*Weihd fBooiden t WAT GEVEN -0>I BIOSCOPEN? SCRUBSWOOB3DPUZZL Prebihbrurttn Zaterdag 9 Juli 1938 Derde Blad Gigli op zn best Op jacht naar carriëre „De weg naar Rio" De genegenheid voor den commandant Er is gewoon Krentenbrood en er is Krentenbrood van Krigee 30, 45 en 60 ct. Probeert U eens v. Galenstraat 71 Tel. 399 Vertrokken personen Burgerlijke Stand wormhoudt, Spoorstraat12, tabak enz. „Das Beste vom Besten". Blikseminslag ÏUuitoSJieate^: Maria Cebotari, de vrouwelijke hoofdrol in de Benjamino Gigli Film „Moederlied", welke in deze week in het Rialto-theater loopt. We schreven reeds vroeger, dat het filmspel van zangers van naam over het algemeen op een risico uitdraait. Ook van Gigli hebben we dat indertijd gezegd. In de film, die deze week in het Rialto draait, geeft Gigli echter blijk te beschikken over een niet te onderschatten filmisch talent. Of dit aan het alleszins verdienstelijke scenario ligt, waardoor men een ware operasfeer ondergaat, of dat het ligt aan de noodige filmroutine die Gigli door zijn diverse optreden heeft opgedaan, is voor ons een vraag. Een feit is het, dat in het spel van Gigli een belangrijke verbetering is te bespeuren en dat het stijve in zijn optreden goeddeels is ver dwenen. Wat de zang betreft is deze heldentenor beter dan ooit, en uit een artistiek oogpunt be zien, is het een buitengewoon genoegen om de diverse operascènes, die op een meesterlijke wijze zijn opgenomen en een staaltje van prachtig camerawerk kunnen genoemd worden, te aanschouwen. Maar niet alleen gaat er van deze film een groote bekoring uit, maar door de zeer juist en realistisch gespeelde scènes, zal zij zeker op de groote massa van het bioscooppubliek een diepen indruk maken. De zang en het spel van Maria Cebotari zijn in alle opzichten af. Als tragédienne geeft zij blijk haar rol zeer goed aan te voelen. Eveneens is Michael Bohnen, een bariton van kwaliteit, hier de juiste man op de juiste plaats. Peter Bosse, als het zoontje van Gigli, geeft een zeer bekoorlijk en natuurlijk spel te zien, niet overdreven, maar kinderlijk naief. Wat het scenario betreft, dit is van een rijke afwisseling. Het geeft de geschiedenis weer van de tenor Vanni (Gigli) en zijn vrouw Fiamma (Maria Cebotari). Voor haar huwelijk met Vanni, is Fiamma verloofd geweest met Ceasar Doret (Michael Bohnen). En wat Vanni niet weet, is, dat hun zoontje, een kind is van Doret. Na jaren verschijnt Doret, die inmiddels ge trouwd is, weer ten tooneele en maakt opnieuw Fiamma het hof. Uit jaloezie schiet de vrouw van Doret haar man dood. Fiamma wordt hiervan verdacht. Op een zeer verdienstelijke en ontroerende wijze komt tenslotte de waarheid aan het licht. Voor de pauze draaide de Paramount film „Swing High, Swing Low", een heel aardige film met Fred Max Murray en Carole Lombard. WJLtU Het hoofdnummer, dat deze week de „Witte" vermeldt, heeft „De Jacht naar Carrière", een product van de 20th Century Fox, met in de hoofdrollen Simone Simon, Bert Lahr, John Davis en Dick Baldwin. Simone Simon, dezelfde, die in een reeks van bijzonder geslaagde Fransche films op trad en daarna naar Hollywood vertrok, be hoort tot de prominenten der hedendaagsche filmindustrie, en bevindt zich, wat haar talent betreft, in nog steeds stijgende lijn. In „De Jacht naar Carrière" zien wij haar in een echt Amerikaansche film, spelend in een milieu van radio-uitvoeringen en music- halls. Het gaat hier om een alleramusantst verhaal, met ontelbare intrique's die zich tenslotte dusdanig toespitsen, dat het lijkt of zelfs de vertolkers van dit blijspel er niet meer wijs uit kunnen raken. Men krjjgt de gelegenheid enkele malen te genieten van de zeer geschoolde stem van Simone en hoewel het hier niet gaat om een film van groote allure, het is buiten kijf, dat men er een prettig anderhalf uur aan beleven kan. Jjfo.oti-<JA«jciUx: We mogen het bekend veronderstellen: de Spaansche en Fransche rivièra, deze door Eduard Veterman zoo terecht betitelde „blauwe sirene", trekt aan al wat in deze maatschappij voos en rot is. Zwendelaars, gelukzoekers, ontuig, a-socialen, kortom, alles wat de riolen van 5 werelddeelen aan overtolligs niet kunnen bergen, spoelt hier aan bij palmen en in sjieke bars. En het leeft, maar waarvan weet men niet. Een deel van hen zoekt een bestaan in den slavenhandel, die de politiemachten van Spanje, Frankrijk en Zuid Amerika tot op den huidigen dag toe niet hebben kunnen be letten. De verfoeilijke handel in jonge vrou wen, die door louche individuen via geweten- looze „makelaars" van Europa naar Zuid Amerika versjaggerd worden. Het is een onderwerp, uiterst dankbaar voor spannende feuilletonnistische reportages, voor tooneelstukken en films en telkenmale weer is er wel een ondernemer die het in- droevige onderwerp aangrijpt, om weer eens, voor de zooveelste maal, de menschheid te vertellen hoé voorzichtig toch jonge meisjes wel niet moeten zijn om niet op een goeden dag wakker te worden inplaats van in het ouderlijk bed, in een der bars aan de kust van Zuid-Amerika. Het lijkt ons daarbij overbodig er op te wijzen, dat het zelfde onderwerp daarbij veelal meer als trekpleister, als speculatie op niet nader te noemen instinc ten der massa gebruikt werd, dan als ernstige waarschuwing aan ernstige menschen. Wat de film zich echter 10 jaar geleden kon permitteeren, kan zij heden ten dage niet meer en dat zal dan ook wel de oorzaak zijn dat de Fransche film die deze week in Tivoli draait in ieder opzicht acceptabel is Dat wil zeggen: hier geen keukenmeiden- romantiek, geen schreiende moeders die hun Kathe von Nagy in de film „De Weg naar Rio" (Tivoli) dochters verloren zien gaan en weer terug krijgen en geen sentimenteele flikflooierij met een moraal, die men er met de haren bijge sleept heeft. Maar wel iets anders: een vlotte, gezonde film, die het onderwerp met zakelijk heid en nuchter inzicht behandelt, die geen enkele maal haar kracht zoekt in zwoele intermezzi, maar doodeenvoudig demonstreert hoe twee handige journalisten een bende slavenhandelaars ontmaskeren. Merkwaardig, dat het weer die duivelsche Franschen zijn, die deze film moesten ver vaardigen. Buitengewoon knap werk (de naam Robert Siodmak is er alleen reeds garant voor!), goede beeldmontage, en een rhythme, dat u voert naar een bijzonder ge slaagde climax. Het is een wijd en zijd bekende Duitsche artiste, die men hier de eerste viool ziet bespelen en wel Kathe von Nagy. Ze heet hier wel „Kathe de Nagy", doch dat belet niet, dat men ook thans weer in haar een voortreffelijk artiste ziet die de haar toegewezen rol op voorbeeldige wijze ten uitvoer brengt. Het verhaal zelf bezit een groote mate van originaliteit naast een waarschuwing voor jonge menschen, die o.i. pretentiever zal kun nen werken dan 10 andere films, dit onder werp behandelende, doch zooals we ze enkele jaren geleden aanschouwden Gelukkig, er is dus tóch moreele en artistieke winst geboekt. In het voorprogramma draait de film „Muziek voor Madame", een aardige zang film, zonder pretentie. 11 zc ook wnd met linnen overtrek elegante pasvorm - alle modellen en maten per stuk 11 c. - per dozijn 1.25 Méén in HERMAN NYPELS' Kledingmagazijnen - DEN HELDER Gangsters of onschuldig? jongelui? Een opname uit de 20th Century-film „Op Jacht naar C.arrière" .(Witte Bioscoop) De commandant is de ziel van den troep. In „La France Militaire" kwam een artikel voor van generaal Niessel over „L'amour pour le chef". Getroffen door de groote ge negenheid, die een bataljon Fransche alpen jagers voor zijn commandant koesterde, halen wij uit dit artikel het volgende aan. Tijdens de gevechten aan de Somme, einde Mei 1918 was de commandant van een batal jon Fransche alpenjagers ernstig gewond ge raakt. Onmiddellijk operatief ingrijpen bleek noodzakelijk. Het bataljon was door deze gebeurtenis ge heel ontwricht geraakt. Zoo erg zelfs, dat het wel leek, of het korps van dit oogenblik af zonder ziel was. De nieuwe commandant sloeg den ontredderden toestand van kader en man schappen met bezorgdheid gade. Onder voorwendsel, dat het voor contróle noodig was, werden eenige brieven openge maakt, om het moreel van den troep nog be ter te kunnen peilen. Uit die brieven bleek zulk een diepe genegenheid voor den gewon den chef, dat de divisie-commandant besloot een voertuig ter beschikking te stellen van het bataljon, dat een rustperiode tegemoet ging, opdat het zich iederen dag in het nabu rige hospitaal op de hoogte zou kunnen hou den van den gezondheidstoestand van den zoo beminden commandant. En deze zag nu voortaan eiken morgen een afvaardiging van het bataljon, bestaande uit een officier, een onderofficier en een jager zich aan het voeteneinde van zijn bed opstel len, hem langen tijd den militairen groet brengen en zich dan zonder een woord ver wijderen, omdat de officier van gezondheid het spreken uitdrukkelijk verboden had. Keerde de afvaardiging in het kantonne- ment terug, dan dromde heel het bataljon om het voertuig en de officier moest staande op de treeplank meedeelen, hoe het met den zieke was. Dit duurde tot het bataljon weer naar het front terug moest. Weken verliepen. 15 Augustus mocht de commandant zich voor herstel van gezond heid naar huis begeven. Hij was er nog heel erg aan toe. Op zekeren dag kwam zijn op passer hem een brief van den nieuwen ba taljonscommandant overhandigen. Deze ver zocht hem, namens het bataljon, den daarop volgenden dag getuige te willen zijn van de uitreiking van een hooge militaire onderschei ding aan het bataljon. Per auto begaf hij zich naar de plechtigheid. Op het terrein aangekomen, waar het bataljon verzameld was, kon hij geen voet verzetten, zoo ernstig verlamd was hij nog. Steunend op een stok en leunend op den arm van zijn op volger slaagde hij er met uiterste krachts- inspannig in het bataljon te inspecteeren. De manschappen waren diep onder den indruk. Toen de wapenschouwing geëindigd was, gebruikte de vroegere commandant met zijn collega's den maaltijd. Na afloop daarvan verzocht hjj hun hem te laten vertrekken, omdat hij zeer vermoeid was. Om naar zijn woning te kunnen terugkeeren, moest de auto het naastbijzijnde dorp passeeren. Hier ver sperden de manschappen van het bataljon den auto echter den weg. „Wilt gij iets?" vroeg de commandant. Toen ging een jager op de treeplank staan en zei tegen hem: „Mon com mandant, namens mijn kameraden bied ik u eenige veldbloemen aan, die wij voor u heb ben geplukt, toen gij den maaltijd gebruikte". De chef bedankte hem daarvoor en wilde verder gaan. Maar de jager vervolgde: „Mon commandant, ik heb u nog iets te vragen. Mijn kameraden hebben mij namelijk opge dragen u namens hen te omarmen". Diep ontroerd stemde de commandant hierin toe. En toen wendde hij zich tot den troep met de woorden: „Vrienden laat mij nu gaan, want ik kan niet meer". Onmiddellijk werd de weg voor hem vrijge maakt en terwijl de auto zich verwijderde, namen de manschappen hun muts af en riepen „leve de commandant", Texelsch nieuws E. van Engelen, van De Cocksdorp 1 naar Westwoud B 14. A. van Milder, van Gravenstraat 20 naar Utrecht, Kleine Riezesteeg no. 9. Cath. M. Vlaar, van Den Hoorn 6 naar Heer Hugowaard, Middenweg H 59. van 2 tot en met 8 Juli 1938. GEBOREN: Marinus, z.v. N. Kortenhoeven en L. M. M. Brücher. Anna, d.v. J. van Heer waarden en A. M. Witte. ONDERTROUWD: D. H. Keijser en A. Lap. OVERLEDEN: D. Dijksen, 71 jaar; K. Bur ger, 76 jaar, geh. met A. Kooger; I. Kuiper, 78 jaar, wed. van A. Kuiper; A. van der Werf, 65 jaar, wedn. van M. Thomassen; T. Kikkert, 79 jaar. POLITIE. Gevonden: 1 dameshoed, 2 ceintuurs, 1 sleuteltje, 1 damestaschje, 1 abl, 1 pr. kousen. levert U wat betreft sigaren, Tel. 380 Horizontaal: 1. Waterstand. 3. Muzieknoot. 5. Rijksgrond. 7. Muzieknoot. 8. Weekdier, 10. Huisdier. 11. Europeaan. 13. Dankbaarheid. 14. Bitter vocht. 16. Term in koop contracten. 18. Nederl. maga zine. 20. Boksterm. 22. Waardeering. 24. Jongensnaam. 25. Maangestalte. 26. Voegwoord. 28. Stroo-afval. 30. Meisjes speel goed. 31. Familielid. 32. Tochtje. 34. Rivier in de Kaukasus. 36. Stad in Zuid- Amerika. 38. Voorzetsel. 39. Bijwoord. 41. Handeling in schaak- en damspel. 42. Voorzetsel. 43. Eerwaardig vader. 45. Bekende film-on derneming. 47. Voor (Lat.). 49. Geest uit de Ger— maansche mytho logie. 50. Departement. 51. Berplaats. 52. Opvang- en zend- draad. 53.Deel v. e. mast. 54. Vrucht. 56. Schrede. 57. Niet helder. 59. Onfrisch. 62. Pers. voornaamw. 63. Plaats in België. 64. Naaldboom. 66. Vrijgevig, 68. Uitgesloten aan sprakelijkheid. 69. Kraaivogel. 71. Afnemen, ver- bleeken. 73. Inspanning. 75. Rund. 76. Lis. 77. Opening. 79. Romelnsche Rijk. 80. Hoofd der Indi sche regeering. 81. Vergif. 83. Insect. 85. Buitenlandsche munt. 87. Voor (in samen stellingen). 88. Onderricht. 90. Stof in luchtvor- migen toestand. 92. Meisjesnaam. 93. Stang, 95. Stad in Siam, op gelijknamige land-engte. 97. Deel v. d. voet. 99. In dit geval. 100. Om geluk te wenschen, 101. Het of de zelfde. 102. Inhoudsmaat (ongebruikelijk) Vertikaal 1. Spil. 2. Snede. 3. Als 53 Horizon taal. 4. Enz. 5. Rots in zee, 6. Pers. voornaamw. 7. Huilgeluid 9. Gewicht. 10. Uurwerk. 12. Reputatie. 13. Bep. lidwoo-d. 15. Reeds. 17. Titel. 19. Jongensnaam (afk.). 21. Gehoororgaan. 23. Overdreven keurig jongmensch. 24. Haarkrul. 25. Jong schaap. 27. Europeaan. 29. Mohamme daansch hoofd deksel. 30. Hoofdeksel. 31. Pen, ijzeren staaf. 32. Soort zijde. 33. Ontwikkelingstoe stand v. insecten. 35. ordenen, organi- seeren. 36. Niet moedig. 37. Vlaktemaat. 38. Op dit oogenblik. 40. Koren. 42. Opflikkering, korte tijd. 44. Op lastgeving van 46. Voegwoord. 48. Bezittelijk voor naamw. 49.Meisjesnaam afk. 50. Waterkeering. 54. Burgerlijk wet boek. 55. Achting. 56. Costuum. 58. Energie. 60. Deel v. e. etmaal. 61. Muzieknoot. 63. Boerenkiel. 64. Kleedingstuk. 65. Zelfkant. 67. Vod. 70. Gezichtsorgaan. 71. Auto. 72. Vochtig. 74. Loofboom. 76. Hijschtoestel. 78. Ambtsgewaad. 80.Alcoholische drank 81. Gewicht. 82. Naam v. water wegen. 84. Egyptische zon negod. 86. Zie 69 hor. 87. Aan het adres van 88. Durf. 89. Sneeuwschoen. 91. Behoudens den titel. 92. Nederl. kolonie. 94. Voorzetsel. 96. Eerwaarde Heer. 98. Te weten. OPLOSSING VORIGE WEEK. Verticaal: 16a. brood; 38. non; 39. ton; 40. pas; 42. nat; 43. vloek; 44. Ier; 45. Abo; 47. pedel; 50. er; 52. al; 53. degen; 54. el; 55. de; 56. tank; 58, ramp; 60. ree; 62. ver; 63. Arie; 64. grut; 65. of; 66. elk; 68. wol; 69. eed; 71. ure; 72. s.t.; 74. en; 75. ds. Horizontaal: 37. baret; 40. por; 41. bon; 43. van; 44. Ida; 46. nap; 48. els; 49. tel; 51. kardoes; 56. tree; 57. ever; 59. kor; 61. ego; 62. vol; 65. oker; 67. bewonderd; 70, rups; 71. Lie; 75. dur; 76. rjken; 77. alf; 78. Ada; 79. stek. De prijs werd gewonnen door den Heer H. W. A. VAN ANDEL, Gladiolenstraat 2, Den Helder. Ned. Herv. Gemeente. D e n B u r g. V.m. 10 u. Ds. Visser, H. Avondmaal. N.m. 7.30 u. Ds. Visser, Jeugddienst- -Koorzang. Oosterend. V.m. 10 u. Ds. A. W. Kok. Waal. V.m. 10 u. Ds. v. 't Hooft, Maand* collecte. Den Hoorn. V.m. 11.15 Ds. Moen. N.m. 8.30 Ds. Moen. H. Avondmaal. Cocksdorp. V.m. 10.30 u. Ds. W. Plug. De Koog. V.m. 10 u. de heer Luuring. Oudeschild. V.m. 10 u. Ds. Moen, Maandcollecte. Doopsgezinde Gemeente. Oosterend. V.m. 10 u. Dr. Vis. Geref. Kerk. Den Burg. V.m. 10 u. Ds. v. d. Leer. N.m. 7.30 u. Cand. Wouda. Oosterend. V.m. 10 u. Cand. Wouda. N.m. 3 u. Ds. v. d. Leer. Geref. Kerk H.V. Oosterend. V.m. 10 u. en n.m. 3 u. Ds. E. Kok. Leger des Heils. Zaterdag n.m. 8 u. Straatzang Den Burg. Zondag v.m. 7 u. Bidstond. Zondag v.m. 10 u. Heiligingsdienst. Zondag n.m. 3.30 Openluchtmeeting Zondag n.m. 8 u. Verlossingsbijeenkomst. Jeugddiensten. Zondag v.m. 9 u. Handleiding. Zondag n.m. 12.30 u. Comp. samenkomst. Tijdens het korte onweder van Vrijdag morgen, zijn aan den Hoornderweg naabij den Prins-Hendrikpolder een zestal telegraafpalen door den bliksem geraakt. Alleen werden van deze palen groote splinters afgeslagen, verder werd geen onheil aangericht. BENOEMING. De heer Tuinsma, onderwijzer aan de school met den Bijbel te Oosterend, is benoemd tot onderwijzer aan een christelijke school te Rotterdam, waaraan niet minder dan 16 leer krachten zijn verbonden. KeA& en Zending, OXFORD GROEPBEWEGING. Telegrafisch vernemen wij uit New-York, dat Zondag j.l. aldaar op het diner, dat het Finsch- Amerikaansch Genootschap aan de Finsche delegatie naar het SOO-jarig Delaware-feest aanbood, de Finsche minister van buitenland sche zaken Holsti inzonderheid hulde bracht aan de Oxford Groepbeweging en haar leider Frank Buchman. Hij verklaarde in deze be weging een groote macht, een wereldmacht te zien in het streven naar betere verhoudingen onder de menschen en de volkeren. ENGELSCHE OECUMENISCHE RAAD. Op de dezer dagen gehouden algemeene sy nodale vergadering der Anglicaansche kerk in Engeland werd definitief op voorstel van den aartsbisschop van York de instelling van een Engelschen Oecumenische Raad goedgekeurd. De nieuwe Britsche Oecumenische Raad heeft niet de taak om verklaringen af te leggen, wel ke de aangesloten kerken zouden binden, doch moet een ontmoetingsplaats zijn voor gemeen schappelijk overleg in algemeene aangelegen heden. MOHAMMED IN JAPAN. Er is in Japan een buitengewoon sterke in teresse voor het Mohammedanisme. De politiek is hier niet vreemd aan, daar de Japansche staat veel belang hecht aan de versterking van de banden met het Mohammedanisme in het Nabije Oosten en in Indië en omgekeerd de Arabische pers sinds eenige jaren een stijgende belangstelling voor het Mohammedanisme in Japan aan den dag legt. Een en ander werd sterk geprikkeld door de bezetting van Mandschoekwo in 1931, daar in Korea en in Mandschoekwo veel Mohammedanen wonen. Dezer dagen werd in het parlement te Tokio door den Japanschen minister van buitenland sche zaken verklaard, dat wederzijdsclie diplo matieke vertegenwoordiging met Irak overeen gekomen was en dat voorts de staat de studie van Japansche studenten van Mohammedaan- sche belijdenis in het Mohammedaansche bui tenland sterk wilde begunstigen. Te Tokio werd voorts een moskee ingewijd, bij welke plechtig heid vertegenwoordigers van de koningen van Egypte, Hedzjas en Yemen aanwezig waren. MARANATH A-COMITÉ. Te Delft is een Maranatha-comité gevormd, met het doel eens per week de Maranatha-ge- dachte te bespreken. Men wil dit doen zonder op richtingsverschil te letten en zonder naar de vorming van eenige kerk, richting of kring heen te sturen, DE RIJNSCHE ZENDING. De Rijnsche zending te Barmen, die ook in Nederlandsch-Indië werkt, heeft thans 227 zen dingskrachten op 72 stations in dienst, onder wie 73 geordende missionarissen en 46 zusters. Het getal inheemschen dat hun zending won is in totaal 610.138. In het laatste boekjaar werden 15.797 heidenen en 23.703 Christenkin deren gedoopt. Aan inheemsche krachten telt de Rijnsche zending 103 evangelisten, 11,81 on derwijskrachten en 501,1, ouderlingenVoorts zijn er 1817 scholen met samen 68.317 leerlin gen. Tot den doop bereidev zich 19.000 heide nen thans voor.

Heldersche Courant | 1938 | | pagina 9