De wereld rond! De nationale zwem- kampioenschappen Geen devaluatie Frankrijk in Internationale motorzesdaagsche geëindigd Engeland en frankrijk nauw verbonden Duizenden huisvrouwen kregen geen vleesch De Paus fegen de rassenleer Deken uitgejouwd Distributie blikvleesch begint De stilte voor den storm Olifant doodt zijn oppasser Brazilië heeft helium Franco deelt lintjes uit ïïloioAAjdOAt Engeland wint de Internationale Trophy, Duitschland de Zilveren Vaas. De Internationale Motorzesdaagsche, welke dit jaar weer in Wales met als" middelpunt Llandrindod Wells is gehouden, is Zaterdag geëindigd met den snelheidswedstrijd op het bekende circuit in Donington Park. Zooals wel te verwachten was, heeft Engeland voor de derde achtereenvolgende maal den belang rijksten prijs, de Internationale Trophy, be haald, terwijl Nederland de zilveren vaas aan Duitschland moest afstaan. Drie Nederlan ders verwierven een goude medaille. Schaken FLOHR EN DE MOSKOUSCHE MEESTERS. Voor de derde maal heeft de Tsjechische grootmeester te Moskou simultaan gespeeld. Ditmaal kwam hij slechts aan acht borden uit, maar zijn tegenspelers waren de acht besten van de Russische hoofdstad. Flohr won slec .ts... 1 partij, verloor er 3 en maakte de vier overige partijen remise. fëxjJUejt TENET BLIJFT ETJROPEESCH KAMPIOEN. Onbeslist tegen Van Klaveren. Voor ongeveer 15.000 toeschouwers is gis termiddag in het Feyenoord-Stadion te Rot terdam de bokswedsetrijd om het Europeesch Kampioenschap in het middengewicht over 15 ronden van drie minuten gebokst tusschen den titelhouder Edouard Tenet (Frankrijk) en on zen landgenoot Bep van Klaveren. De partij eindigde onbeslist, zoodat Tenet zijn titel be hield. Van Klaveren heeft geprotesteerd. Rie van Veen dubbel kampioene! In het kader van de Haarlemsche Sport week zijn Zaterdag te Haarlem in het Gem. Zwembad de wedstrijden om het Kampioen schap van Nederland begonnen. De groote medewerking van het Gemeente bestuur bleek niet alleen uit het feit, dat het bad tot een formeel zwemstadion was omge bouwd, maar ook uit de officieele ontvangst van bestuur en de officials van den K.N.Z.B. ten stadhuize. De burgemeester, Dr. J. E. baron de Vos van Steenwijk, verwelkomde allen namens het gemeentebestuur en roemde de wijze, waarop nu reeds jaren de idealen van den Bond wor den gepropageerd. Na te hebben gesproken over de successen, welke daarmede reeds zijn behaald, sprak hij den wensch uit, dat het tweedaagsch zwemfeest ten volle zou slagen. De heer 'A. W. Sabel, vice-voorzitter van den K.N.Z.B., dankte den burgemeester voor zpn hartelijke woorden. Begonnen werd met de series 100 m. borst- crawl heeren, welke overwinningen brachten voor Behle (D.W.R.), Weiszenböck (D.Z.V.) en Hoving (R.Z.C.). Laatstgenoemde had in zijn serie weinig moeite om Scheffer en Moo- lenaar, achter zich te laten. De 100 m. borstcrawl dames bracht eenige sensatie door een zege van mej. Malcorps over Rietje van Veen. Verheugend stemt evenwel de tijden door mej. Malcorps, Rie van Veen en Alie Stijl gemaakt. Alle drie bleven bene den de 1 min. 10 sec. Vooral de 1 min. 8.8 sec. van de Zwolsche zwemster belooft nog veel voor de toekomst. Scheffer en Van Schouwen voerden, zooals gewoonlijk, den boventoon op de 100 m. rug- crawl. Beide zaten in één serie. Eerst in de laatste meters wist Scheffer de leiding te nemen en te behouden. Met 0.2 sec. voor sprong tikte hij als eerste aan. Ook de serie van de 100 m. rug dames was niet van spanning ontbloot. Cor Kint en Iet van Feggelen maakten het elkaar bijzonder lastig. Van de start af nam de Rotterdamsche de leiding, direct gevolgd door haar Amster- damsche sportzusters. Wel wist Ida van Feg gelen nog iets van haar drie meter achter stand in te loopen, maar dank zij een krach tige eindspurt van Cor Kint weer een deel van het verloren terrein terug te winnen en in den goeden tijd van 1 min. 16.2 sec. te winnen. Zooals te verwachten was won Smitshuyzen de 200 m. schoolslag vrij gemakkelijk. Kor- pershoek toonde zich nog steeds een concur rent, waarmede rekening moet worden gehou den. Pas in de twee laatste banen moest hij Smitshuyzen loslaten en zelfs werd hij nog bijna gepasseerd door Schuurhuizen. De 200 m. schoolslag dames verloor veel aan belangwekkendheid door absentie van Jopie Waalberg. Thans ging de strijd voor namelijk tusschen Doortje Hieselaars en mej. Been, die in den uitstekenden tijd van 3 min. 10 sec. beslag legde op de tweede plaats. Jo Stroomberg werd derde, maar spande zich kennelijk niet in. De eerste serie van de 400 m. borstcrawl heeren werd een van de beste races van den dag. Moolenaar, Sipkema. Geerling en Ra- mack trokken vrijwel gelijk hun banen. Moo lenaar ging aan den kop, liep aanvankelijk eenige meters uit, maar kreeg toen gezel schap van Ramack. De Amsterdammer ver weerde zich prachtig tegen dezen aanval. In de laatste 25 m. bleek hij over de meeste reserve te beschikken. Rie van Veen won haar 400 m. serie met 23.6 sec. voorsprong op haar naaste concur rente mej. N. Ladage. Commentaar dus over bodig. In de eerste serie bewees mej. Mal corps nogmaals haar goeden vorm door te winnen in 6 min. 1.1 sec. De 1500 m voor Moolenaar. Tenslotte werden nog de series van de 1500 m heeren verzwommen. De jeugdige Van den Boogaerde won de eerste zonder ook maar een moment bedreigd te z(jn geweest. Zijn tijd was 23 min. 6.8 sec. De tweede serie werd een fraaie race tus schen den kampioen 1937 Geerling (IJ) en Moolenaar, zijn clubgenoot. Na 200 m. was Geerling een twintig meter uitgeloopen, maar dit beteekende voor hem nog geenszins een prolongatie van zijn titel. Langzaam kwam Molenaar opzetten en na 600 meter lag hij gelijk. Honderd meter verder kwam hij 5 m. voor. Deze voorsprong behield hij tot het 18e keerpunt. Toén kwam Geerling weer heel langzaam bij om na duizend meter weer iets af te zakken en tenslotte met ruim tien meter achterstand op Moolenaar te eindigen, die daarmede het kampioenschap op zijn naam bracht. Zijn tjjd was 21 min. 35.2 sec. Het Nederlandsch record staat op naam van Piet Stam (Neptunes, Bandoeng), met 20 min. 27.4 sec. Tusschen de zwemnummers door werden op dezen eersten dag ook nog de verplichte opgaven van het schoonspringen afgewerkt. Bij de heeren was Schattens wederom heel en meester. Iedere sprong bracht hem verdei van zijn mededingers af en er zou dan ook een wonder moeten gebeuren, indien hij zijn voorsprong niet weet te consolideeren. Hetzelfde beeld vertoonde de strijd der dames. Hier was het mej. L. Tholen, die met hoofd en schouders boven allen uitstak. Het IJ wint definitief den R.D.Z.- beker. Verrassende zege van Metman op de 100 m. rug. Een groote verrassing was het prachtige zwemmen van J. Merkenstein (Dolfijn) op de 400 m. borstcrawl. Na een opwindend duel met Molenaar eindigde hij op de tweede plaats in een tijd, die voor de toekomst zeker een belofte inhoudt. De 100 m. borstcrawl werd een nek aan nek race tusschen de rivalen Scheffer en Hoving, maar doordat eerstgenoemde zijn keerpunt miste, werd hij gedisqualificeerd. Wel protes teerde de D.J.K.-er, maar het mocht niet baten. Hij moest de tweede plaats afstaan aan Moolenaar. De strijd op de 100 bij de dames was op de eerste baan bijzonder fel. Mej. van Veen won echter in den uitstekenden tijd van 1 min. 8.2 sec. De tijden van de andere dames waren allen slechter dan Zaterdag en lagen boven de 1 min. 10 sec. Bij de dames was de strijd op de 100 m. rugcrawl sensationeel, daar de wereldrecord houdsters op dit nummer Nida Senf slechts en nog wel met veel moeite op de derde plaats beslag kon leggen. Het nummer werd geheel volgens de ver wachtingen gewonnen door Cor Kint voor Ida van Feggelen, die na de favoriet prachtig partij te hebben gegeven met 0.9 sec. verschil aantikte. Op de 200 m. schoolslag heeren bewees Smitshuyzen weer eens zijn ongenaakbare superioriteit. Zonder strijd tikte hij aan in 2 min. 54.4 sec. Een maximum aan spanning bracht het damesnummer. Het was Jeanne Been van de R.D.Z., die een ieder verbaasde door haar groote snelheid en haar prachtigen slag. Op de eerste twee banen liep zij een tiental meters uit op Doortje Heeselaars. Het bleek echter, dat mej. Been te veel van haar krach ten had gevergd, want zij kreeg een inzin king, waarvan de O.D.Z.-crack dankbaar ge bruik maakte. Deze wist met 1 seconde te winnen. Moolenaar heeft zijn tweede kampioenschap (op de 400 m. borstcrawl) niet cadeau ge kregen. De Dolfijn-man Merkenstein heeft daarvoor wel gezorgd door onmiddellijk na den start er een zeer hoog tempo in te zet ten en een twintigtal meters voorsprong te veroveren op Moolenaar, die op zijn beurt Geerling en Sipkema op een behoorlijken af stand liet. De kamp werd bijzonder fel toen Moolenaar na 250 m. zijn achterstand begon te reduceeren en Merkenstein alles op alles zette om dezen aanval af te slaan. Zij aan zij begonnen de beide rivalen aan de laatste twee banen. Hier bleek dat Moolenaars stormloop onweerstaanbaar was en Merkenstein moest hem loslaten. Rie van Veen wint zonder moeite. Zonder dat er ook maar een moment sprake is geweest van strijd, heeft Rie van Veen ook de 400 m. borstcrawl gewonnen. Men koesterde de hoop, dat mej. Malcorps, die op de 100 m. zoo onfortuinlijk was geweest, dit maal meer van haar capaciteiten zou toonen. Dit heeft niet zoo mogen zijn, want Rie van Veen won in 5 min. 43.1 sec. Uit het gemak waarmede zij haar eindspurt inzette en afwerkte mag worden afgeleid, dat deze tijd nog beter kan. Chamberlain en Daladier wisse len hartelijke brieventer inlei ding van het koningsbezoek aan Frankrijk. Tsjecho Slowakijebrandpunt der politieke belangstelling. Aan den vooravond van het En- gelsche koninklijke bezoek aan Pa rijs zijn hartelijke brieven gewis seld tuschen Daladier en Chamber lain. Naar verluidt wordt in deze brieven bevestigd, dat er nauwe, vriend schappelijke betrekkingen bestaan tusschen Engeland en Frankrijk, be nevens een nauw samengaan in de internationale politiek. In officieele kringen wordt er echter de nadruk opgelegd, dat de brieven geen.nieuwe verbintenissen behelzen. In Parijs zoowel als in Londen wekt het bezoek de grootste voldoening en men acht het daarom niet meer dan natuurlijk, dat deze brieven gewisseld zijn. Besprekingen tusschen Ralifax en Bonnet. Men acht het te Londen zeer waarschijn lijk, dat de tuschen Chamberlain en Dala dier gewisselde brieven, behalve over kwes ties van algemeenen aard, meer in het bijzonder handelen over Spanje, Tsjecho- Slowakije en de Middellandsche zee. Men twijfelt er niet aan, of Lord Halifax, die het Engelsche Koningspaar vergezelt, zal met zijn Franschen ambtgenoot, Bonnet, den Europecschen toestand bespreken. Hun besprekingen zullen waarschijnlijk in hoofd zaak handelen over de positie van Tsjecho- Slowakije, welke zich wellicht de volgende maand tot een nog moeilijker vraagstuk zal ontwikkelen, hoewel uit de jongste te Lon den ontvangen berichten blijkt, dat de Tsje- choslowaaksche regeering alles in het werk stelt om aan de gerechtvaardigde eischen der Sudeten-Duitschers tegemoet te komen, met handhaving van de onschendbaarheid van den Tsjecho-SIowaakschen staat. Acuut tekort van vleesch in Duitschland. Nieuwe mond en klauwzeer serum maakt het on bruikbaar. Duitschland staat, naar Britsche bericht gevers melden, plotseling voor een ernstig tekort aan vleesch, melk en boter, dat ten deele het gevolg is van het opnieuw uit breken van een mond- en klauwzeerepide- mie. Talrijke gezinnen in Berlijn hadden dit weekeinde geen vleesch op tafel. De aanvoer op de markten had slechts een vijfde van de normale hoeveelheid bedra gen. Slagers zagen zich genoodzaakt de dui zenden huisvrouwen teleur te stellen, zon der dat zij een nadere verklaring konden geven, aldus het Vsb. Ingewijden meenen, dat de Duitsehe au toriteiten te snel en te algemeen gebruik hebben gemaakt van een nieuw serum te gen mond- en klauwzeer, dat erger geble ken is*dan de kwaal en dat het vleesch ongeschikt maakt voor consumipt.e. Niet alleen het vleesch, maar ook de melk en boter worden getroffen door de gevolgen van de inenting. De boterinvoer uit Denemarken is reeds aanzienlijk toegenomen en de prijs, die voor deze invoer wordt betaald, is geste gen met drie Mark per 100 kilogram. DE WERELD ROND IN 80 DAGEN! In opa's tijd was 't fantasie, Jules Verne kon wel aardig schrijven, Maar 't was toch lang nog geen genie! Want iedereen kon best begrijpen, In 80 dagen, kijk eens aan, En meet de omtrek van de aarde, Dat is te dwaas! Dat zal niet gaan! DE WERELD ROND IN 7 WEKEN! Aha, dat was eerst nog eens wat, .Tules Verne had dan tóch tenslotte Wel zeer royaal gelijk gehad! En opa zei dan ook volmondig: Al blijft het altijd nog een kans. Ik moet het wel ronduit bekennen: De mensch is inderdaad wat mans! DE WEJtELD ROND IN ZEVEN DAGEN! Toen steeg de geestdrift eerst ten top, Want WILEY POST vloog regelmatig, Ook deze vlieger ging weer op! Men kon zijn oogen niet gelooven, Er klonk een daverend hoera, En ieder zei vol overtuiging:: „Dat doet geen ander hem ooit na!" DE WERELD ROND IN 90 UREN! We kijken eens elkander aan, Want HUGHES nam zijn wereldroute, Zooals wij op een fietstocht gaan! En zie, we vragen wat verbijsterd: „Is dit de spits der mechaniek?" Totdat zich weer iets nieuws komt melden, Als laatste wonder der techniek!! Juli 1938. (Nadruk verboden) KROES Overdreven nationalisme in strijd met God's wetten en het geloof." Tijdens een ontvangst van Fransche zus ters heeft de Paus een toespraak gehouden, waarin hij het „overdreven nationalisme" veroordeelde. Dit overdreven nationalisme, aldus de Paus, werkt het heil der mensrhen tegen en is niet slechts in strijd met de wetten van God. maar ook met het geloof. De tegenstelling tusschen het buitenspo rige nationalisme en de katholieke leerstel ling treedt duidelijk aan het licht. De geest van dit nationalisme is tegengesteld aan het geloof Vervolgens zinspelende op de jongste stellingname van het faseisme ten aanzien van het rassenvraagstuk, zeide de T?aus: men heeft ons iets heel ernstigs bezorgd. Het betreft niet slechts een of ander dwaalbegrip, maar de geheele geest van dezen leer is in strijd met het christelijke geloof. Kerkdienst in Engeland voor de slachtoffers van den strijd tegen het fascisme. De deken van het kappittel van Canterbury Hewlett Johnson, heeft in de kerk van Sint Clemens te Barns- burv een kerkdienst geleid voor „de slachtoffers van de fascistische aan vallen in Spanje, Abessynië en Chi na." Eenige honderden hadden zich buiten de kerk ongesteld om deken Johnson uit te jouwen bij zijn aankomst en zijn vertrek. Per 28 Aug. a.s. zal, naar de Crt. meldt, een begin worden gemaakt met de bschikbaarstelling van rund- vleesch in blik. De vastgestelde prijs waartegen dit blikvleesch aan de be trokken consumenten moet worden verkocht, bedraagt in alle gevallen 37V2 cent per bus. Weinig nieuws van het Japansch- Chineesche front. Vernieling van vliegtuigen. Het weekeinde in het Verre Oosten is ta melijk „vredig" verloopen. Wel werd er hier en daar gevochten, maar een grooten omvang bereikten de schermutselingen nooit en van terreinwinst van één der strij dende partijen was dan ook geen sprake. Volgens berichten, afkomstig van het Chi- neesche Telegraafagcntschap zouden twee duizend man Japansche troepen van het garnizoen te Amoy eenige dagen geleden aan het muiten zijn geslagen. De loyale troepen trachtten den opstand te bedwingen, waarbij een straatgevecht ontstond. Aan beide zijden vielen vele slachtoffers. De door de Japan- neezen aangestelde directeur voor de open bare veiligheid wérd hierbij ernstig ver- wpnd, en zou later overleden zijn. Een ander telegram van het D.N.B. maakt melding van een bombardement op Chineesch vliegveld dat te Nattsjang door de Japansche lucht macht zou zijn uitgevoerd. Vijftien van de twee en twintig aldaar gestationneerde vlieg tuigen zijn daarbij vernield. Bovendien heeft een Japansch watervliegtuig de Chi- neesche kanonneerboot „Pingming" met nommen tot zinken gebracht. Boven Hankau is het nog tot een lucht gevecht gekomen. Er zijn vijf toestellen omlaag geschoten. Volgens Chineesche me- dedeelingen waren drie daarvan Japansche machines. Gistermiddag is in den dierentuin te Mün- chen een olifantenoppasser om onverklaar bare reden door zijn lievelingsolifant aange vallen en doodelijk gewond, de olifant was daar geboren en door den oppasser groot ge bracht. De directeur van het geografisch en geolo gisch bureau van den staaf Sao Paulo heeft verklaard, dat boringen in het gebied van Sao Paulo de aanwezigheid van helium heb ben aangetoond. De regeering vroeg nog geen centime voorschot. In een radio-rede heeft de Fransche minister Marchandeau nadrukkelijk verklaard, dat van devaluatie in Frankrijk geen sprake is. De minis ter noodigde het Fransche volk uit, daarmede een beroep doende op hun vaderlandsliefde, in te teekenen op de uitgifte van schatkistbiljetten der autonome kas voor de nationale verdediging, waartoe Maandag de gelegenheid wordt opengesteld. MARCHANDEAU. Hij herinnerde eraan, dat de bijeenge brachte gelden Uitsluitend gebruikt zullen worden voor uitgaven ten behoeven van de nationale verdediging. Tevens gaf hij een uiteenzetting van den finantieelen toestand van Frankrijk. Nadat deze regeering aan het bewind is gekomen, aldus Marchandeau, zijn groote hoeveelheden goud in het land terugge keerd. hetgeen o.a. tot uitdrukking kwam in de verlaging van den rentevoet van geld op korten termijn. De regeering heeft nog geen centime bij zondere voorschotten aan de Fransche bank nevraagd. Noch voor de behoeften der schat kist, noch voor de particuliere ondernemin gen werd overgegaan tot eenige wijze van inflatie. RECORD EIERLEGSTER. Deze Indische loopeend legde 360 eieren in één jaar tijds. Sedert geruimen tijd zijn de verleende nieuwe credieten, die vaak als een gevaar lijke inflatie beschouwd worden, nog niet zoo bescheiden geweest als tegenwoordig, en dit niet tengevolge van de toenemende bloedarmoede van onze economie, doch door dat de teruggekeerde kapitalen op gelukkige wijze de plaats hebben ingenomen van de door de emissiebank ter beschikking van de ondernemingen gestelde gelden. Goering en Ciano onderscheiden. Onder voorzitterschap van generaal Fran co is een ministerraad gehouden, waarin een wetsontwerp werd aangenomen, waarbij aan Goering den titel van grootridder en de rijksorde van de roode pijl wordt ver leend. Ciano, den .Italiaanschen minister van buitenlandscbe zaken, werd den titel van ridder en de keten der orde van Isa- bella de Katholieke verleend. W1EB1NGEN SCHILDERSGEZELLENBOND. In de Zaterdag j.I. in Hotel Centraal ge houden bijeenkomst van onze plaatselijke schildersgezellen, is een afdeeling Wieringen opgericht' van den Schildersgezellenbond. DEN OEVER. „D.O.S." heeft een vaandel. De Oevorsche gymnastiekvereen. „D.O.S." die verlenen jaar is opgericht, was nog steeds niet in het bezit van een vaandel. F.en vaandel koopen was mooi, doch dat kostte geld. Toch meende mevr. BreetBak ker, dat „D.O.S." het niet zonder vaandel mocht stellen. Zij heeft toen zelf een vaan del vervaardigd en we kunnen niet anders zeggen dan dat zij hierin buitengewoon goed is geslaagd. Op het vaandel, dat een blauw gele ondergrond heeft is keurig de naam der vereeniging, het Wieringer wapen en de op lichtingsdatum geborduurd. Een woord vaa hulde aan mevr. Breed voor dit omvang rijke werk, temeer daar zij alles gratis voor „D.O.S." gedaan heeft. ANNA PAÜLOWNA VISSCHEN. De wedstrijd, gehouden tusschen de visch- club D..V.S. en een club uit den Wieringen- meer is door de laatste met 141 tegen 138, dus slechts met een verschil van 3 baar zen gewonnen. Van D.V.S. ving J. A. ter Mijtelen het grootste aantal, n.1. 24 stuks en van Wie- ringermeer B. Tuben, 22 stuks. De inzet van dezen wedstrijd was een beker, die na afloop in café Kossen aan Wieringermeer werd uitgereikt. ALKMAAR, 16 JULI 1938. Aanvoer 190.000 kipeieren f 3.50—4.30. Eendeieren prijzen f 2.803 per 100 stuks. AIKMAAR, 16 Juli 1938. Op de heden gehouden botermarkt was de aanvoer 900 stuks van K kg. waarvan de prijzen als volgt: groothandel 62346734 en kleinhandel 7072/^ cent per 'A kg. Handel matig. 10000 stuks kippeneieren (groothandel) f 3.904.05; 325 stuks Eendeneieren f 3. Per 100 stuks. Totaal aanvoer 10325. Handel matig. WARMENHUIZEN, 16 Juli 1938. Schotsche muizen f 3.204.70; id. grove f 2.703.30; id. drielingen f 2.703.70; Eigen heimers f 4.205.10. Aanvoer 66.800 kg. aard appelen ALKMAAR 18 Juli 1938. 77 Vette koeien 170275:' graskalveren 3050; 22 vette kalveren 5060; id. per. kg. 0.600.90; 56 nuchtere kalveren 818; 26 vette schapen 23.5026 185 vette varkens per kg. 0.54—0.58. NOORDSCHARW0UDE, 18 Juli. 88200 Kg. aardappelen: Schotsche muizen f 2.804.30, grooten f 2.703, hl. Eigenhei mers f 4.80-5.50. drielingen f 2.60—3.30. klei ne f 0.602, 675 Kg. zilveruien: drielingen f 6.50. nep f 7.308 60 Kg. tninhoonen f 2.70, 5000 Kg. witte kool f 1.50—1.60. RROEK OP LANGENPT.TK. 18 Juli 1938. 90000 kg. aardappelen, schotsche muizen grooten 2.40—3.— 2.704.70. eigenheimers 4.10; bl. dito 450 5j_ drielingen 2.20—3.10; kleinn 0.80-0.90, 125 kg. zilveruien, Zilvernep 7.50; 910 kg. neen 2.503; 24 kg. spercioboonort 2i.80— 24.90; 80 kg. sniihooncn 27.50; 21400 kg. roo de kool 2.10—2.70: 400 kg. witte kool 130 J1™ gele kool 560; 1320 kg bloemkool 8.10—12.20; dito 2e soört 4.504.60.

Heldersche Courant | 1938 | | pagina 7