Agenda Benauwd borst? Het Gemeentebestuur radio-distribuant en handelaar in meterialen op gasgebied op de Zaterdag 16 Juli 1938 Tweede Blad iftadAJtLeuuüi Het regeeringsjubileum Etalage wedstrijd in de Feestweek HUISDUINEN Schietwedstrijd ia Den Helder Ben je geslaagd Wentel dien last van U af door intijds Abdijsiroop te nemen. Per flacon 90 cent en f, 1.50 Jongen door auto overreden Het dragen van burgerkleeding door Militairen Aanleg straten nabij Balistraat Reist per „ESONA" De negatieve houding van Engeland In den gemeenteraad van Maandagavond komen eenige agendastukken in behandeling die een ernstig protest hebben uitgelokt van de beide Middenstandsvereenigingen in onze stadDe Middenstandsvereeniging „Den Hel der" en de R.K. Middenstandsvereeniging „De Hanze". Het betreft hier het overnemen van het radio-distributiebedrijf en een voor stel, dat op de agenda heel sober wordt aan gekondigd met „uitvoering van werkzaam heden voor derden door de gasfabriek" waarmee bedoeld wordt, dat de directeur van Water- en Lichtbedrijven de aanleg van gas- verwarmingsinstallaties kan verzorgen, om dat „verwacht kan worden, dat de particu liere installateurs hier ter plaatse voor deze verwarmingsinstallaties niet voldoende zijn ingesteld". De gasfabriek zal dan ook de gas kachels e.d. kunnen leveren. Het heet in de bijlage om den afzet van het gas te bevorderen, maar de Middenstand voelt het terecht als een maatregel om de afname van installaties en apparaten te ver minderen. Het is dus te begrijpen, dat de Heldersche middenstand protesteert. Het ge meentebestuur weet immers den moeilijken toestand waarin de bedrijven verkeeren en al heet de maatregel tijdelijk, „totdat de par ticuliere installateurs zoodanig op het werk zouden zijn ingesteld, dat het publiek geen behoefte meer heeft hiervoor den bijstand van de gemeente in te roepen..." het prin cipe is verkeerd en daartegen dient protest te worden aangeteekend. De directeur van de water- en licht bedrijven kan zich toch in verbinding stellen met particuliere installateurs en de wenschen van het publiek kenbaar maken. Men zal dan zeker, in eigen be lang, geneigd zijn daarmee rekening te houden. Maar de overheid moet van het particulier terrein afblijven, zoolang het particulier initiatief zonder ernstige klachten aan de behoeften van het pu bliek voldoet. Waar is de grens? Als de gemeente mor gen radio distribuant wordt en gasfornuizen en comforen gaat leveren, is er geen enkele reden om ook de distributie van schoenen, van kleeding naar maat, van levensmiddelen (waarom niet?) enz. enz. te verzorgen. Ons gemeentebestuur is in deze wat al te voortvarend en het is goed, dat de raad het Maandagavond een halt toeroept. Het radiobedrijf is gezond, de Midden stand in onze stad goed gesorteerd en concurreerend, er is dus geen enkele ge motiveerde reden, om in te grijpen en er een overheidsbedrijf van te maken. Hieronder laten we het adres van de Middenstandsbonden volgen, dat behalve aan het college van B. en W., aan alle leden van den Raad is gezonden: Weledelachtbare Heeren, Kennis genomen hebbende uit de plaatselijke bladen van Uw voorstellen, te behandelen in de Raadsvergadering van Maandag 18 Juli a.s. inzake de concessie der Heldersche Radio Centrale en aanleg gasleidingen enz., door de bemiddeling van de Gasfabriek, meenen wij U op het volgende te moeten wijzen: De door de crisis sterk geslonken in komens, de steeds grootere concurrentie- vormen, de ongebreidelde vestiging van meerdere zaken en bedrijven en de hooge vaste lasten, ondermijnen steeds neer de bestaansmogelijkheid van onze handel drijvende en industrieële Middenstands zaken. Er is in vele zaken een noodtoestand, en dat deze niet zoozeer aan het licht treedt, komt doordat vele Middenstanders hun leed zooveel mogelijk voor de buitenwereld ver borgen houden, en mogen wij veronderstellen dat het U bekend is, dat de Middenstand in zeer moeilijke omstandigheden verkeert. Voorstel tot het verleenen van een crediet voor de feestelijke herden king. De feestelijke herdenking van het 40- jarig regeeringsjubileum van Hare Ma jesteit de Koningin zal in deze gemeente, in overleg met het Centraal Oranje Be stuur, plaats vinden van 31 Augustus tot en met 6 September a.s. B. en W. achten het vanzelfsprekend, dat aan de viering dezer herdenking door de gemeente zooveel mogelijk wordt medegewerkt en het College meent dan ook te mogen voorstellen daartoe de post Uitgaven van Volksfeesten, der be grooting 1938, welke geraamd is op 1.000.en waarvan reeds rond 250.- is uitgegeven, te verhoogen tot 5.000.-. Uit deze som kunnen o.m. worden be streden de kosten van de versnaperingen, feesten, enz., voor de schoolkinderen geraamd op 0.25 per kind of in totaal 1.175.de versieringen van de ge meentegebouwen, de kosten van het te ontsteken' vuurwerk, enz. Niet noodig zal het zijn U te overtuigen van de noodzakelijkheid een gezonden Mid denstand met alle geoorloofde en mogelijke middelen te helpen handhaven, niet alleen in het belang van den Middenstand zelf, maar ook in drt van de geheele gemeenschap. Is het dus juist gezien, dat de Gemeente het werk uit handen gaat nemen van Midden standers en gaat optreden als radio-distribu ant, als handelaar in materialen op gasgebied en als installateur? Indien er zou worden beweerd, dat de prijzen bij den plaatselijken handel te hoog zijn, kunnen wij U erop wijzen, dat in een plaats, waar de onderlinge concurrentie zoo intens is als in onze gemeente, waar zelfs het beschermde apparaat (het artikel, waar de prijs vastgesteld is door den fabrikant) onder vastgestelden prijs of met korting ver kocht wordt. Maar waar bewezen is, dat in het algemeen het gemeentelijk handeldrijven veel duurder is dan de particuliere handel en de gemeen telijke verkoop van genoemde materialen in de meeste plaatsen verlies heeft opgeleverd, mogen wij U de vraag stellen: Is het juist, dat de Gemeente zich op dit terrein gaat begeven?" Wij verzoeken Uw geacht college dan ook niet over te gaan tot het in eigen exploitatie nemen van het Radiobedrijf, tot het verkoo- pen van apparaten en aanleggen van gaslei dingen, waardoor in het bijzonder de plaat selijke Middenstandszaken op dit gebied ern stig gedupeerd worden. Inmiddels verblijven wij met de meeste hoogachting, Namens de besturen van de: R. K. Middenstandsvereeniging „De Hanze". Middenstandsvereeniging „Den Helder". w.g. J. F. v. Wijngaarden. Een nationaal feest producten. nationale Naar wij vernemen, heeft het bestuur van de Middenstandsvereeniging „Den Helder" en dat van de R.K. Middenstandsvereeniging „De Hanze" in principe besloten deel te ne men aan den etalage-wedstrijd geanimeerd door de contactcommissie van de Centrale der drie groote Middenstandsvereenigingen, n.1. de Kon. Ned. Middenstandbond, de R.K. Middenstandsvereeniging „De Hanze" en de Chr. Middenstandsbond. Het initiatief tot de zen wedstrijd is uitgegaan van de Ver. het Ned. Fabrikaat. Als straks het groote- nationale feest gehouden zal worden, zal dat ook tot uiting komen bij onzen Middenstand en hoe zou dat beter kunnen dan in die week van het nationale feest, uitsluitend natio nale producten uit te stallen? H?t Ned. Fabrikaat zal de deelname aan dezen étalagewedstrijd sterk animeeren, door het beschikbaar stellen van raambiljetten etc. De besturen van de plaatselijke Middenstands vereenigingen denken eraan voor het publiek een speciale attractie daaraan te verbinden, zoodat in de eerste week van September het Nederlandsch fabrikaat wel de bizondere aan dacht zal vragen. Woensdag a.s. zal een gecombineerde be stuursvergadering worden gehouden van de beide Middenstandsvereenigingen, waarin de plannen nader zullen worden besproken. Oh, Huisduinen, schoon gelegen, Zoowel bij zonneschijn als regen. Waar men ook het oog naar richt, Overal een pracht gezicht. Is het stil in de natuur, Het water vlak, de lucht azuur, Dan speurt het oog de kimme af. En staat men bij zoo'n schoonheid paf 'n Kwartdraai rechts het Paviljoen, Waar honderden in het seizoen, Op het terras, bij bier of thee, Genieten van de zon en zee. Ook moet men van de achterkant Eens schouwen over stad en land, Verbaasd, dat in zoo'n korten tijd Den Helder zoo is uitgebreid. Laat nu Uw oog nog even speuren Waar al die dennen staan te geuren, Zoo zijn wij nu, waar wij begonnen. Alleen daar ginds verdwijnt de zonne En kleurt der kimme wolkenrand, De zee en het verlaten strand. De avond hult ons in het duister, Maar boven ons, in al zijn luister, Zwaait „Lange Jaap" zijn reuze wieken Tot aan het grauwe ochtendkrieken. Astry. Een sportieve kamp tot bevorde ring van de saamhoorigheid. In de week van 25 tot en met 30 Juli, zal in Den Helder een schietwedstrijd worden gehouden in „Musis Sacrum". De bedoeling van dezen wedstrijd is de be vordering van het saamhoorigheidsgevoel van de verschillende schutters uit Den Helder en omgeving. Het is voor het eerst, dat in onze stad zoo'n wedstrijd ge organiseerd wordt en het comité, ge vormd uit leden van de B.V.L., verwacht veel belangstelling, vooral ook van de zijde van de Marine, waarvan de schut ters hun kunnen met anderen kunnen meten. Toen in Maart van dit jaar in Schagen een dergelijke wedstrijd werd gehouden, bleek de animo daarvoor zeer groot. Niet minder dan 8000 schoten werden gelost. Een aantal, dat in Den Helder zeker nog met eenige duizen den kan en zal overtroffen worden. Verschillende medailles en kunstvoorwer pen zijn voor de prijswinnaars beschikbaar gesteld. De drie leden van het eere-comité, bestaande uit den burgemeester, den vice- admiraal en den garnizoenscommandant, stel den een medaille beschikbaar, terwijl ook verschillende notabelen in onze stad een voor werp of medaille gaven. Bizonderheden over den wedstrijd zullen door advertenties en raambiljetten wor den bekend gemaakt, terwijl de heer v. Twisk in de week van 25 tot 30 Juli, door middel van zijn projectie-apparaat de aandacht voor de wedstrijden zal vra gen. Wedstrijden voor de jeugd. Op Woensdag- en Zaterdagmiddag zullen wedstrijden voor de jeugd worden gehouden met windbuksen, waarbij alle schutters, dus ook de niet prijswinnaars een prijsje (troost prijs) zullen ontvangen. GESLAAGD. Bij het gisteren gehouden M.U.L.O.-examen te Alkmaar is het diploma A behaald door onze stadgenooton B. F. Ver- faille, M. A. Kozemond, P. Christiani en J. Breed. Geniet dan nu fijn van je vacantie en wordt lid van H. Z. V. Inlichtingen: Hoofdgracht 18, na 6 uur. Wilt Ge verlichting in den korist mogelij ken tijd? Wilt Ge dat benauwde gevoel, dal overmatige fluimen doen ophouden, pleeg dan geen verzuim door te wachten en Uw hoest te laten ontaarden in een of andere gevreesde kwaal. Nog zijn Uw organen ge zond, laat ze niet ziek worden door het mei ziektekiemen beladen slijm. Weer op na tuurlijke wijze de ziekteaanval af. Zorg dal die taaie slijm die U het ademen bemoeilijkt, wordt verwijderd Neem Abdijsiroop, die stopt den hoest, maakt Uw ademhalings- oraanen gezond, geeft Uw borst de weer stand die deze noodig heeft en zal U weer vrij, ruim en diep doen ademhalen. Eigen echuld door plotseling den weg over te steken. Gisterenmiddag, te omstreeks half twee, kwam de groenten-auto van de firma Lager- veld van de Zuidstraat over de Binnenhaven gereden, toen plotseling het zesjarig zoontje van den heer Vlieger aldaar, dat met een bootje aan den waterkant aan het spelen was geweest, den weg over steken. Hoewel de heer Lagerveld nog poogde den knaap te ontwijken, mocht dit niet gelukken. De jongen bleek er aanvankelijk vrij ern stig aan toe te zijn, zoodat m#h ijlings een ziekenauto van het Marine Hospitaal ont bood. Later bleek, dat zijn been gebroken was, terwijl hij eveneens een lichte verwonding aan het achterhoofd kreeg. Eén waarschuwing voor anderen om bij het oversteken van den weg eerst terdege links en rechts te kijken. Volgens een door den Minister van Defen sie vastgestelde wijziging in het Reglement op den Garnizoensdienst, is de Garnizoens commandant bevoegd de bepalingen betref fende het buiten dienst dragen van burger kleeding door officieren, door muzikanten, élèvemuzikanten en geëmployeerden bij een muziekkorps, en door de overige, op grond der desbetreffende bepalingen daartoe ge rechtigde jaarwedde genietende militairen, buiten werking te stellen óók voor bepaal de feestelijkheden, bijeenkomsten, uitvoerin gen, enz., anders dan in besloten kring indien zij zulks noodig acht. Verder is vastgesteld, dat de Garnizoens commandant, voor zoover dienaangaande geen regelen zijn gesteld of tijdig bevelen zijn gegeven door een hoogere autoriteit, de tenuën bepaalt voor de garnizoensdiensten en, indien bijzondeer omstandigheden hem hiertoe aanleiding geven, bepaalt hij de tenue, welke voor het geheele garnizoen (ook buiten dienst) dient te gelden. APOTHEKEN. Van hedenavond 10 uur tot Maandagmor gen is alleen geopend de apotheek van A. P. Hoolmans, Spoorstraat. Van Maandag 18 Juli tot 25 Juli wordt avond- en Zondagsdienst waargenomen door W. H. Kingma, Kanaalweg. Door den aankoop van den grond tusschen de Balistraat en den Middenweg, is het mo gelijk geworden de gronden tusschen dezen weg en de Javastraat gelegen, in bouw- exploitatie te brengen. Voor deze gronden be staat van de zijde der bouwondernemers reeds belangstelling. Dit volgt al uit de om standigheid, dat ons reeds twee aanvragen hebben bereikt voor uitgifte van grond ter plaatse ten behoeve van den bouw van be langrijke woningcomplexen. De onderhande lingen hieromtrent zijn nog gaande. In verband hiermede moet worden overge gaan tot het aanleggen van straten. Geheel aangelegd kunnen worden de Ceramstraat en de Billitonstraat; gelijktijdig ware de Bali straat door te trekken naar den Middenweg. Voorts kunnen worden aangelegd gedeelten van de Celebesstraat, terwijl de Middenweg over de Noordzijde op breedte kan worden gebracht, voor zooveel betreft het gedeelte van de Sumatrastraat tot de Celebesstraat. Het komt B. en W. niet raadzaam voor om den aanleg reeds dadelijk ter hand te nemen en geheel te voltooien. Dit zou het College willen laten afhan gen van de behoefte, in verband met de uitgifte van bouwterrein. Met het oog hierop ware een crediet te verleenen van 43.000.voor dezen straat- aanleg, rioleering inbegrepen, van 18.415. voor den aanleg van de hoofdleidingen voor gas, water en electriciteit en voor de open bare verlichting dier straten en van 1000. voor den aanleg van het in de Billitonstraat ontworpen plantsoen. De bedoelde gronden zijn nog niet in klassen ingedeeld, zulks kan thans gelijk tijdig gebeuren. Het komt B. en W. voor, dat de klasse-indeeling behoort te geschieden zoo als op de bij het onder bi genoemde ontwerp besluit behoorende teekening in kleuren is aangegeven. Voor het verkrijgen van bouwterrein van voldoende diepte aan de Oostzijde van de Billitonstraat is het gewenscht een strook grond van de achtertuinen, welke behooren bij de woningen van de woningstichting, staande aan de Westzijde van de Balistraat, hierbij te trekken. Voorts zouden B .en W. gelijkertijd het bestaande gedeelte van deze straat willen verbreeden tot 10 M. Dit kan geschieden door van de voortuinen ter weers zijden van de straat strooken ter breedte van ongeveer 1.50 M. bij de straat te trek ken. Het in de straat aanwezige plantsoentje kan vervallen. Het bestuur der Woningstichting heeft zich bereid verklaard om, behoudens goedkeuring van de Ministers van Binnenlandsche Zaken en van Financiën, gratis aan de gemeente af te staan grondstukken, ter gezamenlijke op pervlakte van ongeveer 3260 M2. De aange geven gronden zijn noodig voor drie doelein den. nl. het verbreeden van de Balistraat tot 10 M.; om de bouwperceelen langs de Oost zijde van de Billitonstraat voldoende diepte te kunnen geven, en ten slotte, voor het verkrij gen van een behoorlijken bebouwingstoestand langs de Ceramstraat. In den bij de stukken gevoegden brief van de woningstichting van 8 Juli jl., zijn de voorwaarden voor dezen af stand omschreven. Deze komen hierop neer: 1. De gemeente moet zorgen voor het aan brengen van een nieuw te maken, laag muurtje als tuinafscheiding van de Bali straat, en voor het planten van een ligus terhaag in de voortuinen, voor onderlinge afscheidingen der perceelen. 2. Langs de achtertuinen van de woningen aan weerszijden van de Balistraat moet door de gemeente een betonschutting met betonpalen, verder opgetrokken met stevig harmonicagaas, worden aangebracht. 3. De beide eindgevels der woningen, gren zende aan de Ceramstraat, moeten van gemeentewege worden verbeterd door het aanbrengen van een halfsteensmuur en worden voorzien van een tweetal ramen voor elk perceel. De kosten van verbreeding van de Baji- straat en het maken der onder 1 bedoelde tuinmuurtjes raamt de Directeur van Ge meentewerken op 9350.die voor de af scheidingen onder 2 bedoeld op 2250.die van de verbetering onder 3 genoemd, alsmede het plaatsen van hekmuren ter afscheiding van deze perceelen en de Ceramstraat op 1500.— verband met het maken van de half- steensmuren onder 3 bedoeld, zal de ge meente twee strookjes grond, ter gezamen lijke oppervlakte van ongeveer 10 M2., aan de stichting moeten afstaan. Bij de huizen aan de Westzijde van de Balistraat, ter hoogte van het tegenwoordige plantsoentje, zijn in tegenstelling tot de overige woningen in deze straat, geen voortuinen. Voor het geheel is het beter om ook voor deze huizen voortui nen te maken. Het aanbod om den hiervoor benoodigden grond, ter oppervlakte van on geveer 250 M2. van de Balistraat, voor dit doel aan haar af te staan, heeft de woning stichting aanvaard. Deze grond is, evenals de beide grondstrookjes langs de Ceram straat, met blauwe kleur op laatstbedoelde teekening aangegeven. Onder opmerking, dat de kosten der af scheidingen onder 2 bedoeld, ten bedrage van 1 2250.zooveel mogelijk zullen verhalen op de bouwondernemers, die de aangrenzende gronden zullen bebouwen, stellen B. en W. den raad o.m. voor hun een crediet te ver leenen van 75.915.voor de uitvoering van de hiervoor omschreven werken. naar Schoorl, Alkmaar, A'dam Die tot positief resultaat zal leiden? De ergernis in Engeland blijft over de „slappe" houding van de regeering ten op zichte van de bomaanvallen op Britsche sche pen in de Spaansche wateren. We hebben op deze piaats onze meening al meer te kennen gegeven over deze negatieve houding van En- land en er op gewezen, dat een tiental jaren geleden een dergelijke aantasting van het prestige van Engeland niet mogelijk was ge weest, zonder als gevolg te hebben: oorlog. Chamberlain wil echter, ten koste van alles, den vrede bewaren en zoo volstaat hij met schriftelijke protsten. Dat is niet naar den zin van de militaristen en van de chauvinis ten voor wie deze aantasting van het pres tige een doodelijke ergernis is. Dezer dagen is Chamberlain in het La gerhuis weer bestookt met vragen over de aanvallen op Britsche schepen en op nieuw was zijn antwoord negatief. Een treffende bescherming van de schepen kon niet gewaarborgd worden, tenzij En geland bereid mocht zijn actief aan den oorlog deel te nemen. En men weet het: dat is Engeland niet. Gelukkig! Cham berlain heeft er overigens opnieuw aan herinnerd, dat het Britsche schepen ver boden is, wapens naar een Spaansche ha ven te vervoeren. Doen zij dit wel, dan dragen ze daarvan dus zelf het risico. Ook is in het Lagerhuis behandeld de be noeming van een commissie voor het onder zoek naar de luchtbombardementen op open steden. Het samenstellen van een commissie op internationalen grondslag is niet gelukt door de weigering van Nederland om daar aan deel te nemen. Ons land stond op het zeer begrijpelijke standpunt, dat het aan de samenstelling van een zoodanige commissie alleen wilde deelnemen, indien beide partijen in Spanje een dergelijke commissie wenschte. Aangezien dit niet het geval was en slechts Barcelona zijn instemming ermee te kennen had gegeven, weigerde Nederland en met ons land ook de Scandinavische landen. Engeland hoopt nu een commissie samen te stellen, die voor beide partijen aanvaardbaar is. Tenslotte wat het terugtrekken van de „vrijwilligers" betreft, wacht men op het ant woord van Franco. De regeering te Barce lona heeft doen weten, dat zij het Britsche plan, hetwelk door de non-interventiecommis sie is goedgekeurd aanvaardt. Zij maakt evenwel, en o.i. niet geheel ten onrechte, ver schil tusschen de vrijwilligers bij de linkschen en die bij de rechtschen. De eersten hebben zich zonder dwang onder republikeinsche vlag geschaard, de anderen staan onder bevel van hun regeeringen. Deze opmerking, zeiden we, is niet ge heel onjuist. Het is te duidelijk gebleken, Mussolini heeft het trouwens meermalen openlijk en onbeschaamd verklaard, dat Duitschland en Italië aan den kant van Franco meevechten om hem de overwin ning te verzekeren en al zullen Rusland en Frankijk de linksche regeering hun steun zeker niet onthouden hebben, aan den kant van Barcelona strijden duizen den mee uit waarachtige overtuiging. Met dit al gaat de strijd in Spanje zijn gang en is men, wat betreft de terugtrekking van de „vrijwilligers" practisch nog even ver als een jaar geleden. Er is van al die in ternationale comedie wel veel te verwachten. Nat. Hist. Museum, geopend: Woensdag van 35 uur, Zaterdags van 710 uur.; iedere le Woensdag in de maand van 810 u.; iedere le Zondag in de maand van 35 u. Aquarium Zoöl. Station. Voor het publiek geopend: dagelijks van 912 en van 13.30 17 u.. Zaterdag van 912 uur. lederen Dag, 35, 79: Westgracht 80: Tentoonstelling Historisch Genootschap „De Kop van Noord Holland", BIOSCOPEN: Tivoli-theater, Spoorstraat, half 8: „Gebrandmerkt" en „Duister Shanghai". Rialto, Spoorstraat half 8: „Het meisje in de Ta^ci" en „Wachten met Afdrukken". Witte-Bioscoop, Koningstraat, half 8: „Avontuur in Manhattan" en „Het geluk kigste Huwelijk". Zondag en Woensdag. Badpaviljoen Huisduinen: Dansmuziek. Zaterdag 16 Juli. Casino, 8 uur: Feestavond S.V. „Atlas". Casino: Zondag 17 Juli, 3.30 en 8 uur: Dansen. Opgenomen om 8 uur hedenmorgen. Barometerstand Den Helder 761.2 Temperatuur zeewater 17.5 Temperatuur lucht 15.1 Wind, richting: ZAV. Kracht 4. Licht op 9 u. 46 min. Hoogste temp. lucht gisteren 22.7 Laagste temp. lucht gisteren 14.9 Hoogwater (heden) 22.40 Laagwater (heden) 16.45 Hoogwater (morgen) 10.2523.15 Laagwater (morgen) 3.55—16.45 Tot tijdelijk hoofd dej O. L. School II te Heer Hugowaard is benoemd de heer B. Ouwerling, alhier. Tot tijdelijk onderwijzer aan de O. L. School te Schagerbrug, genii Zijpe, de heer J. Schenk, alhier.

Heldersche Courant | 1938 | | pagina 5