Boeiend Marine-ceremoniëel \«L Ag£nda Dinsdag 2 Augustus 1938 Tweede Blad Wisseling van het Marine-commando Onder vice-admiraal Kruys werd de Nederlandsche Marine innerlijk versterkt Beteekenisvolle woorden van den aftredenden en benoemden vlootvoogd Eigen gebakken brood op duikbooten ITLvUnefeAiMen Nog eens Japan Gistermorgen heeft aan boord van Hr. Ms. Wachtschip de plechtige overdracht plaats gevonden van het marine-commando. De scheidende vlootvoogd, vice admiraal T. L. Kruys droeg, na zijn functie bijna 4 jaar be kleed te hebben, het commando over aan den schout bij nacht H. Jolles, welke wisseling van commando gepaard ging met een uiter mate boeiend marine-ceremonieel. Zooals wij reeds in ons nummer van giste ren meldden, was aan 'alles op den „buiten kant" te zien, dat er iets bijzonders wachtte. De geus wapperde vroolijk op Hr. Ms. Wacht schip, „Sumatra", O 8, O i5, „Gruno", Z 6 en M 4 en bij een overdaad van zon was het te verwachten dat het de plechtigheid aan luister niet zou ontbreken. Laatste inspectie. Om 10 uur stonden de officieren, de equipage en het stafmuziekkorps der Koninklijke Marine o.l.v. kapelmeester Leistikow opge steld op Hr. Ms. Wachtschip. Het was hier dat de overdracht plaatsvond, welke onder leiding stond van den commandant van dit schip, overste Brouwer. Aangetreden stonden behalve tamboers en pijpers, de gewapende wacht en een afvaardi ging der schepen en inrichtingen, bestaande uit een officier, 2 onderofficieren en 8 man schappen. Vertegenwoordigd waren deputa ties van Hr. Ms. vliegkamp de Kooy, vlieg kamp de Mok, Onderzeedienst, van Speyk, de Marine-kazerne, Gruno, Marine-Hospitaal en Sumatra. Het geheel stond keurig aangetreden. De zon wierp flonkeringen in het vele goud der uniformen en het koper der instrumenten, terwijl de zwaluwen van het Wachtschip voor eenige entourage buiten het programma om, zorgden. Om vijf minuten voor half elf arriveerden de hooge officieren. Aan boord van het schip staan allen, van hoog tot laag, stram in de houding. Aan den valreep worden vice admiraal Kruys schout bij nacht Jolles, de chef staf, overste J. J. A. van Staveren, de adjudant van den vice admiraal, de luitenant ter zee le kl. B. J. Velderman en de staf-officieren ontvangen door overste Brouwer en den waarnemend lsten officier van het Wachtschip, de luitenant ter zee 2e kl. G. J. Platerink. Aan de valreep staan de 4 valreepgasten opgesteld. Drie roffels ratelen over het schip, drie maten van het „Wien Neerlands Bloed" klin ken plechtig op, de schipper fluit een signaal en direct hierna houden de vlagofficieren met hun gevolg een korte inspectie. Inmiddels zorgt de Marinekapel voor een pittigen marsch en wel de marsch „Vice Admiraal T. L. Kruys" van den heer Leistikow. Rede van den scheidenden vloot voogd. Het is na de inspectie dat vice admiraal Kruys het woord neemt, voor het uitspreken van de volgende rede: Officieren, onderofficieren en manschappen. Ik deel U mede, dat het Hare Majesteit de Koningin bij besluit van 2 Juli 1938 No. 87 heeft behaagd met ingang van heden mij eer vol te ontheffen van dg betrekking van Com mandant der Marine te Willemsoord, tevens Commandant van de stelling van Den Helder en deze betrekking op te dragen aan den Schout-bij-Nacht H. Jolles. Alvorens het bevel neer te leggen wil ik in Uw herinnering terugroepen, dat ik bij het aanvaarden daarvan vóór vier jaren in de eerste plaats Uwe medewer king vroeg om de Koninklijke Marine te herstellen van de zware slagen, die zy zich kort te voren had toegebracht. Het is mij thans een voldoening te constateeren, dat wjj allen te urnen er Inderdaad in geslaagd zjjn om niet alleen onze inner lijke kracht door onderling vertrouwen te versterken, maar ook om het vertrouwen der Natie te herwinnen, zooals moge blijken uit de met den dag toenemende belangstelling, die het Nederlandsche Volk weer voor zijn Marine toont. Gelukkig valt de laatste jaren ook een be langrijke versterking van de uiterlijke kracht waar te nemen. Veel nieuw materieel is of wordt aangebouwd, alle opleidingen van per soneel werden tot maximale sterkte uitge breid. Zeer dikwijls was het uiterst moeilijk om met het beschikbare personeel zoowel het nieuwe materieel te bemannen als de oplei dingen te encadreeren en het spreekt vanzelf, dat hierbij aan U allen zeer hooge eischen van plichtsbetrachting, ijver en toewijding zijn gesteld. Met groote dankbaarheid herdenk ik de medewerking die ik in deze steeds van U heb moge ondervinden en spreek de verwach ting uit, dat ook mijn opvolger hetzelfde moge ondervinden. Schout-bij-Nacht Jolles ik wensch U geluk met het belangrijke Commando, dat U is op gedragen. Ik hoop, dat U steeds de kracht zult vinden om met den steun van Uw onder geschikten, de vele en ernstige moeilijkheden, die Uw taak zeker zal medebrengen te over winnen en Uw bevel met voldoening tot heil van ons Vaderland te voeren. Ik geef U thans de betrekking van Com mandant der Marine te Willemsoord, tevens Commandant van de Stelling van Den Helder, over. Na het uitspreken van deze rede wordt front gemaakt, terwijl overste Brouwer het sein K.V.B. aan Hr. Ms. „Sumatra" doet geven. De drie-sterrige admiraals vlag, wap perend op het Wachtschip, wordt dan met 15 schoten gesalueerd. Ver weg plant zich het geluid van de losbarstingen voort, wegster vend langs de loodsen en gebouwen aan den buitenkant. De meeuwen vliegen verschrikt op en blauwig weeft de rook zich tusschen de strakgespannen hemel en het zilveren haven water. Het is een zeer plechtig moment, hetwelk z'n hoogtepunt bereikt als na het laatste schot de admiraalsvlag neergehaald wordt. Sympathiek idee. Aan deze vlag is een bijzonderheid verbon den. Na het neerhalen werd ze opgerold en opgeborgen in een mooi houten doosje, dat gevoerd is met oranje fluweel. Aan de bin nenzijde van het deksel bevindt zich een zil veren plaatje, waarop gegraveerd staat: „Als herinnering aan den tijd geduren de welke vice admiraal T. L. Kruys, commandant van de Marine te Willems oord was. 27 Augustus 19341 Augustus 1988. Aangeboden door de bjj zijn vertrek tot dat commandement behoorende officie ren." Een sympathieke geste der officieren, d:e zonder twijfel op hoogen prijs gesteld zal worden door den scheidenden vlagofficier. Schout bij nacht Jolles aanvaardt het commando. Het is vervolgens schout bij nacht Jolles, die de volgende rede uitspreekt: De gewezen Vice-Admiraal verlaat het Wachtschip. Sta mij toe in de eerste plaats eenige woor den tot U te richten Admiraal, om U te danken voor Uwe gelukwensch U hebt hier nu 4 jaren het roer in handen gehad en in dien tijd de Marine zich zien herstellen. Alle teekenen wijzen erop dat de vloot een reeds zoo lang gewenschte uitbreiding zal onder gaan, en waar deze opbloei onder Uw bevel begon, daar vertrouw ik, dat de terugblik op de 4 afgeloopen jaren U een gevoel van vol doening zal geven. Naast de wenschen van geluk en voor spoed in Uw verdere leven, die ik hierbij overbreng namens alle officieren en schepelingen, hoop ik dat U zult mogen beleven dat wat onder Uw bevel begon, zal gedijen tot een parate vloot en goed- bemande schepen. Het ga U goed. H.H. Officieren, onderofficieren en man schappen. Ik dank U voor Uwe aanwezigheid. Ik zou U kunnen vragen mij bij te staan in de taak, die ik zal gaan vervullen, door met blijmoedig heid en plichtsbetrachting het Uwe te doen. Ik vraag dit niet, overtuigd als ik ben, dat ik op U kan rekenen. Laat ons een ieder zijn best doende, ge zamenlijk streven naar de opbouw van de vloot; dat brengt arbeid mede, en arbeid is de vreugde des levens. Waardeer de mogelijk heid om voor de Marine te mogen arbeiden, dit zal U ongetwijfeld voldoening schenken. Ten overstaan van U allen verklaar ik het commando over de Marine in Nederland te hebben aanvaard. Hierna wordt direct de 2-sterrige comman- dovlag van den nieuwen vlootvoogd op Hr. Ms. Wachtschip geheschen en ook zij wordt door Hr. Ms. „Sumatra" gesalueerd. Dertien losbarstingen verkonden, dat de Nederland sche marine een nieuwe commandant heeft gekregen. Hierna wordt het ceremonieel besloten. Het gezelschap verlaat het Wachtschip, terwijl de Marinekapel zorgt voor een pittigen slot- marsch, waarbij de tamboers hun beste been tje voorzetten. De aanwezige AVRO-micro- foon had waarschijnlijk een vuurproef te doorstaan.... Door de commandeerende officieren der schepen en inrichtingen werd vervolgens de door den vice admiraal en diens opvolger uit gevaardigde dagorders voorgelezen, welker inhoud wij hier laten volgen. Dagorder nieuwbenoemde vlootvoogd Officieren, Onderofficieren en Manschappen. Het heeft Harer Majesteit de Koningin behaagd mij met ingang van heden te benoe men tot Commandant der Marine, tevens van de Stelling van den Helder. Ik aanvaard dit commando op een tijdstip, dat de vloot de zoo lang verbeide uitbreiding ondergaat en speciaal de ouderen onder U zijn het van wie ik verwacht, dat zij hun kennis en kunde tot het uiterste zullen geven, om de eenheden der vloot te volmaken. De opleidingen werken vol belast om te zijner tijd het bemanningsvraagstuk onder de oogen te kunnen zien; dit brengt uitteraard opofferingen en moeilijkheden met zich, doch draag die, in het bewustzijn, dat deze tijdelijk zijn en er iets goeds uit, voort zal komen. Ik wek U allen op om met toewijding en yver, met algeheele overgave mede te werken aan de paraatheid van de vloot,. 0|>dat het, onder welke omstandigheden ook, een deel der weermacht zal z{jn, waarop wij trotseh zjjn te mogen dienen, en waarop Hare Majesteit onze geëerbie digde Koningin, met vertrouwen zal kun nen neerzien. Leve de Koningin! Dagorder aftredende vlootvoogd Officieren, Onderofficieren en Manschappen. Bij Koninklijk Besluit van 2 Juli 1938 No. 37 heeft het Hare Majesteit de Koningin be haagd mij met ingang van heden eervol te ontheffen van de betrekking van Comman dant der Marine te Willemsoord, tevens Com mandant van de Stelling van den Helder. Dit bevel is door mij overgegeven aan mijn op volger, den Schout-bij-Nacht H. Jolles. Mocht ik voor vier jaren bij het aanvaar den van het thans door mij neergelegde Commando in de eerste plaats een beroep doen op Uwe medewerking om de Koninklijke Marine zich te doen herstellen van de ernstige slagen, die zij zichzelf had toegebracht, daar meen ik te kunnen constateeren, dat wij er inderdaad in geslaagd zijn de innerlijke kracht te versterken en het vertrouwen van het Ne derlandsche volk in het Marinepersoneel te herwinnen. De laatste jaren is ook een aanvang ge maakt om de weerkracht van onze Zeemacht in belangrijke mate te versterken. Het gebrek aan personeel deed zich hier dubbel voelen, daar het meerdere materieel, zoowel als de encadreering der zeer uitgebreide opleidin gen meer geschoold personeel eischten, dan ter beschikking was. Ik ben mij dan ook terdege bewust, dat aan U allen hooge eischen zijn gesteld en gedenk met waardeering de toewijding en steun, die ik steeds heb ondervonden en breng daarvoor mijn oprechten dank. Van harte wensch ik U toe, dat het U en de Uwen goed moge gaan en gij steeds zult blijken opgewassen te zijn tegen de zware taak, die zeer zeker ook in de toekomst nog voor U weggelegd zal zijn. Ongetwijfeld zult gij hierbij slagen, als U voor oogen staat het schoone doel van Uw werk, het beveiligen van het erfgoed onzer Vaderen tot heil van ons Vaderland, onder leiding van ons dierbaar Vorsten huis. Leve de Koningin! Vice-Admiraal Kruys neemt afscheid van dc Marine Schout-bij-Nacht Jolles neemt afscheid van den gewezen Vice-Admiraal. Het afscheid. Wat het vertrek van den afgetreden vloot voogd betreft, dit geschiedde met den trein van 12.53. Aanwezig waren tal van officieren om hun oud-commandant uitgeleide te doen. Een aardig moment was toen het dochtertje van den gewezen adjudant van den vice admi raal, den luitenant ter zee le kl. Velderman, namens alle Officieren van het commando Mevrouw Kruys bloemen offreerde. In den namiddag werden de ondergeschikt dienende officieren in het Paleis voorgesteld aan den nieuwen commandant. Enkele dagen geleden namen wij een artikel op, geschreven door den heer Ressing in de Nw. Rott. Courant. Een luitenant ter zee le klasse schrijft thans het volgende aan dit blad. Mag ik U, naar aanleiding van hetgeen de heer Ressing over de kruiser-duikboot schreef in het Avondblad van 25 dezer, opmerken, dat op alle Nederlandsche onderzeebooten, óók de kleine, óók in Ned. Oost-Indië en West-Indië, óók wanneer zij maanden lang van hun bases zijn verwijderd, zelf brood ge bakken wordt en dat dit kunststuk wordt ver richt zonder gist, wegens het ontbreken van koelinstallaties. Een van die koks-duivels kunstenaars zeide mij eens, dat z ij n .beroep aan boord van een duikboot het gevaarlijkst was van alle, in verband met de gistende en dus explosieve werking van de medegenomen hop-in-flesschen! Oost-Indië. Tijdelijk belast met de wn. der betr. van gezaghebber bij de Gouv. Marine, R. Troost, lste officier by gen. dienst. Het was een weinig opwekkend geluid, dat wij in ons overzicht van gisteren deden hoo- ren. En geen wonder. In het verre Oosten waren donkere wolken op komen zetten, en dat op een moment dat het politieke zwerk toch al niet kan bogen op een bijster helder vurenzicht. D, berichten die gisteren zijn binnengeko men zijn vrij kalmeerend. Het blijkt dat de Russen een tegenaanval ondernomen hebben, die evenwel prompt door de Japs is afgesla gen. Overigens doet de Japansche minister van Marine weten dat het aan alle fronten rustig is. We zullen er het beste van hopen. Het kan inmiddels geen kwaad er op te wijzen, dat Japan zich danig roert. Hoewel men zou meer.en dat Nippon, gezien z'n „actie" in China, zich er voor zou hoeden andere naties te prikkelen en alle mogelijke égards in acht zou nemen is dat toch niet het geval, hetgeen ou kunnen wijzen op de reeds eerder door ons geponeerde stelling, dat Japan z'n beste troepen nog steeds in reserve gehouden heeft. Daarbij moet men niet vergeten dat de imperialistische plannen van Japan zeer ver gaan en dat men ongetwijfeld rekening gehouden zal hebben met de mogelijkheid dat de een of ,-ndere natie, waarbij men natuurlijk in eerste instantie aan Rus land denkt, wel eens van de gelegenheid gebruik zou kunnen maken in het heetst van den strijd een spaak in het wiel te teken en van achteren aan te vallen. De Japanners zouden hun n<.am van handige diplomaten géén eer aandoen als ze deze mogelijkheid niet onder oogen gezien had den. Overigens zou men kunnen zeggen dat Rus land al maanden geleden den strijd met Japan begonnen is. En wel in verband met het steu nen door middel van gelden, vliegtuigen en andere welkome giften. Dat dit de Japanners hevig steekt, behoeft geen nader betoog. Voor de houding die Japan, ook in de toekomst zal aannemen, is echter van primair belang die van Engeland. Engeland toch heeft zijn vloot op een peil gebracht dat door Japan als zeer verontrustend beschouwd wordt, terwijl daarnevens het vorige jaar de vlootbasis Singapore voltooid is, en dat dusdanig, dat het den Japanners een doorn in het oog is. Men is er van overtuigd dat John Buil weliswaar sedert vele jaren thans een voorbeeld van lankmoedigheid is, doch op een kwaden dag zijn masker zeker zal afwerpen en- zoo noodig stelling nemen tegen iedere poging van Japansche imperia listische expansie. En daarbij behoort ook Rusland. Dat alles zyn natuurlijk geen geringe zorgen voor de Jap. regeering en ofschoon ook in dat rijk de vrije meeningsuiting, en vrijheid van drukpers sedert lang niet meer bestaat, is het ons toch wel bekend, dat er thans regel matig bittere klachten in het parlement geuit worden, met name door diegenen, die meenen dat het huidige avontuur, waarin het land zich gestort heeft, onverantwoordelijk is en zal eindigen in een catastrophe. Ze wijzen daarbij op de steeds slechter wordende economische en financieele positie van het rijk. Van dezen kant wordt dus druk uitge oefend en alhoewel Japan autocratisch gere- geei wordt, zal men toch voor deze herhaalde klachten niet doof kunnen blijven. Juist als wij deze regels neerschrijven vernemen wjj, dat boven Koreaansch grondgebied een luchtgevecht tusschen Russische en Japansche vliegmachine'» heeft plaatsgevonden. Lokt Rusland uit...?7? Zoekt Japan incidenten Het feitenmateriaal is te onvolledig, om er ook thans reeds een oor deel over te kunnen vormen. Aquarium Zoöl. Station. Voor het publiek geopend: dagelijks van 912 en van 13.30— 17 u.. Zaterdag van 912 uur. lederen Dag, 35, 79: Westgracht 80: Tentoonstelling Historisch Genootschap „De Kop van Noord Holland". BIOSCOPEN: Tivoli-theater, Spoorstraat, half 8: „Shall we dance". Bialto, Spoorstraat half 8: „Vorstelijke Emigranten" en „Misdadigers der Lucht". Witte-Bioscoop, Koningstraat, half 8: „Het Kind van de Rekening" en „Cassidy'g Razende Rit". 5, 6 en 7 Augustus: Terrein Javastraat (achter Singel): Circus Bouglione, Opgenomen om 8 uur hedenmorgen. Barometerstand Den Helder 768.8 Temperatuur zeewater 19.8 Temperatuur lucht 19.0 Wind; richting N.O. kracht 5 Licht op g jg Hoogste temp. lucht gisteren 20.8 Laagste temp. lucht gisteren 17.1 Hoogwater (heden) Q.55 Laagwater (heden) 18.50 Hoogwater (morgen) 13.00- Laagwater (morgen) 6.50 - 19.30 Bjj het gisteren te 's-Gravenhage ge houden examen Hoogduitsche taal (l.o.) is geslaagd: mej. A. Liedmeier (Zuster Christi- nia) geboren te Zaandam.

Heldersche Courant | 1938 | | pagina 5