Onze zeemacht Nieuwe competitie-indeeling in Ned. Indië Sudetenduitschers teleurgesteld Gevecht ten Zuiden van Nabboes Hoe lang nog? De commandant moet elk lid van z'a bemanning kunnen vertrouwen Groote boerderij op Texel afgebrand PALESTINA Bulgarije fuift Fransch visschers- vaartuig vergaan Iedere Midden Europeesche oor log befeekent een wereldoorlog Uoetlal Uit onze omgeving Klink in Wieringen gehuldigd Zoo mogelijk in 1941 op sterkte van het vlootplan. Verschenen is de memorie van antwoord betreffende de nieuw Marine-begrooting ,voor Ned.-Indië. Het volgende is eraan ont leend: Aan den afbouw van het vloot plan, omvattende 3 kruisers, 2 flot tieljeleiders, 12 jagers 18 onderzee booten en (voorloopig) 72 groote zee vliegtuigen wordt met voortvarendheid gewerkt en er wordt krachtig naar gestreefd die sterkte in 1941 te berei ken. Zooals bekend, veroorzaken de omstandig heden, waaronder aanbouw en aanschaffing plaatsvinden met name de afhankelijk heid van het buitenland voor wat het ver krijgen van materialen en onderdeelen be treft soms vertraging. Ook zij nog eens herhaald, dat aanbouw en aanschaffing van materieel zooveel mogelijk hand in hand gaan met aanneming en opleiding van per soneel. In antwoord op de vraag omtrent de door den minister van koloniën bedoelde verster king van het materieel der zeemacht kan worden medegedeeld dat het opperbestuur de aanschaffing overweegt van een tankschip, van zeer snelle, grootere torpedomotorboo- ten en van gevechtsvliegtuigen voor de ma rine. Bewapening van Indische koopvaardij schepen vormt nog een punt van overwe ging en indien daartoe wordt besloten zul len de daarvoor noodige credieten worden aangevraagd. Geen sabotage meer! Dat door de marineleiding alles in het werk gesteld wordt om hér- haling van sabotage te voorko men spreekt van zelf. Dit is ook ge bleken uit het intensieve onderzoek, hetwelk is gehouden om het on langs plaats gevonden hebbend sa- botage-geval tot klaarheid te bren gen. Wie echter de toestanden aan boord van een oorlogsschip kent, zal moeten toegeven, dat kwaadwillen den zelfs bij het strengste toezicht nog wel een gelegenheid kunnen vinden voor het plegen van derge lijke ppv-cldadon. -De toestand be hóórt zoo te zijn, dat de comman dant elk lid van zijn bemanning kan vertrouwen. Zoolang nog onbe trouwbare elementen tusschen de bemanning schuilen, staat men aan het gevaar van sabotage bloot. Het streven van de marineleiding is dan •ook gericht op het behoud van een gezon den, goeden militairen geest. Propaganda. De propaganda voor dienstneming bij de zeemacht zal in de toekomst op intensieve wijze worden voortgezet. De maxima, welke bij de aanneming aan de sterkte der ver schillende ploegen zijn gesteld, worden door den minister van defensie vastgesteld en houden verband met het vermogen der onderscheidene opleidingen, dat reeds zoo hoog mogelijk is opgevoerd, en waarin geen verandering kan worden gebracht zon der het peil van het onderwijs te schaden. Sedert de openstelling van de gelegenheid tot dienstneming in Juni 1937 zijn tot op 1 Juni 1938 115 Europeesche schepelingen met Indisch verband aangenomen, terwijl mo menteel de aaneming van een ploeg licht matrozen en van een ploeg leerling-vlieg tuigmakers nog niet geheel beëindigd is, zoodat daaromtrent op het oogenblik nog geen nauwkeurige cijfers kunnen worden verstrekt. De totale sterkte dezer beide ploegen zal, naar verwacht wordt, de 60 niet overschrij den. Per jaar kunnen 130 jongelieden als Europeesch schepeling worden aangenomen. Uitbreiding is. met het oog op de capaciteit der opleidingen voorshands niet mogelijk. Voor 1939 wordt gerekend op een uitbrei ding van het Europeesch militair personeel met ongeveer 530 man. zoodat er geen aan leiding is om te veronderstellen dat in 1939 meer personeel zal worden teruggezonden naar Nederland dan vandaar wordt uitge zonden. I Inderdaad ligt hot in de bedoeling Hr. Ms. „Sumatra" voorloopig in Nederland gesta- Üönneerd te houden. Echter kan worden me degedeeld, dat Hr. Ms. „Tromp55 in 1939 zal worden uitgezonden. SCHADE VAN f 30.000. Vanochtend acht uur is brand ontstaan in de kapitale boerderij van de familie Evers, bewoond door gebr. van Aiidel. Het vuur, dat vermoedelijk tengevolge van hooibroei is ontstaan, vond gretig voed sel in de groote voorraden hooi. Aan blus- schen viel niet meer te denken, hoewel de brandweer uit de Cocksdorp en die van den Burg het vuur krachtig bestreden. De boerderij en de aangrenzende woning brandden geheel af. De schade wordt op f 25.000 tot f 30.000 geschat. 200 DOODEN EN 500 GEWONDEN IN DE MAAND JULI. Bij een gisteren nabij Nabloes ge houden gevecht tusschen Arabieren en Britsche troepen, werden veer tig rebellen gedood. Drie Britsche soldaten werden ge wond, waarvan één ernstig. Negen geweren en een groote hoeveelheid munitie vielen in handen van dè En- gelsche militairen. Rebellen rechtspraak. Nabij Toelkara zijn de lijken ontdekt van twee Arabieren, die door schoten gedood waren. In een briefje, dat op de kleeren van de slachtoffers was gehecht, werd gezegd, dat de twoe mannen gefusilleerd zijn op grond van verraad. Meer dan 200 dooden en 500 ge wonden in maand Juli. In de maand Juli zijn in het geheel 148 Arabieren en 60 Joden in Palestina gedood. Dit aantal vormt een record. Er zijn verder in het geheel 256 Arabieren en 201 Joden gewond. De Britsche troepen hebben zes gewonden en twee dooden te betreuren, terwijl drie Britsche politiebeambten gewond werden. Steun der Egyptische Arabieren aan hun Palestijnsche rasgenoo- ten. De leider van de Egyptische beweging voor de Palestijnsche Arabieren, Mohammed Al- loeba Pasja, heeft naar aanleiding van het Arabisch Palestina-congres, dat 7 October te Cairo zal worden geopend, een oproep tot de Arabische Mohammedaansche bevolking gericht. - Het doel van het congres is de be spreking van den toestand in Palestina, als mede van de maatregelen ten gunste van de Arabische bevolking van Palestina. Vreugde over het verdrag van Saloniki. Het bericht van de onderteekening van het verdrag van Saloniki is te Sofia met groote vreugde ontvangen. Generaal Daska- lov, de minister van oorlog, deelde het nieuws aan het leger mede. In den avond vlogen vliegtuigen boven de stad en wierpen vlugschriften omlaag. Het blad „Dnes" schrijft, dat het verdrag een gevolg is'van de politiek van verzoe ning, welke Bulgarije heeft gevoerd. De buurstaten hebben hierop geantwoord. In den avond hebben studenten een op tocht door de straten georganiseerd en voor het Koninklijk Paleis brachten zij een hulde met fakkellicht. Bemanning gered. In de wateren van New Foundland is een Fransch visschersvaartuig in brand geraakt en gezonken, door een ontploffing, waarvan de oorzaak nog niet bekend is. De uit acht tien koppen bestaande bemanning is door een Noorsch schip gered. TREINBOTSING IN NEW YORK. Op een plaats, waar de lijn dertig meter boven den beganen grond ligt, zijn twee treinen tegen elkaar gebotst, waardoor een brand ontstond, welke evenwel snel werd ge- bluscht. Tien personen werden gekwetst waarvan drie ernstig. De heeren Van der Cappellen, Van de Ma- rel en Bol wisselen elkaar op de „Karimata" af. Dit drietal leidt om beurten het werk op den molen. In hoofdzaak klei en zand bren gen de 130 emmers weer naar boven. Het goud laat op zich wachten. Hoe lang nog? Als bij de geboorte van de Prinses zijn er weer de journalisten, die dagelijks de taak hebben hun krant de allernieuwste Karimata-copie te brengen. En als er geen copie is, dan zoeken ze copie Dan gaan ze bijvoorbeeld voor vijftien cent de Bran- daris beklimmen. Doe het niet als ge last van kortademigheid hebt, schrijft onze verslaggever, stelt u dan tevreden met per lift naar den top van den Eifcltoren te sui zen. De Brandaris heeft geen lift, maar wel 225 ongemakkelijke steenen treden. Dit aan tal weet de wachter uit zijn hoofd: ge be hoeft ze dus niet te tellen. Boven waait het altijd en ge ziet veel water, zand en huizen beneden u en ook wat bewegelijke stipjes Dat zijn menschen. Als het heiig aan de kust is, kunt ge de „Karimata" met het bloote oog niet vinden, maar wel door den sterken kijker, die de vriendelijke wachter u aanbiedt. Zijn uitnoodiging om de lampen en de len zen te zien, moet ge beslist aannemen. Hij draait de lenzen voor u rond en toont u de twee lampen elk van 13.000 kaars die door het lenzenstelsel tot 3.7 milliocn kaars. versterkt worden. Raakt het koper niet met uw handen aan, dat doet zelfs de wachter niet. Daar heeft hij een doekje voor. Het in strument is zijn trots en hij zorgt, dat het koper blinkt. Boven is ook het radiotoestel, waardoor de marconist van de „Karimata" met den vuur torenwachter kan spreken. Nu hebt ge alles gezien, behalve de opge zette vogels, die een trapwcntcling lager ach ter glas staan. Zij zijn van naamkaartjes voorzien en de gelegenheid om met uw ken nis van natuurlijke historie te geuren ont breekt dus. Terschelling is dit jaargetijde zeer druk bezocht door vacantiegangers. Vooral gedu rende het weekeinde namen velen bezit van duin en strand. Ook kampeerders zijn hier talrijk en in de duinen zijn vele tenten op gezet. In de „Karimata" stellen zit weinig be lang. De regeering blijft op haar stuk staan. Een Sudeten-Duitsche brochure verschenen. Regee ring antwoordt op de vragen van Kundt. In de door Kundt reeds aangekon digde Sudeten-Duitsche brochure over het nationaliteitenstatuut komt men tot de slotsom, dat uit de re- geeringsvoorstellen slechts één con clusie mogelijk is: De regeering wil voor de openbare meening den in druk wekken, alsof een belangrijke stap naar de nationale eensgezind heid werd gedaan, doch in wezen blijven de Tsjechen de leiding in den Staat behouden en de andere nationaliteiten op het tweede plan. De brochure bestaat uit drie deelcn. Het eerste deel behelst den tekst der op 30 Juni aan de Sudeten-Duitsche partij voor gelegde regeeringsvoorstcllen (het z.g. na- tionalitcitenstatuut) met ter vergelijking daartegenover gedrukt de tot dusvere voor dezelfde onderwerpen geldende rechtsvoor schriften. Het tweede deel bevat een juridi sche critiek op de regeeringsvoorstellen. In de brochure wordt er op gewe zen, dat ook in deze voorstellen uit gegaan wordt van de gedachte van een Tsjechischcn nationalen staat, waarin de andere volken en volks groepen slechts een tweederangs recht bezitten naast de Tsjechen als staatsvolk. Do principieele kwestie, nl. de waarborging van rechtsgelijk heid der volken en volksgroepen, ziet men over het hoofd. Dit nationali teitenstatuut beteekent dan ook op nieuw een verhindering der verwer kelijking van deze doelstelling en een verder vasthouden aan de ver derfelijke gedachte van den Tsje- chischen nationalen staat. In zes punten geeft dan de brochure ant woord op de vraag wat de nationale vrede heeft verstoord, en dat zou dan zijn de be voorrechting der Tsjechen. Ten aanzien van het ontwerp ten opzich te van de talen vraagt de brochure, waarom dit als nieuwe talenwet wordt aangeduid, aangezien het, op kleine wijzigingen na, niets anders behelst dan de tot dusverre bestaande talenwet. De regeering antwoordt. Inmiddels heeft de regeering geantwoord op de door Kundt gestelde vragen. Uit dit antwoord blijkt, dat het vraagstuk der na tionaliteiten geregeld moet worden in overeenstemming met de beginselen van het nationaliteitenstatuut, dat zij do taalwet wil handhaven en dat de twee wetsontwer pen over zelfbestuur, welke op 28 Juli door den president van het hof voor grondwette lijke kwesties an de Sudetenduitsche par tij zijn overhandigd, definitief zijn. Ilodza heeft niet geantwoord op de vra gen van Kundt wanneer de Sudetenpartij den definitieven tekst zou ontvangen van alle wetsontwerpen der regeering. De par tij zou het op schrift gestelde standpunt der regeering ten aanzien van het memo randum van 7 Juni 1938 ontvangen. In het officieele communiqué over de bij eenkomst van de „commissie van twintig" welke werd bijgewoond door de leiders dre coalitiepartijen en de parlementaire clubs dezer partijen, wordt gezegd, dat de regeering er naar streven zal het stand punt der regeering met dat der oppositie partijen in overeenstemming te brengen en op alle punten tot een overeenkomst te ge raken, met in achtneming van het prestige en de internationale positie der republiek. „Iedere oorlog in Midden Europa beteekent een wereldoorlog", zei de minister van lichamelijke opvoeding Zezeh, als een van de drie ministers, die Zondag hun standpunt ten aanzien van het nationaliteiten statuut uiteengezet hebben. De demagogie, vervolgde de minister leugenachtige propaganda en de onbesuisd heid hebben in Europa een zoodanige situ atie geschapen, dat het doen van een onvoor zichtigen stap voldoende is om een conflict te doen uit brelmn In dit geval zijn wij be reid, onze republiek tot den laatstcn droppel bloeds te verdedigen. De beide andere ministers spraken in ge lijken zin. Gisteren werd in de Sportkroniek begon nen met het publiceeren van de nieuwe competitie-indeeling voor het seizoen 1938 '39. Hieraan ontleencn wij het volgende: Indeeling Ile klasse A: H.R.C., Alc. Vic- trix, Alkm. Boys, W.-Frisia, W.F.C., O.S.V., Kcnnemers, E.D.O., H.F.C., R.C.H. III A: Helder, Succes, Purmersleijn, As sendelft, Q.S.C., Kinheim, Beverwijk, Z.V.V., Zaandijk, Hollandia. Res. Ile klasse A: H.R.C. 2, Ajax 3, D.W.S. 2, H..C.F 3, D.W.V. 2, O.V.V.O. 2, Z.F.C. 3, O.S.V. 2, K.F.C. 2, W-F.C. 2. Res. Ille klasse A: Alc. Victr. 2, Alkm. Boys 2, Helder 2, HF.C. 3, W.F.C. 4, K.V.V. 2, Q.S.C. 2, Hollandia 2, W.-Frisia 2. Alcmaria 3 is in de Reserve Ille klasse B ingedeeld. De indeeling der vierde klassen is nog niet bekend. De reden hiervan valt slechts te raden. Het is mogelijk dat de publicatie vertraagd is, omdat omtrent de toelating van Atlas, Sporters en C.S.V. nog geen beslissing is ge nomen. Wij meenen vrij zeker te weten, dat enkele van deze clubs met groote moeilijk heden te kampen hebben, aangezien de K.N, V.B. hun terein niet goedgekeurd heeft. Verder kan men gemakkelijk nagaan, dat er een wijziging in het nu reeds vertrouwde gelid van vierde klassers zal komen. Door de terugkeer van Texel in 4 A en het falen van de promotiepogingen van Wieringer- waard, telt het Noorderkwartier 11 vierde klassers en als Atlas er bij komt 12. Er is dus kans dat de Zuidelijk gelegen clubs, dus Alkmaar en wellicht D.T.S., naar 4 B zullen verhuizen. WIERINGEN DE KERMIS. De jaarlijksche kermis behoprt weer tot het verleden. De laatste dag is ook in na volging der vier vorige begunstigd door zeer mooi zomerweer. Voor Maandag is ook deze dag druk geweest. Wij meenen dat door elkander genomen, veel menschen de kermis hebben bezocht en gelooven dat de zakenmenschen nog niet te klagen hebben. Er is gezellig, vroo- lijk en zonder ruziemakerij kermis gevierd. De politie; welke versterkt was vertegen- wordigd, wat altijd de gewoonte is, heeft niet handelend behoeven op te treden. Zoo was het tenminste tot evpn voor het einde van den laatsten dag. Di is dan ook zeker één der voornaamste factoren om een ge slaagd feest te hebben. MOTOR-ONGEVAL. De heer Metselaar uit de Noorderbuurt te Westerland alhier, is nabij De Kooij met zijn motorfiets, door het springen van een band, in botsing gekomen met een taxi uit Den Helder. De botsing kwam zoo aan dat de motor zwaar werd beschadigd en de auto eveneens aan spatscherm en wiel. Metselaar zelf moest per auto naar Dr. Beeker voor behandeling worden gebracht. Hij kreeg schaaf- en vleeschwonden, en een blessure aan zijn been. Naar omstan digheden is het ongeval nog goed afgeloo- pen. Hartelijke woorden grootsche prestaties. na zijn Toen we Maandagavond j.1. bij onze Wie lerbaan kwamen, merkten we al dadelijk dat er iets bijzonders was, de ingang van het restaurant n.1. was kwistig met groen en bloemen versierd, met als bovenschrift de woorden: Hulde aan Klink. Dit toch, was voor de schitterende pres taties, die onze sympathieke plaatsgenoot te Amsterdam bij de achtervolgingskampi- ocnschappen verricht heeft. Voor de aanvang van den wedstrijd had- dan -ook een huldiging van Klink plaats. Als eerste der sprekers is het den heer O. J. Bosker, directeur der wielerbaan, die het woord neemt en Klink namens de direc tie zijn gelukwenschen aanbiedt. Spr. roemt vooral de eenvoud vna Klink. Naast Klink richt spr. ook woorden van felicitatie aan de presidente van de wielerclub aan mevr. de HaanBosker. Zij is, zegt spr., gelijk een tweede moeder voor onzen Dethmer. Trioneke de Haan biedt hierna namens de directie een fraaie bouquet bloemen aan, terwijl Ellv de Haan hetzelfde doet namens de wielerclub. De heer C. Korshuize spreekt vervolgens namens de wielerclub Wieringen, terwijl na mens Alcmaria, den heer Slikker sprak. Hierna maakt Klink, terwijl Anna van Aalten de bel luidt, een eereronde, begrijpe lijkerwijze ontbrak het niet aan toejuichin gen van het publiek. Hierna wordt een aanvang gemaakt met de wedstrijden. Als no. 1 zien we een sprintserie, waar van de uitsalg is: le Serie: 1. C. de Best 13.1; no. 2 B. v. d. Voort. 2e serie 1. C. Smit 13,9; No 2 J. Groot Wedstrijd no. 2: 30 ronden race: no. 1. Rijneveld, tijd 9 min. 6,8 sec. No. 2. Drost, No. 3 Drost, beiden 1 ronde voorsprong. Wedstrijd no. 3: Ti.jdrace: C. de Best, tiid 13. B. v. d. Voort tijd 13.1. C. Smit tijd 13.5; J. Groot 13.9. Wedstrijd no. 4. Afvalwedstrijd: No. 1. D. Klink, No. 2. Drost No. 3 Pronk. No. 4. Meyer. Wedstrijd no. 5. Jacht race over 15 ronden. No. 1 C. Best No. 2. C. Smit; No. 3 B. v. d. Voort; No. 4. J, Groot. Laatstgenoemde was gepasseerd. De totale uitslag der omnium is: No. 1 C. Best 3 pnt. No 2 v. d. Voort 5 pnt. No. 3 C. Smit 6 pnt.; No. 4. Groot 10 pnt. Koppelrace over 250 ronden. le klassement. Groot—Frank 4 pnt., De BestValkman 3 pnt.. Klink—v. d. Voort 2 pnt., Gebr. Drost 1 pnt. Het is Groot die dan een ronde schitte rend neemt en zoo doende een paling van 1 meter van Heyligenberg en f3.in de wacht sleept. Even later nemen Rijneveldv. d. Ileyde een ronde en verdienen hiermede f 2.- Ook Klinkv. d. Voort halen een ronde. 2e klassement: Best—Valkman 4 pnt,, Rij neveldv. d. Heyde 3 pnt., GrootFrank 2 pnt., Zandvoort—Burgers 1 pnt. 3e klassement: De BestVakman 4 pnt. Gebr. Drost 3 pnt.. Groot—Frank 2 pnt., Meyer 1 pnt. 4e klassement: Klinkv. d. Voort 8 pnt. De BestValkman 6 pnt, GrootFrank 4 pnt. Gebr. Drost 2 pnt. Totaal: Rijneveld—v. d. Heyde 3 pnt. Op 1 ronde De Best—Valkman 17 pnt. GrootFrank No. 3 met 12 pnt. No. 4 Klink— v. d. Voort 10 pnt. Deze wedstrijden werden allen zeer sportief verreden. Het publiek heeft spannende rit ten te zien gekregen. RIJKSPOSTSPAARBANK. Aan het kantoor Ilippolytushocf werd over de maand Augustus op spaarbankboek jes ingelegd f 5939.25 en terugbetaald f 1422.55. Derhalve meer ingelegd dan te rugbetaald f 4516.70 KOEGRAi JULIANADORP. Postduif aangekomen. Bij den heer S. Schouten, Vlietstraat alhier is opgevangen* een duif, die op een metalen ring gemerkt was 33852160, en op een gummiring P531 met aan de andere zijde P.V. Noordstra, a.d. Haven 23, Leeuwarden 110 h°3' ANNA PAULOWNA NEL SPRONG WEER HET HOOGST! In onze Sportrubriek van gisteren was geen melding gemaakt van het nummer hoogspringen oj) de internationale dames- athletiekontmoeting NederlandEngeland te Amsterdam. Dit nummer was juist een dei- weinige waarop de Ncderlandsche driekleur aan de hoogste mast kwam. Onze plaatsge- noote, Mej. Nel van Balen Blanken won met een sprong van 1.55 M. De tweede was de Engelsche Miss Odam, met 1.53 M., die op de laatste Olympische Spelen te Berlijn tweede werd. Raadsvergadering. De raad zal Donderdagavond vergaderen. Op de agenda staat o.a. de mededeeling dat het ontwerp voor den bouw van de nieuwe openbare lagere school te Breezand is opge dragen aan den architect den heer D. Saai te Alkmaar en den gemeente-opzichter Hoep. Het P.E.N. heeft aangevraagd een stukje grond op Cérès te mogen koopen voor de stichting van een transformatorhuis.je. De R. K. school te Breezand vraagt gelden voor aanbouw van een niejuw schoollokaal. De gemeenterekening 1937 zal worden aangebo den. BREEZAND. Gediplomeerd. De heer H. Tauber Kz. alhier behaalde het diploma autogeen-lasschen en -snijden. POSTDUrVENVEREENIGING V.O.P. Zondag hield bovengenoemde vereeniging een wedvlucht voor jonge duiven vanaf Vilvoorde. Door de „ramp"-vlucht van ver leden week waren de meeste liefhebbers 50 kwijt, zoodat er maar 96 vogels in concours waren. De vogels werden gelost om 7 uur met Zuiden wind, aankomst wind W.Z.W. De eerste vogel bereikte zijn hok om 10.25.9 en. de laatste prijsvliegende duif om 10.38.20. De prijzen werden als volgt verdiend: Doelitzch le; H. v. der Wal 2e; O. Boon 3e; W. de Ruiter 4e, 7e, 9e, 15e; H. v. der Giesen 5e, 12e; W. de Boer 6e, 10e; P. Post 8e, 16e; J. Bruin 11e, A. de Ruiter 14e; M. de Boer 16e; P. Bontes 17e, 18e; Koorn 19e. A.s. Vrijdag inkorven van 6 tot 8. AMSTERDAM,. 1 Augustus 1938. Ter veemarkt waren heden aangevoerd: 321 vette koeien, waarvan de prijzen wa ren: le kwaliteit 7480; 2e kwaliteit 62—70 3e kwaliteit 5260; 25 stieren 52-60, 95 melk- en kalfkoeien 200 —270; 69 vette kalveren: 2e kwaliteit 56— 62; 3e kwaliteit 4S—54; 99 graskalveren 7— 12; 59 schapen 1826; lammeren 1315; 380 varkens: Vleeschvarkens, wegende van 90—110 kg. 6667; zware varkens 64—65; vette varkens 63-64 6 paarden 125175; Aangevoerd 2 wagons geslachte runderen uit Denemarken. Overzicht: Slachtrunderen: Matige aanvoer, zeer stugge handel, vaste prijzen. Melkkoeien: Aanvoer constant, handel matig. Vette kal veren: aanvoer matig, handel stil, prijzen hooger. Nuchtere kalveren: aanvoer matig, handel vlug, vaste prijzen. Schapen en lam meren zeer matige aanvoer, handel stil, prijzen constant. Varkens: aanvoer zeer matig, zeer ge drukte handel, prijzen vast. Paarden han del en aanvoer zeer stil. AMSTERDAM, 1 Augustus. Binnenl. granen. (Boerennoteering)Rog ge 7.257.50, Chev. gerst 7.25—7.75, nieuwe wintergerst 6.506.75, haver 66.25, alles per 100 Kg. Nieuw' karwijzaad f 10—10.25, per 50 Kg. ALKMAAR, 1 Augustus. Aardappelen 23, aardbeien 4055, aal bessen 9—16, andijvie 13.40, appelen 4.50 8, bloemkool I 4.506.50, idem II 23.50, bieten 1.60, doperwten 35.50, druiven 20 26, gele kool 1.80, groene kool 1.80, kropsla 1.S04.60, komkommers 25.50, meloenen 1224, peterselie 1—3, perziken 28, pos telein 0.10—0.13. peulen 79, rabarber 1.50 —4.50, radijs 1.80, roode kool 11.40, sel derie 48.10 spinazie 0.160.66, snijboonen 37, dubbele spercieboonen 4—5.50, tuin- boonen 3050, tomaten 2.103.40, uien 5 7, wortelen 410.50, zwarte bessen 35. WARMENHUIZEN, 1 Augustus. Schotsche muizen 2.302.70, id. grove 2.10, id. drielingen '2.30, eigenheimers 2.502.70, zilvernep 4.50 id. drielingen 3.10, id. uien 1.201.30, Aanvoer: 5900 Kg. aardappelen, 1700 Kg. zilveruien, BROEK OP LANGENDTJK, 2 Aug. Schotsche muizen 2.702.90, grooten 2.10 —2.20, eigenheimers 1.90—2.90, bl dito 2.30 2.70, 1525 Kg. zilveruien 3.50, zilvernep 4-304.90, spercieboonen 5.906.80, 45 kg. snijboonen 4.10—6, 200 Kg. kroten 2.50—4, 62125 Kg. roode kool 1—1.30. 2200 kg. wite kool 0.80—0.90 3525 kg. gele kool 1.20—1.60; 2925 kg. tomaten A 5.60—6; B 5.306.20; C 44.20; CC 4, 570 kg. drui ven Alicant 38.9040.40 Frankenthalers 42.7042.80; 100 j>erziken 48 cent; 5 kg. augurken 12—15 cent. NOORDSCHARWOUDE, 2 Aug. Schotsche muizen 2—3, grooten 2—2,20, ei genheimers 2.30, bl. dito 22.50, drielingen 2.302.60, uien 7.107.80, drielingen 4.50 4.<0, grove 4.60, zilveruien 1.30—Ï70, drie lingen 3.304, zilvernep 4—5.70. 210 kg. tuinboonen 1.50; 1125 kg. slaboo- nen 6.20—6.90: 100 kg. kroten 2.60; 3800 kg. roode kool 1; 38600 kg. witte kool 0.800.90 2400 kg. gele kool 1—1.70 PURMEREND. 2 Aug. Koeien totaal 600 stuks: 330 vette 64—72 ct. per Kg. gelde 110—210, melkkoeien 220 —300. stieren 49—53 ct., 60 vette kalveren oO—50 ct. 230 nuchtere aklvercn 7—18 147 vete varkens 0.54—0.56; 80 magere var- 430 biggen 17—25; 540 schapen ^2°r bokken 314; 460 lammeren 6

Heldersche Courant | 1938 | | pagina 3