KX.M. dringt zich op Vermiste leerling-vlieger gevonden MAURICE CHEVALIER komt naar Nederland Prijzen der voedergranen Oorlogswee Vader rijdt zijn eigen kind dood Door paard verpletterd Elk proces duurt drie minuten Toestel en inzittende verbrand Afschuwelijke vergissing Noodweer op Borneo Howard Hughes als brievenbesteller Aanslagen te Sjanghai Onrust op Nieuw Guinea Tuin- cn mijnbouw op Nieuw Guinea Opheffing van oorlogstoestand gevraagd VACANTIEREIS Het bezit van Amerikaansche burgers Thans de favoriet van duizenden DE K.N.LL.M. GEDEGRADEERD TOT EEN LOCALE LUCHTVAARTMAATSCHAPPIJ. DEBAT IN DEN VOLKSRAAD OVER DE AUSTRALIË-LIJN. Bij de behandeling van de begroo ting van bet departement van Ver keer en Waterstaat merkt de heer Yas Dias (econ. groep) op, dat hij in de deelname van de K.L.M. aan den vliegdienst op Australië een niet- verantwoord opdringen ziet van de K.L.M. Hierdoor wordt de lust tot initiatief aan de K.N.I.L.M. ontno men en wordt de uitbreidingsmoge lijkheid voor dit lichaam beperkt. Spreker wijst er op, dat de Imperial Air ways naar Singapore den dienst op Austra lië in handen legde van een Australische maatschappij. Spreker vraagt voor de K.N. I.L.M. de plaats in de Indische luchtvaart welke, haar toekomt. De heer Leunissen (I.E.V.) vindt het pret tig, dat een dienst op Australië is geopend, doch de Indische begrooting zal het effect van de genomen maatregelen moeten dra gen. Het is onjuist om de K.N.I.L.M. te degra- deeren tot een locale luchtvaart-maatschap pij. De deelname van de K.L.M. komt neer op een subsidieering uit de Indische schat kist, zonder dat Indië er iets over te zeg gen heeft. De heer-Soeroso (nationalist) heeft, door de opening van de Australië-lijn, den indruk gekregen, dat Indië een bepaalde politiek ten opzichte van gekleurde rassen volgt. Spreker zag liever de subsidies aan ver schillende inheemsche bedrijven toegekend. Welke nationale eer wordt hier gediend, zoo vraagt spreker, die van „Indonesië" of die van Nederland? Ook de heer Soekawatie (P.E.B.) meent dat Indië nog veel kan doen ten behoeve van het toeristenverkeer. Op de Parijsche tentoonstelling, waar Bali vertegenwoordigd was, is gebleken, hoeveel met propaganda te bereiken is. De heer C. C. van Helsdingen (C.S.P.) be treurt de regeeringsbeslissing inzake deel name van de K.L.M. aan de Australië-lijn. Spreker meent dat de K.L.M. ten onrechte is ingeschakeld in een ressort dat aan de K.N.I.L.M. behoort te worden voorbehouden. De K.N.I.L.M. is de eigen Indische maatschappij, die haar zetel te Ba tavia behoort te hebben. De Volks raad kan niet accoord gaan met de thans genomen beslissing en met de insmelting van de K.N.I.L.M. in de K.L.M. De heer De Hoog (I.E.V.) sluit zich aan bij het betoog van den heer Vas Dias en is eveneens ven meening, dat de zetel van de K.N.I.L.M. in Indië gevestigd moet worden. Hij hoopt dat de Indische regeering krach tig zal opkomen tegen inmenging van de K.L.M. in de zaken van de mdische maat schappij. Met het achteruit rijden onder de vrachtwagen gekomen. Gistermiddag is het driejarig zoontje van de familie Huismans te Numansdorp door den vrachtwagen, bestuurd door zijn vader overreden en vrijwel onmiddellijk gedood. Het kind stond aan den weg op zijn va der te wachten. Toen de man, die het kind niet bemerkt had, achteruit reed, is 't kind onder den wagen geloopen, waardoor het het zware voertuig over het lichaampje kreeg. LIJK VAN VERDRONKEN ZWEMMER GEVONDEN. Het lijk van den Zondagmiddag bij het baden in zee verdronken 34-jarigen inwo ner van Amsterdam is gistermiddag tus- schen de pieren van IJmuiden door een vlet terman drijvende aangetroffen. De vletterman waarschuwde den kapitein van de sleepboot IJmuiden Junior" van het bureau Wijsmuller, die het lijk heeft ge borgen. De politie heeft het naar het lij kenhuisje op de algemeene begraafplaats laten overbrengen. LANDBOUW. Nog niets bekend van de ln uitzicht gestelde prijzen. Ook voor haver dienen maatre gelen te worden genomen om het prijspeil te verheffen. In een Woensdag en Donderdag ƒ.1. te 's-Gravenhage gehouden gecombineerde ver gadering van bestuur en eerste afdeeling van het Koninklijk Nederlandsch Land- Ixtuwcomité te Den Haag, werd van ver schillende zijden er de aandacht op geves tigd, dat, terwijl de oogst der voedergranen aanstaande is, omtrent de door de regee ring in het uitzicht te stellen prijzen van rogge en gerst nog niets bekend is. De vergadering bleek van oordeel, dat de minimumprijs voor rogge van oogst 1938 f 8.per 100 Kg. zou moeten bedragen en oordeelde, dat dit prijspeil zooveel mogelijk diende te worden bereikt, door het bevor deren van den afzet van inlandsche rogge in het eigen land. Ook voor de haver dienen maatregelen te worden genomen om het prijspeil te ver heffen. In het bijzonder klemt deze eisch, omdat de verbouw van haver op met over heidssteun ontgonnen gronden en inpolde ringen mede oorzaak is van de toegenomen productie. Besloten werd een en ander opnieuw on der de aandacht van het college van re- geeringscommissarissen te brengen. WAAR GAAN DE OUDE RIJWIEL PLAATJES HEEN? Nog enkele dagen scheiden ons van den eersten Augustus. De verwisseling van de oude rijwielplaatjes zal dan weer plaats vinden. Ongeveer drie millioen belasting- merken zullen hun dienst weer hebben ge daan en zijn voor de bezitters waardeloos geworden. Wat zult U met het voor U niets meer beteekenend rijwielplaatje doen? Toch ze ker niet argeloos wegwerpen? De Stichting „Steunfonds van de Ver- eeniging tot bevordering der belangen van Tuberculose-patiënten in Nederland", die reeds een achttal jaren de oude rijwiel plaatjes, lood, tin, zink, zilverpapier, cap sules van melkflesschen enz. ten bate van de t.b.c. bestrijding inzamelt en steun ver leent zonder onderscheid van richting of geloof, doet ook nu weer een ernstig be roep op de geheele Nederlandsche bevol king haar in haar moeizamen arbeid te steunen. Verzamelt de oude metalen zooveel als ge kunt, waardoor wellicht weer enkele be dreigde menschenlevens kunnen worden gered! Brengt een en ander daar, waar onze bil jetten hangen! Militair vindt den dood. In de kazerne van de bereden wapens te Amersfoort is gistermorgen omstreeks elf uur de 23-jarige korporaal van het 1ste re giment huzaren uit Amsterdam van zijn paard gestort. Het dier viel op den geval lene, met het gevolg, dat S. de borstkas werd ingedrukt. Kort na het ongeval is S. overleden. Russisch teanpo De „Prawda" schrijft, dat de rechters te Moskou de processen in te snel tempo be handelen en wijst op het feit, dat het hof van beroep 188 zaken per dag beslist. Het blad neemt de klacht van een advo caat over, die op den grondslag van dien achturigen werkdag heeft berekend, dat ge middeld aan iedere zaak drie minuten wordt besteed. De helft daarvan wordt door de rechters nog gebruikt voor het heen- en weerloopen tusschen rechtszaal en raadka mer. Onze Oost De leerling-vlieger Deen, die reeds sinds cenige dagen werd vermist is thans gevonden. De heer Deen en zijn toestel waren verbrand. Nadere bijzonderheden. De commandant van de militaire Lucht- vaartafdeeiing, deelde aan Aneta mede, dat een van de tallooze bevolkingspatrouilles, welke sinds ettelijke dagen het terrein af zochten ten zuiden van de Goenoeng Kan- tjana (Java) naar den vermisten leerling vlieger II. J. Deen, Dinsdagmiddag het toe stel hebben gevonden op een zwaar begroei den bergrug ongeveer één kilometer ten Nrd..Westen van een zich daar bevindend meer. De bcvolkings-patrouilles stonden onder leiding van de luitenants Duchateau en Mauren.brecher. Men vond het toestel en den bestuurder geheel verbrand. Uit de geheele situatie kan worden opge maakt. aldus de N.R. Ct. dat de bestuurder door de crash onmiddellijk gedood moet zijn. Het stoffelijk overschot van wijlen Deen is gisteren met dragers naar de onder neming „Ardjoena" vervoerd, waar het te tien uur in den avond aangekomen is. Van daar wordt het stoffelijk overschot per auto naar het vliegveld Andir vervoerd, vanwaar hedenmorgen te half acht de begrafenis met militaire honneurs heeft plaats gehad. Het slachtoffer. Wijlen Deen is 31 Augustus 1917 te Para maribo geboren. In Nederland was hij het laatst in Rotterdam woonachtig. In 1936 trad hij te Nijmegen in militairen dienst en kwam in September van dat jaar naar Indië, waar hij geplaatst werd bij het eer ste dcpotbataljon te Bandocng. In April '37 ging hij als leerling-vlieger naar de lucht- vaart-afdeeling over. In Augustus 1937 be haalde hij het klein militair brevet en werd in September daaraanvolgende bevor derd tot brigadier. Einde van dit jaar zou hij zijn groot militair brevet halen. Jongeman doodgeschoten. Op de onderneming Aer Boeroe, nabij Rantau, is, naar de N.R.Ct. meldt, een acht tienjarige jongeman, Jacob Bruinier, op slag gedood, toen een 14-jarige jongen een jachtgeweer, dat volgens zijn meening niet geladen was, op hem afvuurde. Inheemsch tuinman gedood. Uit Bandjermasin (Borneo) wordt gemeld, dat door geweldige regens en storm ver schillende boomen op don weg naar Marta- poera zijn ontworteld. Het verkeer is daar door gestremd. Dn dradon van de electrici- teit zijn (aldus de N.R.Ct.) gebroken en raakten den grond. Een inheemsche tuin man is door den stroom gedood, Chineesche schippersfami- lies uitgeroeid. Honder den jonken vernield. Volgens een mededeeling van de organisaties van Chineesche vis- schers te Honkong zijn sedert 12 September van het vorige jaar, toen de Japanneezen overgingen tot blokkade van de Chineesche kust, 412 jonken verbrand of tot zinken gebracht. Daarbij zijn 8430 mannen, vrouwen en kinderen om gebracht: velen hunner verdron ken of verbrandden levend. De ken of verbrandden levend. De schade wordt geschat op vijf mil lioen dollar. Zooals men weet had Howard Hughes zijn schitterende wereldvliegtocht in dienst gesteld van de propaganda voor de New Yorksohe wordl's Fair van 1939, aldus de Brusselsche correspondent van de Msb.. Zoo heeft deze snelste van alle brieven bestellers een boodschap medegebracht van den voorzitter der tentoonstelling, den heer Grover Walden voor den Belgischen com missaris-generaal, den heer Jos. Gevaert. In dit schrijven noodigt de Amerikaansche voorzitter alle leden van de Belgische vlieg clubs uit, om deel te nemen aan New York 1939. Reeds werd een uitnood.iging gezonden aan de Belgische regeering tot deelneming van de staatsluchtvaart. Amerika hoopt nu, door de vliegclubs eveneens uit te noodigen ook een belangrijke deelname van de bur gerlijke luchtvaart te verkrijgen. De luchtvaart heeft in de moderne be schaving een eerste rangplaats veroverd, al dus de heer Grover Wahlen en haar be langrijkheid strekt zich steeds meer uit tot alle standen. Daarom zal zij zulk een ruime plaats op de wereldtentoonstelling van New Y'ork innemen. Chineezen zijn meestal de slacht offers. Ondanks de strenge controle der politie in de Fransche concessie begint het aantal aanslagen weer te stijgen. Gisteren is de ad vocaat Vanchisen, vroeger chef der juridi sche afdeeling in de regeering-Tatau, in de internationale nederzetting doodgeschoten. Ook zijn twee aanslagen gepleegd: een ze kere Jan-Tsoen-Pau, die relaties met de nieuwe regeering onderhield, werd neerge schoten. Deze .man speelt een belangrijke rol in de „Vereeniging tot bevordering der Ja- pansch-Chineescbe. Intrekkingen." In ver band met de befde aanslagen zijn vier Chineezen gearresteerd. Slachtoffers van de aanslagen zijn meestal Chineezen, die na de moorden van 7 Juli de wijk hebben ge nomen naar het door de Japanneezen bezette gebied en nu teruggekeerd zijn. Een Europeesch politieofficier ge dood? Nabij de Taurivier aan de Papoeagolf op Nieuw Guinea hebben zich ernstige ongere geldheden voorgedaan. De autoriteiten vree zen, dat een Europeesch politieofficier is ge dood. Versterking is per vliegtuig naar de plaats des onhcils gezonden. Het vliegveld te Tanah Merah spoedig gereed. De exploratie-groep, welke 30 Mei het Wisselmeer te Nieuw Guinea bereikte, heeft thans een bivak tegen een berghel ling betrokken. De landbouwkundige, die aan het onderzoek deelneemt, acht den grond aldaar geschikt voor tuinaanleg, waarmede thans op beperkte schaal door de inheemsche bevolking, die vreedzaam van aard is, een aanvang is gemaakt. De gezondheidstoestand is, naar de N.R.Ct. ineldt, goed. Naar Aneta verneemt, zal 28 Juli een ex peditie van de mijnbouw-maatschappij „Ne derland-Nieuw Guinea" naar Nieuw Guinea vertrekken. Deze expeditie bestaat uit ze ven leden, en staat onder leiding van Ir. de Groot. Men maakt de reis van Soerabaja, via Makassar en Ambon. Verder kan nog worden gemeld, dat het vliegveld te Tanah Merah binnen twee a drie maanden gereed zal zijn. Er komen twee hangars, één voor land-vliegtuigen en één voor water-vliegtuigen. De landdag te Memel. In den landdag van Memel heeft de afgevaardigde Bingau (eenheids- lijst verzocht den oorlogstoestand op te heffen. Hij verklaarde, dat de oorlogstoe stand sedert 1926 in Memel wordt gehandhaafd om de Duitsche bevol king te onderdrukken. Ook verlangde Bingau opheffing van de staatspolitie, aangezien volgens artikel 20 van het statuut slechts plaatselijke politie havenpolitie, grens-, douane, en spoorweg politie bestaat. Beambten van de staats politie hebben personen gearresteerd en mishandeld. Cordell Huil heeft in een krachti ge nota aan den ambassadeur van Mexico te Washington voorgesteld de onteigening van de Mexicaan- sche petroleumvelden, welke Ame- rikaansch eigendom waren, aan ar bitrage te onderwerpen. Hij verklaart, dat er geen sprake van is te weten of Mexico een sociale en econo mische politiek moet volgen, teneinde den levensstandaard van zijn volk te verbe teren, doch om te weten of deze politiek van de Mexicaansche regeering kan raken aan het bezit van Amerikaansche burgers zonder schadeloosstelling overeenkomstig 't internationale recht. Huil verklaarde verder, dat het bespreken van deze zaak de „warme vriendschap" tus schen beide landen niet mag aantasten. EEN WERK VAN RAPHAëL ONTDEKT? Bij een aantal schilderijen van een par ticuliere verzameling, die ter restauratie aan de hoede van een deskundige waren toevertrouwd, heeft men een madonna ont dekt, waarop de woorden „Raphaël Urbi- nas Pingebat anno 1518" (Raphaël van Ur- bino heeft dit werk geschilderd in 1518) te lezen waren. Men acht het niet uitgesloten, dat hier werkelijk een stuk van den grooten meester gevonden is, daar er een opmerkelijke ge lijkenis bestaat met het middengedeelte van Raphacls werk, „De Heilige Familie", dat zich in het Louvre bevindt. Straks beginnen de vacanties, En ons landje gaat op reis Naar den Rijn en naar de Alpen, Naar den Harz of naar Parijs. Men wil bergen en rivieren, And're lucht en zonneschijn, Om eens, 't is toch ook vacantie, Nu eens niet zichzelf te zijn! Ah, men gaat eens heerlijk dwalen Door het stille, groene dal, Of per touring-car verpoozen Bij een breeden waterval. Zie de witte bergen lokken Met een koel, voornaam gebaar, Of een knus café-terrasje Aan een drukke boulevard! En tóch, als men na een reisje Weer de grenzen overschrijdt Van ons eigen vaderlandje Met zijn luchten, licht en wijd, Met zijn blinkende rivieren, Midden in het zomerfeest, Is 't of heel veel dingen vragen: Waar is U naar toe geweest? 1 Want ook hier zijn schoone dreven, Heuvels, bosschen, strand en zee, Want ook hier draagt onze heide Schatten aan verpoozing mee, En ook hier zijn de terrassen, Steeds zoo knus en zoo vertrouwd, Waar men duid'lijk kan doorvoelen, Hoe men van zijn landje houdt! Maar, hoe prijzen we dat landje Vaak alleen nog met een lied, En we nemen in den zomer, Wat het buitenland ons biedt! Toe, verdeel eens Uw vacantie, Knoop opnieuw een hechten band Eert Uw eigen onvolprezen, Heerlijk IIOLLANDSCH ZOMERLAND!! Juli 1938. (Nadruk verboden.)' KROES. HIJ MOEST OM KWART OVER EEN TROUWEN. En veroorzaakte een autobotsing. Een bruidegom, die met z'n auto naar de huwelijksplechtigheid reed, kwam tenge volge van den mist in aanrijding met een auto waarin zich bruidsmeisjes bevon« den, die naar een andere bruiloft gingen. Na de botsing zeide de bruidegom: „Het is mijn schuld, ik had een beetje te veel haast, omdat ik om kwart over één trouwen ■moest". Volgens de Daily Express legde de rechter hem 'n kleine boete op, terwijl hij eveneens de schade aan de andere auto moest betalen. Hij deed het gaarne! Op zijn zestiende jaar zong hij in een derderangs cabaret zijn liedjes voor één toeschouwer, die liever de krant las. Drie elementen zijn onontbeerlijk wil een cabaretliedje bij het publiek inslaan: goede woorden, goede mu ziek en een deugdelijke vertolker. In tegenwoordigheid van het publiek krijgt 't lied pas zijn vorm voorgoed. Het publiek is dg eenige betrouw bare rechter. Het houdt van het zui vere handwerk en laat zich niet beet nemen. Aldus spreekt Maurice Che- valier, den zanger met den stroo- hoed, wèlbekend voor Nederlandsche radioluisteraars, die het van straat jongen tot beroemd artist bracht.., Maurice Chevalier komt naar Nederland, hij zal in het Kurhaus te Scheveningen zin gen en dat is voor de N. R. Ct. aanleiding geweest met hem te gaan praten. Het is onnoodig, schrijft de intervieuwer, u Maurice voor te stellen. U hebt hem gehoord door de radio, gezien en gehoord in de bioscoop. O, Maurice weet wat hij waard (in dub belen zin) is en wat hem ontbreekt. Het succes heeft hem niet te erg over het paard getild, want die dekselsche plankenkoorts raakt hij niet kwijt. Hij heeft zich daar al vertrouwd mee gemaakt en hij weet, dat dit het lot van alle virtuozen is. Hoor hem: Allen, met wie het leven me in aanra king heeft gebracht, ondervinden dien twij fel aan de volgende... proef. Laatst zat ik met een groot violist, ik bracht het gesprek op den MAURICE CHEVALIER. „trac", de plankenkoorts en hij aan het bekennen vóór elk recital zich zelf opeens voor te houden, dat het krankzinnig is met een viool op het podium te komen, dat hij gek zal doen of geen ge luid uit zijn instrument kan halen. In de kleedkamer stort hij zich op het instru ment dat hem dadelijk geruststelt. Van een groot reporter heb ik desgelijks gehoord: telkens werd hij bezocht door den twijfel, hoe eruit te komen, dat hij niet in woorden zou kunnen teekenen wat hij ervaren had, dat ze eindelijk zouden bespeuren, dat hij geen talent had en beter zou doen op te krassen, omdat in dit vak schranderheid en voortvarendheid geen aarzeling dulden En dan de bokskampioen cn de acteur, die telkens weer dien stoet verschrikkingen on der het oog moeten zien en op de vlucht jagen vooral als je buiten de grenzen optreedt, zooals ik nu spoedig in het Kur haus te Scheveningen ga doen. Je gaat vooral de grens over om te trachten in den smaak te vallen. Je bent dan op bezoek bij sympathieke menschen en je doet je best* een gunstigen indruk te maken. Je bent reiziger in sympathie van Frankrijk. Te midden van de diepe divans, met koe huiden, zwart en wit overtrokken, boeken o.a. Balzac, Flaubert, Maupassant, Courte- line en verzen van Anna de Noailles, beeld jes, foto's naar kameraden en een toestel om fonoplaten op te nemen, vertelt de heer des huizes in zijdeachtige kamerjapon hoezeer de publieken verschillen. Op zijn zestiende jaar opende hij in een derde-rangs-badplaats het pro gramma voor één enkelen heer, die geen oog uit de courant had. In andere steden houden de hoorders zich in, alsof ze bang zijn er in te lóopen. Soms toonen ze zich zoo geblaseerd, dat alleen een knock- out hen uit de plooi kan brengen. Te Marseille vond hij van het begin af aan het gulste auditorium. Daar is het onnoodig door de ijslaag heen te boren om eerst een lauwe temperatuur te bereiken, die stijgt naarmate de menschen er zich reken schap van geven, dat het in orde is. Ik ben geboren in de wijk van Ménil- montant, ik was twaalf, toen ik er voor het eerst optrad. Dat is zoo doorgegaan, natuur lijk, ik houd van mijn vak. Het is een sport, elk jaar een nieuw repertoire in elkaar te zetten. Van alle kanten worden me teksten van liedjes toegestuurd, maar dat is zelden iets. De mijne zijn het resultaat van samen werking met de auteurs, wat dikwijls een heidensche toer is. Je kunt pas voor het voetlicht komen, als alles in de puntjes is. Allengs probeer ik den humor te verfijnen, te vereenvoudigen zonder de aanraking met de zaal te verliezen. Dat is een geheimzin nige aantrekkingskracht, een kwestie van bloedlichaampjes, instinct, van je oog of je neus. Drie elementen zijn onontbeerlijk: goe de woorden, goede muziek, een deugdelijke vertolker. In tegenwoordigheid van het jiu- bliek krijgt het chanson pas zijn vorm voor goed. Het publiek is de eenige betrouwbare rechter. Het houdt van het zuivere hand werk en laat zich niet beetnemen

Heldersche Courant | 1938 | | pagina 10