Russische vliegtuigen bombardeeren Japansche stellingen Euispa en Rusland-Japan DAGBLAD VOOR DEN'HELDER EN'HOLLANDS NOORDERKWARTIER De strijd aan den Ebro Moskou zal scherp protesteeren FELLE TAAL IN RUSLAND Ieder Duitscher zijn eigen auto Duitschland krijgt vleesch te kort KONINGSTRAAT 78, DEN HELDER. TELEFOON'SO (2 LIJNEN) Rassenleer moet bestudeerd worden Mr. Duys N.S.B.-er? REISBUREAU WACO H.M de Koningin verlaat Zwitserland Dit nummer bevat 8 pagina's 51= O/EERBERICHT DE BILT SEINT: Hevig Japansch offensief bij Kioekiang HELDERSCHE COURANT Uitgave der Uitg.-MlJ. Hollands Noorderkwartier N.V. te Den Helder DINSDAG 2 AUGUSTUS 1938 66e JAARG. No. 8375 Volgens berichten uit Keijo heb ben Sowjetrussische bombardements vliegtuigen verscheidene aanvallen op Koreaansch gebied ten uitvoer gelegd. In het grensgebied werden spoorwegen en bruggen bij Keijo ge troffen. Naar het Japansche hoofdkwartier verder meldt, zijn vijf vliegtuigen, waaronder enkele bombardements toestellen, neergeschoten, resp. ge dwongen tot landen. Officieel wordt van Russische zijde mede gedeeld, dat de Japanneezen bij de gevech ten, welke Zondagavond zijn geleverd aan de grens van Sovjet-Rusland en Mand- sjoekwo naar schatting 400 dooden en ge wonden hebben verloren, terwijl zij 5 ka nonnen, 15 machinegeweren en 157 geweren hebben moeten achterlaten. De Sovjets hebben dertien dooden en 55 gewonden te betreuren. In den avond van den 31 Juli hebben 'de Japanneezen met steun van geschut, een aanval gedaan op een Sovjet-Russische grenspatrouille en deze tot voorbij Tsjang Tsjoe Geng teruggeslagen. Zij drongen 4- km. het Sovjetgebied binnen cn maakten gebruik van artillerie en infanterie. Enkele uren later arriveerden Sovjet-Rus- sische versterkingen ter plaatse, die de Ja panneezen van het Sovjetgebied verdreven. Een Sovjefrussische tank en een machine geweer werden vernield, terwijl een Rus sische vlieger werd gevangen genomen. Volgens mededeelingen van het Sovjet- russische hoofdkwartier zijn de Russen niet op het gebied van Mandsjoekwo gekomen. Zij hebben daarom niet de Japanners kun nen achtervolgen en omsingelen. Scherp protest te verwachten. Het is, zegt dit bericht, te verwachten, dat een scherp protest zal worden gericht tot de regeering te Tokio en dat bij die gelegen heid gewaarschuwd zal worden voor even- tueele ernstige gevolgen. Felle taal uit Moskou. De „Komsomolskaja Prawda" publiceert een brief van een groep jonge Stachanof- arberaers uit de „Kalininfabriek", waarin zij o.m. schrijven: De Japansche generaals, die een veldtocht tegneons willen beginnen moeten beter dan wie ook weten, dat de afstand Tokio— Moskou vele malen langer is dan de af stand MoskouTokio, wij waarschuwen: steek uw bloedige vingers niet tusschen de grensden-en van het Verre Oosten van den Sowjet. Na uw vingers zoudt gij gemakke lijk uw handen kunnen verliezen. Terwijl wij ons vandaag voorbereiden op den antimilitaristischcn dag van 1 Augus tus, buigen wij, jonge arbeiders, heit hoofd voor de roemrijke herinnering van onze broeders, de grenswachters, die den dood der dapperen gestorven zijn in de verdedi ging van het Sowjetgebied bij het Kliasa- meer. De tijd Aal komen, waarop zij voor lederen druppel ltioeds der Sowjet-Russi- sche grenswachten zullen moeten betalen met stroomen van hun vuile bloed. Slaapt rustig, dierbare broeders. Wij zijn vredelievende menschen, maar wij heb ben een goed geheugen. Wij zullen ons het adres van uw moordenaars herinneren. Vrede of oorlog? Kansen staan vijftig tegen vijf tig, zegt Japansche woordvoerder. In den afgeloopen nacht om h§lf vier, wa ren de ministeries van oorlog en buitenland sche zaken in Tokio nog hel verlicht en be raadslaagden de ambtenaren ernstig over «en toestand aan de Russisch-Mandsjoe- rijsche grens. De berichten volgens welke Russiche vlieg tuigen twee malen aanvallen ondernomen haddon over de omstreden grens heen en Plaatsen hebben gebombardeerd in Korea, hebben een electrischen schok doen gaan door de Japansche hoofdstad. Toen de correspondent van Reuter den Japanschen woordvoerder van het departement van buitenlandsche zaken vroeg, of hij openhartig kon verklaren of de Russische luchtaan vallen oorlog of vrede beteekenden, antwoordde hij: de kansen staan vijf tig tegen vijttig. Alles hangt van de Sowjets af, aldus voegde de woord voerder daaraan toe. Wij willen de zaak localiseeren Wij h#hdhaven 'n niet uitdagende houding, voor zoo ver dit mogelijk is, maar er zijn gren zen aan ons geduld. Bij het voortschrijden van den nacht ble ven de ambtenaren bezig met het bestudeeren van de berichten, welke bleven binnenkomen uit Hsiking en Keijo op Korea. Niet-officieele waarnemers verklaar den tegenover Reuter, dat zij de mee ning waren toegedaan, dat een con flict vermeden kon worden, wanneer Japan zich weerhield van represail les en Rusland zich weerhield van verdere actie. Deze waarnemers zijn van opvatting, dat Japan, op grond van zijn onderneming in China het uiterste in het werk zal stellen om een diplomatieke regeling tot stand te brengen. Terzelfdertijd echter wij zen zij op het gevaar, dat bevelvoer ders ter plaatse stappen zouden kunnen nemen, die de mogelijkheid van een kalmeering zouden uitslui ten. Lichtcontrole. Dc manier, waarop gereageerd werd op de berichten over Sowjet Russische lucht aanvallen, blijkt uit de aankondiging, dat voorloopig lichtcontrole ingevoerd is in de prefectuur Foekoeoka, in de uiterst Zuid westelijke districten van Japan. Men ge looft ook, dat in andere deelen van het, eigenlijke Japan extra scherp de wacht wordt gehouden tegen eventueel aanval lende vliegtuigen. Do woordvoerder van het departement van Buitenlandsche Zaken heeft in zijn ver klaringen tegenover den vertegenwoordiger van Reuter er op gewezen, dat geen Ja- pansch vliegtuig is opgestegen om den strijd aan te binden met dc aanvallende toe stellen. Naar zijn verklaring zijn de neer gehaalde Sowjetmachines neergeschoten door luchtafweergeschut. Desnoods tegen China en Rus land tegelijk. Een oorlog tusschen Rusland en Japan, aldus voegde de woordvoer der aan zijn verklaringen toe, zou niet uitloopen op een verzwakking van den Japanschen veldtocht in China. Japan is niet voornemens af te wijken van zijn vastbesloten doel: ^Tsjang Kai Sjek te verpletteren. Naar Havas nader meldt omtrent de be sluiten van de buitengewone conferentie on der voorzitterschap van generaal Itagaki waar verscheidene militaire Japansche be velhebbers aanwezig waren is besloten voor het oogenblik met aandacht de ont wikkeling der gebeurtenissen te volgen en een houding in acht te nemen, die vrij is van iedere provocatie. Reuter meldt hier omtrent nog, dat men besloot de luchtraids te beschouwen als een betooging, volgende op de herovering van dc omstreden stelling van Tsjangkoefeng en Sjatsauping door de Japanneezen. Op bevel van den secretaris der fascis tische partij in Italië zullen de politieke, sociale en wetenschappelijke afdeelingen der fascistische universitaire groepen in het bijzonder hun studie wijden aan het rassen probleem, ook met het oog op de nationale cultuurwedstrijden tusschen de studenten in den loop van het volgende jaar. Volgens de Tel. is het oudlid der Tweede Kamer, mr. J. E. W. Duys, die vele jaren een der voormannen in de S.D.A.P. is geweest, thans toe getreden tot de Nat. Soo. Beweging in Nederland, leider ir. A. A. Mus- sert. Wilt U een heerlijke vacantietocht? Dan een meerdaagsche reis van het Reisgidsen gratis verkrijgbaar. Reisbureau W.A.C.O., Den Helder, Kanaalweg 132, Tel. 773. Voor vijf mark in de week. Op 1 Augustus, zei dc Duitsche rijksor- ranisatieleider Dr. Ley dezer dagen, begint I de groote spaaractie voor de volksauto. Iedere Duitscher zonder onder scheid van klasse, stand of bezit kan kooper worden van de volksauto. Met inbegrip van de verzekering is het laagste bedrag, dat wekelijks gestort moet worden, vijf rijksmark. Wan neer men dit bedrag regelmatig stort, krijgt men na een tijdsverloop, dat nog moet worden vastgesteld, een volksauto. DR. LEY Half milliocn auto's per jaar Nog dit jaar zal het eerste deel van de fabriek, die 450.000 wagens per jaar zal kun nen leveren, onder dak zijn. Aan het einde van het volgende jaar wordt begonnen met de loopende productie. Wanneer de fabriek volledig zal werken, verwacht men een jaar- lijksche productie van i'A millioen volksau to's. De auto zal 990 r.m. kosten cn kan bij een voortdurend onderhouden snelheid van 100 k.m. vast op den weg liggen. Per 100 k.m. verbruikt de auto zes liter benzine. De wagen MeMtfaats aan een ge zin met veir tot vijf kinderen. Het klimver mogen is groot. Zonder onderbreking is de Grossglockener met een snelheid van 36 k.m. per uur spelend genomen. Koningin Wilhelmina heeft haar bezoek aan Zwitserland beëindigd. Gisteravond om 22.39 is H.M. uit Ba zel vertrokken. De Nederlandschc consul te Bazel, de heer C. Haessig en mevrouw Haessig bevonden zich ter begroeting op het perron. Voedsel problemen... Nog' altijd is het veevoeder-vraagstuk Luitschlands grootste moeilijkheid in de op lossing van het voedselprobleem. Deskundi gen zeggen, dat de moeilijkheden met het mond en klauwzeer, die reeds aanzienlijk zijn, er niet bij vergeleken kunnen worden. Mond- en klauwzeer heeft groote schade gebracht aan Duitschlands voedselvoorraad Ongeveer 100.000 boerderijen zijn besmet en de ziekte, die in het Westen begonnen is, is naar het Oosten verspreid en heeft haar vernielend werk gedaan. Doch tenslotte zijn deze 100.000 boerde rijen slechts 3 pet. van alle Duitsche boer derijen. Daarom kan men niet zeggen, dat de ziekte het voedselprobleem werkelijk ernstig heeft vergroot. Integendeel, de offi- cieele cijfers wijzen wel uit, dat de voedsel voorziening er niet onder geleden heeft. Geen graan aan varkens. Grooter moeilijkheden dan met het rundvee heeft Duitschland dan ook met varkens en pluimvee, o.a. tengevolge van het rijksdecreet, dat geen graan aan var kens en pluimvee mag worden gevoerd, zegt de Msb. Van het oogenblik af, dat dit bevel werd uitgevaardigd, is de toekomst voor beide veestapels ernstiger geworden. Vele fok kers werden gedwongen, het aantal hun ner dieren te verminderen Enkele cijfers mogen dit illustreeren: In Juni van dit jaar had Duitschland 20.800.000 varkens tegen 22.720.000 in Juni 1937 en in December 1937 had het land nog 85.498.000 stuks pluimvee, tegen 88.423.000 in diezelfde maand van 1936. Voor de komende maand verwacht men Franco-legers in een hachelijke positie. Onze kaart geeft de krijgsverrichtingen weer aan het Ebrofront. In den nacht van 25 Juli ontketenden de Republikeinen een onverwachts goed voorbereid offensief langs de rivier den Ebro. Vanaf Mequinera tot Amposta strekt do doorbraak zich over een lengte van 150 k.m. uit. De Ebro-rivier werd gelijktijdig op 11 plaatsen dor de Republikeinen via nood bruggen overgestoken, welke in alle stilte en geheimzinnigheid waren gebouwd. In de twee uiterste punten Mesquinera en Amposta werden de linkschen teruggesla gen, maar vanaf Fayon tot Benifallet ge lukte het de Republikeinen vasten voet aan den Westelijken over van den Ebro te krijgen. Alhoewel de berichten van Bur gos en Barcelona met elkander in strijd waren, bleek het naderhand dat het inderdaad juist was dat de linkschen een aanmerkelijk front gedeelte rondom Cansada hadden heroverd. Dit gedeelte is op kaart aangegeven, even eens het oorspronkelijk front. Momenteel blijven de linkschen op Candesa oprukken; in het zuiden beheerschen zij een gedeelte van den straatweg naar Alcaniz; in het Noorden probeeren zij vanaf Vilalba con tact te krijgen met hun Zuidelijke legers, om zoodoende Candesa in te sluiten. Op onze kaart ziet men hoe de Franco- legers in een hachelijke positie gebracht zijn. Om een front in den rug van den vijand te brengen, zijn de Nationalen bij Fayon overgegaan tot den aanval; de luchtmacht van Franco bestookt daarom onophoudelijk de aangelegde noodbruggen aan den Ebro om den vijand te beletten deze rivier bij eventueele terugtocht over te trekken. Rondom Candesa houden zij den weg naar Caspe vrij, van waar zij versterkingen ver wachten. Men ziet de Franco-stellingen weergegeven met de opmarschrichtingen der linkschen. Verwachting: Meest matige N.- Oostelijke wind, helder tot licht bewolkt, droog weer, in het Noorden nog warm, in het Zuiden nog zeer warm. Verdere vooruitzichten: Wind uit Noordoost tot Noord, geleidelijk kouder, vooral in 't Noorden, aanvankelijk droog weer. wel eenige ontspanning, daar het ernaar uitziet, dat de voedselnood minder nijpend zal zijn. De veestapels kunnen weer uitgebreid worden, doch de jonge dieren zullen niet voldoende zijn om het tekort te vullen, daar er geruim en tijd overheen gaat, voor ze geslacht kunnen worden. Men verwacht dan ook voor den komenden herfst en winter stellig een tekort aan vleesch. Intusschen, de groote invoeren van graan bewijzen wel, dat de regeering geen risico loopen wil, dat in de steden voedseltekorten ontstaan en daarom mag men verwachten, dat uit het buitenland varkens of vleesch zullen worden ingevoerd. ENGELAND: Een plaatselijk incident. FRANKRIJK: Een uitsluitend Oostersche zaak. ITALIË: Rusland vergiste zich. In Engeland schijnt men zich" over het Russisch-Japansche conflict niet al te bezorgd te maken. Ook het gevecht van de Russische vliegtui gen beschouwt Londen als een zui ver plaatselijk incident. Ook de Engelsche pers bespreekt de ge beurtenissen op kalmen toon. Zoo schrijft de Daily Telegraph, dat in een anderen tijd een dergelijk incident bijna zeker tot een oorlog zou hebben geleid. Doch reeds her haaldelijk zijn in den laatsten tijd Japan sche en Russische troepen slaags geraakt cn hebben de regeeringen dit als plaatse lijke incidenten behandeld, want geen van beide landen wil een oorlog ontketenen om enkele stukken land, welke van geen waar de zijn. De Fransche pers is minder optimistisch gestemd, maar hoopt dat Sovjet Rusland zijn koelbloedigheid zal bewaren. Diploma tieke kringen zijn van oordeel, dat wanneer een algemeen rechtstreeksch conflict tus schen Russen en Japanneezen zou losbars ten, men in de eerste plaats zou moeten vermijden, dat de Europeesche mogendhe den er tóe zouden komen partij te kiezen. De betrokkingen, die de regeeringen te To kio en Moskou onderhouden met deze of gene Europeesche hoofdstad, zouden, zoo zegt men te Parijs, geen enkele deelneming van een Europeesch land rechtvaardigen aan een uitsluitend Oostersche zaak. Men wijst er op-, dat de berichten, welke bijna allen uit Japansche bron afkomstig zijn, vermoedelijk sterk overdrijven. In Italië spreekt men van een „Russische vergissing". Waarschijnlijk had Moskou, door order te geven de grens van Mand sjoekwo te schenden, gemeend, dat Japan, dat in China wordt bozig gehouden, niet in staat zou zijn in Mandsjoekwo te reageeren, schrijft de Italiaansche pers. VIERDE CHINEESCHE LEGER OP DE VLUCHT GEDREVEN. Uit Tokio deelt Domei mede, dat de Japansche troepen een hevig of fensief tegen de Chinecsche strijd krachten hebben ontketend. Volgens dit bericht hebben de Japanneezen het vierde Chineesche leger ten westen van de Loesjan-bergen, op eenige kilometers ten zuiden van Kioekiang, op de vlucht gedreven. Zij zetten hun opmarsch in dit gebied voort, Britsch schip door zeeroovers overvallen. Het Britsche s.s. „Vincent de Paul" Is door zeeschuimers overvallen op ongeveer 100 mijl ten noorden van Sjanghai. De zeeroo vers kwamen met gewapende jonken bij het schip. Klommen aan boord en ontsnapten met den buit, voordat het draadloos te hulp geroepen Britsche oorlogsschip ter plaatse was verschenen. Japansche troepen naar Mand sjoekwo. In de afgeloopen vier dagen zijn twintig duizend man Japansche troepen uit Noord- China, vooral Sjansi, naar Mandsjoekwo ge zonden. Zij zijn het station Tientsin gepas seerd. Ook heeft men vernomen, dat ver scheidene Japansche troepentransporten te Dairen zijn aangekomen.

Heldersche Courant | 1938 | | pagina 1