III GEVEN PI !Q©I€©PI!M? ©@MP>yzz!L RiaUoSAeuteï Geestige film met !?red Astaire Xuudi-JAeuU^: Outcast" U/Me ïSMico-afl: Texelsch nieuws Het groote openlucht- gymnastiekfeest van morgen Raad Texel Vertrokken personen Burgerlijke Stand Een aangenaam verpoozen Dan „DE TOELAST" gekozen Burgerlijke Stand van Den Helder De film, die de hoofdschotel van het Rialtomenu van deze week uitmaakt :s „Het meisje in de taxi". Fred Astaire, die de hoofdrol in dit film werk vervult, is ontegenzeggelijk een persoon met speciale bekwaamheden. Niet alleen, dat het een goed filmspeler is, een prettige ver schijning, maar zijn tapdaneing een film met Astaire zonder tap dance is natuurlijk onmogelijk) is zoo technisch af, dat het een genot is er naar te kijken. Het scenario is geheel in stijl gehouden. Vlot, geestig en Amerikaahsch. Een verbazend geestig type is de secretaresse van Fred Astaire. Door haar werkelijk komische ge zegden en haar origineel spel brengt zij een bijzonder vroolijke noot in het toch reeds geestige geheel. Het zou ondoenlijk zijn om een beschrijving te geven van den inhoud. De film is van een enorme afwisseling en de diverse scènes, hoewel volkomen passend in het geheel zijn toch alle weer zoo verschillend, dat het niet mogelijk is ieder afzonderlijk onder den loitpe te nemen. We willen echter een uitzondering maken voor de slotscène, die zich in een van de zalen van het oude kasteel, waar het grootste ge deelte van deze film is opgenomen, afspeelt. Hier toont Fred Astaire wat een meesterlijk danseur hij is. Het snelle tefnpo van ueze tap dance, die toch op een alleszins soepele en gemakkelijke wijze wordt uitgevoerd, is over weldigend. Werkelijk een film, die men niet mag missen. De eerste film is een sensationeel product met al wat er bij hoort. Gangsters, een jour nalist. Een achtervolging met auto's, een vlucht over een dak, revolvergeveohten en wat dies meer zij. Een film, die van begin tot eind 100% spanning bezit en die hoewel hier en daar wat overdreven toch zeker een goed sensationeel product genoemd mag worcisn. Wederom een film met het Lynch- probleem. Amerika is een ontzaglijk werelddeel, en de Amerikanen zijn super-kerels. Ze bouwen de snelste vliegtuigen en de grootste fabrie ken, ze hebben de meeste millionnairs en hun onbegrensde mogelijkheden, maar dat doet alles niets af van het feit, dat daar een jong volk leeft waarin men nog alles kan waarnemen, zij het achter de dunne bescha- vingsschil, van den pionier en ruigen indrin ger van een goede eeuw geleden. Eén van die kenmerkende eigenschappen, die terug doet denken aan den tijd dat de pionier z'n have en goed te beschermen had met z'n achterlader en toen iedere blanke, zij het veelal noodgedwongen, eigen rechter had te spelen, is het lynchen. Een probleem, waarover 'reeds vele boeken zijn geschreven, waarover de knapste psychologen zich den kop braken en waarover men zich in de ge- heele wereld nog steeds verbaasd. Het lyn chen is de erfenis van de vaderen die hun paardendieven aan de eerste de beste boom ophingen, aan de Ku-Klux-Klan en aan den strijd tusschen Noord en Zuid. Kortom, de erfenis van de tijden, dat er in Amerika rech ters te koren warenen die tijden kwamen nog al eens voor in de korte, doch hevig be wogen, beschavingsgeschiedenis van „over there". Eenigen tijd geleden werd er een Amerikaan- sche film uitgebracht die het probleem als on derwerp genomen had. Dat was „Fury" van Een Zeeleeuw...* f Neen, wel Fred Astaire die in de RKO-film filet meisje in de Taxi" wederom een triomf aan zijn filmcar rière toevoegt. (Rialto-thcater). Fritz Lang en ikzal U vertellen, dat als men dit alles werkelijk op zich liet inwerken, men z'n bloed voelde stollen. Daarna kwam het eenigszins kalmere, doch al even eerlijk het verderfelijke van het lynchen aantoonen- de, „They won't Forget" en nu, deze week, ziet men in Tivoli„Outcast" (Gebrandmerkt). Dit is geen rauwe film, maar een film met een prachtigen inhoud. Een inhoud, waaraan men gelooven kan. Waarin op knappe wijze een beeld van den huidigen Amerikaan ge geven wordt en die eindigt met een poging tot lynchen. Er is hier geen dramatische vol einding, maar vóór het zoover is, krijgt men gelegenheid weer eens eenige blikken te slaan in dat deel der Amerikaansche psyché, het welk men de „camera obscura" zou willen noe men. Het deel, waarin de beschaving nog niet doordrong, waarin de onberedeneerde oer- instincten hun gruwzame heerschappij voeren en waarin men den Amerikaan zietals de pionier van meer dan een eeuw geleden, eigen rechter spelend en beschikkend over leven en dood. Een knappe film, waarin de eerste rollen gespeeld worden door Warren William, Karen Morlay en Lewis Stone. -Vooral de laatste ziet men hier in een van z'n meest mensche- lijke uitbeeldingen. Een vertegenwoordiger van de oüde garde, die haar alle eer aandoet. Het is een goed programma wat de Tivoli deze week brengt, want naast.deze fijne rol prent, die wij hierboven bespraken, volgt na de pauze een film, getiteld „In Duister Shanghai". Allicht zal men, op den titel af gaande,'hier een detective-thriller achter, zoe ken en inderdaad is men dan niet ver bezijden de waarheid. Evenwel, na eenige flinke scheuten van het Edgar Wallace- en Oppen- heim-genre merkt men dat de Fox, die deze film uitbracht, hierin een aantal stukken journaal ingelascht heeft van de recente bom aanslagen in Shanghai! Trouwens, men maakt later de gedeeltelijke verwoesting dezer millioenenstad op ongelooflijke sug gestieve wijze mee en men komt bij het zien van dat alles steeds weer tot de overtuiging, dat de werkelijkheid inderdaad erger Kan zijn dan de ongebreidelste fantasie. En naast detective-story is deze film dus geworden een beklemmend oorlogsrelaas, waarin men de weemoed en jammer van deze menschelijke bijenkorf op wel zeer schrille wijze afgebeeld te zien krijgt. En dat goeddeels door jour naals, zooals die door vaardige operateurs opgenomen werden op momenten, dat' Japan- sche bommenwerpers hun moordend materiaal op de „goede aarde" uitstortten. Het is Dolores del Rio, die in deze film de vrouwe lijke hoofdrol vervult. „AVONTUUR IN MANHATTAN" EN „HET GELUKKIGE HUWELIJK". De twee hoofdrolvertolkers uit het indruk wekkend drama „Gebrandmerk" Outcast hetwelk deze week in het Tivoli-theater loopt en wel Warren William en Karen ilorley. Het is een programma van vrywel louter opwekkende films, dat u deze week in de „Witte Bioscoop" geboden wordt, en als voornaamste onderdeel mag zeker wel de Columbia-film „Avontuur in Manhattan" ge noemd worden. Een tweetal sterren treedt hierin op, dat reeds diverse malen eerder suc cessen op het witte doek verwierf: het zijn Joel Mc. Crea en Jean Arthur. Jean Arthur, zeer vitale en knappe speelster, is wellicht den laatste tijd een ietsje op den achtergrond geraakt, maar deze film zal bewijzen, dat zij nog steeds een van de beste vertegenwoordi gers is van het genre: „de Amerikaansche vrouw honderd procent". Zij nog vermeld, dat eveneens in deze film een rol vertolkt wordt door Reginald Owen. Het tweede hoofdnummer is „Het Geluk kige Huwelijk", van de Nova film-Mij., met in de eerste gelederen Maria Andergast en Wolf Retty. De laatste voorbereidingen worden nog getroffen. Ook het heeren keurkorps samengesteld. Nog slechts zeer korten tijd rest ons van het groote gebeuren van morgen, het groote openlucht-gymnastiekfeest, uitgeschreven door den Turnkring H.N. K„ met medewerking van 17 vereenigingen en 600 gymnasten. Aan de organisatie wordt thans de laatste hand ge legd, door de leden van de vereeniging Texel, in samenwerking met de Techn. Com. van de Kring, welke reeds hedenmorgen gearriveerd is. Morgenochtend om 8.45 zullen de extra booten van de T.E.S.O. met aan boord 800 per sonen van Den Helder vertrekken. Vanaf de haven te Óudeschild zullen de deelnemers aan dezen tocht, gezamenlijk wandelen door het dorp Óudeschild, langs hoeve Brakenstein, naar het Doolhof en over de Hoogte, voorbij de Jeugdherberg naar Den Burg. Voor het af te werken programma kunnen wij verwijzen naar het blad van Woensdag 1.1. Wel kunnen wij nog mededeelen, dat er in de kleedlokalen-regeling nog een wijziging ge komen is. Dit was vanwege de groote deel name noodzakelijk. De kleedgelegenheid blijft voor Dames en Meisjes in de U.L.O.-school, voor Heeren wordt het thans Gymnastiek lokaal en voor Jongens, Lagere School. Wij verzoeken de gymnasten terwille van een vlot verloop, hiermede rekening te houden. Verder vestigen wij de aandacht er nog op, dat even- tueele mededeelingen van het Bestuur zullen bekend gemaakt worden op het Marktplein, per microfoon. Naar Wij van de zijde der Tcchn. Com. ver nemen, is thans ook de bezetting van het Heerenkorps bekend. De volgende heeren zul len hierbij uitkomen: P. de Boer, P. Kramer, K. Kossen, A. Langereis, J. Kraan, K. Planken, T. Bloothoofd, B. Hoffman en J. P. Molenaar. Naar Wij zoojuist vernemen, is de heer Mole naar de leider van het H.N.K. Keurkorps aan gewezen om met het achttal uitgezonden te worden als Nederlandsche ploeg, naar de gymnastiekwedstrijden in Luxemburg. Deze keuze is bekend geworden na de selectiewed strijden in Rotterdam, Zondag j.1. Met zeer veel belangstelling zien wij zijn optreden hier op Texel morgen tegemoet. Wij twijfelen er niet aan, of honderden zullen zich morgen naar het sportterrein begeven, om getuige te zijn van het groote gymnastiekfeest, wat voor het eiland ilfV Texel als een unicum beschouwd kan worden. Twee geldleeningen voordeelig ge converteerd. De electrificatie van Polder Eier- land. De Raadsvergadering van gistermiddag had zulk een buitengewoon vlot verloop, dat binnen een half uur de deuren voor de open bare zitting al konden worden gesloten. Bij zonder was daarop van invloed, dat de notulen thans niet meer in de vergaderingen worden gelezen en bij de rondvraag alleen de heer Bruin het woord verlangde. De vergadering viel geen best bezoek ten deel; drie leden waren absent, n.1. de heeren De Lugt, Epe en v. d. Vis. Óver de notulen verlangde niemand het woord, waarna de Voorzitter mededeelde, dat er slechts twee ingekomen stukken waren, n.1. een Proces verbaal van Kasopname bij den Gemeente- Ontvanger. Alles was in orde bevonden; op de Rott. Bankver. stond een bedrag van 1252.45, in kas was 257.16. Verder was een voorstel ingekomen tot een kleine wijzi ging in de Begrooting van Ged. Staten be treffende vergoedingen k f 32.27. Deze wijzi ging werd zonder bespreking goedgekeurd. Aanbieding Gemeente-rekening over 1937. Deze werd gesteld in handen van een Com missie v. onderzoek, bestaande uit de heeren" Epe, Henkes en Dros. Aanbieding Rekening Algemeen Armbestuur over 1937. Gesteld in handen van een Commissie van Onderzoek, bestaande uit de heeren Keijzer, Dogger en Parlevliet. Gewone dienst voord, saldo 1632, Kap. dienst 2000. Rekening Algemeen Ziekenhuis over 1937. Commissie van Onderzoek de heeren De Lugt, Keijzer en v. d. Vis. Gewone dienst ontvangsten 9409.40, uitgaven 10138.51; Kapitaaldienst 5659.49, uitgaven 4600. Besloten werd tot Conversie van twee geldleeningen, n.1. een van 94.000 bij 't Eigen Pensioen fonds voor de Burgerlijke Ambtenaren in Ned.-Indië, waarvoor 4.1% werd betaald. Door tuschenkomst van de Rott. Bankver., kantoor Den Burg, kan men dit nu bekomen voor 3J4 van de Stichting „Pensioenfonds van 1926, der Rotterdamsche Bankver. en een geldleening van 32.750 van Plaatselijke Instellingen en Ingezetenen, waarvoor 4 rente werd betaald. Men krijgt nu het geld van de Nutsspaarbank te Den Helder voor 3%. Aangaan van een geldleening. B. en W. stellen voor een geldleening te slui ten, groot 16.500. Ter dekking van kosten voortvloeiende uit de stichting van een nieuw gebouw voor het openbaar onderwijs te Oos terend. Deze som kan men leenen van de Ver- zekerings-Maatsch. „De Auto Onderlinge", ge- Horizontaal: 1. listig, loos 8. leersoort 9. behoeftige. 10. stad in Peru 11. benaming 13. Engelsche munt 16. wees gegroet. 17. zijrivier van den Donau 18. deel van een school 19. pers. voornaamw. 20. Stad in Zuid-Arabië 21. Mohammedaansch wetgeleerde 22. bekende toeristenplaats in Zwitserland Vertikaal: 1. vrouw 2. familielid 3. voorzetsel 4. rugzak 5. vreemd, zonderling 6. lichaamsdeel 7. getallen opnoemen 8. zijrivier v. d. Adour 10. quarantaine-huis 12. gezicht op iets 14. jongensnaam 15. keizerin 17. denkbeeld 18. deksel' 20. stand der edelen 21. Duitsch sportvlieger 22. naam v. e. meer in Italië 23. schelpdier 25. de- of hetzelfde 27. theaterplaats 29. deel v.. e. schip 30. hetzelfde, als het vorige 32. snaarinstrument 33. afk. hoofdstad v. Brazilië De pr\js werd gewonnen door: Mej. C. VISSER, Sluisdijkstraat 104, Den Helder. Horizontaal: 24. persoon om wien ieder lacht 26. slim, geslepen 27. Chineesche afstandsmaat 28. nobel 29. nevel 30. rivier in Zuid-Rusland 31. te der 32. vorm v. h. ww. bakken 33. stad in Letland 34. Koning van Phrygië 35. groep van uitgelezenen 36. landschap in Friesland. CORRESPONDENTIE. Het komt, den laatsten tijd nogal eens voor, dat inzenders nalaten, hun naam en adres bij de oplossing te vermelden. Als dat, zooals b.v. rie vorige week, mevr. F. R. overkomt, dan is het niet erg, omdat haar oplossingen steeds op dezelfde karakteristieke wijze zijn geschreven en uit honderd anderen dadelijk opvallen (evenals b.v. de altijd keurig ver zórgde oplossingen van G. Sch.), maar in den regel is een oplossing zonder naam en adres een onoplosbaar raadsel, waardoor een inzen der, door eigen schuld, schade kan lijden. A. L. Een courant heeft zich te richten naar de gebruikelijke officieele spelling. Voorts moet U den samenstellers van Kruis woordraadsels eenige vrijheid op dit gebied toestaan- bij dergelijke raadselopgaven in de groote pers kunt U soms verbluffende staaltjes aantreffen. OPLOSSING VORIGE WEEK. Horizontaal: 1. A.P.; 3. re; 5. R.G.; 7. si; 8. slak; 10. kat; 11. Ier; 13. dank; 14. gal; 16. c.i.f18. Oké; 20. k.o.; 22. lof; 24. Leo; 25. L.K.26. of; 28. kaf; 30. pop; 31. Pa; 32. trip; 34. Terek; 36. Lima; 38. na; 39. nog; 41. zet; 24. van; 43. R. P.; 45. Ufa; 47. pro; 49. alf; 50. dep.; 51. la; 52. antenne; 53. ra; 54. bes; 56. pas; 57. suf; 59. muf; 62. we; 63. Han; 64. den; 66. gul; 68. U.A.; 69. roek; 71. tanen; 73. toer; 75. os; 76. lus 77. gat; 79. R.I.; 80. G.G.; 81. gif; 83. tor; 85. kr.; 87. pre-; 88. les; 90. gas; 92. Nora; 93. roe; 95. Kra; 97. een; 99. i.c.; 100. p.f.; 101. id.; 102. K.L. Verticaal: 1. as; 2. plak; 3. ra; 4. etc.; 5. rif; 6. ge; 7. snik; 9. kg; 10. klok; 12. roep; 13. de; 15. al; 17. ir. 19. Ko; 21. oor; 23. fat; 24. lok; 25. lam; 27. Fin; 29. fez; 30. pet; 31. pin; 32. taf; 33. pop; 35. regelen; 36. laf; 37. are; 38. nu; 40. graan; 42. vleug; 44. p.p.; 46. als; 48. ons; 49. Ans; 50. dam; 54. B.W.; 55. eer; 56. pak; 58. fut; 60. uur; 61. fa; 63. hes; 64. das; G5. neg; 67. lor; 70. oog; 71. tuf; 72. nat; 74. eik; 76. lier; 78. *-ga; 80. groc; 81. gr.; 82. Ee; 84. Ra; 86. roek; 87. p.a.; 88. lef89. ski; 91. s.t.; 92. N.1.94. op; 96. R.D.; 98. n.1. Ned. Herv. Gemeente. Den Burg, n.m. 7 u. ds. Visser. Oosterend, n.m. 3 u. ds. Visser. Waal, v.m. 10 u. ds. V. 't Hooft. Den H o o rn, v.m. 10.30 u. ds.' Moen. De Cocksdorp, v.m. 10.30 u. ds. Salm. Zuid-Eierland, n.m. 4 u. ds. Salm. De Koog, v.m. 10 u. de heer Luuring. Óudeschild, v.m. 10 u. ds. Visser. Doopsgezinde Gemeente. Den Burg, v.m. 10 u. dr. Vis. Geref. Kerk. Den Burg, v.m. 10 u. (geb. Fanfare) ds. v, d. Leer. Den Burg, n.m. 7.30 (geb. Fanfare) ds. A, J. v. Dijk van Koudum. Geref. Kerk H. V. Oosterend, v.m. 10 u. en n.m. 3 u. ds. E, B. Kok. Oosterend, v.m. 10 u. ds. A. J. v. Djjk. Oosterend, n.m. 3 u. ds. v. d. Leer. Zaterdag 8 uur, straatzang, Den Burg. Zondagmorgen 7 uur, Bidstond. Zondagmorgen 10 uur, Heiligingsamen-. komst. Zondagmiddag 4 uur, Openluchtsamen komst. Zondagavond 8 u., Verlossingsamenkomst, vestigd te Groningen, a pari tegen 3^ en na enkele alflossingen. tegen 314 Zonder besprekingen werd hiertoe besloten. Aanbieding Balans en Winst- en Verliesrekening van de N.V. Texel- sche Electr.-Maatschappij. De Voorz. stelt voor deze te stellen in han den eener commissie van onderzoek, bestaande uit de heeren Leber, Bruin en De Waard. De heer Leber herinnert er den Voorz, aan, dat ook in den vorigen Raad hiervoor al een com missie is gevormd. Ook dé heer De Waard her innert zich dit; hij had toen geen zitting in de commissie. Besloten werd, dat de commissie dan uit vier personen zal bestaan; ook de heer De Waard zal hierin zitting blijven houden. Electrificatie Polder Eierland. De Raad van Commissaris van de T.E.M. vraagt goedkeuring van een plan tot uitbrei ding van de Electr. van Eierland door plaï-t- sing van 2 transformatoren en aanleg v„n een Hoogspanningskabel langs het School- wegje. De kosten worden geraamd op 6400, n.1. 2950 voor de transformatoren en 3450 voor den Hoogspanningskabel. De Voorzitter deelt hierbij mede, dat Eier land de electriciteitsvoorziening zelf kan be kostigen. De heer Parlevliet geeft er zijn vol doening over te kennen, dat het. net v. d. T.E.M.'in Eierland, zulk een groote uitbrei ding kan ondergaan, en informeert naar het plaatsen van lantaarns. t De voorzitter, zegt, dat in totaal 18 nieuwe lantaarns worden geplaatst, die te De Koog komen spoedig gereed. Alvorens tot de Rondvraag over te gaan, deelt de voorzitter nog mede, dat de heer H. C. Remmers bereid gevonden is, zonder finan- cieele uitgaven voor de Gemeente, als hoofd van de Luchtbescherming te fungeeren. Er zal hieraan evenwel nogal wat administratie verbonden zijn, zoodat een schrijmachine be- noodigd zal zijn. Rondvraag. Bij de rondvraag informeerde de heer Bruin naar de oorzaak dat aan de Texelsche vis- schers nog geen vergoeding wordt gegeven inzake de Zuiderzee-Steunwet. De voorzitter deelde mede, dat de werk zaamheden, die hier voor dit doel moesten ge schieden, zijn verricht, .zoodat het Gemeente bestuur hieraan geen schuld heeft. De heer Henkes was van oordeel, dat men eerst Den Helder en Texel had genomen, om dat daar niet zoo velen zijn, er worden ver goedingen gegeven van 2.50 tot 6.De heer Bruin had van den heer Oqué verno men, dat wethouder Vlaming van oordeel was. dat een advies van de Wier-commissie moest worden ingewacht. De heer Vlaming had zich in dien zin niet tegen den heer Oqué uitgelaten, zoodat hier wel een mis verstand zal bestaan .Men hoopt evenwel op spoedige afwerking van deze zaak. Hierna werd de vergadering gesloten. BOUWVERGUNNINGEN. P. J. Brouwer verbouwen van een woonhuis te Den Burg. Dirk van der Werf van Eierland 130 naar Provinciaal Ziekenhuis Medemblik. van 9 tot en met 15 Juli 1938. GEBOREN: Wieb, d.v. J. de Vries en H. Schenk. Hans Uco, z.v. J. Agter en G. van der Lee. OVERLEDENJacob Keijzer, 91 jaar, geh. m. Hendrika Boersen. Styntje Slik, 63 jaar, wed. van Klaas Eelman. POLITIE. Gevonden: i zilv. vulpotlood; 1 rijwiel plaatje; 1 zilv. armband; 1 wandelstok; 1 regenjas; 1 lens, 1 kerkboekje, 1 pijp. van 15 Juli 1938. BEVALLEN: A. KokSchoorI, z.; P. D. H. M. EkkersNijpels, z. OVERLEDEN: A. B. Gomes, v„ 32 jaar. ONDERTROUWD: W. D. J. Gestel en M. J. ten Cate. GEHUWD: J. G. Chin Ten Fung en H. J. Vinken.

Heldersche Courant | 1938 | | pagina 10