tailleert II op dit M Hoofdpijn - Kiespijn - Gevatte koude Wijziging salarisverorde ning 1935 en A.O.B. 1935 Aanstelling van een arts bij den Geneesk.- en Gezondh.dienst Promotie Dr. P. C. Koene Op Vossenjacht Texelsch nieuws wZonnestraal"dag Marktoverzicht Marktberichte* Den Hoorn Burgerlijke Stand van Den Helder Millionnair Hughes start voor een reis om de wereld „Zee-Arend" neemt deel aan vier wedstrijden WxuidelijioAl Oost Indië Tijdschriften Mijnhardtjes (dit zijn hartvormige cachets) helpen snel en goed. Doos 50 ct. Proefdoos 10 ct. B. en W. schrijven aan den Raad: Volgens de thans in de salarisverordening 1935 opgenomen regeling, bedraagt het salaris van een typist-schrijver in minimum 760. met twee éénjaarlijksche verhoogingen van 142.50 en vier éénjaarlijksche verhoogingen van 95.tot in maximum 1425.terwijl voor zoodanige ambtenaren beneden den 21- jarigen leeftijd een jeugdaftrek wordt toegepast van 95.voor elk jaar, dat zij jonger zijn dan 21 jaar, met dien verstande, dat de wedde niet beneden 390.daalt. Voor een schrijver loopt het salaris van 1330.tot 1710.met vier éénjaarlijksche verhoogingen van 95.terwijl dat voor een klerk loopt van 1425.— tot 1900.— met vijf éénjaarlijksche verhoogingen van 95.Voor beide functies geldt een jeugdaftrek voor de eerste twee jaren beneden den 23-jarigen leef tijd van 95.en voor de volgende jaren van 190.voor elk jaar, dat zij jonger zijn dan 23 jaar, met dien verstande, dat ook hier de wedde niet beneden 380.daalt. In bovengenoemde bedragen is de korting van 5 pet. verrekend. Bij deze thans geldende regeling bestaan de volgende bezwaren: a. bij bevordering van een typist-schrijver tot schrijver of van een schrijver tot klerk kan het voorkomen en komt het ook inderdaad voor, dat aan een bepaald ambtenaar ineens een salaris van 300.— a 400.meer moet wor den uitbetaald; b. het is zeer moeilijk, in sommige gevallen zelfs onmogelijk, om na te gaan, wanneer door een ambtenaar werkzaamheden worden ver richt als typist-schrijver, schrijver of klerk; c. een sprong van het salaris, als bedoeld onder a, kan tot gevolg hebben, dat een be vordering langer uitgesteld wordt dan feitelijk wenschelijk is. Al deze bezwaren kunnen worden ondervan gen, indien slechts één rang bestaat n.1. van klerk. Dan toch wordt een betere algemeene regeling voor den geheelen dienst der gemeen te verkregen. Weliswaar wordt dan voor de betrokkenen uitgeschakeld de kans op een min of meer groote sprong in hun salaris, doch daartegen over staat, dat zij ook de zekerheid hebben, dat zij geleidelijk het maximum-salaris van klerk bereiken. Naar ons oordeel zou het salaris van den bovenbedoelden klerk moeten worden vastge steld in minimum op 1200.- met twee één jaarlijksche periodieke verhoogingen van 150 en vijf éénjaarlijksche verhoogingen van 100 tot een maximum van 2000.alles met af trek van 5 pet. Voor jeugdaftrek kan onzes inziens het vol gende gelden: voor de eerste twee jaren beneden den 23- jarigen leeftijd 100.per jaar; voor de vol gende twee jaren 150.per jaar en voor de daarop volgende jaren weder 100.per jaar. Het salaris bedraagt dan voor een ambte naar, aangesteld op een jongeren leeftijd dan 23 jaar, als volgt: 17 500.— 25 ff 1500.— 18 600.— 26 ft ff 1600.— 19 700.— 27 ff ff 1700.— 20 850.— 28 ff ff 1800.— 21 1000.— 29 ff ff 1900.— 22 1100 30 ff ff 2000.— 23 1200 alles wederom met aftrek van 5 pet. Overeenkomstige bezwaren als hierboven ge noemd onder a, b en c doen zich voor ten aan zien van de betrekking van „adspirant tech nisch ambtenaar", opgenomen in groep 1 van de loontabel voor de ambtenaren op jaarloon (het eventueel vervallen van den rang „typist schrijver" zal namelijk groep 1 nog alleen den rang „adspirant technisch ambtenaar" bevat ten). In verband hiermede meenen wij, dat voor dezen rang de salarisgrenzen behooren te wor den vastgesteld op 1200.1800.met twee éénjaarlijksche verhoogingen van 150.- en drie éénjaarlijksche verhoogingen van 100. Daardoor wordt tevens aansluiting verkregen aan het minimum van den rang van technisch ambtenaar 3e klasse. Indien bovenbedoelde regelingen tot stand komen is het noodzakelijk, dat een overgangs bepaling wordt gemaakt in dien zin, dat de thans in tijdelijken of vasten dienst zijnde amb tenaren van de nieuwe regeling geen financieel nadeel ondervinden, terwijl de wijziging ook niet tot gevolg moet hebben, dat aan deze amb tenaren onmiddellijk een hooger salaris moet worden uitbetaald. Uit het vorenstaande vloeit voort, dat in de salarisverordening 1935 verschillende wijzigin gen moeten worden aangebracht die den raad worden voorgelegd: Met het bovenstaande is de nieuwe positie van de klerken geregeld. Naast deze klerken zouden dan echter nog in dienst moeten komen, doch uitsluitend op arbeidsovereenkomst, de ambtenaren belast met typewerk. Voor deze ambtenaren, die slechts voor een bepaald aan tal jaren in dienst zouden dienen te worden ge nomen en die als regel bij het bereiken van den 22-jarigen leeftijd zullen moeten afvloeien, ten zij de omstandigheden, in elk afzonderlijk geval te overwegen, aanleiding kunnen geven den be trokkene in gemeentedienst te houden, zou onzes inziens de volgende salarisregeling kun nen gelden: beneden 22 jaar 1000. 21 20 19 18 17 alles met aftrek van 5 pet. 850.—, 700—, 600.—, 500. 400—, Wijziging salarisverordening 1935. 1 Januari 1935, werd aan den Directeur van den gemeentelijken geneeskundigen- en ge zondheidsdienst een arts-vol-ambtenaar als hulp toegevoegd voor ten hoogste een half jaar. Bij net desbetreffende voorstel werd op gemerkt. dat de uitbreiding van de werkzaam heden waarschijn!(ik van tijdelijken aard zou zijn, doch dat niemand zou kunnen zeggen van hoe langen duur. Het salaris van den assistent werd vastgesteld op 3500 per jaar, even tueel vermeerderd met een bedrag van 500 Vrjjdag j.1. is de heer C. P. Koene, leeraar aan de Rijks H.B.S. en het Gem. Lyceum alhier, aan de Vrije Universiteit te Amster dam gepromoveerd tot doctor in de wis- en natuurkunde, op een proefschrift, ge titeld „Radio-activiteit van bodem en water in Nederland". Als promotor trad op Prof. Dr. G. J. Sizoo. Dr. Coenraad Pieter Koene werd 14 Februari 1911 te Wormerveer geboren. Zijn eerste oplei ding genoot hij aan het Chr. Lyceum te Haar lem (afd. H.B.S.-B), waar destijds ir. W. van Dorp rector was. Op 25 Nov. 1931 deed Dr. Koene aan de Gem. Universiteit te Amsterdam zijn candidaat-examen voor wis- en natuur kunde met sterrekunde (cum laude) en natuur kunde en wiskunde met scheikunde. Nog geen drie jaren later n.1. 1 Juni 1934 deed de thans gepromoveerde zijn doctoraal-examen aan de Vrije Universiteit met als hoofdvak natuurkun de, bijvakken wiskunde en scheikunde. Dr. Koene is een van de drie eersten ge weest, die daadwerkelijk in de wis- en natuur kundige faculteit aan de V.U. gestudeerd heb ben. Met onderbreking van één jaar was Dr. Koene assistent van Prof. Dr. Sizoo van Sept. 1931 tot Sept. 1937, voornamelijk voor het prac- ticumwerk. Dit wil dus zeggen, dat hij voor hij zijn candidaats-examen aan de Gem. Universi teit aflegde, al overgegaan was naar de V.U. Het afbreken van het assistentschap was een noodzakelijk gevolg van de stijging van het lesurenaantal in Den Helder van 12 tot 32, med in verband met zijn benoeming aan het Gem. Lyceum, alhier. Om dezelfde reden moest Dr. Koene zijn werk staken aan het Nijver heidsonderwijs te Krommenie, waar hij van 1 Oct. 1933 tot 1 Oct. 1937 als leeraar aan de Avondteekenschool voor ambachtslieden werk zaam was geweest. Sinds Sept. 1935 is Dr. Koene in het vak wiskunde leeraar aan de H.B.S. te Den Helder en sinds September 1937 leeraar in de vakken wis- en natuurkunde aan het Gem. Lyceum te Den Helder. Bij Prof. Dr. J. Waterink volgde Dr. Koene colleges psychologie en didactiek. Door het afleggen van een tentamen ontving hij een Getuigschrift van de Vereeniging tot bevorde ring der Paedagogiek. Zooals we reeds schreven, is Dr. Koene ge promoveerd op een proefschrift, getiteld: „Radioactiviteit van bodem en water in Ne derland", verschenen bij N.V. Drukkerij en Uit geverij v.h. C. de Boer Jr., alhier. als vergoeding voor het gebruik van een auto. Bij besluit van den Raad van 12 Juni 1935 werd'machtiging verleend het dienstverband van den in dienst zijnden assistent met 6 maanden te verlengen, terwijl bij besluit van 10 December 1935 dat dienstverband weder werd verlengd, zulks in afwachting van de toen nader vast te stellen rechtspositierege ling van het gemeentepersoneel. B. en W. meenen, dat er geen termen zijn om langer een arts op arbeidsovereenkomst in dienst te houden, doch dat een zoodanig ambtenaar in vasten dienst der gemeente be hoort te worden aangesteld en dat het nood zakelijk is ook het salaris van den arts nader te regelen. Een saleris van 3500 5 toch achten zij voor een arts-vol-ambtenaar te laag. Op grond van een en ander geven B. en W. den Raad in overweging: a. de salarisverordening 1935 zóódanig te wijzigen, dat tusschen de groepen 12 en 13 van de loontabel voor de ambtenaren wordt ingevoegd groep 12a met een salaris van 40006000 (vier tweejaarlijksche verhoo gingen van 250 en daarna vier éénjaarlijk sche verhoogingen van 250) en dat in die groep achter „Geneeskundige en Gezondheids dienst" wordt opgenomen de functie van „arts"; b. de vergoeding van 500 voor gebruik van een auto door den arts van den gemeen telijken geneeskundigen- en gezondheidsdienst te bestendigen. Zondag j.1. heeft er in het puntje van Noord-Holland weer eens een „Vossenjacht" plaats gehad, georganiseerd door de afd. Den Helder der V(ereenigde U(ltra) K(orte- golf) A(mateurs). Het schijnt, dat het op den openbaren weg verschijnen met zoo'n vreemdsoortig apparaat op den rug niet meer zoo'n consternatie teweegbrengt als vroeger. Inplaats van uitroepen als „Speel eens een moppie" en „Kijk eens,radio aan boord" hoort men soms wel eens „Hé Vosse- jagers". Een Vossenjacht bsetaat uit het op sporen van een zender (de Vos) die zich in een bepaald gebied verscholen heeft. Door middel van raamontvangers bepaalt men de richting, waarin de Vos zitten moet en brengt die richting in kaart. Op een andere plaats herhaalt men dit nog eens en op het snijpunt moet ergens de Vos zitten. Dit keer was het de deelnemers vrij moeilijk ge maakt, omdat de plaats, waar het Hol was omgeven was door bovengrondsche lichtnet- leidingen. Komt men dan in de buurt van het Hol, dan wijst het raam niet in de goede rich ting en de gevolgen laten zich raden. Het Hol was gelegen in Grooet Keeten in het café van J. v. Scheyen,. Al even eerder was de zender gearriveerd, vergezeld door den heer W. Jacobs, of liever, in amaterustijl blijvend P.A.J.W. Interessant werk van het ook dit maal in hooge mate. Tenslotte was de zaak om 1 uur klaar en kon men beginnen. Nadat P.A.J.W. zich aangekondigd had, alle jagers veel succes toewenschend, gaf hij hun een tip door te zeggen: „Jagers, allemaal dezen kant uit." Na een half uur kwam de eerste peilgroep al in zicht. In het café dook men weg en met succes. Eindelijk, na 40 minuten kwam er weer een stel aanzetten, met een koffer in de hand, al maar draaiend. Deze lieten zich echter niet verschalken door die lichtnetdraden, maar kregen het Hol in het viezier. De heer Gauw bleek de gelukkige te zijn en hij werd met daverend gejuich ont vangen. Om half vier was de zaak, waaraan ook de komische noot niet ontbrak, afgeloopen en overhandigde de heer Duzee de prijzen, welke beschikbaar waren gesteld door de fa. De Zeeuw en Verstegen uit Den Helder en verscheidene andere radiovrienden. De sterken voor de zwakken. Zaterdag, 16 dezer, zal alhier de bekende jaarlijksche „ZonnestraaT'-collecte worden ge houden. De opbrengst dezer collecte strekt, om de verpleging van t.b.c.-patienten op „Zon nestraal" te financieren. Bekend mag worden geacht, dat in het Sanatorium „Zonnestraal" patiënten van alle gezindten en uit geheel ons land verpleging vinden; vooral de arbeids- therapie, daar toegepast in uitstekend ge outilleerde werkplaatsen, en de voortgezette behandeling van de z.g. Nazorg-patiënten, brengt verrassend gunstige resultaten. Het Comité voor de collecte vertrouwt dan ook, dat ieder zich voor dit mooie doel offer vaardig zal willen toonen en de collectanten hun onbaatzuchtig werk bekroond mogen zien met een rijken oogst voor het prachtige doel. Wie zich opgewekt mocht gevoelen mee te helpen met collecteeren, wordt vriendelijk ver zocht zich aan te melden bij het Secretariaat van het Comité, dat gevestigd is bjj A. Backer Tz., Oudeschild. De veeaanvoer aan de markt was gisteren vrij groot, er werden nog 376 lammeren ver handeld. De handel verliep vlot en de prijs was ongeveer een gulden hooger dan vorige week. De middenprijs bedroeg 9.75, de hoog ste prijs 11. De schapen deden niet zulke goede prijzen, betaald werd hiervoor pl.m. 18. Groot rundvee was er weinig aan de markt, alleen twee koeien, die 180 en 210 opbrachten. Nuchtere kalveren golden gemid deld 11 per stuk, oudere 16, vette tot 60. De vette varkens op de boerderij stijgen iets in prijs, betaald wordt 27 tot 28 cent per pond. Op de markt kocht men een flinke big voor 19. Schrammen golden ongeveer 24. De eierenprijs aan de veiling steeg weer on geveer 25 cent per 100 stuks bij vorige week, de prijs is thans geheel gelijk aan den eieren- prijs, die vorig jaar in denzelfden tijd werd betaald. Eierenveiling Maandag 11 Juli 1938. Aangevoerd 62261 eieren. 58-62 kg 3.50—3.75; 62-64 kg 3.70—3.85; 66-70 kg 3.904.15; 50-56 kg 3.35—3.50. Alles per 100 stuks. Veemarkt 11 Juli 1938. 1 paard 175; 2 koeien 180210; 6 vette kalveren 3560; 8 nucht. kalveren 716; 18 schapen 1619; 376 lammeren 711; 8 schrammen 2026; 18 biggen 1820; 3 geiten 47. FEEST TE DEN HOORN. Vrijdagavond is te Den Hoorn een verga dering gehouden van de vaste feestcommissie aldaar. Besloten werd te Den Hoorn het regee- ringsjubilé te herdenken met een feest van 2 dagen. Men is voornemens deze feesten te organiseeren een week, nadat de feesten te Den Burg zijn gehouden. 11 Juli 1938. BEVALLEN: C. Coster—Bakker, z.; -N. WezelmanMeindertsma, z.; M. J. C. Teu- nissede Langen Wendels, z.; H. J. Kost Coppens, d.; A. P. JongkeesPauli, z. OVERLEDEN: J. EggenHeringa, 71 jaar; G. DuinkerBrouwer, 84 jaar. Poging tot diefstal. Een bewoner van de Breedwarstraat deed aangifte, dat eenigen tijd geleden de hang sloten van zijn consumptietent waren ver broken en men getracht had zich toegang tot de tent te verschaffen. K.L.M. verleent den Amerikaan service. (Van onzen K.L.M.-medewerker). Zaterdagochtend 9 uur A. T. ia de Ameri- kaansche millionair-piloot Howard Hughes gestart van uit New York om zijn eerste trip over de Oceaan te volbrengen. Zijn doel is om het bestaande record van Willy Post te ver beteren. Het toestel wat hy gebruik is een Lockheed 14 Super Electra, van het zelfde type waar de K.L.M. er nu reeds één van heeft, terwyl de andere in bestelling zijn. Aan boord van de Lockheed bevinden zich Howard Hughes, een mecanicien, een telegra fist en twee navigatoren. De machine is geheel voor een recordpoging ingericht, n.1. alle bestaande ruimte is gebruikt voor benzinetanks. De Lockheed vliegt onder de registratie- letters KH-BRC. De radio-installatie welke zich aan boord bevindt is van het Bendix- type, ook dit type radio is in gebruik bij de K.L.M. Het toestel is thans te Parijs aangekomen en moet zoo spoedig mogelijk nagekeken en in orde gemaakt worden, aangezien het direct door moet naar Moskou. Deze korte inspectie op het vliegveld Le Bourget zal ge schieden door K.L.M. personeel, dat speciaal met een vliegtuig naar Parijs is vertrokken. De leider van dit keur-corps technici berust bij den heer Grosveld, de bekende mecano van de „Pelikaan". Bovendien is naar Parijs vertrokken een radio-telegrafist van de K.L.M. die de ma- chin zal uitluisteren en bovendien den Ame rikaan de gewenschte gegevens zal verstrek ken via de korte golf over het weer, etc. Den telegrafist, die deze eer te beurt valt is de heer Moulijn, een zeer ervaren telegrafist, die reeds een groot aantal Indië-reizen achter den rug heeft. De K.L.M. valt wel een zeer groote eer te beurt dat zij deze service mag verleenen voor zoo'n belangrijke vlucht. Het Nederlandsche Jacht de „Zeearend" zal dit seizoen, na zijn succesvollen wedstrijd rond Helgoland, nog aan verscheidene zeeraces deelnemen. Op 14 Juli a.s. start het jacht in den wed strijd DoverKristiansand, aan welke race ook verschillende Engelsche booten deel nemen. Op 19 Juli volgt dan het vertrek voor den wedstrijd KristiansandKopenhagen. Behalve Engelsche doen ook enkele Duitsche jachten aan deze race mee. Op 24 Juni wordt gestart voor den derden wedstrijd KopenhagenWarnemtinde en op 27 Juli volgt nog een vierde race, n.1. Warne mtinderond BornholmViel. De bemanning van de „Zeearend" zal be staan uit de heeren: C. Bruynzeel Jr., H. C. Looman, A. J. H. Dokkum, C. de Visser, F. van de Putte, M. G. Jonkers en E. G. van de Stadt. W.S.V. „DE ZILVERMEEUW." Zondag nam bovengenoemde vereeniging deel aan de, door de „Kennemer Wandelclub" te Beverwijk uitgeschreven traditioneele „Aardbeienmarsch". Alhoewel het weer nu juist niet zoo bij zonder meewerkte werd het waarlijk zeer fraaie parcours (de Noordzeesluizen, het park Verserbeek, de Hoogoven- en M.E.K.O.G- bedrijven waren hierin opgenomen) in een vlot tempo afgelegd. Bij de prijsuitreiking ontving elk de deel nemers een fraaie persoonlijke herinnering en de vereeniging een niet minder mooien groepsprijs. HOOG BEZOEK AAN NEDERLANDSCH- INDIfi. De gouverneur van Straits Settle- ments verwacht. Men heeft te Singapore met groote belang stelling kennis genomen, zoo meldt de „N. R. Ct.", van een bericht, volgens hetwelk de gou verneur van Straits Settlements nog dit jaar een bezoek aan Nederlandsch-Indië zou bren gen. Oranje Nassau's oord. Wij ontvin gen het jaarverslag 1937 van het sanatorium Oranje Nassau's oord bij Renkum. Van het zegenrijke werk van dit sanatorium getuigt dit verslag met cijfers en feiten. Gids voor Gaasterland, uitgave V.V.V. Gaasterland, secr. Balk. Een handig gidsje, dat op prettige wijze vertelt van de schoonheid van Gaasterland en dat veel prac- tische wenken geeft aan den bezoeker van dit mooie plekje van Friesland. Morks-magazjjn. Het Juni-nummer van dit tijdschrift, uitgave firma C. Morks Czn., Dordrecht, opent met een uitnemend ar tikel van H. G. Cannegieter over „Persoonlijk heden" waarin de schrijver het rijke werk van Mr. G. T. J. de Jongh, den bekenden kinder rechter, schetst. Hij laat daarin zien de straf fen van vroeger en de reclasseering van nu. Het groote verschil in methoden en de betere resultaten. „De straf moet een middel zijn tot moreel herstel, zoodat elk element van zedelijk kwaad, dat de strafmaatregel moch bevatten, in tegenspraak is met haar geest en beginsel". Jeanne Reyneke v. Stuwe schrijft „De Ver loren Minnebrief" en de heer H. F. Tillema vertelt bij eenige plaatjes en vijftig regels druks wat de taak van de bestuursambtenaren in Indië is. Van den verderen inhoud noemen we een schet svan Frits Arta over „Een mis lukte zending". Een historisch verhaal ovef de wonderlijke geschiedenis van een Nederlandsch geneesheer, die lijfarts van den Sjah van Perzië werd. We noemen slechts enkele arti kelen van de vele, die dit tijdschrift op ver schillend gebied geeft. De meeste zijn van goede illustraties voorzien. Onze Aarde. Het Juni-nummer van dit faaie tijdschrift, uitgave v. Holkema Waren- dorf N.V., te Amsterdam, opent met een wel zeer geslaagde plaat van Chelsea (Londen): Crosby Hall van de galerij gezien. Dr. Ralph W. Chaney schrijft een uitnemend geïllustreerd artikel over „Plantfossielen in staat van wor ding". Willy Verster vertelt bij een aantal heel goed getroffen foto's over Lugano, de stad aan de Zwitsersch-Italiaansche grens en van het wonderlijke stadje Gandria, dat daar als een blokkendoos tegen de bergen ligt. Prof. Uuhof schrijft over „Het dal der rozen in Boelgarije". Voorts bevat dit nummer een artikel van W. Munsterberger over Afrikaansche kunst en haar religieuse basis; van Arthur Schaier over „Het Waldes Museum" te Praag en van J. Oderwald over Donauvaart. Alle artikelen zijn even fraai geïllustreerd. Overzicht inhoud Juli-nummer „Onze Vloot" Het hoofdartikel is getiteld „Welke internatio nale beteekenis heeft de Nederlandsche Ma rine?", waarin allereerst betoogd wordt, dat de waardebepaling van onze zemacht niet statisch maar dynamisch dient te worden ge zien, d.w.z. de strategie in het verband der politiek. De Nederlandsche strategie wijst, zoo wel in het Oosten als in het Westen, in de richting van een neutraliteitspolitiek. Na ver volgens gewezen te hebben op de bijzondere waarde van de zeemacht voor den neutralen staat, plaatst de schr. twee gezaghebbende oordeelen n.1. een van Britsche en een van Italiaansche zijde, over de beteekenis van de Nederlandsche Marine voor de grootere mo gendheden naast elkaar en vraagt: wie heeft er gelijk? De conclusie waartoe de schr. komt is, dat de huidige sterkte in staat stelt tot krachtige afweer, maar nog niet voldoende is voor neutraliteitshandhaving in alle gebieds- deelen. Luitenant ter zee 1ste klasse A. Kroese schrijft over het onderwerp „Het schip gaat voor!" Met verschillende voorbeelden toont hij aan, dat het schip een levende gemeenschap is, waarvan ieder lid der bemanning van den commandant tot de jongsten matroos een on misbare functie vervult. Met het schip vormen zij een eenheid en deze eenheid moet voorgaan boven het individueele lid der bemanning, waar het geldt zelfhandhaving. Gep. Officier-vlieger G. C. M. Scholten be spreekt in een artikel de mogelijkheden voor opleiding tot vlieger bij de Kon. Marine. De „Kantteekeningen" handelen over het feit, dat Sowjet-Rusland zeestrijdkrachten bouwt voor den handelsoorlog, welke allereerst tegen Japan is gericht, waarbij gewaarschuwd wordt, dat Nederland hierbij op zijn tellen moet pas sen met het oog op zijn neutraliteit. Voorts bevat dit nummer een overzicht van het zich in bouw bevindende materieel met de daarbij behoorende silhouetten en gegevens. Tenslotte is het jaarverslag der vereeniging opgenomen alsmede een artikel over Dr. J. C. Eringaard in verband met diens aftreden als Voorzitter van het „Centraal Comtié tegen ondermijning van 's Lands Weerkracht". Hét nummer is van verschillende illustraties voorzien. Kapers op Nieuw Guinea door Frans Lelie. Uitg. Van Holkema Waren- dorf N.V. Amsterdam. Pr. ingen. 1.20, geb. 1.90. Daar van tijd tot tijd de exploitatie van Nieuw Guinea onder het oog gezien wordt en de voor- en tegenstanders om beurten hun meening verkonden, kan dit boek van Frans Lelie als actueel beschouwd worden. Zonder zich te scharen bij de tegenstanders van ontginning, stelt de auteur toch duidelijk in het licht, welke zeer groote bezwaren daar aan verbonden zijn, en hoe, in de eerste plaats voor het beoogde doel goed geschoolde en flinke krachten met moed en doorzettings vermogen, noodig zijn. Op zeer onderhoudende wijze worden de moeilijke, maar ook dikwijls tot dankbaarheid stemmende, omstandigheden beschreven waaronder bestuurs- en militaire ambtenaren daar hun taak verrichten. Voorts de onbetrouwbare inboorlingen met hun primi tieve zeden en opvatitngen, het schoon,, doch vaak beangstigend i van de tropische natuur en de sluwe manier, waarop c.oor buitenland- sche piraten gepoogd wordt in deze nog groeiende omgeving hun slag te slaan. Een echt HollandscL boek voor Hollandsche jon gens. Mies vindt haar weg door A. A. Sirks-Joustra. Uitg. van Holkema Waren- dorf N.V. te Amsterdam. Twee kinderen, in Indië geboren, en opge voed in een milieu waar geld geen rol speelt, komen eerst in een pension terecht waar ze alleen geschouwd worden als objecten waar- men zooveel mogelijk moet verdienen. Ver wend door het luxe leven thuis en sceptisch geworden door de ervaring in het pension, komen ze tenslotte in het gezin van een vriend van hun vader, leeraar H.B.S., in een klein Nederlandsch stadje. In dit gezin worden beiden liefderijk opgenomen en behandeld als de eigen kinderen van het echtpaar, wat evenwel ook inhoudt, dat zij zich moeten onderwerpen aan de zelfde regels van orde, tucht en gehoorzaamheid als de anderen. Dit brengt aanvankelijk diverse moeilijkheden met zich, die soms zelfs uitgroeien tot conflicten met de pleegouders, die echter met groote tact en menschenkennis de juiste leiding weten te handhaven. In deze prettige en huiselijke omgeving maken de Indische kinderen van alle mee. Vroolijkheid, feestjes, vacantiepret, maar ook zorgen en droefheid. Vooral het laatste doet zijn goeden invloed gelden op de meisjes die na een verblijf van ongeveer een jaar bij deze familie van verwende, veeleischende blagen veranderd zijn in meegaande leden van het gezin, die liefde weten te waardeeren maar ook te geven. Dit boek kan als een aanwinst de serie „De Goede Kameraad" beschouwd worden. WAT IS DAT? De dertiende aflevering van „Wat is dat?" de Encyclopedie voor Jongeren begint met Idylle en eindigt met Java, de veertiende aflevering loopt van Java tot Kerkelijke Goederen. De gekleurde platen in deze afle vering 13 en 14 behooren bij Jacht en Kaka- toe. In de dertiende aflevering van „Wat is dat", lezen wij onder meer interessante artikelen over IJshockey, Ijsvermaak, Ikatten, Ilias. Het interessante volk der Inca's wordt uit voeriger behandeld. Dan Indianen, bijzonder aardig geïllustreerd, een artikel over Indië met mooie landschapsfoto's Industrie met een fotomontage van een groote fabriek. Excursiegids Wieringermeer. Wij ontvingen de excursiegids voor het jaar 1938, waarin een praatje over ontginning, be planting en bewerking van de 20.00 ha groote Wieringermeerpolder. Er zijn verrassend mooie foto's in deze gids opgenomen, terwijl er een plattegrond bijgevoegd is. Voor wie het „nieuwe land" wil bezoeken, vrage deze gids aan bij de directie van de Wieringermeer, te Alkmaar. Door mooi Europa. Schetsen en reisindrukken van Zwitserland en Noord- Italië, door J. J. Jaques, uitgave W. Zwa gers, Nw. Binnenweg 460462; Rotterdam. Prijs 0.75. Wij ontvingen de derde herziene druk van dit „reisverslag" van iemand, die veel ge zien heeft en van het schoone van het land dat hij zag aan andere wil meedeelen. Hij doet dat op een boeiende wijze, terwijl tal van foto's het geschreven woord illustreeren. Voor wie dit deel van Europa bezoeken wil, een goede reisgids. Hij zal zyn oog openen voor tal van dingen waar hij anders aan voorbij zou gaan. Gids vo?r de Vel uwe, uitgave Fa. A. J. Wuestman, Harderwijk. Nu de vacantie voor de deur staat en velen zullen uitgaan om te genieten van de mooie plekjes in eigen land, komt deze gids wel op tijd, om voor te lichten over uitstapjes per fiets en per auto. Tal van busdiensten zijn erin opgenomen, terwijl het geheel wordt gecompleteerd door een kaartje van de N. Veluwe. Het boekje wordt op aanvraag gratis toegezonden. Propaganda en openbare mee ning. Als achtste van de serie brochures, die van maand tot maand onder den titel „Tijd seinen" het licht zien, verscheen een onder werp van Mr. J. J. Schokking over „Propa ganda en openbare meening". De brochures zijn stemmen uit Chr. historischen kring. Elke brochure bevat een op zichzelf staande studie over eenig onderwerp en heeft een omvang van 32 pag. (formaat 15 X 204& cm). De uitgave wordt verzorgd door drukkerij Blommendaal, Rijnstraat 9, Den Haag,

Heldersche Courant | 1938 | | pagina 4