Spaansche regeering aanvaardt het niet- inmengingsplan Ons belastingstelsel een vijand van het groote gezin DAGBLAD VOOR DEN HELDER EN'HOLLANDS NOORDERKWARTIER Engeland krijgt een burgerluchtmacht Chineezen steken hun steden in brand Vijf dooden bij treinongeluk De sterkte van onze Indiëvloot Noodweer boven New York KONINGSTRAAT 78, DEN HELDER. TELEFOON 50 (2 LIJNEN) 25 JULI 1938 66© JAARG. No. 8368 Franco boekt winst op alle fronten Japan wil het geschil met Rusland beëindigen Belastingontduikers krijgen de roede! Vleeschverbruik ernstig gedaald Dit nummer bevat 8 pagina's UyEERBERICHT DE BILT SEINT; Tien gewonden HELDERSCHE COURANT Uitgave der Ultg-Mi). Hollands Noorderkwartier N.V. te Den Helder MAANDAG DE HOOP THANS OP BUR GOS GEVESTIGD. Te Londen wordt van gezaghebbende zijde vernomen, dat de Spaansche regeering het plan tot terugtrekking der vrijwilligers heeft aanvaard. Zij zou echter zekere reserves hebben gemaakt ten aanzien van detailkwes ties. De toepassing van het plan wordt hierdoor echter geenszins in het geding gebracht. Het bericht heeft te Londen levendige voldoe ning gewekt. Men hoopt, dat Burgos niet zal tal men tot een gelijk besluit te komen, maar tot dusverre is te Londen nog geen enkele aanwijzing ontvangen, dat een spoedige aanvaarding door Burgos zou doen verwachten. t, Martinez Barrio, voorzitter van de Cortes, en leider der Spaansche delegatie naar de wereld-conferentie voor den vrede te Parijs, heeft verklaard, dat de Spaansche delegatie erop heeft aangedrongen, dat de regeeringen der op de conferentie vertegenwoordigde lan den, en meer in het bijzonder der landen, die de niet-inmengingspolitiek leiden, de overeenkomsten der niet-inmengingconfe- rentie in toepassing brengen, teneinde daar door te geraken tot een spoedige terugtrek king van alle buitenlandsche strijders in Spanje. „Dit is", zoo zeide hij, „de eenige op lossing van de Spaansche kwestie." Barrio acht verdere een hervorming van de Spaansche regeering niet mogelijk. Bo vendien is hij van meening, dat het daartoe niet de juiste tijd is. MADJRID GEBOMBARDEERD. Gisteravond heeft Madrid, de Spaansche hoofdstad, een der hevig ste bombardementen, waarvan het ooit te lijden heeft gehad, moeten verduren. Het duurde van acht uur tot kwart over negen. Naar schatting zijn meer dan 00 grana ten van 110 en 155 millimeter in de binnen stad terecht gekomen, o.a. werd ook de am bassade van Chili getroffen. Hevig bombardement op Ma drid. Hoofdstad van Estra- madura gevallen. Noorsch schip gebombardeerd. Winst van Franco aan alle fron ten. Aan alle fronten hebben de troepen van Franco grootere of kleinere terreinwinst be haald. Het grootste succes hadden zij in Estremadura, waar de hoofdstad Castueru is bezet. Alle verbindingen met het Oosten zijn daar thans voor de regeeringstroepen afge sneden. Zaterdag is de aanval ingezet op den driehoek Segorba,, Siërra de Espadan en Viver. Zii doorbraken deze aan den oostkant na bij Caudiel. De door deze bres oprukkende rechtsche troepen hebben van het Noorden naar het Zuiden afzakkend een groot ge deelte der regeeringslinies in den rug aan gevallen. De linksche regeering geeft eenige ver liezen aan het Levant-front toe. De rechtsche troepen, die uit het zuiden aan het front van Estramadura naar de provincie Badajoz opruken, zijn negen mijl gevorderd en hebben te Castruera de spoor lijn BadajozGiudadreal afgesneden. Denia is Zaterdag weer gebombardeerd. Er wordt geen melding gemaakt van slacht offers. Poolsche boeren willen naar Spanje. Naar de „Illustrowany Kurjer Codzien- ny" meldt zijn in het district Pinsk in Oost Polen een aantal gewapende Poolsche boe ren aangehouden ,die zich naar Sovjet Rusland wilden begeven om van daar naar Spanje te gaan en te strijden aan regee- i'ingszijde. Enkele dagen geleden is een gevecht ontstaan tusschen de politie en een groep gewapende boeren, die eveneens naar Sovjet Rusland wilden gaan. Hot is thans vast komen te staan, dat ook deze boeren door agenten waren overgehaald in Spanje te gaan strijden. Noorsch stoomschip aangevallen. Het Noorsche s.s. Tirana meldt, dat het gistermorgen om half acht is aangevallcr? door een vliegtuig, dat een bom naar het schip wierp. De positie van de Tirana was op dat oogenblik 36 graden 35 minuten NB en 0 graden 20 minuten \VL, dus ter hoogte van Tanger. Er zijn nog geen nadere bij zonderheden bekend. Hulp schijnt het schip niet noodig te hebben. Een scheepsjongen zou gedood zijn. Instelling van een commissie voor grensgeschillen voorgesteld Van officieuze Japansche zijde wordt ver nomen, dat de Japansche regeering beslo ten zou hebben, aan de regeering te Mos kou de instelling voor te stellen van een commissie, bestaande uit vertegenwoordi gers van de Sovjet-Unie, Mandsjoekwo en Japan, voor de regeling van grensgeschil len, o.a. dat van Tsjangkoefeng. Men meent te weten, dat Japan eveneens het instellen van een tweede commissie, of een onder- commisie van de eerste, zou voorstellen, om definitief de grenslijn tusschen de Sovjet-Unie, Mandsjoekwo en Korea vast te stellen. In een commentaar op dit initiatief wijst het agentschap Domei erop, dat het een blijk is van den wil van Japan, de affaire van Tsjangkoefeng op vreedzame wijze, te regelen. Het besluit zou door minister-pre sident prins Konoje zelf genomen zijn. De prins zou voorts een uitgebreid plan inza ke administratieve hervormingen en in ternationale actie in studie hebben. Op bui- tenlandsch-politiek gebied zou een nieuwe impuls worden gegeven aan de Japansch- Russische en de Britsch-Japansche onder handelingen. Krasse maatregelen in Estland. De regeering van Estland is voornemens een nieuw wetsontwerp in te dienen, waar bij belastingontduiking strafbaar zal wor den gesteld met geeselirg of dwangarbeid. Zij, die de belasting hebben ontdoken, zul len worden verplicht handenarbeid te ver richten, tot hun verdiensten voldoende zijn, om het tekoft aan te vullen. Zij, die weige ren te werken, zullen 25 slagen met een roede ontvangen. Wanneer vrouwen de overtreding begaan, zal de roede worden .vervangen door een bundel twijgen. Naar verluidt, heeft de politie reeds een lijst met 2000 personen, welke verdacht wor den, verzameld. 72 groote zee-vliegtuigen staan op het programma. In de zoo juist verschenen me morie van antwoord inzake de Indi sche begrooting voor marine wordt, aldus de N.R Ct., medegedeeld, dat de regeering er krachtig naar streeft in 1941 een sterkte van drie krui sers, twee flottieljeleiders, twaalf ja gers, achttien onderzeebooten en (voorloopig) 72 groote zee-vliegtui gen te bereiken. Aan de voltooiing van dit vlootplan wordt mat voort varendheid gewerkt. Het opperbestuur overweegt de aanschaf fing van een tankschip. Voorts van zeer snelle en grootere torpedo-motor-booten en gevechtsvliegtuigen. Een bewapening van de Indische koop vaardijschepen vormt nog een punt van overweging. De regeering verwacht, dat de uitvoering van de in het jaar 1936 vastgestelde perso neels-organisatie einde 1940 zoover gevor derd zal zijn, dat het personeel van de be manning van de tegelijkertijd vastgestelde vlootsterkte voltallig zal zijn. Reeds zijn maatregelen genomen, en nog andere maat regelen overwogen, om in het tekort aan zeeofficieren te voorzien. Per hoofd der bevolking van 10.1 op 8,8 kilo. Het vleeschverbruik in Nederland heeft in het eerste kwartaal 12.7 pet. of één acht ste deel minder bedragen dan in Januari— Maart van het vorige jaar. De consumptie per hoofd van de bevolking daalde, aldus het Hsb., van 10.1 op 8.8 kilo; het totale verbruik van S7 op 77, dus met 10 milliocn kilo. Opvallend is, dat er 5400 runderen, 75.000 varkens en 11.000 schapen minder zijn ge slacht voor binnenlandseh verbruik, dat is resp. 5 pet., 18 pet. en 19 pet, minder. Bii de beoordeeling der vergelijking met het vorige jaar dient men te denken, dat het vleeschverbruik tóen reeds een laagte record uitwees. Reserve voor de militaire lucht vaart. Nauwe samenwerking met de sportvliegerij. Zaterdagavond heeft de minister van luchtvaart en belangrijke ver klaring afgelegd tegenover vertegen woordigers van de pers. Hij kondig de aan, dat een nieuwe nationale organisatie in het leven zal worden geroepen onder den naam burger luchtmacht. met het doel voor de militaire luchtvaart in tijd van oor log uitgebreide vrijwillige reserves op te leiden. De oudminister van luchtvaart, London- derry, zal aan het hoofd der organisatie staan met den titel van eersten commissa ris. De leden van den burgerluchtwacht zul len gehouden zijn lerstond hun diensten aan de natie aan te bieden in geval van natio naal gevaar. Men zal dan van hen gebruik kunnen maken in de militaire luchtmacht of voor ieder ander luchtvaartgebied. Personen van beiderlei kunne zullen zich voor de organisatie kunnen aanmelden, men moet echter ouder dan 18 jaar en jon ger dan 50 jaar zijn. De organisatie zal een zuiver burgerlijk karakter dragen en gevormd worden door samenwerking met de spotrvliegerij. In zijn verklaring wees de minister ver der nog op het belang van dit initiatiel voor de ontwikkeling van de sportvliegerij in Engeland. De sportvliegtuigen worden op het oogenblik voor het meerendeel uit de Ver. Staten ingevoerd. Over 2 jaar 25000 toestellen per jaar! De luchtvaartredacteur van dc Sunday Times schrijft, dat te oordeelen naar den huidigen toestand gezegd kan worden, dat de capaciteit der vliegtuigindustrie over twee jaar ongeveer 25000 toestellen per jaar zal bedragen. De redacteur eindigt zijn artikel met op te merken, dat terwijl het ministerie van luchtvaart tot dusverre zijn streven gericht Heeft op de vervaardiging van bombarde mentsvliegtuigen, de opdracht tot het bou wen van 1000 Spitfire-toestellen er op wijst, dat wijziging gebracht wordt in die politiek en dat de ontwikkeling van de jachtlucht- macht thans aan de beurt komt. Reeds is er groote animo in zweef-en-sport- vliegerskrfngen om deel te nemen aan de door de regeering georganiseerde vliegcur- sussen. Kioe Kiang in vlammen. - Ja pansche leger maakt den weg vrij voor den aanval on Han- kau. Tsjang Kai Sjek zegt: BANDELOOSHEID EN TERREUR GEZWOREN VIJANDEN VAN CHINA! Kioe Kiang, centrum der militaire operaties aan de Jangtse, staat in brand. Men neemt aan, dat dit het werk der Chineezen zelf is. Volgens Japansche frontberichten zou practisch alle tegenstand ten Oosten van de stad gebroken zijn en zou spoedig de weg naar Hankau en Nantsjang voor de Japanneezen geheel vrij zijn. Na de inneming van Kioe Kiang verwacht men een algemeene aanval op Hankau uit drie richtingen. Het is echter niet waar schijnlijk dal Hankau voor September zal vallen, daar de zonnewarmte het tempo der krijgsverrichtingen zeer vertraagt. Inmiddels heeft het Chineesche opperbe vel twintig goed uitgeruste divisies in den sector Hankau geconcentreerd. Bandeloosheid China's gezworen vijand. „Nooit zijn de gewone regels der mensche- lijkheid zoo miskend als thans", aldus ver klaarde maarschalk Tsjang Kai Sjek in een te Hankau gehouden redevoering. „De openlijke veroordecling van hun daden door de wereldopinie heeft nief den minsten indruk op de Japansche bevelhebbers gemaakt", zoo vervolgde de maarschalk. „De Chineesche militaire vliegtuigen zou den gemakkelijk hun weg kunnen vinden naar de volkrijke Japansche steden, maar in plaats van dood te zaaien onder dc Japansche bevol king, hebben wij als repressaille ge prefereerd een waarschuwing in den vorm van pamfletten. Wij zullen de rode eener ridderlijke oorlogs voering blijven volgen. Bandeloos heid en vandalisme zijn onze gezwo ren vijanden." De Chineesche bladen eischen de bijeen roeping eener internationale conferentie om Pleidooi voor vrijgezellenbelas ting. Defensiewetten onuitvoerbaar zonder groote gezinnen... In het gebouw voor Kunsten en Weten schappen te Utrecht herdenkt de Neder- landsche R.K. Bond voor groote gezinnen zijn twintigjarig bestaan met een centrale raadsvergadering. De voorzitter, de heer J. W. F. van Mege- ren sprak 'n rede uit, waarin hij met vreug de gewaagde van het voorontwerp kinder toeslag, waarover de Hooge Raad gunstig geadviseerd heeft. Jammer .genoeg zijn er echter ook onder onze katholieken sommigen, die geen rechtsgrond kunnen vin den om den kindertoeslag aan de groep van gezinsvaders van de z.g. kleine zelfstandigen, toe te kennen, aldus spr. Niemand minder dan de voorzitter van de R.K. Staatspartij, mr. dr. Verschuur heeft in deze stad (Utrecht) op Zondag 3 Juli ver klaard geen rechtsgrond te kunnen zien voor den kindertoeslag aan dc kleine zelfstandigen. Protest. Zonder protest heb ik deze uitlating niet kunnen laten passeeren. Persoonlijk heb ik Z. Exc. geschreven, dat er wel degelijk rechtsgronden aanwezig zijn, die men ook in België heeftl aten gelden, en die hierop neerkomen, dat in deze verworden maat schappij 't groote gezin hoeldrigèr hoe meer beteekenis gaat krijgen voor de natie, dat in ons door en door verouderd en steeds op gelapt belastingstelsel het groote gezin ge dupeerd wordt en dat de nieuwe legerwet- ten onuitvoerbaar zouden blijken te zijn, zoo er geen groote gezinnen waren. Het is niet gelukt... De heer vah Megeren protesteerde voorts tegen hen die een hetze heb ben ontketend tegen minister Gose- ling, een hetze, die in wezen gericht is tegen ons katholiek geloof. De af gunst op ons katholieken, de af gunst op onze staatkundige macht en beteekenis, de angst voor onzen groei in de toekomst dat alles heeft er toegclcid ons ,te treffen in den persoon van den minister van justi tie. Het is niet gelukt, zal ni ge lukken omdat men een principieel man als Goseling niet uit het zadel licht door angst alleen." Een vrijgezellenbelasting? In zijn kritiek op den minister van finan ciën, mr. De Wilde wees.spreker op de wan verhouding in opbrengst tusschen de ge huwden en ongehmvden, welke is blijven bestaan, ondanks het duidelijk betoog van mr Teulings in de Tweede Kamer en de overweging van minister Oud. die de wan verhouding niet kon ontkennen, maar toch niet aandurfde een vrijgezellenbelasting in te voeren, zooals België, Frankrijk, Duitsch- land, Engeland, Griekenland, Italië en an dere landen. Nog altijd heerscht in Nederland een vrijgezellenprivilegie en zijn op dat punt de fiscale wetten gezinsvij andig. Minister de Wilde zoekt aldus spr. bovendien den weg van Verwachting: Zwakke tot ma tige wind, aanvankelijk uit eenloopend, later West tot Zuidwest, zwaar bewolkt tot betrokken, weinig of geen regen, koeler in het Zuid oosten, in het Noordwesten iets koeler. Verdere vooruitzichten Onzeker den geringsten weerstand en ver hoogde eenvoudig over de geheele li nie de inkomstenbelasting en nau welijks had Z. Exc. de buit binnen of hij durfde zelfs verhooging aan kondigen van de personeele belasting die juist zoo onevenredig zwaar drukt op de groote gezinnen. „Maar dit zeg ik u, hiertegen zullen wij ons verzetten, met alle middelen," die ons ten dienste staan en reeds heb ik met meerdere ka merleden erover gesproken, die toege zegd hebben den minister duidelijk te maken, dat Z. Exc. verdere ver hooging van belasting niet in deze richting zal hebben te zoeken." En over een verdere verhooging der om zetbelasting zou naar spr. meening niet mogen worden gesproken alvorens het vraagstuk der billijke verhouding der be lastingen tusschen gehuwden en ongehuw- den is opgelost en ook Nederland tot een vrijgezellenbelasting is overgegaan. Katholieken leveren, meer sol daten dan andere volksgroepen. De defensiewetten besprekend, merkte spreker op, dat de verhou ding van ons Katholiek volksdeel tot het geheel in aanmerking geno men, blijkt, dat onze katholieke ge zinnen door hun getrouwheid aan Gods levenswetten een aanmerkelijk grooter percentage aan weerbare mannen leveren dan andere bevol kingsgroepen. Voor de grootere offers, die door de De fensie van de groote gezinnen worden opge- ëischt, vragen wij, aldus spr.: Een goede geregelde kinderrente over de geheele linie, een billijk belastingstelsel naar draagkracht, billijke schoolgeldrege lingen voor de takken van onderwijs, ge zinstarieven voor gas, water en electrici- teit, een gezonde woning ook voor het groote gezin, maar vooral: arbeid voor de werklooze kinderen! Strijd tegen het neo-malthusia- nisme. Onze legcrwetten zijn onuitvoerbaar zonder onze groote gezinnen! Tenslotte wees spre ker op den grooten strijd tegen het neo- malthusianisme. Ons katholiek geloof, al dus spreker staat streng afwijzend tegen over het neo-malthusianisme. Tegenover het brutale optreden van N.M.-Bond, die steeds driester zijn kop opsteekt, past ook onzerzijds een steeds forscher verzet. het lijden van het Chineesche volk te ver zachten. Sinds verleden jaar Juli hebben 16.710 Japansche vliegtuigen 2.472 aanvallen op Chineesche steden verricht, over 16 pro vincies verdeeld, hierbij zijn 16.532 burgers gedood en 21.752 gewond. Schade van millioenen dollars. Boven New York en omgeving heeft zich een geweldig noodweer ontlast, gepaard gaande met zwaren regen val en buitengewoon feilen wind. Huizen en bruggen werden vernield, boomen ontworteld, wegen bescha digd. verbindingen afgesneden. De schade, die werd aangericht, wordt geraamr op verscheidene millioenen dollars. Een bombardementsvliegtuig, dat door den tornado verrast werd is neergestortbij Woodbridge in Con- necticui Drie personen vonden daar bij den dood. De chauffeur van een autobus verloor de macht over zijn stuur en reed den wagen te pletter tegen een borstwering uabij New- Jersey. Hierbij werd een persoon ge dood, terwijl negen personen gewond werden. Talrijke plaatsjes in de om geving van New York werden over stroomd. In Zuidwest Texas zijn talrijke rivieren bui ten hun oevers getreden waardoor een ter rein met een oppervlakte van 8000 km2. ver nield werd. Twee personen kwamen om, 500 personen zijn dakloos geworden. ONTSPORING BIJ BELGISCH STATION. Gistermorgen is, bij den ingang van het station te Sint Truiden (België) een ernstig spoorwegonge luk ontstaan. Door nog niet opgehel derde oorzaak ontspoorde het eerste rijtuig van eenp ersonentrein. Het rijtuig werd geheel verpletterd. Volgens de eerste gegevens vielen vijf dooden en werden tien perso nen gewond. Volgens hetgeen men reeds heeft kunnen vaststellen, heeft 't ongeluk als volgt plaats gehad. De verongelukte trein, die om kwart voor negen aan het perron moest stoppen, zou daartoe het derde spoor nemen. De locomotief, de tender en de beide eer ste derde klase rijtuigen volgden den wis selstand. Plotseling gleed het derde rijtuig ^an de rails, raakte een seinpaal die om- torde6n diC het rijtuig ,etterliik verplet- De plaats van het ongeluk bevond zicH op slechts 100 M. afstand van het station, zoodat spoedig hulpverleening was georga niseerd. Om half elf had men reeds vijf ijken uit de puinen geborgen, evenals en kele "ewonden. Hef verluidt, dat zich nog vijf rvizigers onder de brokstukken van het rijtuig bevinden. Een speciale kraanwagen met talrijke ingenieurs is uit Brussel aangekomen. De slachtoffers zijn voor het meerendeel af komstig uit VelmLez St Truiden* era*

Heldersche Courant | 1938 | | pagina 1