Wladiwostok - De melaatschheid in Europa Als de Koning luncht het pistool tegen Japan Auto's racen door Duitschland Heeft de moordenaar van Jimmy Cash berouw? De belangrijkste basis in een Japansch-Russische oorlog Een gevaarlijk souvenir Bajonetten op stakers gerjcht Familie uitgemoord Melkgebrek te Moskou Brandbommen op Jood- sche nederzetting EEN VROOLIJK DEUNTJE. Een merkwaardige briefwisse ling met den veroordeelde. Fransche koks werken 's nachts door. Frankrijk laat niets na, wat het Engelsche Koningspaar welgeval lig zou kunnen zijn! Zoo heeft men zeer veel werk gemaakt van de lunch, welke de hooge gasten tijdens hun bezoek aan Versailles gisteren hebben ge noten. In de Spiegelzaal werd een disch gedekt voor 260 personen. De keukenchef Biton en zijn beide helpers werkten den geheelen nacht door om. alles tot in de puntjes voor elkaar te brengen. Met vliegtuigen werden jonge groenten en versch fruit aange voerd. De lunch werd opgediend door 92 dienaars, gekleed in de livrei van het huis van Frankrijk, blauw en rood met gepoederde pruik. De beste wijnen van Frankrijk, waar van eeltige niet in de handel zijn, toerden tijdens de lunch geschon ken. Voor ieder der aanzittenden stonden twaalf kristallen wijngla zen. Tijdens de lunch, waaraan de meest uitgelezen spijzen werden opgediend, speelde een onzichtbaar Het nieuwste Duitsche verkeersvliegtuig beeft zoojuist zijn eersten passagiersvlucht gemaakt. Op onze foto krijgt men een dui- delijk beeld van de enorme afmetingen van dit toestel. Men zie slechts het laadlnlk... Het aantal gevallen neemt toe. Patiënten geven hun ziekte niet aan, uit vrees voor afzondering. Men kan zich moeilijk meer voorstellen, dat in de Middeleeuwen de melaatschheid (lepra) ook in Europa algemeen verbreid was. De ziekte was, aldus de N.R.Ct., reeds in de dagen van Herodotus uit Egypte inge voerd in Griekenland, kwam omstreeks 100 voor onze jaartelling in Italië en verspreid de zich van daar over geheel Europa. Voor al de volksverhuizingen en later de kruis tochten hebben daartoe veel bijgedragen, dat de ziekte epidemisch werd en krach tige bestrijding behoefde. Na een hoogtepunt in de 13e eeuw, volgde een snelle daling in de 14e eeuw, dank zij veel draconische afzondcrings- en uitbanningsmaatregelen. Toch zijn er tot op den huidigen dag klei ne endemische haarden in Europa overge bleven, met name in de landen om de oude wereldzee (Portugal, Spanje, Balkan), ter wijl ook in de Russische Oostzeeprovincies en in Scandinavië inheemsche gevallen voorkomen. In de „beschaafde landen" van Europa komen meer lijders aan le pra voor dan mien denkt. Voor een belangrijk deel zijn dat evenwel per sonen, die jarenlang in de tropen geleefd en gewerkt hebben en die hun ziekte dus niet in de gematig de zone kregen maar uit de war- ime landen meebrachten. Het alarmeerende is, dat het aan tal gevallen van melaatschheid, dat de ziekte in Europa verkreeg weer bezig schijnt toe te nemen en dus eenige bezorgdheid op haar plaats is. Prof. Flandin, die in Parijs de leiding beeft van de behandeling van de lepralij ders in het Höpital Saint Louis heeft in 3 jaar tijds 10 nieuwe Fransche gevallen van melaatschheid ontdekt bij menschen, die Frankrijk nooit hadden verlaten. Verplichte aangifte werkt na- deelig. Wat de bestrijding betreft zag Flandin in Frankrijk geen voordeelen en wel nadee- len van de verplichte aangifte en afzonde ring: de gevallen verborgen zich eenvoudig om aan de afzondering te ontkomen cn wer den niet aangegeven. Opsporing van de gevallen door onderzoek van de contacten en opvoeding van het publiek was noodig om de versche gevallen tijdig te ontdekken Flandin pleitte voor samenwerking met Engelsche deskundigen. Hij kende in Parijs een kleine 100 lepragevallen, maar veronderstelde dat er nog heel wat meer waren. In Engeland kent men officieel een 50- tal gevallen, maar veronderstelt men ook dat er nog heel wat meer zul len zijn. Van die 50 zijn er zeker -4 die nooit Engeland verlaten heb ben en de besmetting dus daar te lande moeten bebben opgedaan. Neemt dit aantal evenwel kennelijk toe? Dat is een vraag, die men in Engeland niet met zekerheid weet te beantwoorden. Maar geheel gerust is men ook daar op de ontwikkeling van deze besmettelijke ziekte niet. Of toeneming van de kwaad aardigheid van de leprabacillen of vermin dering van hef algemeene weerstandsver mogen van de bevolking tegen die bacillen de oorzaak van de toeneming is, moet na der worden onderzorbt. Bij de tegenwoordi ge hygiënische verhoudingen behoeft men natuurlijk niet bang te zijn voor lepra-epi demiën als in de tropen of in de middel eeuwen, maar niettemin is ook bef voorko mm van de sporadische gevallen alleszins nuttig en noodig. Uit Dudley (Staffs) wordt aan de Daily Express gemeld, dat Franklin Mc Call, de moordenaar van den kleine Jimmy Cash, die nu in de ge vangenis het uur afwacht, waarop hij op den electrischen stoel zal moeten plaats nemen, een brief heeft geschreven aan een zekeren Harrv Wild te Cosclcy, in de nabijheid van Dudley. De heer Wild had, den dag nadat Mc Call was veroordeeld, hem een brief gestuurd. Twee dagen later zond Mc Call het vol gende antwoord: „Beste Harry, Je brief uit Engeland was een prettige verrassing voor me. Ik heb hem met genoegen gelezen cn ik dank je er oprecht voor. Ik kan voor mezelf maar niet begrijpen, hoe ik tot deze afschuwelijke daad ben gekomen. Ik dank je voor do sympathie, welke in je brief tot ui ting komt. God heeft mij mijn zon de vergeven en als men mij gratie zou willen schenken, dan zou ik al leen voor God willen leven. Wat ik verzoeken mag is: „Bid voor mij!" Met beste groeten, Franklin Mc Call." Het blad voegt, hieraan toe, dat de heer Wild, aan Mc Call heeft teruggeschreven. Wild moet hebben gezegd: „Het doet me zoo leed voor den kerel, omdat hij nog zoo jong is en ik kan de gedachte niet van me afzetten, dat hij door ouderen in deze af schuwelijke geschiedenis betrokken werd. Dc eenige reden, waarom ik hem schrijf is, dat ik hem in de laatste dagen van z'n le ven nog een beetje zon wil geven." „KOUD" ELECTRISCH LICHT. Door een firma te Philadelphia zijn „kou de" electrische ballonnetjes in den handel gebracht, die tweehonderd maal zoo scherp zijn als de gewone ballonnetjes. Door deskundigen wordt hiermede in ver band verklaard, dat de gewone lampjes 07 pet. van den electrischen stroom in warmte omzetten, terwijl de nieuwe practisch zoo goed als niet warm worden. Zij zijn ongeveer 60 tot 90 milimeter lang en worden in diver se kleuren vervaardigd, aldus dc Msb. Voornamelijk zullen ze worden gebruikt voor lichtreclames cn andere .commercieele doeleinden. Bij een proefneming is gebleken, dat groen de meest doeltreffende tint is, die bij een gelijk stroomverbruik ongeveer 300 'maal zoo scherp licht geeft als een gewoon bal lonnetje. RUSLANDS STERKSTE VOOR POST IN OOST-AZIë. Nu de spanning in Mandsjoekwo met het uur vermeerdert en Sovjet Rusland, blijkbaar geen compromis met Japan wil sluiten, doch blijft be weren dat het grensincident geen incident is, omdat slechts troepen bewegingen op Russisch gebied plaats vonden, krijgt de Russische vesting Wladiwostok bijzondere be- teekenis. Heeft Napoleon eens Ant werpen een pistool genoemd, gericht op Engeland, Wladiwostok is een pistool, gericht op Japan... EEN KLEINE MILITAIRE POST IN 1860, gebouwd op oen hoefijzervormig schierei land niet ver van den mond van de Am oer- uiier is de stad gegroeid tof een geharnas te vesting met machtig geschut, dat op zee gericht is. Al is de stad handelsplaats ge- Duitscher bracht coloradokevers uit Frankrijk mee! Volgens een telegram uit Keulen' aan de Daily Express werd een zes en zestigjarige man te Bonn in het Rijnland tot drie maanden gevange nisstraf veroordeeld, omdat hij ze ventien colorado-kevers in Duitsch- Jand had gebracht. Nadat de man familie in Frankrijk had bezocht keerde hij naar huis terug met de kevers in z'n tabaksdoos. Hij wist niet dat de dieren de grootste vijanden waren van den aardappel. Toen een vriend hem dit mededeelde ging de man terstond met de kevers naar de politie. Bij die gelegen heid werd hij gearresteerd. Dat was zijn dank... Ernstige onlusten te Newton. Woensdagavond is te Newton een verbod van vergaderen uitgevaardigd en leden van de nationale garde met stalen helmen op, handhaven de orde. Goneraal-majoor Tin- ley heeft de troepen gelast zoo noodig met mitrailleurs en bajonetten nieuwe inciden ten in de staking bij de Maytag Washing Machine Company te voorkomen. Hij heeft gedreigd, ingeval zich nieuwe ongere geldheden zullen voordoen, het geheele za kenleven stil te zullen leggen, voor zoover dit niet strikt noodzakelijk is om 't leven te houden. Een militaire commissie, bestaande uit vijf pci'sonen, heeft de regeering van de stad cn de omgeving overgenomen van liet burgerlijk bestuur. Vreeselijk drama in Engelsche plaats. Toen twee auto's zich haastten om van Manchester naar Romiley te rijden, waar zij een bankdirecteur, diens vrouw en twee kinderen, zouden afhalen, om met vacantie naar Schotland te gaan, werd de heele familie doodgeschoten gevonden in haar vil la te Romiley, lezen wij in de Daily Express De zes cn dertigjarige bankdirecteur Wül- liam Rawson Cornall werd dood in de slaapkamer gevonden. In een andere kamer lag Cornalls vrouw dood in haar bed. Vlak bij Cornall's lijk lag een kleine revolver. Het dienstmeisje had vier doffe knallen gehoord,' maar had' gedacht, dat de kleine jongen met een kinderpistooltje aan het spelen was. Politie en andere autorietiten trachten het raadsel op te lossen. AREND VIEL VLIEGTUIG AAN! Het beest zag een mededinger in de lucht! Naar Reuter uti Port Moresby op Nieuw- Guinee (Papoea) meldt, heeft een arend een metalen passagiersvliegtuig aangevallen in het centrale gebergte. De vleugel kreeg er zoo van langs, dat hij hersteld moest wor den, voordat het toestel verder kon vlie gen. Dit bevond zich aldus de N. R. Ct., op weg van Port Moresby naar Wau met twaalf passagiers, en vloog op oen hoogte van 3000 meter bij den Albert Edwardberg. Deze berg, die meer dan 4000 M. hoog is, wordt door tal van arenden bevolkt, die nestelen op geweldigen hoogte. Klaarblijkelijk heeft deze arend in het vliegtuig een mededinger gezien voor de heerschappij in de lucht. Volgens den vlie ger heeft, de vogel een opzettelijken aanval op het toestel ondernomen. Hij dook plotse ling van meer dan 300 meter boven het toe stel erop neer en trof het einde van den vleugel even naast den motor aan stuur boord. bleven, haar militaire karakter heeft zij be houden en het militaire overweegt thans meer dan ooit. Want in den laatsten tijd is de stad als vesting dermate versterkt, dat zij verreweg de belangrijkste is onder de versterkte Sov- iefhavens in Oost Azië. De befde andere Petropalowski aan de kust van Kamsiatka en Nikèlajewsk aan de A«moer kunnen '.irb bij lange na niet met haar meten. Zij is gegroeid tot een enorm legerkamp. want hoe meer de tegenstellingen tusschen de Sovjet-Unie en Japan zich toespitsen, met des te grooler iiverstelt Moskou alles in het werk, om Wladiwostok tot een on neembare vesting te maken. Natuurlijk Worden alle in het Verre Oosten getroffen militaire maatregelen voorgesteld als maat regel en van zuiver defensieven aard, doch wie ziet, wat er in Wladiwostok in den ellerlaatsten tijd tot stand werd gebracht die kan deze vesting moeilijk meer als verdedigingsbasis beschouwen. Want Wladiwostok is alleen al door zün geografische ligging een strategisch punt van den eersten rang. Het beheersebt de Japansche Zee. Een mogendheid die Wladi wostok bezit, is in staat, een recht streek-schep aanval op Japans meest kwetsbare punten aan de Westkust te ondernemen. Moskou weet dit en heeft in overeenstem 'ning daarmee ziin voorbereidingen getrof fen. Wladiwostok is een geweldig leger kamp. Of beter gezegd, een enorm arsenaal, waarin alle technische en materieelc mid delen van moderne oorlogsvoering veilig opgesteld orkest, waarbij bleek, dat. niets van de eertijds hooggeroemde accoustiek van de zaal verloren is gegaan. Na de' lunch namen de konink lijke gasten eenigen tijd rust in hun eigen appartementen en ver- cenigden de genoodigden zich in de Hercules-salon. De groote nieuwe snelwegen zullen aansluiten op het Neder- Iandsehe verkeersnet. Men schrijft ons uit Berlijn: Van de groote Transeuropeesche autostra da LondenIstanboel is het eerste in Duitschland liggende deel de weg van Aken naar Keulen, die op het oogenblik wordt aangelegd en die in 1940 gereed moet zijn. Tegelijkertijd zal de groote autobrug die zuidelijk van Keulen over den Rijn leidt, gereed komen. De autoweg van Aken naar Keulen wordt zoo uitgevoerd, dat. zoowel naar Nederland als naar België aansluiting mogelijk is. In Ilaarener Kreuz, ongeveer 3 K.M. van de grensstad Aken, beginnen de wegen naar Nederland en België. In de laatste weken werden on derhandelingen met Nederland tot een goed einde gevoerd, zoodat men een spoedige doortrekking van den weg op Nederlandsch gebied ver wachten kan. In België werd reeds midden van het vorige jaar de eerste schop aarde voor den weg van Oostende naar Brussel volgens Duitsch model, verzet. Kort achter het voorgebergte splitst de weg Aken-Keulen zich in een autostrada, die van Keulen naar Frankfort voert en den weg, dien men van Keulen naar Dort- mund wil aanleggen. Keulen-Frankfort, een belangrijk stuk van de „ringlijn'-Berlijn- Roergebied - Frankfort - Stuttgart - Neuren berg-Berlijn, wordt in versneld tempo aan gelegd. Het stuk Keulen-Siegbrug is reeds voor liet verkeer open gesteld. Bij Königs- win-ter wordt een groote oprit gebouwd voor uitstapjes op den Rijn, terwijl over het dal van den Logebach een 26 M. lang en 38 m. breed viaduct gebouwd wordt. Een ander groot viaduct is dat over het Lahn- dal, ter hoogte van 50 M. Bijna in rechte lijn loopt de strada over Frankfort-Würz- burg-Neurenberg-Passau naar Weenen. Met het werk aan de autostrada-Keulen- Bremen in den gouw Zuid-Westfalen is eveneens een begin gemaakt. Voor dit werk, dat drie jaren zal duren, moet de loop van de Ruhr gedeeltelijk worden verlegd. bewaard in voorraad worden gehouden. Met name bevindt zich hier het centrum der Oost-Aziatische luchtstrijdkrachten der Sov jetunie. Hier is minstens 30 pCt. van de geheele luchtvloot der Sovjets geconentreerd (400 a 500 oorlogsmachines) Voor 'n derde zijn het watervliegtuigen, voor twee derde lichte en zware bommenwerpers. De zware bommenwerpers zijn met 4 mo toren uitgerust, maken een snelheid van 280 K.M. en hebben een actie-radius van van 2500 K.M. Met het oog op een moge lijk offensief tegen Mandsjoekwo en Korea spant Moskou zijn uiterste krachten in, om de oude bombardeervliegtuigen van middel matige grootte door de modernste machi nes te vervangen. Niet alle vliegtuigen bo- vinden zich echter in Wladiwostok zelf. In de naaste omgeving is 4 een aantal vliegvelden aangelegd, teneinde eventueele verliezen tot een minimum te beperken. In den aller- laatsken tijd worden bovendien op 't grond gebied der eigenlijke vesting onderaardsche vliegtuighangars gebouwd. De bezetting aan landtroepen is eveneens zeer sterk. Want bier is het hoofddepót voor het Sovjetleger in het Verre Oosten. De totale sterkte der te Wladiwostok gelegerde troepen wordit gqschat op 9 divisies infanterie, 5 divisies cavalerie en 9 bataillons gevechtswagens met 1500 pantserwagens. Wie Wladiwostok voor het eerst ziet krijgt overwegend den indruk van een luchtoorlogsbasis. Als marinehaven is het alleen daarom al van minder beteekenis, wijl de Sovjet-Russische vlootstrijdkrachten nog van betrekkelijk geringe beteekenis zijn en een vergelijking met de Japansche niet kunnen doorstaan. Het is nog niet lang ge leden, dat de Russische vloot in het Verre Dan maar zure melk De „Prawda", het officieele orgaan van de communistische partij, meldt, dat te Mos kou zeer weinig melk verkrijgbaar is „door de misdadige nalatigheid en onverschillig heid der verantwoordelijke ambtenaren." In auto's met speciale koelinstallaties wor den reusachtige hoeveelheden melk in de hoofdstad afgeleverd, doch in de winkels ziet men daarvan niet heel veel terug. Soms is de melk nog zuur ook en de hygiënische om standigheden laten eveneens te wenschen over. Onrust In Palestina. In den vorigen nacht zijn bij een overval van bandieten op de Joodsche nederzetting Kiria Haros nabij Haifa weder vijf Joden gedood. De aanvallers maakten gebruik van brandbommen, waardoor twee huizen wer den vernield. Ook de aanvallers verloren een aantal dooden. MANNELIJKE OF VROUWELIJKE LEERKRACHTEN? Een man om m'n jongen te on derwijzen zegt het grootste deel der Engelsche moeders. De Daily Express werpt de vraag op, of een jongen door een man of door een vrouw moet worden onderwezen? Het blad heeft over deze vraag de mee- ning ingewonnen van duiz-enden ouders. Het laatste referendum werd gehouden in Chesterle Street (Durham). Er werden 765 formulieren verspreid, waarvan 20 niet wer den terug gestuurd. Voor mannelijke leer krachten verklaarden zich 710 ouders, of 02.8 procent; voor vrouwelijke leerkrachten 26 of 3.4 procent. In Jarrow waren er 800 voor mannelijke- en 90 voor vrouwelijke onderwijzers; in Leeds wilden 2.905 ouders hun kind door mannen zien onderwezen en 98 door vrou wen. In Liverpool ging men nog een stap ver der. 833 ouders waren voor een hoofdon derwijzer op een gemengde school van jon gens en meisjes; 206 wenschtien een hoofd onderwijzeres. Het eigenaardige van dit re ferendum is wel, dat het grootste gedeelte der moeders een onderwijzer voor hun kin deren het beste vinden. Als allen-, die voor mannelijke leerkrach ten hadden gestemd, hun zin kregen, dan zouden er 18.000 schoolmeesters noodig zijn. Oosten slechts uit 5 torpedojagers, 60 tot 70 kleine torpedobooten, 50 tot 60 duikbooten cn 30 duikbootjagers bestond. Groote ge vechtschepen en kruisers ontbraken. Met dit materiaal kan slechts een gucrillaoorlog ter zee worden gevoerd. Eerst in den aller- laatsten tijd zijn er een paar schepen voor kustverdediging cn kanonneerbooten bijge komen. Bijzondere aandacht wordt geschon ken aan de vorming van duikbootafficie- ren. Het spreekt vanzelf, dat Wladiwostok zijn beteekenis als lucht- en vlootbasis hoofdza kelijk dankt aan zijn fortificaties. Een keten van vooruitgeschoveh forten beschermt dit enorme arsenaal. De fortieni bestaan thans alle uit ijzerbeton en zijn bewapend met geschut van het zwaarste kaliber. Doch bij dezen gordel van forten! heeft men het niet gelaten. Aan de landzij de zijn voor de hoofdverdedigingslinie klei ne versterkingen aangebracht, de zgn. tosj- ka's. Zij zijn niet alleen voor Wladiwostok bestemd, want een gordel van zulke tosj- ka's strekt zich uit van dien Zuidelijken oever van het Hankameer via Spassk en Tsjernigowka naar Nikolsk en eindigt met de tosjka's van Wladiwostok. ITct is een li nie van 160 K.M. langs de Sovjet-Mand- sjoerijsche grens. Een tosjka is een kleine vesting, waarvan de muren uit 1 a. 2 M. dik ijzerbeton bestaan. Zij zijn bestand tegen de projectielen van zwaar kaliber geschut en tegen bommen, en zijn toege rust met machinegeweren tegen infanterie- aanvallen; mijnen en geschut richten zich tegen de tanks. Ook voor gasbescherming is gezorgd. De tosjka's liggen 50 tot 300 van elkaar en vormen 3 A 4 linies. Dor tunnels telefon en radio staan zij met elkaar itt verbinding.

Heldersche Courant | 1938 | | pagina 8