RADIO Acht bedienden „Anti-papisme herleefde V EDGAR RICE BURROUGHS Hef Prinselijk Paar bij Koning Leopold van Warenhuis gearresteerd joden mogen gegast worden Liever beren dan cholera Hitlergroet werkt verwarrend Duitsche autobus rijdt tegen trein m PROGRAMMA DOOR •wï No. 30. De dagen verliepen en trekkende, jagende en klimmende ontwikkelden de spieren van den jongen zich en zijn vlugheid nam toe tot zelfs de flegmatieke Akoet verbaasd was over de durf van zijn leerling. De jongen, die be greep hoe sterk hij was, werd onvoorzichtig. Hij schreed door de jungle, het hoofd trots op geheven, ieder gevaar tegemoet. Als Akoet door de bomen het eerst de lucht van Numa rook, lachte de jongen de koning der dieren uit en wandelde vrijpostig achter hem. Het geluk was lange tijd met hem. De dieren, die hij ontmoette waren misschien goed doorvoed, of zijn verregaande brutaliteit vervulde hen met zo'n verwondering, dat hij dikwijls op een paar pas afstand een grote leeuw passeerde, zonder meer dan een waarschuwende kreet aan het dier te ontlokken. Doch op zekere dag ontmoette hij een leeuw, die nog niet gegeten had. Zij wandelden over een vlakte, waar kleine plekken met bomen stonden. De jongen ontdekte het eerst de aanwezigheid van de leeuw. Rennen, Akoet", riep de jongen tegen de aap, die enkele stappen van hem verwijderd, rechts van hem liep. „Numa heeft zich in de bosjes verstopt. Ga naar de bomen, Akoet! Ik, de zoon van Tarzan, zal je beschermen", en de jongen ging lachend naar het bos toe, waar de leeuw op de loer lag. De aap schreeuwde tegen hem, dat hij weg moest gaan, maar de jongen zwaaide alleen met zijn speer en voerde een geïmproviseerde krijgsdans uit, om zijn min achting voor de koning der dieren te demon streren. Hij ging al dichter en dichter naar hem toe, tot de leeuw opeens met een nijdige grauw uit zijn schuilplaats opdook, geen tien passen van hem vandaan. Het was een wreed beest met verwaarloosde manen en gluiperige ogen. De jongen, slechts met zijn jammerlijk zwakke speer gewapend, bemerkte onmiddel lijk, dat deze leeuw verschillend was van de andere, die hij ontmoet had. De dichtstbijzijnde boom was verscheidene meters van hem weg. De leeuw zou hem bespringen, voordat hij deze afstand afgelegd zou hebben. Vluchten scheen dus uitgesloten. „Men wilde een wig drijven tusschen minister Goseling en het Katholieke volk". Mr. Goseling op vergadering van het R.K. Werkliedenver bond toegesproken. I>e gisteren te Nijmegen voortgezette vergadering van het R.K. Werkliedenver bond werd bijgewoond door den minister van Justitie, mr. C. Goseling. De verbonds voorzitter sprak den minister als volgt toe: Uw aanwezigheid is ook voor ons van be lang, omdat gij hier aanwezig zijt als ver trouwensman van het katholieke volk. Dat vertrouwen had gij niet alleen als voorzit ter der R.K. Ctaatspartij, dat vertrouwen hebt ge ook in uw functie van minister. Haat en demagogie, vermengd hier en daar met angst misschien, hebben getracht uw persoon te kwetsen, men heeft getracht u in het katholieke volk te treffen, een wig te drijven tusschen u en het katholieke volk, het anti-papisme herleefde op niet onduidelijke wijze Het doel was voor het anti-papis- me ook te mooi. Men wilde twee vliegen slaan in één klap: den mi nister treffen en het katholieke volk. Maar men heeft zich vergist in het ka rakter van het katholieke volk. De uit werking was averechts. De band tusschen u en het katholieke volk is versterkt en ook de eenheid van het katholieke volk zelf. Minister Goseling dankt. In zijn dankwoord zeide mr. Goseling o.m.: Ik ben hier als katholiek en als minister en ik weet, dat als gij een band slaat met de katholieke itii- nisters, met behoud van uw volle verantwoordelijkheid, gij een hand slaat met het kabinet, als geheel; wij zijn geen smaldeel, dat zelf standig vaart. Gevaarlijke spanningen. Het lid der Tweede Kamer, pater mr: dr. L. de Beaufort was eerste inleider over het werkloosheidsvraagstuk. Spr. achtte het moreel niet verantwoord, dat ons volk nog lang een werkloozenleger van 3 a iOO.OOO man zou tellen", het is bo vendien financieel welhaast ondragelijk en staalkundig zou het tot gevaarlijke span ningen leiden. Het probleem is thans niet: hoogere cre- dieten voor de openbare werkverschaffing, maar feitelijke besteding, die bij de be staande bevoegdheden niet gemakkelijk is. Spr. meende voorts, dat in de eerste plaats het particulier bedrijfs leven geroepen is, onze arbeiders in het, productieproces op te nemen. Alleen voor zoover de particulieren daartoe niet bij machte zijn, moet de overheid als werkgeefster optre den. Belasting voor het geheele volk. Uit de redevoering van prof. P. Lieftinck, lid van de hoofdredactie van „De Neder lander" stippen wij het volgende aan: Spr. is niet zoo optimistisch als de S.D. A.P., die meent, dat de verhooging der belastingen, verkregen door een stijging der inkomsten, de rente der leeningen zal rompenseeren. De bezwaren zouden als liet apparaat er voor beschikbaar is- 011 de objecten aanwezig voor de openbare- werken-politiek wellicht heter opgelost kun nen worden door het pas kort bekende Zwitsersche voorstel, dat in een speciale belasting voorziet voor liet geheele volk, hetgeen, aldus spr., te verkiezen is boven het plan-Gelissen dat drukken zou op de arbeidersklasse. Men meldt ons van officieele zijde;. Prinses Juliana en Prins Bernhard heb ben heden een onofficieel bezoek gebracht aan den Koning der Belgen. Hunne Ko ninklijke Hoogheden gebruikten het noen maal bij Zijne Majesteit op het slot te Laecken. MINISTER VAN DIJK EERE-DOCTOR DER VRIJE UNIVERSITEIT. De Senaat van de Vrije Universiteit te Amsterdam heeft aan H.M. de Koningin "machtiging verzocht tot tiet verlecncn van den graad van doctor in do rechtsgeleerd heid honoris causa aan Zijne Excellentie J. J. C. van Dijk, minister van Defensie, op grond van zijn langdurigen en gewichtigen arbeid in dienst van het recht en met na me wegens zijn verdienste ten aanzien van het militair recht. Geraffineerd complot. Keu- keuuitzetten en ijsmachines wer den in de wacht gesleept. In het wareninagazijn „Galeries Modernes" aan de Lange Viestraat te Utrecht, zijn in de afgeloopen maanden belangrijke diefstallen ge pleegd. In verband hiermede zijn door de politie een achttal em- ployé's gearresteerd, van wie vier magazijnbedienden, twee winkel bedienden, één chauffeur en één portier-controleur. Men is op de hoogte gekomen van deze diefstallen toen verleden week een winkel chef één van de bedienden op heeterdaad betrapte. De politie werd in de zaak ge mengd, die den man arresteerde en aan een scherp verhoor onderwierp. Daarbij bleek dat men met een geraffineerd complot had te maken, waarbij acht personen waren be trokken, die achtereenvolgens in arrest werden gesteld. De één hielp den ander. De diefstallen werden in onderling over leg gepleegd, waarbij de een .den ander hielp. Wanneer een winkelbediende e-cn diefstal had gepleegd, en de gestolen goe deren langs de controle wilde loodsen, zeg de hij den portier-controleur toe, dat deze op zijn beurt ook kon krijgen, wat hij wenschte. Op dezelfde condities vervoerde de chauffeur de gestolen goederen naar de plaats, welke de dief opgaf. Alle gearresteerden hebben bekend en vertoeven op het oogenblik in het hoofdbureau van politie. Heel wat gestolen goederen zijn inmiddels reeds achterhaald. Daarbij is komen vast te staan, dat de diefstallen gepleegd werden uit alle afdeelingen. Zoo werdén o.a. ach terhaald geheele keukémuitzetten, rollen vloerzeil, ioopers, karpetten, schemerlampen, ameublementen, ijs machines, braadpannen, borstels, enz. Het onderzoek is in vollen gang. In Oostenrijk uitgesloten, dat zij een gasmasker koopen! Gasmaskers kunnen te Weenen door een ieder gekocht worden, behalve door Joden. Bij navraag in een winkel, waar gas maskers verkocht worden, gelegen in het centrum der stad, werden den correspon dent. van Reuter verschillende soorten mo derne gasbesche-imingsapparaten voorge legd. De winkelbediende verklaarde hem echter dat voor het tot een koop kon komen, hij een of ander bewijs voor Arische afstam ming moest overleggen. Dagenlang blijven de lijken on begraven. De bewoners van Noord Varhwal in Britsch-Indië vluchten voor de cholera-epi- demie, welke in de Vereenigde Provinciën woedt, naar de naburige hosschen. Deze bosschen worden onveilig gemaakt door talrijke beren, doch dit gevaar wordt door de vluchtelingen geringer geacht dan dat, hetwelk zij in de door de ziekte geteisterde dorpen loopen. De haast, waarmede zij vertrekken, is zoo groot, dat in sommige gevallen de verbranding der lijken verwaar loosd wordt en in enkele dorpen dagenlang aan cholera gestorvenen blijven liggen. Automobilisten begrepen het niet Politieagenten, die te Weenen dienst doen bij de verkeersregeling, hebben op dracht gegeven het brengen van den Hit lergroet achterwege te laten. Naar verluidt is deze maatregel noodza kelijk gebleken, aangezien verwarring was ontstaan hij automobilisten, die niet kon den nagaan, of de dienstdoende agent hun een stopteekon gaf dan wel groette. Vijf dooden. Gistermorgen is op den staalsweg Wurzum- Griinma, nabij het station Trebsen, een particuliere autobus tegen een trein gere den. De. benzinetank van de autobus ont- plofte. De wagen vloog in brand. Vijf per sonen von-den daarbij den dood, vijftien werden gewond. Vijf dor gewonden heb ben zware kwetsuren. ZATERDAG 18 JULI 1938. Hilversum I, 1875 en 415,5 m. VARA-Uitzending. 10.0010.20 v.m. en 7.308.00 VPRO. 8.00 Gramofoonmuziek.. (Om ca. 8.16 Ber.). 10.00 Morgenwijding. 10.20 Voor Arbeiders in de Continubedrijven. 12.001.45 Gramofoonmuziek. (Om ca. 12.15 Berichten). 2.00 Filmpraatje. 2.15 Zang, piano en gramofoonmuziek. 2.45 Gramofoonmuziek. 4.30 Causerie „Onze bond in de wereld der studenten". 4.45 Gramofoonmuziek. 5.40 Letterkundig overzicht. 6.00 Orgelspel. 6.30 Gramofoonmuziek. 7.00 Filmland. 7.308.00 Cyclus „Wondergeloof en wonder verhalen (III)". 8.05 Herhaling SOS-Berichten. 8.07 Berichten ANP, VARA-Varia. 8.20 VARA-Kinderkoren en Orgelspel. 9.15 „En nu... Oké". 10.30 Berichten ANP. 10.35 Sportreportage. 11.00 VARA-Orkest. 11.3512.00 Gramofoonmuziek. Hilversum II, 801,5 m, KRO-Uitzending 8.009.15 Gramofoonmuziek. (Om 8.15 Ber.). 10.00 Gramofoonmuziek. 11.30 Godsdienstig halfuurtje. 12.00 Berichten. 12.15 KRO-Melodisten en solist. (1.001.20 Gramofoonmuziek). 2.00 Voor de rijpere jeugd. 2.30 KRO-Orkest. 3.00 Kinderuurtje. 4.00 Berichten, hierna: het KRO-orkest en gramofoonmuziek. 5.30 Gramofoonmuziek. 5.45 De KRO-Nachtegaaltjes. 6.15 Gramofoonmuziek. 6.20 Journalistiek weekoverzicht. 6.45 Gramofoonmuziek. 7.00 Berichten. 7.15 Medische causerie. 7.35 Actueele aetherflitsen. 8.00 Berichten ANP, Mededeelingen. 8.15 Meditatie met muzikale omlijsting. 8.35 Gramofoonmuziek. 9.00 De KRO-Boys en solisten. 10.00 De KRO-Melodisten en solist. 10.30 Berichten ANP. 10.40 Filmpraatje. 10.5512.00 Gramofoonmuziek. FEUILLETON. 18. door Jan W. Jacobs 21 Bij de Volksfilm werd hard gewerkt aan „De machten der Wereld". Ze hadden deze film net zoo goed „den strijd tusschen de Ribourdins en de Leslies" kunnen noemen, want het had er veel van of Al Leslie en de zijnen er een satanisch genoegen in vonden om den voormaligen haarspelden-koning en het hoofd van de wereldberoemde porcelei- en aardewerkfabriek te caricaturiseeren. De Ribourdins waren er in vertegenwoordigd als een uitgebreide familie van dikbuikige kan netjes, pulletjes en potjes, die met hun wel gedane dikte en zelfverzekerde omvangrijk heid de mooiste plaatsen in de wereld wilden innemen en nooit tevreden naar steeds nog mooiere plaatsen dongen. Alle anderen belem merden ze het uitzicht en de doorgang. En de Leslies speelden hun rol van het slanke en voorname geslacht der haarspelden, dat overal zijn aristocratische distinctie mani festeerde en zich wijd en zijd de eer en de achting der wereld verwierf. Het was ver bazingwekkend uit hoeveel soorten deze machten bestonden, hoe eeuwenoud hun inner lijke en uiterlijke verwantschappen bleken. De voorvaderen der Ribourdins en Leslies zag men elkander bevechten, die hun onderdanen het voorbeeld geven, hoe zij zich het best de Ribourdin- Lesliegeest eigen maken om zich in genade in de Ribourdin- en Leslie-maatschappij staande te houden. De machtigen bouwen paleizen met sprookjes- tuinen; op een handgebaar van hen verliezen duizenden het leven, voor een gril van hen worden andere duizenden begenadigd, door een luim van hen moeten millioenen lijden, door een genadige welwillendheid krijgen millioenen een kans een weinig van het goede en verheffende te genieten. In al de opeen volgende lagen der beschaving ziet men de strijd tusschen de Ribourdins en de Leslies met al hun eigen godsdiensten en instellingen om de aarde te beheerschen, de massa's de plaats en de mogelijkheid deel te nemen aan alh# rijkdommen des levens te onthouden. O, ja natuurlijk gebeurt het wel in Rome, in Cartago, in Jeruzalem, in Berlijn of Moskou, dat zich plotseling een groote golf ever de macht der Ribourdins en Leslies uitbreidt en hen in een geweldige bloedroode storm van nevels en dampen wegvaagt. Triomfantelijk laten de sterrenkundigen op Mars de astrologen door hun kijkers zien, hoe het afgeloopen is, dat thans de beurt komt aan de millioenen bewoners der langste en donkerste mijngangen om een plaats op de wereld in te nemen. Met vurige letters juicht de kreet om het beeld der aarde: ..Het is uw beurt uw beurt in de wereldgeschie denis!" Doch de astrologen op Mars met hun wijze gelaten glimlachen goedig en antwoor den: „Ziet wederom laten de arbeiders „hun beurt" in de wereldgeschiedenis onbe nut zij hebben de kracht van Christus niet, die smeekte: Vader laat deze beker aan mij voorbijgaan", maar toch de kracht vond haar te ledigen. Want ziet, wat gij vergeten hebt, dat is: de geest! De heerschers. de Ribourdins en de Leslies ja, hun generaals hun ministers, hun ambtenaren, hun bankiers en spionnen zijn verslagen maar de geesi der Ribourdins en der Leslies is in miilioe- nen en millioenen doorgedrongen als een langzaam werkend gif: thans willen zij zelf machtige bezitters worden, thans zullen die genen onder hen gaan overheerschen die het sterkst op de Ribourdins en der Leslie-sera reageeren!" Zoo verdwijnen één voor één de beschavin gen en schrompelen tot vliezen en korsten ineen, verbleken en vergaan en laten het nageslacht niets dan de geraamten na. Ge raamten van bouwwerken, menschen en ge- dachtenstelsels. De „Machten der aarde" laat zien hoe zeden, gewoonten, godsdiensten veranderen, vervangen worden of aangepast aan den vorm en de uitlegging die de moderne Ribourdins Leslies noodig hebben om even kiplekker U kunnen leven als hun voorgeslacht. Zoo noodig, worden zij nog wreedër dan deze wa ren. als het de handhaving van hun macht geldt. Zoo mogelijk, staan zij de massa's iets meer genot van het leven toe om de nieuwe omwentelingen die steeds moeten komen, die onafscheidelijk verbonden zijn aan het schim melproces der beschaving, zoo lang mogelijk uit te stellen. En het ontgaat hun geheel, dat er door alle beschavingen heen slechts één kracht is die nimmer onderging, die heel langzaam voortgroeit, waar wel millioenen voor sterven en gemarteld worden, maar die toch door alle hoon, verachting en tegenwer king, door alle vervolgingen heen onverwoest bare sporen tot gezondmaking der mensch- heid achterlaat, ja, die kleine plekjes der aarde soms voor eenigen tijd zegenrijk be ïnvloedt. En. notabene, midden in dit earicaturale gedeelte, waarin de Ribourdins bijna tot een leger van kubussen en bollen vervormd tnn. waarin de Leslies als massa's balken en partn tegen de beschaving ten strijde trekken: mid denin dit deel. waarin de teekenaars en foto grafen in de besprekingen over hun aanvul lende arb'eid verwikkeld zrin. ontdekt Al Leslie plotseling mevrouw Ribourdin die over het terrein van loodsen en bouwwerken rond dwalend naar het kantoor van de directie der Volksfilm op zoek is Glimlachend ziet hij uit de verte het goedig-d'kke dametje met haar onafscheidelijk hondje rondloopen. dan dezen en dan dien arbeider aanklampend om inlichtingen. En bijna even nlotseling als hrj het fabrikantenvrouwtje ontdekt heeft, dat allerlei herinneringen san het aardige dornie aan de Oude T.Tsel hij hem opwekt ja. na tuurlijk als je bij de film werkt de ideeën komen plotseling op zoo ook nu: in ge dachte ziet hij haar als een heel onschuldige vertegenwoordigster van de caricatuur der Ribourdins en zoo moet zij op de film, zoo en niet anders moet het zijn: de burger-Ribour- din, de laatste der eeuwenoude machten komt kfjken naar de rol die zijn geslacht op aarde vervult! En zoo wordt mevrouw Ribourdin dezelfde dag, zonder dat zij het weet, verfilmd bij haar tocht over de terreinen van de Volks film, bij haar bezoek aan de directie, bij haar rondwandeling door de ateliers, waar „De machten der aarde" in opbouw is. 22. Wie vroeger Clara Ribourdin had voorspeld, dat zij nog eens tot de verwoedste tegenstan ders van de film zou behooren, die was met een ongeloovig schouderophalen afgepoeierd - en wie met alle ernst zou betoogd hebben, zooals Al Leslie het deed op zijn wijze en in zijn rol van de Zwerver, dat de film in haar huidige staat geen andere dan een ver derfelijke waarde had, die zou het voor goed verkorven hebben by Clara Ribourdin. En wie... Natuurlijk begreep ze wel dat de menschen in dit bedrijf het altijd druk hadden, dat er een heeleboel voor naar Amsterdam was ge komen. van het kastje naar de muur zou den sturen en eindelijk, als je na uren om dwalen door smerige loodsen en ateliers, vol draden, door stiltevertrckken met rood- en wit-aangloeiende lampen, dan weer door zalen met allerlei stellages, met beschilderde doe ken en borden, met bouwsels van huizen en machines, zoodat het je op het laatst duizelde van de heen en weer loopende en gebarende menschen. dan eindelijk ontvangen werd door een stuk of wat heeren die nu ja. natuur lijk nooit van een meneer... Zwerver ge hoord hadden (maar zij kon er niets aan doen. dat ze zijn naam niet wist had hij zich zelf maar eens moeten voorstellen!) en ze durfden dan doodeenvoudig al je ver zoeken onzin noemen een propagandagids, zoo ruim verspreid was niet in te trekken zelfs weigerden een advertentie voor héAr re kening te plaatsen als dus al je moeite vergeefs was en je dag in dag uit in duizend angsten leefde voor wat er nu weer zou ge beuren en... zo'n vent dorst je zulke voor stellen doen!... Was het dan een wonder dat ze weggeloopen was, woedend weggehold, terug naar haar vriendin Louise, waar ze een paar d^pen logeerde, de eenige oplossing die z. gevonden had om Edmond niet te hoeven zeggen wat ze in Amsterdam ging uitvoeren! En toen ze eenmaal in haar logeerkamer zat, had ze de deur op slot gedaan om eens goed uit te huilen. O, wat had ze zich dood ongelukkig gevoeld. En het verdrietigst was eigenlijk, dat ze... dien meneer Al Leslie heelemaal niet zoo'n schurk vond, dat-ie veel op Edmond leek tegendeel, ze moest al haar fantasie te hulp roepen om eenig spoor van gelijkenis te ontdekken... Nu ja, hij had Zich in de rol van kapitein Van Deursen natuurlijk geschminkt Louise zei, dat het dus heel wel mogelijk was, dat alleen de geverfde Al Leslie op Edmond leek... maar dan moest er toch. als hfj afgeschminkt was, iets van die gelijkenis over zijn! En, Clara vond. dat hij geen sikkepit op Edmond leek en... dat hij heelemaal niet onsympa thiek was en... en... zijn voorstelHoe kwam zoo'n man er op! Ze had het Louise niet moeten vertellen stom die klapte in haar handen van enthousiasme! Die noemde haar een stommeling als ze het niet deed! Ze had al zoo gebedeld of ze mee mocht om dat filmbedrijf eens te zien. Zij hunkerde er zoo naar met al die sterren kennis te maken en Clara had haar nadrukkelijk aan het ver stand moeten brengen, dat die Volksfilm heel wat anders was dan een gewone filmonder neming. dat het een echt ordinaire boel was! Die lui moesten overal om geld bedelen, en elke methode was hun goed genoeg om aan middelen voor hun werk te komen. Dat zeg je aan haar hoe was zij er niet in gevlogen. (Wordt vervolgd.)

Heldersche Courant | 1938 | | pagina 7