenemen. Over Loosdrecht behoeven we niet veel meer te vertellen, na wat we er van schreven. De met eilanden rijk bezaaide plassen, omzoomd met veel lommer en gestoffeerd met water lelies en andere waterplanten, brengen ieder in verrukking; de vele ongedachte „hoekjes" overtreffen ieders verwachting, terwijl tal van ranke, witte zeilvaartuigen het oog boeien. In verband met het charteren van de tweede bus zijn nog verschillende plaatsen voor Donderdag a.s. open. Men kan zich dus nog hedenmiddag tot 5 uur, of Maan dag aan ons kantoor opgeven. Zooals men weet: per persoon 2.95. Ook voor de reis naar Volendam en Marken, op Maandag a.s., zijn nog een tweetal plaatsen beschikbaar. Het vertrek heeft Maandagmorgen om 7.30 uur plaats. De deelnemers van Breezand kun nen bij de Vlotbrug ihstappen. Begint Zondag 7 uur. In afwijking met vorige jaren zullen alle kermls-inrichtlngen met het oog op de godsdienstoefeningen dit jaar Zogdag eerst vanaf zeven uur namid dag geopend mogen zijn. Het was voor hem des te meer jammer, daar hij een zeer mooie kans maakte. Wat het zinken der marine-sloep betreft, nauwelijks was de „Dorus Rijkers uit de haven van Nieuwediep teruggekeerd of schipper Bot bemerkte dat er iets niet in den haak was. Naderbij komende zag hij tot zijn niet geringe schrik, dat de boot, waarin zich de luitenant ter zee 2e kl. J. F. Drijfhout van Hooff en de matroos 3e kl. J. Motsdorf aan het zinken was. Zoo snel mogelijk naderde men het scheepje, doch voor men arriveerde stak nog slechts de mast 2 voet boven water uit. Beide drenkelingen hielden zich hieraan vast, doch gezien het ongunstige weer en de zware zeil- kleeding was het gevaar vrij groot. Er werd een reddingboei uitgegooid, die de matroos als eerste te pakken kreeg, doch die hij zijn meerdere toeschoof. Een treffend staaltje van plicht. Beiden werden gelukkig gered, en kregen op de „Dorus" droog goed en een hart versterking. Men was ten zeerste ver heugd dat het dreigende gevaar alsnog gekeerd had kunnen worden. Een com pliment aan het adres van de heeren van Diest en Bot, die op eigen initiatief de „Dorus" uitzonden is hier wel op zijn plaats! De Prijsuitreiking. In den namiddag vond op het Koninklijk Instituut de prijsuitreiking plaats door den commandant van het Instituut, kolonel C. J. baron van Asbeck. Hij wees op het ongunstige weer dat de wedstrijden gekenmerkt had, doch tevens op de geboekte resultaten die lang niet slecht waren. Met een hartelijk woord over handigde hij daarna ieder der winnaars hun medaille, kunstvoorwerpen, wisselbeker of sigaren, terwijl aan het einde door alle aan wezigen een warm applaus uitgebracht werd aan de zeilers. Verbetering van de Volksgezondheid ,r door hoogeren waterstand. Waarom het Heldersche kanaal niet I meer stinkt. Noord-Holland, in het bijzonder Alkmaar en omgeving is altijd een broeinest voor de malariamug geweest en jaarlijks worden er honderden slachtoffers gemaakt, die kampen met de gevreesde en afmattende ziekte. Tal van bestrijdingsmiddelen zijn reeds toegepast, tot nog toe zonder afdoende resultaat. Een van de oorzaken van de sterke ontwikkeling van de malariamug wordt toegeschreven aan het brakke water in slooten en grachten en het is vooral mevr. WibautIsebreemoejis die zich reeds jarenlang heeft toegelegd op het onderzoek van het zout- en chloorgehalte van het N.-H. polderwater. Mede door dit onderzoek wordt dezen zo mer een proef genomen, door verzoeting van het polderwater in de provincie N.-Holland, de malaria te bestrijden. Men verwacht daar van goede resultaten, niet alleen voor de ma lariabestrijding, maar voor de volksgezond heid in het algemeen. O.m. is het "'an betee- kenis voor de veehouders, omdat dit zoete water als drinkwater voor hun vee kunnen gebruiken. Het is het Hoogheemraadschap van de uitwaterende sluizen in Kennemerland en West-Friesland, dat krachtens zijn re glement belast is met het beheer van den Schermerboezem, dat deze proef uit voert. Per dag wordt maximaal 1 mil- lioen kubieke meter water, met toestem ming van den dienst van de Zuiderzee- werken, door de sluizen van Edam en Monnikendam, de Schermerboezem inge- spuid, waardoor het zomerpeil met circa 15 tot 20 cm wordt verhoogd. Ongunstige factoren van de verzoeting van het water zijn de sluizen te Zaandam en de sluis op Nauerna, die door het schutwater weer brakwater in het N.-H. Kanaal brengen. De beteekenis voor onze stad. Dat deze proef ook van beteekenis voor onze stad is, moeten de bewoners langs het Heldersche Kanaal en Singel reeds ge merkt hebben. Waar anders in dezen tjjd van het jaar de „geuren" van kanaal en gracht tot vrij ver in de omgeving door drongen, ruikt men nu niets. Men meene niet, dat dit het gevolg is van het bagge ren van het vorig jaar. De warme dagen na deze baggerperiode hebben ons anders geleerd. Deze gunstige verandering moet uitslui tend worden toegeschreven aan de ver zoeting van het water. Wij vertrouwen, dat het gemeentebe stuur het belang van deze proef zal inzien en bjj de regeering en gedeputeerden krachtig zal aandringen op voortzetting Be nieuwe pastoor der oud-kath. kerk. Over den nieuw-benoemden pastoor van de Oud-Katholieke gemeente, den Zeereerwaar- den heer H. J. Verhey, pastoor van de Oud- Katholieke Gemeente te Zaandam en Krom menie, schrijft men ons uit Zaanam: Elf jaar heeft pastoor Verhey de Oud- Katholieke Eere-diensten in de Schuil-Schuur- kerk aan het Papenpad te Zaandam geleid. Onder zijn pastoraat werd dit eenvoudige ge bouw gerestaureerd, en gebracht in den vooral intern zoo voornamen staat, waarin het thans verkeert. Het vertrek van dezen herder beteekent niet alleen voor de Zaansche Oud-Katholie ken een ernstig verlies, ook vele anderen zien hem noode weggaan. Pastoor Verhey heeft zich door z'n belangrijke werkzaamheden op maatschappelijk terrein gemaakt tot een be kende en geziene persoonlijkheid, die moeilijk meer gemist kan worden. Voor Den Helder zal zijn komst dan ook ongetwijfeld van groote beteekenis zijn. Bezwaarlijk kan men immers aannemen, dat hij zich uitsluitend aan z'n herderlijke taak zal geven. Pastoor Verhey is te Zaandam nog secre taris van de T.B.C.-vereeniging en bestuurs lid van de Afdeeling Zaandam van de Noord- hollandsche Vereeniging „Het Witte Kruis", en „Het Brokkenhuis" en lid van verschil lende Werkcomité's. Nimmer heeft men im mers een vergeefsch beroep behoeven te doen op z'n groote werkkracht. Met groote wel willendheid was hij steeds bereid mee te wer ken, waar het gold het dienen van algemeene belangen. Ook van het plaatselijk Oecumenisch werk was pastoor Verhey een warm voorstander. En meneer Plesman ging er moe accoord. Zoo af en toe verneemt men wel eens van origineele vondsten van leerlingen der middel bare scholen en het is daarbij niet te ontken nen, dat die der zeevaartschool hieraan een niet gering deel hebben. Zoo vernemen wij bijvoorbeeld thans, dat de toekomstige officieren der Nederlandsche koopvaardijvloot een nieuwe manier tpt af zwaaien na het eindexamen bedacht hebben, die zoowel goedkoop als aardig van vinding ge noemd kan worden. Enkele der heeren wendden zich namelijk ee»i paar weken geleden tot den heer Plesman van de K.L.M. en verzochten hem een 15-tal „afgezwaaiden" in de gelegenheid te stellen per Douglas van Texel naar Amsterdam te mogen vliegen. Het is van algemeene bekendheid, dat de heer Plesman oor heeft voor ieder idéé, als het maar goed en origineel is en dus behoort het eigenlijk niet zoo zeer te ver wonderen, dat de jongens hun zin kregen. Over enkele dagen vliegt dus de hope der Nieuwediepsche zeevaartschool in een paar kwartier naar Mokum, hetgeen voor de K.L.M. een aardige reclame en voor de desbetreffende scholieren een koopje is! Voor de inzameling van gelden ter dekking van de kosten verbonden aan de viering van het 40-jarig regeeringsjubileum van H. M. de Koningin, heeft zich te Den Burg een comité gevormd, bestaande uit de dames: Mevr. Kamp, Mevr. Boswijk, Mevr. Mulder, Mevr. Lap, Mevr. Kraai, Mevr. Ten Hooi, Mevr. Riteco, Mevr. Kievits, Mevr. Slort, Mevr. Van der Vlies, Mej. A. Langeveld, Mej. D. Graaf, Mevr. Vlessing, Mevr. Prins, Mevr. Goedhart, Mevr. Frederiks. Dit comité zal dezer dagen huis aan huis een lijst aanbieden en het behoeft geen betoog, dat iedere gave welkom is. Waar het een feest belooft te worden, waar aan een ieder kan deelnemen en wordt over wogen om aan de burgerij weder een gratis z.g. bonte avond of instuif aan te bieden, wordt I het ten zeerste gewaardeerd, wanneer allen aan het welslagen der feestelijkheden mede- j werken door het inteekenen op de lijsten. Het was dezer dagen een jaar geleden, dat de strijd in China, om een vrij onbe- teekenend incident bij de Marco Polo- brug, ten Zuid-Westen van Peking, begon nen is. De eerste verjaardag van dit inci dent met droevig gevolg is dus herdacht en de mogelijkheid is heelemaal niet uit gesloten, dat we ook nog het eerste lustrum van dezen strijd zullen beleven. Aanvankelijk dacht men, dat het incident, als zoovele voorafgaande, met een sisser af zou loopen. Maar dat is alles anders geloopen. Het is niet gebleven bij de enkele slachtoffers, die gevallen zijn, bij eenige eischen van Tokio en bij de inwilliging door China. Het is een heftige strijd geworden, een oorlog zonder oorlogsverklaring, die bij China een onver zettelijkheid en eenheid gebracht had, die men niet verwacht had. Zelfs kenners van den toestand in het Verre Oosten zouden zich niet gaarne wagen aan een voorspelling, wie den strijd zal winnen. De oorlog heeft uit een hopeloos verdeeld een nieuw nationaal China geschapen, onder leiding van een uiterst bekwamen leider: Tsjang Kai Shek, schreef de N.R.Crt. in een beschouwing over den strijd in het Verre Oosten. En het heeft er alle schijn van ge kregen, dat het Japansche leger, gesteund door een machtige vloot en een geweldig lucht- wapen, nog slechts strijdt tegen één man: den Chineeschen generalissimus. Het is, of het geheele doel, dat Tokio na streeft, geconcentreerd kan worden in de korte formule: Tsjang Kai Shek moet ten val worden gebracht. Op het oogenblik, dat hij verdwijnt, kan Japan vrede sluiten; geen uur, geen minuut eerder. Maar dat moment is nog niet aangebroken. Zooals de toestand er nu uitziet, staat niet alleen het vereenigde Chi- neesche leger met al zijn generaals, die elkaar vroeger ten felste bekampten, maar ook het geheele Chineesche volk tot in de verste uit hoeken van dit onmetelijke rijk onvoorwaar delijk en eensgezind, met vastberaden ver betenheid achter den grooten leider. En wat van niet minder beteekenis is achter diens geniale echtgenoote. De balans van dit jaar oorlog is voor de Japanners allesbehalve gunstig. Prins Konoye heeft dan ook openhartig erkend, dat het Japansche volk de gevolgen van den oorlog steeds sterker zal gaan voelen. Dat is echter juist de groote hoop der Chineezen; daarop hebben zij, die hun nationale eenheid en be wustheid door dezen strijd terugvonden, al hun verwachtingen gebouwd. lederen Dag, 35, 79: Westgracht 80: Tentoonstelling Historisch Genootschap „De Kop van Noord Holland". BIOSCOPEN: Tivoli-theater, Spoorstraat, half 8: „De weg naar Rio" en „Muziek voor Madame". Bialto, Spoorstraat half 8: „Moederlied" en „Swing High, Swing Low". Witte-Bioscoop, Koningstraat, half 8: „Jacht naar Carrière" en „Een dorps schandaal". Zondag en Woensdag. Badpaviljoen Huisduinen: Dansmuziek. Casino: Heden tot en met Zondag. Variété Faveur. Musis Sacrum: Van Zondag 3 Juli tot en met Zondag 10 Juli: Van Dijk's Volendammers. Kegelhuis: iederen dag: Russisch Ballet, de band van Abe Remmelson en Henny van Gelder. Centraal: The Black and White Band. De Toelast: Van Woensdag af: The Sonney Band. Hoogste temp. lucht gisteren 19.8 Laagste temp. lucht gisteren 11.4 Hoogwater (heden) 18.10 u. Laagwater (heden) 0.15 u. Hoogwater (morgen) 6.45 u. 19.05 u. Laagwater (morgen) 12.45 u. Opgenomen om 8 uur hedenmorgen. Barometerstand Den Helder 756.9 Temperatuur zeewater 16.2 Temperatuur lucht 14.4 Wind; richting: Z.W. kracht: 5 Licht op 9,49 n. APOTHEKEN. Van hedenavond 10 uur tot Maandagmorgen is alleen geopend de apotheek van de firma Smeets— Snel, Weststraat. Van Maandag 11 Juli tot 18 Juli avond- en Zondagdienst waargenomen door A. P. Hool- mans, Spoorstraat. DRAAGT ELKANDERS LASTEN. De speldjesdag, gehouden door de vereeni- Ting „Draagt Elkanders Lasten", op Zater dag 2 Juli, heeft opgebracht 249.781-.. Het bestuur dankt allen hartelijk, die daaraan medegewerkt hebben.

Heldersche Courant | 1938 | | pagina 5