Lord Runciman in Praag DAGBLAD VOOR DEN HELDER EN HOLLANDS NOORDERKWARTIER De weg terug Thans geregelde oorlog in Mandsjoerije Voor verbetering van het onderwijs KONINGSTRAAT 78, DEN HELDER, TELEFOON 50 (2 LIJNEN) DONDERDAG 4 AUGUSTUS 1938 66e JAARG. No. 8377 Ook de Sudeten- Duitschers aanwezig Het rassenvraagstuk in Italië Zware gevechten aan den Jangste oever Hevig luchtgevecht boven Hankau -VTSCNSJAN taihoe m KOELING Gezonder toestanden in wol- en schoenindustrie Kunstenaars zijn geen zakenlieden Padvinders doen hun best! Dit nummer bevat 8 pagina's spEERBERICHT DE BILT SEINT: Doodelijk ongeluk aan de Hembrug REISBUREAU WACO „Mef sfroomen bloed zullen de Japansche roovers betalen!" HOENTSJOEN HELDERSCHE COURANT Uitgave der Uitg.-Mlj. Hollands Noorderkwartier N.V. te Den Helder Een zwijgende menschenmenig- te wachtte hem. Men hoorde slechts het draaien van de film- toestellen, het publiek reageerde niet. Ik solliciteerde niet, zei Runciman, Door een groote menschenmenigte begroet is Lord Runciman, de En- gelsche bemiddelaar te Praag aan gekomen. Te zijner verwelkoming waren voorts aanwezig de chef van het protocol en het ministerie van buitenlandsche zaken, de kabinetschefs van den minister-president en den minister van buitenlandsche zaken, vertegenwoordigers van den Praagschen burgemeester, alsmede Kundt en Se- bekowsky van de Sudetenduitsche partij. Met zijn puntboordje en zwarte dasje stapte Runciman als eerste uit den trein, die precies om 14.53 aan het Wilson station was gearriveerd. Hij bleef eenige minuten praten met de Tsjecho Slowaken en Engel sehen, die hem, zijn vrouw en zijn metgezel Peto, verwelkomden. De persfotografen omringden de kleine groep. Voortdurend flitsten hun lampen, maar Runciman zette zijn gesprek kalm ■en vriendelijk voort. Daarna verliet hij terstond het station. Buiten stond een groep belangstellenden ongeveer 500 menschen in totaal. Toen Lord Runciman verscheen, hoorde men slechts het draaien van de filmtoestellen; liet publiek reageerde niet, aldus het Hsb. RUNCIMAN. Niet gesolliciteerd had Runciman, zoo hij eenige uren later aan de persvertegenwoordigers verklaar de. Verder zei hij, dat het volgens zijn meening, om tot een oplossing te gera ken, noodzakelijk is de kwesties grondig te bestudeeren, terwijl hij er voorts op wees, dat de vrede slechts kan worden verze kerd door een regeling, die de instem ming van beide partijen heeft. Dit was ongetwijfeld zijn belangrijkste uitspraak Men kan hieruit conculdeeren, dat Run ciman een regeling, die aan eenige partij wordt opgedrongen, onbevredigend acht. Hij verzocht voorts de pers om medewer king, teneinde de wereld juist in te lichten over den gang der onderhandelingen, waar omtrent hij beloofde van tijd tot tijd mede- deelingen te zullen doen. Hodza ontvangt de Sudeten- duitschers. Gistermorgen heeft minister president Hodza afgevaardigden van de Sudetenduit sche partij ontvangen. In antwoord op eenige vragen van Kundt. den voorzitter der parlementaire club der Sudetenduitsche partij, heeft de minister president verklaard, dat geen van de ont werpen, die aan de Sudetenduitsche partij overhandigd zijn. als definitief dienen te worden beschouwd, daar zij als gronslag gedacht zijn voor verdere onderhandelin gen met de minderheden. Frankrijk wordt aangeraden even eens het probleem te gaan bestu deeren. De Italiaansche dagbladen bespraken gis teren wederom de beteekenis van een conse fpient uitgevoerde raspolitiek voor alle ge bieden van het. nationale leven. De „Tri bune" wijst daarbij op de ervaringen, die Frankrijk op dit gebied heeft opgedaan. Hel blad schrijft: „de aanmatiging en de onrust van de volken van bet Franschc imperium bewijst het best hoe gevaarlijk, het is tegen stander van de rassenleer te zijn, wanneer men er tegelijkertijd aanspraak op maakt andere volken te beheerschen. SUCCESSEN DER CHINEEZEN. Zware gevechten worden geleverd aan den noordelijken oever van de Jangtse, waarbij volgens Chinee- sche berichten de Japanneezen ruim ruim vijf duizend man hebben ver loren. De Japansche troepen, die de Chineesche stellingen aanvielen ten zuiden van Kioe- kiang, trekken terug naar Kioekiang ten gevoige van met succes ondernomen tegen aanvallen van Chineesche eenheden. Het officieele Chineesche communiqué meldt: „de Japansche troepen zijn gisteren opgeruRt van Soesoeng naar Hoeangmei, op 11 k.m. ten zuidwesten van Soesoeng. Felle gevechten zijn geleverd, toen de Chinee sche stellingen aangevallen werden. De Chi neesche stellingen te Hoeangmei zijn ver laten door de hoofdmacht der Chineesche troepen, die thans verschanst ligt in het heuvelland ten noordwesten van Hoeang mei. tig jachttoestellen en achttien bommenwer pers Slechts twee-en-twintig dezer machines slaagden er echter ih door te dringen tot de luchtafweerzone van Hankau, n.1. negen bommenwerpers en dertien jachttoestellen. Deze machines deden een aanval op het vliegveld van Hankau, gistermorgen om tien uur. Groote schade aan Chineesche luchtbasis toegebracht. Volgens nadere berichten hebben de Ja pansche marine-vliegtuigen ook zwaar de Chineesche luchtbasis, het arsenaal en de luchtafweerbatterijen, benevens andere mi litaire inrichtingen, bestookt en hun groote schade toegebracht. Deze luchtaanval was de zwaarste sedert 29 April, toen de Japansche marinetoestel- len op den verjaardag van den keizer een raid op Hankau hadden ondernomen en 51 Chineesche vliegtuigen tijdens een luchtge vecht neerhaalden. Japanners halen Chineesche, de Chineezen Japansche toestellen neer. Groote verliezen aan beide zijden. Tijdens een felle luchtraid boven Hankau. zijn volgens Chineesche be richten een zware Japansche bom menwerper en elf jachttoestellen neergehaald. Tokio (Domei) deelt me de, dat 37 Chineesche vliegtuigen zijn neergeschoten. DE SECTOR KIOEKIANG T HOEPF NA N WEI AN"""G WANGKIANG i nrNGPiNGAl^~^=V .j. KIOEKIANG,"^ De Chineezen melden, dat liet luchtge vecht gistermorgen was ontstaan, toen Chi neesche gevechtstoestellen aanvallende Ja pansche machines tegemoet waren gevlo gen. Voorts werd een luchtgevecht geleverd door Chineesche jachttoestellen boven de zuidelijke buitenwijken van Woetsjang, te genover Hankau. De Japansche machines vluchtten en de Chineesche toestellen scho ten er ten slotte twaalf neer. De aanvallen de Japansche luchtstrijdkrachten vormden een geweldige luchtvloot, bestaande uit vijf- Ondernemersovereenkomst zal bindend worden verklaard. In de schoenindustrie en schoenhandel heerschten den laatst en tijd ernstige mis standen. Door onderlinge concurrentie moes ten de fabrikanten steeds verder gaan met concessies ten aanzien van leverings- en betalingsvoorwaarden, kortingen en omzet- premie's. Naar wij thans van bevoegde zij de vernemen, zal dezer dagen een door de federatie van Nederlandsche schoenfabri kanten genomen bindend besluit inzake le verings- en hetalingscondilies bij levering van schoenen op grond van art. 2 v. de wet op het algemeen verbindend en onverbin dend verklaren van ondernemérsovereen- womsten '35 door den minister van econo mische zaken voor den tijd van een jaar algemeen verbindend worden verklaard. In de in te stellen z.g. schoenencommissie zullen ook vertegenwoordigers van grossiers en winkeliersbrganisaties waarschijnlijk zit ting nemen. Ook voor de wolindustrie zal een dergelijk besluit op dezelfde gron den worden genomen. Het conflict inzake de New- Yorksche wereldtentoonstelling In antwoord op de vragen van het Twee de Kamerlid Thijssen, betreffende het con flict tusschen het bestuur van de internati onale tentoonstelling te New York en de Nederlandsche kunstenaars, die niet willen inzenden, omdat naar hun meening geen bevoegde jury aanwezig is, heeft minister Slotemaker de Bruine verklaard gaarne te willen bemiddelen. De minister meent dat de besprekingen tot dusverre te weinig za kelijk zijn geweest. Vreemde taal, gymnastiekloka len, kleine klassen en eenheid in de spelling, wenschen de on derwijzers. Het Nederlandsch Onderwijzersgenootschap heeft in algemeene vergadering te Leeuwar den. bijeen, een motie aangenomen, waar bij het de wenschelijkheid uitspreekt, dat een vreemde taal als verplicht leervak zal worden opgenomen in het leerplan, wan neer de wet op het L. O. herzien zou wor den. Ook werden moties aangenomen het hoofdbestuur op te dragen, dat alle lagere scholen de beschikking krijgen over een lo kaliteit, waarin met vrucht gymnastiekon derwijs kan worden gegeven en den minis ter van Onderwijs dringend te verzoeken, maatregelen te nemen, en waardoor aan ge meentebesturen de gelegenheid wordt gela ten het onderwijs in de lichamelijke oefe ning, althans voor de hoogere leerjaren der lagere school, aan vakonderwijzers op te dragen. Namens het hoofdbestuur legde de heer S. de Vries uit Amsterdam de motie voor, waarin den minister van onderwijs, K. en W. dringend wordt verzocht van zijn voornemen om de naamvals-n volgens de geslachtslijst van de Vries en te Winkel bij het onderwijs verplicht te stellen, af te zien. Deze motie werd aanvaard, evenals eene, waarin op verlaging der leerlingenschaal wordt aangedrongen, en eene, waarin de vergadering er met de meeste klem bij re geering en Staten-Generaal op aandringt de door de concentratiewet voor het- openbaar onderwijs aan de L. O.-wet toegevoegde be palingen daaruit ten spoedigste te doen ver dwijnen. Zij kunnen den Jubileumwim pel" verdienen. Ter eere van het veertigjarig jubileum van H. M. de Koningin hebben de hoofd commissarissen van „de Nederlandsche Pad vinders" en de „Katholieke Verkenners", in onderling overleg met instemming van den Koninklijke Commissaris, de verkenners en welpen in de gelegenheid gesteld, hun jaar- lij ksch zomerkamp tot een jubiieumkamp te maken. Het idee, dat aan deze jubileumkampen ten grondslag ligt, is, dat de padvinders meenen, dat ze II.M. niet beter hulde kun nen brengen, dan door hun werk zoo goed mogelijk te doen en zoo intensief mogelijk te oefenen. De verkennerskampen, die naar het oor deel van den districtscommissaris, die het kamp bezoekt, aan de te stellen eischen voldoen, ontvangen den jubileumwimpel. Er is in padvinderskringen zeer veel animo en de jongens doen enorm hun best den wimpel te verdienen Verwachting: Meest matige N. O. tot O. wind, helder tot licht bewolkt, droog weer, behoudens kans op onweer, vooral in het Zuiden en Oos ten, warm in het Noorden, in het Zuiden zeer warm. Verdere vooruitzichten: Weinig verandering. Een gedupeerde door het niet houden in Japan der Olympi* sche Spelen. Het besluit van Japan de organisatie van de Olympische Spelen 1940 'te Tokio af te zeggen, heeft de plannen van den 26-jarigeu Fj'itz Steinghez wreed verstoord. Achttien maanden geleden is Steinghes uit Zwitserland vertrokken voor een wan deltocht naar Tokio met de bedoeling tijdig in de Japansche hoofdstad te arriveeren ten einde de Olympische Spelen in 1940 bij te wonen. Dezer dagen was hij juist te Cairo aangekomen. Hij wandelde door Zwitser land, Frankrijk en Italië, waar hij zich in gescheept had voor Egypte. Ten einde zich cp zee in conditie te houden, wandelde hij op het dek van het schip twaalf uur ach ter elkaar. Steinghez was buitengewoon teleurge steld, toen hij het nieuws hoorde. Ik neem er nu maar een paar dagen vacantie van, verklaarde hij, en dan wandel ik terug door Centraal Europa naar Zwitserland. Hem werd nog gevraagd of hij misschien van plan was naar Helsingfors te wande len, waar de Spelen in 1940 worden gehou den, waarop Steinghez antwoordde, dat hij nog geen besluit had genomen, doch dat hij op zijn wandeltocht terug tijd genoeg had om cr over na te den-ken. Een projectiel ontplofte. Toen gistermiddag een tweetal arbeiders van de artillerieinrichtingen aan de Hem brug bezig waren projectielen te ledigen, ontplofte een gedeelte daarvan. De arbeider H. J. Wierda uit Zaandam werd doodelijk getroffen, de werkman Geu- bel uit Oostzaan kwam er met lichte ver wondingen af. De artilleriedeskundigen stel-. Ion een onderzoek in. Wilt U een heerlijke vacantietocht? Dan een meerdaagsche reis van het Reisgidsen gratis verkrijgbaar. Reisbureau W.A.C.O., Den JHelder, Kanaalweg 132, Tel. 773. De toestand verergert zich. Japanners ontruimen een grens stad. Japansche stellingen weer onder vuur. De Sovjet troepen blijven aanvallen. Russische luchtmacht in actie. Japansche pers blijft haar kalmte bewaren. Massaver- gaderingen in Rusland. J De toestand, dit wordt zoowel door Tokio als door Moskou toegegeven, verergert. Het is thans een feit dat aan beide zijden geregelde troepen aan de Mandsjoerijsche grenzen in het vuur worden gebracht. Het gisteravond door het tele- graafagentschap der Sovjet Unie gepubliceerde communiqué toont dui delijk aan, dat de leiders van het roode leger in het verre Oosten ver plicht zijn steeds machtiger mate- rieele middelen op het spel te zetten om de Japanneezen buiten het om streden gebied te werpen. Toch verliest men te Moskou de hoop niet tenslotte tot een bevredigende oplos sing te komen. De kalmte toont aan, dat Moskou de po litieke kringen niet verhindert zich er re kenschap van te geven, dat een 'opneming der op het spel gezette kraehten groote ge varen biedt. Men zegt. dat de Japanneezen mot vuur spelen ondanks do gematigdheid der Sovjet regeering. Men beweert, dat de loop, welke de zaak heeft genomen, vooral komt door het oor logsdelirium der leiders van het Kwantocng- leger, De Sovjettroepen vallen weer aan. Het hoofdkwartier van het Kwan- toengleger heeft een communiqué uitgegeven, waarin wordt medege deeld, dat sovjet-troepen, welke in aantal vele malen grooter waren dan de Japansche grenswachten, 'n aanval hebben ondernomen op de Japansche stellingen langs de heu vels van Tsjang Koe Feng en Sja Sao Ping. De aanvat duurde zes uren en werd Woensdagmorgen om vier uur ingezet. De Japanners sloegen de Russen echter af. Om tien uur trok ken zij ongeveer een kilometer te rug. Boven Kojo zijn Russische vliegtuigen verschenen, die de stad bombardeerden. De bevolking zou gevlucht zijn. Verder hebben Sovjet-Russische vliegtui gen hommen geworpen hij Koiko, een der vliegtuigen is omlaag geschoten. Een an dere grensstad. Tsjinsojo is door 21 Sovjet russische toestellen bestookt. Hiervan wer den drie omlaag gehaald. De luchtbeschermingsdienst van Oost- Japan heeft maatregelen genomen, zoodat met inbegrip van Tokio Oost-Japan verduisterd kan worden. Een dikke mist hing gisteren boven het gebied van Tsjang Koe Feng, waardoor de luchtmacht van de Sovjets niet kan opstijgen. Het Japansche bureau voegt hieraan toe, dat de Russen van de zen mist gebruik maken om versterkingen aan te voeren. Volgens een telegram van den specialen correspondent van de Nitsji Nitsji Sjim- inoen is de vorm der heide omstreden heu vels, de Tsjang Koe Feng en de Sjetso- ping door 't bombardement van de Sovjet- Russische vliegtuigen geheel gewijzigd. Buitenlanders moeten er buiten blijven. In Japansche politieke kringen wordt ver klaard, dat elke buitenlandsche poging om te bemiddelen tusschen Rusland en Japan zal mislukken. Japan is bereid onmiddel lijk met de Sovjet Unie te onderhandelen, zoodra de uitdagingen van de Sovjet Unie een einde nemen. „Rusland een slecht jongen" opgevoede HET TSJANGKOEFENG INCIDENT MANDSJOEKWO „.ÓÓSTEN .J1 {y WLADfWOejpR ^.TSJANGKOEFENG A,. V-, SJAUTSJAUPiNGfë. D'SjinmoAN'^/1 jJKAINEl .NOWCGORODSKl C POS JET BAAI KOREA VpSE-^/- "krajenoje - f'rasjoen zéggen Japansche bladen. De Nitsji Nitsji Sjimboen schrijft, dat het nieuwe grensgeschil door de Sowjet- llnie zeker niet voor de grap ontketend is. Het is derhalve voor Japan dringend nood zakelijk de werkelijke motieven van Rus land vast te stellen. Het blad schrijft: „Denkt U eens irf wat er gebeuren zou, wanneer wij onzen buurman zich lieten ge dragen, zooals hij dat wil." Over het algemeen is de toon der Japan sche bladen niet zeer heftig in tegenstel ling met de Russische pers, die op feilen toon tegen Japan ageert. De inhoud der Moskousche bladen werd gisteren overheerscht door een waren stroom van resoluties van massavergaderingen in alle deelen des lands. De verschillende resoluties hebben hoofd zakelijk denzelfden inhoud: „Wij vreezen geen dreigementen. Onze grenzen zij ontoe gankelijk". „Houdt het kruit droog". „Voor het vergoten bloed van onze grenssoldaten zullen de Japansche roovers met stroomen bloed betalen". Er moet hieraan echter wor den toegevoegd, dat deze dreigende uitdruk kingen meestal in voorwaardelijken vorm gegoten zijn, door uitdrukkingen als „Wan neer de vijand den aanval begint", of „wan neer rij zijn actie voortzet." Eenige resolu ties zijn scherper geformuleerd en geven aan, dat men thans onder geen omstandig heden meer moet terugwijken. Duitschland gereserveerd Duitsche politieke kringen betoonen zich zeer gereserveerd in hun oordeel ov£r het conflict tusschen Japan en Sovjet Rusland Men hoopt nog dat de vrede zal kunnen worden gehandhaafd en dat de diplomatieke betrekkingen niet zullen worden onderbro ken. Overigens schuiven de Duitsche bladen trouw aan de Duitsch-Japansche overeen komst, natuurlijk alle verantwoordelijkheid voor de tegenwoordige verwikkelingen op Sovjet Rusland af.

Heldersche Courant | 1938 | | pagina 1