K,R,0. pleitte voor Franco Tegen opheffing der spoorlijn Hoorn-Zaandam Japan is héél arm Stakingsrelletjes in Tsjecho Slowakije De stem door de brievenbus Predikbeurten Millioenen begroetten Hughes P Hef rassenprobleem in Italië Zij kwamen na jaren uit Duitschland weerom Noodweer richtte millioenen schade aan Op zoek naar lijken Suriname krijgt nieuwen gouverneur De rijksmiddelen Zeven arrestaties in zedenzaak Uit onze omgeving Toestel F. K. 51 nr. 20, op grooten afstand gefotografeerd. Zijn vlucht was aan de broeder schap aller volkeren gewijd. De geheele Amerikaansche pers wijdt geestdriftige artikelen aan den vlucht van Hughes, en aan diens triomphalen intocht. Men hecht de grootste waarde aan dezen vlucht met betrekking tot de ontwikkeling van het handelsluchtverkeer, in het bijzonder het verkeer over zee. De politie schat de menigte, die langs den weg, weJke Hughes en zijn metgezellen van Battery naar de Metropolitanclub volgde, samengepakt stond op twee milliocn perso nen. Sedert de ontvangst van Lindbergh heeft men iets dergelijks te New York niet ge zien. Bij de ontvangst op het stadhuis zeide de vlieger in een korte verklaring: mijn vlucht was gewijd aan de groote broeder schap der vliegwereld, en legde er den na druk op, dat hij de luchtvaart als oorlogs wapen veroordeelde. Officieele cijfers. De totale kosten van den vlucht worden geraamd op 300.000 dollar. Het officecle record voor een vlucht rond de wereld van Hughes bedraagt drie dagen 19uur 14 minuten en 10 seconden. Purmerend, Hoorn, Stavoren, Workum en Sneek uitgenoodigd tot een vergadering ten stadhuize te Enkhuizen. Aan deze uitnoodi- ging hebben alle genoodigde besturen gevolg gegeven. Het resultaat van de gevoerde besprekin gen is geweest, dat een comité is samenge steld, hetwelk de aangelegenheid nader in studie zal nemen en de noodige pogingen in het werk zal stellen om zoo noodig in sa menwerking met andere belanghebbende in stanties opheffing van de bedreigde lijn te voorkomen. In het comité hebben zitting de burge meesters van de medewerkende gemeenten, terwijl het comité uit zijn midden een werk comité heeft benoemd, bestaande uit de bur gemeesters van Zaandam, Sneek en Enk huizen. in De heer Wijnkoop (C.P.II.) heeft aan den minister van binnenlandsche zaken de .volgende vragen gesteld: 1. Is het den minister bekend, dat mej. M. Voogd op den avond van 5 Juli jl. voor den radio-zender van de K.R.O. een rede heeft gehouden ter verheerlijking van gene raal Franco en dien medestanders? 2. Acht de minister dit optreden in de radio niet in strijd met de officieele vriend- schaps-betrcl^kingen die Nederland met de regeering van de Spaansche republiek on derhoudt, in strijd ook met de houding van de radio-controle-commissie ten aanzien van de commissie hulp aan Spanje, die im mer belet werd van de radio gebruik te maken, wijl men van mecning was dat poli tiek in do redevoeringen in geen enkelen .vorm toelaatbaar was? 3. Is de regeering bereid thans zooda nige maatregelen te nemen dat niet weder om over den Nederlanrischen omroep de Spaansche regeering kan* worden aange vallen?. Gemeentebesturen protesteeren. Geruchten over eventueele opheffing van het personenvervoer op de spoorlijn Zaan damHoom hebben het gemeentebestuur van Enkhuizen aanleiding gegeven om te zamen met de besturen van eenige gemeen ten, welker belangen bij de instandhouding van de lijn nauw zijn betrokken, deze aan gelegenheid tijdig onder de oogen te zien. Enkhuizen had, naar de N. R. Ct. meldt, daartoe de colleges van burgemeester en wethouders van de gemeenten Zaandam, Godsdienstige motieven niet het geding. De Italiaansche pers wijdt nog steeds uitvoerige besprekingen aan de nieuwe rassenpolitiek in Italië, waarbij den Joden ook daar niet meer als staatsburgers zouden moe ten worden beschouwd. De „Tevere" licht in een artikel getiteld: „de Joden behooren niet tot het italiaan sche ras" de nieuwe stelregels toe der fas cistische geleerden omtrent het standpunt in het fascisme ten aanzien van rassenpro blemen. Het blad schrijft: de Joodsche kwestie zal voortaan niet alleen biologisch maar ook politiek in behandeling worden genomen. Men zal uit de stelregels gevolgtrekkingen moeten maken, die het succes van een vast beraden Italiaansche rassenpolitiek moeten verzekeren. De „Popoio d'Italia", spreekbuis van den Duce, publiceert, naar Havas meldt, een commentaar die den nadruk legt op pas sages in het door de geleerden opgestelde document, waarin wordt gezegd, dat het onderscheid naar rassen moet-worden ge maakt op biologisch en op historisch plan, dus volgons den leer van het leven, i.c. het verschil in bloed, niet op grond van filo sofische ideologieënen niet op religieuze motieven. Met vliegende vaandels en slaan de trom. Maar baantjes kreeg het Oosdenrijksche legioen niet! Van de S000 man van het Oostenrijksche legioen, die na den Anschlusz naar Oosten rijk teruggebracht, zijn. hdbben tot dusverre nog slechts 700 werk gevonden.Seyss In- quart, de rijksstndhouder, heeft een hulp fonds opgericht, dat ten doel heeft behoef tige legionarisscn steun te verstrekken en tevens de inrichting van nederzettingen voor de gezinnon van legioen-manschappen mogelijk te maken. Zooals nxen weet heerscht op het oogen,blik een zekere ontevredenheid in de gelederen van het legioen, aangezien een zeer groot aantal leden tot dusverre niet den post of het baantje gekregen hebben, waarop zij meenden re/Cht te hebben op grond van hun illegale optreden onder het oude ré gime. Drastische bezuinigingen noo dig. - Daarom ook de Olympi sche Spelen afgezegd. Het voornaamste argument, ten gunste van de Olympische Spelen, dat alstel een ongunstigen indruk op het buitenland zou maken, woog niet zwaar genoeg tegenover Japans finantieele zorgen Verleden maand heeft de minister van financiën 'n drastisch bezuinigingsprogram ma aangekondigd en dit besluit is hiervan een der eerste en meest merkbare gevolgen. Bovendien is het bouwbedrijf krachtig beperkt, zoodat groote vertraging is inge treden in den woningbouw. Tenslotte is de financieele nood in Japan nog meer gestegen door de jongste over stroomingen, welke in het land een schade hebben aangericht van tweehonderd milliocn yen. Niettemin heeft het bericht om trent het besluit der Japansche re geering groote opschudding ver wekt in Tokio. Het publiek -legt zich met discipline bij 't onvermijdelijke meer, doch verbergt geenszins zijn teleurstelling. In ieder geval heeft het besluit der regeering niet de unanieme instemming van de pers, zegt de N.R-.Crt. Integendeel, de „Nitsji Nitsji" dringt er bij de regeering op aan, op haar beslissing terug te komen. Het blad wijst er op, dat de Olympische spelen moesten samenvallen met den 2600sten verjaardag van de stich ting van het Japansche keizerrijk, hetgeen voor Japan aanleiding zou zijn geweest, op buitengewonen wijze zijn vooraanstaande positie onder de groote mogendheden te manifesteeren. Sudeten-duitschers zwaar gewond. Oostenrijks vliegtuig gesigna leerd. Naar aanleiding van een staking bij de ijzerfabriek Moravia hebben zich te Hembok incidenten voorgedaan. Toen naar aanlei ding van de op handen zijnde verkiezing voor den bedrijfsraad, de Duitsche vertegen woordigers zich naar het bedrijfsbureau wil den begeven, werden zij door 250 Tsjechen aangevallen, waarbij verscheidene Sudeten- duitschers, arbeiders voor een gedeelte zwaar gewond werden. Het Duitsche Nieuwsbureau meldt, dat gisteren een vliegtuig van den Tsjechoslo- waakschcn politiedienst bij Sönnwald over de Duitsche grens gevlogen is en een kilo meter op Duitsch gebied is doorgevlogen, om daarna over de1 gr mts terug te' keereh. Vol gens het Duitsche bureau is verdwalen uit gesloten. Honderd dooden in Polen. Volgens de bladen moet de schade in Po len, aangericht door de stormen, de onwe- ders en de hagelbuien, van de laatste we ken, op tientallen millioenen Zloty geschat worden. Een honderdtal ménschen is om het leven gekomen. Het vliegdrama in Italië. De torpedojager „As-toria" heeft tien lij ken aan land gebracht van passagiers van het in Italië verongelukte watervliegtuig. Onder de geborgen slachtoffers bevindt zich o.m. mevr. Valle, de zuster van den ondersecretaris voor de luchtvaart en een jong nichtje van mevr. Valle. Met oorlogs schepen blijft men zoeken naar de overige tien slachtoffers, onder wie zich nog een tweede zuster van generaal Valle moet be vinden. In het geheel bevonden zich 20 personen aan boord van het verongelukte toestel. Brokstukken van verschillende vliegtuigen in tuin. Op den achtergrond het verwoeste toesteL Van gewoonlijk goed ingelichte zijde neemt het „N. v. d. D. voor Ned. Indië", dai het niet onmogelijk is, dat mr. G. H. C. Hart, oud-directeur van E.Z. en thans hoofd der achtste afdeeling van het departement van Koloniën, het gouverneurschap van Su riname ambieert. De huidige gouverneur, mr. J. C. Kielstra, zal, aldus de Msb., binnenkort zijn ambt neerleggen en naar het blad verzekert, wordt de heer Hart als een ernstige candidaat voor dezen post beschouwd.. Raming overschreden. De zuivere opbrengst van alle landsmid- delen van het dienstjaar 1937 hebben be dragen over het tijdvak van 1 Januari 1937 tot en met de maand Juni '38 f 553.195.806.09 waardoor de raming met f 69.170.806.90 is overschreden. Het zuiver bedrag van de kohieren der directe belastingenn bedroeg o.a. ultimo Juni j.1. f 01.665.705.05 tegen f 57.775.374,61 op ultimo Juni van het vorig jaar of wel ruim 3.89 millioen meer. Eind Mei waren deze bedragen resp. f 47.259.701.28 en f 44.191,681.74, hetgeen toen een hooger bedrag beteekende van bij na 3.07 millioen. De inkomsten ten bate van het verkeers- fonds waren in Juni f 1.571.404.16, waarvan f 1.548.984.16 aan motorrijtuigenbelasting en f 22.420 aan rijwielbelasting. De opbrengst van deze beide belastingen over de eerste 6 maanden van dit jaar be droeg resp. f 13.675.324.22 en f 119.922,50 bij een totale raming van 31 millioen gulden. Ooft een opperwachtmeester hij de aangehoudenen. De politie te Deventer stelt een onderzoek in naar een wijdvertakte zedenzaak. In verband hiermede is men thans te Deventer overgegaan tot de ar restatie van zeven personen. De ge arresteerden hebben naar het Hdbl. meldt, voor het meerendeel een volle dige beteekenis afgelegd. Tot de aan gehoudenen behoort ook een opper wachtmeester. Zij zijn tor beschikking van de justitie te Zutphen gesteld. Een griezelhuis in Kent. Vrou wen lieten haar doode moeder drie maanden op bed liggen. De politie heeft zich Woensdag toegang verschaft tot een huis te Burchington in Kent. waar sinds 1907 de wed. Ward woon de met twee ongetrouwde dochters. De vrou wen waren zeer zonderling en hadden zich volmaakt van de buitenwereld afgesloten, aldus de N.R.Ct. Zelfs de meid, die sinds jaren in hun dienst was, had hen nooit gezien; zij sloten zich op in een van de ka mers. als het meisje aan het werk was. Uit gaan deden de vrouwen heel weinig. Zij maakten wel eens wandelingen, of in den beginne ook wel fietstochtjes, maar altijd midden in den nacht. Met bezoekers en leveranciers praatten zij uitsluitend door de brievenbus. Daardoor gaven zij ook den winkeliers de chècpies ter be taling van hun leveranties. Iemand keek door hei raam Het. huis had in deze dertig jaren de nieuwsgierigheid opgewekt van de bewo ners van het dorp, die natuurlijk altijd trachtten iets te zien van wat er binnen woonde. Woensdag zag iemand door het raam van een kamer aan den achterkant van het huis, waar hij herstellingen moest verrichten, een lijk op bed liggen. Hij waarschuwde de politie, die vergezeld van een dokter, zich toegang tot het h»is ver schafte. Het bleek, dat de weduwe, die 84 jaar oud was geworden, drie maan den geleden was overleden, de doch ters hadden hun gewone leven voort gezet zonder melding te maken van liet overlijden van de oude vrouw, en hadden het lijk rustig op. bed laten liggen in de achterkamer. De politie heeft het huis verzegeld en de beide dochters, natuurlijk ook al vrou wen op leeftijd, in het dorp voorloopig onder dak gebracht. ANNA PAULOWNA De studeerende jeugd. Op de U.L.O. school te Den Helder zijn verhoogd: G. Borst naar de 2e klasse, A. Dekker naar de 3e klasse, D. de Jong en R. Schutte naar de 4e klasse. Electr. aanleg Raadhuis. De aanleg van de electrische lichtinstalla tie in het nieuwe Raadhuis, is opgedragen aan den heer A. Dekker alhier. De gebrandschilderde ramen in het nieuwe Raadhuis. De commissie welke zich uit de burgerij gevormd heeft om namens .deze bij de ope ning van het nieuwe raadhuis een geschenk aan te bieden, kwam Donderdag j.1. in ver gadering bijeen. De lijsten met bijdragen waren nagenoeg ingekomen. Het totaal bedrag van alle lijs ten werd geschat op f 440 en in .verband hiermede werd besloten van de ontworpen gebrandschilderde ramen de volgende ten geschenke te geven. Drie groote ramen op de raadzaal met symbolische voorstellingen resp. van land- ën tuinbouw, veehoudeiij en bloembollenteelt, twee bovenlichten in ra men van de raadzaal en drie bovenlichten in ramen van de kamer voor B. en W., waarin verschillende functies van het ge meentebestuur symbolisch worden weerge geven, als: gerechtigheid, huwelijk, sociale zaken, bescherming en huisvesting. Ofschoon het niet is mogen gelukken het geheele plan ten uitvoer te brengen kan toch gezegd worden dat door dit geschenk in belangrijke mate is bijgedragen om het aan zien van het nieuwe raadhuis te verhoogen. Bouw gegund. Na onderhandsche aanbesteding door den heer ,W. Hoep is de bouw van een dubbel woonhuis aan de Molenvaart, voor reke ning van den heer J. Koole, gegund aan den heer A. A. Schouten. Bouwvergunningen. B. en W. verleenden vergunning aan A. Raaymakers voor den bouw van een woon huis aan den Balgweg en aan N. van Gra ven te Lisse voor de uitbreiding van een woonhuis, staande aan den Meerweg. Opbrengst Collecte. De hier gehouden Zonnestraal-collecte bracht f94,05 op. Geslaagd. D. Kaan legde met gunstig gevolg het eindexamen M.U.L.O. af. BREEZAND. De nieuwe o. 1. school. B. en W. hebben D. Saai Cz., arch. te Alk maar. en W. Hoep. tijd. gem.-opzichter al hier, opgedragen een voorloopig ontwerp te maken voor de nieuwe openbare lagere school. WIERINGEN Geslaagd. Onze plaatsgenooten Catrien Kaan, Rie Parlevliet, Jn. Lont en J. B. Tijsen, werden aan de U.L.O. te Den Helder bevorderd van de eerste naar de tweede klasse; van de tweede naar de derde klasse Griet Geertse- ma en Miek Snooij Wd. en van de derde naar de vierde klasse Coba Kolff en Kees Takes. Wielerbaan „Wieringen". De clubwedstrijden op de baan alhier, welke de vorige week Zaterdag verregend zijn, worden nu hedenavond verreden om half acht. Behalve verschillende bekende koppels, waaronder Klink—v. d. Voort, zullen wij ook een zeer zeker spannende achtervolging zien tusschen M. Deykers en D. Veld. Men zie verder de advertentie in ons blad van gisteren. Politie. Verloren: een gouden broche. Inlichtingen bij den gemeentebode alhier. ZONDAG 17 JULI. Ned. Herv. Gemeente. Anna Paulowna, vm. 10.15 uur, Ds. Vorst man. Hippolytushoef, voorm. 10.30 uur, Ds. Van Beek. Doop. Den Oever, nam. 2 uur, Ds. Van Beek. Doop. Doopsgezinde Gemeente. Wieringen, geen dienst. Evangelisatie. Breezand, voorm. 10 uur, de heer Boon. Nam. 3.30 uur, de heer Boon. ALKMAAR, 15 Juli. Kaasmarkt. Aangevoerd: 44 stapels, zijnde 117.000 Kg. Fabriekskaas, kleine f 21.Boerenkaas kleine f 21.idem com missie f25.Handel goed. ALKMAAR 15 JULI 1938. Op de heden gehouden graanmarkt wa ren aanvoer en prijzen als volgt: 47 H.L. Gerst f 7.40 idem chev. f 7.50—f 8; 60 H.L. Haver f 6.35f 6.70; 19 H.L. boonen, w.o.: bruine f 17f 21, citroen f 14f 16; duiven f 7.50f 11.50 en witte boonen f 24; 16 H. L. karwijzaad f 20.50 6 H.L. grauwe erw ten f 29—f 32 Totaal aanvoer 148 H. L. Alles per 100 K.G. Handel goed. ALKMAAR, 15 Juli. Kaasbeurs. KI. Edammer 40 plus, aan bod 6610 stuks, verkocht 6160 stuks, mid- denprijs f 1S.50—19, hoogste prijs f 20.—. Ed. Kruid, aanbod 380 stuks. Totaal: aan bod 6990 stuks, verkocht 6160 stuks. Aan wezig l fabriek. ALKMAAR, 15 Juli. Aardappelen 3—5.50, aardbeien 22—56, aalbessen 613, andijvie 0.50—2.60, bloem kool I 58.50, idem II 2—4.50, bieten 5. doperwten 36, druiven 21—25, kropsla 0.50 —2.40, komkommers 23.50, peterselie 12, perziken 26, postelein 0.18—0.30, peulen 5.5012, rabarber 1.504, roode kool 2.40 —3, selderie 12, spinazie 0.351.16, snij- boonen 1021, dubbele spercieboonen IS IS, tuinboonen 3545, tomaten 5—7, uien 2.005, wortelen 49, zwarte bessen 3032. WARMENHUIZEN, 15 Juli. Schotsche muizen 3.304.70, id. grove 2.50 3.20, id. drielingen 2.703.40, eigenheimers 4-204.50, zilvernep 5.90, witte kool 0.80—1. Aanvoer; 47.500 Kg. aardappelen, 200 Kg. zilveruien, 2000 Kg. witte kool. NOORDSCHARWÜUDF., 16 Juli. Schotsche muizen 2.60—4.50, grooten 2.70 —>5.20, hl. eigenheimers 4.705, drielingen 2.<03.30, kleine 0.801.50, zilverdrielin gen 5.806.60, zilvernep 6.407.20, spercie- booncn 22—23, tuinboonen 2.20, bloemkool 4.40-6.60. BROEK OP LANGENDIJK, 16 Juli. Schotsche muizen 2.70—4.80, grooten 2.70 —3.10, bl. eigenh. 3.70—4.50, drielingen 2.10 3.30, kleine 0.601.20, 500 Kg. zilveruien drielingen 5—5.20, zilvernep 6.90—7.30, 1200 Kg. peen 2.50—2.80, 625 Kg. rabarber 2.50 2.60k 40.000 Kg. roode kool 1.70-42.30. 1000 Kg. gele kool f 4.80—5.10, 1200 Kg bloemkool f 9.30—10, 2e soort f 2 per 100 stuk SOOO Kg. tomaten: A f 11—12.50, B f 12—1° 3(5 C f 7—9.90, CC f 5—5.20.

Heldersche Courant | 1938 | | pagina 11