Russische vliegtuigen opnieuw in actie DAGBLAD VOOR DEN HELDER EN HOLLANDS NOORDERKWARTIER Koréaansch dorp bestookt Brutale aanval op het christendom Luchtbescherming onvol doende geacht Wals Ned, kampicen achter den motor KONINGSTRAAT 78, DEN HELDER. TELEFOON 50 (2 LIJNEN) WOENSDAG 3 AUGUSTUS 1938 66e JAARG. No. 8376 Japansche lucht macht demonstreert aan de grenzen van Mandsjoekwo Nero, de ideale Christenvervolger Eerste Kamer Monsterproces in Madrid Hef wafer bedreigt de Japanners Geen Joodschc dokters! Ongeregeldheden in Zwitserland Runciman's bezoek geen korte visite! Dc zee eischf een slachtoffer Slachtoffers van het water Opnieuw mond- en klauwzeer? Zeldzame baardaap geboren Dit nummer bevat 8 pagina's Weerbericht DE BILT SEINT: Utielbennen Zes Fransche meisjes verdronken Japansche troepen naar Mandsjoekwo Anti-Joodsche actie in Hongarije ELDERSCHE COURANT Uitgave der Uitg. Mi|. Hollands Noorderkwartier N.V. te Den Helder RUSLAND WIJST HET JAPANSCHE PROTEST KORTWEG AP. Gisteren zijn in formatie vliegende Russische vliegtuigen de grens van Korea gepasseerd en wierpen bom men op het dorp Kojo in Noord-Ko- rea. Het Japansche luchtafweergeschut opende een krachtig vuur, doch slaagde er ditmaal niet in Sovjet- Russische vliegtuigen neer te halen. Bij het vallen van den nacht zet ten daarenboven Sovjet-Russische troepen een inval in, in het gebied van de omstreden heuvel van Tsjangkoefeng en Sjantsauping. De aanval werd door de Japanners afge slagen. Gisterochtend zijn Japansche vliegtuigen langs het Sovjet Russische gebied aan de oostelijke grens van Mandsjoekwo, gevlogen. Zij passeerden de grens evenwel niet. Volgens het Japansche ministerie van oor log kan men spreken van een „waarschu wing'' De Russen reageeren evenwel niet. Van Tokio uit bezien geeft de toestand op zijn minst den indruk, dat de regeeringen voor het oogenblik de gebeurtenissen in de hand hebben en nog denken een einde te maken aan het conflict, zoodra zij de ge- wenschte resultaten zullen hebben verkre gen. Voor Japan is de herovering van Tsjang Koe Feng door geweld een gelegenheid om Rusland en de wereld te toonen, dat een oorlog in China het leger in Mandsjoekwo niet verlamt. Ten aanzien van Rusland vreest Japan, dat het het bewijs wil geven van zijn mi litaire kracht door op een beperkt terrein alle middelen van den modernen oorlog te gebruiken. Men wil evenwel zelfs in dat geval gelooven, dat een conflict gelocali- seerd zal blijven, indien, naar men zegt, Sovjet Rusland wil voorkomen dat het spel der bondgenootschappen het noodzaakt ook op een Europeesch front te strijden. Protest ongegrond. Dc eerste secretaris van de Japansche am bassade, Ijakawa, heeft gistermiddag een bezoek gebracht aan den chef van de af- deeling voor het Verre Oosten, het commis sariaat van buitenlandsche zaken, Mironof, bij wien hij protesteerde tegen het opnieuw vliegen over de Mandsjoerijsche grens door veertig Sowjet Russische vliegtuigen. Mironof wees het protest kortweg als .ongegrond" van de hand. „Een goed volk heelt geen Heiland noodig". Het Christendom een godsdienst voor slaven en dom ooren." Het Parijsche orgaan „La Croix" pu bliceert in vertaling de officieele richtlij nen, die in Duitschland en Oostenrijk ge reserveerd worden voor de „jeugdgidsen" ter inlichting hunner kameraden in „de stedelijke vergaderlokalen en in de kam pen". Het document behelst een vijftigtal artikelen, die alle het christendom aanval len in den vorm van brutale ontkenningen of onteerende beschuldigingen. Men leest daarin o.m. het volgende: Hei christendom is een godsdienst voor slaven en domooren, omdat het verklaart: „de laatsten zullen de eersten zijn" en „zalig zijn de armen van geest". Het christendom staat gelijk met het communisme. Het christen dom heeft altijd vreemd en vijandig ge staan tegenover het Duitsche volk en zijn eenheid. Het Christendom heeft de oude Germanen bedorven, want het heeft hun begrip gegeven van de dingen, die zij tot dien tijd niet kenden: overspel en diefstal. Het kwaad gaat voorbij, het goede blijft, daarom moet de katholieke kerk verdwij nen. De gedachte aan een algemeen Messias kan slechts bestaan bij een pervers volk, een goed volk heeft geen Heiland noodig. Nero had wel gelijk met zijn vervolging. Hij roeide den Joodschen geest uit, d.w.z. het Christendom. De Heiligenvereering is belachelijk. Heiligen hebben nooit iets voort gebracht. Het nieuwe, eeuwige centrum is Neuren berg. Rome is veroordeeld te verdwijnen. Wanneer Duitschland de katholieke kerk niet meer steunt, zal zij verdwijnen. Het lot staat boven God. Voor ons, Germanen, is dadenloosheid in het hiernamaals een stommiteit. Het militair vliegtuig FK 51 No. 22, op we~g vah Ypenburg naar Soesterberg. stortte Dinsdag even na «*art neer. Van de beide inzittenden werd de bestuurder gedood •en de waarnemer ernstig gewond. j duur zegt de minister. In de Eerste Kamer is gisteravond uitvoe rig gesproken over de luchtbescherming. De heer van Voorst tot Voorst (R.K.) meen de dat een doeltreffende bescherming .der bevolking tegen luchtaanvallen achterwe ge is gebleven. Onze luchtmacht kan ons land niet beschermen, passieve luchtbescher ming is gewenscht. Spr. bepleitte het bou wen van schuilkelders. Ook is er zoo goed als niets gedaan voor het verschaffen van maskers en gaskleeding. Niemand weet, waar dip te krijgen zijn. De regeering speelt gevraalijk spel, door alles op één kaart te zetten. Eenige andere afgevaardigden spraken in gelijken geest. De minister van Financiën, de heer de Wilde achtte het gasgëvaar niet zoo groot. Het voorzien van de geheele bevolking van gasmaskers kost veel te veel. De regeering komt nu reeds tot fl 500.000 per jaar, ze moet voorzichtig blijven optreden. De ge meenten moeten zelf meer doen, zegt de mi nister. In de toekomst zal er echter nog wel meer voor passieve luchtbescherming moe ten worden uitgetrokken, naast de enorme bedragen voor de actieve. Met de stemmen der N.S.B. tegen wordt het wetsontwerp tot wijziging en verhooging van het vijfde hoofdstuk der rijksbegroo- ting 1937, waarvan de luchtbescherming een gedeelte uitmaakt, tenslotte aangeno men. Voor de behandeling der agenda is de heer G. Heldring als lid toegelaten, als op volger van den heer van den Bergh. Vele ter dood veroordeelingen. Rust aan de fronten. Gisteren stonden te Madrid 195 personen terecht, die einde Maart waren gearresteerd verdacht van sabotage en spionnagc. 23 be klaagden, o.w. drie vrouwen werden ter dood veroordeeld, elf, w.o. een vrouw, tot dertig iaar werkkampstraf. terwijl zes beklaagden 25 jaar in een werkkamp zullen moeten doorbrengen. 49 beklaagden werden veroor deeld tot gevangenisstraffen, varieerende van twee tot 22 jaar, 48 tot geringer straf fen. De overigen werden niet veroordeeld. Van de fronten is weinig nieuws Volgens de regeeringsberichten is een aan val van de Francotroepen bij Gandesa afge slagen. De regeeringstroepen zetten den op- marsch voort. Gemeld wordt, dat de kruisers Canarias en Almirante Cervera, welke zich in handen der opstandelingen bevinden, Zondag door regeeringsvliegtuigen ter hoogte van Cartha- gena zijn gebombardeerd. De Britsche vlootautoriteiten bevestigen noch ontkennen dit bericht. Gistermorgen is Barcelona weer gebom bardeerd. Zestig bommen werden neergewor pen. De schade is aanzienlijk. Versche Nippontroepen naar 't Jangtsefront. De Chineezen wij ken. Chineesche dagbladen melden, dat de dij ken van de Jangtse aan den Noordelijken oever, in de nabijheid van Loengping, gis teren zijn doorgebroken, waardoor groote terreinen van het door de Japanneezen be dreigde gebied, snel onder water gezet zijn. Inmiddels rukken de Japansche troepen, gesteund door talrijke luchtaanvallen, ver der langs den Noordelijken oever op. In moeilijk bergterrein, tusschen de spoor lijn KioekiangNantsjang en het Pojang- meer, staan de Japansche troepen, die door de Chineezen geraamd worden op twee di visies, op ongeveer 80 km. ten Noorden van Nantsjang, terwijl de Chineesche troepen in Westelijke richting wijken. De Chineezen hebben Soesoeng vrijgege ven. De Japanners zenden uitgebreide ver sterkingen naar het Jangtsefront. Met ingang van 1 October in Duitschland geen praktijk meer. Het Reichtsgesetzblatt publiceert de vierde verordening op de wet op het rijksburger schap. Op grond daarvan worden de appro baties der Joodsche artsen op 30 September ingetrokken. De rijksminister van binnenlandsche za ken kan de uitoefening van het artsenbe roep tot wederopzegging toestaan. Joden die aan het front hebben gestaan zullen in ge val zij in behoeftige omstandigheden ver- keeren steunuitkeering ontvangen, indien zij daartoe waardig worden geacht. Ook in Italië worden de anti Joodsche maatregelen steeds krachtiger. De correspondent te Rome van het natio- naal-socialistische orgaan Rote Erde meldt, dat. Italië binnenkort 60.000 uit Oostenrijk en Duitschland afkomstige Joden zal uitwij zen. Hetzelfde blad verneemt, dat Joodsche stu denten voortaan volledig zullen worden uit gesloten van de faculteiten der medicijnen. Nationaal-socialisten roeren zich. Niettegenstaande het politieverbod, had den de Zwitsersche nationaal-socialisten te Zurich een betooging met fakkellicht geor ganiseerd. De politie sloeg de betoogers met den blanken sabel uiteen. Dertig personen werden gekwetst. Verscheidene arrestaties hadden plaats, waarbij bezwarend materiaal als kaarten met gegevens omtrent den staat van dienst, waarop aanteekeningen stonden betreffende de individueele deelneming aan de agitatie der frontisten, in beslag werd ge nomen. Hij is niet pessimistisch. Ofschoon Runciman geweigerd heeft iets naders mede te deelen omtrent den duur van zijn reis naar Tsjechoslowakije, heeft een zij ner vrienden, die op het perron afscheid van hem nam, aan de pers verklaard, dat de staatsman alle voorbereidingen heeft getrof fen voor een langdurig verblijf. Op het station, even voor zijn vertrek, ver klaarde Runciman zonder eenig pessimisme te gaan. Zijn hoofdkwartier zal te Praag gevestigd worden. Gisteravond is een 22-jarige jongeman, Rozenheek genaamd, die met een vriend bij paal 57 op circa 2 K.M. ten zuiden van de Zuiderpier van IJmuiden in zee was gaan zwemmen, verdronken. Ook zijn vriend verkeerde in levensgevaar, doch deze kon bijtijds worden gered. Toen men hem weer tot bewustzijn had gebracht, vroeg hij: „of Rozenheek er al uit was". Uit deze vraag maakten zijn redders op, dat er nog een tweede dren keling was. De IJmuider reddingsbrigade stelde alle pogingen in het werk om het slachtoffer te vinden, doch slaagde hierin nog niet. Verraderlijke draaikolken. Gistermiddag zijn twee jongens van 15 •en 6 jaar in de Waal onder Nijmegen ver dronken, doordat zij in een draaikolk ge raakten. Te Boskoop is een 21-jarig meis je, vermoedelijk doordat zij in het water onwM werd, verdronken. Daar ter plaatse zeer druk werd gezwommen, bemerkte men haar afwezigheid eerst na een half uur. IN DE DIEPTE VERDWENEN. Gistermiddag tijdens schafttijd even na twaalf begaf zich de twee-en-twinti~:arige arbeider A. Kruf uit Halsteren, in de Kruysbeek onder Steenbergen om te zwem men. Na eenigen tijd verdween hij plotse ling in de diepte. Eerst na twee uur dreg gen werd het lijk opgehaald. Kruf was gehuwd en vader van een kind. Sterke uitbreiding der ziekte in Friesland. Het mond- en klauwzeer begint zich in de provincie Friesland weer uit te breiden. In de laatste week van Juli zijn 129 nieuwe ge vallen geconstateerd, waarvan alleen j?i de gemeenten Dantumadeel, Oostdongeradeel, Opsterland en Smallingerland honderd ge vallen, meldt de Tel. Erger is echter, dat de gevreesde ziekte thans ook weer is uitgebroken in het z.g. Noorderleeg onder het dorp Hallum, waar geregeld niet minder dan 3000 stuks vee grazen. Tal van veehouders maken zich niet zonder reden bezorgd over het uitbre ken van een nieuwe epidemie daar vele be drijven de gevolgen hiervan niet meer zul len kunnen dragen. Papa baardaap toont zich een vergenoegd kraamheer. In de Rotterdamsche diergaarde is dezer dagen een zeer zeldzame baardaap of Wan- deroe geboren. Zooals steeds gebruikelijk is werden de naaste buren van de familie Wanderoe in het apenhuis der diergaarde op beschuitjes met muisjes getiacteerd. Tot dusverre maken moeder en kind het uitstekend. Mama schijnt niet moe te wor den haar telg den talrijken bezoekers te tonen terwijl papa, hoewel hij tijdelijk een zijkamer moest betrekken, zichtbaar verge noegd de complimenten in ontvangst neemt en de honneurs van een kraamheer waar neemt. BOMONTPLOFFING IN PALESTINA. Bij de bomontploffing die gisteravond in de geheele stad Haifa werd gehoord, zijn in een Joodsche rijst p'ollerij twee Circassische wachtslieden gewond, waarvan een ernstig. Ook is een Iwm ontploft in de gemengde oostelijke wijk der stad, echter zonder scha de aan te richten. Verwachting: Meest matige N.O. wind, aanvankelijk helder tot licht bewolkt, later ge deeltelijk bewolkt, droog weer behoudens later toe nemende onweerskans, aan- van^ijk nog warm. Verdere vooruitzichten: Wind uit N.O., toenemende kans op onweer, later koeler, vooral in het Noorden. DERKSEN SLAAT OOMS! Na een fraaien wedstrijd heeft Cor Wals gisteravond in het Olym pisch stadion te Amsterdam het stayerskampioenschap van Neder land over 100 K.M. behaald. Het was een strijd, welke uitsluitend tusschen Wals en Groenewegen ge voerd werd, waarbij het moedige rij den van den laatste, die voor het eerst aan een wedstrijd over 100 km. in één rit deelnam, opviel. Aan den start verschenen Alkema, Wals, Snoek van der Wulp, Buis, Piet van Kem pen, van der Wildt, Groenewegen en de Graaf. Na 50 K.M. was de situatie zoo, dat de strijd om deii titel alleen nog ging tusscheif Groenewegen, Wals en Alkema, de laatste was één ronde achter. Groenewegen, die aan den kop zat, liet zich voorloopig niet door Wals verdringen. Maar toen er nog 60 ron den te rvden waren zag Wals zijn kans schoon. Stampend en zwoegend zette hij op de hem, eigen opzienbarende wijze een for midabele spurt in, die hem de eerste plaats bezorgde. De eindstand was ten slotte: Kampioen van Nederland: Wals, 100 km. in 1 uur 25 min. 39 sec.; 2. Groenewegen, op 1 ronde en 50 meter. 3. Alkema op 1 ronde en 300 meter. 4. Snoek op 6 ronden. 5. de Graaf op 7 ronden. 6. Buis, ver achter. 7. Van Kempen, ver achter. Van der Wulp en van der Wildt opgege ven. In een invitatiewedstrijd, sprint voor ama teurs, bewees de Alkmaarder Derksen nog eens zijn groote kracht. Hij sloeg Henk Ooms kampioen van Nederland, op uitnemende wijze en won overigens al zijn ritten. In een mui geraakt. Aan het strand van St. Martin op het eilandje Ré zijn zes meisjes en een op zichter van een gesticht in een diepen kuil in de zee verdronken. Naar schatting zijn 20.000 man Japansche troepen uit Noord-China Tientsin de laatste vier dagen gepasseerd op weg naar Mands joekwo, dit met het oog op het gevaar dat uit Rusland dreigt. Het grootste deel dezer troepen is teruggetrokken uit het zuiden der provincie Sjansi, het westelijke front in China. Hongarije de eerste in het Donau- bekkenl De leider van de Hongaarsche nationaal- socialistische beweging „Hubay", heeft te Szombataelv het programma van zijn partij uiteengezet. Hij verklaarde, dat zijn partij de supprematie van Hongarije in het Donau- bekken wil verzekeren en het gebied van het Hongarije van voor den oorlog wil herstellen. De beweging is fel antisemietisch.

Heldersche Courant | 1938 | | pagina 1