ft Zit er op! fe prebihkurten /t^enda VOOR VELTHUIJS Die NACHT-HOEST zal ophouden! akker's Abdijsiroop Geen uitvallers in de Heldersche gelederen Zaterdag 30 Juli 1938 Tweede Blad Een „Zilvermeeuw" door Amor's pijl getroffen Feest voor 4500 schoolkinderen Nieuw kerkorgel Rehobothkerk Feestviering in Sepfember Dc heer Schoeffelenberger „vergiste" zich Congres Ned. Nat. Historische Vereeniging Reist per „ESONA" Bij de Heldersche vier-dagen-loopers „De laatste loodjes wegen het zwaarst", zegt het spreekwoord en het is een waar woord. Hoe kan het anders, als je over de 150 km geloopen hebt in drie dagen! Maar wie valt er nu nog uit? Stel je voor, dat al dat werk voor niets zou zijn geweest.. Reeds zeer vroeg vertrokken gisterrhorgen diverse Heldersche wandelaars. Dit zijn meestal de meest beblaarde, die het dan den eersten tijd zeer kalm aan doen. Een van hen merkte doodleuk op: „Blaren zal ik vandaag wel niet loopen, want... daar is geen plaats meer voor onder mijn voeten. „Al moet 't op de knieën", grijnslacht een ander, als de bekende boer die kiespijn heeft, terwijl hij op twee kameraden steunend, de poort uitgaat. Zon en lange wegen. Deze tocht stond in het teeken van lange wegen en veel zon. 't Was of er nooit een einde kwam aan die eindelooze Mooksche .baan. In Grave kwam de Commandant Veldleger de militaire troepen gadeslaan. Het moet ge zegd worden, zij maakten op dat moment een goeden indruk. Ook Minister Colijn kwam zich op de hoogte stellen. Hij betuigde zijn dank voor hetgeen de heeren organisatoren hier tot stand hadden gebracht. Tevens gaf hij uiting van zijn bewondering voor die deelnemers, welke op waarlijk kranige wijze deze Vier- daagsche volbrengen. Het einde in zicht. Maar aan alles komt een eind, en zoo ook aan dezen vierden dag. De steeds dichter wor dende menschenhagen voorspelt den wande laars, dat het ergste er op zit. En wie zou er dan nog strompelen? Op enkele uitzonderin gen na, loopen allen nu rechtop, het pijnlijke gezicht is geheel verborgen achter een groote bos gladiolen en men zingt dapper mee van de Vierdaagsche, Sarie Marijs, enz. Bloemen en de Ciubvlag. Ruim 10 kilometer voor het eindpunt staan de menschen in dichte drommen langs den kant. Toch is er voor de Helder- schen iets anders dat hun aandacht heeft. Waar blijven de vrienden, kennissen en familieleden? Zij toch komen met de bus. Dat verlangen wordt steeds sterker. Ein delijk, ja daar is hij. Een luid gejuich stijgt op. Vlug eenige handdrukken gewisseld, bloemen en de Ciubvlag overhandigd en daar gaat het weer verder. Nog 5 km. De laatste van de 220. Het wordt ernst en toch de tranen worden weggewischt, men begint te lachen. Langzamerhand zijn alle wandelaars bedol ven onder een schat van bloemen, aangeboden dikwijls door vreemde menschen... Toch niet altijd. Menige Heldersche jongen heeft gedu rende deze week met welgevallen zijn oogen laten gaan over al die honderden Nijmeegsche meisjes. Hoe kan 't anders. Het is ons bekend, dat eenige reeds in stilte voor één week... „lichte kennismaking" hadden. Een aardig momentje nog even gereleveerd. De ,,Zilvermeeuw"-groep marcheert met ont plooid vaandel. Plots schiet uit de menigte een meisje van 17 jaar, gewapend met een bouquet bloemen op hen toe. Haar gang is zeker. Zij weet wel met wien zij afgesproken had. „Hier Johan", klinkt het hartelijk, „dat is voor jouw hoor, schat, zie ik je vanavond nog in de Vereeniging?" Ontkennen was niet meer mogelijk... Prachtige propaganda. Zoo ontvangt Noviamagum haar Vierdagen- loopers. Telkens klatert het applaus op, hier Is Holland op zijn best. En dan tromgeroffel, trompetgeschal en een stoet Heldersche militairen trekt voorbij, voorafgegaan door de Stafmuziek. Allen be last en beladen, geweer aan den schouder, maar inplaats van de bajonet een anjer of dahlia. En zoo gaat het maar door. Eén voor allen, allen voor één. Een schitterende propaganda voor de mooiste aller sporten, die arm en rijk beoefenen kan, zonder onderscheid. De Helderschen hebben het er dit jaar wel bijzonder goed afgebracht. Geen enkele uitvaller. Alle groepen ontvingen derhalve de groepsprijzen. „De Jutter" zelfs twee. Daar zij zoowel op de 40 km als op de 55 km een groep hadden. Zoo hebben de Helderschen te Nijmegen het Vieragenfeest gevierd. Vanavond komen zij met den trein van 18.39 weer terug. Zal Den Helder ook hen op een dergelijke wijze weten te ontvan gen? Zjj hebben het zeker verdiend! Buitenl. Spoorbiljetten (met kortingen) Scheepspassages Lucht va art bil jetten Goedkoope privéreizen Zwits. hotelplanreizen Reismarken, cheques, Vreemd geld Hotel- en treinreserveering REISBUREAU t. o. Postbrug DE EERE-LIJST. Behaalde korps-prjjzen. Door de volgende deelnemers werden corps- prijzen behaald: i „De Jutter". „De Zilvermeeuw". Korps Adelborsten. Hr. Ms. „Schorpioen". Hr. Ms. „Van Speijk". Hr. Ms. Wachtschip Vlissingen. Marinekazerne te Amsterdam. Hr. Ms. Vliegkamp „De Kooij". Korps Mariniers (le luitenant der ma riniers G. H. v. d. Spek). Korps Mariniers (sergeant der mari niers H. P. vt Etteger). Nog slechts enkele weken, dan steekt heel Nederland zich in feesttooi, van alle huizen zullen de vlaggen wapperen en honderden straten zullen het feestkleed aan hebben. Vooral voor de kinderen zal de indruk van dit feestelijk gebeuren onvergetelijk zijn. Het is daarom zoo sympathiek van ons gemeentebestuur, dat zij de kinderen niet vergeten heeft, maar dat het de feestviering voor de schoolkinderen finan cieel zal steunen. Maandag 5 September zullen de sportvelden aan den Middenweg in het teeken staan van het kinderfeest. Dan zullen alle schoolkinderen op die terreinen bij elkaar komen en in vier verschillende groepen zullen ze verschillende spelen uitvoeren. De leeftijden en aard van de spelen zullen zooveel mogelijk bij elkaar ko men. Het was een geweldig werk, de organi satie van dit groote kinderfeest en het heeft het uitvoerend comité heel wat hoofdbrekens gekost, voordat het programma in elkaar zat. Natuurlijk geeft geheel het onderwijzend per soneel zijn medewerking. Ieder onderwijzer (es) zorgt voor zijn (haar) eigen klas en voorziet zich nog van een drietal hulpkrachten. Een dergelijke organisatie is ook inderdaad wel noodig voor een vlot verloop van het geheel. Zooals we schreven steunt het gemeen tebestuur financieel dit groote kinder feest en naar alle waarschijnlijkheid zal het Centraal Oranje Comité ook een steentje bijdragen voor de versnaperin gen, die dien dag zullen worden uitge deeld. De organisatie van een en ander berust in handen van den heer I. J. Schroevers, hoofd van de O. L. School te Julianadorp, voorzitter, den heer S. de Böck, hoofd der Gr. v. Prinste- rerschool, alhier, 2e voorz., van den heer Zijp, hoofd van de R.-K. jongensschool, alhier, secretaris en voorts van den heer Sinke, onder wijzer aan het Centraal zevende leerjaar en den heer Visser, vertegenwoordiger van het Algem. Oranje Comité. Er zijn tal van aardige, doch eenvoudige spelen op het programma en het zal zeker voor de kinderen een dag worden, die het hoogtepunt vormt van de feesten in Sep tember. EXAMENS M-BREVET LUCHT VERDEDIGINGSFONDS. Veertig gebreveteerden. Gisteren zijn op het vliegveld Ypenburg wederom examenvluchten gehouden voor het behalen van het M-brevet, waarvan de be voegdheid tot uitreiking in handen in ge steld van het luchtverdedigingsfonds, dat ook de opleiding tot dit brevet bekostigt en regelt. Er zijn twaalf candidaten geëxamineerd, waarvan elf geslaagd zijn: Het aantal sportvliegers, in het bezit van een M-brevet, is thans tot 40 gestegen. In de omgeving van den Ruyghweg is in een luttel aantal jaren een geheel nieuwe stadswijk gegroeid en in dit volkrijke deel ontstond te gelijk de behoefte aan een kerkgebouw. Het was de Gereformeerde kerk, die daar het sier lijke, in modernen stijl opgetrokken Rehoboth- kerkje neerzette en het was naar dit kerkje dat wij ons gisterenavond begaven om de plechtige in gebruikname van het nieuwe orgel bij te wonen. Tot nu toe had men zich moeten behelpen met een dood-gewoon harmonium, en hoezeeé dit een „behelpen" was, kon men zich gisteren avond na vergelijking met het nieuwe instru ment eerst recht constateeren. De overdracht. Maar laten we de zaak niet vooruitloopen. Het was de heer J. D. Okel, voorzitter der Or gelcommissie, die het nieuwe instrument aan den kerkeraad overdroeg. Spr. heette de ver tegenwoordigers van den kerkeraad der Geref. Kerk welkom, de beide predikanten, ds. Tol lenaar en Veenhuizen, den heer Feike Asma, or ganist der Hooglandsche kerk te Leiden die voor dezen avond zijn belangelooze medewer king had toegezegd, voorts de dames mede werksters en de heer K. Smink, die de gelden op de verjaardagen enz. ophaalden, de heeren H. J. Swagerman en G. Fuldner, resp. secreta ris en penningmeester van de Orgelcommissie. De heer A. Fels, bouwer en leverancier van het orgel, had bericht van verhindering gezonden. Spr. deelde vervolgens eenige bijzonderheden mede betrefende den bouw: in het laatst van 1935 werd de Orgelcommissie benoemd en in Februari 1936 kon men een aanvang maken met de uitvoering van het ontworpen plan, dat door omstandigheden vlot kon worden afge werkt. Het orgel vormt met den kansel één ge heel en draagt niet weinig bij tot verfraaiing van het interieur. Het is van prima materieel gebouwd, en naar de nieuwste technische eischen ingericht, volgens pneumatisch kegel lade-systeem. Het heeft 7 sprekende stemmen, vrij pedaal en één klavier, maar door halvee ring van de registers kan men twee klavieren imiteeren. In het geheel zijn 492 pijpen, welke alle door koppeling kunnen worden gebruikt, aangebracht. De aanwezigen, die reeds met begeleiding van het tot dusver in gebruik zijnde harmonium de bijeenkomst door gezang hadden gewijd, konden zich nu overtuigen hoe zeer de gemeen te door het bezit van dit instrument heeft ge wonnen: op het nieuwe instrument werd Psalm 150 1 en 8 begeleid: „Looft God, looft Zijn Naam alom!" klonk het en de orgelist schiep een praeludium dat al dadelijk alle recht deed wedervaren aan dit waarlijk kostelijk instru ment. Een fraai vóór- en tusschenspel (fanta sie van den heer Asma? dan alle hulde!) deed den nobelen, voornamen klank van het orgel goed uitkomen. Hierna sprak ds. Veenhuizen een kort woord van dank aan de Commissie en haar groote activiteit, en wees daarna op de beteekenis en het doel van een orgel bij kerkelijke plechtig heden: God te dienen en Zijn Naam te verheer lijken. Het concert. De heer Asma verzorgde nu een in alle op zichten prima concert, waarop nog eens te meer de schoonheden van het nieuwe instru ment uitkwamen. Jan Zwart, J. S. Bach, G. F. Handel en nog meerderen waren de componis ten van wie werk ten gehoore werd gebracht. Ds. Tollenaar tenslotte had naar hijzelf zeide, een aangename taak toen hij in een kort slot woord wees op het feit, dat zelfs in dezen moeilijken tijd, óók voor de kerken, nog een werk als dit tot stand kon komen. Te ongeveer half tien was de plechtigheid geëindigd; wij voor ons mogen dit korte woord niet eindigen zonder een hartelijken gelukwensch aan de Gereformeerde Kerk die haar nieuwe kerkje met een zoo fraai orgel kon voltooien! DE EVANGELIST J. SEVENSMA IN DEN HELDER. Naar in een advertentie in dit nummer mee gedeeld wordt, zal de evangelist, de heer J. Sevensma, van Amsterdam, morgenochtend 10.50 uur en morgenavond 8 uur, in het Evan gelisatiegebouw, Vijzelstraat, spreken. De toe gang tot deze samenkomsten is vrij. w-tek Ctt feiten en JntitaAieën öu-eA &jieilcPiielett en io-iAe fttaddeAA Er wordt geschoten in Den Helder. Ook nu nog, als deez' regelen onder de oogen der lezers komen, knallen de buksen in Musis Sacrum, dat zich thans weer eens gemetamorfoseerd heeft tot schiethal. Voorwaar, een schoon doel eind. Er is véél geschoten. Hoog en laag, jong en oud hebben gepoogd de roos te raken. Een volgend maal zijn we verplicht het eere-schot te doen plegen door een filmster, een wielerkampioen of een an dere aan-den-weg-timmeraar. Van het startschot gesproken. Dat werd verricht door meneer de Jong, die met doodsverachting het moordwapen greep, een oog dichtkneep, richtte... aftrok... en... misschoot. Maar wie zal hem dit kleine abuis aanrekenenVoor tvaar, niemand. Mr. Mulder, in het gewone leven echtscheidings-specialist en boedelsplit- singspleger, bleek het in de schietkunst reeds machtig ver gebracht te hebben. Van dit rechts georienteerde raadslid kan terecht gezegd worden, dat hij ook links raakschiet. De niet-schietende burgemeester merkte dan ook terecht op, dat meneer Mulder rechts is, maar als 't er op aankomt links! Zooiets moet je voelen... Behalve de serieuze schieterij werd er ook zoo hier en daar nog wat met spek geschoten. Met name door onzen vriend Uithol. Met recht mag hij thans gere kend worden tot den Koning der Natio nale Spekschieters. Tenslotte nog een losse opmerking over den man die een losse flodder af vuurde. Dat was meneer Schoeffelen- berger. Die wil het geheele Oranjefeest een overheidgift gedenken van 350 pop. 350 pop... net voldoende om het zin gend kroost straks van jodenkoeken te voorzien. Nee, deze opmerking was er naast, ook al heeft ons aller Cootje formeel gelijk. Een regelijk zal dit schot rang schikken onder de categorie der „losse flodders Mijlenver uit de roos... Nauwelijks hebt Ge U ter ruste begeven, of die kwellende nachthoest begint weer I Neem daarvoor nu de vanouds beproefde Akkers Abdijsiroop, welke door een nieuwe toevoeging van Apotheker Dumont thans nóg sneller en nóg krachtiger werkt. Begin vandaag nog en vannacht reeds zult Ge rustig kunnen slapen door de bekende het beproefde hoest-geneesmiddel! P«r flacon 90 ct., f. 1.50, f. 2.40. Ovaral verkrijgbaar. Hoe grooter flacon, hoe voordeeliger het gebruik. September zal staan in het teeken van feest! En daarop bereidt men zich voor, allerwegen. Want dan is het toch veertig jaren geleên, Sinds onze Lands-Moeder den troon heeft bestegen. Alom in het land gaat men gelden bijeen, Om aanstonds de vreugde ten toppunt te drijven. Gemeentebesturen die werden het eens: Wij „kunnen" in deze niet „achterlijk" blijven. In onze gemeente wordt ook feest gevierd! Hoe kan het ook anders! met zooveel Marine! Partijstrijd houdt op, als 't ons Vorstenhuis. geldt! Men breekt dan met leus en partij-discipline! De Raad der gemeente toont zich diligent! Door 'n cheque van vijf mille voor dit doel uit te schrijven. Want daar klonk een stem, die weerklonk in ons hart: Wij „mogen" in deze niet „achterlijk" blijven. Oranje en Nederland zijn hecht vereend! Wij laten geen zand in de oogen ons strooien! Straks vieren wij feest, met oprecht-blijden zin! Al poogt men nu roet in het eten te gooien. Vijf mille is niet veel! Maar het is ons beloofd, Om daarmee de kas van het feest wat te stijven! De kinderen krijgen hun f eest-souvenir! We willen in deze niet „achterlijk" blijven. Philip B. Polak. In antwoord op de vragen van het raadslid, den heer J. J. Schoeffelenberger, betreffende de feestelijkheden bij het 40-jarig regeerings- jubileum van Hare Majesteit de Koningin, op genomen in ons nr. van Donderdag, doch die wij voor het antwoord van het College duide lijkheidshalve nog eens laten volgen. De heer S. vroeg dan: le. Is het Uw College bekend, dat Gedepu teerde Staten van Noordholland hebben besloten, dat voor de a.s. viering van het regeeringsjubileum, de uitgaven daarvoor, voor elke gemeente boven de 5000 inwo ners, één cent per inwoner mag bedragen? 2e. En dat, wat vraag le. betreft, daartoe eerst besloten mag worden, wanneer vast staat, dat voor gevelversieringen, illumi naties, vuurwerk, enz., enz., daarvoor door de ingezetenen niet voldoende bijeenge bracht i s kunnen worden 3e. Zoo ja, dan zal het bedrag van 5.000. door den Raad in zijn laatst gehouden ver gadering daarvoor beschikbaar gesteld, ge reduceerd moeten worden tot een bedrag van 350.(35405 inwoners) zijnde het aantal inwoners onzer gemeente. B. en W.: ad 1. neen. ad 2. neen. ad 3. In verband met de beantwoording van de vragen 1 en 2, behoeft vraag 3 geen be antwoording. Wij merken echter op, dat er w e 1 een rond schrijven van Gedeputeerde Staten van 9 Maart 1938, 3e Afd. A, no. 152, betreffende uitgaven voor feestelijkheden bij 40-jarig re geeringsjubileum van Hare Majesteit de Ko ningin, is, doch dat dit alleen betrekking heeft op de gesaneerde gemeenten, waartoe zooals toch bekend mag worden veronder steld Den Helder niet behoort. Van 27 tot 30 Augustus in Den Helder. Het jaarlijksch congres van de Nederlandsch Natuurhistorische vereeniging, zal dit jaar ge houden worden in onze stad. Aan het congres zullen ongeveer honderd leden van de vereeni ging deelnemen. Zaterdagmiddags zullen ze met den trein aankomen en een bezoek brengen aan het Nat. Historisch Museum hier ter plaatse, dat tegen dien tijd zijn uitbreiding heeft ondergaan en aan het Zoöl. Station aan de Buitenhaven, waar de directeur, dr. Verwey als gastheer fungeert. Om vijf uur heeft de officieele ontvangst door het gemeentebestuur op het Raadhuis plaats. Zaterdagavond zal het jaarlijksch congres worden gehouden in het Badhotel, zeer zeker de meest ideale gelegenheid voor de natuur- historici. Zondag zal een excursie worden gemaakt naar Texel, terwijl Maandagmorgen de duinen van Den Helder tot Callantsoog onder de loupe zullen worden genomen. Ook zal een bezoek worden gebracht aan het Zwanenwater. De koffietafel zal worden gebruikt in de Donkere Duinen en 1 ij ongunstig weer in „Duinoord". Maandagmiddag wordt een zee excursie gemaakt met botters, terwijl Dinsdag de Wieringermeerpolder wordt bezocht. Dinsdagavond vertrekken de gasten van Den Helder. APOTHEKEN. Ned. Herv. Gem. (Nw. Kerk, Weststraat) Geen dienst. Westerkerk, (Helden der Zeepletn). 's Morgens 10.30 uur: Ds. H. A. Enklaar. Geref. Kerk. (Julianapark). 's Morgens 9 u.: Cand. Y. Feenstra. 's Morgens 10.45 u.: Cand. Y. Feenstra. 's Middags 5.30 uur Ds. Tollenaar. Geref. Kerk (Kehoboth-Kerk). 's Morgens 10 uur. Ds. Tollenaar, 's Avonds 5.30 u.: Cand. Y. Feenstra. Oud Geref. Kerk (Hoogstraat). 's Morgens 10 u. en 's avonds 5.30 uur Ds. Overduin (van Dordrecht). Chr. Geref. Kerk (Steengracht). 's Morgens 10 uur en 's avonds 5 uur: Leesdienst. Herst. Evang. Luth. Gem. (Weezenstr.). 's Morgens 10.30 uur Ds. W. J. F. Meiner*. Doopsgezinde Gemeente (Kerkgracht). Geen dienst. Oud-Katholieke Kerk (Langestraat 76) 's Morgens 10 uur Kerkdienst. Evangelisatie (Palmstraat). 's Morgens 10 uur, Ds. K. de Bel, van Schiedam. Gebouw Middenstraat 117. 's Avonds 8 u., Evangelisatie-samenkomst Evangelisatiegebouw, Vijzelstraat: 's Morgens 10.50 uur, de heer J. Sevensma Zondagmiddag 4 uur, Straatprediking Tuindorp. 'sAvonds 8 uur, de heer J. Sevensma Leger des Heils. 7.30 uur v.m. Bidstond 10 uur v.m. Heiligingsdienst 8 uur n.m Verlossingssamenkomst Kerk van Jezus Christus, Janzendw.str. 8 's Morgens 9.30 en 's avonds 6 uur Samenkomsten. Hersteld Apostolische Zending Gemeente Sluisdijkstraat hoek Schagenstraat. Dienst Ned. Herv. Gemeente. HUISDUINEN Geen dienst. Ned. Herv. Gemeente. JULIANADORP 's Morgens 10.30 uur Ds. M. van Wichen. Zendingsgebouw „De Ster der Hope". 's Avonds 7.30 uur de heer H. v. Doorn, van Alkmaar. Aquarium Zoöl. Station. Voor het publiek geopend: dagelijks van 912 en van 13.30— 17 u.. Zaterdag van 912 uur. lederen Dag, 35, 79: Westgracht 80: Tentoonstelling Historisch Genootschap „De Kop van Noord Holland". Musis Sacrum: iederen dag tot en met Zater dag van 7 uur tot 12 uur n.m. Schietwed strijden. BIOSCOPEN: Tivoli-theater, Spoorstraat, half 8: „Madame X" en „Op Vrije Voeten". Rialto, Spoorstraat half 8: „Vorstelijke Emigranten" en „Misdadigers der Lucht". Witte-Bioscoop, Koningstraat, half 8: „Het Kind van de Rekening" en „Cassidy's Razende Rit". Zaterdag 30 Juli. Aankomst 4-Daagsche loopers (met trein 18.39). Zondag. Badpaviljoen, Huisduinen, dansen. Van hedenavond 10 uur tot Maandagmor gen is alleen geopend de apotheek van de f:rma Rootlieb, Binnenhaven. Van Maandag 1 Aug. tot 8 Aug. wordt avond- en Zondagsdienst waargenomen door de firma Smeets—Snel, Weststraat. Opgenomen om 8 uur hedenmorgen. Barometerstand Den Helder 764.0 Temperatuur zeewater 17.6 Temperatuur lucht 16.7 Wind; richting Z.W. kracht: 4 Licht op 9,24 Hoogste temp. lucht gisteren l!Vl Laagste temp. lucht gisteren 12.6 Hoogwater (heden) 23.10 Laagwater (heden) 17.10 Hoogwater (morgen) 11.05-23.43 Laagwater (morgen) 4.55 - 17.50 naar Schoorl, Alkmaar, A'dam OP- EN ONDERGANG VAN ZON EN TIJD VAN HOOG EN LAAG WATER Zomertijd Zon Juli op: ond.: Hoogwater Laagwater Z 31 5.19 21.52 11.05 23.45 4.55 17.50 Aug. M 1 5.20 20.51 11.45 0.20 5.35 18.20 D 2 5.22 20.49 12.20 0.55 6.15 18.50 W 3 5.23 20.47 13.00 6.50 19.30 D 4 5.25 20.45 1.45 13.55 7.35 20.10 V 5 5.26 20.44 2.45 15.05 8.35 21.10 Z 6 5.28 20.42 3.50 16.25 9.45 22.25 GESLAAGD: Aan het Instituut „Mercu- rius" slaagden voor het diploma Machine- schrjjven dc dames A. v. d. Berg, Anna Pau- lowna, J. Egjpisscl en J. M. Brizée, Den Hel der, allen leerlingen van bovengenoemd in stituut.

Heldersche Courant | 1938 | | pagina 5