De Gruyter's ILJETTEN JUUT RTJ I lis halve OPRUIMINGEN C. DE BOER JR. Qiifjori atrioxej Advertentiën AdmtmtindetKddmck'CouUint puddio9vanl7VOOr3^ Diversen Betrekkingen Betrekkingen Te huur Te koop Alstublieft: het eerste St Nicolaas-Geschenk van dit jaar! Sa v*"1? -Sa lO-p^^^ ERDAL, zwart, bruin en wit, in doozen van 1 0 en 1 5 ct. N.V. DRUKKERIJ 6 UITGEVERIJ V.H. HET SMAAKT TOCH BETER bij COR BIJL aangeboden gevraagd aangeboden aangeboden faJtteitje. [km mm mé mm Tijdschriften Plaatselijke kennisgeving. De Heer en Mevrouw TERSTAPPEN—ENGELMAN geven hierbij kennis van de ge boorte van hun Zoon HENDRIK CORNELIS. Den Helder, 12 JuU 1938. Huygensstraat 49. Mevrouw KRUYS—KOUMANS, Palels 4, verzoekt inzending van rekeningen vóór 23 Juli, Bij vonnis van de Arr. Recht bank te Alkmaar d.d. 7 Juli 1938 is het faillissement van Jelle Bosma, Kaashandelaar Koning straat 18 te Den Helder opge heven wegens gebrek aan baten. De Curator, Mr. J. MULDER, Advocaat en Procureur Weststr. 39, Den Helder (urtge*° ^TDonderda9 Erdal laat Sinterklaas dit jaar voor Uw kin deren al heel vroeg rijden I Maar voor zoo'n leuke spaarpot is het nooit te vroeg! Maak Uw kinderen gelukkig met die mooie Erdal-spaarpot, waarop leuke kabouters en grappige pelikanen zijn afgebeeldl U krijgt bij 2 doozen Erdal schoencrême de spaarpot tijdelijk gratis! Waarom zoudt U een onbekend of buiten- landsch merk koopen, als de Nederlandsche ERDAL schoencrême er is? Erdal Spaart schoenen... en spaart geld! VOOR KONINGSTRAAT Met dezelfde geestdrift ontvangen als de nieuwe mode. ZACHT, GEURIG, PITTIG I Per flesch (3/4 L.) f. 1.10 Literflesch t. 1.35 HOOGHOUDT 1$ 't wel toevertrouwdf FA. H. J. HOOGHOUDT GRONINGEN Juttertjes zijn kleine adver» tenties van vraag en aanbod. Tarief van 1 4 regels 40 cent, elke regel meer 10 ct. Vier- malige plaatsing wordt drie maal berekend. - Plaatsing uitsluitend tegen vooruitbet. Indien niet vooruit betaald, 15 cent per regel. Herplaatsing in hetHeldersch Adv. Blad, mits gelijktijdig opgegeven: 20 ct. voor 1 4 regels, elke regel meer 5 ct. Juttertjes worden slechts over 1 kolom gezet met een slag woord van ten hoogste 1 regel vet. Ze worden nooit van een kader of rand voorzien. Indien vóór 4 uur 's mid dags opgegeven; wordt een Juttertje den volgen den dag nog geplaatst Brieven: „Bureau v. d. blad" en „Adres: Bureau v.d. blad", 10 cent per advertentie extra. Brieven kunnen aan ons bureau, afgehaald worden van 's morgens half 8 tot 's avonds 8 uur. Desgewenscht worden zij bezorgd of opgezonden. Adressen: „Bureau van dit Blad" worden eerst na 4 uur verstrekt. Bljjf je zoo Kom liever zelf! R. R. NET DAGMEISJE gevraagd Adres: Bureau van dit blad. NETTE SCHILDER gevraagd. Adres: J. C. ROEPER Fzn., Den Burg, Texel. Gevraagd NETTE WERKSTER, 's middags voor het schoonhou den van winkel. Adres: Kanaalweg 173. Bekwame zelfst. werkende KOKKIN b. z. a. voor seizoen in Hotel of Pension, liefst Texel. Brieven onder No. No. 368, aan het Bureau van dit blad. Te huur gem. Zit.- en Slaapk. keuken, eigen closet, geheel vrij en een Zit-S.k. met of zonder ontbijt. Adres: Kanaalweg 54. WILLY'S AUTO TE KOOP. Zuinig in gebruik, 245, Adres: Middenweg 344, f (Na zes uur.) Te koop: SNIJBLOEMEN, dubbele margrieten. Adres: H. DE LANGEN, Meerweg 55, Breezand, 2 Cr. 4 St., losse Stoelen, dames Schrijfbureau, Stofzuiger, Foto-, toestel, H.N.machine, Dressoir, 2-pers. Ledikant. Hoofdgracht 24. Spoed. Prima zwarte PIANO, merk F. Rösener, te koop aan» geboden. Adres: Bureau van dit bald. Geef Uw vóór 's middags 4 uur op aan ons bureau. *5P& Jfpf „Ons Nederlan d". Wij ontvingen van de N.V. Uitgevers Mij. A. J. G. Streng- holt te AmsterdaVn het Juni-nummer van „Ons Nederland", het bekende officieele or gaan der A.N.V.V. Een nummer dat in meer dan een opzicht een verrassing is, aangezien het thans in nieuw kleed gestoken werd, een kleed, dat alleszins flatteert. Is het perio diek echter wat den buitenkant betreft be langrijk (ten gunste!) veranderd, dit is even eens het geval met met den inhoud. De re dactie bestaat thans uit de heeren Mr. Plan ten, M. C. Westerman, Mr. J. P. Bosman, Joh. Wesselink, Mr. E. Elias en A. J. G. Streng- holt. Dit eerste nummer in nieuw gewaad maakt een keurigen indruk en geeft de belofte dat dit periodiek ook in de toekomst een sieraad voor de leestafel zal blijven vormen Neder 1. Ver. van Wegenbouwers. Van bovengenoemde vereeniging, gevestigd te Den Haag Surinamestraat 15) ontvingen wij een boekwerkje, getiteld „Eenige grepen uit de ontwikkelingsgeschiedenis van het Nederlandsche wegennet", samengesteld door Ir. R. Tijken. Deze uitgave is naar aanleiding van het 8ste Internationale wegencongres en de daaraan verbonden tentoonstelling „De Weg 1938", Het Kind. Nummer van 25 Juni. Uit gave C. A. Spin Zn. N.V. te Amsterdam. Dr. W. Schallenbergvan Huffel vervolgt haar alleszins lezenswaardige beschouwingen over „Het Kind in de Nederlandsche Letter kunde", een materie, waarin de auteur uit stekend thuis blijkt te zijn. Van de hand van den redacteur lazen wij: „En tóch de bijbel op de Openbare School..." en eveneens het artikel„De Bijbel in de Opvoeding." Beide bij dragen zijn leerzaam en behoorden door ieder paedagoog gelezen te worden. M. Zwaagdijk tenslotte schreef over Oude vormen en klan ken in het kinderspel en -lied. Natuur en Techniek, Juni-nummer. Ui tg. N.V. JE. E. Kluwer, Deventer. Interes sant in hooge mate is de bijdrage „Het Bo vennatuurlijke" door S. L. den Monert, terwijl Ing. A. Lion merkwaardige opmerkingen maakt over de sterilisatie met licht. Visschen die telefoneeren is een pennevrucht van Prof. Y. Frolov, waaruit veel te leeren valt, terwijl wij voorts de aandacht vragen voor „Meer voudige Geboorten" van Frank van Gurp. Eerste klas fotomateriaal verlucht ook dit nummer. De Stuwing. Uitg. Amst. Mij. voor Jongemannen. Leidscheboschje, Amsterdam. Mr. J. Offerhaus schreef over ..Handwerk. Kunst en Wetenschap", terwijl ,.S" het heeft over den Amsterdammer en zijn zomergeneug- ten. Een bijzonder geslaagd artikel. Jonkvrouw J. J. Baronesse Mackay heeft het over het probleem ..Meisjes... waarheen?", terwijl een aantal puntige litteratuur beschouwingen het nummer completeeren. Contact. Maandblad voor de Nederl. jeugd. Uitg. Dallaan 8, Baarn. Juni-nummer. J. C. Warning vraagt zich af „Waarom wij racen", terwijl Victor v. d. Ven het een en ander vertelt „Uit het leven van een vlieg tuigbouwer". In de rubriek „Contact met schrijvers" wordt A. Roland Holst behandeld. Een goed nummer, verlucht met een aantal uitstekende illustraties. De Landbouw-Crisiswetgeving, II, 's-Gravenhage (Algem. Landsdrukkerij), 1938. Binnen een jaar tijds ligt thans een kloek tweede deel voor ons van deze uitgave van het Departement van Economische Zaken, welke beoogt een beknopt overzicht te geven van de totstandkoming en werking van de landbouw-crisiswetgeving in Nederland sedert 1929. Hetgeen wij over het eerste deel en zijn uiterlijk aanzien reeds geschreven hebben (vgl. Heldersche Courant 21 Juli 1937, no. 8057), geldt volkomen ook voor dit tweede deel; de behandeling van zijn tekst heeft evenwel een vr|j groote wijziging ondergaan. Was in het eerste deel een belangrijk gedeelte gewijd aan de parlementaire behandelingen, die aan ver schillende onderwerpen van wetgeving ten grondslag gelegen hebben, thans zien wij véél meer besproken van de uitvoerings maatregelen. Wanneer men bovendien in aanmerking neemt, dat in dit 2e deel de TarWewet- 1931; de C r i s i s-Z u i v e 1 w e t-1932 en de C r i s i s-V arkenswe t-1932 achtereenvol gens een beurt krijgen, en dat bespreking dezer materie 518 bladzijden vordert, dan moet het den oppervlakkigen beschouwer reeds duidelijk zijn, dat het tweede deel zeker niet het minst interessante zal zijn. Hier treffen wij toch de behandeling van de kern van de crisis-maatregelen. En niet alleen voor den belangstellenden leek, ook voor iemand, die in de practijk bij herhaling met de uitvoering der crisismaat regelen te maken heeft, zal speciaal de ver schijning van dit deel met vreugde begroeten. Het pretendeert dan geen economische ge schiedschrijving te zijn*), maar het geeft toch zooveel, is zóó overzichtelijk en heider- eenvoudig geschreven, dat velen zich het werk zullen wenschen. Met belangstelling zien wjj de in uitzicht gestelde deelen 3 en 4 tegemoet! A- Mr. B. Het kan er echter voor een belangrijk gedeelte wèl voor doorgaan. Kinderen, uitgeverij Contact, Amster dam. Prijs geb. 3.90. Er is op het gebied van de literatuur over het kind in de laatste jaren heel wat ver schenen. In de „eeuw van het kind" is het jonge menschje physisch en psychisch onder de loupe genomen en van tal van kanten belicht. Heeft een uitgave als deze dan nog wel nut? Ons antwoord daarop is bevestigend. Dit boek geeft een minimum van literatuur, bij een maximum van beelden uit dit groeiend en bewustwordend menschenleventje. Hier is verzameld wat de beste kunstenaars hebben uitgebeeld uit dit kleurige begin tijdperk van ons leven. Niet minder dan zestig reproduc ties, w.o. vier in kleur, zijn in dit werk op genomen. Van bijna twintig bekende kunste naars, o.w. we noemen: F. H. Abbing, Jr. M. Adamse, Chr. Beekman, de te vroeg gestorven A. Funke Küpper, Jan Sluyters en Jan Wittenberg, vinden we reproducties van hun werken. Uitbeeldingen uit het kinder leven in zijn groote verscheidenheid. Het kind in zijn spel en in zijn rust. De kleine in zijn verdriet en in zijn vreugde. Er is hier een rijkdom, waarvan men telkens weer genieten zal. Een boek, dat blijvende waarde heeft. De schetsjes waarmee dit fraaie werk opent komen eerst in de tweede plaats. Zij beslaan slechts 32 bladzijden druks. Dat neemt echter niet weg, dat er fijne dingetjes bij zijn. We denken hier aan „Levensdrang" van Anke Servaes. Aan het gevoelige ver- haalje van W. Sandburg-Gorter over „Gina" en de paedagogische schets van Theo Thijssen over „De prestatie". Ter lezing aan iederen ouder aanbevolen. Voorts zijn er een paar teere liedekens in, w.o. het fijne van Guido Gezelle: „Slaapt, slaapt, kindje slaapt". Met deze uitgave heeft de uitgevers Mij. ..Contact" een verdienstelijk werk gedaan. Wij wenschen het werk in vele handen. De Mensch b jj de Grens, door Onno Hollander. Uitgegeven bij N.V. Servire, Den Haag. Gebonden 3.50. Dit vlot geschreven boek geeft een realis tische levensbeschrijving van een filosofisch aangelegd mensch. Het is geen oppervlakkige roman geworden, integendeel, het vormt een heldere noot in de opeenvolging van disso nanten, die den laatsten tijd onder den naam van roman zijn verschenen. De gesprekken tusschen Erik Leuning en zijn vader, vriend en chef getuigen van een diepzinnig doorwerken van de te behandelen stof. Juist aangevoeld is dit zeer ingewikkelde karakter en boeiend wordt de levensgeschie denis ♦an dezen Erik Leuring weergegeven. De interesse van den hoofdpersoon be paalt zich niet tot een ernstige studie van het een of andere onderwerp. Het leven zelf interesseert hem het meest. Juist door zijn "veelzijdige ontwikkeling wordt het een interessant mensch, maar toch een mensch, die ondanks alles met twee voe ten op de aarde staat. Mooi geschreven is zijn huwelijk met Hanna, de zuster van zjjn vriend en begrij pelijk en scherp naar voren gebracht de oor zaken. die leidden tot een mislukking van dit huwelijk. Een idealist is hij en wanneer zijn vrouw hem verlaat en hij een moment in de diepste ellende achterblijft, richt hij zioh kracht dadig op. Op een alleszins natuurlijke wijze volgt dan tenslotte zijn ontmoeting met Lily Frana, een gelijkgestemde natuur met dezelfde idealen. De gesprekken tusschen deze twee, die tenslotte leiden tot wederzijdsche liefde zijn meesterlijk geschreven. Eindelijk vindt de zoeker zijn bestemming. Als scenarioschrijver van een cultureele film maatschappij met aan zijn zijde een vrouw, die hem begrijpt een steun voor hem is, geeft het leven hem de verwezenlijking van zijn idealen. Nogmaals, een boek, dat ver uitsteekt bo ven de doorsnee roman. Els neemt de leiding door Ada van Oordt, Gebr. Kluitman, Alkmaar. Els is een flink meisje van 16 jaar, dat hare ouders, die wegens financieele achteruitgang een pension zijn gaan exploiteeren, krachtda dig bijstaat en in alles behulpzaam is. Kort na het begin van het seizoen is het groote pension vol gasten; Els en haar moeder, ge assisteerd door een flinke en handige dienst bode, hebben het meer dan druk en bij dat alles heeft Els de leiding, daar de zwakke gezondheid van haar moeder deze noodzaakt, veel rust te nemen. Maar Els eischt te veel van zichzelf en natuurlijk gaat die zware taak haar jeug dige krachten te boven, vooral als de dienst bode in een ziekenhuis moet worden opgeno men en er een andere tijdelijke hulp komt, waarmede Els niet kan opschieten. Dan is zij geestelijk zoowel als lichamelijk uitgeput en eenige rust is voor haar meer dan brood- noodig. Zeer tegen haar zin wordt zij door haar vader voor eenige weken met vacantie ge stuurd naar een meisjeskamp, vanwaar zij naar geest en lichaam gesterkt terugkomt, en daar, met de inmiddels herstelde dienst bode en een tweede hulp, met frissche moed de leiding op zich neemt. De verschillende typen van pensiongasten en hunne eigenaardigheden, de trouwe vriend schap van twee vriendinnen, de dolle streken van één dier meisjes, de voorvallen in het meisjeskamp en het pensionbedrijf worden prettig en onderhoudend beschreven en ma ken het geheel tot een aangename lectuur, een werkelijke aanwinst voor onze jonge- meisjes-bibliotheek. H e 1 e n's Handica p, door A. M. Na- cheniusRoegholt. Gebr. Kluitman, Alk maar. Ingenaaid 2.50, gebonden 3.50. Moeilijkheden in het leven van haar ouders, verlovingen en huwelijken van haar zeer na bestaanden en bekenden, met de beste bedoe lingen aangevangen 'of lichtvaardig begon nen uit materieele overwegingen, maar allen hierin overeenstemmende, dat zij na korter of langer tijd een volkome-» fiasco blijken te zijn en den betrokkenen niets dan leed en desillusie brengen; in het gunstigste geval waren het zooals geen bepaald ongelukkige huwelijken, maar was het leven slechts niets dan sleur. Dat alles dringt Helen's levens opvatting in een fatale richting. Meer en meer komt zij tot de overtuiging dat echte, ware liefde wel bestaat, maar dan alleen in mooie verhalen en sprookjes en niet geboden wordt door het echte leven, omdat elke echte levende mensch ook zijn of haar minder goede eigenschappen heeft en daardoor een gelukkig huwelijk niet bereiken kan. Zij is overtuigd, ook minder goede eigenschappen te bezitten, waardoor een gelukkig huwelijk nooit haar deel zal worden. Met die waan denkbeelden gaat zij door het leven en wordt door verschillende tragische voorvallen in haar directe omgeving meer en meer ge- sterlin die overtuiging, totdat haar ten slotte den blinddoek wordt afgenomen en zij de kracht en het vertrouwen in zich zelf hervindt en daarmede ook liefde en geluk. Een zeer goed boek voor onze oudere meisjes, die zich bezighouden of zullen gaan bezig houden met het groote levens- en toe komstprobleem en profijt kunnen trekken uit de lessen, welke de min of meer verongelukte levens van sommigen der beschreven perso nen of de plichtsbetrachting en toewijding van anderen haar kunnen geven. Jessy en de anderen, door Emmy v. Lokhorst, geïllustreerd door Rie Reinderhoff, Uitg. Holkema Warendorf. Ing. 2.geb, 2.75. In de serie Opbloei voor meisjes van 1418 jaar schreef Emmy v. Lokhorst „Jessy en de anderen". Een frissche geest spreekt uit dit aardig boek, waarin de schrijfster ons vertelt over het leven van een gezin, dat door den onver- wachten vroegtijdigen dood van den vader, vanuit een sfeer van weelde plotseling komt te staan voor groote moeilijkheden van finan- ciëelen aard. Daarbij komt dat de moeder, een door leven en haar man verwende vrouw, zich het heengaan van haar levenskameraad zoozeer aantrekt, dat ze er ernstig ziek door wordt. De oudste dochter, Magda, tracht zich, ondanks alle moeilijkheden, staande te hou den en naast haar studie in de rechten het huishouden te beheeren en te zorgen voor het gezin. De taak blijkt haar te zwaar en na een zwaren strijd geeft ze de studie er aan om na eenigen tijd, op aandrang van een vriend, waarmee ze zich heeft verloofd, haar mooie stem beter te ontwikkelen en daarin een nieuw levensdoel te vinden. Intusschen leeft Jessie haar vroolijk en jolig leventje van schoolmeisje verder; inner lijk toch vol zorgen over „thuis" Als nu ook nog haar 2de broer Jan, die toch al het zor genkind van de familie is, een ernstige long ontsteking krijgt, blijkt Jessie een geboren verpleegstertje, zoo een die 't fijne gevoel er voor in 't hart en de vingers heeft. Naast haar schoolleven verpleegt ze haar broer in den zwaarsten tijd van z'n ziekte en is ook nog voor de moeder, voor wie de ernst van de ziekte van haar lievelingszoon wordt verheimelijkt, een opgewekt verzorgstertje. Alles komt gelukkig op z'n pootjes te recht. De liefde, zoowel van persoonlijken aard, als van meer menschelijk standpunt, is het leidmotief van dit frissche boek. HAVEN VAN NIEUWEDIEP. Aangekomen van Londen en vertrokken n, Harlingen 't Engelsche s.s. „Falcon". Aangekomen van Liban en vertrokken n, Southampton het Joegoslavische m.s. „Ist",

Heldersche Courant | 1938 | | pagina 4