SMAAKT U ALLEEN RIUMPH De paardenfokkerij omhoog! Pionierswerk van een nationale industrie ALS ROOKER VAN SMAAK Postvluchten op Indië -'N TRIOMF. VAN SMAAK Wat deed hij 's nachts op zee Nederlanders, die in Duitschland trouwen Sigaretten met gekleurde rook AMeiieÉ De moord te Echteld Aardappelen zijn niet duur, Vreemdelingen moeten iets te zeggen houden! Dreigende invoer van buitenlandsche aal Pensioenwet voor reserve-officieren Naar Drente! Het woelt nog in Rangoon Regeering bevordert een betere selectie Betalen met een ongedekte cheque SO-jaria jubileum, van de N.V. Vereeniqde Tabaksindustrieën Mignot <f" De Block te Eindho- ven. In het voorjaar van 1S51 werd een zes tienjarige knaap door zijn ouders aan boord gebracht van een zeilschip, dat in de ha ven van Charleston in Zuid Carolina (U. S.A.) voor anker lag met bestemming naar Nederland. Het was voor den jongen Adolph John Mignot een heele onderneming, maar in zekeren zin beteekende 't voor hem „der Weg zuriick". Immers de Mignots waren van Fransche origine en in den Napoleon- schen tijd naar Amerika overgestoken. Na het overlijden van Adolph's vader, hertrouwde de weduwe met een Nederlan der, die nog altijd relaties' met zijn ge boorteland onderhield. Deze stiefvader had een broer in 't verre Holland die in Eind hoven een kostschool hield voor jongelui jht den gegoeden stand. Na voltooide studie werd Adolph John volontair op de sigarenfabriek van de fir ma van Lierop en Zoon, een der oudste van- oiis land, cn bewees daar al spoedig welke kwaliteiten in hem staken: Adolph John had het echte, ondernemende bloed van emigranten in zijn adefen. Het was "dan ook met eenig leedwezen, dat de fir ma van Lierop hem na enkele jaren zag vertrekken. Maar Adolph John wilde zijn eigen weg gaan en begon met zijn school vriend do Block nu 80 jaren geleden een sigarenfabriekje op kleine schaal. Er word door de beide jeugdige firman ten van meet af hard, maar ook met ware koopmansflair gewerkt. Want Adolph John vergat zijn Amerikaansche relatie's niet, met het verheugende gevolg, dat er zich een aardige sigarcnexport van Eind hoven naar dat werelddeel ontwikkelde. Helaas was dit van betrekkelijk korten 'duur. In 18G1 brak n.1. de Amerikaansche burgeroorlog viit, die een streep door hun rekening haalde. Charleston was de eerste stad. die door een Unieleger word veroverd en dit was voor Adolph John een reden om zijn zuster en broer over te laten komen, welken laatsten hij een werk kring in zijn firma verschafte. Deze jongeman bleek een aanwinst, want hij ontpopte zich als een uitstekend vcr- kooper cn de orders vloeiden de kleine fa briek toe. Inmiddels groeide de fabriek, dank zij de energieke leiding, maar dank zij ook den ijver van het fabrieksvolk. Want de Brabantsche werkman is van een ijverig slag. Sober van leefwijze, al dronk hij in dien tijd graag een hartigen borrel, soms zelfs wel een borrel te veel arbeiddp hij van 's morgens tot 's avonds voor een karig loon, opgewekt en met toewijding.' De loonen waren laag en de werktijden aanvankelijk zeer lang, maar af -spoedig kwam in dit alles een geleidelijke verbete ring met den groei van 't bedrijf, waarvoor het oorspronkelijke bescheiden fabrieksge- bouwtje te klein werd. Mede door den export is de firma groot geworden Zij had haar handelsrelaties in Nederlandsch en Britsch-Indië, in de Zuid- Amerikaansche republieken en in Zuid Afrika, om niet te spreken van .het con tinent. Zoo kon het gebeuren dat Mjgnot de Block vóór den wereldoorlog 85%. van haar productie exporteerde. Onnoodig te zeggen, dat die zelfde we reldoorlog enorme moeilijkheden voor 't bedrijf heeft meegebracht en de firma zich moest aanpassen aan geheel gewijzigde om standigheden. De sigarettenindustrie, waarmee mén in 1911 begonen was, nam nu een groote vlucht; de inlandsche markt werd voor een deel veroverd... docli dit is het werk geweest van de tweede generatie Mignot, die in een drietal gebroeders het werk van de stichters voortzetten. In 1919 sloeg de firma opnietnv haar vleugels uit en ditmaal was het Nederlandsch Indic, dat'hun on dernemingsgeest trok. Op verzoek van de Regeering, was de firma onmiddellijk be reid een proef te nemen met de vestiging van een sigarenindustrie in Insulinde. Ze stichtte in Djokja een dochteronderneming, die dank zij de geschiktheid der Javanen voor het fabricecren van sigaren, een voor treffelijk product op de markt bracht, tot bloei kwam en thans 600 inlandsche werk nemers aan een goed bestaan helpt. Maar in den hoofdzetel der. firma, in Eindhoven aan de Kanaalstraat getuigt 't machtig gebouwcomplex van Mignot en de Block, toch wel voornamelijk van den groei en de betcckenis die het bescheiden begin van de stichters in den loop der ja ren heeft gekregen. Tachtig jaren... van het oude Eindhoven is niet veel overgeble ven en wat er van de oude gebouwen rest, gaat schuil bij de nieuwe gebouwen, die de lichtstad rijk geworden is. Zoo gaat ook de kleine oorspronkelijke' fabriek van Mignot en de Block schuil bij de enorme fabripken, dje de nieuwe gene ratie van directeuren naast haar hebben gesticht. Ze lijkt een verschrompeld oudje naast een stel stoere knapen. Piëteit tegen over het verleden, tegenover haar stichters, houdt haar in stand en van de bes"heiden werkplaats, waar de pioniers van het .bedrijf hun stagen arbeid verrichtten, is ze gepro moveerd tot kantoorgebouw, waar de her sens van dit veel omvattende bedrijf zetelen. Het is meer dan piëteit, er zit iets sym bolisch in deze promotie en 't bewijs, da.t de huidige directie zich niét los "hééft. wil len maken' van 't verleden, hiat is (ïé'tradi- tie van de werkkracht en dé vakbekwaam heid, waarmee de oprichters hun stichting maakten tot grondslag voar het heden cn de toekomst. Orgeldraaier in vrijheid gesteld. Is de werklooze tóch de schul dige? .Zooals reeds vrij algemeen verwacht werd is er gisteren een nieuwe wending gekomen in de nog steeds niet opgehelderde geschie denis van den Echteldschen moord met be- rooving. Het slachtoffer was, zooals men weet een vrouw, wier lijk met een touw aan de deur knop van de huiskamerdeur vastgebonden gevonden werd. De begin van deze maand aangehouden or geldraaier van B. uit Echteld, dien de justi tie na de bekentenis van den werklooze van Toorn voor den eigenlijken moordenaar hield, is gisteren in vrijheid gesteld. Omtrent de ware oorzaak van van B.'s vrijlating is nog niets bekend, maar het schijnt wel vast te staan, dat de justitie over nieuwe gegevens beschikt, waardoor ernstige twijfel ontstaan is over de uitlatingen van 'den werklooze van Toorn, dat van B. den moord pleegde en hij alleen het geld wegnam. In deze meening wordt men ten zeerste versterkt, doordat de Justitie gisteravond nog laat een onderzoek instelde in den tuin tuin van de woning van van T., Dit onder zoek leverde echter niets op. zegt de Minister. Geen maatregelen tot prijsverla ging. Op de vragen van het Tweede Kamerlid, Van Sleen, betreffende de aardappelprijzen, heeft de minister van Economische Zaken als volgt geantwoord: Het is den Minister niet bekend, dat er 'ten tijde, dat de vragen omtrent de aardap pelprijzen werden gesteld (11 Juli j.L) nog sprake was van ontstellend hoogc prijzen voor dit volksvoedsel. De prijzen waren op dat tijdstip integendeel aanmerkelijk ge daald en varieerden voor de verschillende sorteeringeu van f 1.50 tot f5.— per 100 kg. Bij dergelijke prijsnoteeringen kan er voor den minister geen aanleiding zijn maatregelen tot prijsverlaging te beramen. Bovendien was reeds op Juli door hem de beslissing genomen tot het verstrekken van rooivergunning voor de soort Eigenheimer voor bepaalde streken des lands per 7 Juli en voor andere declen per 15 Juli, Adres van het N.V.V. over ver- eenigings en vergaderrecht. Het bestuur van het Nederlandsch Ver bond van Vakvereenigingen heeft zoodanige bezwaren tegen het wetsontwerp tot wijzi ging en aanvulling van de wet tot regeling van het recht van vereeniging en vergade ring, dat het zich met een adres tot de Twee de Kamer heeft gewend. Het N.V.V. vreest dat de voorge stelde bepalingen door hun rekbare reactie allerlei moeilijkheden zullen geven- Zoo zal het hij voorbeeld niet uitgesloten zijn, dat een vakvereeniging, welke hij rech terlijke uitspraak wegens het plegen van 'n onrechtmatige daad is veroordeeld, tot een met de openbare orde strijdige vereeniging wordt verklaard. De bepaling dat vreemde lingen zich niet met staatkundige vraag stukken in het openbaar mogen bezig hou den zal enkele vakvereenigingen, als h.v. mijnwerkers verecnigingen groote moeilijk heden bezorgen. Een vakvereeniging zal zich, wordt het ontwerp tot wet, practisch niet meer met de internationale vredes beweging, en de internationale ar- bcids aangelegenheden kunnen be moeien. Tenslotte dringt het N.V.V. aan op soepe ler toepassing van de bepaling, bij wélke den vreemdeling verboden wordt op verga deringen staatkundige onderwerpen te be handelen. Contingenteering wordt nog niet opgeheven. De toestand van de gcheelo Ncderland- sche binnenvisschcrij baart nog steeds zorg, terwijl ook de dreiging van overmati- gen invoer van buitenlandsche aal en paling nog aanwezig moet worden geacht. De mi nister is dan ook van mccning, dat ophef fing der contingenteering onder deze om standigheden niet verantwoord zou zijn. In verband met de steeds toenemende vangsten van dunne aal in het IJsselmecr werd einde 1937 tot verhooging der aalmaat overgegaan Hoewel van dezen maatregel binnen enkele jaren zeer gunstige resulta ten voor de visscherij worden verwacht, kunnen de onmiddellijke gevolgen thans nog niet worden overzien. Raadselachtige onderneming van Helderschen jongen. Gistermorgen is de Nederlandsche onder daan die er niet het Belgische pleziervaar tuig Bella Stock vandoor was gegaan, welk schip voor anker lag op het strand van Pan ne, verhoord. Hij verklaarde Tassijn te hee- ten en 2-1 jaar oud te zijn. Zijn ouders wo nen in Den Helder. Vóórts verklaarde hij zijn militairen dienst Vervuld te hebben bij de Nederlandsche marine in Oost-Indie. Men staat hier sceptisch tegenover de medcdeelingen van Tassijn. Men zégt namejijk niet "te begrijpen, dat, wanneer hij bij de marine gediend heeft, hij er niet in geslaagd is het pleziervaartuigje naar de haven te rug te bröngcn. Bovendien zou hij tusschen 2,en 5 uur des nachts door de duisternis het zoeken naar zijn kano niet hebben kunnen voortzet ten, zoodat men niet begrijpt, dat hij desondanks op zee is gebleven. Ook wijst men ér op, dat de man geen geld bij zich heeft, hetgeen hij verklaart door te zeggen, dat zijrt portemonnaie in het water is gevallen, toen hij zich op een gegeven oogenblik vooroverboog. Tassijn is naar Vcurne overgebracht, waar hij ter beschikking is gesteld van den pro cureur des Konings. Hét wordt eenvoudiger. De strekking van, een nieuw wetsontwerp tot aanvullingen wijziging van de rege ling der, wetsponflicten met betrekking tot het huwelijk heeft tot, doel Nederlanders, die in Duitschland willen huwen dit ge makkelijker; te maken. Ingevolge de in Duitschland algemeen geldende bepalingen waarvan de invoering, gelet op art.' 4' van het Haagsche huwe lijksverdrag, vrijstond, wordt van vreem delingen, die in Duitschland een huwelijk witten sluiten, ten bewijze van hun huwe lijksbevoegdheid1 OVërlcggihg verlangd van epn'limiTJ'gd^t.ekfKè'^Wcn door' oen in hun eigen land gevestigde'«utoritcit"Voor zóóveel NedÖrland'ers nttnjgaaV'die nimmer binnen het rijk in Europa hebben gewoond, i's hier toe echter op het oogenblik geen in Neder land zéfelende autoriteit bevoegd. Patrom wordt, voorgesteld .de mogelijk heid,te openen $e verklaring van huwelijks bevoegdheid ook dpor bij algëraeenen maat regel van ;hestuurA,aan te wijzen ambtena ren van depIwgerlijken stand te doen af geven; Een •rcgclipg toch. krachtens welke de regeering in de gelegenheid zal zijn, tel kens wanneer met betrekking tot de hu- wclijksbewijzen .soortgelijke moeilijkheden mochten rijzen* op, eenvoudige wijze de noodige maatregelen te treffen, schijnt de meest practischè. Voorts wil de regeering eenige nieuwe bepalingen instellen. Tot regeling der voogdij van minderjari gen en tot' wijziging en aanvullingen. In verband daarmede, van eenige voorschrif ten van het burgerlijk wetboek. Ingediend is een ontwerp-pensioenwet voor reservepfficieren der Koninklijke Land macht, die, zich ter aanvulling van een bestaand, tekort aan beroeps-officieren krachtens een daartoe gesloten verbintenis in actieven dienst bevinden met bestemming om naar 't korps beroeps-officieren bij het leger hier te land over te gaan, alsmede voor hun weduwen en weezen. Het wordt wenschclijk geacht, de voorde beroepsofficieren bij het leger hier te lande en hun weduwen en weezen op pensioenge- bied geldende bepalingen mede van- toepas sing te doen zijn óp de categorie van reser ve-officieren. Een nieuw fietspadennet door de mooiste gedeelten. Door het openen van een rijwielpadennet in Drente, is voor den toerist weer een mooi en onbekend gedeelte ontsloten. De meeste paden van dit net slingeren door de bosschen cn heidevelden of snijden de korenvelden op romantische wijze, zoo- dat do rijwieltoerist plotseling tusschen het goudgele graan wegduikt cn even later op een heuvel van een prachtig uitzicht over liet t.vpisehc oude landschap kan genieten. Het plan, dat. thans verwerkelijkt is. heeft alom in den lande belangstelling gewekt. Oud-minikter Kan heeft reeds doen weten, dat hij per fiets liet nieuwe net zal verken nen en talloos zijn de aanvragen om inlich tingen van belangstellenden. Militairen hebben strenge orders De onlusten te Bangoon in Britsch-Indië dragen nog steeds een zeer ernstig karakter De politie en militairen hebben opdracht gekregen te schieten op iedereen, die een ander aanvalt of doodt. Ook moet gescho ten worden op plunderaars. Gisteravond heeft de militaire politie zich gedwongen gezien het vuur te openen op de menschcnmenigtc in vier verschillende dec len van Bangoon. Daarbij werden vier per sonen gedood cn zestien gewond. Alle slacht offers zijn Indiërs, Ingediend is een wetsontwerp, houdende nieuwe bepalingen tot regeling van de paardenfokkerij. Blijkens de memorie van toelich ting beoogt dit wetsontwerp in de eer ste plaats .beperking van de di recte rijksbemoeiingen in zake de uitvoering van de keuringen van hengsten, met behoud van voldoende zekerheid, dat de hengsten, welke in Nederland publiek ter dekking wor den gesteld, van voldoende kwaliteit zijn om het peil, waarop de paarden- stapel staat, voor achteruitgang te behoeden en zoo mogelijk nog te verhoogen. In de wet van 1918 werd aan daartoe be voegd verklaarde slamboekvereenigingen de bevoegdheid verleend in haar registers in geschreven hengsten voor dekking goed te keuren. Thans trekt men deze lijn door en wel vooreerst door het stellen van den eisch dat dergelijke hengsten door de betrokken stamboekvereenigingen moeten worden ge keurd, vervolgens door de goedkeuring voor dekking door een stainboekvereeniging niet meer te beperken tot het werkgebied van de vereeniging, maar geldig te doen zijn voor het geheele Rijk. De stamboekvereenigingen zullen bij de uitvoering van de keuring voor dekking zich er rekenschap van dienen te geven, (jat zij behoudens bijzondere gevallen, slechts die hengsten voor dekking goed keuren, welke zij ook voor dekking van de bij haar ingeschreven merriën van voldoen de kwaliteit achten. Aangezien de eischen, welke ge noemde vereenigingen daartoe stel len. hooger dienen te liggen en in den regel inderdaad ook hooger zijn dan die, welke door de z.g. rijks^ commissiën thans onder vigeur van de Paardcnwet 1918 worden gesteld, kan daartegen geen bezwaar be staan, integendeel, eenige verscher ping van cie selectie zal daarvan vrij zeker het gevolg zijn. De kwaliteit van het fokmateriaal is in den loop der jaren wel zooveel vooruitge gaan, dat er geen vrees behoeft te bestaan, dat liet aantal voor dekking beschikbare hengsten te gering zal worden. Voor eigenaren van niet ingeschreven hengsten is de mogelijkheid opengelaten, hun hengsten door een rijksinstantië te doen keuren. Mogelijkheid van beroep. Teneinde voor de eigenaren van hengsten zooveel mogelijk rechtszekerheid te verschaf fen is bovendien de mogelijkheid van be roep, zoowel ten opzichte van de uitspraak der genoemde rijksinstantie als ten opzichte van de afkeuring voor dekking door een stainboekvereeniging, opengesteld, voor de laatste echter niet dan nadat alle keurings- Wielewaal (terugreis) Gier (heenreis) Pelikaan (terugreis) Buizerd (heenreis) Vertrek van Jodhp. 29 Juli Jodhp. 29 Juli Medan 29 Juli Athene 29 Juli iiaknut te Basra 29 Juli Rang. 29 Juli Rang. 29 Juli Basra 29 Juli instanties 'bij de betrokken stamboekver- eeniging doorloopen zijn. Het ligt in de bedoeling, nlteinde- lijk te komen tot het erkennen van één organisatie voor 't zware trek paard en éen voer het landbouw- tuigpaard. Voor het zware trekpaard zal dit niet meer dan een bestendiging van den bestaan den toestand beteekenen. Voor het land- bouwtuigpaard zal de vorming van een f®4 dcratie van stamboekvereenigingen overwo gen dienen te worden, waarin de vijf thans bestaande verecnigingen samenwerken, des gewcnscht met volkomen behoud van ie ders zelfstandigheid. Deze samenwerking zal slechts beoogen een gezamenlijk optre den op liet gebied van de keuringen van hengsten en het besteden van de subsidiëni te bewerkstelligen. Subsidie, De minister is van meening, dat afgezien de zorg, dat voor dekking van merriën hengsten van voldoen de kwaliteit worden gebezigd, voor de bevordering van de paardenfok kerij, evenals voorheen, gelden van overheidswege dienen te worden be schikbaar gesteld. Voor 1931 werd voor dit doel op de rijksbegrooting nog een bedrag van ƒ50.000 uitge trokken; geleidelijk is dit bedrag verminderd tot een bedrag van ƒ29.000 voor het dienstjaar 1938, dat voor een krachtige en doelmatige be- s - - vordering van de paardenlokkerlj ontoereikend moet worden geacht. De minister hoopt dan ook, dat de toestand van 's lands financiën weer spoedig van dien aard zal zijn dat 't oorspronkelijke bedrag weer beschik baar zal kunnen worden gesteld. In verschillende provinciën wordt door 't provinciaal bestuur jaarlijks een bedrag aan' subsidie ter bevordering van de paarden fokkerij beschikbaar gesteld. Thans wordt dit bedrag, evenals 't rijkïS subsidie, verleend aan de provinciale rege- lingscommissien. De provinciale besturen, zullen bij de nieuwe regeling het subsidie! eveneens kunnen verdeelen over de in hun provincie werkende stamboek vei eenigingen; Tegen deze weinig ingrijpende veranderin gen zijn van de zijde van de provinciale) besturen zoo goed als geen bezwaren inge bracht. Oplichter gearresteerd. Gisteren is te Amsterdam gearresteerd een dertigjarige man, die de hoofdstad on veilig maakte door in verschillende win kels goederen te koopen en deze te beta len met een ongedekte chèque van den postcheque- en girodienst. Dit chèqueboek was niet het eigendom van den gearresteerde, doch van een man met wien hij in eenzelfde ponsion samen woonde. Deze had echter nadat hij zoo als hij meende het boekje verloren had, zijn rekening opgegeven. In korten tijd mocht het de politie ge lukken den werkelijken eigenaar van het chequeboekje op te sporen en daarna had men ook spoedig den zondaar ingerekend, die nu binnenkort de consequenties van zijn handelingen zal moeten ondergaan. Voor modezieke vrouwen. Wij hebben onlangs een Kantteekening gewijd aan de advertentie van een groote firma in de Engelsche pers, die daarin aan bood, de schoothondjes der Britsche dames te verven in de kleur van een bepaalde ja pon, aldus de Haagsche Post. „Bij elke ja pon een bijpassend schoothondje!" was blijk baar de leus, en wij zagen den tijd al aan komen, dat ook het haar van den echt vriend geverfd zou moeten worden in de japonnenkleur zijner vrouw. Welnu, thans is er een bericht, hetwelk aantoont, dat wij op dezen weg een tweeden stap hebben ge daan. Een Amerikaansche uitvinder is na melijk op de gedachte gekomen, een dames sigaret uit te vinden, die rook yan een be paalde kleur geeft. Otto Louis Miller heet de geniale man. Hij heeft in elke sigaret door de tabak heen, een klein huisje gesto ken, dat met een organische verfstof is ge vuld, dewelke vervliegt. Dit vervliegen heeft plaats, zoodra de sigaret wordt aangesto ken, en daardoor wordt dan de sigaretten rook gekleurd. Alle kleuren zijn voorradig. Bij het groene toilet groene rook, 'hij het roode toilet roode, bij de lila jurk lila. Aan den uitvinder is octrooi op deze vinding ver leend. Zoo zetten wij stap na stap op den eroolen weg naar de harmonische vrouw, harmonisch iot. zelfs in het schoothondje en in haar sigarettenrook toe. Wat volgt?. DE WAKEFIELD-VLIEGWEDSTRIJDEN Hollandsche deelnemers vertrokken. Gistermorgen zijn de Nederland sche deelnemers aan de Wakefield- wedstrijden te Guyancourt bij Parijs van Rotterdam vertrokken. De dele gatie bestaat uit een zestal personen onder leiding van den heer ir. Juste van Ilattum. De Wakefieldwedstrijden zijn internatio nale wedstrijden met motor-vliegtuigen en worden jaarlijks vervlogen om de lord Wakcfieldcup. Deelnemende landen zijn ditmaal: Amerika, Engeland, Frankrijk, Duitschland, België en waarschijnlijk eeni ge Noorsche landen. De Nederlandsche deel nemers hebben zich serieus voorbereid, zoo- dat men goede hoop op gunstige resultaten! heeft. 82 JAAR? GECONDOLEERD! De beroemde Engelsche schrijver G. B< Sliaw, wiens bijtende sarcasme spreekwoor delijk is geworden, werd dezer dagen 821 jaar. Zijn vrouw heeft aan de pers meegedeeld' dat hij het geen dag voor gclukwenschen vond, eerder voor betuigingen van deelne ming, lezen wij in de N. R. Ct. Hij is vant zijn ongesteldheid opgeknapt, doch heeft be hoefte aan rust. 500 M. IN 1 MINUUT 1/5 SEC Nieuw wereldrecord van Mal- mott. Tijdens de gisteren te Gothenberg voort gezette athletiekwedstrijden verbeterde da Amerikaansche hardlooper Malmott het wereldrecord 500 meter, door dezen afstand af te leggen in 1 min. 1/5 sec. Het oude record stond op naam van derf Amerikaan Eastman. JENNY KAMMERSGAARD OVER DE OOSTZEE. De Decnsche zwemster Jenny Kammers- gaard is er in geslaagd de Duitsche Oostzee kust zwemmende te bereiken, nadat zij Woensdag om 18.51 uur te Gjedscr in Dene marken tewater was gegaan. Zij arriveerde! gisterochtend omstreeks kwart over elf terf westen van Warnemucude tusschen Elnieiy horst en de Stoltcraa.

Heldersche Courant | 1938 | | pagina 2