Recht van vereeniging en vergadering Aardbeving Postvluchtcn op Indië Legerdag in de hoofdstad Het nieuwe wetsontwerp grijpt diep in Nieuwe vrijstellingen van omzetbelasting Geen aanvullende steun voor de kleine tuinders Nieuw Ned. record 400 M. van Karl Baumgarten Moet Nederlands paviljoen NederL kunst ontberen 1 Concours Hippique te Hoofddorp Wiehjemvun» =z= in Griekenland Een geheel dorp verdwenen Russen nemen Finsche vaartuigen in beslag Het Rijtijdenbesluit uitgesteld 1 Paniek op het strand te Margate Drie Engelschen kochten een bruid Gevangenis verwoest. Vele doo den. In den vorigen nacht is in Griekenland een aardbeving waargenomen, welke onge veer twintig minuten duurde. Het centrum lag bij Skala Oropo. Het dorp Palatia werd vernield en men vreest, dat hier veel slachtoHers zijn gevallen. Ook elders werden huizen vernield en zijn ge wonden te betreuren. De Grieksche regee- ring heeft een hulpexpeditie gezonden. Nader wordt uit Athena gemeld, dat bij de aardbeving in Attica ook de gevangenis van Oropo geheel ver woest. Vijf politiebeambten zijn ge dood en vijf ernstig gewond. Vijf honderd gedetineerden poogden van de gelegenheid gebruik te maken om te vluchten: zij konden echter tegengehouden worden. Men ver moedt, dat ook onder de gevange nen dooden gevallen zijn. Volgens de tot dusverre ontvangen berich ten moet de aardbeving in geheel Attica ongeveer vijftig dooden geëischt hebben. Men verwacht echter, dat dit aantal nog zal stijgen. EEN GEHEEL DORP VERDWENEN Nog nader uit Athene Het dorpje Hal- coussie is tengevolge van de aardbeving, die Attica heeft getroffen, geheel verdwenen. Te Athene duurde de schok tien seconden. Vertrek van Basra 20 Juli Buizerd (terugreis) üieenreis) lRan*' 20 Juli Valk Aankomst te Athene 20 Juli (terugreis) Nandoe ^heenreis) Singap. 20 Juli Mcdan 20 Juli Rang. 20 Juli Athene 20 Juli Basra 20 Juli twee jonge menschen elkaar zoo goed be* vallen, dat zij wel een paar zouden willen worden, dun begint tusschen den vrijer en den vader der bruid het spelletje van loven' en bieden. Want de vrijer moet als het ware een schadevergoeding betalen voor hetgeen de ouders aan de opvoeding en de uitzet van hun dochter hebben ten koste gelegd of, za kelijk uitgedrukt: hij moet den ouders de rente betalen van het kapitaal, dat zij in op voeding van hun dochter hebben gestoken^ Zoo wil het gebruik! Tempo! Ostruga stond dan weer in het teckcn van' deze huwelijksmarkt. Daar kwamen op eens een paar motorrijwielen op bet marktplein aangeraasd. Drie ondernemend uitziende, jongelui stapten af. Het bleken Engelschen te zijn en zij waren vergezeld van een hu welijksmakelaar, Sosta Slankovich gcheeten, die als borg voor de nieuwelingen fungeer de. De vreemdelingen begaven zich onder de „tentoongestelde" meisjes, monsterden' haar critisch en waren gelukkig elk door een ander zoo door haar schoonheid be koord, dat zij op stel en sprong ieder den: koop wilden sluiten. De ouders, die tegen over zooveel voortvarendheid wel ecnigszins wantrouwend stonden, informeerden eens bij den huwelijksmakelaar naar welstand en af komst der vrijers. Doch toen zij te hoorei! kregen, dat het Engclsche zakenlui waren met een behoorlijk inkomen, aarzelden zij; niet langer, den koop te sluiten, temeer daar de Engelschen goede prijzen bodem Een paar uur later vond in de Orthodoxe Kerk de huwelijksplechtigheid plaats cn den volgenden dag reeds stoven de drie Engel schen, elk met zijn vrouw achter zich op de duo, tiaar Zagreb, vanwaar zij naar En geland wilden terugkeeren. Pro en contra uit de Tweede Ka mer. „Het nationaal-socialis- me is het goede, democratie en Marxisme het kwade".... Er moeten wel zeer klemmende re- denen kunnen worden aangevoerd voor de ingrijpende wetswijziging, welke het ontwerp tot regeling en beperking der uitoefening van het vereenigings- en vergaderingsrecht behelst, wil de regeering de Staten- Generaal van de noodzakelijkheid daarvan kunnen overtuigenl Aldus verscheidene Tweede Kamerleden bij het afdeelingsonderzoek van ge noemd wetsontwerp. Een nadere motiveering wordt met be langstelling door deze leden tegemoetge- zien, die er met name aan meenen te moe ten twijfelen, of een verscherping van het repressief toezicht in den vorm van den omvang als thans wordt voorgesteld door de feiten gewettigd wordt. 9 Voorts verklaren zij ernstig be zwaar te bobben tegen de voorgestel de uitbreiding van de bevoegdheden der politie en tegen het in het ont werp opgenomen volstrekte verbod voor vreemdelingen om liet woord te loeren in vergaderingen, waarin uit sluitend of mede de Nederlandsclie staatkunde wordt behandeld. Vele andere leden hebben de indiening van dit wetsontwerp met instemming be groet. Misbruik van de vrijheid van ver eeniging en vergadering kan thans ernstiger gevolgen hebben dan den wetgever van 1855 voor oogen ston den. Z.K.H. Prins Bernhard woont de demonstraties bij. Veel nieuw materieel. De groote legerdag, die gisteren in het Olympisch Stadion te Amsterdam werd gehouden, is voorafgegaan van een défilé, dat des morgens voor den commandant van het veldleger bij het Rijksmuseum door de aan den legerdag deelnemende troepen werd gehouden. Tal van burgerlijke cn militaire autori teiten woonden de demonstraties bij, o.m. de chef van den Generalen Staf, generaal Re} nders. de garnizoens-commandant van Amsterdam, overste Boswijk, de comman dant der Maritieme Middelen te Amsterdam, kapitein ter zee Jolles, do oud-opperbevel- liebber van land- en zeemacht, generaal C. J. Snijders, de militaire attaché's van België, Duitschland, Frankrijk, Italië en Po len. Bijzondere aandacht trok een sectie mo torrijders van het eerste escadron pantser wagens uit Den Bosch, dat een groot aan tal nieuwe wagens meevoerde. Een merkwaardigen indruk maakte het vrijwillige muziekkorps van het regiment wielrijders, eveneens uit Den Bosch, dat al fietsend zijn instrumenten bespeelde. De infanteristen waren voorzien van het nieuwe infantericgeschut, zoogenaamd anti- tankgeSchut van 4,7 c.M. Ock de gemotori seerde (roepen bleken van' veel nieuw mate rieel voorzien te zijn. In het stadion. Des middags woonde Z.K.H. Prins Bern hard de demonstraties in het Stadion bij. Ongeveer tienduizend toeschouwers vulden de tribunes. Verschillende militaire oefeningen werden gehouden. De wielrijders demonstreerden ten gevecht te voet met lichte hand-mitrail leurs, die het stadion deden daveren door hun schoten. Daarna volgde een oefening van een bat terij van het eerste regiment veldartillerie, bestaande uit vier stukken van 7 c.M. veld. De infanterie demonstreerde een gevecht op kleine schaal, waaraan ook pantserwagens deelnamen. Blau we troepen trokken zich terug in oostelijke richting om zich te ver dedigen tegen een aanval van roode troepen. De blauwe troepen trokken in snel tempo de Marat'honpoort binnen om hun mitrailleurs en in- fanterie-geschut in stelling te bren gen, terwijl blauwe rups-pantscrwa gens den vijand zoolang mogelijk trachtten tegen te houden. Zij moes ten echter voor de overmacht wij ken en kwamen na cenigcn tijd de Marathon poort binnen, even later gevolgd door een sectie roode pant serwagen. De blauwe troepen open den hierop het vuur en vooral het nieuwe snelvurenric infanterie-ge- schut dwong de roode pantserwa gens om snel achteruit rijdend, het stadion te verlaten. Dan komen ech ter de roode afdcclingen liet stadion binnen en hierop ontwikkelde zich een ipfanteriegevecht, waarbij met sprongen getirailleerd werd, welke oefeningen door het publiek met zeer eel bglangstelling werden ge volgd. Pamfletten in beslag genomen. De politie van het bureau I.eidscheplein heeft voor het begin van het troependefilé gisterochtend op het Museumplein pamflet ten in heslag genomen, die vanwege een links-revolutionnaire partij aan het publiek werden uitgedeeld en die eten protest in hielden tegen, de militaire demonstratie. Een nieuwe stap naar het staatsabsolutisme Enkele leden beschouwden het ontwerp, als een nieuwe stap naar het staatsabsolu tisme, in het bijzonder van de roomsch-ka- tholieke staatspartij, volgens het systeem Schuschnigg. De mislukking, aldus deze le den, kan echter ook hier niet uitblijven. Blijkbaar is het haar er om te doen po litieke tegenstanders te -treffen. Dit kan te ernstiger gevolgen hebben in een systeem dat zoo slecht goed van kwaad kan onder scheiden, dat het het goede naaf het oordcel van deze leden bestaande in het nationaal-socialisme bestrijdt eh het kwade huns inziens bestaande in de de mocratie en het Marxisme ongemoeid laat. Tegen deze beschouwing komen zeer vele leden met kracht en ver- ontwaardiging op. De zooeven aan het woord zijnde teden hebben geen recht zich te beklagenvover willekeur in streven naar staatsabsolutis me; zij zijn immers zelf voorstander van een staatkundig stelsel, waarbij dé onder danen in een toestand van volkomen rech teloosheid zouden komen. Nu de regeering voorstellen doet welke een einde zullen maken aan den financiëelen steun, welke de consumenten uit Moskou ontvangen, moest men juichen in plaats van te vreezen, zélf getroffen te worden! Regeering ging niet ver genoeg. Van verschillende zijden betreurde men het, dat door dit wetsvoorstel staatkundige organisaties van vreemdelingen hier te lande, die op het buitenland betrekking hebben, nog ongemoeid worden gelaten. Tenslotte wordt door meerdere leden om een scherper formuleering van de wetswij ziging verzocht, daar men vreest, dat nu óók bonafide vcreenigingen in schadelijke procedures zullen worden gewikkeld. Minister kan overigens de be lasting niet missen. Belangen van groote gezinnen hebben zijn aandacht. De Minister van Financiën heeft in de memorie van antwoord aan de Eerste Kamer betreffende de herzie ning van de omzetbelastingwet 1933 medegedeeld, dat in een mogelijk ontwerp tot verhooging van het hef fingspercentage der omzetbelasting enkele nieuwe vrijstellingen van eer ste levensbehoeften niet zullen ont breken. Niet eens is do minister het met die leden die van oordeel zijn, dat' de omzetbelasting het zwaarst drukt op dat deel der bevolking, hetwelk dien druk het minste kan lijden. Verschillende van de in de wet vervatte voorzieningen hebben immers juist de strek king om, binnen het kader van het moge lijke, den druk der belasting op de minder draagkrachtigen, in verhouding tot dien op het overige deel der bevolking, te verlich ten. Voor zoover de tegen het ontwerp aangevoerde critiek zich mocht rich ten tegen de voorgestelde verlenging van den geldigheidsduur der omzet belastingwet, vereenigt de minister zich met die leden, die van oordeel zijn, dat de opbrengst van de belas ting door 's rijks schatkist voorloo- pig niet kan worden gemist. Het onderhavige ontwerp van wet behelst inderdaad geen bijzondere maatregelen strekkende tot verlichting van de lasten, drukkende op de groote gezinnen, al zullen die gezinnen onder bepaalde omstandighe den van de tijdens de behandeling in de Tweede Kamer bij amendement in het ont werp opgenomen vrijstellingen van fruit en van gerookte haring kunnen profiteeren. Met betrekking tot de meer algemeene vraag betreffende de behartiging van de be langen van het groote gezin op het geheele gebied der belastingwetgeving, brengt de minister in herinnering dat, ten einde deze aangelegenheid in algemeen verband onder de oogen te zien, in den loop van het vorig jaar de conunissie-Fleskcns is ingesteld. Deze commissie is met baar arbeid nog niet gereed gekomen, doch de minister verwacht, dat zulks nog in den loop van dit jaar zal geschieden. Tenslotte heeft de minister medegedeeld, dat de vrijstelling van machines, welke hij overweegt, betrekking heeft op het gewone invoerrecht. De bladen-melden, dat Maandagavond na bij den vuurtoren van Seitskaer (Finland) het regeeringsvaartuig „Airisto" en een begeleidende motorboot door Sovjet-Russi sche kustwachtschepen in beslag zijn geno men. Op het eerste vaartuig bevonden zich een kapitein en zes man, op het tweede drie of vijf man. De „Airisto" was bezig met liet uitzetten van een grenslijn om grensoverschrijdingen door visschers te \oorkomen. De veiligheid op den weg eischt een spoedige invoering. De heer Van Braambeek (Tweede Ka mer) heeft de volgende vragen gericht tot den minister van Sociale Zaken: Is het juist, dat de minister van plan is de uitvaardiging van het Rijtijdenbesluit, gebaseerd op de wet van 9 November 1930, (Stbl. 802) te verschuiven totdat een regie ment autovervoer van goederen zal zijn in werking getreden? Indien dit inderdaad juist is, welke is dan de reden om dit Rijtijdenbesluit, het welk reeds ruim anderhalf jaar op zich laat wachten, tot dat tijdstip uit te stellen, waar het zich toch volstrekt niet enkel tot de vrachtauto's bepaalt? Is de Minister niet van oordcel, dat de veiligheid op den weg, geheel afgescheiden van alle sociale wenschelijkhedcn daartoe, een spoedigeinvoering van het Rijtijdenbe sluit noodzakelijk maakt? Indien bet antwoord»op de laatste vraag bevestigend luidt, wanneer kan uitvaardi ging dan tegemoet worden gezien? Het Tweede Kamerlid, de heer Van der Sluis heeft aan den minister van Sociale Zaken de volgende vragen gesteld: 1. Is het juist, dat de z.g. B-steun (steun in den vorm van schoeisel, kleeding en dekking), waarvoor de kleine boeren in aan merking komen, gedurende het jaar 1938 niet aan de kleine tuinders wordt toege kend? 2. Als de eerste vraag bevestigend wordt beantwoord, is de minister dan bereid om alsnog te bevorderen, dat ook de kleine tuin ders in 1938 van dezen aanvullenden steun kunnen profiteeren? Vliegmachine in zee gestort. - Danseur en cabaretière gedood. Een blauwe vliegmachine voor twee per sonen ronkte hulpeloos boven de zee, vlak bij het overvolle strand te Margate. In den stuurstoel zat de negentienjarige vliegenier, mr. Edmund Leonard Georges Betts uit Strood in het graafschap Kent. Naast hem had de zestienjarige miss Marjorie Walk uit Margate plaats genomen. Plotseling stortte do machine omlaag in zee. Plezierbooten, overvol van vacantiegan- gers. die een bezoek gingen brengen aan het slagschip „Rcvenge", dat uit de kust voor anker lag. snelden te hulp. Tal van men schen sprongen over boord en zwommen naar de plaats waar zij de machine hadden zien .neervallen. Maar zij kwamen te ,laat. De piloot en het jonge meisje waren al reeds dood. Miss Walk was in Margate zeer bekend als een amatrice cabaret-danseres en was tevens uitverkoren als schoonheidskoningin voor het Carnaval in Augustus. De vliege nier was een danser van beroep cn pianist in een cabaret, zegt de Daily Express. Zij, die het ongeluk zagen gebeuren, be weerden, dat de machine een looping had gemaakt cn daarna afgleed. De val van de machine veroorzaakte een paniek op het strand; tal van baadsters en baders renden gillend naar de kust. TRAINER VAN SCHMELING ERNSTIG GEWOND. Een telegram uit Berlijn aan de Daily Ex press meldt, dat Max Machon, de trainer van den bekenden Duitschen bokser Max Schmeling, ernstig werd gewond, toen de auto, welke hij bestuurde, slipte cn eenige malen over den kop sloeg. Het ongeluk ge beurde op den autoweg van Talie naar Neu renberg. NIEUW RECORD 6000 METER. Op de Nenyto-Sintelbaan te Rotterdam is de athleet D. van Yperen er gisteravond in geslaagd Ijet Nederlandsch record op de 0000 meter te verbeteren en te brengen op 19 min. 29 sec. Het oude record stond se dert 9 Juni 1930 op naam van Jan Zeo- gers met een tijd van 19 min. 46.2 sec. Phenomenale prestaties der Ame rikanen te Stockholm. Karl Baumgarten is er tijdens de avond-athletiekwedstrijden te Stock holm in geslaagd het Nederlandsch record op de 400 meter met 0.2 se conde te verbeteren en te brengen op 48.6 sec. Het oude record stond op zijn eigen naam met 48.8 sec. gevestigd op 26 Juni 1937 te Boeda pest. Niet minder dan 18.000 toeschouwers woon den de wedstrijden op den eersten dag bij. oor de eerste maal startten de Amerika nen dit seizoen in Europa en al dadelijk werden er phenomenale prestaties geleverd. Dat onze athleten slechts tegen de allerbes te krachten van de wereld behoeven uit te komen om topprestaties' te leveren, is gis teravond opnieuw duidelijk bewezen. Karl Baumgarten kwam op de '400 meter om. te gen den Amerikaan Mallot uit, terwijl de Zweed Edtfeldt als derde concurrent kon worden genoemd. Het werd een prachtige race, welke door den Trek\ogclman tot het Hij ging vergezeld van een krachtigen wind In het geheel zijn vijftien menschen om het leven gekomen en een vijftigtal gewond. De laatste berichten luiden, dat in totaal IS personen om het leven zijn gekomen, ter wijl 80 gewond werden. „Overval" op de huwelijksmarkt van Ostruga. Drie jonge Engelschen hebben de huwelijksmarkt in het Joegoslavi sche plaatsje Ostruga op stelten ge zet, door elk na het noodige loven en bieden de hand te leggen op een schoone Joegoslavische bruid. De Joegoslavische provincie Macedonië heeft een sensatie beleefd. Dat er een huwe lijksmarkt werd gehouden, was niets bij zonders, want dat behoort tot de vaste tra dities in deze streek, doch het sensationeele was hierin gelegen, dat er op deze huwe lijksmarkt drie Engelschen verschenen, die elk een bruid „kochten"'. Dat was nooit eer der voorgekomen. Tot dusverre werden de Joegoslavische jongedochters uitsluitend aan landslieden verhandeld. Op gezette tijden ko men de ouders met hun huwbare dochters te Ostruga bijeen. De jonge mannen uit de omgeving komen dan toegestroomd om te zien of er „iets van hun gading" is. Loven en biedenl Ze keuren met critische blikken de meis jes, en de meisjes bekijken de vrijers en als Conflict tusschen commissaris* generaal van de Nederlandsche commissie te New-York en de Hollandsche kunstenaars. Het Tweede Kamerlid de heer Thijsseni heeft aan den minister van Onderwijs) Kun* sten en Wetenschappen de volgende vragen gesteld: 1. Heeft de minister kennis genomen van het feit dat, tengevolge van een con* flict tusschen de commissaris-generaal van de Nederlandsclie commissie voor de inter nationale tentoonstelling te New York 1939 en de vertegenwoordiging van de Nederland* sche kunstenaarsvereenigingen, het op die tentoonstelling te stichten Nederlandsche paviljoen met zijn inrichting gevaar loopt tot stand te komen zonder de medewerking der Nederlandsche kunstenaars? 2. Is de minister niet van oordeel, dat' voor het behoud van den goeden naam van ons land op cultureel gebied deze medewer* king onmisbaar is? 3. Acht de minister het niet zijn taak, als hoogste functionaris voor de beharti* ging der kunsten en wetenschappen, te trach* ten om in samenwerking met zijn ambtge noot van Economische Zaken te komen tot een oplossing van het in de eerste vraag bedoelde conflict, zoodat de medewerking der Nederlandsche kunstenaars aan onze nationale inzending op de tentoonstelling New-York 1939 verzekerd zij, evenals zij dat was voor de tentoonstellingen Kopenhagen 1922, Parijs 1925, Antwerpen 1930, Milaan 1933, Brussel 1935 en Parijs 1937? einde toe prachtig werd volgehouden. Mal- lott werd eerste in 47.8 sec., terwijl Baum garten 48,6 sec. noteerde, 0.2 sec. beneden zijn record. De Zweed werd derde. Heinz Baumgarten nam deel aan de 100 meter. Hierin kwam o.m. uit Ben Johnson, die den schitterenden tijd van 10.4 sec. no teerde. Heinz Baumgarten werd. derde in 11 sec. De Amerikaan Venzke liep de 1500 me ter in dien prachtigen tijd van 3 min. 49,4 sec., slechts D/2 sec. boven het wereldre cord van Lovelock. Op de 110 meter hor den werd Wolcott eerste in 14.2 sec., waar bij hij den Zweed Lidman royaal sloeg. De Fin Kotkas ontpopte zich als een dis cuswerper van groote allure, terwijl bij het kogelstooten de Estlander Kreek boven de 16 meter kwam. Varoff (V.S.) snrong 4.27 meter bij het polsstokhoogspringcn. VxiaAdenLfiMi Veel fouten bij het groote sprin- concours. Gisteren is op het sportterrein te Hoofddorp het traditioneele concours hippique gehouden, dat de vereeni ging „Vooruit" ter bevordering van de paardenfokkerij daar telkenjare in Juli houdt. Voor de plattelandsbevolking van heinde en verre is dit altijd weer het paardensport- festijn bij uitnemendheid. Ook ditmaal was de belangstelling zeer groot des morgens direct reeds grooter dan vorig jaar waar aan het koele, doch drogé zomerweer wel niet vreemd zal zijn geweest. Het hoofdnummer van het concours be stond uit het groote springconcours. De lengte van liet parcours bedroog 725 meter. Er moesten zeventien hindernissen worden genomen, waar-van de hoogste 1.35 meter was. De toegemeten tijd bedroeg 126 secon* den. Eén der hindernissen was de z.g. piano met Icrschcn wal. De inzet was niet bemoe* digend. Er werden veel fouten gemaakt, te veel in verhouding tot de lichte hindernis sen. Verschillende ruiters werden uitgebeld wegens herhaald weigeren der paarden. Niettemin was het springconcours wel het hoogtepunt van dit bijzonder geslaagde paardensportevenement. SCHULTE VIJFDE TE GENT. In de sprint geslagen. Het criterium van Gent over 125 K.M., is gewonnen door den Belg Dcfoordt in den tijd van 2 uur 55 rhin. In de sprint wist hij zijn landgenooten Deryck, Barbe, Clays en Gerrit Schulte, die als vijfde aankwam, te, slaan. De Nederlander Van Hove werd acht ste, Gommcrs elfde cn Van der Ruit zeven tiende. Vlak voor de finish had een ernstige val partij plaats, waarbij o.a. ook Braspenning betrokken was. Iiij moest naar het zieken huis worden overgebracht. Er waren circa 60.000 toeschouwers. JAAP KUIPER IN PARIJS—VILVOORDE, Op de 23e plaats. Jaap Kuiper heeft deelgenomen aan den door de Valcntinc-fabriek georganiseerden drie-ctappenwcdstrijd ParijsVilvoorde. Den eersten dag had hij met veel pech te kampen en zoo kwam hij als zestigste binnen. In de tweede rit ging het niet veel beter, maar -toch wist hij 20 plaatsen in de algemeene rangschikking op te schuiven. In de derde étappe heeft Jaap de hoofdrol gespeeld. Slechts doordat zijn maat van Swetrrr een inzinking kreeg, moest hij de leiding af staan en tenslotte met de achtste plaats ge noegen nemen. In het algemeen klassement was hij tot de 23e plaats geklommen. Een prachtige prestatie! Overigens leverde van de Hollanders Lam- brichts weer de beste prestatie; Kuipers achterstand op liem bedroeg vier minuten.

Heldersche Courant | 1938 | | pagina 2