Ambtenaren dictatuur De Nederlandsche arbeiders in in de Wieringermeer? Postvlucbten op Indië Olympische Spelen niet in Japan Handjeplak tusschen P.E.N. en Wieringermeerdirectie? Kinderbijslag verzekering Luitenant Greter wint het zware springconcours Dc Middenstand betaalt het gelag Heeft de polder zijn Hitier en zijn Goering 1 Gruwelgeruchfen Ballenjongens wilden zelf spelen f.Vthene 14 Juli Geld ligt op straat te Echteld Dc vierdaagsche afstandsmarschen Duitschland verovert den Hindenburgbeker op Nederland Een sigaret bracht den dood EEN KLACHT; ER VALT TE PRATEN ZEGT IR. SMEDING. Wieringermeerdirectie steekt ten onrechte een premie van erkende P.E.N. installateurs in den zak. EEN ANTWOORD: De directie is verplicht rijksgeld zuinig te besteden en alle inkom sten aan te nemen, welke de on kosten der electrificatie kunnen drukken. Er is een machlig man in de Wieringer meer, een man, die op twéé goedgestopte kussens tegelijk zit. Die man is meneer van Eek, technisch ambtenaar van de „Wierin germeerdirectie", wien sinds kort ook het oppertoezicht over gemeentelijke bouwaan- gelegenheden is toevertrouwd. Hooge boo- men vangen veel wind en er waait momen teel een wind boven de kruin van me neer van Eek, welke lot een orkaan dreigt uit te groeien. Er zijn er velen in den polder, die meencn, dat deze hoofdambte naar feitelijk „abt en voogd" is, en dat de Wieringermeerdirectie zijn, volgens onze zegslieden al te groote energie te kort den breidel aanlegt. Men is zelfs gaan spreken van een dictatuur van Eek en noemt meneer van Eek den Goering van Ir. Smeding-Hitler. Deze krasse algemeene beschuldiging leek ons belangrijk genoeg op waarheid te toetsen. Immers dictatuur van een hoofdambtenaar of starre bureau cratie kan niet in het belang van de jonge samenleving zijn. Een van de voornaamste grieven, welke een groep belanghebbenden tegen de Wie ringermeerdirectie (steeds gepersonifieerd in den „dictator" van Eek als uitvoerend amb tenaar), is, dat hij het bewerkstelligt, dat de middenstand uitgeschakeld wordt en de W.D. ondanks alle schoone be loften destijds gedaan, haar vele bestaans mogelijkheden ontneemt. Men en die „men" zijn er velen zegt thans onom wonden, dat de W.D. op initiatief van den heer van Eek een soort koehandel drijft met het P.E.N. in Noordholland, over de ruggen der middenstanders-erkende installeurs heen, een handel, niet in hef belang van de bewoners maar tot, voordeel van P.E.N. en W.D. samen! Er zijn drie installeurs in de WÜeringer- meer, en wij zouden wellicht' deze zaak. die in feite slechts het belang van enkelen .raakt, onbesproken hebben gelaten, als wij ze niet zagen in het kader van algemeene. vaak te ver doorgedreven ordening van hoogerhand in het particuliere bedrijfsle ven. Dwang Het Is hekend. dat mettertijd den polder geheel geëlectrificeerd zal zijn, en dat de propaganda van het P.E.N. het electrisch koken in te voeren, veel succes heeft. In het oude stroomleveringsgebied ont wikkelt zich een transactie tusschen het P.E.N. en een eandidaat-stroomverhruiker gewoonlijk als volgt. Als men besloten heeft electrisch te gaan koken koopt men de noo- dige apparaten bij een erkend installateur, de tevens zorgt dat de aanleg tot stand komt. Gedeeltelijk als een soort premie de werkelijke kosten van den aanleg zijn veel lager betaalt het PEN. aan den installateur in normale gevallen een bedrag van fl. 28.De winstmarge op elertrische apparaten is zeer klein op een fornuis van negentig gulden ongeveer een rijks daalder dus de installateur mag de pre mie best hebben. Het amineert hem boven dien eleetrisch koken te propageeren, wat het P.E.N. weer ten goede komt. Tlesumeprende: een wisselwerking van belangen, pen volkomen gezond zakendoen tusschen 1wee interessenten bij één cliënt, zonder dat de cliënt de dupe wordt. In de Wieringermeer is en blijft het an ders. Wie thans als gevestigd burger electrisch wil gaan koken, kan wel een anparaat via een plaatselijk in stallateur hestellen, maar - de Wie ringermeerriirectie, gebruik makende van haar bevoorrechte positie van huiseigenaarster in wier gehouwen niets mag geschieden zonder haar toestemming zorgt zélf voor de in stallatie. Ze besteedt deze uit,"ont- xangt zelf het bedrag van f 28.van het P.E.N. maar betaalt den „ge lukkigen" installateur veel minder ongeveer f 10 tot f 11. omdat door de aanbesteding de vrije markt de aan legkosten soms tot 50?6 doet dalen. Van eiken aanleg in een reeds be staand gebouw, eigendom der W.D. loucheert zij dus ongeveer f 14 tot f 18 door. aldus onze zegslieden, dit eigenaardige koehandeltje met 't P. E.N. over de hoofden van verbrui ker en installateur te drijven. Tn 'lange vrees, vraagt men zich af, line hPt zal gaan. niet de nog te houwen boorde rijen, welke compleet electriseh geïnstal leerd zullen worden opgeleverd. Men vraagt of de directie ook zal in grijpen als de bewoner van een nieuwe boerderij een spe ciale installatie wenscht voor koelkast, boi ler of uitgebreide kookinsfallatie. Men vraagt tenslotte of de erkende plaatselijke installaleurs nog eenige provisie zullen r '"ten als de directie zelf a"na raten gaat verknopen, zooals in het „oude land" bij overh"ir'«l'"hamen algemeen de gewoonte is... Echter er waaien nog meer stormen over het hoofd van meneer van Eek. De verbouw van het beursgebouw gaat niet vlot en jaagt door drijven van meneer van Eek belanghebbenden op extra kosten, als men een schuur of ander klein bouwwerk gaat maken zijn er steeds eindelooze bezwa ren, als een bepaald aannemer „vrij" wil bouwen mag hij dat, ofschoon het eigenlijk niet mag, als... als... als... als men tenslotte met, meneer van Eek goede maatjes is, hem veel eer bewijst en onderdanig is, kan men alles en anders... niets gedaan krij gen. Ook voor het nieuwe gebied geldt onze vaste regel van hoor en wederhoor! Onmid- delijk hebben wij dus den heer Ir. Smeding, in zijn kwaliteit van Wieringermeerdirectie van de beschuldigingen in kennis gesteld en onmiddellijk verklaarde de heer Smeding zich bereid ons te ontvangen en zoo noodig de beschuldigingen te weerleggen. Het antwoord van de Wieringer meerdirectie. Wij hadden een onderhoud met den heer Ir. Smeding (Wieringermeerdirectie en bur gemeester van de Wieringermeer), waarbij tegenwoordig waren de heer de Bruijn (di rectiesecretaris en raadslid van de Wierin germeer) en... de veelgewraakte heer van Eek, technisch hoofdambtenaar van de Wie ringermeerdirectie en het openbaar li chaam „De Wieringermeer". „Ik had het," aldus Ir. Smeding, „pretti ger, eerlijker en practischer gevonden, als de middenstanders, die zich benadeeld voe len, zich via de middenstandsorganisatie tot de directie hadden gewend. Dan hadden persoonlijke grieven en algemeene klachten gescheiden kunnen worden." Op onze vraag, of de feiten ten aanzien van de electriciteitskwestie zooals ze ons waren medegedeeld, juist zijn, werd zonder voorbehoud bevestigend geantwoord. Inderdaad ontvangt de W.D. het geheele be drag van f 28.per aanleg van het P.E.N. en besteedt de aanleg weer uit, alles met volle instemming van den P.E.N.-directeur, den heer 01- denborgh. Echter hier nam de heer Bruijn het woord, geen „koe handel", maar een noodzaak om de enorme kostenrekening lager te ma ken en zoo weinig mogelijk rijks- geld uit te geven. Men kan het, aldus de heer de Bruijn een openhaar lichaam, dat onder controle van het rijk staat en rijksgeld gebruikt toch moeilijk kwalijk nemen, dat het zijn zaken zoo voordeelig mogelijk doet? Er zijn moeizame onderhandelingen gevoerd met het P.E.N., dat aanvankelijk garantie voor sfroomafname eischte, welke eisch de W.D. niet wilde inwilligen, omdat zij dit tegenover het rijk onverantwoord achtte. Het gaat om bedragen van tonnen, welke het rijk moet storten. Willen nu enkele middenstanders, die aan het tot stand komen van een en ander part noch deel hadden en met hun beperkte bedrijfsmogclijkheden het werk niet be hoorlijk kunnen opleveren, toch het volle profijt? Wij maakten de opmerking, dat het P.E.N. door de erkenning de installateurs toch als vakkundig be schouwt, dus dat we de uitspraak „niet behoorlijk opleveren" niet konden vatten. „Er zijn geen ande ren", mengde de heer van Eek zich in 't gesprek. „Dan had men deze monschen niet moeten toelaten", meenden wij te moeten opmerken... „In ieder geval", vervolgde de heer de Bruijn, het is de bedoeling, dat de aanleg van dc 200 nieuwe boerdreijen, onder eenige groote Nederlandsche firma's wordt aanbe steed. Wij moeten toegeven, na een tech nische uiteenzetting van den heer van Eek, dat. voor den nieuwbouw inderdaad deze wijze van installeeren voor het oogenblik het goedkoopste en meest prartische is. Ook ten opzichte van de ,o,udc" boerderij en kunnen wij het standpunt van dc di rectie, uit practische overwegingen de „kookleiding" gelijk met de andere leiding provisorisch te laten aanleggen, om desge- wenscht er direct over te beschikken, be grijpen. Echter, niet kunnen wij begrijpen, dat een bedrag van,f 5600.(200 keer f 28.over 200 boerderijen) op een totaal bedrag van drie ton (de totaalkosten der electrificatie) het noodig maakt de plaatselijke installateurs geheel uit te sluiten en wij vroegen daarom of er geen. mogelijkheid bestond de installa teurs nog op een of andere manier in te schakelen. „Als 't aan mij ligt, blijven ze er af," zei de heer van Eek. „Daar valt nog wel over te praten", sus te de heer Smeding. De overige grieven ten aanzien van den heer van Eek moesten, zeide de directie, op een „misverstand" berusten, zacht gespro ken. Er wordt geen aannemer bevoordeeld, slechts middenstandswoningen, waarvan te voren de bestemming bekend is, bouwt de man, die men wegens zijn relatie met den heer van Eek benijdt en over het beurs gebouw zijn en blijven de meeningen ver deeld. Daarenboven behandelt niet de heer van Eek, doch de heer de Bruijn in eerste instantie de bouwvergunningen. „En nu de dictatuur van meneer van Eek", vroegen we, nadat Ir. Smeding zich had teruejretrokken. 4 an Eek en ik, aldus de heer de Bruijn, effenen als hoofdambtenaren het pad voor den heer Smeding, dat kan men als dicta tuur aanvoelen, maar is niet zoo bedoeld. Echter, de hear Smeding loopt niet aan den leiband van zijn amb tenaren, heeft 't laatste woord en houdt de laatste beslissing. Hiermede kunnen wij het wel eens zijn. Er zijn méér heeren in den polder, die niet zoon grooten rol spelen, als het publiek blijkens hun optreden zou denken, die ook dictator schijnen, maar die óók het, zweepje van Ir. Smeding af en toe voelen. Dat is echter wécr een andere zaak! Officieele tegenspraak. De directeur van den Rijksdienst der Werkloosheidsverzekering en Ar beidsbemiddeling publiceert een te genspraak van de gruwelgeruchten, die de ronde doen over de toestan den, waaronder do Nederlandsche arbeiders in Duitschland werken. Aangaande de berichten over een reis vol ontberingen, over de Duitsche grens, bovenmate zwaar werk, geringe verdienste, slechte voeding, en tenslotte over een over haasten terugkeer naar het vaderland met een hart vol bitterheid om ontgoocheling, die nu en dan in de pers verschijnen, kan met klem worden tegengesproken, dat zij in hun algemeene strekking juist zouden zijn. Dat er van de vele duizenden Neder landers, die naar Duitschland en elders voor langer of korter tijd emigreeren, telkens enkele terugkeeren, zal niemand verwonde ren, dat is altijd zoo geweest, het zal altijd wel zoo blijven,, aldus de directeur. Wie zou beweren, dat de Neder landsche arbeider, die op advies en door bemiddeling van den rijks dienst in Duitschland werken gaat, geen behoorlijk loon verdienen, en geen menschwaardige voeding en huisvesting vinden kan, vergist ztch totaal of doet iets ergers. Lof en klachten. Er zijn na controle van dc arbeidsvoor waarden, door Nederlandsche autoriteiten, op 27 Juni jl. weer 225 Nederlandsche bouw vakarbeiders naar een bepaald werk in Duitschland vertrokken. Ieder der tewerk- gestelden heeft door het plaatsen van zijn handteekening bevestigd, met deze voor waarden bekend te zijn. Klachten werden niet vernomen. 10 van deze 225 arbeiders zijn echter na enkele dagen naar Ne derland teruggekeerd. Hun klachten betroffen in hoofdzaak onvoldoende voeding, aanwijzen van ongewonen arbeid en het niet uitbetalen van re genverlet. Eenige Nederlandsche autoriteiten zijn zich hierop persoonlijk van den toestand op de hoogte gaan stellen. De klacht over ongewonen arbeid bleek gegrond. Bij regenverlet wordt voorts inderdaad niet betaald. (In Holland wèl). De voeding vond men voldoende. Tenslotte gewaagt de mcdcdceling van den directeur voornoemd van eenige door arbeiders geschreven brieven vol lof over dc omstandigheden waaronder door Neder landers in onzen Oostelijken buurstaat ge werkt wordt. Zij verdreven de. eigenlijke spe lers van het golfveld. Gisteren zijn op de Media Heighfs golf- velden te Lancaster in Engeland, twee dames met hun caddv van het veld ver dreven door een vijftigtal sJakende cad- dies of ballenjongens. De stakers eischen booger loon, bet recht om gebruik tc maken van hot zwembassin van dc cluh en boven dien het recht om zelf te spelen op de laalslc negen holes van het veld. De Hooge Raad van Arbeid meent, dat de lasten geheel voor rekening van de werkgevers moeten komen. De Hooge Raad van Arbeid heeft zijn 49e vergadering gehouden on der leiding van zijn voorzitter, prof. mr. P. J. M. Aalberse. In deze vergadering heeft de raad zijn advies vastgesteld betreffende het voorontwerp-wettelijke regeling inzake kinderbijslag-verzekering. Een meerderheid van den raad (22 tegen 12) sprak zich uit tegen het scheppen van de mogelijkheid dat bedrijfsgewijze afwij kende regelingen worden getroffen. Met betrokking tot de vraag of ook werkgevers onder de verzekering dienen te worden gebracht, hebben de stemmen gestaakt (17 tegen 17. De meerderheid van den raad (20 tegen 14) bleek gekant tegen uit breiding van de regeling tot de z.g. kleine zelfstandigen. De raad sprak zich met 1 slem tegen uit voor het invoeren van een klassestelsel ter berekening van den kinderbijslag. De groo te meerderheid van den raad sprak zich uit vóór het stelsel van het voorontwerp, dat de lasten geheel voor rekening van de werkgevers komen, al waren er enkele le den, die hetzij een staatsbijdrage, hetzij een premie-verhaal op de arbeiders wen- schelijk oordeelden. De raad heeft zich tenslotte in meerder- derheid (21 tegen 13) uitgesproken vóór een ander stelsel van uitvoering dan vervat is in het voorontwerp. In den gedachten- gang van den raad behoort de uitvoering in de eerste plaats te geschieden door be- drijfsvereenigingen; daar, waar een be- drijfsraad is, kan deze als bestuur aan het hoofd der bedrijfsvereeniging gesteld wor den, conform de Bcdrijfsradenwet. Emoe (terugreis) Ibis (heenreis) Tertrek ran Singap. 14 Juli (terugreis) |Ra»«' 14 Juli Reiger Basra 14 Juli (heenreis) Gier terugreis) Wielewaal (heenreis) Band. 14 Juli A'dam 14 Juli Aankomst la A'dam 14 Juli Band. 14 Juli Jodhp. 14 Juli Jodhp. 14 Jul{ Medan 14 Juli Athene 14 Juli Verband met een nog helderde moordzaak? onopge- Gistermiddag hebben drie Echteldsche jongens tusschen elf en dertien jaar, die van school huiswaarts keerden, op straat een bankbiljet van tien gulden gevonden. Tot op gisteravond heeft zich niemand aange meld als de eigenaar. In twee dagen tijd is dit nu al de tweede maal, dat men in Ech teld op onverklaarbare wijze geld vindt. Dinsdag ontdekten twee vrouwen, die met elkaar stonden te praten, eensklaps een bil jet, dat zij aanvankelijk voor Duitsch bank papier aanzagen, doch dat bij nader onder zoek een nieuw biljet van honderd gulden bleek te zijn. De politie brengt het gevonden geld in verhand met den nog steeds niet opgchel- derden moord en berooving op de 43-jarige vrouw van Hemert, in verband waarmede zooals men weet te Arnhem nog steeds twee mannen in arrest zitten, die beiden met groote stelligheid ontkenden den moord te hebben gepleegd. WxmdetipcPii REEDS 4700 INSCHRIJVINGEN. Van officieele zijde is meegedeeld, dat het aantal inschrijvingen voor de internationale vierdaagsche afstandsmarschen, welke van 26 t.m. 29 Juli a.s. in den omtrek van Nij megen zullen worden gehouden, thans 4-700 bedraagt, 200 meer dus dan het vorig jaar. falen De internationale marine *etl« wedstrijden te Kiel. De internationale marine zeil wedstrijden zijn gisteren voortge zet. Duitschland wist ook de. vierde race in successie te winnen en heeft daardoor zulk een grooten voorsprong, dat 't zelfs, indien het morgen uitvalt, toch nog de eerste plaats in het klassement zou behou den. De uitslag van de vierde race luidt: 1. Duitschland 2 uur 32 min. 17 sec. 2. Engeland 2 uur 33 min. 54 sec. 3. Frankrijk 2 uur 34 min. 4. Nederland (luit. t.z. tweede klasse van Duim) 2 uur 35 min. 14 sec. Het klassement luidt thans als volgt: 1. Duitschland 44 punten, 2. Italië 18,7 pnt. 3. Engeland 14.12 pnt. 4. Nederland 12.99 pnt. Ttaaïden&f. Het internationaal ooncours- hippique te Amsterdam begon nen. Op den eersten avond van het vierdaag sche internationaal conours hippique heeft luitenant Greter, die met „Carina" als laat ste deelnemer in het zware springconcours uitkwam, de beste prestatie geleverd uit, een sterk bezet veld. Met een foutloos parcours en den snelsten tijd, 1 min. 16 4/5 sec, werd hij eerste. Massa-proces te Warschau, Uit Warschau wordt aan de Daily Express gemeld, dat Michael Kolkin, chef van de geheime politie in Rostov (Zuid-Rusland) den dood vond door het rooken van sigaret ten. Het blad vertelt, dat Kolkin in zijn kan toor zat en sigaretten rookte, welke hem waren toegezonden ter gelegenheid van zijn Vijftigsten verjaardag. Toen hij zijn derde sigaret rookte volgde eensklaps 'n ontplof fing. De man werd ernstig aan het gelaat gewond en overleed eenige uren nadat hij in het ziekenhuis was opgenomen. De sigaret was afkomstig van de plaat selijke staatssigarettenfabriek. De directeur en zestig werklieden zullen voor den rech ter moeten verschijnen, teneinde hun on schuld te bewijzen. Helsingfors aan de beurt. Juist na het afdrukken van onze krant kwam gistermorgen een tele gram binnen van het Japansche persagentschap Domei, volgens het welk de Japansche minister van eerediensten Kido het besluit van zijn regeering heeft bekend gemaakt, dat de voor 1940 in Tokio voorgeno men Olympische Spelen niet zullen plaats hebben. Ook Reuter en Havas verspreidden soort gelijke mededeelingcn. Reuter weet tevens nog te melden, dat het kabinet vandaag het besluit van den minister in behande ling zal nemen en er zeker zijn goedkeu ring aan zal hechten. Intusschcn staat een en ander wel lijnrecht tegenover de gisteren door ons gepubliceer de verklaring, welke door den secretaris generaal van het Japansche Olympisch co mité, N'agai aan Francois Piétri, lid van het I.O.C., is afgelegd cn waarin Nagai mededeelde, dat alle berichten, welke dezer dagen in de pers waren verschenen, en in welke gezegd werd, dat Japan van de orga nisatie van de Spelen in 1940 afstand zou doen, niet juist waren, Finland springt automatisch in. De meening van dr. Diem. Dr. Diem, secretaris-generaal van de Olym pische Spelen in 1936 te Berlijn, verklaarde aan journalisten, dal het besluit van Japan afstand van de spelen te doen, in I.O.C.- kringen geenszins onverwacht komt. Aan de Japansche gedelegeerden was op het congres te Cairo mede gedeeld. dat Japan voor het eind van dezen zomer dc garantie had moeten geven, dat de Spelen in 1940 zouden doorgaan. Volgens een geheim besluit zou, mocht Japan afstand van de Spelen doen, Hel singfors automatisch inspringen. Finland was, zooals bekend, op het congres te Berlijn reeds de scherp ste concurrent van Japan. Volgens dr. Diem, is met groote waar schijnlijkheid aan te nemen, dat de Winter spelen in Noorwegen, in dc nabijheid van Oslo zullen worden gehouden, waarmede meteen de skileerarcn-kwcstie practisch ge regeld zou zijn. De Japansche minister van openbaar wel zijn te Tokio, onder wiens departement ook sport ressorteert, zal niet toestaan, dat Ja pansche athleten zullen deelnemen aan de Spelen der twaalfde Olympiade in 1940, waar die ook mogen worden gehouden. In plaats hiervan heeft de minister het plan opgevat, om ter gelegenheid van het 2600- jarig bestaan der Japansche dynastie na tionale spelen te Tokio te organiscercn. Vreugde In Finland. Het bericht, dat Japan van de or ganisatie der Spelen in 1940 afziet, heeft, zooals wel te verwachten was, in Finland verheugenden weerklank gevonden. Onmiddellijk kwamen te Helsingfors de bladen met extra edi ties uit, welke in een ommezien van de hand waren. Ernst Krogius, de vertegenwoordiger van Finland, in het Internationaal Olympisch Co mité, heeft verklaard, dat Finland zeer wel in de gelegenheid verkeert, Om de Spelen in 1940 te organisee- ren. Nochtans zou hem 1944, in ver band met den gevorderden tijd, lio- ver zijn geweest. Ook de Ver t Stalen schijnen naar het organiscercn dw &p«lcn. in 1940 een. gooi te willen doen.

Heldersche Courant | 1938 | | pagina 2