Scandinavische Staten zonderen zich af DE MAN VAN SMAAK Bartali, koning der bergen, onweerstaanbaar VAN SMAAK! Engeland's Postvlucbten op Indië gevallen zonen De combinatie Speler-Trainer Zweden en Denemarken temidden der internationale spanningen Uoetfral Bevoegdheden voor oudercommissies Daar moet de overweg bewaakt worden! TOUR DE FRANCE Hollanders boeken grooten achterstand IJselmeervisscherij bracht meer op y Het begin--» «PVATTINGEN EN HOUDING TEN AAN ZIEN VAN DEN VOLKENBOND. door dr. E. v. Raalte. Sinds een aantal jaren reeds kan nièn in en buiten Genève waarne men, dat er een vrij nauw contact met betrekking tot vraagstukken van internationaal beleid bestaat tusschen het trio, dat wij als de Scandinavische staten plegen aan te duiden, plus Finland. Te samen vor men ze den groep van de Noorde lijke landen. Tusschen deze groep en Nederland is ook al vrij geruimen tijd het een en ander ondernomen in het belang van gemeenschappelijk optreden in Volkenbondszaken, ter wijl in lateren tijd België, Luxem burg en ook wel Zwitserland de sa menwerking te Genève nog van breederen omvang deden zijn. Dit neemt niet weg, dat de Noordelingen met wie straks meteen de Ministers van Euitenlandscho Zaken van Nederland, Bel gië en Luxemburg te Kopenhagen eens na der overleg zullen plegen, zulks op uitnoo- diging van de Noordelijken, welke tot nu toe gewoon waren eerst onder elkaar, een tegenwoordig twee keer per jaar, zulke bij eenkomsten te houden toch in zekeren zin een groep op zichzelf vormen. En bin nen hun kring is dan eigenlijk vooral van beteekenis welk beleid Zweden en welk Denemarken -voorstaat, want dat tweetal doet, tengevolge van allerlei factoren nog het meest aan internationaal verkeer. Het kwam me dus beoaald belangwek kend voor om, nu ik toch zoowel in Zwe den als in Denemarken moest zijn, daar het politieke oor eens goed te luisteren te leg gen. Teleurstelling. Om dan met Zweden te beginnen, daar ving ik in allerlei kringen, links en rechts, heel wat stemmen op, die van teleurstelling over met den Volkenbond opgedane erva ringen gewag maakten. Bovenal de gang van zaken in het Italiaansch-Abessynische conflict, en de droeve afloop daarvan, droef, wat betreft de nederlaag, die tenslotte de voorstanders van handhaving van de internationale rechtsorde hebben geleden l.eeft tengevolge gehad, dat men thans in Zweden voor sancties, voor eenige verplich ting om daaraan mee te doen, niets en niets meer voelt. Trouwens, toen de Vol kenbond pas het levenslicht had aan schouwd, bestond er juist oók in Zweden in sterke mate tegenzin tegen de sanctie-be palingen. De conservatieven waren destijds zelfs vooral ook om die reden tegen toetre ding tot den Bond gekant geweest. Zij achtten het veel te gevaarlijk, dat hun land tengevolge van art. 16 ge dwongen 'zou kunnen worden als het ware mee partij te zijn in een gewelddadig internationaal conflict. Thans lachen de conservatieven in zooverre in hun vuistje, dat men mede in het linksche kamp erkent, dat, zeker voorshands, van een Vol kenbond die dwangmiddelen zou mogen of kunnen hanteeren geen sprake kan wezen. Te ver is de Bond van het oorspronkelijke ideaal der universaliteit verwijderd geraakt en bovendien, de beoogde internationale ont wapening heeft plaats moeten maken voor een geweldige opvoering van de bewapening alom, terwijl, dit vooral niet te vergeten, ge bleken is, dat de groote mogendheden zelf op het stuk van toepassing van en deelne ming aan .sancties allesbehalve betrouw baar zijn. Alles te samen genomen, vindt men dit, bijkans onder het geheele Zweed- sche volk (slechts een kleine vleugel van de sociaal-democraten denkt er anders over) meer dan voldoende reden om van eenige sanctie-verplichting niets meer te willen weten. Men kent er slechts één beleid, dat juist wordt geacht: zich absoluut houden buiten elk internationaal conflict. Met de overige leden van den groep der Noordelijke staten wenscht men een volstrekte neutra liteitspolitiek te voerén, een politiek van afzijdigheid of, zooals het ook wel eens genoemd is van onpartij digheid. En zoo is dan o.m. te Genève in de com missie van 28, die zich met de bestudeering van het vraagstuk van hervorming van het olkenbondshandvest bezig houdt, van Zweedschcn kant - namens den groep - uit drukkelijk verkondigd, dat tengevolge van de feiten, heel het sanctie-artikel buiten werking is, niet meer geldt, dus ook niet meer eenige verplichting op de tot dezen groep behoorende staten legt. Het dreigende ontslagbriefje. Intusschen heeft Zwitserland, gelijk be kend, in de Baadsbijeenkomst van Mei j.1. zijn positie als permanent en in alle op zichten neutrale, van Geneefschen kant er kend gekregen. Tegel ij kértijd is er toen opgemerkt zoo b.v. van Fransche zijde dat hetgeen men aan Zwitserland toestond, geschiedde in verband met de zeer uitzon derlijke, geheel op zichzelf staande, positie (historie) van dat land. Daarin nu juist zien in Zweden de conservatieven en de liberalen, welke geen deel uitmaken van de Regeering (die in hoofdzaak uit sociaal democraten en voorts een paar leden van de boerenpartij bestaat) aanleiding om thans mede ten bèhoeve van de groep van de Noordelijken een soortgelijke verklaring van den Volkenbond te verlangen. Zij ach ten het yeei beter, dat het niet blijft bij de van die zijde verkondigde stelling, dat de verplichting tot declnèming aan de sanc ties enz. niet meer geldt, doch dat men als het ware zwart op wit de bevestiging van den .Volkenbond zal krijgen, dat zoo inder daad de positie is. Zou zulk een verkla ring achterwege blijven, dan aldus deze oppositie ware het gewenscht opzegging van het Volkenbondslidmaatschap te over wegen. En in elk geval acht men het in het kamp van hen, die er zoo over denken, noodzakelijk, dat de Zweed- sche Regeering te Genève als het ware dreigend zal zwaaien met het dan voor te bereiden ontslagbriefje! Geschiedt dat, dan is er geen twij fel of men krijgt wat men wil. Want indien de Bond zich gesteld ziet voor de keuze, óf wel een verklaring aan te nemen als hier bedoeld, of wel weer een aantal leden de Noordelijken kwijt te raken, dan is het zoo vast als een huis, dat de Noordelijken zouden krijgen wat zij wenschen. Aldus de redeneering van de oppositie in Zweden, waar men natuurlijk ook gaarne zou zien, dat andere landen, zooals het onze, eenzelfde gedragslijn te Genève zouden volgen. Maar de Zweedsche Regeering voelt voor zulk een afpersings- politiek niets. Zij meent, naar me o.a. uit een gesprek met Minister Sandler, den Minister van Buitcniandsche Zaken bleek, dat een dergelijke eisch geen inwilliging zou ontmoeten en bovendien acht zij het overbodig nog eens een verklaring los te krijgen over iets wat volgens haar een voudig een onomstootelijk feit is, te weten, dat de sanctievoorschriften vanzelf buiten werking zijn gekomen. Ook de Zweedsche sociaal-demo craten tot inkeer. Wat overigens de in de praktijk te voe ren politiek aangaat, bestaat er tusschen Regeering en oppositie geen verschil. Het is overduidelijk, dat de Regeering inder daad bovenal er voor zal zorgen zich bui ten elk internationaal conflict te houden en dat de neutraliteit evenzeer haar lief de bezit als die van de oppositie. Natuur-, \jk geeft men er zich rekenschap van, dat dus op hun beurt de Zweden, mochten zij ooit aangevallen worden, geen aanspraak op bijstand van anderen zouden kunnen maken. Vandaar o.m. dat er thans heel wat gedaan wordt terf behoeve van de ver sterking der defensie. De sociaal-democraten zelf zijn op dit punt volkomen tot inkeer gekomen, vergeleken bij eenige jaren terug. Als men intusschen de vraag stelt, of de samenwerking van de Noor delijken, wat betreft het op den voorgrond stellen van een te voeren neutraliteitsbeleid, niet met zich mee zou moeten brengen, dat zij dan tenminste elkaar onderling bij stand verschaffen, ingeval de neu traliteit van een hunner geschonden zou worden, krijgt men te hooren, dat zij zulk een verplichting niet op zich hebben genomen en ook niet op zich zouden willen nemen. Veel Zal dan afhangen van de vraag, of wellicht een of meer van de groote mogend heden steun zou verleenen. Daarop rekenen doet men geenszins. Men gaat er heel nuchter van uit, dat het denk baar zou zijn ,dat een der machtige staten dit in zijn eigen kraam te pas zou vinden komen, doch dat is allemaal toekomstmu ziek, waarmee de Zweden zich liefst niet bezig houden. Laten wij toch vooral doen blijken, dat wij ons buiten eenig internatio naal geschil willen houden: dat is heden ten dage eigenlijk het begin en einde van 4 Valk (terugreis) Nandoe heenreis) Ibis (terugreis) Torenvalk (heenreis) al hun internationaal-politieke wijsheid! Merkwaardig genoeg intusschen, gaat hiermee toch niet gepaard een verlangen om den Volkenbond nu heelemaal den rug toe te keeren. Men wil er lid van blijven, de oppositie, mits Genève het briefje in za ke vrijstelling van deelneming aan sanc ties afgeeft, niet slechts omdat men het nut van het technisch humanitaire-sociale werk enz. van den Bond inziet, maar ook omdat men toch aan het geregeld overleg binnen den Bond, aan de mogelijkheid, dat de'ze de uitbarsting van een conflict zal weten te voorkomen, waarde toekent. En tevens omdat men tenslotte niet gaarne het kind met het badwater zou willen weg gooien en den Bond in Stand wil houden, opdat hij in betere tijden tot verdere ont wikkeling zal kunnen komen. B.K.C. gedupeerd. Zooals aan ingewijden bekend is, heeft de K.N.V.B. eenigen tijd gele den het besluit genomen dat actieve voetballers voortaan niet meer als oeienmeester mogen optreden van een andere club. Sommige hooger geplaatste clubs hadden zelf al een zoodanigverbod, omdat het uiteraard de aandacht en de ambitie van de spelers voor hun eigen vereeniging af leidt. Door het K.N.V.B.-verbod zijn deze vereenigingen nu in staat het eigen besluit in alle gestrengheid toe te passen en de spelers-oefenmeesters voor de keus te stel len óf als zoodanig werkzaam te blijven en als lid te bedanken, óf dit (onbetaalde) werk op te geven en zich geheel aan de eigen ver eeniging te geven. Naar wij vernemen, heb ben de twee spelers van H.R.C., die voor de keus werden gesteld, een verschillend be sluit genomen. Degene, die JVC traint, gaf te ken nen als lid van HRC te bedanken en JVC uiteraard belangeloos te blijven leiden. De IlRC-spcler, die BKC nu al geruimen tijd met veel succes heeft getraind, zcide echter dat werk te zullen opgeven. Voor B.K.C. is dit bijzonder jammer, want de heer Van Pelt was een uitstekend oefen- méester en kon met de spelers heel goed overweg. Het K.N.V.B.-besluit is voor de kleine ver eenigingen die zich geen betaalde trai ner kunnen vcroorlooven een groot na deel. Maar aan den anderen kant is het niet onbillijk dat de grootere clubs, die met hooge kosten een beroepstrainer hebben ge ëngageerd, een middel in hand hebben ge kregen om hun spelers met hun volle aan dacht bij de eigen training te houden. N.H.V.B. ELFTALCOMMISSIELEDEN BEDANKEN. De heeren Mars (Zaandam), Sougé (Alk maar) en Teer (Twisk), hebben bij het N.H.V.B.-bestur hun ontslag ingediend als lid van de commissie tot samenstelling van het N.H.Y.R.-elftal. De beide andere leden, de heeren Baas (Zaandam) en Vlam (Den Helder) hebben nog zitting. Naar wij vernemen kwam dit besluit voor de overige commissieleden zeer onverwacht. Reeds langen tijd was er $en geheel za kelijk meeningsverschil tusschen de ge heele commissie en het N.H.V.B.-bestuur. Er was overeengekomen dat er eerdaags een gemeenschappelijke vergadering zou worden gehouden, waarop de zienswijzen zouden worden uitgewisseld; Nu drie van de elftalcommissieleden eensklaps bedankt hebben, staan de heeren Baas en Vlam dus voor de minder prettige zaak de kastanjes uit het vuur te halen. Naar wij met stelligheid meenen te we ten is dit bedanken noch het verschil van mcening een uitvloeisel van het minder succesvol optreden van het N.H.V.B.-elftal. B.K.C.-KERMISPROGRAMMA. Ook BKC laat zich op de plaatselijke ker mis niet onbetuigd. De uitgeschreven wed strijden zien er aanlokkelijk uit en zullen van de BKC'ers wel het uiterste vergen om winstpunten op te leveren. Zoo speelt B.K.C 2 morgenmiddag tegen het sterke DOSKO 1 van Oudesluis, dat van de week W. Waard nog klop gaf! Daarna (half vier) komt B.K.C. 1 tegen Succes I uit, dat als derde klasser ongetwijfeld revanche' wil- nemen van de nederlaag met Pinksteren in eigen hol. Dinsdagavond: BKCWieringer- waard, een wedstrijd waarvoor een opwek king wel overbodig is. Algemeene Maatregel van Bestuur spoedig te verwachten. Aan een duidelijker omschrijving van de taak en de bevoegdheden der oudercomimissiën en ouderraden bestaat inderdaad dringend behoef te, geeft de minister toe in antwoord op de desbetreffende vragen van het Tweede Kamerlid den heer van Sleen. De minister heeft inmiddels op zijn ver zoek advies over deze kwestie ontvangen van den Onderwijsraad en kan thans mede- deelen een spoedige totstandkoming van den Algemeenen Maatregel van Bestuur, waarin een en ander wordt vastgelegd, te kunnen bevorderen. En dat is ong niet voldoendel Het Tweede Kamerlid Wijnkoop wijst den Minister van Waterstaat in een aantal vra gen op den onhoudbaren tevens gevaarlij ken toestand op den pas gereedgekomen snel verkeersweg Amsterdam—Aalsmeer. Hier heeft volgens vrager de onbewaakte overweg reeds een botsing veroorzaakt. Zelfs een bewaakte overweg zou alle gevaar niet uitsluiten, daar ter plaatse een gevaarlijke kruising het snelverkeer groote moeilijk beden in den weg legt. Do heer Wijnkoop vraagt o*\ waarschuwingsborden aan te brengen en het viaduct over de spoorweg kruising te verlengen. De machtige ïtaliaansche ren ner vrijwel zeker winnaar van de Tour. De ronde van Frankrijk is prac- tisch beslist: Bartali heeft Vervaecke de gele leiderstrui ontnomen en staat na de veertiende étappe op de eerste plaats van het algemeen klassement met niet minder dan achttien minu ten voorsprong op nummer twee, den Luxemburger Mathias Clemens, die Vervaecke naar de derde plaats heeft verwezen. Op alle drie bergen was Bartali, de koning der klimmers, eerste en hij kreeg daardoor tevens verscheidene minuten tijdsvergoe- ding. Bovendien wist hij de étappe welke van Digne naar Brianpon leidde, te winnen en voorts kwam hij alleen aan met verscheidene minuten voorsprong op zijn naaste concur renten. De ronde vran Frankrijk is practisch dus beslist. Wel komen er nog enkele zware étappes, b.v. de vijftiende van Brianpon naar Aix les Bains over de Galibier en de Izeran, maar juist in de bergen domineert de nieuwe drager van de gele trui, zoodat zijn zwaarste tegenstrevers hier weinig kans zullen krijgen iets van hun achterstand in te halen. Onze landgenoot Middelkamp kwam als 46e aan met bijkans drie kwartier achterstand op den win naar. Van Schcndel werd 56e en ar riveerde bijna een uur later dan de Italiaan. Ilellemons werd laatste (57e) en noteerde een tijd van 9 uur 52 min. 32 sec. Bartali heeft thans een totaaltijd van 93 uur 56 min. 22 sec., Hellenions als laatste is op en kele minuten na vier uren ach ter. Bartali, de machtigs. Een uur vroeger dan oorspronkelijk was vastgesteld, vertrokken 61 renners uit Digne Via Baréme (30 k.m.) ging het naar het dorpje Allos, aan den voet van de 2250 me ter hooge col d'Allos, zestien kilometer ging het nu voortdurend opwaarts, een klim van S00 meter naar de pashoogte. DE VIERDE BERGRIT ..HAUTES ALPES" 149ETAPPE p 22 JULI 219 KM. \J^brian<;OIS/ iCDLAD'iZOftARD S ARV,6U^p}™ C GUILLESTRElf^v v-*v. 5 -- S'eiut. r t* BARCELONNETTrt£ O' COL oe M». Op 1.000 meter van de top loste Bartali stuk voor stuk zijn concur renten en op de pashoogte had hij negen seconden voorsprong. Op de drie bergen had Bartali reeds meer dan vijf minuten extrawinst verkre gen. Tn het bergklassement is zijn punten aantal vrijwel onbereikbaar geworden. Nog vijftig kilometers scheidden Bartali van Brianpon, het eindpunt der étappe. En toen bewees de Italiaan, dat hij niet alleen een groot klimmer is, maar ook een moedig daler. In duizelingwekkende vaart, al les riskeerend, gooide hij zich door de bochten, remde scherp af, had onmiddellijk weer een pijlsnelle vaart. Niemand kon hem bijhouden alleen stormde hij op Brianpon af. En met vijf minuten voorsprong op zijn landgenoot Vicini passeerde hij het eerst de finish. Vervaecke had een achterstand van ruim een kwar tier. De stand van het algemeen klassement luidt thans als volgt: 1. Bartali, totaal tijd 93 uur 56 min. 22 sec, 2. Mathias Clemens, 94 uur 14 min. 7 sec 3. Vervaecke, 94 uur 17 min. 52 sec, 4. Vicini, 94 uur 20 min. 9 sec. 5 C.osson, 94 uur 25 min. 18 sec. 6 Vissers (België) 94 uur 31 min. 44 sec. 7. lianello (Frankrijk C) 94 u. 32 m. 46 sec 8 Magne (Frankrijk) 94 u. 37 min. 29 sec 9 Goasmat (Frankrijk), 10 Disscaux (België) 38e Middelkamp, 95 u. 33 m. 45 sec. 47e Van Schcndel, 96 u. 3 m. 58 sec. 57e Ilellemons 97 u. 45 m. 46 sec. Tertrek van Aankomst ta Jodhp. 22 Juli jBasra 22 Juli Jodhp. 22 Juli |Calc. 22 Juli Medan 22 Juli jRang. 22 Juli Athene 22 Juli IBasra 22 Juli Resultaten in Juni, Aan het maandoverzicht over Juni j.1. om trent de uitkomsten der visscherij, ontleenen wij het volgende: Zee visscherij, Aan de zee visscherij namen 398 (Juni vo rig jaar 508) Nederlandsche vaartuigen deel. Bovendicm vischten nog eenige stoomtraw lers en motortrawlers aan de westkust van Engeland. Door Nederlandsche en vreemde vaartuigen werd volgens voorloopige opga ven hier te lande aangevoerd 4.058.857! (0.559.126) kg. visch met een waarde van f765.252 (f954.492), Kustvisscherij, In de Waddenzee.en het niet-afgesloten gedeelte van de Zuiderzee werd de visscherij minder druk uitgeoefend en de geldelijke uitkomsten waren slechter dan in Juni van het vorige jaar. De hoeveelheid en opbrengst der aange voerde visch .bedroeg n.1. volgens voorloo pige opgave respectievelijk in de Waddenzee en het niet-afgesloten gedeelte van de Zui derzee 1.778.729 (2.215.121) kg. en f 58.712 (f68.812). In het IJselmeer. De geldelijke uitkomsten der vissche rij waren beter dan in Juni van het vorig jaar. De hoeveelheid en op brengst der aangevoerde visch be droeg n.1. volgens voorloopige opga ve 454.178 (623.355) kg. en f225.628 (f210.802). Het koude weder had een ongnnstl- gen invloed op het resultaat der aal- visscherij. lf Ail De Koning onthult monument te Villers Bretonneux. Frankrijk en Engeland hebben één ideaal: de gerechtigheidl De trein met het Koninklijk echt paar is gistermiddag te 13.27 uur uit Parijs te Villers Bretonneux aangekomen Daar had de plechtige onthulling van .het monument voor de in den oorlog gevallen Austra liërs plaats. President Lebrun beeft bij deze gelegen heid een rede gehouden, waarin hij o.a* zeide, dat dit de derde keer is dat op Fran- schcn bodem een monument wordt onthuld: ter eere van de zonen van Engeland die op Franschen bodem zijn gesneuveld, eerst te Thiepval, daarna te Vimy en thans op het beroemde plateau van Sancerre ter eere vani het Australian New Zeeland Army Corps* de onweerstaanbare „Anzac's van het vier de Britsche leger, die van April tot Augus tus 1918 voor Amiens hebben gestreden, 200Ö krijgsgevangenen maakten en een grooten oorlogsbuit behaalden en twintigduizend dooden op het slagveld lieten. Spreker verklaarde er prijs op te stellen, naast dien Koning van Enge land deze plechtigheid bij te wonen. Hij wees verder op de nauwe sa menwerking tusschen de beide groo te democratiën. Hun gemeenschap pelijk ideaal van gerechtigheid Is de beste waarborg voor het behoud van den vrede. Tenslotte dankte president Lebrun na mens de Fransche regeering de geheele re geering van Australië en de ministers dia aanwezig waren en de honderden pelgrims, die de oceanen waren overgestoken om zicli te vcreenigen op den grond, waar zij met de gesneuvelden hebben gestreden. De Koning spreekt. Ook de Koning heeft een rede gehoudens Hij zeide o.a. dat het voor hem een groot voorrecht was dit grootsche monument te onthullen en namens Australië .den presi dent van de Fransche republiek te begroe ten, het hoofd van het groote volk, op wiens bodem mien thans stond en met hetwelk Engeland is verbonden door banden, welke door het voorbijgaan der jaren niet zullen kunnen worden verzwakt. Joodsch journalist nlt Italië gtr zet. Eduard Kleinlcrnr, correspondent van de „Jewish Telegraph Agency" te Londen en van de „Jewish Daily Bulletin" te New; York, heeft bevel gekregen Italië te ver laten. In de kringen der buitcniandsche journalisten heeft deze maatregel veel op zien gebaard. Kleinlcrcr, die van Poolsche nationaliteit is en sedert vele jaren in Ita lië woont, werd nauwelijks eenige maan den geleden tot ridder in de Kroon van Ita lië benoemd.

Heldersche Courant | 1938 | | pagina 2