Vrijdag 15 Juli 1938 Tweede Blad Nieuwe kolonel der fhdinUuwJ Duitsche jager demon- streert op De Kooy mariniers Luchtbeschermings oefening op „De Kooy Paardenmarkt op den Huisduiner- weg Onderofficieren gaan zich organiseeren Burgerlijke Stand van Den Helder Verloting E.H.W.V, «De Jutter" Bciaardconccrt 10 jaar lijdend aan rheumatiek Onze excursie naar de Loosdrechtsche plassen Onze Marine-zeilers in Kiel Jeugdweekend J.N.V.C, De Duitsche knuppel in 'tTsjechisch hoenderhok? Vischafslag Den Helde Reist per „ESONA Gift van de Koningin voor „Zonnestraal" Luitenant-kolonel H. F. 3. M. A. von Freytag Drabbe bevorderd. Bij K.B. is thans met ingang van 1 Septem ber 1938 aan den kol. der mariniers C. J. O. Dorren, op zijn verzoek, wegens langdurigen dienst, eervol ontslag uit den zeedienst ver leend, onder dankbetuiging voor de langdurige en goede diensten aan den lande bewezen en is bevorderd tot kolonel der mariniers H. F. J. M. A. von Freytag Drabbe. Overste Von Freytag Drabbe is in het jaar 1892 geboren. In ,.914 is hij officier geworden bij de landmacht (infanterie) en in 1919 werd hij getacheerd bij het korps mariniers. In 1920 is hij overgegaan tot officier van den mariniers Hij is leeraar geweest te Den Helder. Twee maal heeft hij in Nederlandsch-Indië vertoefd. De overste bevindt zich op het oogenblik in Nederland met tropenverlof. Hij is nu pas vier jaar in Indië geweest. In de jaren 1922/1623 was hij commandant van de legatiewacht te Peking. Na zijn ver trek naar Nederland is deze legatiewacht op geheven. Overste Von Freytag Drabbe was in Indië commandant van de Marinekazerne Goe- beng te Soerabaja en tevens oudste aanwezig officier van de Mariniers in Indië. Kortgeleden werd op het vliegkamp „de Koojj" een luchtbeschermingsoefening ge houden, waarbij met de volgende ploegen werd geoefend: A. de Ontsmettingsploeg, B. de Opruimingsploeg en C. de Brandweerploeg. Spoorzoekers op „de Kooij"? Neen, gasontsmetters strooien chloorkalk op de met vlaggen afgezette en aangegeven besmette plek ter vernietiging van het mos terdgas. Voor oefening van ploeg A. werd een ter rein besmet met een vloeistof, die nagenoeg dezelfde geur verspreidt als mosterdgas. Spe ciaal daartoe opgeleide „gasverkenners" moesten nu met behulp van hun reukorganen dit besmette terrein afbakenen, waarna de eigenlijke ontsmetters hun werk konden aan vangen. Aan geen van allen was de ligging tevoren bekend, doch de afbakening verliep vlot en zeer bevredigend. Voor oefening van ploeg B. werd in één der hangars een obstakel gemaakt, bestaande uit oude vliegtuig onderdeelen. Terwijl de oprui mingsploeg een aanvang maakte dit obstakel op te ruimen en naar buiten te brengen, werd onverwachts traangas toegevoerd. Het werk moest echter voortgang vinden, zoodat met gasmaskers doorgegaan werd. Waar elke man, daarbij ingedeeld, van zoo'n maskers was voorzien, verliep ook dit vlot en bleek duidelijk, het voordeel van een goede voor-oefening en opleiding. Voor oefening van ploeg C. stak men een houten optrekje benedenwinds in brand, waar na de brandweer werd gealarmeerd. Door toe voer van rook door middel van Hexietkaarsen werd het blusschingswerk zeer bemoeilijkt, wat echter voor de brandweer in het geheel geen belemmering bleek te zijn. Zooals reeds gezegd, hadden alle oefe ningen een vlot en zeer bevredigend ver loop. Gewerkt werd zoowel met gasbe- schermer filter-toestellen als met gasbe- schermer zuurstof-toestellen. Het ligt in het voornemen over eenige maanden wederom een luchtbeschermings oefening te houden, aangezien een derge lijke bescherming voor een vliegkamp uit den aard der zaak van zeer groot belang is. Enorme snelheid. i n? Eergisteren heeft zoowel vliegkamp de Koo(j als de Mok bezoek gehad van een Duitsch jager-vliegtuig, welks komst ten doel had een demonstratie te geven met dit nieuwe toestel, dat over diverse pro minente eigenschappen moet beschikken. Het betreft hier een vliegtuig, vervaardigd door Heinkel in Duitschland, en dat opvalt door zijn klein vleugeloppervlak. Voorts be schikt het over slechts 1 motor van Juncker- fabricaat. Wat de snelheid van dezen jager aangaat, in horizontale vlucht bereikt hij niet minder dan 485 kilometer per uur, en in duikvlucht zelfs de enorme vaart van 700 kilometer. In derdaad dus een uitermate snelle machine. Het landingsgestel is, evenals het staart- wiel, intrekbaar. Wat de bewapening betreft, men heeft in de vleugels 2 kanonnen van 2 centimeter inge bouwd, terwijl zich aan weerszijden van den motor 2 mitrailleurs bevinden. Overigens kan de piloot nog verscheidene bommen bovendien medenemen. Het toestel biedt plaats voor één persoon. Zooals reeds hierboven gemeld, het doel dezer komst was zuiver demonstratief. Door het aantoonen van eventueel gunstige eigen schappen hoopt de Duitsche fabriek de Neder- landsche regeering tot aankoop van deze toe stellen te bewegen. Als treffend staaltje hoe snel de jager zich een weg door het luchtruim baant, moge gelden, dat hij binnen 14 minuten den weg van Soesterberg naar de Kooy aflegde. Dit jonge, 20-jarige meisje, uit Perpignan, werd bij de verkiezing van schoonheidskonin ginnen in Parijs tot „Miss Frankrijk" gekozen. Het leek gistermorgen wel een paardenmarkt op den Huisduinerweg; een groote auto, inge richt voor vee-vervoer, stond langs den weg geparkeerd, en daar werden de paardjes uit geladen. Het betrof hier een „zicht-zending" voor één van onze Heldersche boeren. In een minimum van tijd was de Huisduinerweg na genoeg voor het verkeer afgesloten door de dansende, springende en trappelende paarden, die de geheelte breedte van den weg in be slag namen, en dat is op den Huisduinerweg gauw gebeurd, want die weg is niet al te breed! Het was er een chaos van wriemelen de paardlijven. Dienstmeisjes en marine-men- schen, beide categorieën „als de dood zoo bang voor een paard", sprongen van de fiets en slopen, de meisjes angstige gilletjes sla kend, en het manvolk met van angst ver trokken gezichten, uiterst voorzichtig en behoedzaam, langs de, zeer waarschijnlijk door den langdurigen auto-rit onrustig ge worden, dieren heen, óf zij renden er overi gens een vrij gevaarlijke manoeuvre met een sneltreinvaartje tusschen door! Voor de minder-dapperen was er zéér veel moed toe noodig, om langs de geen oogenblik stilstaan de paarden heen te komen. En er was er trou wens één bij, een Zwartje, dat al héél onrus tig en wild was; dat paard trapte en sloeg als een bezetene, als één die den kolder in z'n kop heeft, tegen den auto-wand, en het ver wonderde iedereen, dat die wand toch nog in tact bleef, want de spaanders vlogen er af. De handel op zichzelf was nu niet bepaald willig, integendeel, vrij stug te noemen! De adspirant-kooper dorst één van de paarden, door den paardenhandelaar hemelhoog gepre zen, niettegenstaande al deze aanprijzingen, zelfs een „kreng" te noemen! En dat de koop zoodoende, ook na veel heen en weer gepraat, en een oneindig heen- en weer-gedraaf (van de paarden, wel te verstaan), niet tot stand kwam, verwonderde ons niet. Het einde van de historie was dan ook. dat de handelaar, die tenslotte wel inzag, dat hij hier geen zaken kon doen, zijn beestjes maar weer in de auto laadde en met zijn veestapel eclipseerde, waarbij nog vermeld dient te worden, dat het maar een haartje scheelde, of bij het keeren van de auto, was de heele mik-mak, de heele vee-markt, in een sloot terecht gekomen, maar dat was niet zoozeer de schuld van den bestuurder; dat lag meer aan de onvoldoende breedte van den Huisdui nerweg. Terwijl de auto weg reed, hoorden wij het wilde Zwartje nóg als een razende tegen den auto-wand slaan en beuken! Bond opgericht, waarvoor reeds ongeveer honderd personen zich opgaven. Eenige dagen geleden vergaderden te Am sterdam een groot aantal dienstplichtige on derofficieren met groot verlof, en staande deze vergadering werd met algemeene stemmen be sloten tot oprichting van den Bond van Onder officieren. Ongeveer honderd dienstplichtige onderofficieren traden tot den Bond toe. De heer M. G. A. G. Regoor Jr. constateerde in zijn openingswoord, dat de belangstelling voor de Nederlandsche weermacht hand over hand toeneemt. Van die gelegenheid willen de dienstplichtige onderofficieren gebruik maken om ook mede te werken aan het vergrooten van de weerkracht van het leger. De Bond wil in overleg met hiertoe bevoegde autoriteiten werken aan de scholing van de onderofficieren, die men terecht wel eens de ruggegraat van het leger noemt. Buiten alle politiek om moet worden opgetreden tegen defaitisten, die de hoedanigheden van ons leger steeds opzettelijk kleineeren. Ook wenscht de Bond zich te weer te stellen tegen economische benadeeling van dienstplichtigen. Het moet ten sterkste worden afgekeurd, dat de regeering niets doet voor degenen, die door het vervullen van hun plich ten tegenover het vaderland zonder werk ko men, het zij na de eerst eoefening dan wel bij opkomst met herhaling. Aan beloften heeft men niets, er moeten daden gesteld worden. Hierna sprak de heer C. J. Hogervorst, die er op wees, dat de Bond ernaar kan sterven, de goede verstandhouding in het leger te be- voredren en de kameraadschap, die in het leger veelal wordt gevonden, ook in het maatschap pelijk leven uit te dragen. De tijden zijn te be nauwend dan dat wij wachten kunnen tot wij opgeroepen worden. Wij moeten zorgen, reeds voor dien tijd paraat te zijn om ons land te verdedigen. Nadere inlichtingen over den Bond verstrekt de voorloopige secretaris, de heer M. G. A. G. Regoor Jr., Paramaribostraat 95, Amsterdam. 14 Juli 1938. GETROUWD: S. F. van Oostrum en C. W. Karhof. BEVALLEN: G. W. P. Cox-van der Sanden, d. D. TalensZwang, d. C. G. Waterman Jonker, d. Hieronder volgt de uitslag der gehouden verloting van de E.H.W.V. „De Jutter", ten bate van de uitzending van deelnemers naar de Vier-daagsche te Nijmegen. 1 741 17 609 33 314 49 1185 2 2462 18 825 34 2031 50 342 3 2263 19 1013 35 141 51 2276 4 331 20 2352 36 2164 52 1894 5 430 21 525 37 753 53 123 6 799 22 1126 38 1788 54 958 7 250 23 543 39 564 55 2053 8 2003 24 376 40 2382 56 399 9 1829 25 1607* 41 1491 57 1793 10 1980 26 1378 42 1907 58 604 11 133 27 2163 43 262 59 2061 12 1464 28 1885 44 1287 60 1815 13 791 29 405 45 2264 61 30 14 547 30 2019 46 279 62 1851 15 362 31 1.485 47 2120 63 453 16 452 32 1281 48 2149 64 705 65 531 Hoofdprijs. De prijzen kunnen worden afgehaald bij del heer Wiersma, Hector Treubstraat 14. na 6 u. n.m., iederen werkdag tot 5 Aug. a.s. Een suggestieve opname van de spuitgasten, die me„ hier met gasbeschermer-zuurstoftoe- steilen bij den brandhaard bezig ziet. Klokkenspel Monument Nederlandsch Red dingwezen, te geven hedenavond van 8 uur tot 9 uur n.m., door den Stadsbeiaardier Tj. Joh. Dito. Programma: 1. Een gangspildeuntje J. J. Viotta. 2. Ave Maria Jef Denijn. 3. a. De Kleine Chauffeur Aug. Weiss. b.4 De Mondharmonica Jacob Hamel. c. Baas Jan de Tiitomerman B. Diamant*. 4. Allegretto St. Heller. 5. a. Als 't klokje klingelt Jos. Reekers. b. Limburg, mijn Vaderland Henri Tijssen. c. Hemelhuis Emiel Hullebroek. 6. Allegro Scheppers. Was niet in staat haar huishouden de doen. „Ik was reeds 10 jaar lijdend aan rheuma tiek en niet in staat m(jn huishouden te doen. Niets hielp mij tot men mij den raad gaf Kruschen Salts eens te probeeren. Na het een jaar lang te hebben gebruikt, was ik tot mijn groote blijdschap weer in staat zelf mijn huishouden te doen. Mijn oprechten dank voor de wonderbaarlijke werking". Mevr. A. P. te R. De oorzaak van rheumatische pijnen ligt meestal in een onvoldoende werking Uwer afvoerorganen, waardoor zich allerlei schade lijke afvalstoffen, als o.a. het urinezuur, kun nen ophoopen. Kruschen Salts spoort Uw in wendige organen aan tot betere werking, waardoor alle afvalstoffen geregeld worden verwijderd en Uw pijnen langzaam maar ze ker voorgoed zullen verdwijnen. Kruschen Salts is uitsluitend verkrijgbaar bij apothe kers en erkende drogisten. (Adv.) Onder de meest ideale weersomstandigheden hebben we gisteren den tocht naar Loosdrecht gemaakt. Een tocht op het water, zoo vol af wisseling, dat zes uur heen en terug nog te kort was om er tenvolle van te genieten. Wat zilverde de zon kostelijk op het water en wat een wondere bekoring ging er van het land schap uit, vooral toen we bij Nigtevecht, de Vecht opvoeren met zijn hooge populieren langs de oevers en zijn gebogen wilgen over 't water, met het wuivende riet langs de kan ten en de velden van witte waterlelies, met hun gouden harten. Tal van prachtige oude landhuizen varen we voorbij en een verrassing is het als we de Mijndensche sluis doorgevaren zijn en gevan gen worden door de idylle van de honderden eilandjes, met prachtig groen en telkens de doorkijkjes op de wijde plassen met tientallen zeil booten. De deelnemers waren dan ook enthousiast toen we gisterenavond om acht uur weer in Amsterdam aankwamen. Van moeheid was geen sprake in de verrukkelijke boot met zijn gemakkelijke zitplaatsen. De „Robbenclub" besloot meteen een flinke pot te vormen voor het volgend jaar, als de excursies van de H. Crt. zullen worden uitge breid tot twee- of meerdaagsche uitstapjes, om de schoonheid van eigen land te kennen en lief te hebben en de onderlinge band te verstevigen. Voor de laatste trip, naar Volendam en Marken en door de grachten en havens van Amsterdam, op Maandag a.s. zijn nog enkele plaatsen open. Eveneens voor het laatste uit stapje naar Loosdrecht op volgende week Donderdag. Men kan zich daar dus nog voor opgeven op ons kantoor. GESLAAGD: Tijdens de-te Amsterdam ge houden examens in stenografie slaagde onze stadgenoot, de heer 3. Labruyère, voor kan toor-stenograaf 130, leerling van den heer T. Boon, alhier. Door den Arrondissements Rechtbank te Alkmaar werd beëedigd als makelaar, de heer W. J. Braggaar, timmerman en aannemer al- I hier. De wind speelt hen parten. Kiel, 12 Juli. De derde wedstrijd tusschen de 11 Marines in Kiel werd door goed weer begunstigd. De wind was 's morgens kracht 23 Beaufort, doch bij den start alweer be reids op kracht 4. Helaas is op het eind de wind opgeflauwd en gedraaid. Hierdoor ver viel een spannend kruisvak. De jachten lagen dezen wedstrijd dicht bijeen en er was geen sprake meer van een voor- en achterhoede. Holland startte zeer goed als derde en wist het eerste kruisslag ook deze positie te hou den. Door het verminderen van den wind ging echter de kans op de tweede plaats verloren. Na de eerste boei, waarbij zich weder het ver schijnsel voordeed van een vastzittende bak stag bij de gijpmanoeuvre, verloren zij hun positie. Een loefmatch, naast de Polen werd weliswaar gewonnen, maar Italië had zich op de derde plaats kunnen brengen Deze volgorde: Duitschland, Engeland, Italië, Holland, Frank rijk, Estland, bleef geruimen tijd gehandhaafd. Op het laatste voor den wind vak werden de eerste landen door de laatstgenoemden een kort stuk ingeloopen. De flauwe wind kwam den Hollanders niet ten goede en een vlaagje bracht de Franschen en Italianen een voor deel. De laatste twee vakken werden admiraal zeilen in gesloten verband, in dezelfde volgorde als waarin ook de doellijn bereikt werd, te weten: Duitschland, Italië, Engeland, Frank rijk. Holland, Estland. Er wordt nu een dag gerust. Donderdag vond de vierde wedstrijd plaats. Stand na 3 wedstrijden: 1. Duitschland (1.1.1.) 33 punten. 2. Italië (2.2.2.) 16.5 pt. 3. Holland (3.3.5.) 9.44 pt. 4. Engeland (5.4.3.) 8.62 pt. 5. Zweden (4.7.8.) 5.69 pt. 6. Estland (6.6.6.) 5.49 pt. 7. Frankrijk (0.5.4.) 4.95 pt. 8. Roemenië (9.9.11.) 3.59 pt. 9. Denemarken (8.11.10.) 3.57 pt. 10. Polen (7.—.7.) 3.14 pt. 11. Turkije (0.10.9) 2.44 pt. Het protest tegen Engeland werd niet geldig verklaard. In het gebouw van de C. J. M. V., Spoor straat alhier, zal morgen en Zondag een jeugdweekend gehouden worden, waar als sprekers zullen optreden de evangelisten L. Pasman en S. Zijlstra, met het onderwerp; „Christus en de hedendaagsche jeugd". Om 3.30 uur morgenmiddag wordt een samenkomst gehouden voor jongeren van 12 tot 16 jaar, om 8 uur voor jongeren van 16 j. en ouder. Zondag om 9 uur. 3.30 u. en 8 u. zjjn er eveneens samenkomsten. Men zie voor bizor.derheden hieromtrent de advertentie in dit nummer. Men mag over onzen tijd oordeelen zooals men wil, hij kan wreed en onverantwoordelijk zijn en zelfs naar den afgrond leiden, het valt daarbij niet te ontkennen, dat het ook een in teressante periode is, waarin men als het ware met den dag de wereld ziet veranderen en. waarin men waarden en instellingen, waarvan men gedacht had dat ze voor eeuwigheid inge steld waren, ziet wankelen en omverstorten. Een tijd van hevige spanningen, van drama tische conflicten, wellicht het best samen ta vatten onder Goethe's woorden; ;,Umwertung- aller Werte". Bij deze „Umwertung" is het met name Duitschland als het Europeesche enfant ter rible, dat steeds weer de knuppel in het hoen derhok gooit en met welke knuppel thans Henlein gedurende eenige maanden heftig Tsjechoslowakije aan het dreigen is. Tsjechoslowakije is het politieke brandpunt van Europa, afgezien van den Spaanschen burgeroorlog. In Praag wordt vandaag den dag wereldgeschiedenis gemaakt en het i3 niet uitgesloten dat het deze stad is, waaruit we nog merkwaardige dingen zullen te hooren krijgen. Minister Hodza is met zijn medewerkers in deze warme dagen hard bezig met het uit werken van het z.g. statuut der nationalitei ten, waarvan het belangrijkste is, dat het eens en voor al de staatsrechtelijke positie van den Sudeten-Duitscher wil regelen. Over dit statuut is een massa te doen geweest en nie mand behoeft te denken dat, als het straks gepubliceerd wordt, de moeilijkheden van de baan zijn. Integendeel, dan eerst zal met recht blijken wat HenleinHitier wil, daar men niet de minste illusie behoeft te koesteren, dat dit tweetal zich bij de eischen van Praag zal neerleggen. Dit toch zou niet strooken met de specifiek nationaal-socialistische opvattin gen. Men kan nu wel aan het fantaseeren slaan, het is zelfs verleidelijk, maar tenslotte valt met eenige zekerheid niets omtrent de Sudeten-reactie te zeggen. Men kan er echter wel van verzekerd zijn, dat Hodza zich niet door de dreige menten van streek zal laten brengen. In dit verband is het interessant te wijzen op de kort geleden gehouden Sokol- feesten, waarin de buitenstaander wel licht slechts een onschuldig (zij het reus achtig) sportfeest zag, doch die in wer kelijkheid een imposant vertoon van mili taire kracht en vastberaden eenheid van het Tsjechoslowaaksche volk demonstreer den. Henlein vertrok na de feesten per omgaande naar Berlijn en booze tongen beweeren dat dat was om zijn vriend en meester Adolf te gaan vertellen, dat dit Sokol-festijn de meest brutale mobilisatie was die er ooit vermomd gegeven is. Maar mobilisatie of niet, Duitschland kan er zich op voorbereiden bij een eventueele greep naar de macht in dit kleine land tegen over een tot de tanden gewapend rijk te ko men staan dat zijn huid zoo duur mogelijk zal verkoopen. Het zijn géén Oostenrijkers en wie de mentaliteit van den Tsjech kent zal be grijpen, dat het hier geoi voetstootsche inpal ming zal worden. Verre van dat. Aan den an deren kant gebiedt de objectiviteit dat men ook de strategische kracht van het Derde Rijk niet onderschatte. Ook hier een perfect gedrild oorlogs-apparaat, dat het in ieder ge val wel met de Tjechen zal klaarspelen. Ech ter... blijven de Tjechen alleen? Ziedaar, weer een vraag, die momenteel noch Hodza, noch de buitenlandsch overzicht schrijver verlhag op te lossen. Beiden kunnen alleen maar vertrouwen op een vreedzame regeling van de talrijke geschilpunten, opdat er niet een vuurhaard aangestoken zal wor den in het hart van oud Europa. Wijs beleid en historisch inzicht kunnen in deze echter heilzaam werken. STENOGRAFIE-EXAMENS. Bij het dd. 13 Juli te Amsterdam gehouden examen van de Federatie voor Stenografie „Groote", slaagden voor: Het diploma Leraar Machineschrijven de heer J. Planken; Dictaatstenograaf (165 Ned.) mej. G. de Barbanson Kantoorstenograaf (100 Frans) mej. G. de Barbanson; Kantoorstenograaf (130 Ned.) de dames J. A. v. d. Haagen, J. E. Oost, de heer A. Fraanje, allen leerlingen van het Instituut „Mercurius", Loodsgracht 72, alhier. Den Helder, 14 Juli. Aangebracht door korders: JJ naar Schoorl, Alkmaar, A'dam Tongen Slips Schol le soort Schol 2e soort Schar Door garnalenvisschers: Levende garnalen Gekookte garnalen per kg 1.511.36 1.04—0.90 p. kist 6.504.50 3.60—2.10 2.502.00 per lit 1.20 per kg 0.15 H. M. de Koningin heeft aan het bestuur van „Zonnestraal" een belangrijke gift doen toekomen, in verband met de collecte, die Za terdag 23 Juli te Den Haag gehouden wordt.

Heldersche Courant | 1938 | | pagina 5