A,q,endcL Koop vandaag ROMEO EN JULIA uw rijwielplaatje K.S.K. Mooie, charmante zonnebruining KeAtc en Zmclmg, Texelsch nieuws Nu is het fijn om te varen per ESONA èngoedkoop Donderdag 4 Augustus 1938 Tweede Blad yjjxdAnieiuuA Maandag moet het Uw fiets sieren Zaterdag Speldjesdag Typografen Wijziging reglement Gemeentelijk Lyceum „Ons Genoegen" zingt op Huisduinen Openbare leeszaal en Bibliotheek Burgerlijke Stand van Den Helder Herhalingsoefeningen Marine-personeel Morgen komt het circus Reist per „ESONA" Zomersproeten SPRUTOL Vischafslag Den Helder ÏÏlcrtme&eAicMeri Aaike Smit ter ruste gelegd schitterende intellect film Vogels op het Slik Mussolini ontdekt de rassenleer Wederom is de datum aangebroken, dat de Nederlandsche wielrijder in den buidel moet tasten, teneinde zijn offer te brengen aan de schatkist. Wederom zal men het weer meema ken, dat honderden het er maar op wagen en eerst eenige dagen of weken na den verplichten- datum, het plaatje aanschaffen, iets wat zeer onverstandig is, aangezien men nimmer weet wan neer de eerste controle uitgeoefend wordt. Wij zouden onze lezers dan ook op het hart willen drukken, zoo zij het koperen kleinood nog niet bezitten, dit nog vandaag te koopen. In ieder geval vóór Zaterdagmiddag 4 uur, aangezien op dat tijdstip het zegel loket gesloten wordt en men Maandagmorgen niet zonder rijwielplaatje op de fiets aange troffen mag worden. Evenals vorige jaren het geval was, zal ook thans weer, en wel a.s. Zaterdag, 6 Aug\, een speldjesdag georganiseerd worden ten bate van de TBC-patienten van alle gezindten, werkzaam in de typografische vakken in Nederland. Niet alleen mannen, doch ook vrouwen en kinderen worden door de vereeniging tot be vordering der Gezondheid in de Grafische vak ken in Nederland uitgezonden, verpleegd, of worden in hun nood, veroorzaakt door deze vreeselijke ziekte, geholpen. Er worden den laatsten tijd veel beroepen op onze stadgenooten gedaan, doch wij schro men niet hiervoor wederom een beroep op de Heldersche ingezetenen te doen. Collectrices en collectanten worden verzocht zich aan te melden morgen (Vrijdag) tusschen 7.30 uur en 9.30 uur aan het Algemeen Tehuis voor Militairen, Spoorstraat (bovenzaal) en aan 't adres van: W. Buter, van Galenstraat 35 en Jan Mens, Laan 3. en geen verbranden en vervellen met Amilda-Zonnebruin. Flacon 90, Doos 50 en 25 ct. 1 B. en W. schrijven aan den Raad. In artikel 10 van het „Reglement voor het gemeentelijk Lyceum te Den Helder" is gere geld de wijze, waarop het toelatingsexamen tot deze inrichting zal worden afgenomen. Zooals u zal blijken uit de daaromtrent ge voerde correspnndentie, heeft de Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, blijkens zijn schrijven van 23 Mei 1938, no. 76801, afd. V.H.M.O., geen bezwaar tegen een regeling der toelatingsexamens, zooals die bij de stukken is gevoegd en ingevolge welke die examens voor het gmeentelijk lyceum en de Rijks H.B.S. gelijk zullen zijn en tevens gemeen schappelijk zullen plaats vinden. Zal deze regeling worden ingevoerd, dan dient het in den aanhef bedoelde artikel 10 te worden gewijzigd in dien zin, dat het 2e en het 3e lid van dat artikel vervallen. Nog op een ander punt komt ons wijziging van het „Reglement Lyceum" gewenscht voor en wel met betrekking tot de in artikel 22 op genomen vacantieregeling. Onlangs is het leerplan voor alle openbare lagere scholen in deze gemeente gewijizgd in dien zin, dat in de vacantieregeling is opge nomen de bepaling, dat op de dagen, waarop de verjaardagen van de leden van het Konink lijk Huis worden gevierd, vacantie wordt ge geven Het komt ons voor, dat het, ter wille van de eenvormigheid, aanbeveling verdient een soort gelijke bepaling eveneens vast te stellen voor het gemeentelijk lyceum. Hiertoe ware artikel 22 van het „Reglement Lyceum" te wijzigen als volgt: Onder de bijzondere vacantiedagen wordt in plaats van „den verjaardag van H. M. de Koningin; de namiddagen van de verjaarda gen van de overige leden van het Koninklijk Huis" gelezen: „de verjaardagen van de leden van het Koninklijk Huis". Omtrent de beide voorgestelde wijzigingen is het oordeel gevraagd van den inspecteur der lycea en van het college van curatoren. Van laatstbedoeld college is de kleinst moge lijke meerderheid tegen de voorgestelde wijzi ging der vacantieregeling. Voor het overige ontmoeten de beide voorstellen bij de ge noemde instanties geen bezwaar. Met ingang van 1 Augustus j.l. werd bevorderd tot kapt. ter zee de kapt.-luitenant ter zee J. G. van den Berg, commandant van den Onderzeedienst te Willemsoord. Hedenavond zal de operettevereeniging „Ons Genoegen", onder leiding van haar direc teur Arie Krijgsman, een concert geven op het terra- van het Zeebad Huisduinen. Ook thans weer heeft men de medewerking verkregen van de Zangclub der Speeltuinver- eeniging, afd. Centrum, die natuurlijk op hoo- gen prijs wordt gesteld. De pianobegeleiding berust bij Mevr. MoreeDol. Het concert vangt aan te kwart over acht uur en zal ongetwijfeld belangstellenden naar onze badplaats trekken. Gezien het succes van verleden week in de muziektent in het Julianapark, mogen wij ook thans weer een goed concert verwachten. Wij laten hier het programma volgen: In de maand Juli werd de leeszaal bezocht door 1131 mannen en 65 vrouwen, totaal 1196 personen. Uitgeleend werden 968 studieboeken, 1675 romans en 1233 jeugdboeken, totaal 3876 ban den. Lijst van nieuwe aanwinsten Aug. 1938: Romans: Bang, De vier duivels; Birkner, Vorsten als logé's. Op zijn eigen vrouw ver liefd. Buchholtz, De komedie komt. Hav, De boom des levens. Havank, De U.V. „Mateor". Martin, Getijden. Norel, Aan dood water. Rachmanowa, Kruisweg der liefde. Stoke, Hollandia luxe reizen. Toergjenjef, Asja. Vries, de. De bijen zingen. Buitenlandsche romans: Carco, Les innocents. Maurois, Les silences du colonel Bramble. Studiewerken: Bartels, Kanarievogels. Brontman, Op den top van de wereld. Elsbach, Encyclopedisch handboek voor het moderne denken. Elzinga en de Jong, Nieuw Ned. woor denboek. Herbert Gray, Als man en vrouw schiep God den mensch. Khan, De gayan. Laan, ter, Encyclopedisch woordenboek. Lenn- hoff, De laatste vijf uren van Oostenrijk. Mes- ritz, Bedrijfshygiëne en veiligheidstechniek. Rittershaus, Constructie en berekening van verbrandingsmotoren. Ruytenschildt, Zeilen. Geschenken: Vliegen, Die onze kracht ontwaken deed. ONDERTROUWD: W. F. Lamens en J. W. de Boer. F. W. Kegge en A. Holman. E. Snoek en E. A. Zymner. E. J. van Kalken en A. Beukers. K. de Vries en M. Vader. A. C. Meijer en H. Smids. BEVALLEN: J. KoppenElshof, d. D. Coo- mansLokkers, z. A. KapiteinBremer, z. OVERLEDEN: J. Warnar (m.), 84 jaar. A. A. Waardenburg (v.), 24 jaar. 1. Hollands Vlag 2. Meimorgen 3. Goeden Nacht 4. Lente 5. Des Zomers 6. Heimwee '7. Het Angelus J. P. J. Wierts Caht. v. Rennes Cath. v. Rennes Cath. v. Rennes Cath. v. Rennes Joh. Veth Cath. v. Rennes 8. Het lied van den smid Frans Anderhof 9. Wees gegroet o, schoone Lentetijd Cath. v. Rennes. 10. Zomeravond Hend. v. Tussenbroek 11. Naar den Dam Philip Loots 12. Goeden Nacht Joh. Veth 13. Glimworm idylle Paul Lincke 14. Het lied der Klokken A .Krijgsman Heden kwamen te Den Helder voor herhalingsoefeningen onder de wapenen de dienstplichtigen van de lichtingen 1927 en 1928 van de Kon. Marine, die hunne eerste-oefening bij de Marine hebben vol bracht en thans zijn ingedeeld bij de Ver lichtingstroepen van het Wapen der Genie van de Kon. Landmacht. Deze miliciens zijn ingedeeld bij een hier ter plaatse gedetacheerde compagnie van het Regiment Genietroepen. Naar wij vernemen zal circus Bouglione morgenochtend van circa half 8 af arriveeren. Men komt uit Alkmaar en zal rechtstreeks rijden naar het terrein aan de Javastraat. naar Schoorl, Alkmaar, A'dam verdwijnen spoedig door een pot Bij alle Drogisten van 3 Aug. 1938. Aangebracht door Korders: Tongen per kg 1.28:1.20 Slips 1.080.98 Schol, le soort p. kist 7.806.70 Schol 2e soort 3.803.10 Schar' 2.60—2.00 Eenige dagen geleden namen wij onder deze rubriek een aantal namen op van schepelingen, die per 2 September met het m.s. „Sibajak" van Tandjong Priok zouden vertrekken. De datum moest echter zijn 2 November. Wij laten hier de desbetreffende namen nog eens volgen: Schipper H. van der Meer. Bootsman K. Rog. Sergt.-torpedomaker A. Kats. Kwartiermeesters J. A. van Dalen, J. H. Krauwel, B. G. Vermeulen, C. de Leeuw en D. Midavaine. Matroos le kl. A. R. Peperkamp. Korpl.-vliegtuigmaker (H) C. de Groot. MÖXTLINGER CONFERENTIE TE LUNTEREN. Van Zaterdag 27 Augustus tot Zaterdag 10 September wordt een Möttlinger conferentie gehouden op het Conferentie-oord van den Zen dingsstudie-Raad te Lunteren, onder leiding van br. U. Giezendanner en vermoedelijk ds. P. Figi, beiden uit Zwitserland. Er zal dagelijks 's morgens en 's avonds een „Andacht" worden gehouden. Verder zijn er spreekuren, waarin de broeders zich voor persoonlijke zielszorg geven. Vanaf 1933 werden, naar men ons mededeelt, jaarlijks Möttlinger conferenties in Holland ge houden. Wanneer men niet de heele conferentie kan bijwonen, dan kan men ook voor een ge deelte van den tijd komen. Een circulaire met alle gegevens is op aanvraag gratis verkrijg baar bij Hans Rapparlié Jr., Zusterplein te Zeist. TERSCHELLING, 3 Aug. In de schaduw van het kerkje te Hoorn, dat reeds voor de Noormannen een wachter was op de Terschel- linger kust, is de redder en oudschipper van de roei-reddingboot, Aaike Smit, begraven. Naar het oude gebruik van den duren plicht is het stoffelijk overschot op den wagen van den naasten buur naar het kleine kerkhof ge reden, waar de twaalf mannen van de red dingsboot .Oosterend" de baar naar de groeve droegen, gevolgd door den langen stoet van familieleden en belangstellenden. De zon vonkte op de medailles van de zwarte pakken van de schippers, die evenals, hun 88-jarigen vriend Smit in zoo mehigen storm zijn uitge varen, in dienst van de menschheid, aldus de Tel. Aan de groeve stond zijn vrouw, en het was tot haar dat sympathie uitging. Ds. Hase- loop bracht dank aan den ouden Smit. „Hij was met zijn boot samengegroeid, geen wonder als men 50 jaar te zamen de gierende stormen heeft getrotseerd. De Heer heeft rijkelijk ge geven, nu heeft Hij genomen, laten wij te zamen het Onze Vader bidden." De hoofden bogen zich en in de stilte klonk slechts de stem van één mensch die de oude Bijbelwoorden zegde, ontroerd en eenvoudig in een kring van menschen, die de aarde ken nen en de gevaren van de zee en veelal de zorgen van den ouden dag. Deze zorgen waren Aaike Smit in zijn laatste levensjaren be spaard gebleven, dank zij de belooning voor zijn daden van zelfverloochening en moed. De Noord Zuid-Hollandsche Redidngmaatschappij en de plaatselijke commissie daarvan, heeft den ouden medewerker natuurlijk niet ver geten. De heer H. de Booy Sr., penningmeester van de Maatschappij, dankte den redder voor alles wat hij in zijn rijke leven heeft gedaan, ook namens de heeren Tegelberg- en De Booy Jr., die door hun verblijf in het buitenland niet bij de begrafenis aanwezig konden zijn. ..Wij verliezen in hem een warm vriend en een dapper en kundig oudschipper. Toen hij in zijn jongen tijd van zijn reizen met zeil schepen thuiskwam, stond hij steeds klaar om plaats te nemen in de reddingboot, als de nood aan den man kwam. Uitsluitend door zijn groote kwaliteiten is Aaike Smit schipper geworden en dat heeft hij tot zijn 70ste jaar volgehouden. In den nacht van zijn laatste redding, 23 November 1925, verloor Smit zijn zoon, die met den loodsschoener bij Terschel ling schipbreuk leed. Wij weten allen, dat wij de oude menschen die wij liefhebben niet altijd bij ons kunnen houden, maar als het oogenblik komt is het zeer moeilijk. Voor de vrouw die hem met zooveel goede zorgen heeft- om ringd vooral. De kinderen en kleinkinderen kunnen aan hem blijven denken als aan iemand, aan wien ieder een voorbeeld kan nemen". De burgemeester J. A. H. Rijnders van West-Terschelling, legde een krans op het graf namens de plaatselijke reddingscom missie. ,Als jongen heeft Aaike een scheepsramp op de kust meegemaakt en geholpen de 385 lijken te bergen. Deze jonge indrukken heeft hij omgezet in de woedende kracht om de zee te bestrijden. En die wilskracht en menschen- liefde heeft hij tot hoogen ouderdom behouden en getoond". De zoon van den overledene, P. Smit, dankte voor de groote belangstelling. Onder het luiden van de kerkklok verlieten de aan wezigen de begraafplaats, waarna in „Öns Huis" nog een intieme bijeenkomst met de familie plaats had, waarbij de gebruikelijke thee met kandij is geserveerd. Geslaagd voor de akte L.O. Engelscli, de dames C. H. L. Grolle te de Cocksdorp en C. 51. Mulder te de Koog. presenteert U a.s. DON DERDAG in Rialto Kaartverkoop bij de winkeliers in Keizer-, Spoor- en Koning straat. Plaatsbewijzen alle rangen 30 cent. Ret.: Schoorl, Alkmaar, A'dam 0.55 0.65 1.10 De door zeilers zoo gevreesde Zuidwal ligt droog. Als een groot grijs waas strekt de slik- vlakte, beOosten fort Harsens, zich voor ons uit, waarin de oneindige zee, nu door onzicht bare handen teruggetrokken, zilveren beekjes en plasjes heeft achtergelaten. Donker ver heffen zich de heuveltjes en kopjes, ons er aan herinnerend, dat de „pierenstekers" hier af en toe bezig zijn. Met een kijker zoeken we deze vlakte af en staan verbaasd over het groote aantal vogels, dat hier voedsel komt zoeken. Op één poot, met ingetrokken hals, staan een paar blauwe Reigers te dutten. De K.L.M.- er, op den terugweg van Texel komt ronkend over. Verschrikt worden de lange halzen ge strekt en vijf paar spiedende oogen volgen het lawaaimakende monster, tot het uit het ge zicht verdwenen is. De halzen worden weer ingetrokken en de siësta kan doorgaan. Kapmeeuwen zijn er vele. Sommig" zijn in jeugdkleed, maar de meesten hebben een mooie koffiekleurige kop. Verderop zit een groot aantal Zilvermeeuwen, gezelschap ge houden door een paar Kleine Mantelmeeuwen. De laatsten kunnen we duidelijk onderscheiden door hun veel donkerder rug en vleugels, (de „mantel)". Daar ontwikkelt zich een hevig gevecht tusschen eenige chocolade-koppen; de veeren vliegen in het rond. Een oude Zilver heeft het inde gaten en komt met statigen vleugelslag nieuwsgierig aanzwenken, be nieuwd wat er aan het handje is. Plots laat hij zich tusschen de vechtende Kapjes vallen en gaat er weer vandoor: een zeester ben gelt aan één punt in den snavel. (Twee honden vechten... enz.). Een oorverdoovende scheld partij volgt, maar de dief trekt er zich niets van aan een koerst naar de dakgoot rond het Paleis, om daar de buit te verorberen, maar... en paar andere Zilvers hebben het in de gaten gekregen en zetten een achtervolging in. Al z'n mooie behendige zwenkingen baten niets: de achtervolgers blijven en ten einde raad Iaat de dief het „vrachtje" vallen, precies in de Buitenhaven. Allen duiken het begeerlijke na met fladderende vleugels, zoodat het water naar alle kanten hoog opspat. (Wie overwin naar werd konden we niet zien). Her en der verspreid loopen Bergeenden te slobberen. Alles wat van hun gading is ver dwijnt in den zeefsnavel. Prachtig mooi steekt hun bonte veerenpakje af tegen den grijzen achtergrond. Het zonnetje, na dagenlang ver borgen te zijn geweest achter water uitgie tende wolken, (begin Juli), komt nu en dan te voorschijn en geeft aan dit bonte geheel een nog mooier effect. Tureluurs met rood gelakte pootjes drib belen heen en weer. Er tusschen door loopen andere veel op hen gelijkende vogels: ze zijn alleen iets grooter en donkerder. Dat zijn de Groote Tuten, de Zwarte Ruiters. Hun bewe gingen zijn veel rusteloozer dan van de Ture luur, ook pikken ze niet. maar „dreggen" het slik en de plasjes met den snavel af. Strand- en Bontbekpluvieren loopen kris kras door elkaar. Voor hen is hier voedsel in overvloed. Op een afstand kunnen we het ver schil haast niet zien. Nu komen ze dichterbij. Sommige hebben een zwarte rondloopende borstband: dat zijn de Bontbckjes. Een groote troep Scholeksters komt luid te-pietend aangevlogen en strijkt neer dichtbij den waterkant. De meeste gaan meteen op zoek naar voedsel; andere nemen het er ech ter van, trekken één poot in, steken de kop tusschen de veeren endutten. Hé! daar ginds zit zoo waar een Kluut, zeker reeds verzadigd, want hij is nu bezig de veeren te poetsen. Zoo nu en dan wordt even rust gehouden en dan kunnen we mooi de omhoog gebogen snavel zien. Hij gaat er vandoor en verdwijnt in de richting van het Vogeleiland. Maar er wachten ons nog meer verras singen!!! Twee Lepelaars, hoogstwaarschijnlijk af komstig van de kolonie uit het Zwanewater, staan broederlijk naast elkander te visschen aan den waterkant. Soms worden ze haast ondersteboven geworpen door een aanrollende golf en dan komt even de platte lepelbek boven water, verdwijnt naar beneden en het gelebber gaat weer door, van links naar rechts, van rechts naar links. Een klein eindje in zee, zwemt, en duikt een Aalscholver. Komt hij boven dan wijst de snavel eigenwijs schuin omhoog. Nu blijft hij en tijdje drijven met uitgespreide vleugels en even later gaat hij op de wieken: een lange hals, een lange staart, waartusschen, precies in h«t midden, twee op en neer slaande vleu gels. ziedaar z'n vliegbeeld. Het water begint te wassen, de vloed komt op. Langzaam wordt de slikvlakte kleiner, de vogels vertrekken naar andere plaatsen en als we een uurtje later terugkeeren is de slik vlakte veranderd in één groote watermassa, waarboven de meeuwen krijschend rond vliegen. de J. Vij fjaar na dato, dat Alfred Rorsnberg in Duitschland de rassen-theorie van „bloed en bodem" ingevoerd heeft, blijkt dat thans ook Italië meent met iets dergelijks te moeten komen, teneinde hiermede aan de wereld te toonen, dat ook het Italiaansche volk kan bogen op een „superioriteitsras". En dan noemt hij een aantal roemruchte voorvaderen van Romulus en Remus, wier bloed honderd procent Romeinsch zou zijn. Het is mogelijk, maar bij de objectieve beschouwer rijst de vraag of ook Garribaldi soms raszuiver is en... Juliu Caesar, die alè volbloed Aziaat ter we reld kwam. Mussolini zal echter opmerken, dat de uitzonderingen de regel helpen be vestigen. Hoe het ook zij, deze kersversche ras-theo rieën vormen weer een bron vhn groote el lende voorja voor wie ander dan de Joden. Nadat dit volk gedurende vele eeuwen vrij en ongehinderd in Italië heeft geleefd en ge arbeid acht men het noodzakelijk thans de principe's van een Rosenberg ook hier in de praktijk te gaan brengen met alle gevolgen van dien. Waarbij men gelieve te bedenken dat er in Italië geen sprake is van mengde huwelijken tusschen Joden en niet-Joden. Maar de bladen richten zich thans in scherpe be woordingen tot deze volksgroep en uit alles is te merken, dat de as Rome-Berlijn ook in deze solidariteit kweekt. Een stelselmatige campagne is gopend waarbij men (nota bene!) het verwijt uitspreekt dat het ook de schuld der Italiaansche joden is, dat de buitenlandsche joden hetzen tegen de fascistisch geregeerde staten Het is alles tenzeerste bedroevend, temeer, als men weet, dat in heel het Italiaansche im perium zegge en schrijve 50.000 joden leven op 40 millioen Italianen! Men voelt echter dat hier ook achter zit de wensch van Mussolini, om het Italiaansche volk vrij te houden van Abessynische smet ten. Hiertegen is men ten zeerste gekant, aangezien ook daaruit moet blijken aan de o-erwonnenen, hoezeer het ras van Mussolini superieur is aan dat van Haile Selassie. Allerwegen verneemt men protest tegen al deze maatregelen, temeer, waar het er dik opligt dat de Duce hier een slaafsche navol ging toont van datgene waarmede het Derde Rijk zich reeds 5 jaar compromiteert in de wereld. Het is het woord van Paus Pius XI dat aan deze opgeschroefde, quasi wetenschap pelijke leerstellingen, een waarschuwing heeft toegeroepen. Hij is het die waarschuwt tegen den rassenleer, en eveneens tegen de wille keurige houding van het nationaal socialis me tegenover de Katholieke Actie in Duitsch land. Wie deze actie treft, treft de Paus, aldus de Paus, en wie den Paus treft sterft. Zoowel Hitier als Mussolini zullen tenzeer ste verbolgen zijn over deze woorden, die echter waardig en juist zijn. Vooral Musso lini, die nabootsing dezer ras-regelen verwe ten -.vordt. Men moet de mentaliteit van den Duce kennen om te begrijpen hoezeer hen dit ver wijt gekwetst zal hebben. Het biedt echter een mogelijkheid dat hij van de dwalingen zijns weegs alsnog gedeeltelijk terugkeeren zal, tot heil van het Eeuwige Volk in Duitsch land en Italië, en tot dat van de geheele Christelijke kerk in beide landen. Aquarium Zoöl. Station. Voor het publiek geopend: dagelijks van 912 en van 13.30 17 u.. Zaterdag van 912 uur. lederen Dag, 35, 79: Westgracht 80: Tentoonstelling Historisch Genootschap „De Kop van Noord Holland". BIOSCOPEN: Tivoli-theater, Spoorstraat, half 8: „Shall we dance". Rialto, Spoorstraat half 8: „Vorstelijke Emigranten" en „Misdadigers der Lucht". Witte-Bioscoop, Koningstraat, half 8: „Het Kind van de Rekening" en „Cassidy's Razende Rit", Heden: Terras Zeebad Huisduinen: 8.15 uur Zang uitvoering door „Ons Genoegen". 5, 6 en 7 Augustus: Terrein Javastraat (achter Singel): Circus Bouglione. Opgenomen om 8 uur hedenmorgen. Barometerstand Den Helder 765.1 Temperatuur zeewater 19.6 Temperatuur luclit 18.3 Wind; richting N.O., kracht: 5 Licht op 9.15 Hoogste temp. lucht gisteren 19.8 Laagste temp. lucht gisteren 16.2 Hoogwater (heden) 13.55 Laagwater (heden 20.10 Hoogwater (morgen) 2.45-15.05 Laagwater (morgen 8.35-21.10

Heldersche Courant | 1938 | | pagina 3