Twee Engelsche schepen aangevallen Het eerste Lotinegoud Hoven water DAGBLAD VOOR DEN HELDER EN HOLLANDS NOORDERKWARTIER- Linksche successen duren voort r Kanovaarder op avontuur „Veertig bommen op Berlijn" Bijna honderd edelsteenen ontvreemd Koelte versnelt het tempo „Heil Ducet Uw Adolf Hitier KONINGSTRAAT. 78, DEN. HELDER. TELEFOON 50 (2 LIJNEN) 66e JAARG. No. 8372 Dc haven van Valencia gebom bardeerd, v De politicagent is dc staat Zeven machinisten verbaliseerd Het wordt burgeroorlog in Palestina Hedenmorgen de eerste staaf opgehaald Dit nummer bevat 8 pagina's O^EERBERICHT DE BILT SEINT, Dc „Gooische moordenaar" moet blijven! HELDERSCHE COURANT Uitgave der Uitg.-Mi|. Hollands Noorderkwartier N.V. te Den Helder Deensch waarnemer gedood. G a n d e s a omsingeld Franco heeft gisteren opnieuw ge toond, dat de luchtmacht nog steeds zijn voornaamste aanvalswapen is, door de haven van Valencia te bom bardeeren. Hierbij zijn twee Engel sche schepen getroffen, een Deensch waarnemer en een Chineeschen kok gedood, terwijl vier leden der Engelsche bemanning gewond wer den. In Valencia zelf werden twintig burgers gedood, een kerk en vijftien andere gebou wen vernield De twee getroffen schepen zijn de Kellwyn en de Stanleigh. Twaalf vlieg tuigen wierpen 115 bommen. De aanvallende toestellen hadden hun motoren afgezet, toen zij nog op groote hoogte vlogen. Zij daalden toen neer in de richting van het Engelsche schip Kellwyn, dat in de haven bezig was met het lossen van koffie en suiker, de geheele lading van het schip was goedgekeurd door de con trole. Gandesa omsingeld. Officieel wordt medegedeeld, dat de re- geeringstroepen Gandesa hebben omsingeld Vierduizend krijgsgevangenen zijn gemaakt allen Spanjaarden en veel oorlogsmaterieel is buitgemaakt. Welingelichte militaire kringen wijzen er op, dat de door de regeeringstroepen ten uitvoer gelegde operatie aan het front van den Ebro de resultaten heeft gehad, die men er van verwachtte. De betrekkelijke kalmte, die zich eergisteren reeds deed ge voelen aan de fronten van den Levant en Estra-Madura, is gisteren nog duidelijker ge worden. Dezelfde kringen stellen het feit in het licht, dat de overtocht over den Ebro ten uitvoer werd ge legd op het oogenblik, waarop aan beide genoemde fronten het regeerings'.eger doel treffend weerstand bood aan de krachtigste aanvallen, die nog op dit leger gericht wer den. De rechtsche tegenaanvallen schijnen tot dusverre weinig resultaat te hebben. Langzamerhand gaan de fronten weer verstarren. De toestand is nu, zooals ons kaartje aangeeft. Thans beheerscht Franco 280.000 ïüerkan- te Kilometer, (het doorstreepte gfteelte) de linksche regeering nog 140.000 vierkante Kilometer, het gebied dat echter het dichtst bevolkt is. Afgedreven en weer opgepikt. Uit Brussel wordt gemeld, dat in den nacht van Woensdag op Donderdag een plei- ziervaartuig, behoorende aan een inwoner van de Panne was verdwenen. Woensdagavond kwam te Oostende be richt binnen, van één der loodsvaartuigen, dat het bootje in de buurt van het vuur schip Wandelaer was aangetroffen, en dat zich een man aan boord bevond. Van Oostende is daarop een sleepboot uitgevaren, die het vaartuig heeft binnengebracht. De man aan boord bleek te zijn de Nederlander A. T., woonachtig te Den Helder, die het volgende ver haal deed. Hij was uit Duinkerken te de Panne aangekomen met een ka no, die hij op het strand trok. De kano geraakte echter weer vlot en dreef naar de open zee. Hij was toen op het denkbeeld gekomen om met het pleiziervaartuig te trachten, zijn kano weder op te pikken. Dit gelukte hem, doch toen het er om ging, naar de Panne terug te keeren, slaagde hij hierin niet In tegendeel, het vaartuig dreef hoe lan ger hoe verder naar de open zee, tot het oogenblik waarop het nabij de IVandelaer door het loodsvaartuig werd waargenomen. Ondanks deze verklaringen is T. naar Nieuwpoort overgebracht, waar thans een onderzoek wordt ingesteld. Congres van de internationale federatie van overheidspersoneel De internationale federatie van ambte naren en werklieden in overheidsdienst houdt thans een congres in Den Haag. In een rede ter verwelkoming deed de waar nemend burgemeester, de heer Snoeck Henkemans, uitkomen, dat de meest een voudige functionaris, de politieagent, de grenswacht op zeker moment de regeering van zijn staat vertegenwoordigt, zijn woord, zijn beslissing is onder zekere omstandig heden het woord of de beslissing van de publieke autoriteit. Spr. hoopte voorts, dat het congres den vrede en de vriendschap tusschen de vol keren zal verstevigen. Op de agenda, die behandeld zal worden, staat o.a. een bespre king van maatregelen tegen gevaar uit dc lucht. Smokkelarij op groote schaal. De Inspectie der Invoerrechten en Accijnzen te Amsterdam heeft pro ces-verbaal opgemaakt tegen een zevental machinisten der Neder- landsche Spoorwegen, die zich in den Iaatsten tijd schuldig gemaakt hebben aan smokkelarij op groote schaal van allerlei goederen. Deze machinisten, allen rijdende op de internationale treinen, met name de D-trei- nen naar Duitschland zouden aldus op grove wijze het vertrouwen hebben mis bruikt, dat de ambtenaren van den dienst der invoerrechten en accijnzen in hen als semi-ambtenaren stelden, welk vertrouwen hun werd gegeven om het mogelijk te ma ken, dat het oponthoud der treinen aan de Nederlandsche grens niet langer dan twintig minuten behoeft te duren. Zouden ook de locomotief en het treinpersoneel moeten worden gevisiteerd, dan zou het op onthoud uiteraard veel langer duren. Nog drie personen verdacht. Zooals wordt medegedeeld zijn de bewij zen tegen zeven machinisten van dien aard, dat de inspectie der invoerrechten en ac cijnzen proces-verbaal heeft opgemaakt. Te gen drie andere machinisten duurt het on derzoek nog voort. Hangende het onderzoek hebben de Ne derlandsche spoorwegen de betreffende ma chinisten in den rangeerdienst geplaatst. TERREUR, OVERVALLEN EN MIS HANDELINGEN NEMEN STEEDS ERNSTIGER KARAKTER AAN. De onrust in Palestina duurt voort en neemt langzaam he karakter van een burgeroorlog aan. Te Haifa heeft de Arabische bevolking wederom 'n aantal Joodsche winkels in brand gestoken, bommen geworpen in de Joodsche wijken en Joden mishan deld. Een aantal wegen werd onbe gaanbaar gemaakt. Een passagier van een Joodsche autobus werd be- trapt op het oogenblik, dat hij een bom wilde werpen in de Arabische stad Ramleh. De Joodsche nationale raad heeft een op roep gepubliceerd om een burgerwacht te vormen. De eerste groep van deze burger wacht betrekt thans in den nacht de wacht in het gebied Sharon. Een Britsche politiepost te Bethlehem is overvallen. De eerste berichten hieromtrent spreken van drie gedoode politieagenten, de Britsche autoriteiten spreken dit echter te gen en deelen mede dat er slechts twee ge wonden zijn. Uit verschillende deelen van Palestina worden nog overvallen en aan vallen gemeld. Een ondoordachte interruptie in het Lagerhuis. Lord Runciman vreest niet dat zijn „roeibootje schipbreuk zal lijden. Dinsdag gaat Runciman naar Praag. Het Labourlid Fred. Montagne heeft in het Engelsche Lagerhuis een krijgshaftige in terruptie geplaatst. Toen de minister van Luchtvaart mededeelde, dat er een nieuwe ma chine voor de burger luchtvaart in de maak is, welke twintig passagiers naar Berlijn kon vervoeren, vroeg Montagne plotseling; zal zij ook veertig bommen naar Berlijn kun nen brengen? Groote ontsteltenis. verwekte deze laconieke opmerking in het Lagerhuis. „Schande", „schande, werd van alle kanten geroepen en Montague, die 't niet zoo kwaad bedoeld had, moest zijn woorden terstond intrekken Inmiddels heeft de Duitsche pers felle commentaren op dit feitelijk onbeteekenend incident gege ven, spreekt van „schandaal" en „waan zin van misdadige boosaardigen". De zending van Runciman. Havas verneemt uit Londen, dat lord Runciman Dinsdag a.s. zal vertrekken. In het Fransche hlad 1'Epogue vinden wij over deze kwestie een geestige opmer king. Donnadieu schrijft o.a., dat lord Ha- lifax gisteren in het Hoogerhuis heeft me degedeeld, dat Lord Runciman, toen hij zijn opdracht vernam, heeft gezegd: „Dat staat gelijk met in een notedop den oceaan overvaren", doch de raadsman van Zijne Majesteit is blijkbaar nog niet overtuigd van een schipbreuk, want hij heeft tien da gen noodig om zijn bagage gereed te ma ken Over het algemeen wordt de rede van Lord Halifax in Frankrijk gunstig beoor deeld. Wie brak dc vitrine in het Rijks museum voor Geologie te Leiden open? Bij sluiting van het Rijksmuseum voor Geologie en Mineralogie te Leiden kwam gisteren aan het licht, dat in één der zalen een vitrine was opengebroken en dat een aan tal edelsteenen, diamanten, robijnen, saffieren, smaragden, berylsteenen, aquamarijnen, topazen enz. ontbrak. Alle steenen, in totaal 99, waren geslepen en vertegenwoordigen een waarde tusschen twee en vijf dui zend gulden. De steenen zijn overdag tentoongesteld, maar worden bij sluiting in een brandkast geborgen. In verband met dezen diefstal verzoekt de waarnemend commissaris vap politie te Leiden alle personen, die op 28 Juli het museum hebben bezocht, zoo spoedig moge lijk, hetzij per brief, hetzij persoonlijk, zich tot hem te wenden voor nadere inlichtin gen. „De eerste goudstaaf boven water", seinde men hedenmorgen half drie van de sleepboot „Utrecht", die als een trouwe wachter de geweldige „Karimata" bewaakt en dra was het een drukte van belang op het haven kantoor van de firma Doeksen te Terschel ling, waar de schat zou worden aangevoerd. Reeds maakte de boot, welke de verbin ding tusschen den wal en de „Karimata" onderhoud, los en zette full speed koers naar den gagantischen baggermolen, die on verstoorbaar zijn lied van arbeid en avontuur zingt. Wij hadden het genoegen zoo juist een der heeren van de firma Doeksen te spre ken, die ons mededeelde, dat er inderdaad een staaf goud en een stuk goud was op gehaald. Het ligt hier voor mij, juichte de heer Doeksen door de telefoon. „En 't lacht me tegen". Onze vriendelijke zegsman zeide, dat de staaf 20 o.M. lang en 6V2 c.M. i*1 diameter was en 3V2 Kg. weegt. Ze is gemerkt B. B. 57, dat nu wel zeker was, dat de „Karimata" boven het achterschip van de „Lutine" lag en dat de sombere voorspelling, als zou het schip in tweeën zijn gebroken en het achterste stuk, dus dat waar de goudschat was ge borgen, niet gemakkelijk zou zijn te he reiken, gelukkig niet bewaarheid was. De heer Doeksen vertelde ons, vol goeden moed te zijn en met een „goed succes" van onze zijde eindigde dit telefoongesprek, dat ook ons, door de enthousiaste toon van den Terschellinger, even een klein goud- koortsje had bezorgd. Nader meldt men nog, dat toen op het eiland bekend werd, dat het eerste goud was gevonden, van tal van schepen in de haven de vlag werd geheschen en de si renes zich lieten hooren. Vroeger dan an ders was het druk op het eiland, Iedereen, die van de vondst vernam, ging naar de haven. Daar nog niets verder is gevonden, neemt men aan, dat deze staaf bij vorige bergings pogingen van de „goudschat" van de Lutine is losgeraakt en is verdwaald. Derde dag van de Vierdaagsche bijzonder geslaagd. De vijfti gers kregen het zwaarl Op den derden dag zijn er 4508 deelnemers uitgegaan voor den der den marsch, welke ditmaal ging van Nijmegen door de Betuwe naar Arn hem en omstreken. Donderdagmor gen waren er slechts 18 deelnemers thuis gebleven, terwijl er daags tevo ren op den „crisisdag" negentien wa ren uitgevallen. De dag ving voor de wandelaars op de meest gewenschte wijze aan. De morgenzon zond wat koesterende stralen over het in dauw gelegen tentenkamp, maar toen kort nadat de 55'ers de poort van de kazerne ver laten hadden en het groote leger op marsch was, de zon achter de wolken verdween, kon de groote massa den anders zoo moeilijken tocht over de Waal- en Rijnbrug en den be tonnen weg door de Betuwe maken onder be dekten hemel en in een verkwikkende koel te. Een niet te frissche wind speelde door het land en veraangenaamde de atmosfeer, waarin alle deelne mers een tamelijk snel tempo kon den ontwikkelen, zoodat velen reeds tegen elf uur op den terugweg wa ren. Na twaalven brak dc zon door en om é?n uur lag de betonnen weg in blakend licht. Toen werd de taak voor de wandelaars heel wat ver zwaard en kregen de 50'ers en 55'ers het vooral zwaar te verantwoorden. Groote drommen toeschouwers. De mecsten namen nochtans voldoende rust en wisten zoo op tactische wijze den langen weg zonder te groote inspanning af te leggen. De deelnemers hadden anders niet te klagen over gebrek aan belangstel ling. Stonden er in Nijmegen vooral in de omgeving van de Waalbrug duizenden langs den weg, ook in de Betuwe, vooral in Lent, -f Verwachting: Meest matige Wes telijke tot Zuidwestelijke wind, gedeeltelijk bewolkt, later wellicht toenemende bewolking, waarschijnlijk droog," met later wellicht eenige knas op regen, wei nig verandering in tempera tuur. Verdere vooruitzichten; Weinig verandering. Eist en nabij Elden hadden zich groote drommen toeschouwers opgesteld, terwijl te Arnhem vooral in de omgeving van de Rijn brug en op het Velperplein het aantal kijk- lustigen ontelbaar was. Deze belangstelling concentreerde zich op en om het Velperplein, waar de politie bijzondere ordemaatregelen had getroffen. De 50'ers en de 55-ers maakten achter Arnhem op den Rosendaalsehen, Schelxn- schen en Deelenschenweg een parcours in een schitterende omgeving, waar geen zon en wind hinderlijk konden zijn. Te Arnhem, waar vooral de ca detten van Breda, de nariniers en en de matrozen en de artilleristen een kranig défilé maakten voor ge- neraal-majoor W. F. Sillevis, hadden zich verschillende autoriteiten ver zameld. De ontvangst van de deelnemers in Arn hem was zeer enthousiast. De meeste deelnemers waren weer op tijd in Nijmegen, waar hun naar gewoonte een geestdriftige ontvangst werd bereid door de duizenden toeschouwers die van de Waal brug af stonden opgesteld. De derde dag mag zeker geslaagd heeten. Het aantal uitvallers bedroeg 21, het to taal over drie dagen 83. Mussolini 55 jaar. Vandaag viert Mussolini zijn 55en verjaar dag. Hitier zond hem een telegram, waar in hij zeide: „Duce, op uw verjaardag heden gedenk ik uwer op de hartelijkste wijze, met mijn op rechte wenschen voor uw persoonlijk wel zijn, zoowel als voor uw werk, dat tegelijker tijd de grootheid van Italië en den vrede van Europa dient In het trotsche bewustzijn van het door u tot stand gebrachte fascistische imperium kunt gij dezen dag vieren, waarop mijn gedachten bij u vertoeven. Het beteekent voor mij een genoegdoening dat wij nu uw zoo even afgesloten en voor u zoo succesvolle levensjaar den spil Ro- mel Berlij en onze vriendschap door onze bijeenkomst op den grond van uw rijk nog meer verstevigd hebben, heil Duce, Uw Adolf Hitier." De Nederlandsche bonden van spoorweg personeel hebben in een uitvoerig adres, gericht tot de burgemeesters en gemeente raadsleden der bij de exploitatie van de N. V. Gooische tramweg maatschappij betrok ken gemeenten, hun bezwaren kenbaar ge maakt tegen de plannen om den dienst van de tram (bijgenaamd de Gooische moordenaar) te staken en de exploitatie met autobussen voort te zetten. 7.ij doen een beroep op hun medewerking tot behoud van het tegenwoordige ver voersmiddel.

Heldersche Courant | 1938 | | pagina 1