Den Helder ontvangt de Vierdaagsche loopers Hoogseizoen op Huisduinen MtadlnieuuM Bruin moe en uitgelaten Overgave van het Marine-commando Hebt U doorgereden op de fiets? Nu is het fijn om te varen en per ESONA goedkoop £eg£A£teA,iMeti Aqenda Maandag 1 Augustus 1938 Tweede Blad Bloemen en prijzen Meisje te water gevallen Een microfoon voor de Heldersche politie Kruiswoordpuzzle Burgerlijke Stand van Den Helder Een Heldersche jeugd- deputatie naar Amsterdam Ernstig motorongeluk op den Rijksweg Motorfiets tegen Taxi gevlogen De vonk bij het kruitvat Reist per ESONA" Bloemen en prijzen. Zaterdagavond, om even over half zeven zijn een kleine zestig vierdaagsche loopers in hun bakermat weergekeerd en de ont vangst, die men hen bereid heeft had niet hartelijker, niet spontaner kunnen ge schieden. Wel zeer duidelijk trad aan den dag, dat men deze week met onze tippe laars heeft méégeleefd en dat men zich gedwongen voelde hen hulde te brengen voor de geleverde prestatie om zonder een enkele uitvaller thuis te komen. Aan het station. Het was een drukte van belang, daar voor het 'station. Agenten, inspecteurs van politie, het Stedelijk Muziekkorps en opgestelde ver- eenigingen stonden bij den uitgang verzameld en langs de kanten van het plantsoen, en de route die de stoet door de stad zou nemen, zag het op sommige gedeelten zwart van het volk. Op het perron stonden de heeren Lücker en Wiersma. De laatste bleek geen stem meer te hebben. Die was den dag daarvoor tijdens het vierdagentippelen, gedurende het slaken van aanmoedigingskreten gesneuveld, zoodat er slechts een asthmatisch schor geluidje hoor baar was De trein was op tijd en nóg stond deze niet stil, of daar hief kapelmeester Pala reeds z'n dirigeerstok omhoog en klonk de nationale hymne, eerbiedig beluisterd door allen. Daarna... een spontaan hoezee, dat zich over het geheele perron voortplantte, het over geven van de vlaggen; bloemen werden over handigd, verlqofden zoenden hun toekomstige betere helften, moeders kusten hun vermoeide en bruin-gebakken kroost dat het klapte... kortom, het was een weerzien in groot for maat. Buiten stelde de stoet zich op. Voorop ons Stedelijk, dat natuurlijk weer bereid gevonden was z'n medewerking te verleenen, dan „De Jutter", „De Zilvermeeuw", „De Volharding" en tenslotte de tippelclub van de Speeltuin- vereeniging. En zoo ging het, marschen spelend en zingend, naar het gebouw van den R.K. Volksbond op de Molengracht, en het deed denken aan een gezelschap gladiatoren, die eer- en roembeladen naar hun heimat terugkeerden. De huldiging. 1 Op het tooneel waren gezeten, naast de bestuurderen van het Wandelcomité, de heeren Tfeune, Helder en Schipper. Het was de heer Lücker, die als eerste het woord nam en er op wees, dat ook dit keer de Vierdaagsche weer als geslaagd te beschouwen is. En dat... dank zij een training, die ook voor de Heldersche deel nemers zonder meer uitmuntend geweest was. De dag ervoor hadden spr. en de heer Wiersma één dag, (de gemakkelijk ste!) meegeloopen en hierbij hadden zij weer eens de ervaring opgedaan, dat er voor dit wandelen inderdaad zeer veel gevergd wordt. Echter... met goede training is het voor ieder bereikbaar. De heer Lücker roept allen een welkom toe, ook de individueele loopers en releveert het feit, dat zoowel „De Zilvermeeuw" als de „Jutter" een korpsprijs verkregen. „De Jutter" zelfs een tweetal. Voorts steekt hij de jongste Vierdagen looper Frank Lensen, in de hoogte. Vier dagen achtereen heeft deze z'n 30 kilometer gewandeld en toen hij hem gevraagd had hoe het er mee stond op dien vierden dag had Frank gezegd: „Alles is in orde, meneer, ik ben fit!" Een mededeeling, die een hartelijk applaus van de aanwezigen ontlokte. Frank krijgt daarna nog een fruit mand. De heer Helder: Hoofd-inspecteur Helder neemt hierna het woord. Deze wijst er op, dat ook hij de liefde voor de wandelsport bezit, en menigmaal op wedstrijden meemarcheerde. Er is veel uit houdingsvermogen voor noodig, doch een zeer belangrijke factor bij dit alles is de leiding. En het is hier dat hij een woord van hulde niet wil onthouden aan „Oome Kees" (de heer Willemse) en de andere leiders. Ook namens den commissaris dankte hij „Oome Kees" voor diens bemoeiingen. Een bestuurslid van de „Volharding" over handigt daarna bloemen aan ,De Zilver meeuw" en „De Jutter" en laat allen een Onvoorzichtig spel aan de Buiten haven. Zaterdagmorgen is 't pl.m. 12-jarige meisje Tromper, door onvoorzichtigheid in de Buiten haven gevallen. Het kind wilde het vlot, waar op ze speelde, van den wal duwen, toen daar een schip langs voer, waardoor zij tusschen vlot en wal geraakte. Gelukkig waren er ook eenige jongens op het vlot aan het spelen, die door handreiking het meisje op den wal trok ken. Het kind was evenwel tweemaal onder water geweest. De jongens brachten haar in een woning aan de Achterstraat en waarschuwden toen de ouders, die in de Langestraat wonen. De vader van het meisje ging met spoed, met een pak droge kleeren naar de betrokken woning, waarmee dit onaangename avontuur voor het kind afliep. Nu in den vacantietijd vrij veel kinderen aan de Buitenhaven en op de vlotten spelen, is een waarschuwing niet overbodig. Het is daar voor de jongens en meisjes niet de minst ongevaarlijke speel plaats hoera-tje voor beide vereenigingen aanheffen. De heer Geervliet, een individueel looper, dankt namens de mannen van de P.T.T. en de andere individueele tippelaars voor de ont vangst, Ook wekte hij de vrouwen en ver loofden der wandelaars op zooveel mogelijk hun medewerking aan de training te willen geven. De heeren Veltman en Wiersma krijgen vervolgens wegens het voor de vijfde maal trainen der Vierdaagscheloopers, het zilveren kruis. Een aantal dames worden met bloemen bedacht, terwijl de heer Lücker voorts ook Henk Lastdrager dankt voor zijn uitstekende training. Ook memoreert hij nog de wande laars van onze marine, zoowel die uit Vlis- singen, Amsterdam, Rotterdam als Den Helder en niet te vergeten de Marinestafmuziek. De voorzitter van „De Jutter", de heer v. d. Berg, feliciteert namens het Wandel comité daarna de vereenigingen. Aan een aan tal aanwezigen reikt hij een herinnering uit verdiend door de zg. Serietocht. Als eersten worden hier mee bedacht de heeren Wiersma en Visser. Spr. dankt voorts het comité, het Stedelijk Muziekkorps en de politie.. Het is tenslotte de heer Lastdrager, die namens „De Zilver meeuw" nog een enkel woord zegt. Hij is het, die er op wijst, dat men ook dank ver plicht is aan de 5000 ingezetenen van Den Helder, die er voor zorgden, dat alle lootjes verkocht konden worden, waarmede de kosten van deze Vierdaagsche gedeeltelijk bestreden werden. En dat was het einde... of eigenlijk ook weer niet, want onvermoeid begaven zich de Vierdagers naar buiten en zingend, hossend, lachend en pretmakend ging men de stad in... Met rare petjes op, bruin en vermoeid, doch met het vaste voornemen dat deze Vierdaagsche niet de laatste zou zijn Demonstraties waren zeer gunstig. Enkele dagen geleden is alhier, ten over staan van enkele politioneele autoriteiten, een apparaat gedemonstreerd, door Philips in den handergebracht en dat reeds in enkele Neder- landsche gemeenten gebruikt wordt. Het betreft hier een microfoon, die b.v. door de motorbrigade of door andere agenten mee gedragen kan worden bij drukke samenkom sten, parade's, en andere gelegenheden, waar bij zeer veel menschen op de been zijn en de politie de handen vol heeft bij het in goede banen leiden van het verkeer. De agent spreekt door den microfoon, waarbij het geluid op belangrijke wijze wordt versterkt. Naar men ons verzekerde zou de afstand, die het geluid kan afleg gen, zelfs tegen wind in, de 200 meter overschrijden. Alhoewel het ons niet bekend is of de Hel dersche politie van dit nouveauté gebruik zal maken, meenen wij te mogen veronderstellen, dat men de demonstraties als zeer geslaagd beschouwde. In de opgaaf van Zaterdag j.1. staat achter Verticaal 66 Stad in Filmland. Dit moet zijn: Finland, BEVALLEN: E. M. JanssenDijkshoorn, z.; M. HertogBouwen, z.; J. de RooKoch, d. OVERLEDEN: E. KooijmanGlas, 58 j.; C. Govers, m., 68 j. De scheidende Vice-Admiraal T. L. Kruys. Schout-bij-Nacht Jolles volgt vice- admiraal Kruys op. Hedenmorgen te half elf heeft aan boord van Hr. Ms. „Wachtschip" de plechtige over dracht van het marinecommando plaatsgevon den. Op dat tijdstip heeft schout-bij-nacht H. Jolles vice-admiraal T. L. Kruys als vloot voogd opgevolgd. Reeds vroeg was te zien dat Neêrlands eerste marine-basis iets bijzonder wachtte. Van alle te Willemsoord in dienst zijnde schepen, voor zoover deze tenminste niet in onderhoud op de Rijkswerf waren, en in de haven gemeerd lagen, woei de geus. Dat was van Hr. Ms. „Z 6", „Gruno", „M 4", „Sumatra" en „Wachtschip". Om 9 uur had in de groote zaal van het commandementsgebouw het afscheid door den scheidenden vice-admiraal plaats van officie ren, onderofficieren, ambtenaren en beambten en het overige personeel, werkzaam bij het commandement der marine. Na deze plechtig heid geschiedde de voorstelling aan schout-bij nacht Jolles. Om half tien volgde het voor stellen van de commandeerende officieren en andere autoriteiten in de groote zaal van het Paleis aan den schout-bij-nacht, waarna af scheid genomen werd. Te circa half elf ving de eigenlijke plechtig heid aan boord van Hr. Ms. „Wachtschip" aan. Hierheen begaven zich zoowel vice- admiraal Kruys met staf en gevolg, waaronder zich o.m. bevonden de chef der Bureaux, chef staf, overste J. J. A. van Staveren, en de adjudant van den vertrekkenden vlootvoogd, de luitenant ter zee le kl. B. J. Velderman, als de schout-bij-nacht. Het was hier dat vice-admiraal Kruys een afscheidsrede hield en schout-bij-nacht Jolles het commando overnam. Hierop en op het verdere ceremonieel van de overdracht hopen wij in ons nummer van morgen uitvoerig terug te komen. NATIONAAL CENTRUM EN LUCHTBESCHERMING. Gelijk gemeld, zal de stichting Nationaal Centrum te Zeist op Vrijdag 12 Augustus als haar eerste steunpunt officieel openen het kasteel Hardenbroek, onder Neerlangbroek. Op dit steunpunt heeft de Nederlandsche vereeniging voor Luchtbescherming (Nassau Ouwerkerkstraat 3 Den Haag) ook een kamer ingericht, waarin al datgene getoond wordt, wat de bevolking van luchtbescherming moet weten. Er is, naar men aan de N.R.C. meldt, aan deze inrichting zeer veel zorg ten koste gelegd. Uw huid of voeten stukgeloopen Purol verzacht en geneest. Tube 45 ct. Doos 62 en 30 ct. We waren al niet anders gewend meer dan Zondagen, met aan den hemel zwalkende wol kenflarden, die op geregelde tijden hun inhoud over het zomer-beidend menschdom uitgoten. Zondagen, die we binnenskamers moesten door brengen, omdat het guur was en omdat het regende en omdat er geen schijn van kans be stond om daarheen te gaan, waar in deze maan den het hart van ieder Jutter heentrekt: naar Huisduinen. Maar ziegisteren was dat allemaal anders. Gisteren ging de belofte, door den Zaterdag gegeven, in vervulling en heeft Den Helder op ouderwetsche wijze geprofiteerd van z'n stratid, z'n duinen en z'n zee. Het was kostelijk dat alles aan den lijve mee te maken. Kostelijk om langs het zon-doortrilde brandingsschuim te loopen en telkens weer de koele streeling van het zeewater te ondergaan. Kostelijk was het, zich als een moderne zon- aanbidder te laten bruinroosteren door de zon. die als een laaiende fakkel aan den trans stond, den heelen lieven dag. Het was druk op het strand. Zoover het oog rijkte was het bezet met tenten. Kleine en groote. Mooie en leelijke. Maar tenten, waarin een niet klein deel der Heldersche gemeenschap zich ontdeed i'an overtollige kleeding en gereed maakte tot een duik in dc lokkende golven van de koel-blauwe zee, Het was een feestdag. Temeer, waar in den morgen een „pleziertrein" arriveerde, die z'n inhoud op het Stationsplein loosde, doch welke inhoud voor verreweg het grootste deel linea recta Huisduinen-waarts toog. Tal van seizoen-bedrijven konden er hoe ge lukkig was datvan profiteeren. In de meeste uitspanningen, zoowel te Huisduinen als Don kere Duinen, zagen we dien dag heel wat gas ten zitten, zich lavend aan schuimend goudgeel bier, aan roomijs en parelende kogelfleschjes. Ook het badpaviljoen had het druk. Vrijwel den geheelen dag was het druk bezet met be zoekers, die van de gelegenheid, door het mooie terras geboden, druk gebruik maakten. Op zulke dagen is het toch verblijdend, dat we een dergelijk bedrijf hebben en de complimenten aan het adres van het ,jzitje" waren niet van de lucht. En terecht! Zoo verging deze dag als een schoone droom in de rij van donkere en verregende Zondagen. Een dag van uitbundig plezier, van menschen die hun zorgen vergaten b\i de zee en het strand en in de schoonheid en vrijheid der natuur hun reserve aan levens energie bijvulden. De avond was als de dag. Een feeërieke zons ondergang, een koel besluit van een Zondag die hoop geeft voor het thans aangevangen hoog seizoen. Ook voor Huisduinen, dat deze stimulans zoo goed gebruiken kan. Ter gelegenheid van het Jubileum van de Koningin op 6 September. Zooals men zich uit diverse berichten in ons blad nog wel zal herinneren, is momenteel het Centraal Bureau Jeugdhulde ijverig bezig alle voorbereidingen te treffen voor de feestelijk heden, die door Neêrlands jeugd ter gelegen heid van het aanstaand regeeringsjubileum van H. M. de Koningin zullen plaats hebben. Deze organisatie betreft de geheele Ne derlandsche jeugd en enkele dagen geleden heeft het Bureau zich ook tot den burgemees ter van onze stad gewend, om door diens tus schen aomst voor Den Helder een regeling te treffen. Vrijdagavond zijn in verband hiermede een aantal vertegenwoordigers van plaatselijke jeugdorganisaties ten stadhuize ontvangen, al waar hun diverse mededeelingen gedaan wer den, welke wij hieronder zullen herhalen. Voor het Stadhuis. Op den 6den September, den grooten dag, verzamelen alle plaatselijke jeugdorganisaties zich voor het stadhuis, in hun costuums, met vlaggen en banieren. Het zal hier zijn, dat een hulde aan den burgemeester gebracht wordt als symbool van het centraal gezag. Deze plaatselijke plechtigheid, die in iedere Nederlandsche gemeente zal geschieden, wordt dienzelfden dag dan gevolgd door de huldebe- tooging van het geheele Nederlandsche volk in Amsterdam in tegenwoordigheid van de Ko ningin. Het Bureau is besloten hiervoor uit Iedere gemeente aan een zeker aantal ver tegenwoordigers der jeugd gelegenheid te geven hun stad te vertegenwoordigen. De Heldersche jeugd zal met een 5-tal per sonen aan deze hulde kunnen deelnemen. Het zal noodig zijn, dat deze 5 vertegen woordigers van de gezamenlijke Heldersche vereenigingen in onderling overleg geko zen worden. Vóór 15 Augustus a.s. moet iedere organisatie dus één vertegenwoordiger uit haar rijen aanwijzen, die volgenS haar in aan merking komt Den Helder te vertegenwoor digen. Het schrijven dient daartoe gezonden te worden aan den burgemeester, met als adres den heer Everards, Raadhuis. In dit schrijven staat dus de naam van dengene, die bereid is de tocht naar de hoofdstad te maken. De tocht zal gemaakt worden bij voorkeur in een open auto, waarbij door het 5-tal jon geren een door den burgemeester overhandigde vlag van Den Helder wordt medegenomen. De auto's worden na aankomst bij het Sta dion geparkeerd, terwijl men om 5 uur des middags op den Dam zal verzamelen. Het is hier dat de vlaggenhulde plaatsvinds, waarbij dus alle gemeentevlaggen van Neder land aanwezig zullen zijn. Het behoeft geen betoog, dat dit een machtige demonstratie van eenheid zal geven. Na deze vlaggenparade voor H. M. de Koningin zal de vlag, waaraan een wimpel bevestigd wordt, als herinnering aan de plechtigheid: den volgenden dag weer aan den burgemeester worden teruggegeven. Wij kunnen hieraan nog toevoegen, dat zich onder de deputatie van 5 leden (plus chauf feur), ten minste 1 vrouwelijk lid moet be vinden. Zaterdagavond om half elf heeft op den Rijksweg, ter hoogte van het woonwagen kamp, een ernstig ongeluk plaats gevonden. Een tweetal dames, de zusters G. K. en H. K., respectievelijk 26 en 21 jaar oud, afkom stig uit Nijmegen, zouden in Den Helder een broer gaan opzoeken. Doordat de motorrijdster G. K. met de plaatselijke gesteldheid van den weg niet op de hoogte was, had zij geen erg in de bocht, die de Rijksweg bij het woonwa genkamp maakt, met het gevolg, dat zij sterk moest remmen om niet op den berm terecht te komen. De motor slipte en sloeg over den kop. Beide dames werden tegen den grond geslingerd. Het bleek, dat G. K. een lichte hersenschud ding had opgeloopen, terwijl H. K. een schou derfractuur had. Zij werden naar het hospitaal vervoerd, waar zij zooals wij vernamen, een rustigen nacht hebben doorgemaakt. Het motorrijwiel werd licht beschadigd. Gisterenmorgen om ongeveer 11 ur is op den hoek SpoorstraatKeizerstraat een motor rijder tegen een taxi aangereden. De motorbestuurder, zekere H. T„ met duo passagier, twee jongelui uit Delft afkomstig, kwamen uit de Keizerstraat vandaan en wilde de Spoorstraat inzwenken. Juist op dit mo ment kwam van het station een taxi aange reden. De taxi-chauffeur, die zeer langzaam reed, remde zoodra hij het motorrijwiel zag aankomen, oogenblikkelijk. Een aanrijding was echter niet meer te voorkomen. Wonder boven wonder kwamen de beide jongelui, die tegen den grond werden geslin gerd, er zonder kwetsuren af. De motor werd zwaar beschadigd, het voorwiel en de vork werden geheel verbogen. De taxi liep geen schade op. De politie, die spoedig ter plaatse was, heeft het motorrijwiel naar het hoofdbureau laten overbrengen. Een onderzoek zal worden in- Een nieuw grensincident... protestnota's..i gespannen toestand in het verre Oosten... ge vechten tusschen Japansche en Russische voor posten... bombardementen op Mantsjoerijsche dorpen... Ziedaar, de oogst van een serie telegrammen, deels door Tass en deels door Domei de wereld ingezonden en die verreweg het grootste deal van het Europeesche corps diplomatique den schoonen Zondag verknoeid hebben. Een nieuw incident... We weten het al zoo lang. Sedert 1918 af gaat er vrijwel geen week voorbij, of ergens in deze rammelende wereld wordt een incident ge boren. Zjj het in de Gran Chaco, zij het ergens in China of aan de grenzen van het Derde Rijk. Eerst spitsten we onze ooren, maar vandaag den dag heeft het nauwelijks onte aandacht meer. We kregen te veel van het goede. Daarbij kwamen nog diverse oorlogen, (tegenwoordig genoemd gewapende conflicten) en toen dan ook gisteren de zich aan het zoele Huisduiner strand roosterende bevolking hoor de van hernieuwde incidenten aan de'grens van Rusland en Mantsjoekwo, heeft men zich om gedraaid en zich er verder niet om bekommerd. Tenslotte is er al ellende genoeg en... het ge beurt allemaal ver weg. Bij nauwkeurige ont leding van dezen telegrammenstroom treedt echter wel degelijk aan den dag, dat hier geen sprake is van een onschuldig incident. Mogen wij de berichten gelooven, dan gaat het hier om een formeele aanval van geregelde troepen en mocht deze heele kwestie achteraf een storm in een glas water blijken te zijn, dan zullen er toch verscheidene protest- en verontschuldi gingsnota's naar de respectievelijke ambas- sade's gezonden moeten worden. Het is alles nog té onzeker en onbepaald, om thans reeds een beschouwing aan dit conflict te kunnen vastknoopen. Vast staat, dat Rus land de knuppel eergisterennacht in het Japan sche hoenderhok gesmeten hee.ft. Velen zullen hierover juichen. De „man in the street" heeft niet vee! op met de Japanners en men gunt hun een geduchte afstraffing. En 'daarvoor is thans, nu Japan de handen vol heeft met het Hemelsche Rijk, de gelegenheid zeldzaam gun stig. Zoo eenvoudig is de zaak echter niet. Van neutrale zijde hoort men telkens weer verzeke ren, dat Japan z'n beste troepen tot nu toe ge spaard heeft, een uitval van Stalin verwach tend. Anderzijds blijkt de organisatie van het Sovjetleger, mogen wij buitenlandsche waar nemers gelooven, min of meer gedecentrali seerd te zijn. De executie van tal van leger- en vlootleiders door vadertje Stalin is in dit ver band een veeg teeken. Hoe het ook zij, het is onmogelijk thans een oordeel te vormen over het resultaat van een mogelijk „gewapend con flict" tusschen beide groote mogendheden. Wat de toekomst baren zal, ligt in het onge wisse. De internationale toestand is zoowel in het nabije als verre Oosten geprikkelder dan ooit en telkenmale hoort men dezer dagen de bewering lanceeren dat we aan den vooravond van een tweede Serajewo staan. Nog steeds echter vertrouwen wij op het inzicht en staats manschap der diplomaten die het in hun hand hebben een nieuwe wereldbrand te bezweren of te ontketenen. Het laatste moge God verhoeden. naar Schoorl, Alkmaar, A'dam Bij beschikking van den minister van defensie is luitenant ter zee der 2e kl. A. F. Wiederhold, dienende aan boord van Hr. Ms. wachtschip te Vlissingen, den len September ter beschikking gesteld. Luitenant ter zee der le klasse der Kon. Marine-Reserve H. Panjer, sinds 11 April ge plaatst aan boord van Hr. Ms. Schorpioen, is thans geplaatst bij de He afdeeling A van het departement van defensie. Te Den Helder is een detachement van het Regiment Genietroepen uit Utrecht aange komen voo,r het houden van oefeningen. Aquarium Zoöl. Station. Voor het publiek geopend: dagelijks van 9—12 en van 13.30 17 u.. Zaterdag van 912 uur. lederen Dag, 35, 79: Westgracht 80: Tentoonstelling Historisch Genootschap „De Kop van Noord Holland". Musis Sacrum: iederen dag tot en met Zater dag van 7 uur tot 12 uur n.m. Schietwed strijden. BIOSCOPEN: Tivoli-theater, Spoorstraat, half 8: „Madame X" en „Op Vrije Voeten". Rialto, Spoorstraat half 8: „Vorstelijke Emigranten" en „Misdadigers der Lucht". Witte-Bioscoop, Koningstraat, half 8: „Het Kind van de Rekening" en „Cassidy's Razende Rit". Opgenomen om 8 uur hedenmorgen. Barometerstand Den Helder 768.6 Tem|>eratuiir zeewater 19.3 Temperatuur lucht 19.8 Wind; richting X., kracht: 4. OP 9 u. 20 min. Hoogste temp. luchtgisteren 21.8 Laagste temp. lucht gisteren 17.8 Hoogwater (heden) 24.20 Laagwater (heden) 18.20 Koogwatof (morgen) 12.2024.55 Laagwater (rntrgen) 6.15—18.50

Heldersche Courant | 1938 | | pagina 5