Blanke Slavinnen 4^' Criminalisten op congres Radioprogramma EDGAR RICE BURROUGHS Er moest nog een tientje bij Negentig jaar later Koene zeevaarders DOOR .-.i No. 47. Korak begreep, dat er iets ernstigs was. Hy riep, maar Meriem antwoordde niet. In de verte werd het gejammer van de apen zwakker. Korak slingerde zich vlug in hun richting en haalde al spoedig de achterhoede in. Bij het zien van Korak begonnen zij op nieuw te schreeuwen en wezen naar beneden. Even later zag hij wat hun woede vervulde. Zijn hart stond stil, toen hij het slappe lichaam van het meisje over de schouders van de aap zag hangen. Hij twijfelde er niet aan dat ze dood was! Toen kwam er iets in hem boven, dat hij niet kon onderdrukken; maar zijn hele wereld scheen zich te concentrererf in dat tengere, gracieuze lichaam, dat daar zo deer niswekkend en hulpeloos over de geweldige schouders van de aap hing. Toen wist hij, dat Meriem zijn zon was, zijn maan en z(jn sterren, met haar heengaan was al het licht verdwenen, de warmte en het geluk. Een kreet ontsnapte aan zijn lippen, daarna een reeks van vreselijke geluiden. Hij schoot als een schietlood naar beneden vlak voor de vluchtende aap. De aap draaide zich bij het eerste geluid van deze nieuwe bedreiging om en toen Korak zijn lelijke snuit zag, vlamde zijn woede opnieuvy op. Want het monster, dat voor hem stond, was niemand anders dan de aap-koning, die maanden ge leden de doder had verdreven uit de troep der grote mensapen, met wie hij vriendschap had willen sluiten. En op hetzelfde ogenblik her kende de koning Korak. Nadat hij Zijn prooi op de grond gelegd had, liep hij met zijn kop vooruit naar de onbehaarde jonge aap toe, die hem vroeg, welk recht hij op zijn slachtoffer had. En zij vochten het uit. Korak vergat zelfs zijn mes. Hij was zo razend, dat hij alleen maar voldoening voelde bij het bijten in het vlees van zijn tegenstander. Hij vocht voor een vrouw van zijn eigen soort. En opeens opende Meriem haar ogen. „Korak", riep ze, „mijn Korak". Eindelijk is de menschonteerende handel in blanke slavinnen door de Argentijnsche regeering den kop in gedrukt. ZONDER OPHOUDEN VLOEIDE DE GOUD STROOM IN DE KAS DER MISDADIGERS- BENDE. Gelijk dezer dagen de Amerikaan- sche bladen meldden, is de be ruchtste handelaar in blanke slavin nen Simon Rubenstein, bij de uit- oeiening van zijn schandelijk beroep in arrest gesteld. Rubenstein en zijn collega Cbaim Zusmann, die thans te Barcelona verblijft, hadden een vijftal jaren geleden een orga nisatie voor den meisjeshandel „Zwy Midgal" geheteen. Door cor ruptie heeft de Argentijnsche over heid deze schandalige organisatie geruimen tijd oogluikend toegestaan haar werk te doen. In een elegante gelegenheid van Buenos Aires wordt Carnaval gevierd. Plotseling stormt een man, ongemaskerd de zaal binnen, begeeft zich naar een beeldschoone, jonge vrouw en deelt haar mede, dat haar echtgenoot door dolksteken gedood is ge vonden. Deze man was Simon Rubenstein, de kassier van den vermoorde. Reeds den volgenden dag kan men het in alle Argen tijnsche ochtendbladen lezen: een der rijk ste mannen van het land is onder moorde naarshanden gevallen. Dit geschiedde in Februari van het jaar 1920, cn precies een jaar later maakt de politie bekend, dat zij de onderzoekingen heeft gestaakt, omdat het onmogelijk schijnt den moordenaar te vinden. Wel heeft men gedacht aan Simon Rubenstein, die immers met de weduwe van den vermoorden man een verhouding onder hield. Maar de zoon van den schoenmaker Sa- lomon Rubenstein uit Lemberg, is in staat een prachtig alibi op te geven. Niets blijkt in staat de schuld van dezen man te bewij zen, zelfs niet het verdachte feit, dat deze minnaar van de rijke vrouw uit Buenos Aires van haar geld een groot bordeel opent, dat de kroon zal spannen boven de andere dertig huizen van ontucht, die men daar aan treft. Aan het hoofd daarvan staat de eerst volgende tien jaren de heer Simon Ruben stein. In 1924 is hij president van de .„Zwy Midgal" geworden, de beruchte meisjeshan delarenorganisatie, die oogluikend toegestaan haar schandelijk bedrijf kan uitoefenen. Corruptie Er zijn in Buenos Aires politiebeambten die er zich over verbaasd hebben, waarom een dergelijk iemand niet op staanden voet gearresteerd werd door de politie. Waren zij tegenwoordig geweest op de schitterende feesten in liet pa leis van de Callo Coddoba, welke door de „Zwy Midgal" op touw wer den gezet, dan zouden zij daar tal van corrupte politici cn staatsbeamb ten hebben aangetroffen. Met al deze hooggeplaatste persoonlijkheden zit ten Simon Rubenstein, de president, Cbaim Zusmann en de thesaurier dor vereeniging, Moritz Caro lachend en pratend aan een tafel. Deze men- schen worden met de handelaren in blanke slavinnen verbonden door de onophoudelijk vloeienden goud stroom in de kas der misdadigers bende. Het inkomen der hooge hee- ren neemt zelfs elke maand nog toe met een paar duizend pesos. De Poolsche consul-generaal bombardeert de politieautoriteiten gewoon weg met pro testen tegen de onbeschaamde daden van de bendeleden. Zijn op papier gestelde klach ten verdwijnen met een glimlach aan snip pers in den prullenmand, zijn telefonische klachten worden onveranderlijk met een vriendelijk bedankje voor de goede tip in ontvangst genomen, maar de ergerlijke toe stand blijft dezelfde. Rubenstein vertoont zich regelmatig in het openbaar met den president der Radicale Partij, terwijl Mö- ritz Caro, nakomeling van een schoenlapper uit Lodz, van den toenmaligen president der republiek een hooge onderscheiding ont vangt.... waarvoor! dat blijft iedereen een naadsel. In den herfst van 1931 staan de zaken voor „Zwy Midgal' Uitstekend, maar dan komt de val. In den nacht van 23 op 24 Oc- tober worden niet minder dan 225 meisjeshandelaren van hun bed gelicht en naar de gevangenis overgebracht. Si mon Rubenstein is niet onder hen. Hij houdt zich verborgen en tracht op elke mogelijke wijze zijn kornuiten uit de gevangenis tc redden. En zie: reeds in November wor den Chaim Zusmann,Moritz Caro en enkele anderen tegen een hoogen los prijs vrijgelaten. Tegen het einde van het jaar staan alle bende leden weer op vrije voeten. In triomf worden de schurken door Rubenstein uit de ge vangenis afgehaald. De gevluchte bendeleden keeren terug en het spel begint opnieuw, nog driester. De po liticbeambte, die de arrestatie heeft doen verrichtöD worden zelfs uit den dienst ontslagen. Dit schandaal, dat Argentinië geheel on dermijnt duurt voort tot voorjaar 1933. Dan wordt de oude regeering vervangen door een nieuwe cn deze heeft van stonde af aan er FEUILLETON ETHEL M. DELL Maar Ivor vond, dat ook hij recht had op Molly en na een oogenblik zei hij: „Laat hem buiten brengen in den tuin, het is heerlijk weer. Kom, wij moeten nu terug gaan en ons bij de anderen voegen." „Kan ik hem niet meenemen?" vroeg Molly. „Niet onvriendelijk, maar heel beslist ant woordde Ivor: „Neen, lieve, dat gaat nu niet. Wat later misschien. We moeten met Moeder rekening houden en we mogen haar geen last bezorgen." Dus streelde Molly haar baby teeder en zette hem toen zachtjes neer. Hij trachtte haar achterna te gaan en zette een keel op, toen Rose hem tegenhield. Molly bleef aarzelend staan, maar Ivor nam haar bij een arm en trok haar mee. „Je moet het kind niet verwennen," zei hij. „Later kan je hem weer zien." Hij leidde Molly weg en nog lang konden ze Rollo's luide kreten van protest hooren. Molly verzette zich niet. Het was voor haar kind, dat ze dezen stap gedaan had en terug- keeren was niet mogelijk. Ze voegden zich bij Lady Aubreystone en Caroline, die zich met enkele gasten onder hielden, die de huwelijksinzegening hadden bij gewoond. Van alle kanten werden ze geluk gewenscht en Ivor was degeen, die hen te woord stond. Neen, ze zouden geen huwelijksreis maken. Daarvoor had hij in dien korten tijd geen ver lof kunnen krijgen. Hij hoopte misschien later maar plicht ging voor! Molly zei niet veel; ze luisterde gespannen, meenende in de verte Rollo's kreten te hooren. Haar schoonmoeder behandelde haar met een vormelijke vriendelijkheid, wat haar een gevoel van eenzaamheid gaf. En Carolina zag haar nauwelijks. Een krankzinnig verlangen maakte zich van haar meester met haar kind weg te vluchten, ver hier vandaan, maar een groot gevoel van onmacht verlamde haar. Ze voelde zich als een gevangene en langzaam begon het tot haar door te dringen, dat ze nooit meer haar eigen meesteres zou zijn. De receptie, die haar eindeloos scheen, was nu bijna afgeloopen. De thee werd binnen ge bracht en rond gediend en de gasten namen een voor een afscheid Molly keek zenuwachtig rond; nu zou ze toch wel even naar Rollo kunnen gaan! Ongemerkt liep ze naar de deur toe, maar juist toen ze het vertrek wilde verlaten, nam Ivor haar bij een arm en zei: „Eindelijk hebben we nu een oogenblikje voor ons zelf. Arm. kind! Kijk niet zoo ang stig! Ze zijn niet zoo geducht als ze er uit zien en ze meenen het goed. Heb je genoeg thee gehad Kom dan mee, dan kunnen we in de bibliotheek samen wat praten." „Zou ik niet een oogenblikje naar Rollo kun nen gaan?" smeekte ze. „Je weet dat hij nog nooit'van mij is weg geweest en ik ben er zeker van dat hij zich erg van streek maakt." Hij glimlachte tegen haar, maar het was de glimlach, dien ze had leeren kennen en vree zen. „Je kunt hem later zien," zei hij op een toon, die geen tegenspraak duldde. ..Rose zal hem naar bed brengen. Ze heeft opdracht bij hem te blijven zitten totdat hij slaapt. Ik ge loof dat je nog niet eens je nieuwe kamer hebt gezien." Dat had ze niet en ze had er ook niet de minste belangstelling voor. In haar verbeel- allcs op gezet deze actie den kop in te drukken. Vele bordeelen werden gesloten, de zwaar ste straffen werden gezet op den meisjeshan del. Vele misdadigers die met dezen handel annex waren, hébben naar het buitenland de wijk genomen. Zoo ook Simon Rubenstein die naar Brazilië vluchtte en daar thans on der arrest is gesteld, om onschadelijk ge maakt te worden. Verduistering door een bemidde lingsbureau. Een bemiddelingsbureau, voor Duitsche dienstmeisjes te Rotterdam heeft het al heel raar versierd. De Duitsche dienst meisjes mogen met Pinksteren geld tot een bedrag van 200 mark naar haar familieleden in Duitschland sturen. Zij doen dat gewoon lijk via een bemiddelingsbureua. Zoo had ook een dienstbode te Rotterdam een bèdrag van f 30.aan zoo een instelling gegeven om dit bedrag naar Duitschland te zenden. Zij kreeg evenwel van haar verwanten be richt, dat men daar niets ontvangen had. Het meisje wendde zich toen tot het bemiddelingsbureau, dat haar mededeelde, dat het bedrag van f 30 nogal ongelukkig uitkwam, maar dat, als zij er nog tien gulden bij- deed, het bureau onmiddellijk voor verzending zou zorg dragen. Het meisje stortte nog f 10.doch weer kreeg .zij bericht, dat men in Duitschland niets had ontvangen. Ten tweede male wendde hot meisje zich tot het bureau, waar zij te hooren kreeg, dat 't bureau op het oogenblik in moeilijk heden zat, maar dat de zaak in orde kwam. Ze moest de politie er maar niet in men gen. Dat deed het meisje echter wel en de politie stelt thans een onderzoek in. To-t nu toe heeft zij geen andere klachten over dergelijke bureaux gehad. Skeletten gevonden. Uit Adelaide wordt gemeld, dat gisteren in het parlement van Zuid Australië is me degedeeld, dat in de Simpsonwoestijn, ten Noordwesten van M punt Dare station de skeletten van acht blanken zijn gevonden. Men veronderstelt, dat dit het stoffelijk overschot is van de leden van de expeditie Leichhardt, welke ongeveer negentig jaar geleden is verdwenen. In Maart 1846 is de Duitsche ontdekkingsreiziger Leichhardt vertrokken voor een tocht van Qucensland, dwars door Australië naar Perth .doch de expeditie is spoorloos verdwenen. Men ver onderstelde, dat do leden door inboorlin gen waren vermoord. ding zag ze hoe Rollo in den morgen wakker zou worden, tevergeefs zoekende naar zijn moeder. Het was natuurlijk bespottelijk van haar zich zoo op te winden; hij zou er spoe dig aan wennen, want hij was nog zoo klein. Maar haar hart bloedde bij de gedachte. „Och laat me naar hem toe gaan, even maar!" smeekte ze. Maar vastbesloten weerde hij af. „Later, mijn liefste, later! Ik weet precies wat er zou gebeuren. Je zou bij hem willen blijven, hem zelf willen baden en ik zou je niet te zien krijgen voor het tijd was voor het diner. Als je het prettig vindt, zal ik iemand zenden om naar hem te informeeren." Hij was niet te vermurwen. Ze begreep dat men Rollo en haar zooveel mogelijk wilde 'scheiden, opdat ze zouden leeren het zonder elkaar te stellen. En met een diepen zucht leg de ze zich er brj neer. Ivor had nu het recht verkregen haar toewijding voor zich op te eischen. Ze gingen dus naar de bibliotheek, maar nauwelijks zaten ze daar, of Bridges, de but ler, kwam onderdanig vertellen, dat zijn heer aan de telefoon verlangd werd. Voor hij het vertrek verliet, wendde Ivor zich tot Molly en zei: „Blijf jjj zoolang hier, liefste en amuseer 'jezelf. Er zijn hier boeken genoeg. Ik zal niet lang wegblijven." Alleen gelaten werd Molly's verlangen naar Rollo nog heviger. Wat zou hij nu doen Huil de hij om haar of wende hij er al aan dat ze niet bij hem was? Haar oogen schoten vol tranen, maar ze veegde ze spoedig weer weg. Dit was haar kans, nu of nooit! Behoedzaam sloop ze naar de deur, maar nog voor ze deze bereikt had, ging ze open en op den drempel verscheen Caroline, die naar haar keek met oogen vol leedvermaak-. Verschrikt week Molly achteruit; bijna was ze tegen haar aangebotst. Carolina kwam binnen en sloot de deur achter zich. AmerikaNederland in een zeilboot. De Nederlandsche zeiler kapt. Kuyt, is gisteren uit Montauk Point vertrokken om met zijn tien meter lange zeilboot dien oce aan over te steken en Nederland te berei ken. Behalve kapt. Kuyt bevinden zich nog twee man aan boord. Te Montauk Point heeft, naar men zich herinnert, Anthony Fokker zijn nieuw ge stroomlijnd jacht laten bouwen, dat zoo veel opzien heeft gebaard. Een onderhoud met den heer van Ledden Hulsebosch. De heer J. van Ledden Hulse bosch, de wetenschappelijk advi seur bij den opsporingsdienst der hoofdstedelijke politie, is dezer da gen teruggekeerd van het crimina listencongres, dat ie Lausanne is gehouden en waar 17 landen verte genwoordigd waren. Het initiatief tot dit en d,e vorige gehou den congressen is genomen door den Ifeer van Ledden Hulsebosch, die in zijn jaren lange practijk de noodzakelijkheid voelde om contact te houden met de criminalisten in andere landen om den strijd tegen mis daad en misdadigers met succes te kunnen voeren. Reeds als student en in het prille begin van mijn loopbaan, zoo vertelde de heer van Ledden Hulsebosch, ons, stolde ik mijn vacantiereiz.cn voor een belangrijk deel in dienst van mijn werk. Ik bezocht buitenlandsche criminalisten en wij wissel den van gedachten over onze wetenschap pelijke methoden. In 1927 en '28 bezocht ik o.a. prof. Türkel te Weencn en ook hij was van mecning dat een internatio nalo vereeniging, die geregeld in congressen bijeenkwam nuttig werk zou kunnen doen. Korten tijd later konden wij do Academie Internati onale Criminalistische stichten waar van ik tot en met dit congres, voorzitter ben geweest. Dit jaar hielden wij ons derde congres, dat we aanvankelijk in Nederland bijeen wilden laten komen, doch de noodigc fond sen werden door de overheid niet be schikbaar gesteld, 't Zwitsersche canton Le Vaud en de stad Lausanne maakten ons mogelijk in Zwitserland bijeen te komen. De referaten waren natuurlijk zuiver wetenschappelijk, bijv. over onderzoek van den ouderdom van inkten in sohrifuren, wat van belang is bij het opsporen van vervalschingen. Voorts werd uitvoerig ge sproken over documentenonderzoek, leer van de. kogelbaan, fototechnische onderzoekin gen. Mr. Bondam sprak over „schriftonder- „Nu wil ik wel eens met je praten." begon ze. „Ik heb daartoe nog niet veel gelegenheid gehad. Ivor is door het Departement van Oor log opgebeld, naar ik hoor?" Molly beefde; ze voelde zich ijskoud wor den. „Ik weet niet door wien hij werd opgebeld," zei ze met haperende stem. „Hij heeft het mij niét gezegd." „Ja, het was het Departement van Oorlog," zei Caroline met iets sarrends in haar stem. „Ik hoop niet, dat het noodig is, dat hij van avond naar Londén terugkeert. In dat ge val zul je wel mee moeten gaan." „Oh nee!" riep Molly uit. „Dat zou ik nooit kunnen!" Caroline trok haar wenkbrauwen omhoog. „Maar mijn beste kind! Je kunt toch onmo gelijk anders doen? Onder gewone omstan digheden zou je nu al weg zijn op de huwe lijksreis." Zenuwachtig klemde Molly haar handen in elkaar. De tijd ging maar voorbij en zoo meteen was Ivor terug nog voor ze kans had gezien naar boven te gaan. Ze wierp een hul- peloozen blik op de onbewegelijke gestalte, die haar den weg versperde. „Ik zou toch niet van Rollo weg kunnen," zei ze met gesmoor de stem. „Is het werkelijk!" smaalde Caroline. „Dus dat kind van je gaat voor je echt genoot!" „Mijn echtgenoot!" Het woord gaf Molly een schok. 7,Ja zeker, je echtgenoot!" herhaalde Caro line. „Ik geloof dat het nog altijd niet goed tot je is doorgedrongen, dat Ivor nu je echt genoot is en dat hij het recht heeft al je han delingen te controieeren. Het wordt tijd, dat je dat beseft." Molly zei niets. Ze was nog verder terug geweken en zocht nu steun tegen den rug van een fauteuil. De sarrende stem klonk verder en Molly voelde zich als met lamheid geslagen, niet in VRIJDAG 5 AUGUSTUS 1938. Hilversum I, 1875 en 415,5 m. u.00 VARA. 10.00 VPRO. 10.20 VARA. 12.00 AVRO. 4.00 VARA. 7.30 VPRO. 9.00 VARA, 10.40 VPRO. 11.00—12.00 VARA. 8.00 Gramofoonmuziek (Om ca. 8.16 Ber.). 10.00 Morgenwijding. 10.20 Gramofoonmuziek. 11.00 Declamatie. 11,20 Orgel- en gramofoonmuziek. 12.00 Het Kovacs Lajos-orkfest. (Om 12.15 Ber.) 12.45 Gramofoonmuziek. I.10 Vervolg orkestconcert. 2.00 Sportreportage. 3.00 Variété-programma. 4.00 Gramofoonmuziek. 5.00 Voor de kinderen. 5.30 VARA-orkest. 6.15 Gramofoonmuziek. 6.30 Politiek radiojournaal 6.50 Gramofoonmuziek. 7.20 Berichten ANP. 7.30 Berichten V. G. P. 7.35 Lezing. 8.00 Zang en piano. 8.30 Reportage 9.00 VARA-orkest. 9.40 Zang, piano en gramofoonmuziek. 10.00 Esmeralda-septet. 10.30 Berichten ANP. 10.40 Avondwijding. II.00 Gramofoonmuziek. 11.30 Jazzmuziek (gr.pl.). 11.5512.00 Gramofoonmuziek. Hilversum II, 301,5 m. Algemeen Programma, verzorgd door den KRO. 8.009.15 Gramofoonmuziek. (Om ca. 8.15 Berichten). 10.00 Gramofoonmuziek. 11.30 Bijbelsche causerie. 12.00 Berichten. 12.15 Gramofoonmuziek. 2.00 Orgelconcert en gramofoonmuziek. 3.00 KRO-orkest. (3.454.00 Gramofoonmuz.) 4.45 Gramofoonmuziek. 5.15 KRO-Melodisten en solist. 6.00 Land- en tuinbouwcauserie. 6.20 Vervolg concert. 7.00 Berichten. 7.15 Causerie „Vakopleiding en leerlingen wezen". 7.35 Gramofoonmuziek. 8.00 Berichten ANP. 8.15 Gevarieerd programma. 10.30 Berichten ANP. 10.40 KRO-Boys en solist. 11.1012.00 Gramofoonmuziek. zoek en rechter," ik heb over „interessante gevallen van documentenonderzoek" ge sproken. Wanneer ik de balans opmaak, aldus de heer van Ledden Hulsebosch, kom ik tot de slotsom, dat het congres uiterst nuttig is voor het aanknoopen van nieuwe banden tusschen de criminalisten die in hun on derlinge besprekingen gelegenheid krijgen betere inzichten te krijgen in eikaars metho den. staat een woord uit te brengen. „Er is nog iets, dat ik op het hart heb." klonk het onverbiddelijk. „Door je kind te adopteeren heeft Ivor je groote edelmoedig heid betoond. Je bent daarom verplicht beste beentje voor te zetten en je naar al zijn wenschen te voegen. Wanneer je dat niet doet, kan dat je kind en jezelf slechts schade berokkenen." Caroline hield op en wachtte op antwoord. „En?" vroeg ze na een poos, hebben mijn woorden eenigen indruk gemaakt?" „Molly hield haar adem in. Indruk! En dat, terwijl ze bijna bezweek onder een ondrage lijk lijden! Maar plotseling bedacht ze, dat deze koude, harde zuster van Ivor onmogelijk iets van dit alles kon begrijpen. Ze was er zeker van dat Caroline de beteekenis van liefde niet kende, noch wist wat lijden was. Het was moeilijk aan te nemen, dat ze voor deze dingen geschapen was. En Caroline wachtte, haar rug tegen de deur, waardoor Molly zoo hevig verlangde te ontsnappen. Indien haar schoonzuster in tranen was uitgebarsten, zou ze misschien een zeker medelijden met haar gevoeld heb ben, maar dat intens bleeke gezicht en dit strakke zwijgen brachten haar van de wijs. Ze hoopte maar dat Ivor niet met een zwak zinnige getrouwd was. „En?" vroeg ze weer en aan haar stem kon men hooren, dat haar geduld was uitge put. „Kan dit alles je zoo weinig schelen, dat je er niets over hebt te zeggen?" Molly maakte een beweging alsof ze iets wilde grijpen en met half verstikte stem zei ze: „Och,, ik voel me zoo vreemd laat me alsjeblieft gaan!" Ze wankelde, trachtte zich ergens aan vast te grijpen, doch kon niets vinden. En bewus teloos zonk ze neer aan Caroline's voeten. (Wordt vervolgd.)

Heldersche Courant | 1938 | | pagina 5