TARIAN RADIO x>° Wanneer treedt de nieuwe IJkwet in werking? Internationale luchtvloot op Ypenburg \yt EDGAR RICE BURROUGHS UIT ONZE OOST Tevredenheid over den Australië Indië vlucht Oud N.S B.-'cider veroordeeld Twee kinderen verbrand P.T.T, en luchtbescherming Oude vliegramp opgehelderd Epidemie van onbekende ziekte De erfenis van een weduwe verduisterd Vierhonderd arbeidsters bedwelmd O PROGRAMMA DOOR No. 29. Verborgen in het bos aan een zijde van het voetspoor, veilig voor de ogen van de zoeken den, als ze hun makker zouden missen, doodde de jongen zijn slachtoffer. Toen beving hem een vreemd gevoel. Zijn hele wezen beefde en trilde. Hij sprong overeind en zette een voet op het lichaam van zijn vijand. Hij hief het hoofd op om een vreemde, overgeërfde over- winningskreet te uiten. Maar er kwam geen geluid over zijn lippen hjj stond daar bijna een minuut met opgeheven gelaat, als een standbeeld der wrake en hijgde van de hevige emoties. De stilte, die de eerste overwinning van Tarzan's zoon kenmerkte, was typeerend voor al zijn volgende overwinningen evenals de vreselijke kreet der mensapen de overwin ning van de koning der jungle, Tarzan van de Apen had verkondigd. Akoet was intussen teruggekomen dm de jongen te zoeken. Spoedig zag de aap een vreemde figuur, die zich door de bomen spoedde. Kon dat de jongen zijn? In zijn hand had hij een lange speer, op zijn rug hing een ovaal schild, om zijn arm en enkels droeg hij banden van koper en ijzer, terwijl hij een linnen doek om zijn middel droeg. Een mes stak tussen de gordel. De oude aap kon zijn ogen nauwelijks geloven. De jongen ver telde met trots de bijzonderheden van de strijd. Ze maakten een grote boog om het ongastvrije dorp. De jongen oefende dagenlang met zijn speer, totdat hij een vaardigheid verkreeg, alleen mogelijk bij jonge spieren. Onder leiding van Akoet leerde hjj ieder spoor in de jungle kennen en herkende de verschillende dieren aan hun lucht. Zijn neus wist hem te vertellen of er tegen de wind in twee of vier leeuwen waren. De aap leerde hem nog veel meer, maar veel er van had hij te danken aan de over geërfde intuïtie van zijn vader. Hij hield van het leven in het oerwoud. Samenwerking met Australië in de toekomst verzekerd. De PKAFM landde in den dienst Austra lië-—Indië precies op tijd op het vliegveld Tjililitan. Het vliegtuig bracht verschillen de passagiers mede, die voor tusschentra- jecten hadden geboekt, terwijl met dit vliegtuig ook de heer ir. van Haeften, die met de openingsvlucht naar Australië was gegaan, uit Sydney terugkeerde. De heer van Haeften verklaarde volgens de N.R.Crt. aan een vertegenwoordiger van Aneta, dat hij over de reis en over het ge- heele traject uiterst tevreden was, behou dens over het nachtverblijf te Darwin. Hij acht het mogelijk het reisschema geheel te handhaven, behoudens een kleine wijziging op de heenreis, waarvoor de tijd iets te krap is gesteld. De heer van Haeften voerde verschillen de aangename besprekingen met Australi sche ministers, over de samenwerking in de toekomst, welke geheel verzekerd is. Zelfs zullen, nu wijzigingen in de binncn- landsche luchtvaart van Australië worden voorbereid, de dienstregelingen in dit land zoodanig worden opgesteld, dat daarbij ook rekening wordt gehouden met de nieuwe K.N.I.L.M.-lijn van Darwin af. De Raad van Justitie heeft volgens de N.R.Crt. de oudleider der N.S.B. in Indië, ir. A. L. van der Laaken tot honderd gul den boete, subsidiair één maand hechtenis veroordeeld, wegens het bekende spreek- delict Te Benkoelen op Sumatra zijn drie huizen tot den grond toe afgebrand. Hierbij zijn twee Chineesche kinderen, resp. vier en vijf jaar oud, om het leven gekomen. De verkoolde lijkjes zijn gevonden. De oorzaak van den brand is onbekend meldt de N.R.Crt. De fabrikanten van wecgwerk- tuigen wachten... De Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Amsterdam heeft er bij den minister van Economische Zaken in 'een adres op aangedrongen, dat de inwerkingtreding van de IJkwet 1937 op zoo kort mogelijken ter mijn zal plaatsvinden. (Deze wet behelst een nieuwe regeling betreffende maten, gewich ten, meet- en weegwerktuigen). Het bedrijfs leven voelt zich naar de meening van de Kamer van Koophandel terecht bezwaard door het uitblijven van de toepassing dezer wet. Een toestand van onzekerheid is ontstaan, die ongewenscht is. In het bijzonder geldt dit uit een oog punt van de vervaardiging van en den han del in weegwerktuigen. De kosten, welke met aanschaffing van weegwerktuigen in tal van gevallen zijn gemeld, weerhouden vele gebruikers van aanschaffing, omdat op dit oogenblik nog niet vaststaat welke eischen daaraan op grond van de nieuwe IJkwet zullen worden gesteld. Ter gelegenheid van de Neder- landschBelgische rondvlucht. m De voorbereidingen op het vliegveld Ypen burg voor de NederlandschBelgische rondvlucht, welke 15.10 en 17 Juni a.s. ge houden zal worden, zijn reeds in vollen gang Volgens de voorloopige gegevens zullen 90 vliegtuigen van diverse nationaliteiten aan deze vlucht deelnemen, zoodat Donder dag 11 Juli den geheelen middag uit alle OP ELKE BUS EEN BON VOOR GESCHENKEN v 0119. FEUILLETON. door Jan W. Jacobs 16. Edmond glimlachte of hij weer de regen boog boven de bloeiende hyacinthenvelden van Holland zag schitteren en Clara zuchtte van geluk, als op den eersten morgen van hun uit stapje naar SeelisbergWie en wat zou zooveel liefde kunnen vernietigen, kunnen be lagen? Voor zulk een bloeiend nestje van geluk, verscholen in het huisje in de dennen, bestond er geen wereld meer met elkaar be strijdende concurrenten. In deze stilte drong het hoera van het groote publiek voor de Leslie-successen nimmer door en werd niets vernomen van de propaganda-redevoeringen, die Al Leslie hield voor de vereeniging van vrienden van de Volksfilm! Wie het ook win nen mocht van de machten der wereld, de film van de winstmagnaten of de film van de bouwers eener nieuwe cultuur het zou geen enkele verandering brengen in het leven der Ribourdins, die elkander den duren eed der eeuwige trouw bezegelden met de belofte, dat ze nooit nooit! van hun leven zich meer zouden overgeven aan de film en dat het nooit nooit! meer iemand wie dan ook! zou gelukken hun droom van liefde en geluk te verstoren. Edmond verdiepte zich in het nieuwste werk van dr. Lechner over de ontwikkeling der ceramiek bjj de Oostersche volken en Clara nam Griz-nez op haar schoot en liefkoosde hem of hij de meest geliefde, eindelijk weer gevonden verloren zoon was. 19 Het toeval het onontkoombare toeval, bedieigde den armen Ribourdin op de meest onverwachte oogenblikken. Wat hij ook van plan was wat hij wel en niet wilde plotseling stond het voor hem, tartte hem, greep hem beet of smakte hem neer, zoodat hij zich de meest ongelukkige mensch van de wereld voelde. Het hielp niets of hij met het geduld van een kat zijn kans afwachtte, of hij zon op een gelegenheid om zich te verweren, of hij zich voornam om zich niets van de heele geschiédenis aan te trekken, of hij zich openlijk te weer stelde of in de verst afge legen uithoek vluchtte, telkens overviel het hem opnieuw nu eens in de gedaante van den charmant flirtenden kapitein Van Deursen in ,,Het Canaille", die hem van het witte doek aankeek of hij zeggen wilde: „zoo, Ribourdin, hoe vind je Ribourdin zoo?" dan weer in het journaal, vereeuwigd met een flesch spiri tus onder den arm als de incognito filmacteur Al Leslie; den eenen keer. als de in de club bespotte verachter van de rolprent, de oppo sant tegen het smaak- en zedenbederf onzer eeuw, getart om onberoerd door haar invloed zijn rustige leventje te leiden, als de eenige niet-fietser in een wereld waar niemand het zonder een tweewieler deed; dan weer om van een rustig vereerder voor het goede in de rolprent tot een hartstochtelijk dienaar te worden, die eindelijk, opgejaagd door het mis bruik, dat de sluwe vijand van zijn geliefde film heeft gemaakt om hem naar eer en goede naam te staan, zich als een bezetene door de wraak^edachte laat opjagen, zoodat zijn vrienden hem opnieuw bespotten en zelfs zijn eigen wederhelft besluit met hem te breken! En eindelijk als hij zal zegevieren, als zijn Amerikaansche vijand het in vinding rijkheid en genie het af moet leggen tegen zijn productieleidster, als hij zijn naam glans- rjjk hersteld denkt te zien opnieuw het verraad: Lettie Fieberman verbreekt haar contract, zij. die voor hem en zrjn eer de eerste plaats op de internationale filmmarkt heeft veroverd, die de leiding had in den strijd tusschen de Ribourdins en de Leslies, die den ordinairen haarspelden-fabrikant verslagen heeft om den naam van het oude aardewerk huis Ribourdin als een koningsbeker in nieu wen glans te doen schitteren op het oogen blik, dat het hoongelach der vijanden reeds deelen van Europa vliegtuigen op Ypenburg worden verwacht. Inschrijvingen werden ontvangen uit Ne derland, België, Duitschland, Engeland, Franjkrijk, Hongarije, Italië en Polen. De luchtvloot, waaronder alle denkbare types vliegtuigen, zooals Coudron, D. H.- Moth, Messerschmidt, Focke Wulf, Fox Moth, Kleinm, St. IIul>ert, Renault Pcrc. Gull, Farev-Fox, C.-X, Bengali, S- Michel zal den bezoekers een mooi overzicht geven van de huidige luchtvaart. Vrijdag 15 Juli, zullen te 10.30 alle deel nemers één voor één met een halve minuut tusschenruimte van het vliegtuig Ypen burg starten voor het eerste traject Ypcn- burg-Eindhoven. Ook de K.L.M. neemt, met een DC—3 aan deze rondvlucht deel. Hoogcre ambtenaren moeten lid van de N.V.L. worden. Naar wij vernemen heeft de directeur-ge neraal der P.T.T. dr. ir. M. H. Damme be slist, dat alle directeuren en andere dienst hoofden der P.T.T. (ongeveer 250) lid zul len worden van de Ncderlandsche Vereeni ging voor Luchtbescherming. Mixicaasch inboorling vond twee skeletten. Een inboorling uit de streek Cerro Colo nnes, in den staat Mexico, heeft de over- blijsclcn ontdekt van een vliegtuig, waarin zich de skeletten van twee mannen bevon den. Algemeen gelooft men, dat het hier de resten betreft van het vliegtuig Cuatro Vientos met de Spaansche piloten Barbe- ran en Collar, dat op 20 Juni 1933 op Mexi- caansch gebied vermist geraakte. Er zal een karavaan vertrekken om de streek af te zoeken en te trachten de overblijfse len te identificeercn. Vijfhonderd Joegoslaviërs ziek. In het Noorden van Joego-Slavië, in het dorp Stari Betschej is een tot dusverre on bekende epidemie uitgebroken, waarbij tot dusverre 500 personen ziek zijn geworden. De doctoren houden de ziekte voor een soort griep of paratyphus. Tot dusverre is één patiënt overleden. verstomd is en voor verlegenheid en bewon dering heeft plaats gemaakt op dat oogen blik laat zijn voorvechtster hem in den steek ja, wellicht is zij naar den vijand aan de andere zijde van den oceaan overgeloopen en iaat haar vroegeren weldoener aan den smaad zijner tegenstanders over, dwingt hem zich terug te trekken in een klein dorp, totdat het gerucht om zijn avontuur verstomd zal zijn en hij zich weer met goed fatsoen aari het hoofd van zijn oude fabriek zal kunnen stellen. Gelukkig dat de zaken bij Groeneveld in goede handen zijn, want anders zouden in dezen tijd de zorgen over het bedrijf nog zwaarder drukken. Alleen een krachtige en goede leiding kon het schip door de crisis branding sturen. De filmonderneming had de aardewerkfabriek geen goed gedaan, terwijl de contingenteeringsbesluiten der Duitsche, Poolsche en Fransche regeeringen belangrijke stroppen beteekenden! Ribourdin's rust zou niet lang kunnen duren en als hij zich er in schikte, dan was het om Clara's teleurstel ling niet te groot te doen zijn. De heerlijke boschen deden hem goed zijn vroegere kalmte keerde terug en hij kreeg de neiging, om het gebeurde als een dwaze grap te lachen als hij er al eens aan dacht. Want zijn be langstelling ging weer uit naar het beroep zijner vaderen. Zelfs in Clara's nestje-in-de- dennen had hij een verzameling curiosa aan gelegd. Er waren maskers en glaswerk van Arnold Scherer. vazen an Dressler, prachtig porcelein van York v. Riedel en magnifiek ceramiek van Jozef Hehl en vele anderen. Op die manier bleef je al op de hoogte, al dreef Clara er wel eens de gek mee, dat hij hier ook nog een collectie moest aanleggen... Het bloed kruipt waar het niet gaan kan en... hij schertste terug: als we ons zaakje eens moe ten sluiten, kan ik misschien een baantje in het porcelein-kabinet van een museum krii- gen En midden uit dit vreedzame leventje, mid den uit hun tweede geluksdroom, zooals Clara het idealiseerend noemde, werd Ribour din opgeschrikt, overvallen, neen: overweldigd ternedergeworpen, uit al zijn goede voor nemens en plannen neergesmakt; het was of Keukenmeidenpraatjesin het reclasseeringsrapport over ver dachte... Toen de erfgenamen van een we duwe te Delft bij den directeur der incassobank aldaar om het geld kwamen van de erflaatster, dat op deze bank was gedeponeerd ont dekte de directeur tot zijn groote ontsteltenis dat zijn voorganger dit geld had opgestreken... Het ging hier om ongeveer 13 mille, dat W. Fr. A. van K., de vorige directeur, zich door het teekenen van valsche kwitanties had toegeëigend. De teleurgestelde erfge namen klaagden van K. aan, die bekende, de verduistering te hebben gepleegd. Gis teren stond verdachte voor de Haagsohe rechtbank terecht De Officier van Justitie vond geen ver zachtende omstandigheden en eisclite twee jaar gevangenisstraf. De verdedigster meende, dat er in het reclasseeringsrapport, dat ongunstig luid de, veel „keukenmeidenpraatjes" over ver dachte staan! PI. vroeg de rechtbank een gedeelte van de straf voorwaardelijk op te leggen er op wijzende dat verdachte al ver maanden in voorarrest zit. Uitspraak 20 Juli. Vierhonderd arbeidsters van een fabriek nabij Blackfriars in Londen zijn gistermor gen het slachtoffer geworden van gasuitwa- semingen, die ontstaan waren door een breuk in een ammoniakleiding. Dertig ha- rer moesten in het ziekenhuis worden op genomen. Van verscheidenen is de toestand ernstig. CHIFFON AMORE. Een naam, die aan Zuidelijke romantiek doet denken en dus voor ons, Noorderlingen een bijzondere bekoring heeft. „Chiffon arnore" is een heerlijke drank, welke door de firma H. J. Hooghoudt te Groningen in den handel wordt gebracht. Ilct is een nieuw product, dat verrast door de exquise smaak: zacht en toch pittig ge noeg om nooit te zullen vervelen. Bij elke gelegenheid, in elk gezelschap zal „Chiffon ainore" een heerlijke verras sing zijn..." zoo schrijft de Fa. Hooghoudt in haar annonce's en wij zijn ervan over tuigd, dat ook deze nieuwe drank een suc ces zal blijken te zijn, want „Hooghoudt is 't wel toevertrouwd!" DONDERDAG 14 JULI. Hilversum I, 1875 en 415,5 m. AVRO-uit zending. 8.00 Gramofoonmuziek (Om 8.30 Ber.). 10.00 Morgenwijding, 10.15 Gramofoonmuziek. 10.30 Pianovoordracht. 10.55 Declamatie. 11.15 Omroeporkest en solist. 12.00 Kovacs Lajos' orkest (Om 12.15 Ber 12.45 Gramofoonmuziek. I.15 AVRO-Aeolian-orkest. 2.00 Paedagogische causerie. 2.30 Renova-kwintet en solisten. 4.00 Voor zieken en thuiszittenden. 4.30 Gramofoonmuziek. 4.50 Voor de kinderen. 5.30 Kovacs Lajos' orkest. 6.30 Sporthalfuurtje. 7.00 Secco's Gitanos. 7.40 Interview. 8.00 Berichten ANP. 8.15 Omroeporkest m.m.v. solisten. 9.15 Radiotooneel. 10.00 Bram Kwist's Hawaian-Ensemble en solisten. II.00 Berichten ANP hierna tot 12.00 Da „Blue Syncopators". Hilversum II, 301,5 m. 8.00—9.15 KRO. 10.00 NCRV. 11.00 KRO. 2.00—12.00 NCRV. j 8.009.15 Gramofoondienst. (Om 8.15 Ber.). 10.00 Gramofoonmuziek. 10.15 Morgendienst. 12.00 Berichten. 12.15 KRO-Orkest. (1.001.20 Gram.muz.). 2.00 Handwerkuurtje. 2.55 Gramofoonmuziek. 3.00 Voor de vrouw. 3.30 Gramofoonmuziek. 3.45 Bijbellezing. 4.45 Gramofoonmuziek. 5,00 Cursus handenarbeid voor de jeugd. 5.30 Sonora-kwintet en gramofoonmuziek. 6.45 CNV-kwartiertje. 7.00 Berichten. 7.15 Journalistiek weekoverzicht. 7.458.00 Reportage. 8.05 Berichten ANP, herhaling SOS-bericht. 8-15 Christelijke Oratoriumvereeniging te Utrecht, NCRV-Orkest en solisten. 9.05 Causerie over het Christelijke Onderwijs, 9.35 Vervolg concert. 10.30 Berichten ANP. 10.35 Gramofoonmuziek. 10.45 Gymnastiekles. 11.00 Gramofoonmuziek. Ca. 11.5012.00 Schriftlezing. elke zekerheid om hem wegviel, of de grond hem onder de voeten wegzakte; er zijn geen woorden voor te vinden, het is niet te beschrij ven, hoe deze panische ontzetting hem plotse ling aangreep! Het bordje, dat hij juist in de hand hield, liet hij aan diggels op het parket vallen iets wat hem nog nooit was over komen terwijl hij als verstard en tanden klapperend bleef staren op die eene naam die hem van tusschen de rij der vooraanstaande personen tegenschitterde uit het prospectus dat Groeneveld hem toestuurde „Clara Ribourdin, de echtgenoote van het hoofd van het wereldberoemde aardewerk- en porcelein- huis Ribourdin..." Hij greep met de eene hand de tafel vast en met de andere naar het hoofd Hij draaide met zijn oogen van ontzetting, zijn gelaat vertrok zich in een ijzige glimlach van pijnlijke verstarring of hem een straaltje kokend lood in de hals werd gegoten... Als hij geen man was, was hij tegen den grond ge slagen, als een jongejuffrouw gaan gillen... had hij een toeval gekregen... Maar nu nu kon hij niets dan staren naar die eene naam: ..mevrouw Clara Ribourdin, donatrice van de Volksfilm..." Het was of de letters voor zijn oogen dansten, zwaaiden, zich wrongen en kronkelden tot spottende duivels, plotseling ineenkrimpend tot een op hem toekruipende slang om dan ineens uitgerekt tot een gewel dige lichtreclame boven een bioscoopstraat voor zijn verbeelding op te rijzen... Hij kon geen woord uitbrengen en toen Clara de ka mer inkwam, wees hij alleen op de bladzijde waar het boekje open op tafel lag... Doch nauwelijks had zij een paar regels gelezen en haar naam ontdekt tusschen de rij der voor aanstaande donateurs der Volksfilm, of ze zakte onder het slaken van een lange door dringende gil bewusteloos ineen... Er was maar één ding wat Ribourdin be greep: hij moest héndelen, zich behèerschen, toonen dat hij een man was, die wist op te treden en hij vloog naar de telefoon om den dokter te roepen. 20. Noch Edmond noch Clara begreep, hoe de olksfilm aan den naam Ribourdin op haar donateurslij st was gekomen,, totdat mevrouw Waldorp „een licht opging" en zij glim lachend haar vriendin herinnerde aan de chèque, die zij den Zwerver had gegeven, die ei zoo gauw in geslaagd was de sympathie der dames te winnen, dien man immers, die een actie voerde tegen het bederf van de film... Na deze opheldering scheelde het niet veel, of de beide vriendinnen hadden de grootste oneenigheid gekregen, want in haar ontstel tenis en wanhoop, dat zij zelf de oorzaak was van die schurkenstreek van de Volksfilm, stond Clara dadelijk klaar mevrouw Waldorp van dit alles de schuld te geven! Mevrouw Waldorp had haar immers in aanraking ge bracht met dien „interessanten" man, met dien man, die zich als een zwerver van land tot land, belast met een „gewichtige zc-nding aan de men.schheid," voordeed. En als Clara geen rotsvast vertrouwen gehad had in haar vriendin, had ze natuurlijk eerst naar zoo'n wildvreemd individu geïnformeerd inplaats hem zoo maar nadat ze den man nauwe lijks een paar maal ontmoet had! een chèque te geven! Nu ja, ze wist wel, dat ze in die dagen nergens om gaf, dat niets haar interesseerde, sinds alles tusschen haar en Edmond „uit", voor goed afgeloopen scheen te zijn maar... maar, dat mevrouw Wal dorp dan tenminste niet wat voorzichtiger was geweest! Ze had vast vertrouwd, dat die in elk geval wel wat meer van dien zooge- naamden Zwerver af wist en dat ze hem alleen maar zoo noemde omdat ze het leuk vond in zoo'n sprookje op te gaan... En het leek ook allemaal zoo waarschijnlijk, hij had inderdaad iets over zich van iemand, die overal is geweest, die heel veel van de wereld had gezien... Hij vertelde van Amerika met zijn wolkenkrabbers en gangsters, waar de vrouw in hoog aanzien stond en de negers de bedienden van de blanken waren in ieder geval maakte hij den meest betrouw baren indruk... (Wordt vervolgd.)

Heldersche Courant | 1938 | | pagina 8