De raad besluit in principe tot overname van de Radio-centrale Geen eenstemmigheid in het college Woensdag 20 Tuli 1938 Tweede Blad Wethouder Smits stemt tegen Reist per „ESONA" Burgerlijke Stand van Den Helder ïn de gemeenteraadsvergadering van gisterenavond, die om half acht door den Voorzitter geopend werd en tot kwart voor één vannacht geduurd heeft, kwam aller- eerst aan de orde de behandeling der over name van de radio-centrale door de ge meente. Vrijwel alle leden van den Raad hebben er hun meening over gezegd en zoowel voor- als tegenstanders waren dik wijls vrjj tel in hun argumentatie. Even wel, de koppen waren aan het begin reeds geteld en toen na een dicsussie van ruim drie uur, tot stemming besloten werd, is het voorstel van het College met 11 tegen 7 stemmen aangenomen, waardoor dus in principe besloten werd tot overname van de radio-centrale. Dat wil natuurlijk geenszins zeggen, dat we nu gemeentelijke radio-distributie krijgen, want allereerst zullen nu onderhandelingen aangeknoopt dienen te worden met de concessionarissen over het bedrag voor de overname. En dan zal opnieuw in den Raad hierover gespro ken en beslist moeten worden. En zelfs als men het dan eens wordt, zal Gedepu teerde Staten zijn sanctie nog moeten ver- leenen. Ook werd vrij veel discussie uitgelokt over het voorstel betreffende uitvoering van werkzaamheden voor derden door de gasfabriek. Een voorstel van hetzelfde principe, n.1. het intreden van de gemeente in het particulier initiatief. Ook hier weer denzelfden strijd, al was door de heeren voor- zoowel als tegenstanders het kruit al wat verschoten. Op voorstel van den heer Meijer (V.-D.) werd tenslotte beslo ten dit voorstel voorloopig terug te nemen en het nog eens nader te bezien. We geven hieronder een samenvatting van de gehouden discussies, die tenslotte tot geen resultaat geleid hebben. De vergadering werd te half acht geopend door den Voorzitter, burgemeester Ritmeester, die meedeedeelde, dat bericht van verhindering was ingekomen van de heeren Hoornsman, Bregman en C. Bot. De heeren Mulder, Terra, Kraak en Steen- lage, die bij de opening niet aanwezig waren, kwamen later ter vergadering. Dc Dorus Rijkersstraat Het voorstel om de Artilleriestraat te herdoopen in Dorus Rijkersstraat,' gaf zoowel den heer Van Loo (v.-d.) ais Boogaard (S.D.A.P.) aanleiding tot het verzoek namens een familielid, om inplaats van de Artillerie straat, de Laan, die zoo dicht bij het Helden der Zeeplein ligt, tot Dorus Rijkersstraat te herdoopen, terwijl de heer Schoeffelen- b erger (opp.) voorstelde een nieuwe straat naar den Koning der Zeeridders te noemen. Toen de Burgemeester echter meedeelde, dat op speciaal verzoek van de dochter van Opa Rijkers, de A rtiiieriestraat naar haar vader genoemd zcu worden, was men het una niem met het voorstel eens. Dc „radelooze" discussie Na afhandeling van dit onderwerp zaten we in minder dan geen tijd in „het onderwerp" van den avond, de overname van de radio distributie. De heer Uithol (Nat. Herstel) opende de discussies, waarbij hij zich een fel tegenstander toonde van het initiatief van het College. Waar gaat het in de toekomst heen zoo vraagt hij. Op deze manier zie ik het er van komen, dat vandaag of morgen, indien zulks mogelijk was, Vroom en Dreesmann wordt „ingenomen". We hebben reeds een poging van het gemeentebestuur gezien om het drukwerk van de gemeente in eigen beheer te nemen, nu weer de Radio Centrale en de gasverwarmings- installaties. Waar is het einde? Spr. adviseert het College meer aandacht te besteden aan de gasfabriek, opdat deze inplaats van verlies, winst zal gaan opleveren. Waarom is het College op jacht naar particuliere bedrijven, die winstobjecten blijken te zijn? Ook vraagt spr. zich af, is het logisch, dat de gemeentelijke over heid den middenstand gaat vernietigen of beconcurreeren. Inderdaad heeft de gemeente het recht het bedrijf over te nemen, maar, vraagt spr. zich af, zou de gemeente ook van het recht gebruik maken, indien het bedrijf een verlies ople verde De heer Schoeffelenberger (opp.) protesteert tegen de actie, die tegen overname gevoerd wordt en hij zou wenschen, dat we in den tijd leefden, dat de gemeente de goederen distribueerde. In 1935 heeft de Raad de groote fout gemaakt, dat hij dit object niet met beide handen heeft aangepakt, spr. hoopt,, dat het voorstel nu met algemeene stemmen zal wor den aangenomen. Het onderzoek van den di recteur der Water- en Lichtbedrijven en van den verificateur acht spr. voldoende om het naar Schoorl, Alkmaar, A'dam voorstel dankbaar te aanvaarden. Hij adviseert wekelijks de contributie op te laten halen. Er is naar spr. meening slechts één hiaat in de bijlage, n.1. dat niet gestipuleerd is, hoe groot de winst zal zijn. Ten opzichte van het personeel wil spr. nu reeds voorstellen, dit in zijn geheel over te nemen. Hij zou het voor stel daarmee aan willen vullen. De heer Ran (r.k.) zegt, dat zijn frac tie, evenals bij de behandeling in besloten zitting van 8 Augustus 1933, het standpunt huldigt: „dat de gemeente geen bedrijven gaat exploiteeren, tenzij het particulier initiatief tekort schiet of het algemeen be lang de exploitatie noodzakelijk maakt". Beide motieven zijn hier niet aanwezig. In middels betreurt spr. dat volgens art. 2 over wijziging der overeenkomst niet gesproken kan worden, omdat hij gaarne zag dat de gemeente het bedrag van 2 gulden per aansluiting, zou kunnen verhoogen tot 3 gulden per aansluiting, zoomede dat wanneer komt vast te staan, dat te hooge winsten worden gemaakt, het belang der aangeslotenen zou worden gediend door verlaging der contributie. Is misschien in dezen geest iets te bereiken? Een zeer bezwarende factor voor de overname vindt spr. het feit, dat waar schijnlijk in 1947 geen concessies meer zul len worden verleend. Hij vindt het risico te groot om zijn stem aan deze bijlage te geven. De heer Terra (r.k.) schaart zich aan zijn zijde. De heer v. L o o (v.d.) moet erkennen, dat de voorstemmers voor de gemeentelijke exploi tatie, vier jaar geleden, wel goed hebben ge zien. Hij had deze vergadering niet meege maakt, maar zou toen zeker tegengestemd hebben, omdat men voor een soort opstand vreesde. Er werd voorgesteld, dat Philips zou komen met toestellen van 3 gulden. Er is toen een actie om de verkeerde manier gevoerd en dat voelt spr. nu weer. Natuurlijk zal er reactie komen, maar we moeten daarom niet terug schrikken voor de gemeentelijke exploitatie. De v.d. is van inzicht veranderd en zal voor de bijlage stemmen. De heer Feenstra Kuiper (gem. bel.) begint met critiek te oefenen op de late in diening van de bijlage. Die had minstens een half jaar eerder aan den raad voorgelegd moe ten worden, dan had men de zaak rustig kun nen bestudeeren. 't Is 19 Juli, hoe kunnen we de firma Heyligenberg bereiken voor 20 Juli, vraagt Spr. Hij behandelt de geschiedenis van 5 jaar ge leden en de motieven, die toen gegolden heb ben voor verwerping van gemeentelijke exploi tatie. Spr. ziet niet in, dat de situatie veel ver anderd is. We zitten nu met dezelfde risico's als toen. Ook nu is er de vooruitgang van de techniek en de mogelijkheid van televisie, zoo dat we niet weten wat de toekomst zal bren gen. De toestellen zullen nog goedkooper wor den en momenteel kan men zelfs al toestellen huren voor 50 cent per week. Spr. bestrijdt uitvoerig de cijfers van den directeur van de Water- en Lichtbe drijven, die een onzuivere voorstelling heeft gegeven van het aantal abonné's, die de telefoonlijnen op Hilversum, een bedrag van 2000 gulden per jaar maar uitgescha keld heeft en die het bedrag, dat aan de Nozema betaald moet worden, te laag heeft gesteld, terwijl het bedrag, dat hij voor de loonen uittrok, 5000 gulden beneden de werkelijkheid is. De heer Feenstra Kuiper betreurt het, dat van de firma, die vijf moeilijke jaren heeft meegemaakt, nu haar bedrijf zal worden afge nomen, nu men in rustiger water gekomen is. Hij is geen voorstander van gemeentelijke exploitatie, als het particulier initiatief voldoet. Het is principieel verkeerd, dat de gemeente om uitsluitend financieele motieven dit besluit wil nemen. Waarom neemt het de autobusver binding Den HelderHuisduinen niet over of het zeebad Huisduinen? Spr. ziet ontzettend veel moeilijkheden. Als de firma het bedrijf niet over wil doen en de gemeente het toch wil overnemen, wat zal er dan gebeuren, vraagt spr. Dan zal er een arbi trage-commissie benoemd worden en dan komen we niet klaar voor 20 Januari en zal de Radio-Centrale de zaak stop zetten. Na drie kwart jaar wordt dan eindelijk overeenstem ming bereikt. Wie draait dan voor de schade op? Mr» Mulder (a.r.) bestrijdt allereerst het principe, dat hij verkeert vindt. De overheid mag alleen overgaan tot gemeentelijke ex ploitatie bij misbruik. Spr. ontkent niet het monopolistisch karakter van het radio-bedrijf en de gemeente heeft dus te waken tegen misbruik en alleen in dat geval zou er aan leiding zijn in te grijpen. Spr. heeft de behandeling van vijf jaar geleden eens opgeslagen en nu wordt daar wel gesproken over een tijdperk van 10 jaar, maar met geen enkel woord wordt er over gerept binnen dien tijd een stap te doen. Spr. vraagt zich af of in dezen tijd de kapitaalsuitgave verant woord is, in de eerste plaats omdat het risico's meebrengt. Spr. is tegen deze uit gaven. Hier wordt het particulier initiatief uitge schakeld en wanneer de gemeente dergelijke I dingen doet moet ze zich niet alleen bepalen bij de radio-centrale, maar kan zich ook be zig houden met het bouwen van huizen. Ook spr. valt het rapport van den direc teur van de gemeente Water- en Lichtbedrij ven aan, waarin hij voorstellingen ziet, die een bepaalde stemming moeten wekken. Mr. Mulder had juridische bezwaren. Tenslotte brengt spr. eenige juridische be zwaren naar voren. Het contract is juridisch niet in orde. Wanneer de radio-centrale haar verplichtingen nakomt kan de gemeente het bedrijf alleen overnemen op grond van artikel 5, waarin de richtlijnen zijn aangegeven, die tot groot verschil aanleiding kunnen geven. Als de gemeente en concessionarissen niet tot overeenstemming komen gebeurt er niets, omdat de gemeente niets achter de hand heeft de concessionarissen te dwingen tot overname. Men kan dit geval niet voor de rechtbank brengen. Ook spr. brengt verschillende bezwaren naar voren tegen de cijfers, zoowel van den heer Teune als van den verificateur. In het belang van de gemeente hoopt de heer Mulder dat de zaak niet tot stand zal komen. De heer v. Zwijndrecht (chr. hist.) gaat de wordingsgeschiedenis van de R.C. na en zegt, dat de heer Teune vier jaar geleden niet zoover mis is geweest. Zijn zienswijze is juist gebleken. Spr. ziet de wenschelijkheid tot overname in. De concessionarissen konden we ten, dat de gemeente na vijf jaar hun bedrijf zou overnemen. Uit het rapport van den veri ficateur is gebleken, dat de administratie slordig gevoerd is. De heer Boogaard (s.d.a.p.) zegt, dat zijn fractie de overtuiging is toege daan, dat de radio-distributie een ge meentelijk bedrijf moet worden. Als Mr. Mulder vraagt waarom, zegt hij, dat het niet in de eerste plaats is om een winst- bedrijf, maar om het groote belang van de gemeentenaren. Wethouder Smits was 'het niet eens met de andere leden van het College. De heer Smits (r.k.) wil zjjn oordeel op schorten tot hij wethouder v. d. Vaart ge hoord heeft. Als het algemeen belang het vor dert, is het niet in strijd met het programma van zijn partij, dat spr. voor overname stemt. Spr. heeft bij zijn houding in het college het algemeen belang gesteld boven het groeps belang en hij heeft zich gespiegeld aan an dere gemeenten (Breda en Alkmaar). Na per soonlijk onderzoek is hem echter gebleken, dat de situatie in die steden zoo geheel an ders is dan in Den Helder, dat hij zijn oor deel nog even wil opschorten. Dc heer v. d. Vaart verdedigt zijn voorstel De heer v. d. Vaart (s.d.a.p.) zegt, om de houding van het college te rechtvaar digen, dat het geen domheid zou zijn als de raad de concessie opzegt. Ook spr. gaat de geschiedenis van de Radio-cen trale na en toont aan, dat de concessie zóó verleend is, dat zij na 5 jaar kan wor den overgenomen. Op grond van art. 11 kunnen we zelfs tot naasting van het be drijf overgaan, zegt spr. De raad heeft niet alleen het recht, maar ook de plicht over de zaak te spreken. Spr. veroordeelt «scherp de critiek op den directeur der Water- en Lichtbedrijven, die zoo actief was, het college te waarschuwen. Spr. verdedigt in een fel betoog zoowel de houding van den directeur als de door hem in zijn rapport genoemde cijfers. Hij protesteert tegen de suggestie van raadsleden en pers, alsof het college maar iets doet. Als er één ding onomstootelijk bewezen is, aldus de heer v. d. Vaart, dan is het dit, dat de fantasie van den directeur der Water- en Lichtbedrijven, in d§fe vier jaar volkomen is bewaarheid gewor den. Wanneer we vier jaar geleden op zijg voorstel waren ingegaan, was dit voor de gemeente een groot voordeel ge weest. De directeur heeft nu slechts voorloopige cijfers gegeven. Ten opzichte van de over name is geen slag in de lucht gemaakt, maar wel zijn de cijfers natuurlijk voor wijziging vatbaar. Ten opzichte van de opmerking van den heer Feenstra Kuiper, dat de zaak eerder voor den raad gebracht had moeten worden, merkt de heer v. d. Vaart op, dat eind 1938 de con cessie afloopt en dat het college dus meende, nu, aan het einde van het vierde jaar, een goede basis te hebben. Eovendien is de verifi cateur er niet eerder in geslaagd de cijfers te krij en. Door de onwelwillende houding van de directie van de Radio Centrale, kwamen de cijfers een maand later dan noodig was. Het college adviseert overname op gronden van het algemeen belang en het meent de raad te moeten stellen voor de daadzaak, die hij zelf heeft bepaald. De voorstelling van Mr. Mulder, dat de gemeente alleen in het particulier initiatief moet ingrijpen wanneer er misbruik zou be staan, bestrijdt spr. Water en licht zijn ook niet overgenomen, omdat er misbruik was, maar omdat het in het algemeen belang was. Zoo is het ook gegaan met de telefoon. Wethouder v. d. Vaart trok van leer tegen de opposanten. Het college heeft geen critiek op de verzorging van de R. C. door de firma Heyligenberg, maar het meent, dat bij de overname het algemeen belang van de gemeentenaren betrokken is. Spr. verwacht, dat waar met eerlijke men- schen onderhandeld zal worden, me-1 tot een bevredigend resultaat zal komen. De heeren Uithol, Schoeffelen berger en Terra repliceeren, terwijl ook de heer FeenstraKuiper nog eens in het geweer komt. De heer v. d. Veer (a.r.) verklaart zich tegen gemeentelijke exploitatie, maar hij wil niet verantwoordelijk gesteld worden voor alles wat de tegenstanders gezegd hebben, want hij is er tegenstander van, dat men de concessionarissen precies verteld heeft wat ze doen en laten kunnen. Dat acht hij niet in het belang van de gemeente. De heer M e y e r (V.D.) schaart zich nog aan den kant van de voorstanders van ge meentelijke xploitatie. Het was vier jaar ge leden aan een ekrompen inzicht te wijten, dat hij tegenstander was. De burgemeester verklaart, dat iiij den indruk heeft, dat de heer Bregman als eerlijk man, bij de onderhandelingen, niet uits'uitend het eigen belang op het oog zal hebben, maar dat hij zeker ook rekening zal houden met de belangen van de gemeente. Het contract noemt de voorzitter zeer zwak. Je kan er aan alle kanten onderuit. Toch ge loof ik, aldus de burgemeester, dat er iets inzit, dat de firma tot eenigen spoed aan zal zetten. Art. 5 spreekt immers over de reëele waarde op het tijdstip van overname. Als de zaak dus stop gezet zou worden, zou dat de reëele waarde zeer ongunstig beïnvloeden. Er is gevraagd wie de kosten van de pro cedure zal betalen. Spr. gelooft niet dat het tot een procedure zal komen. Eén ding heeft spr. gefrappeerd. Er is ge'Taagd waarom het Zeebad Huisduinen niet overgenomen wordt. Daar dekken we alles van het particulier initiatief, tot 1973 toe. Mr. Mulder heeft het voorgesteld of de opzet van het college waf uitsluitend winstbejag, maar van winst is de eerste vjjf jaar geen sprake. Aanvankelijk was er op het punt van over name absolute eenstemmigheid ii. het college en het spijt den voorzitter da..rom, dat wet houder Smits nu verklaarde eerst de meening van wethouder v. d. Vaart te moet n hooren, alvorens hij zijn standpunt bepaalde. Dat was spr. onaangenaam. Wethouder Smits verklaart wel degelijk grsegd te hebbe i, dat hjj voorbehoud wilde maken. Wethouder v. d. Vaart heeft hem nog niet duidel'jk gemaakt, dat het alge meen belang met dit voorstel gediend is. De burgemeester zegt. dat deze zaak straks weer aan den raad zal worden voorge legd en dat men ikening heeft te houden met de mogelijkheid, dat Jict college op g-ond van oe cijfers zal zeggen, dat men niet tot ovei- nami overgaat, en de concessie ral verlengen. j aar het gaat vanavond »m het pr ncipe. Dc stemming; 11 tegen 7 Hierna wordt over het voorgestelde ge stemd en wordt het aangenomen met 11 tegen 7 stemmen. Tegen waren de heeren Uithol, Feenstra Kuiper, Mulder, v. d. Veer, Ran, Terra en Smits. s Straataanleg. Een compliment van bouwvakzijde Bij het voorstel om Burgemeester en Wet houders een crediet te verleenen voor den aan leg van straten nabij de Balistraat, enz.; tot indeeling van tot het Grondbedrijf behooren- de gronden in klassen en tot aanvaarding, onderscheidenlijk overdracht van gronden van en aan de Woningstichting, bracht de heer Kraak (S.D.A.P.) een compliment aan het College van B. en W. Deze bijlage om de bouwnijverheid te bevorderen, zou ook in de bouwnijverheid met vreugde begroet worden. Het bedrag van 1000 gulden voor een plant soentje in een 3e klas straat vindt spr. ech ter niet verantwoord. De heer Terra (R.K.) vraagt of mogelijk een gedeelte, waarbij een tuinder gedupeerd wordt, niet direct in exploitatie gebracht zal worden. De heer v. d. Veer (A.R.) onderschrijft het bezwaar van den heer Terra ten opzichte van den tuinder en vraagt den heer Kraak of zijn houding ten opzichte van het geld voor een plantsoentje in een 3e klas straat, soms een nieuw standpunt van de S.D.A.P. is. De heer v. d. Vaart zegt, dat met de be langen van den tuinder zooveel mogelijk reke ning zal worden gehouden en dat hij voor het plantsoen in de 3e klas straat is. Juist daar waar het plantsoen niet wordt gewaardeerd moet er een gebracht worden. Naar aanleiding van een vraag van den heer Terra over andere indeeling van den grond aan den Middenweg, zegt de wethouder, dat dit zeer moeilijk is, omdat men dan voor consequenties komt, die niet te overzien zijn. Het College hoopt, dat de eerste klas grond ook spoedig bebouwd zal worden, omdat er evenzeer behoefte is aan goede middenstands woningen, dan aan arbeiderswoningen. De Burgemeester geeft nog als zijn persoonlijke opinie te kennen, dat hij evenzeer voor het plantsoen op 3e klas grond is als op eerste klas grond. De bijlage wordt hierop z.h.s. aangenomen. Leveranties door gasfabriek In verband met het feit, dat deze bijlage, op verzoek van den heer Meijer (V.D.) werd aangehouden, om de zaak nog eens nader te bezien, laten we discussies over dit onderwerp, die zich gedeeltelijk op hetzelfde terrein bewogen als die bij de radiocentrale achterwege. Het waren hier dezelfde oppo santen, die van leer trokken. Dr. Loesberg toegelaten als raadslid Naar aanleiding van het bedanken van den heer Bregman als raadslid en de opvol ging van Dr. Loesberg, op de lijst van Gemeentebelang, was een commissie samen gesteld uit de heeren Meijer, Smit en Feenstra Kuiper, tot het onderzoeken van den geloofs brief van Dr. Loesberg. Bij monde van den heer M e ij e r werd medegedeeld, dat de geloofsbrief in orde was bevonden, waarna besloten werd Dr. Loes berg als raadslid toe te laten. De Burgemeester dankt dan den heer Bregman (niet aanwezig) voor hetgeen hij in den tijd dat hij lid was van den raad, in het belang van de ge meente heeft gedaan. Klasse- indeelingen. Aangenomen wordt het voorstel tot klasse- indeeling van den grond op den hoek Boer- haavestraat, Middenweg en Hector Treub- straat (De Ton). Benoeming. De heer H. J. H. Steenmeijer wordt tot leeraar aan het Gemeentelijk Lyceum be noemd. Rondvraag. De heer Uithol verzoekt een publicatie bord te hangen voor het gemeentelijk zwem bad, waarop de openingsuren vermeld staan. De heer Feenstra Kuiper zag graag de fietsenstalling van den Kanaalweg (voor het Postkantoor) verdwijnen, in verband met de stremming die deze oplevert voor de dames, die daar met kinderwagens loopen te wandelen. De heer M e jj e r waarschuwt ervoor den man niet zijn broodwinning te ontnemen. De heer Feenstra Kuiper vraagt of het juist is, dat men voor een electrische bel, op een transformator, apart moet betalen. De heer v. d. V a a rt deelt mede, dat dit een bedrag van 10 cent is per maand. De heer v. d. Veer vraagt naar de water levering voor de fabriek te Julianadorp. Er is daar goedkoop water belooft, maar tot op heden is die belofte nog niet nagekomen. De heer v. d. Vaart belooft binnenkort met een voorste? te komen. De Voorzitter sluit hierna om kwart voor één de vergadering. GETROUWDJ. N. Duinker en A. de Kort. BEVALLEN: T. Prinsde Geus, z.; A. M. Luyendijkvan Ling, (1. OVERLEDEN: C. Th. de Boer (m.), 75 j.

Heldersche Courant | 1938 | | pagina 5