De Tour de France ten einde! JJRMAC Detme Klink van Wieringen Neerland's 2e achter volgingsspecialist Bartali wint onbedreigd Frankrijk verdringt Italië nog juist van de tweede plaats De drie Hollanders volbrengen de Tour •i Speicher eischt schadevergoeding Duitschland wint Europeesche zone ïRoioAApoAt Goede sport bij de T.T. races te Assen Zoo'n Nleuwe-Oogst TURMAC. verdoriel Dat is pas mijn lust en mijn glorie En 'k Juich met de rest. Dat's Turmac ophaarbest. Zoo kraait ze. terecht. fier Victorie l Slechts in finale door Pijnenburg geslagen AMeiieÈ Engelsche dames zegevieren te Amsterdam Zaterdag is de Tour de France voortgezet met de voorlaatste étappe van Reims naar Rijssel totale lengte 199 km. Op deze étappe werd tusschen Laon en St. Quintin, een af stand van 44 km, tegen het horloge gereden. Deze tijdrit werd gewonnen door den Belg Vervaecke in 1 uur 4 min. 40 sec. De étappe werd gewonnen door den Belg Neuville. Van de Nederlanders arriveerde Hellemons het eerst als negende in den tjjd van 4 uur 17 min. 54 sec. Daarop volgde Van Schendel als dertiende in ,denzelfden tijd, terwijl Middel kamp als 49ste eindigde in 4 uur 24 min. 58 s. De laatste étappe van de Tour de France van Reims naar Parijs is een ware triomftocht geworden voor de nog in de course liggende renners. Overal werden zij luide en stormachtig toegejuicht waar zij langs kwamen en vooral in Parijs zelve waren de huldebetuigingen aan de dui- vels-wegrenners niet van de lucht. Etappe-winnaars werden de Franschen Magne en Leducq, waarbij de Fransche ploeg zoo'n puntenwinst wist te doen noteeren, dat zij nog juist Italië van de tweede plaats in het landenklassement wist te verdringen. PONT-i-mRCg RfjSEL i i DOMI iUBISNf \">- 4, KAMERIJK u> i LE CATELET -» ^ST.JIUENTIN fhe ^^OORBCNY 208ETAPPE 30JULI 199KM. WEDSTRIJD TEBEN HET HORLOGE 9 COHTRÖLEPLAATSEN REIMS Bartali werd individueel winnaar, zoo als ook mocht worden verwacht: na der tien jaar had weer eens een Italiaan in de Tour de France gezegevierd! Onge twijfeld kan gezegd worden, dat de Italiaan verdiend gewonnen heeft. Hij is gebleken een waardig weg- en berg-kam- pioen per fiets te zijn. Tweede werd de Belg Vervaeke met bijna 20 minuten achterstand en het is omdat er zoovele enzoo hooge bergtoppen in het parcours liggen, anders had h ij wellicht met de gele trui binnengekomen. De drie Hollanders hebben de Tour be ëindigd en al is geen van drieën op een schitterende plaats terecht gekomen, toch verdienen zij alle hulde voor hun energiek volhouden en moedig strijden voor de eer van wieler-Nederland. De uitslag. De uitslag luidde: 1. Bartali (Italië), in 148 uur 24 min. 50 eec. Vervaeke, Belgieë, 148 uur 43 min. 17 sec. 3. Cosson, Frankrijk, 148 uur 54 min. 16 sec. 4. Vissers, België, 148 uur 59 min. 16 sec. 5. M. Clemens, Luxemburg, 149 uur 9 min. 59 sec. 43. M. Middelkamp, Nederland, 151 uur 31 min. 37 sec. 50. Van Schendel, Nederland, 152 uur 1 min. 36 sec. 55. Hellemons, Nederland, 155 uur 33 min. 14 sec. In het landenklassement eindigde België als no. 1, gevolgd door resp. Frankrijk, Italië, LuxemburgZwitserland, Frankrijk B, Spanje —Nederland, Frankrijk C en Duitschland. De Fransche wielrenner Speicher, die tijdens de Tour de France werd gediskwalificeerd, omdat h(j zich in de Pyreneeën door een auto zou hebben laten sleepen, heeft bij de justitie een eisch tot schadevergoeding ingediend wegens het onrecht, dat hem, volgens zijn meening, is aangedaan. Speicher verklaart, dat hij door zijn uitsluiting van den wedstrijd, in zijn bestaan geruineerd is. Duitschland is er met de tennissers Henkei en von Metaxa (ex-Oostenrpk) in geslaagd met 32 van Zuid-Slavië te win nen en daarmee voor de 4e maal in de Europeesche zóne om den Davis Cup te zegevieren. Henkei en von Metax# steken thans den Oceaan over om in de V. S. te trachten aan Budge c.s. den „Cup" te ont futselen. Uitnemende prestatie van v. Hamersveld Overigens geen verrassingen. De jaarljjksche T.T.-races op het bekende circuit van Drenthe zijn wederom een groot succej geworden, ondanks het ont breken van de sterke Norton-klasse. On geveer 100.000 toeschouwers hebben geno ten van dikwijls uitstekende sport, waarbij vrywel alle beslissingen op sportieve wjjze werden verkregen. Zaterdagmorgen zijn de wedstrijden aange vangen met een drietal nationale races, een noviteit, welke waarschijnlijk oorzaak was, dat de belangstelling dit jaar wellicht nog grooter was dan ooit te '-oren. Een ongeluk. In alle- drie klassen werd het een spannende kamp. In de zware klasse gebeuroe er helaas een ongeluk. In de 500 l.c.-klasse werd het gedu rende deze uur-race de nationale wedstrij den waren op een uur totaal bepaald een spannend duel tusschen Maltha en Knijnen- burg. In de voorlaatste ronde kwam Knijnen- burg uit Wassenaar, die op tien meter ach ter Maltha lag, bij het uitkomen van den bocht te De Haar, een driehonderd meter van de pits verwijderd, ten val. Hij zelf kwam in een droge greppel naast den weg terecht. De machine maakte enkele buite lingen en plofte over de met stroo bedekte afschutting temidden van het publiek neer. Eén toeschouwer werd daarbij ernstig ge wond. Met een gebroken been moest het slachtoffer naar het ziekenhuis te Assen worden overgebracht. Twee andere, toe schouwers werden licht gewond. Knijnen- burg zelf kwam er wonder boven wonder zonder noemenswaardig letsel af en kon zich te voet naar de pits begeven. Er vielen overigens geen verrassingen bij de intern, races te noteeren. Dat D.K.W. in de 250 cc-klasse zou winnen met haar crack Ewald Kluge als rijden, kon men met vrij groote zekerheid voorspellen. Ted Mellors werd met Velocette eerste in de 350 cc-klasse en ook dit behoefde weinig verwondering te wekken, daar deze renner algemeen als favo riet was aangemerkt. De groote strijd tus- sche B.M.W. en Gilera, voor het eerst op het circuit van Drenthe gestreden, is beslist ten gunste van het Duitsche merk. Zijn „opper stalmeester" Meier, die dit jaar wel buiten gewoon op dreef is, won met grooten voor sprong, nadat Serafini met Gilera door een val uitgeschakeld was voor de eerste plaats. De Nederlanders. Wat de Nederlandsche deelnemers betreft, Van Dinter werd kampioen in de lichte klasse na een uitstekende koers, terwijl Willy van Gent met Velocette heeft moeten vechten voor de tweede pla'.ts in de middenklasse. Hij behaalde het kampioenschap op zeer eervolle wijze en om in dit veld als tweede te eindigen achter Mellors, wijst toch wel op het feit, dat onze renners qua capaciteiten heusch niet voor de buitenlanders behoeven onder te doen. Maar het materiaal waarover zij de beschik king hebben of dat hun ter beschikking wordt gesteld, is nu eenmaal niet zoo f\jn afge stemd als de officieele fabrieksmachines. Ten slotte werd Bertus van Hamersveld tweede in de zware klasse, achter Meier maar voor Serafini. En ook op dit kampioenschap mag onze landgenoot ongetwijfeld trotsch zijn. De zware klasse. Zooals wij reeds lieten uitkomen ging de strjjd in de zware klasse uitsluitend tusschen B.M.W. en Gilera. Serafini (Gilera) kwam in de 6e ronde ten val. B(j Hooghalen ging hij, toen hij voort durend opgejaagd werd door Van Hamersveld uit den bocht. Den renner mankeerde niets, maar het stuur van zijn machine was krom en zijn voetschakeling verbogen. Hij had bij de pits geruimen tijd noodig om de schade in zooverre te herstellen, dat hij weer met eenige kans op een goede plaats den strijd verder kon voortzetten. Alleen Meier en Van Hamersveld lagen na 6 ronden voor hem en juist toen hij weer zijn machine besteeg vloog de Zwit- sersche kampioen Cordey hem voorbij. Ruim vier minuten had hij bij de pits staan repareeren en slechts 1 deelnemer was hem in dien tusschentijd voorbijge gaan, wel een bewijs, dat hec drietal Meier, van Hamersveld en Serafi.ii met enormen voorsprong op de overige rijders in de koers lagen. Na het tanken er waren toen tien van de twintig ronden gereden, waarbij de totaal afstand 330.7 km bedroeg had Meier 1 minuut voorsprong op van Hamersveld, een tijdsverschil, dat vrijwel voortdurend in het verdere verloop van den strijd gehandhaafd bleef. Meier en Van Hamersveld bleven met constante snelheid doordraaien, terwijl Sera fini tenslotte precies 1 ronde achter geraakte, hetgeen ongeveer 6Vi minuut beteekende. Fantastische prestatie van Van Hamersveld. De snelste tijd van Van Hamersveld werd in de derde ronde gemaakt, n.1. 6 min. 36.6 sec. (gem. uursnelheid 150.2 k.m.), een snelheid, 'welke nog nimmer door een Nederlandschen renner in een officiëelen wedstrijd werd bereikt. Want dat wil zeggen dat Van Hamersveld op sommige rechte einden een snelheid van 200 k.m. heeft moeten halen, een fantas tisch getal, dat men eigenlijk tot de on mogelijkheden had gerekend. De uitslagen. De voornaamste uitslagen van de T.T.-races luiden Einduitslag 500 cm3 kl. c. 1. G. Meier, Duitschland, B.M.W., 134 min. 34 sec., gem. uursnelheid 147.5 km. 2. A. P. van Hamersveld, Nederland, B.M.W., 135 min. 51 sec., gem. 145.9 km. 3. De Serafini, Italië, Gilera, op 1 ronde. 350 cm3. 1. E. Mellors, Engeland, Velocette, 134 min. 40.6 sec., gem. 132.7 km. 2. Willy van Gent, Nederland, Velocette, 141 min. 44 sec., gem. 125.9 km. 3. F. J. Binder, Duitschland, Velocette, 143 min. 13.6 sec., gem. 124.7 km. NIEUWE OOGST! De Ned. wielerkampioenschappen Op de Stadionb an te Amsterdam zijn Za terdag en Zondag de wielerwedstrijden om de nationale kampioenschappen gehouden. In de sprint voor amateurs vielen geen verrassingen te noteeren. Van der Vijver schakelde in de halve finale Smits uit, terwijl Ooms van Derk- sen won. Bij de onafhankelijken plaatste Pe perkamp, eerst kortgeleden naar deze cate gorie overgegaan, zich in den eindstrijd. Bij de profs sloeg Van Vliet in de halve finale Pijnenburg, terwijl Kremers van Van der Lin den won. Buitengewoon belangwekkend waren de ritten voor de achtervolging. De strjjd tusschen den kampioen van het vorig jaar, Slaats, en Groenewegen, was zeer fel. Laatstgenoemde lag steeds achter, doch door een formidabele eindspurt in de laatste twee ronden, wist hij den strijd te zijnen gunste te beslissen. Ook de ontmoe ting tusschen Schulte en Pellenaars was zeer spannend. Pellenaars verkocht zijn huid zoo duur mogelijk, zoo duur zelfs, dat Schulte slechts met één meter verschil heeft kunnen winnen. Ook Pijnenburg en D. Klink, de ontdek king van het vorig jaar, wisten zich voor de halve eindstrijden te klasseeren. De finales. In de Zondagmiddag voortgezette Nationale kampioenschappen vielen bij de sprinters resultaten te noteeren, welke volkomen in de ljjn der verwachtingen lagen. Ooms prolongeerde z\jn kampioen schap bij de amateurs, Peperkamp kwam, zag en overwon bij de onafhankelijken, terwijl Van Vliet zonder eenigen strijd den proftitel won. Dat Van Vliet tenslotte tegen Ooms en Peperkamp ook het alge meen kampioenschap van Nederland be haalde, zonder noemenswaardigen tegen stand te ondervinden, was ook al een normaal resultaat. Hoe geheel anders verliepen de achter volgingen! De beide favorieten, Schulte en Groenewegen verloren. Pijnenburg en Klink, de populaire renner uit den kop Noordholland, kwamen in de finale. Ooms de tacticus. Ooms won in twee ritten van Van der Vijver. In den eersten rit, welke ongeldig was ver klaard, week Ooms in de laatste bocht eenigs- zins van zijn rijlijn af, waarna Van der Vijver, die toen al kansloos lag, de hand opstak ten teeken, dat hij gehinderd was. De jury besliste, dat de rit inderdaad zou worden overgereden. Van der Vijver nam in den eersten rit den kop. Voor de Marathontribune schoot Ooms binnendoor, maar ging niet op volle kracht door. Hij ving Van der Vijver in de bocht op en demarreerde toen zelf. Ooms ontwikkelde op het laatste rechte eind voldoende snelheid om te verhinderen, dat de wereldkampioen nog zou passeeren. In den tweeden rit had Van der Vijver den kop. Deze behield hjj tot in de laatste bocht, doch zette niet door. Ooms daarentegen zag hier zijn kans, demarreerde zoo fel, dat hij ge makkelijk langs Van der Vijver kwam en won. Van der Vijver paste een volkomen verkeerde tactiek toe in deze ritten, beter gezegd, de wereldkampioen hield er in het geheel geen tactiek op na. Zijn kracht ligt in een langen sprint van kop af en h(j probeerde het geen van beide malen op deze wijze. Niet hij nam het initiatief, maar Ooms. Ooms, sterk geconcen treerd, is de groote tacticus, die een zeer sterk moreel heeft, doch juist weer een tikje in snel heid te kort komt om een sprinter van wereld naam te kunnen worden. Peperkamp had drie ritten noodig om Van Rossum te slaan. Onlangs heeft Peperkamp de rijen der amateurs verlaten om zijn kans in de categorie der onafhankelijken te probeeren. Veel moeite heeft hij niet gehad om de finale te winnen, al bood Van Rossum hem kranigen tegenstand. Van Vliet behoefde slechts te „wandelen" om den titel bij de beroepsrenners te behalen. Eerst in de matches tegen Ooms en Peper kamp voor het algemeen kampioenschap be hoefde Van Vliet er een werkelijk sprintje van te maken. Van Peperkamp won hij gemakkelijk en aan Ooms liet hij zien, wat snelheid eigen lijk is. Zoo kon jhr. Van den Berch van Heem stede als voorzitter der N.W.U. aan Van Vliet de kampioenstrui overhandigen, terwijl de oud voorzitter van den A.N.W.B., Edo Bergsma, zijn gelukwenschen vergezeld liet gaan van de kampioenskrans. DETME KLINK, wieyis naam voor goed, in de wielerwereld gevestigd is. Een verkeerde versnelling. De jury had de halve eindstrijden der ach tervolging zoo ingedeeld, dat Schulte tegen Klink reed en Pijnenburg tegen Groenewegen. Algemeen werd verwacht, dat Groenewegen, die gisteren van Slaats had gewonnen, ook Pijnenburg zou slaan. Maar Groenewegen had een verkeerde, n.1. te groote versnelling op gezet, waarmede hij niet vooruit kon komen. In de voorlaatste ronde stapte Groene wegen, volkomen uitgereden, af. Op dat moment lag hij trouw;ens 20 meter achter. Tweemaal moest de poursuite tusschen Schulte en Klink worden afgebeld, wegens een lekken band van Klink. In de derde poging nam Klink de lei ding. Langzaam maar zeker liep de Noord-Hollander uit en won tenslotte met 15 meter. De finale tusschen Pijnenburg en Klink was niet zoo spannend als men verwacht bad. Klink bezat niet het uithoudingsver mogen om er voor de tweede maal zoo'n formidabelen rit uit te gooien. Pijnenburg won in 6 min. 30.8 sec. Het was anders wel merkwaardig, dat Groenewegen op nieuw den besten tjjd van den dag maakte. Hij sloeg voor de derde plaats Schulte op fraaie wijze, waarbij hij In de laatste ronde er nog een prachtige sprint uit haalde, in 6 min. 28.8 sec. Finale kampioenschap sprint amateurs over 500 meter: Eerste rit. 1. Ooms, laatste 200 m. 13 sec.; 2. Van der Vijver. Tweede rit: 1. Ooms, tijd sec.; 2. Van der Vijver. Om den derden prijs: eerste rit: 1. Derksen, tijd 13 sec.; 2. Smits. Tweede rit: 1. Derksen, tijd 13.3 sec.; 2. Smits. Einduitslag: 1. Ooms (kampioen van Neder land); 2. Van der Vijver; 3. Derksen. Finale kampioenschap sprint onafhankelij ken over 500 meter. Eerste rit: 1( Van Rossum, tijd laatste 200 m. 13 sec.; 2. Peperkamp. Tweede rit: 1. Peperkamp, tijd 13.4 sec.; 2. Van Rossum. Derde rit: 1. Peperkamp, tijd 13 sec.; 2. Van Rossum. Om den derden prijs: eerste rit: 1. Te Loo, tijd 13.2 sec.; 2. Herbershoff. Tweede rit: 1. Herbershoff, tijd 13 sec.; 2. Ter Loo. Dtrde rit: 1. Te Loo, tijd 13.2 sec.; 2. Her bershoff. Einduitslag: 1. Peperkamp (kampioen van Nederland); 2. Van Rossum. 3. Te Loo. Finale kampioenschap sprint professionals over 500 meter. Eerste rit: 1. Van Vliet, tijd laatste 200 m. 13.2 sec.; 2. Kremers. Tweede rit: 1. Van Vliet, tijd 13.2 sec.; 2. Kremers. Om den derden prijs: eerste rit: 1. Van der Linden, tijd 14 sec.. 2. Pijnenburg. Tweede rit: 1. Van der Linden, 13.2 sec.; 2. Pijnenburg. Einduitslag: 1. Van Vliet (kampioen van Nederland); 2. Kremers; 3. Van der Linden. Finale om het kampioenschap van Neder land sprint 1938 over 500 m. Eerste rit: 1. Ooms, tijd 13 sec. 2. Peper kamp. Tweede rit: 1. Van Vliet, tijd 14.4 sec.; 2. Peperkamp. Derde rit: 1. Van Vliet, tijd 12.6 sec.; 2. Ooms. Vierde rit: 1. Ooms, tijd 13.6 sec. 2. Peper kamp. Zesde rit: 1. Van Vliet; 2. Ooms. Einduitslag: 1. Van Vliet, 4 pt. (kampioen sprint van Nederland); 2. Ooms, 6 pt.; 3. Peperkamp, 8 pt. Kampioenschap achtervolging professionals over maximum 5 km. Halve finales: Eerste serie: 1. Pijnen burg, tijd 6 min. 29.6 sec.; 2. Groenewegen (opgegeven). Tweede serie: 1. Klink, tijd 6 min. 32.6 sec.; 2. Schulte. Om den derden prijs: 1. Groenewegen, tijd 6 min. 28.8 sec.; 2. Schulte. Finale: 1. Pijnenbrug (kampioen van Nederland); 2. Klink, tijd 6 min. 35.8 sec. Kampioenschap van Nederland op de baan over 100 km. Voorwedstrijd. 1. Buis, tijd 1 uur 27 min. 35.4 sec.; 2. v. d. Wildt. Opgegeven: Van Amsterdam, Domhof, Van der Ruit. Niet gestart: Gramser en Matena. Athletiek-wedstrjjden op de sintel- baan om den C.D.A.-beker. De dames van de Engelsche Mitcham Ath- letic Club, de kampioenen van Engeland, heb ben ook in Amsterdam haar superioriteit ge toond in de wedstrijden om den beker van de commissie voor dames-athletiek, Zondagmid dag op de sintelbaan te Amsterdam gehouden. De dames van Mitcham wonnen den C.D.A.-beker met 69 punten, terwijl de Amsterdamsche club A.D.A. met 42 pun ten de tweede plaats bezette. Vooral in de loop-nummers bleken de Engelsche dames sterk: slechts op de 80 meter horden wis ten Nederlandsche meisjes de eei ste en tweede plaats te bezetten en wel MeJ. Doorgeest in den fraaien tijd van 11.9 sec. en Mej. Ter Braake in 12.2 sec. De eerst aankomende Engelsche, miss Odam, no teerde 12.3 sec. In de werpnummers zege vierden in het algemeen de Nederlandsche meisjes. Slechts het nummer kogelstooten werd door een Engelsche, miss Reid, met 11.40 meter gewonnen. Het spreekt vanzelf, dat, gestimuleerd door de uitstekende Engelsche loopsters, ook de Nederlandsche deelneemsters goede tijden maakten, maar, hoewel een recordverbetering in de lucht hing, is het zoover toch niet geko men. Wel evenaardde Fanny Koen in haar serie op de 100 meter het Nederlandsch record 60 meter, door dezen afstand in 7.5 seconden af te leggen, maar in de finale, waarin zij tegen het snelle, 17-jarige Engelsche loop- stertje miss Lock uitkwam, is er toch geen record gevallen. Tevoren had miss Lock in haar serie het Engelsche record, het 7.6 sec. bedroeg, met 0.2 seconden verbeterd, en bleef met den tijd Van 7.4 sec. net één tiende sec. boven het wereldrecord. In de finale van dat nummer, welke buiten gewoon spannend verliep, noteerden Fanny Koen en miss Lock beiden 12.1 seconden, doch de Engelsche was juist iets eerder over de streep. Op de 200 meter waren de Engelsche dames niet te genaken. Nadat Mias Holloway, miss Stebbings en miss Furneaux ieder haar serie met ruimen voorsprong hadden gewonnen, be zetten zij in de finale de eerste, tweede en derde plaats. Als eerste Nederlandsche kwam toen aan mej. A. de Vries van A.D.A. Voorts maakte de dames-ploeg van A.D.A. in het nummer 10X100 meter estafette, waarbij zij als tweede achter Mitcham aan kwam, een tijd van 2 min. 7.4 sec., hetgeen een Nederlandsch record beteekent het be staande is 2 min. 9.8 sec. op naam van de zelfde club doch daar slechts een tijd- waarnemer had gecontroleerd, kan het record niet erkend worden. Mitcham maakte een tijd van 2 min. 5.8 sec. Wat de heeren betreft, ook daar is men dicht bij recordverbeteringen geweest.' Op het nummer 3X1000 meter estafette maakte de „Trekvogels"-ploeg, bestaande uit Van R(jn Kalkman en Wemink, een tijd van 8 minuten 0.5 sec., hetgeen een verbetering van het door A.A.C. gevestigde Nederlandsche record (8 min 4 sec.) zou beteekenen indien dit niet juist verleden week door dezelfde club in Den Haag op 7 min. 55.9 sec. was gebracht. En bij de 110 meter hordenloop voor heeren evenaardde 'Brasser het Nederlandsch record van Kaan, dat op 14.8 sec. staat.

Heldersche Courant | 1938 | | pagina 7