Indië zit niefc binnen vier muren De Pettemer Jeugdburcht bestaat bijna 10 jaar Dc kamerdeur piepte „Ik ben er wel bij geweest maar,./' „Ik ben veroordeeld op valsche verklaringen' BERGMEER Het familieleven speelt zich in de voorgalerij af Aanvaring fusschen Ncderlandsch en Noorsch schip BIJ ONS IN NOORDWEST EUROPA IS HET VOORNAAMSTE VERTREK DE HUISKA MER, WAAR MEN ZIT AFGESLOTEN VAN DE BUITENWERELD, BINNEN VIER MU REN. INDIë HEEFT EEN HUISKAMER MET ééN, HOOGSTENS MET DRIE MUREN... Malang, 8 Juli. Als menschen naar Indië komen en daar lang blijven veranderen langzamerhand hun smaak, hun gewoonten, hun opvattin gen en zelfs hun lichamelijke gesteldheid. Nog sterker doet dat verschijnsel zich voor hij in Indië geboren kinderen van Europee sche ouders, die hoewel zij naar don bloe de eveneens Europeanen zijn, toch ande re eigenschappen verkrijgen. Ook uiterlijk zijn zulke kinderen bijna steeds te herken nen. Niet alleien in Nederlandsch-Indië doel zich dat verschijnsel voor, doch ook in andere gewesten, bij voorbeeld in Australië, waar het nog duidelijker is, daar rasver menging er minder vaak voorkomt dan in de Nederlandsche koloniën. En het is niet in de eerste en voornaamste plaats, dat de ze verandering zich uit in een andere kleur van de huid, want deze verandering van de huidskleur doet zich heel vaak ook voor bij menschen-, die heel kort in Indië wonen. Bij in Indië geboren kinderen van Europeesche ouders treedt bij voor beeld de puberteit vroeger in en reeds in het tweede geslacht der in Indië geborenen gaan geboorten ge paard met veel minder moeilijkhe den en bezwaren dan bij in Europa geboren Europeanen. Ook bij de bewoners van Australië, toch menschen van zuiver Europeesch bloed, doen zich deze verschijnselen voor. Voor een deel is dit toe te schrijven aan den invloed van het klimaat, doch ver moedelijk speelt de voeding hierbij ook een rol. Een Europeaan, die zicih in Indië vestigt, zal den eersten tijd zich zooveel mogelijk houden aan de voeding, waaraan hij steeds gewend was, een voeding, welke meestal niet geschikt is voor het klimaat. Hij ver langt biefstuk en varkensvleesch, groenten en aardappelen, als hij deze krijgen kan, maar langzamerhand verandert zijn smaak, onmerkbaar. Ook zijn smaak past zich aan deandere omstandigheden aan, tot deze zich geheel gewend heeft aan het Indische eten Ilij eet dag aan dag rijst met groot genoegen, lust allerlei dingen, die hem den eesten tijd tegen stonden. Ik heb hier meerdere Europeanen leeren kennen, dige zoodanig waren ingeburgerd, dat zij dagenlang niet taalden naar aardappelen en Europeesch voedsel. Zelfs ontmoette ik meerdere Indo-Europeanen, dus kinderen van een Europoeschen vader, wier smaak zoodanig was veranderd, dat ze zelfs geen Europeesche groenten konden verdragen, er riek van werden. Het is hier thans de tijd van de Hollandsche nieuwe haring, die in ijskast per schip uit Nederland wordt aangevoerd. Vele Nederlan ders onthalen zich daarop, al zijn ze zeer duur (vijf-en-twintig cent per stuk), maar het is heel zelden, dat men een Indo-F.uropeaan of 'n hier. geboren kind van Europeanen ziet genieten van het Hollandsche zeebanket. Deze kijken met cenigc verbazing toe, als Europeanen daar van ritten te smullen. Meerdere malen heb ik me al afgevraagd in hoeverre deze verandering'van dieet in vloed heeft op het karakter, do levensoo vattinnen, de lichaamsgesteldheid der he treffendeü. En iüvloed atoet er toch zijn. Ook het huiselijk leven moet een derge- lijken invloed uitoefenen tenminste op de karaktervorming. Bij ons, in Noord-west Europa, is het voor naamste vertrek de huiskamer, waarin men zt afgesloten van de buitenwereld binnen vier muren. Vooral 's winters genieten we daar van de echte gezelligheid. Als buiten de sneeuw valt of de regen neerklettert zit ten we daar knus bijeen. Daar vormt zich meer dan elders het „huisgezin" als een apart koninkrijk en in de huiskamer wor den slechts heel goede vrienden toegela ten. Voor de anderen is er „de mooie ka mer" of de salon. Maar in Indië is het anders. Ten eerste is het er nooit winter. Men zoekt er niet in een huiskamer gezelligheid tegen de winter buiten. Er vormt zich daar niet de stevige gezinseenheid, die wij in het gure noorden kennen. De Indische huiskamer is er wel, maar... ze heeft gewoonlijk hoogstens drie muren en meestal slechts één. De hulskamer Is de voorgalerij, waar men steeds zichtbaar van buiten zit in de koelte en de schaduw. Zeiden eet men er. Daarvoor is de eetkamer, een werkelijk gesloten vertrek, maar langer dan noodig is, blijft men daar niet. In de voorgalerij drinkt men thee, drinkt men koffie, leest men 's avonds de courant of een hoek speelt men kaart, babbelt men. Niet slechts vrienden, maar ook oppervlakkige kennissen hebben er vrije toegang. Genoegelijk zijn daar door de meeste Indische steden, 's Avonds ziet men er huis aan huis de menschen zitten bij het licht van de lamp en een algemeene gewoonte is, dat men ook 's nachts de voor galerij verlicht laat. Maar... een huiskamer met hoogstens drie muren is naar onze begrippen toch geen echte huiskamer, omdat er de gezelligheid, de knusheid, de beslotenheid ontbreken. De voorgalerij is een gezegende uitvin ding... in Indië. Men zit er 's morgens vroeg en 's avonds koel, elk frisch windje heeft er toegang en- ook dit artikel schrijf ik op mijn voorgalerij, die drie muren heeft. Do muur, die ontbreekt is de voormuuiv die in de richting van de straat. Buiten straalt de Indische zon en brandt, maar ik zit in de schaduw en een heerlijk koeltje waait. Echter, de opvoeding in een „voorgalerij zal nimmer dezelfde zijn als in een echte „huiskamer". Nooit zal er die innigheid ontstaan, nooit voor het gezin dit sterke ge voel van eenheid, van afgeslotenheid van de verdere wereld. En toch, het is niet anders mogelijk. Het klimaat stelt zijn eischen, zooals het ook cischen stelt ten onzichte der voeding. Het zou hier onmogelijk zijn de avonden door (e brengen „binnen vier muren", die den gehcelen dag de warmte van de zon in zich opgenomen hebben. Kan men verwachten, dat in dit land van eeuwigen zomer (en wat voor een zomer) kinderen evengoed hun lessen leeren als bij ons, jongelieden even goed studceren, ouderen met. evenveel belangstelling hun couranten en tijdschriften lezen? Zelfs de Europeesche gemeenschap moet hier daardoor een ander karakter krijgen dan in Europa: een andere voeding, een andere wijze van huisvesting en een ander klimaat, waarvan de twee eerstgenoemde factoren een uitvloeisel zijn. Het nationaal-socialisme kreeg groeten aanhang. Dat het nationaal-socialisme in Indië een tamelijk grooten aanhang heeft, zal ook wel aan deze factoren zijn toe te schrijven. Ik zag dezer dagen zelfs een Jood, die den nationaal-socialistischen groet bracht. Deze Jood zakenman was aangeslo ten bij de nationaal-socialistische partij. Voor politiek gevoelt men hier over het algemeen niets, maar de nationaal-socia listische partij is iets anders. Deze partij scheldt, gaat tekeer, gebruikt veel kracht- uitdrukkingen en dat valt in den smaak van menschen, die door zwakkere middelen niet in beweging komen. Over het algemeen houdt men hier van gekruide spijzen en ook in ander opzicht houdt men van dingen die gekruid zijn. Een kwestie van smaak, maar die weder voortvloeit uit volkomen andere levensver houdingen. J. K. BREDERODE. WIM WIESE DOET DE „OUDE DOOS" EEN KIERTJE OPEN. De geit, die het symbool van „De Zevensprong" opvrat Naar de 4000 bezoekers dit jaar! Toen eind September van het jaar 1933, de eerste steen gelegd werd van de Pettemer jeugdherberg „De Ze vensprong zullen de toenmalige oprichters, ondanks hun vervaar lijke dosis enthousiasme en idealis me, niet bevroed kunnen hebben, dat hun jeugdburgt een dermate voorspoedige toekomst tegemoet Ring. Het is prettig dit thans te mogen constateeren: zoowel voor de op richters als voor het huidige bestuur, dat nog dag-in, dag-uit paraat is de toch reeds uitzonderlijke reputatie der „Zevensprong" te doen toene men. De secretaris vertelt. Toen wij vernamen van het nabije jubi 'eu-m, hebben wij ons gewend tot een der hardste werkers voor dit jeugdhuis: den bekenden secretaris Wim Wiese, wifcjy domicilie Dirkshorn is, doch wiens gedach ten ieder vrij oogenblik in Petten zijn, .bij de „Zevensprong". Want ook voor hem is het een sluk levenswerk. Wim Wiese heeft ons er van verteld. Van de oprichting. Van het laaiend vuur, dat dc oprichters in hun harten droegen. Helaas... liet was zelfs té laaiend, en al spoedig na de indienstneming trokken er wolken over t dak van tiet Pettemer jeugdhuis cp hleek dat men er met enthousiasme .alléén niet komt. De zakelijke kant eisehte ook zijn aandeel en daar ontbrak zoo hier cn daar nog al eens iets aan. Het waren anders onvergefelijke dagen en Nel Kok, Karei Nadort en Wim Wiese zelf, zouden U er avonden van kunnen vertellen. Want deze „Zevensprong" was praktisch dc eerste goede herberg in den lande, waaruit men dus kan concludeeren dat met dit Pet temer jubileum ook de N.J.C. feitelijk recht tot jubilccnen liecft. Het verdwenen symbool. Herinneringen ja, die zijn er vele, al was het slechts alleen de speech van dien autoriteit, wiens naam wij hier zullen verzwijgen, doch die bij 't planten van de sym bolische den er op wees, dat deze den en de- jeugdherberg in symbo lisch opzicht gelijk waren. „Dames en Hecron"... zoo riep hij uit, „zoo als eens dezeden op zal groeien tot een rijzigen boom, als een mach tig getuigenis van kracht en groei... zoo zal eens deze herberg worden een voorbeeld van kracht en onderne mingszin van diegenen, die thans hun goed en bloed aan dit vol- schoone werk gegeven hebben. Woorden, een redenaar van pro fessie waardig, maar helaas, dc wer kelijkheid was in schrijnende dis harmonie ermee, want 3 dagen la ter vrat de geit, die vreedzaam het jeugdherberggras consumeerde, het jeugdig boompje erbij als dessert op weg was liet zinrijk symbool.... Voor 10 jaar... De huidige herberg-ouders waren ook toen reeds lieer en meester in de „Zevensprong". Gelukkig maar, want ook aan hen is veel, zeer veel te danken van het volkomen suc ces. Maar ook zij hebben liet niet altijd zóó gehad als thans. Lang niet. Weinigen zul Ion zich wellicht thans nog herinneren, dat vader en moeder Wiese in dien pionierstijd als „eigen domein", als woonvertrek voor zich zelf, beschikten over een ruimte van 6 kubieke meter, inclusief de bedstede, waaronder dc opslagplaats voor de kolen gelegen was... Ja, ja... dat waren tijden! Daar kan men nu makkelijk om lachen! Naar de 4000! Zooals gezegd, er waren moeilijke perio den in dien begintijd, moeilijkheden van za- kelijken aard, maar ze werden overwonnen cn thans slaat de „Zevensprong" er als een toonbeeld van jonge durf en inzicht, voor de behoeften van onze Nederlandsche cn... buitenlandsehe jeugd. En dit is geen schoonklinkende frase, want hier volgen de cijfers. Materiaal, dat we officieel opteekenden uit de boeken. Een lijst, waaraan we o.i. geen woord van com mentaar belioeven vast te knoopen. liet bezoek bedroes: namelijk in 192S 117 overnachtingen 1929 803 1930 98i 1931 1009 1932 1737 1933 2080 1934 3178 1935 3004 1930 3901 1937 3346 En de dief ging er met een geld kistje met ruim f 800 van door. Gisternacht heeft in het café-res taurant „Splendid" op den Badhuis weg te Scheveningen een brutale diefstal plaats gehad, waarbij een geldkistje inhoudende f 842 is buit gemaakt. Dit kistje, waarin de ontvangsten van den gelieelen dag worden gedeponeerd, neemt de gérant, die boven het restaurant slaapt, eiken avond mee naar zijn kamer. Dit had hij in den nacht van Donderdag op Vrijdag c\oneens gedaan. Midden in den nacht werd hij wakker en hoorde het gepiep van zijn kamerdeur. Toen hij opstond om te kij ken of er onraad was, bemerkte hij, dat liet bewuste geldkistje was verdwenen. Blijk baar was een indringer door de geopende deuren van dc slaapkamer naar binnen ge komen en op dezelfde wijze verdwenen. Gisterochtend kon men over deze inbraak nog weinig meededen, daar het' poiitie-on- derzoek in vollen gang is. Vast staat evenwel, dat de dief wel zeer goed van de gewoonten van de zaak op de hoogte is geweest. De man, dje op den uitkijk stond, voor de rechtbank. Op 5 Mei veroordeelde de recht bank te Amsterdam een autohande laar daar ter stede wegens mede plichtigheid aan diefstal van een auto tot anderhalf jaar gevangenis straf. De man kwam van dit vonnis in hooger beroep en gisteren stond hij voor de vacan- tickamer van het gerechtshof terecht. Zijn aandeel in het misdrijf zou bestaan hebben uit het op den uitkijk staan, toen de auto uit de garage werd gestolen. Dit ont kende hij: „Ik ben er wel bij geweest, ik stond buiten maar niet op den uitkijk, want ik dacht, dat het een verzekerings- misdrijf was." Pres.: U was dus van meening, dat het de bedoeling was om de verzekering op te lichten? Verd.: Juist, en dan hoef je niet op den uitkijk te staan. Pres.: Waarom hebt u dat niet direct ge zegd? Verd.: Om anderen te sparen en of je nu voor liet één of het ander veroordeeld wordt De procureur-generaal vorderde bevesti ging van het vonnis, evenwel met aftrek van den tijd in voorloopige hechtenis door gebracht. De verdediger pleitte vrijspraak op ju ridische gronden. Subs. drong hij op clemen tie aan. Beide booten beschadigd. In den vorigen nacht heeft nabij het vuurschip Sandettie een aanvaring plaats gehad tusschen het Noorsche motortank- schip „Belita", gebouwd in 1032, groot 6323 bruto cn 3700 registerton van de reederij Reidar Bod te Tonsberg komende van Port San Luis en bestemd voor Antwerpen, en liet nieuwe Nederlandsche motortank schip „Barendrecht", gebouwd in 1938, brij. to 9385 en netto 5617 registerton, van Van Ommeren's Scheepvaartbedrijf te Rotter dam. De „Barendrecht" maakte zijn eerste reis van Schiedam naar Abadan. Het tankschip „Belita" passeerde Vlissin- gen gisterochtend omstreeks half zeven en zou schade hebben opgeloopen aan den voorsteven. Het maakte water in de voor- piek. Door trimmen van het schip heeft men het gat, dat door de aanvaring was ontstaan, boven water kunnen krijgen, zoo dat de reis naar Antwerpen kon worden voortgezet. De „Barendrecht" is, gistermor- gen eveneens met schade aan den voorste ven naar den Nieuwen Waterweg terugge keerd. De Amsterdamsche rechtbank be handelde gisteren het verzoek tot uitlevering van een 50-jarigen Duit- schen fabrikant, gedaan door de Bel gische regeering. De man zou zich te Verviers in België heb ben schuldig gemaakt aan oplichting, door dat hij een octrooi aan verschillende perso nen in licentie had gegeven. Bovendien zou de man iemand voor een bedrag van frs. 10.000 hebben opgelicht. De Belgische rechtbank veroordeelde den man bij verstek tot drie jaar gevangenis-i straf. Het vooronderzoek had hij bijgewoond, doch vóór de openbare terechtzitting plaats had vertrok hij naar Nederland en vestigde zich te Bussum. De man ontkende ter zitting zich in Bel- gië ooit aan oplichting te hebben schuldig gemaakt. „Ik ben ruim vijftig jaar geworden cn nooit ben ik met de politie of justitie in aanraking gekomen Ik ben veroordeeld op valsche verklaringen". De Officier van Justitie concludeerde tot uitlevering van verd. aan de Belgische auto riteiten. Mr. Van Rompu, die den fabrikant bij stond, bestreed het uitleveringsverzoek en voerde aan, dat verd.'s schuld niet vast staat. De rechtbank zal binnen 14 dagen advies aan de regeering uitbrengen. DE JUBILEERENDE JEUGDHERBERG TE PETTEN. 1938 tot nu toe on bekend, maar men is vast besloten dat liet thans de 4000 moet halen. ILot weer kan echter ditmaal wel eens een spelbreker worden. Maar dat is force majeure. 10 Jaar is nu niet zoo'n lange tijd, maar toch tang genoeg 0111 geschiedenis te maken. En zelfs zóó veel, dat we hier en daar maar even een greep doen. Vermelden we daarbij dan, dat in 1931 de nieuwe Slaapplaatsen bijgebouwd wer den, hetgeen een zeer belangrijke verbete ring was, iets wat de cijfers trouwens dui delijk aan het licht doen komen. Voorts ging men in 1933 over tot de op richting van de Pettemer Jeugdherberg Stichting. De namen van hen, die hieraan liet hunne bijdroegen zijn (om er maar enkele te noemen) die van de hoeren Eriks, Jansma. oud-burgemeester Koster van Winkel cn Cees de Jong. Het bezoek aan „Do Zevensprong" was internationaal. Naast het (natuurlijk het grootst) contingent vaderlanders, waren daar Denen, Engelschen, Duitschers, Bel gen, kortom, vrijwel iedere Europeesche natie at eens of meerdere malen haar broodje bij vader en moeder Wiese. Groote plannen Een jubileum is een feest en voor een feest beliooren plannen gemaakt te worden, ïn dus informeerden wij daarnaar. Er zijn plannen. Groote en kleine. Veel daarvan hangt weliswaar nog in de Pettemer lucht maar dat liet 10-jarig bestaan zonder meer gepasseerd wordt is uitgesloten. Zoo is de heer Wiese thans bezig met de organisatie van een interna tionale trekkersweek op touw te zetten. Niet minder dan 27 organi saties zegden reeds bun medewer king toe. Het plan is deze week in Augustus te houden. Het principe is voornamelijk buitenlanders Holland te laten zien. En'dus: een interna tionaal contact tot stand te bren gen. Ziedaar: het groote idee van den geestelijken vader der wereld- jeugdherbergen: Schirrmann. Gedurende het week-end van 10 en 111 September wil men voorts een reünie hou den van alle oud-bezoekers, en gedurende dat van 17 en 18 September een feest, ge wijd aan de Ncderl. Trekkersbond. 24 en 25 September dan een feest voor den NederL Jeugdbond voor Natuurstudie (100 deelne mers gaven zich bereids op) en op 1 en 2 Octobcr, de feitelijke officieele data,... ja, daarover laat men zich nog niet uit. Deze plannen zijn nog in embryonalen toestand en we zouden te voorbarig zijn daaromtrent uit de school te klappen. Men ziet het: er staan voor „De Zeven-, sprong" en Petton drukke dagen voor d'enl boeg en als de voorteekenen niet bedriegen zullen moeder en vader Wiese en de overi ge werkers thans een soort vuurproef te doorstaan krijgen. •Een vuurproef, die men echter met blijd schap zal verduren. Want het enthousiasme van allen, die „Do Zevensprong" in goede banen leiden is nog ongobluscht en volmaakt bestand tegen de thans volgende 10 jaar. Ondanks de gesneuvelde den... ondanks de moeilijkheden van „zakelijken aard" in den aanvang!

Heldersche Courant | 1938 | | pagina 16