Een interessante recht zaak op komst Hoor mijn lied Karimata Hollanders loopen in recordtijd Apenstreken Ragohild Hveger s record- honger niet gestild Tsjecho Slowakije vraagt geen steun aan Amerika Post vluchten op Indië UIT ONZE OOST Alleen de muren bleven Links gepasseerd Waar is de man in bruin plus four? Nationale film Autobofsing in den IJpolder Doodclijk ongeval te Blokker %w-emnieri oSïr.) h*-»** RSü.1»-*»» Omdat zij witte kousen droegen /UAleJtJLe& )e dans om 'f Gouden Kalf is de oudste, die de menschen kennen De ilargadantzaak herbehandeld. Zooals AnetaANP destijds rëeds meld de, zou waarschijnlijk in September a.s. een aanvang worden gemaakt met de herbehan deling van de bekende Margadant-zaak door den Raad van Justitie te Makasser. De Semarangsche redacteur van de Indi sche Crt. verneemt thans, dat de eerste rechtsdag vermoedelijk op 13 September a.s. zal vallen. Als verdachten zullen terecht staan de 37 jarige J. Th. Kuen, geboren te Rilliton. van beroep mecanicien bij de Nederlandsche Koloniale Petroleum Maatschappij, wonen de te Makasser en Baddoe, oud ongeveer 36 jaar, vroeger chauffeur in dienst van Koen en diens vader,, thans zonder beroep wo nende te Boelockoemba. De dagvaarding is thans beteekend. Zij omschrijft de schuld dezer beide verdachten ongeveer als volgt: „Dat zij met wijlen P. K. in den tijd dat wijlen H. E. J. Margadant te Boeloekoem- ba als fgd. controleur werkzaam was uit de vastgemetselde geldkist in het con troleurskantoor een geldsom groot ongeveer f 18.000,hebben weggenomen met het oogmerk om de gelden zich wederrechtelijk toe te eigenen, welke gelden toebehoorden deels aan het gouvernement van N'cd.Indië deels aan in Boeloekoemba gelegen adat gemeenschappen." Na moeizamen arbeid zoo teekent de Indische Crt. hier nog bij aan is het dan eindelijk gelukt zoodanig bewijsmateri aal aan te voeren, dat de President van den Baad van Justitie te Makasser rechts ingang kan verlecnen met verwijzing van de zaak naar de terechtzitting. Een zaak van niet al te verstrekkende beteekenis, indien zij in het licht kon worden gezien van den diefstal op zichzelf, maar zij is van intens grootere waarde in het verband van het Margadant-drama. dat zovele jaren strijd en critiek heeft uitgelokt. Dat nauwe, bestaande verband zal oorzaak zijn, dat straks bij de berechting der dieven de oude Mar gadant-zaak in al haar dramatische details en in al haar scherpte voor den geest wordt geroepen, maar met het vonnis zal het scherm voorgoed over het drama zijn gevallen. Een belangrijk aandeel in de ontknooping der zaak heeft, zooals bekend, de toemalige Officier van Justitie te Makasser, nar. J. A. Jonkman gehad. Met groote ernst, kracht en toewijding heeft hij de ingewik kelde zaak aangevat en het is hom ten slotte gelukt een uitweg te vinden uit het rioolhof van verklaringen en processen-ver baal en het warnet van leugens en ver dachtmakingen. Twee huizen afgebrand. Gisteren werd brand ontdekt in de woning van den agont van politie, van den Berg, te Hengelo. Het vuur werd ontdekt in een slaapkamer aan de achterzijde van het huis. Spoedig sloeg de brand over naar het aan grenzende perceel, de woning van het oud- raadslid den heer K. Drent. Daar hier niemand thuis was, forceerde de politie een deur. Uit beide woningen wer den zooveel mogelijk meubelen en stukken huisraad in veiligheid gebracht. Uit de woning van den heer Drent wist men ook nog eenig geld te redden. De brandweer was spoedig ter1 plaatse, doch kon niet veel uitrich ten, daar de brandput ter plaatse slechts 'n geringen druk gaf. eBide woningen brandden geheel uit. Al leen de muren bleven overeind staan. Zekere S„ die zich door het inslaan van een ruit toegang tot de woning van Drent wilde verschaffen, werd zoo ernstig aan den polsader gewond, dat hij zich onder dokters behandeling moest stellen. Dame ernstig gewond. In den vooravond te ongeveer half zes werd een 58-jarige dame ter hoogte van hot Emma Kinderziekenhuis in de Sarpha- tistraat te Amsterdam aangereden door een personenauto. De bestuurder van dezen wa gen passeerde een vluchtheuvel aan de lin kerzijde. De voetgangster had blijkbaar ge dacht, dat de auto rechts zou passeeren. Toen zij van den vluchtheuvel stapte en den rijweg wilde oversteken, werd zij ge grepen. In bewusteloozen toestand en met een hersenschudding is zij in het O. L. Vrouwegasthuis ter verpleging opgenomen. Hij stal edelsteenen uit een Leidsch museum. In een buitengewoon politieblad vestigt üe commissaris van politie te Leiden in verband met den in den nacht van 27 op 28 Juli gepleegden diefstal van edelsteenen uit het rijksmuseum aldaar, de aandacht op een persoon van omstreeks 21 jaar, don kerblond achterovergekamd haar, gele ge laatskleur. gekleed in bruin colbcrtcostuum met plus fours. De commissaris van politie voornoemd verzoekt opsporing en inbeslagneming van bovenstaande edelsteenen, benevens opspo ring. aanhouding en voorgeleiding van de(n) dader(s). Een aap brak uit. Een boeien- koning is er niets biil Een boeienkoning is niets, vergeleken bij het dappere kleine aapje, dat gisteren op het station te Gouda en in de nabij gelegen straten groote opschudding verwekte. Het diertje was in een allesbehalve solied kistje, houten krat, van Rotterdam naar Schoonhoven verzonden en moest daarvoor op het station Gouda worden overgeladen in den tramtrein voor Schoonhoven. Bij zijn transport naar dezen tram heeft de klei ne aap kans gezien uit zijn houten etui te breken en is er van door gegaan, eerst de spoorbaan over, toen kwam de langbeen in een spoorsloot terecht, maar in een oogwenk was hij eruit en was hij in een op eenigen afstand in een der tuinen aan de Ridder van Catsweg in een boom geklommen. Door het geroep van de hem vervolgende trein- beambtcn angstig geworden, kwam het dier weer op den grond en vluchtte verder weg. In een woning! De aap zocht een toevlucht in een openstaande deur in een woning, waar het dier de alleen thuiszijnde bewoonster hevig verschrikt, naar een boven gelegen zolderkamer deed stuiven, welke zij met een luik, waarop zij ging zitten, afsloot. Het beest zocht toen zijn toevlucht in de huiskamer, waar het onder een fau teuil wegkroop. Zijn belagers hebben hem daar gevonden er meegenomen. De gevluchte bewoonster kon toen haar schuilplaats verlaten. De aap is door den treinbeambte weer in zijn krat gestopt, en zekerheidshalve werd er ijzerdraad omgewikkeld en werd hij in de afgesloten postruimte van den wagen ge plaatst. Die voorzorg bleek niet overbodig, want bij aankomst in Schoonhoven bleek de aap als een boeienkoning weer te zijn uitgebroken, het dier zat parmantig voor het raam op den uitkijk. In Schoonhoven gelukte het hem niet de beencn te nemen, want de treinbeambte was hem voor. Daar werd bij opnieuw in zijn koffer gepakt en zoo kwam hij eindelijk aan zijn adres. Spoedig aanvragen! Het Comité „Nationale Film 1898—1938", vestigt er de aandacht van allen, dié be lang hebben bij de vertooning van de jubi leumfilm „Veertig Jaren" op, dat voor de distributie van de film uiteraard slechts een bepaald aantal copieën beschikbaar is, zoodat het onmogelijk is, aan den van vele zijden geuiten wensch te voldoen, deze film in de feestweek gelijktijdig in alle plaatsen te vertoonen. Volgens een distributieschema wordt de film achtereenvolgens in de meeste plaatsen vertoond. Men adresseert? de correspondentie met het Comité aan de afdceling Distributie, Film- stad, 's^Gravenhuge. - Drie personen gewond. Gisteren zijn in den IJpolder op den hoek van den Velserweg en den Noorderweg een vrachtauto en een personenauto met elkaar in botsing gekomen. De drie inzittenden van de personenau to een Amsterdamsche familie bestaan de uit moeder, dochter en zoon werden allen gewond en door den G.G.D. naar het Wilheimina gasthuis te Amsterdam ver voerd., De auto kwam na de botsing in een sloot terecht en is geheel vernield. De bestuurder van de vrachtauto kwam er geheel zonder letsel af. Oude heer door auto gegrepen. Gisteren is te Blokker een ernstig ongeluk gebeurd, waarvan de 66-jarige heer P. Schoenmaker uit Blokker het slachtoffer is geworden. Genoemde heer werd door een hem achterop rijdende personenauto be stuurd door een der firmanten van den brandstoffenhandel gebrs. Groot te Giootebroek aangereden met het gevolg dat hij tegen den grond werd gesmakt, uit vele hoofdwonden bloe dend. Het achterste deel van zijn rijwiel was door den schok geheel vernield. Nadat ter plaatse dokter Barnhoorn de eerste hulp had verleend, is de man_ in bewusteloozen toestand naar het R.K. Zie kenhuis te Hoorn overgebracht, waar hij spoedig aan de bekomen verwondingen is overleden. De auto is op last van de justitie in be slag genomen. DE LOONEN DER STUCADOORS. De minister van Sociale Zaken maakt be kend, dat door den bedrijfsraad voor het stukadoorsbedrijf is ingediend een verzoek tot verbindendverklaring van bepalingen van de landelijke collectieve arbeidsover eenkomst voor het stukadoorsbedrijf en dat de verbindendverklaring wordt gevraagd o. a. voor Noordholland. De 400 K. borstcrawl weer eens onder handen genomen. Gisteravond heeft Ragnhild Hve- ger het wereldrecord op de 400 meter borstcrawl voor dames, hetwelk zij op 16 Januari 1938 te Kopenhagen vestigde, met een tijd van 5 min. 8,2 sec., wederom verbeterd en thans ge bracht op 5 min. 6,1 sec. Een rede van BenesJ, die ver wrongen werd. Enkele buitenlandsche bladen heb ben het doen voorkomen, alsof pre sident Benesj tegen Amerikaansche professoren en studenten verklaard zou hebben, dat hij in geval van oorlog den steun van de Vereenigde Staten zou vragen. Het Tsjecho Slowaaksche telegraafagent- schap ontkent dit. Enkele passages uit een rede van den president zijn geheel uit haar verband gelicht en de woorden van Benesj hebben daardoor een geheel andere betee kenis gekregen. De verklaring van Benesj was integert deel zeer optimistisch. Hij zeide, zooals ove rigens in al zijn vroegere verkalringen. dat geen enkele Europeesche staat den oorlog wenschte en hij gaf uitdrukking aan zijn hoop, dat de vrede in Europa zou worden gehandhaafd. 7#rtr»k van Pelikaan 'gasra i Aug. (terugreis) I |B«r.,lAUg. Aankoaud ta Athene, 1 Aug. Sing., 1 Aug. Jodph., 1 Aug. Jodph., 1 Aug. Witte kousen, een onderdeel der Sude- tenduitsche kleederdracht, zijn al meer aanleiding tot een kloppartijtje geweest, zoo ook nu. Volgens de Narodni Noviny heeft zich bij Bratislava (Presburg) een incident voor gedaan. Twee Slowaaksche jongelui kwa men in een bosch drie Sudetenduitschers tegen, die alle drie ongeveer achttien jaar oud waren en witte kousen droegen. Er ontstond een worsteling. Een der Duitschers trok een revolver en schoot op de Slowaken. Een dezer slaagde erin den Duitscher te ontwapenen. Een der andere Duitschers trok toen zijn revolver. Hij schoot een Slowaak in de beenen. De Duitschers vluchtten, doch zij kon den ecnige uren later worden gepakt. RAGNHILD HVEGER. Op dezen afstand heeft de Deensclie zwem ster nog meer dan op de andere nummers altijd uitgeblonken. Op 10 Februari van het vorige jaar bracht zij het wereldrecord met een tijd van 5 min. 14,2 sec. op haar naam en gedurende 1937 en begin 1938 knabbelde zij steeds meer van dezen tijd af. Op 3 October maakte zij een tijd van 5 min. 14 sec. Op 14 November 5 min. 12,4 sec., op 12 December 5 min. 11 sec., op 16 Januari 5 min. 8,2 sec. en gisteren kwam zij tot 5 min; 6,1 sec., d.w.z. bijna tien seconden lager dan het wereld record, dat Willy den Ouden op 12 Juli 1934 te Rotterdam vestigde! FRAAIE PRESTATIES VAN BOUMAN EN KARL BAUMGAR- TEN. Een kleine greop Nederlandsche athleien heeft, gisteren deelgenomen aan de interna tionale athletiekwedstrijden, welke ter gele genheid van Bank Holiday in het. White City Stadion te Londen werden gehouden. Bouman kwam uit op den halven mijl en wist na een fraaien wedstrijd op de derde plaats beslag te leggen achter Wooderson en den Italiaan Lanzi. Voor Bouman werd een tijd van 1 min. 53 sec. genoteerd, waarme de hij het Nederlandsch record, dat sedert 7 Juni 1936 met een tijd van 1 min. 59.1 sec. op naam van Taeke- ma stond, gevestigd te Amsterdam, zeer aanzienlijk verbeterde. Helaas zal dit record niet officiéél kunnen wor den erkend, émdat er slechts één of- ficiëele tijd waarnemer voor Bou man aanwezig was. Een halve mijl is 804.5 meter en dus heeft Bouman ook het Nederlandsch record op de 800 meter verbeterd, dat op zijn eigen naam stond met een tijd van 1 min. 54.2 sec., gei vestigd tijdens de internationale athletieki wedstrijden te erlijn op 19 Juli j.1. Vooi" i'A meter mag men zeker 0.3 of 0:4 sec. af trekken, met andere woorden Bouman heeft de 800 meter in 1 min. 52.6 afgelegd, een prestatie, welke hem stempelt tot een der beste 800 meter loopers van Europa. Ook dit record zal niet officieel kunnen worden erkend, omdat natuurlijk ook hier één tijdi opnemer onvoldoende is. Wooderson legde den halven mijl af in l min. 50.9 sec. het* geen een nieuw Britsch record beteekende. Tweede was Lanzi. Een spannende strijd vond plaats op de 100 yards, welk nummer met tegenwind Werd geloopen, waardoor de tijden niet zoo bijzonder fraai werden. De Amerikaan Wal* ker'werd eerste in 9,9 sec., gevolgd door Osendarp vor wien 10 sec. precies werd op genomen. De Trekvogeltnan liet den Italiaan Mariani achter zich. Ook op de 220 yards was het gevecht bij zonder spannend. Opnieuw moest Osendarp om de. overwinning met Walker vechten. Op ongeveer 40 meter voor de finish, toen onze landgenoot zeker 2 a 3 meter voor den Amerikaan lag, hield Osendarp iets in, waar door Walker, die een prachtige finish had, nog juist de eerste plaats kon bezetten. Het verschil bedroeg enkele centimeters. Voor beiden werd 21,7 sec. genoteerd, geen bijzon der fraaien tijd dus, wat ook voor een deèl toe te schrijven was aan de kersversche baan, welke onder leiding van Kreigsman in het White City Stadion was gelegd, De strijd op den kwart mijl was bij zonder spannend. Brown de Engelsche middenafstandlooper, vestigde een nieuw Britsch record in den uitste kenden tijd van 47.6 sec. Karl Baum garten werd vierde achter Fritz en Herbert. Officiéél werd voor hem geen tijd opgenomen, doch de leider de T.T.C.-voorzitter, de heer G. A. Burger, noteerde ongeveer 48 sec., waarmede de Hagenaar dus aanzien lijk beneden het Nederlandsch re cord van ir, Paulen, dat sedert 1924 op 50.0 sec. staat, is gebleven. Ook dit record van Karl Baumgarten zal natuurlijk niet kunnen worden erkend, door het gebrek van officiëele tijdopnemers. Nu de Karimata eindelijk het da- gelijksche liedje van verlangen, het verzoek om goud, verhoord heeft, werkt de fantasie der menschen weer sterkerTrouwens op iede re bladzijde van de geschiedenis der menschheid kan men gevechten Ie- zen om het glanzende goud... Roods de oude sagen vertellen ervan- de acht der Argonauten op het Gulden Vlies, was niets anders dan een brandschatting der bewoners van de kust der Zwarte Zee, die ook thans nog, even als ten tijde van „het gulden vlies de vellen der schapen, mei de wol naar boven in de heken en kleine rivieren leggen, opdat het in het wa- ter zijnde goud in de wol blijft zitten. Het .goud lokte sedert oeroude tijden de men schen naar de plaatsen waar het gevonden werd. Toen men er munten van sloeg, voch ten er geheele legers om. Alexander de Groote was do eer ste. die met zijn geheele leger er voor optrok. Nog was hij niet „de Groote maar een vrij onbeduidend vorst. Groot werd hij pas. toen hij mot een buit, bestaande uit goud en juwelen ter waarde van driehon derd millioen gulden tegenwoor dige waarde uit Perzië en Indië terugkwam en met behulp van de zen mammon zijn wereldrijk op bouwde. Toen hot vele geld na ecni ge jaren verbruikt was, viel de heerlijkheid uit elkaar. Ook het zoeken naar het goudland Eldo rado neemt sedert eeuwen een belangrijke plaats in de geschiedenis in. Men heeft dit echter niet kunnen vinden. Wij weten tegenwoor dig, dat de sage van het gouden rijk in Zuid-Amerika haar oorsprong vindt in de ware gebeurtenissen, dat de verhalen der Indianen, die de hebzucht der blanke ver overaars wakker riepen, geenszins slechts legenden waren. „F.1 dorado" de vergul de is niet de naam van een plaats of van een streek, maar een koning der Indianen, die geregeerd heeft in de streek rondom het Quatavitamecr in het hoogland van Bogo- ta in het tegenwoordige Coiumbia. Eén keer m het jaar verzamelde zich zijn volk aan den oever van het meer om een schitterend feest ter eero van den Zonnegod te vieren. De koning, die immers als een afstamme ling van god gold, werd van top tot teen met stofgoud bepoederd; vier mannen roei den een met bloemen versierd vlot, waar op zich de koning bevond, naar het midden van het meer en daar offerde de heerscher den Zonnegod talrijke dingen. En terwijl de rqenigte vol ontzag staarde naar de vlam mende gestalte van den ccbieder, gleed deze in het meer, teneinde zijn gouden last aan de godheid te wijden. Vaak hebben geleer den of avonturiers naar dit goudland ge zocht, doch nooit hebben zij de sprookjes achtige goudschatten, welke deze Indianen in hun bezit zouden hebben, gevonden. Do twijfel aan het bestaan van Eldora werd iu den loop der eeuwen steeds grooter. De naam van het rijk is evenwel een beerip geworden en zal nog eeuwenlansr blijven bestaan, totdat de menschen niet meer droomen van goud, rijkdom en weelde Ook het goud der Inca's, de oude heerscfiers van Peru. is nog steeds niet gevonden. Destijds heerschten de In ca's, vermoedelijk een kleine Aymara-stam van hoog-intelligente aristocraten in het land tusschen de zee en de Oostelijke Cor- dilleras van Quito tot Chili. Zij hadden niet, zooals zoo dikwijls beweerd wordt, een communistisch staatssysteem ingevoprd, doch een theocratische monarchie, die ieder een tot verplichten arbeid dwong en hem daarvoor zijn levensonderhoud garandeer de. Reusachtige korenschuren, groote boer derijen enz. garandeeren de verplichtingen van den staat. Ouden van dagen werden eveneens door den staat onderhouden. Dit bewonderenswaardige rijk hield op te be staan, toen de Spanjaard Pizarro met on geveer 170 man het Inca-rijk binnenviel, op zoek naar groote goudschatten, waar over hij had hooren vertellen. Zij namen den Inca-koning Atahualpa gevangen en verlangden een reusachtige losprijs. Atahu alpa beloofde hun zooveel geld, dat de bodem van zijn gevangenis er geheel mee bedekt zou zijn. Hij voegde er aan toe; „En als dat niet genoeg is, dan zal het goud (ot mijn hals in deze ruimte liggen opge stapeld, ja, zoo hoog als gij reiken kunt, vul ik deze gevangenis met goud." De Spanjaarden stemden toe, als hij ook nog dezelfde boeveelheid in zilver wilde geven. Atahualpa vroeg 2 maanden tijd, daar eerst dan de lama-karavanen uit de bergen terug konden zijn. Reeds stroomde het eer ste goud binnen, toen de Inca-vorst op wreede en verraderlijke wijze door de Spanjaarden werd vermoord... Maar de moordenaars zouden niet in het genot ko men van de reusachtige schatten,' die men op ongeveer 50 millioen gulden schatten kan. Langs geheime paden snelden "boden de bergen in en waarschuwden de goud karavanen. Men heeft nooit meer iets van liet goud gezien. De goudvelden van Alaska. 'Australië en Zuid- Afrika hebben altijd talrijke avonturiers aangetrokken. Enke len hebben er hun fortuin gemaakt,ande ren daarentegen zijn er nog bertaoider van daan gekomén dan zij reeds waren. Thans heersebt er een „goldrush" op het Japan- srhe eilandje Sado, in de onmiddellijke na bijheid waarvan ongeveer 350 jaar geleden een koopmansschip met een lading goyd in de dieple verdween. De bevolking zoekt thans op het kustgebied naar sleenen, die goud kunnen bevatten, aangezien deze reeds vele jaren geleden ook eens waren aange spoeld, zonder dat iemand er acht op sloeg, en de steenen achteloos wegschopte, De zee houdt met kracht vast, wat zij eenmaal veroverd heeft. Bij de primitieve scheepvaart uit de oud heid kwamen zeer veel ongelukken voor, welke lang niet alle bekend zijn. Men neemt dan ook aan, dat b.v. in de Middellandsche Zee en overal bij de kusten talrijke oude vaartuigen op den bodem rusten. De lading dier schepen zou onge twijfeld een waardevolle verrijking onzer musea beteekenen. Welke kost baarheden zij kunnen bevatten, be wijzen de vondsten bij Kaap Arte- mis, welke zeven jaar geleden wer den gedaan en die afkotnstig moe ten zijn uit de eerste eeuw van on ze jaartelling. De schatkamers der zee Naast de Middellandsche Zee zijn er nog enkele andere plekken, die gelden als „ma- trozenkerkhoven" en als „Schatkamers van Neptunus", o.a.; Kaap Hoorn, de Cari bische Zee, de baai van Vigo en eenige plaatsen in het Noorden van de Oostzee. Vele heTgingspngingen heeft men in de ze gebieden reeds ondernomen, doch tot nu toe hadden'■zij geen resultaat, daar men nog niet over voldoende financiëele en technische middelen beschikken kon. En thans is men nog steeds bezig met de „Lufine"; dank zij de reusachtige tin baggermolen, de „Karimata", was men er in geslaagd wrakhout, spijkers kogels en zelfs „Spaansche matten" uit de diepte naar hoven te halen. Doch nu is dan eindelijk de eersie staaf goud opgehaald een staaf van ongeveer 3'A kilogram en een ieder is weer vol belangstelling voor de opgravin gen van dn Karimata. want het woord „goud" werkt nog altijd sterk op de ver beelding en hartstocht der menschheid. Sedert eeuwen tracht de mensch goud te vinden of goud te maken. In de middeleeu wen dwongen de vorsten de alchimisten aan het werk te gaan. Doch tot nu toe beeft men nog geen goud kunnen maken. V 'ïarom zou men zich hiervoor ook inspan nen, wanneer er staven goud uit zee kan nen worden opgehaald?

Heldersche Courant | 1938 | | pagina 2